Възвръщаемост на активите и измерване на риска



Дата09.04.2018
Размер123.01 Kb.
#65483


КУРСОВА РАБОТА
по
Корпоративни финанси II част”
на тема:
Възвръщаемост на активите и измерване на риска

Изготвил: Проверил:………………....


2015г.

Съдържание:

  1. Възвръщаемост на активите

2. Измерване на риска

2.1. Системен и несистемен риск

2.2. Измерване на системния риск- бета коефицент




  1. Възвръщаемост на активите.

Това, което се получава като резултат от функционирането на активите, представлява тяхната възвръщаемост. Тъй като с придобиването на един актив ние целим получаването на някаква изгода или полезност, размерът на получената изгода измерва възвръщаемостта. За съжаление това, че има резултат, не означава, че той е непременно положителен. Възвръщаемостта може да бъде както положителна, така и отрицателна.

Възвръщаемостта има две съставни части – текуща (подоходна) и капиталова. Първата е под формата на текущ доход, който се нарича печалба или загуба, в зависимост от това дали е положителна или отрицателна величина. Това е текущата (подоходната) съставка на възвръщаемостта. На второ място, самата стойност на актива, който сме купили, се изменя под влияние на различни фактори. По тази причина възниква капиталовата печалба или загуба, в зависимост от това дали пазарната цена на актива се е повишила или се е понижила в сравнение с цената на придобиване. Това представлява капиталовата съставка на възвръщаемостта.
Двете съставни части на възвръщаемостта на активите могат най-добре да се илюстрират с примера на една инвестиция в акции, които са обект на борсова търговия, тъй като данните за тях са публични и имат всекидневни котировки. Когато ние купуваме акции от едно акционерно дружество, очакваме то да изплаща дивидент върху акциите, както и самата цена на акциите да нараства. Да предположим, че сме купили 20 акции на фирма АБВ по 12.50 лв. Общият размер на инвестицията е 250 лв. След приключване на финансовата година общото събрание на дружеството решава от печалбата да се разпредели дивидент по 1.10 лв. на акция. Това прави общо 22.00 лв. за притежаваните от нас 20 акции.

Освен това, на фондовата борса цената на една акция на фирма АБВ се е повишила на 14.20 лв., при това положение, ако продадем акциите, ще получим за всяка акция по 1.70 лв. повече, отколкото сме дали първоначално, като в случая се абстрахираме от комисионните за осъществяване на сделките. За 20 акции ще получим капиталова печалба от 34 лв. Като обща стойност или като абсолютна сума възвръщаемостта на актива представлява сума от подоходната и капиталовата печалба (загуба):


Обща стойност на възвръщаемостта = подоходна печалба + капиталова печалба. В нашия случай общата стойност на възвръщаемостта е равна на 22+34=56 лв.
Възможно е, разбира се, акционерното дружество да не изплати дивидент, поради това, че е реализирало загуба, или ако общото събрание реши дори при положителен финансов резултат, цялата печалба да остане като резерви. От своя страна цената на акциите може да остане неизменна или да се понижи. Двете съставни части на възвръщаемостта могат да се изменят в различна посока. Крайната възвръщаемост на активите ще зависи от това кой резултат ще доминира – на текущата или на капиталовата възвръщаемост и какъв ще е техния знак. Ако активът на е една машина, ние можем да констатираме както текуща загуба, така и понижаване на цената на машината.

Дори ако сме решили да не продаваме притежаваните от нас акции, това не означава, че изменението на тяхната цена не ни засяга. Това изменение представлява за нас действителна печалба или загуба, защото ако пожелаем да превърнем акциите в пари, ние можем да направим това само по текуща пазарна цена.


Освен общата величина на възвръщаемостта, значение има и нейната относителна величина. От гледна точка на това колко изгодно влагаме всеки лев или евро, долар и т.н. важно е да определим относителна възвръщаемост на единица вложена стойност. Можем да определим това, като пресметнем поотделно относителната възвръщаемост от текущия доход и капиталовата възвръщаемост, които представляват печалбата или загубата за периода, отнесени към вложения капитал и след това ги съберем, или като ползваме общата стойност на възвръщаемостта, отнесена към първоначалната инвестиция.

Ако използваме същия пример, ще имаме за относителната или процентната възвръщаемост от дивидент 1.10/12.50 = 8.80 %. Капиталовата печалба в относително изражение ще бъде 1.70/12.50=13.60%. Относителната величина на цялостната възвръщаемост от двете съставни части е 8.80%+13.60%=22.40%.


Същият резултат ще получим, когато разделим цялостната възвръщаемост като обща стойност на покупната цена на акциите:

56/250=22.40%


И двата вида възвръщаемост – обща и относителна, имат своето икономическо значение и се използват за оценка дали една инвестиция е оправдана в сравнение с други алтернативни инвестиции. Но сама по себе си процентна възвръщаемост от 22.40% за даден период, дори и да е повече от други инвестиции през тази година, също не може да ни даде достатъчна представа дали това е малко или много, ако не се имат предвид историческите сравнения. Важно е да се знае как се изменя относителната възвръщаемост на активите пред един по-дълъг период, за да може да се изследва какви фактори оказват влияние върху нея.
Тъй като практически е невъзможно да се проследи възвръщаемостта на всички активи, обикновено за тази цел се използва някой по-представителен борсов индекс.

В страните с развити финансови пазари са налице статистически данни за възвръщаемостта на инвестициите в ценни книжа, чрез които по опосредстван начин се изразява и възвръщаемостта в реални активи.

Например в САЩ са налице дългосрочни данни за инвестиции във финансови активи. Те са разделени на следните групи:

- обикновени акции на 500-те най-големи компании

- акции на малки компании, които представляват 20-те процента на най-малките компании, включени за търговия на Нюйоркска фондова борса

- дългосрочни 20-годишни държавни облигации

- краткосрочни държавни съкровищни бонове

Средната година възвръщаемост на тези финансови инвестиции за периода 1926-2010г. е следната:


Инвестиции Средна възвръщаемост
Акции на малки компании 12.41%

Акции на големи компании (S$P 500) 9.94%

Дългоср. държ. облигации 5.48%

1-мес. държ.съкр.бонове 3.61%

Инфлация 3.03%
Изт.: Stocks, Bonds, Bills and Inflation Yearbook, Ibbotson Associates, Inc., Chicago, 2011
Възвръщаемостта е дадена в номинални величини, затова е представена и средната стойност на нормата на инфлация за периода. Реалната възвръщаемост на активите е разлика между номиналната възвръщаемост и нормата на инфлация.

По принцип в страни с политическа и икономическа стабилност, като САЩ се смята, че държавата винаги е в състояние да осигури финансов ресурс, за да изплати своите задължения. Затова държавните ценни книжа се приемат за безрискови активи. Това се отнася преди всичко за краткосрочните държавни ценни книжа, тъй като за периода на тяхното съществуване те са подложени на минимално въздействие от страна на инфлацията. Възвръщаемостта на тримесечните съкровищни бонове служи като основа за оценка на възвръщаемостта на останалите активи. За дългосрочните държавни ценни книжа виждаме, че тяхната степен на риск се оценява значително по-високо, именно поради инфлацията.


Разликата между възвръщаемостта на тримесечните държавни съкровищни бонове и другите групи активи, която се обуславя от по-високата степен на риск на последните, се нарича рискова премия. Историческите данни ясно показват, че инвеститорите изискват и получават рискова премия, за да държат рискови активи.

Рисковата премия за дългосрочните държавни ценни книжа е равна на 5.48 % - 3.61 % = 1.87 % . Някои автори отделят тази надбавка в доходността на един клас активи, например държавните ценни книжа, като отделен компонент и я наричат премия за срок. В крайна сметка по-дългият срок на притежаване на един актив също представлява по-голям риск. При обикновените акции на големите компании премията е 6.33 %, а при акциите на най-малките компании 8.80 %.

Виждаме, че средната възвръщаемост на високо рисковите активи е по-висока от средната възвръщаемост на по-ниско рисковите активи. Това е допълнителна възвръщаемост над възвръщаемостта на безрисковите активи, която се предоставя като възнаграждение на инвеститорите за поетия риск. Без тази премия те не биха инвестирали парите си в активи със съответната степен на риск.



  1. Измерване на риска

Фирмите придобиват активи с цел увеличаване на богатството, но в повечето случаи не е сигурно какъв резултат точно ще се получи. Инвестициите носят различна степен на риск и затова един от важните въпроси в територията на финансите е да се определи какво представлява рискът. Рискът произтича от неопределеността относно бъдещите събития. Ако имаме точна представа за едно бъдещо събитие, за нас то няма да носи риск. Рискът се изразява в несигурността относно различните възможни резултати на нещо в бъдещето. Тази несигурност при притежаването на един актив идва от изненадите – от неочакваните събития. Разпределението на бъдещите събития определя степента на риск. За много случайни събития разпределението на техните стойности се описва с понятието нормално разпределение, което има графично изражение под формата на камбана. Нормалното разпределение е симетрично камбанообразно разпределение на честотата на попадането на стойностите на определена променлива в дадени граници. Инвестиционният риск например се изразява в това, че при средна възвръщаемост на обикновените акции през разглеждания период от 13.0 % годишно, в някои години възвръщаемостта е по-ниска, а в други по-висока от тази средна стойност. През 1931 г. обикновените акции губят 43.34% от стойността си, през 1974 г. 26.47%. Същевременно през 1933 г. те поскъпват средно с 53.99%, а възвръщаемостта се отклонява малко или повече от средната стойност. Това показва, че акциите са високо рисков актив. Мерките за измерване на разпределението на събитията или отклонението от техните стойности от средната величина, като един от показателите за риск, са вариацията и стандартното отклонение. Тези инвестиции, които имат по-големи колебания във възвръщаемостта, са с по-голям риск.





    1. Системен и несистемен риск.

Активите носят два вида риск – един, който е присъщ на всички активи или на повечето активи и произтича от функционирането на икономиката като цяло и втори, който е конкретен за даден актив или малко съвкупност от активи.

Първият риск се нарича системен (пазарен) риск. Това е рискът, който е присъщ на пазара като цяло, или който влияе на голяма група активи. Той се отнася до мнозинството от активите или фирмите. Този вид риск обяснява защо цените на повечето акции имат тенденция да се движат заедно. Наличието на системен риск означава, че и най-добре диверсифицираният портфейл подложен на риск.

Основна причина за системния риск са макроикономическите фактори, като изменение на общото равнище на цените, лихвените проценти, валутни курсове, парична политика и всички активи и всички ценни книжа. Въздействието на макроикономическите новини върху възвръщаемостта на активите може да се установи, като се проследи възвръщаемостта на пазарен инвестиционен портфейл, включващ всички активи – акции, облигации, полици, сгради и др. Функционирането на пазара като цяло отразява само макроикономически влияния, защото специфичния за тях риск, се неутрализират взаимно в мащабите на цялата икономика.

Несистемен (специфичен, уникален) риск е рискът, който въздейства на един отделен актив или на малка група активи. Уникалният риск възниква поради, това че много от опасностите, които заплашват една фирма, се отнасят само до нея. Респективно това са фактори, които застрашават отделен актив или малка група активи. Например повишаване на цените на даден вид сурови материали в резултат на изчерпване на първични източници ще окаже влияние върху конкретна фирма или фирми от този отрасъл, който е зависим от доставките на такива материали. Общият риск на активите или на фирмите е равен на системния риск плюс несистемния риск.

2.2. Измерване на системния риск- бета коефицент.

Тъй като системният риск има решаващо значение за определяне на очакваната възвръщаемост от един актив, необходимо е той да бъде сравнително измерен. За тази цел е въведена специфична мярка, наречена бета коефициент и отбелязвана с гръцката буква β.

Бета коефициентът показва размера на системния риск, присъщ на един отделен актив, отнесен към риска на пазарен портфейл от всички активи или въображаем среден актив. Бета изразява чувствителността на възвръщаемостта на отделен актив към възвръщаемостта на пазарен портфейл от активи – с колко ще се увеличи възвръщаемостта на един актив, при увеличение на възвръщаемостта на пазарния портфейл с единица.
Приема се, че пазарният портфейл или средният актив, отразяваш съвкупния пазарен риск, има β=1. Актив, който има β<1, носи по-малък системен риск, а актив който има β>1, носи по-голям системен риск. Актив, който е безрисков, не носи системен риск и има β=0. Ако един актив има възвръщаемост, която се изменя в обратна посока на възвръщаемостта на пазара като цяло, той би имал отрицателен коефициент β.

Следващата таблица Б1 представя измерените стойности на бета очакваната месечна възвръщаемост на 30 компании от БФБ за период от февруари 2002 г. – юли 2004 г.



Таблица Б1

Бета и месечна очаквана възвръщаемост за периода февруари 2013 г.- юли 2014г.





Ценна книга

Бета

Очаквана възвр.

Ценна книга

Бета

Очаквана възвр.

ALB

1,206

0,055

MDIKA

0,035

0.044

ALBHL

0,974

0,025

MOSK

0,376

0,043

ALMAK

-4,250

0,265

NAD

0,238

0,015

BHC

0,586

0,025

NEFT

1,060

0,044

BIOV

0,400

0,019

NEFTHL

-0,321

0,049

BLABT

0,343

0,067

NEOH

0,053

0,089

BTH

0,997

0,036

ORGH

0,452

0,076

CCB

0,821

0,073

PAPIR

-0,105

0,074

DOVUHL

0,434

0,027

PET

0,149

-0,015

GAGBT

0,095

0,046

PETHL

0,798

-0,003

GAMZA

0,123

-0,009

POLIM

0,141

0,009

HES

-0,730

0,119

RAZHL

5,725

0,351

HIMKO

1,279

0,039

RIVR

0,364

0,013

HSOF

0,922

0,102

SFARM

-0,103

0,047

IHLBL

0,996

0,024

SHERA

0,453

0,006

KREM

1,620

0,082

SLB

-0,274

0,022

LEV

0,034

0,021

SOFBT

1,023

0,081

MCH

-0,434

0,044

ZLP

0,861

0,010

Както е видно, компаниите с по-висока бета реализират по-висока възвръщаемост, макар това да не е повсеместен извод.



Използвана литература:

  1. Учебник по корпоративни финанси, автор Свилен Тонев, Университетско издателство „Епископ Константин Преславски”, Шумен, 2012


  1. http://bg.wikipedia.org/wiki/Възвръщаемост_на_инвестициите


Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница