Възприемане и усвояване на математически знания от деца 2-ри клас със соп-билингви



Дата31.12.2017
Размер115.54 Kb.
#38380
Възприемане и усвояване на математически знания от деца 2-ри клас със СОП-БИЛИНГВИ

град Карнобат 8400

Област -Бургаска

Валентина Андреева Марева- ресурсен учител

ОУ”П. Р.Славейков”- Карнобат

Тел: 0878910554 e-mail VALIA_55@abv.bg


Perception and mastering of mathematical skills from children 2nd grade with SEN-bilingual (SEN - Special Educational Needs)

Valentina Andreeva Mareva

Abstract: The cares and the encouragement - “different, but equal in their rights” are requisite for every pupil. The requirements to the society implement also special attitude towards the pupils, who are under a handicap regarding the parents, the teachers and the entire society.

Началният училищен курс по математика създава необходимата основа за по-нататъшното обучение на учениците и съставлява органическа част от цялостния училищен процес. Важно свързващо звено в този процес е алгебричната пропедевтика в обучението по математика. Характерна особеност в изучаването на елементарните алгебрични знания е, че те са тясно свързани с усвояваните аритметични действия и са обобщение на изучените свойства и връзки между тях. Въвеждането на елементи от алгебрата-способства за обобщение на понятието число, на аритметичните действия, на математическите отношения и заедно с това подготвя децата за изучаване на алгебрата в следващите класове.



Текстови задачи- Учениците от началните класове трябва да могат да прилагат придобитите знания и умения в конкретни житейски ситуации. С тази цел им се дават текстови задачи, които по своята същност са дидактически модели на конкретни житейски ситуации.

Текстовите задачи имат важно значение за формиране у малките ученици на математически понятия и за усвояване на теоретични знания. Решаването на текстови задачи има важно значение за постигане на плавен преход от действия с конкретни предмети към действия с представите за предметите, което е много съществено при формиране на математически понятия у учениците. Отначало те решават текстови задачи чрез онагледяване с предмети, а после с пръчици, сметало и др. След това с предметно–аналитични картини, за да се стигне до онагледяване с чертежи и схеми и решаване без онагледяване, в умствен план. По този начин работата над текстовите задачи съдейства за развитие на познавателните способности на учениците и особено на тяхното мислене. Решаването на текстови задачи има определено значение за мотивиране на изучаването на математически знания. Учениците сами се убеждават, че математиката има голямо приложение в почти всички сфери на живота. Но в много от случаите ромските деца трудно се включват в процеса на обучение поради факта, че не са посещавали детска градина и не владеят на необходимото ниво български език. Съществуват опасения, че многоезичната личност губи твърде много време и сили, за да научи няколко имена за едно и също нещо и поради това не може да се задълбочи в същността, не може да бъде добър откривател. Голяма част от нарушенията на езиковото функциониране се свързва с особеностите на абстрактно-логическото мислене и формирането на понятия. Налице е несъответствие между бавния темп на вътрешната реч и бързия ритъм на продуцираната реч. Това оказва влияние върху разбирането и осмислянето на четивно възприетия вербален материал. Езиковият дефицит при деца със специфични нарушения /при това билингви/ добива форма на проявление в процес на комуникация с други лица. Ето защо тези деца се отличават с непълноценни комуникативни умения на всички нива в езиковата функционална система. Решаването на текстови задачи оказва многопосочно формиращо въздействие върху учениците.

Дават се следните определения за текстова задача :

“формулиран с думи въпрос, отговорът на който може да бъде получен с помощта на аритметични действия „ .

“аритметична задача се нарича искането да се определи числената стойност на търсена величина по дадени числени стойности на други величини, изразени в словесна форма”.

Както се вижда в тези определения, основни елементи на текстовата задача са условие и въпрос. За да се реши дадена задача е необходимо да се разкрият зависимостите между даденото и търсенето, отразени в условието и въпроса. На тази основа се подбират необходимите аритметични действия. Извършват се и се дава отговор на въпроса на задачата. В обучението по математика са познати обикновени /с едно пресмятане/ и съставни /с две пресмятания/ текстови задачи.

Особено голямо значение за въвеждането и усвояването на математическите понятия, действия и пр. имат обикновените задачи.

Именно на това са подчинени значителна част от тези задачи, включени в учебниците по математика. Тъй като централно място в учебната програма заемат понятието естествено число и четирите основни действия с естествени числа, простите задачи в началните класове са насочени преди всичко към изясняване и осъзнаване смисъла на всяко аритметично действие /събиране и изваждане в първи клас, умножение и деление във втори клас/.Смисълът на действие се осъзнава в процеса на работа с множества от познатите предмети и при решаването на съответни обикновени текстови задачи и се създават условия за преход от практически към умствени действия при извършване на аритметични действия.

В класовете има ученици, които се отличават със значителни и упорити трудности в овладяването на учебния материал. Специалистите определят проблемите на тези деца като дислексия, дисграфия, специфични обучителни трудности, минимални мозъчни дисфункции и др. При децата със СОП основното е, че дефицитът на перцептивната преработка на информацията се получава при нарушение на висшите корови функции: гнозис, праксис и реч. Тези корови функции са социални по произход, опосредствани по строеж и волеви по начин на функциониране. Най-явна е симптоматиката при четене, писане, смятане.

Интегрираното обучение е философия на включване, на приемане, създаване на условия, в които всички са оценени и третирани с уважение.

Интеграцията предполага построяване на образователния процес по такъв начин, че децата със специални нужди да бъдат максимално подготвени за самостоятелен живот в обикновеното общество.

За да се справи учителят с предизвикателството – да преподава на деца със специални образователни потребности, трябва непрекъснато да се усъвършенства. Учителят трябва да уважава индивидуалността на детето със СОП. Всяко субективно постижение трябва да се насърчава.

Интегрираното обучение на децата със СОП не е просто един акт, а дълъг процес, в който вземат участие редица други институции. Децата с интелектуални и физически затруднения са като всички други, със същите нужди и права. Те се развиват, но по-бавно, мислят, но по-обикновено; учат, но не така лесно. Да си различен е нормално, защото всеки е неповторим. Децата с увреждания могат да намерят своето място в живота, след като я има грижата и желанието да им се създадат условия, правещи ги хора със самочувствие, знания и умения.

Учителят, работещ с деца с умствена недостатъчност, е длъжен да познава и особеностите на висшата нервна дейност на тези деца. Съобразявайки се с тези специфични особености на децата с умствена недостатъчност, предложени са корекционни средства за работа на учителите, което ще помогне да се преодолее и компенсира този недостатък.

Специфичните нарушения на способността за учене са сложно и комплексно нарушение, което оказва влияние върху развитието на личността и цялостното психично функциониране. Затрудненията могат да бъдат определени като непълноти в ученето и систематизирането, които ограничават способностите на ученика в информационния процес, моторните умения и работната памет, които пък от своя страна причиняват трудности в овладяването на някои умения, свързани с речевите механизми, четенето, писането, правописа, смятането и поведението.
В начална училищна възраст специфичните нарушения на способността за учене се проявяват обикновено като емоционални разстройства. Те се демонстрират като невъзможност за учене, необяснима с интелектуални, сензорни и здравословни фактори, те допълнително се усложняват, поради наличието на дефицит във вниманието по отношение на концентрацията и задържането, както и бърза уморяемост.

По отношение на когнитивните характеристики тези нарушения са свързани със зрителната перцепция и зрителната памет, слуховата дискриминация и слуховата памет и др. Трудности се отбелязват в зрително -моторната координация, имаща отношение към интерсензорната интеграция.

По отношение на паметовите проблеми са изразени нарушенията в краткосрочната памет и съхраняване на зрително-пространствена информация. Засегната се оказва дългосрочната памет и лексико-семантичната памет. Паметовите нарушения детерминират трудностите в лингвистичната преработка, рефлектиращи върху езиковото функциониране на децата със специфични нарушения на способността за учене.

Основните направления за повишаване резултатността на учебно-възпитателната работа по математика са следните:

- създаване на условия чрез подходяща мотивация и проблемна ситуация децата със СОП сами да достигнат новите понятия, твърдения, а при по-силните ученици – сами да откриват обосновката на новите твърдения;

- синтез на един или няколко компонента в нова структурна единица;

Учителят трябва да уважава индивидуалността на детето със СОП. Доброжелателността към всяко дете е негово основно задължение и е решаващо условие за успеха на учебно-възпитателния процес. Всяко субективно постижение трябва да се насърчава.

Академичното обучение трябва да се свързва с общите и ежедневните задачи и с практическото обучение. За целта на всяко дете се изработва индивидуална програма за индивидуална перспектива за развитие, чрез осигуряване на различни форми за индивидуално намесване – с материали, допълнителна помощ от специален педагог, ресурсен учител или други специалисти. Ресурсният учител допълва обучението на ученици със СОП. Началният учител съвместно с ресурсния учител изготвят план-конспект на урока, в който е отразено в кой момент ще бъде включено детето със СОП.Ресурсният учител е в час и подпомага умело работата на ученика със СОП, като използва много често работни листи, които се подготвят съвместно с учителя на класа по дадения предмет. В началото на всяка учебна година директорът на всяко училище издава заповед, с която определя екипите за работа на децата със СОП. По правило в тези екипи влизат учителите по предмети, ресурсният учител, също и медицинското лице в училище.Тези екипи поотделно изработват много прецизно за всяко дете индивидуална програма, която да е пътеводител в работата с детето през годината. Всеки учител по предметите, по които ще бъде подпомагано детето, изготвя и адаптирано разпределение за него. Индивидуалните програми се приемат на учителски съвет и заедно с адаптираните разпределения се подписват от директора на училището. За добрата работа с децата със СОП, ресурсният учител изготвя седмичен график за подпомагането на всяко дете със СОП, съобразявайки се с диагнозата на детето и с възможностите му, така че да има съвместна работа изразена като” работа в клас”, “групова работа” и “индивидуална работа”.

Има различни възможности за учителят да оценява детето със СОП, съобразявайки се с проблема като:

- Ограничаваме писането под диктовка при тези деца, предпочитаме устния начин на изпитване или теста с празни места само за цифри и думи, които искаме да проверим или тест с вариант на отговорите, от които детето избира верния.

- Оценяваме усилието за овладяване и прилагане на правилата, дори и резултатът да не е адекватен.

- Ако условието за дадена задача е поставено писмено, проверяваме дали детето го е разбрало добре. Ако диктовката е наложителна: детето пише само това, което успее да запише. Предварителната ни уговорка за това с него преодолява стреса от бързината на писане и позволява насочване на вниманието към други страни на писането (графични, граматични, правописни).

- Възможно е да се изпуска всяко второ изречение на диктовката. Осигуряваме на детето повече време за проверка на написаното. Подчертаваме вярно написаните думи. Грешките не попряваме с червено, за да избегнем фиксирането на неправилния запис в паметта на детето.

- При четене: Не изпитваме детето с продължително четене на глас пред класа, а само върху кратки части от текста. Толерираме сричкуването, подпомагайки гладкото четене. Не наказваме дете, което се ориентира трудно в текста и не знае, докъде са стигнали другите. Преди цялостен прочит, отработваме трудните думи .

- При писане: Следим за правилен седеж и държане на химикала. Ако е необходимо, въвеждаме отпускащи упражнения за пръстите, китката и ръката.

- Използваме тетрадки с големи квадрати, дори и след втори клас.

- Даваме предимство на устната форма на изпитване или тестове с избор на верния отговор. Не оценяваме правописните грешки, а само съдържанието на написаното.

- Следим за заменени по зрително сходство цифри и за грешки причинени от неправилно подреждане на числата едно под друго, като оценяваме не резултата, а верността на извършените операции.

В геометрията толерираме по-ниско качество на чертеж.

Проверяваме дали детето е разбрало прочетения текст.

Професионализмът на учителя днес, може да се оцени по позицията, която ще заеме и по отношение на дете с проблеми в класа му. Много е лесно да се докаже на това дете, че нищо не знае, трудно е изкуството, да му се даде самочувствие и възможност да докаже, че нещо знае.

Учителите, работещи с деца с умствена недостатъчност, при изследване характеристиките на интелектуалното им равнище биха могли да използват методиката за класификация на предмети на С. Рубинщайн за изключване на четвъртия предмет от множество.

Интерес представлява и методиката на А. Лурия (1983), включваща използването на метода на съществените признаци, метода на простата аналогия, метод за проследяване на ситуацията и др.

Учителят, работещ с деца с умствена недостатъчност, е длъжен да познава и особеностите на висшата нервна дейност на тези деца. Съобразявайки се с тези специфични особености на децата с умствена недостатъчност, предложени са корекционни средства за работа на учителите, което ще помогне да се преодолее и компенсира този недостатък:

1. Трудното образуване на условни връзки от децата с умствена недостатъчност налага многократно модифицирано повторение на учебния материал, като възприемането му се свърже с практическото действие на децата и словесен отчет.

2. Извършване на множество упражнения, за да се отдиференцират сходните близки предмети или явления с техните свойства и качества.

3. Темпът на работа трябва да бъде съобразен с бързата изморяемост на децата и да се създават условия за почивка.

4. Психологическа подготовка на децата за преминаване от една в друга дейност. Насочване към правене на опит да пренасят старите знания в нова ситуация.

5. Изключване на всички условия в учебно–възпитателния процес, които могат да допринесат за формиране на отрицателни привички.

6. Прилагане на различни методи на оценяване.

7. Преодоляване на разсеяността.

8. Използване на равно обучение.

9. По-рядко критикуване, даване на директни инструкции и повече поощрения..

По данни на Световната здравна организация, процентът на хората със специални нужди варира между 10% и 13% за различните държави. От тук се приема, че средно децата със специални нужди са 10% от детското население.

Социалната интеграция на децата със специални нужди предполага:

- развитие на индивидуалните и потенциални възможности на децата със специални нужди чрез създаване на условия за участието им във всички сфери на обществения живот.

Съществуват значителни разлики в индивидуалните предпоставки в равнището на знанията и уменията по математика при постъпване.

Учителите ясно осъзнават затрудненията на своите ученици и относително високите академични изисквания на масовото образование и считат, че техния контингент не може да покрие тези високи стандарти.

Учениците със специални педагогически потребности се нуждаят от продължителни грижи от разнообразни източници поради това, че те са различни.

Голяма роля се пада на учителите от общообразователното училище, които трябва да подготвят успешното им приемане и да работят в тясна връзка с родителите. Задачата на учителите е да адаптират предметните учебни програми като ги вградят в цялостния учебен процес.

В програмите за интегрирано обучение трябва да се върви от разбирането, че децата си приличат, независимо от техните способности.

Безрезервно приемане на тезата, че всички деца са обучаеми, но в различна степен. Всеки индивид притежава различни дарби, всеки има право да учи и да запознае другите с културата си, всички деца имат правото да бъдат равнопоставени, а да бъдат осъществени всички тези права отговорност носи българското училище. Само с разбирането на цялото общество, със съдействието на всички културни правителствени и неправителствени организации и подкрепата на държавата, то ще може да се справи блестящо с тази важна отговорност.
Литература

1. Добрев, Зл.,Особености в развитието на умственоизостаналите деца, С.,1998г.

2. ,,Интегрирано обучение и ресурсниту учитули,,-сборник

3. Лурия, А. Р., Высшие коровые функции и их нарушения при локальных поражений мозга., 2ое изд., М., 1969



4. Радулов, Вл.,,Децата със специални педагогически нужди в училището и обществото,Б.,Дарс,1996г.

5. Рубинщайн,, ,Експериментальньiе методики патопсихологии”

6. Конвенция за правата на детето, С., 1989

7. Наредба № 6 от 2002г. за обучението на деца със специални образователни потребности и или с хронични заболявания, ДВ, 83| 2002

8. Национална стратегия за равни възможности за хората с увреждания, Правителство на Република България 2003

9. Правилник за изменение и допълнение за Правилника за прилагане на закона за народната просвета,ДВ.,бр.






Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница