William Sears and Martha Sears, the baby book вашето дете



Дата11.03.2018
Размер332.75 Kb.
#62124

William Sears and Martha Sears, THE BABY BOOK

Вашето дете:

Всичко, което трябва да знаете за вашето дете от раждане му до две години .

Заглавие:

Доктор Уилл и Марта Сиърз – на своите читатели:

Част 1.

Неразделна връзка: какво означава това?

- Възпитанието на детето. Пет правила на поведение, укрепващи връзката с детето. Метод на неразделната връзка, увличащ бащите във възпитанието на децата. Въпроси, които бихте могли да зададете.

Част 1. Да започнем от самото начало:

Основи на домашното възпитание.

- Пет правила на метода за сближаване, които установяват неразделна връзка с детето.

1. Направете контакт с детето колкото можете по-рано.

2. Разпознавайте сигналите, подавани от бебето и откликвайте на тях.

3. Кърмете бебето с майчина кърма.

4. Носете детето със себе си.

5. Спете заедно с детето.

- Неразделната връзка с детето, установена колкото може по-рано, оставя следа за цял живот. Има моменти, когато вие питате сами себе си ще свърши ли този изнуряващ период, в който детето е безпомощно и изисква непрестанни грижи? Той ще свърши скоро! Времето, когато бебето е при вас на ръце или с вас в леглото няма да е дълго, но за цял живот детето ще запази сигурността си във вашата любов и в готовността ви за помощ.

Няма и не може да има една единственна рецепта как трябва да отглеждаш дете, както и няма идеални деца. И, повярвайте, няма и идеални родители - има само хора, които добре са изучили особеностите на поведение на децата и са станали по-опитни. Да бъдеш родител означава непрекъснато да се учиш да бъдеш такъв. Не се увличайте да слушате съветите на "специалистите" - това пречи на развитието на родителската интуиция, на способността за самообучение според растежа на децата. Ние искаме да ви покажем как сами да станете специалисти. Целта на тази книга е да помогнем на вас и на вашето дете да намерите връзката помежду си. Това малко встъпление съдържа квинтесенцията на това, което се нарича "домашно възпитание".

- И така, започваме да се учим!


Глава 1.

Неразделната връзка: какво е това?


Във всички други книги за гледането на деца и тяхното възпитание липсва глава, която би трябвало да се нарича "Възпитанието на вашето дете". Сега със вас, очакващите дете младоженци или млади родители, ние ще се опитаме да попълним този недостатък.

- Моят опит на лекар-педиатър, опита на моята жена Марта като медцинска сестра и нашият общ опит на родители, отгледали осем деца, ни доведе до следното убеждение: най-доброто взаиморазбиране между детето и родителите се установява при метода на възпитание, наречен от нас "стил на сближаване". Той помага за възникването между вас /дете и родители/ на тесни и неразделни връзки. Този метод помага да се реализира всичко най-добро, което има в родителите и децата. Неразделната връзка между майката и детето е забелязана много, много отдавна.

-Нашият подход към възпитанието не е нищо ново. Ние само дадохме име на този метод, в основата на който по същество е здравят смисьл, който ние всичките щяхме да слушаме, ако се осланяхме на нашите инстинкти, които самата природа е заложила в нас.

Възпитанието на вашето дете.


Преди двадесет години, към момента, когато започнах да практикувам като лекар-педиатър, аз вече работех в две детски болници - едни от най-добрите в света, и мислех, че знам всичко за децата. Нашите приятели често казваха на жена ми, че на нея много й е провървяло, защото нейният мъж е педиатър. Но Марта отговаряше: "Той знае само как да лекува децата".

- През първата седмица на моята практика аз бях изумен. Майките ми задаваха съвсем немедицинските въпроси: "Може ли на детето да се позволява да плаче?", "Няма ли да разглезим момиченцето, ако непрекъснато я взимаме на ръце?", "Може ли да спим с детето?". Аз не знаех отговорите на всичките тези въпроси, а родителите смятаха, че могат да разчитат на моите съвети. Това са въпроси от немедицински характер, които се отнасят към методите на възпитание. Аз знаех как постъпваме в такива ситуации със собствените си деца, но не бях сигурен, че мога да смятам себе си за специалист по възпитанието на деца.

- Затова аз прочетох маса книги за възпитанието /също като вас в момента/. Книгите ме обезкуражаваха. Създаваше се впечатлението, че авторите са се обосновавали на собствените си възгледи, а не на сериозни изследвания.

- На повечето от тях не стигаше здравия смисъл, а много нямаха собствено мнение и проповядваха само онова, което беше модно по времето на написване на книгата, независимо от резултатите към които довеждаха тези теории.

- Аз реших да се обърна към истинските познавачи - опитните родители, при които всичко се получаваше, при които е имало пълно взаиморазбиране с децата и които интуитивно постъпваха по единствения правилен начин. Към родителите, получавали удоволствие от общуването с децата,чието развитието, без съмнение, е вървяло успешно. Тези родители и техните деца станаха моите преподаватели. Аз се превърнах в прилежен слушател и внимателен наблюдател и започнах редовно да водя записки за използвани от родителите възпитателни способи. Съставих списък на всичко, което "действа". През онези години Марта работеше заедно с мен /до появата на нашето четвърто дете, Хейден/. Тя и сега работи с начинаещите родители като специалист по кърмачество и консултант по възпитанието на малките деца. Моята практика ни даваше материал за изследвания, а вкъщи ние имахме своята растяща "лаборатория". След като 9 години изслушвахме родителите и се учихме от тях /и отглеждахме трите си собствени деца/, ние започнахме да правим някои изводи. От множеството начини на възпитание ние избирахме онези, които най-често имаха успех при повечето родители. Ние споделяхме своя опит с тези, които идваха при нас на прием, и използвахме опита на другите майки и бащи във възпитанието на собствените им деца. В течение на годините с Марта сменяхме подходите, приспособявахме се към променливото течение на нашия живот, към индивидуалностите на нашите деца и при всичко това продължавахме да се учим сами. В тази глава концентрирахме всичко, което ни дадоха 20 години работа в педиатрията, възпитанието на 8 деца и заимстването на опита на хилядите родители.

- Не мислете, че може на всичко да се научите веднага. Да бъдеш родител - това е професия, коята се постига стъпка по стъпка. Тя изисква опит. Нашите препоръки са само отправни моменти. Използвайки тях, вие придобивате опит и изработвате собствен стил на общуване, който съответства на личностните качества на вашето дете и на вашата индивидуалност. Невъзможно е предварително, още нямайки детето, да изберете линията на поведение - при своята поява на този свят, то може коренно да промени вашите представи за възпитанието. Да допуснем, че вие предварително сте обмислили какъв режим ще има детето. А какво ще направите, ако детето започне редовно да се събужда през ноща, в 3ч. и да иска мляко? Дори и продължителността на кърменето може да се установи само от опит. Затова сложете настрана вземането на такива решения за в бъдеще, когато ще видите какъв ще е вашият бебешор. Има неща,обаче, които ще трябва да решите за себе си предварително.

- Преда да се потопим в изучаването на изкуството да бъдеш добър родител, нека да се уговорим за някои неща. Някои от нашите идеи, които ще споделим с вас,могат да ви се сторят странни и решително да се отличават от привичните препоръки. Мола ви се, не ги отхвърляйте веднага.

- Първите стъпки към успеха за ролята на родител правете без тежестта на предубежденията, това ще ви помогне да избегнете многото разочарования. Вие очаквате, че ще ви е леко с детето, но вашото бебенце може да се окаже трудно. Останете отворени за новите идеи и избирайте това, което повече подхожда на семейството ви. Повярвайте, всичко, за което ще говорим,е минало проверка и се обосновава не само на нашия опит. Някои препоръки ние взехме от трудовете на колеги, заслужили доверие и други изследователи. Ние ви запознаваме с последните достижения в изкуство на възпитанието, за да помогнем за правилното стартиране на вашия дълъг родителски път.


Петте правила на поведение, укрепващи връзката ви с детето:

- Ние считаме, че начинаещите родители трябва да поставят пред себе си три цели:

- да опознаят детето си

- да му помогат да се чувства добре

- да получават удоволствие от ролята си на родител.

Предлаганият от нас модел на поведение за родители ще ви помогне да достигнете тези цели. По - нататък са приведени пет съставни на стила на сближение - концепции за създаване на неразривните връзки.

- 1. Пригответе себе си към ранния контакт с детето.

Началото на общуване между детето и родителите често определя формирането на по-нататъшни отношения. Бъдете дейни организатори на такова раждане, които вие бихте искали. Осъзнайте своята отговорност пред бъдещото дете, прочетете книги и заедно с акушерката обмислете сценарий на бъдещито раждане. Хирургичната намеса, проведена без особена необходимост или травмата при раждане разделят майката и детето. Това не е най-доброто начало. В такава ситуация част от силите, които биха могли да отидат на установяване на ранния контакт с появилото се същество, ще бъдат отделени за възстановяване на вашето здраве. Ако сте спокойни за раждането, ще бъдете спокойни и за новороденото. /Четете глава 2 "Какво трябва да правите, за да има леко и безопасно раждане"/. Вие ще научите за връзката между доброто раждане и установяването на контакта с новороденото. Ще разберете, как да намалите вероятностите от трудно раждане, които могат да бъдат съпроводени с травми или дори хирургична намеса. На стр78 ще намерите информация за това, как да се възстанови връзката с бебeто, ако евентуални усложнения при раждането са ви разделили и са довели до загуба на контакт.

- Първите седмици и месеци -това е отговорен период, когато за майката и бебето е най-важно да бъдат заедно. Близостта, възникнала от момента на раждане, помага да се установят такива отнашения, при които поведението на детето усилва чувството на любов и привързаност у майката и нейния интуитивен, биологичен стремеж това да се разкрие. Близостта към детето от момента на появата му на този свят осигурява добро начало: в този период бебето се нуждае най-много от грижи, а майката усеща непреодолима потребност да го бави. Без съмнение вие започвате да обичате детето и да чувствате неразривната връзка с него доста преди то да се роди . /Практичните съвети, как да укрепите чувството на неразделната връзка с детето през послеродовия период ще намерите в глава 4 "Детето се роди: какво трябва да правим от самото начало" и в глава 5 " Промените в живота на семейството с появата на новороденото"./

- 2. Научете се да разбирате сигналите, пратени от детето и правилно да откликвате на тях.

От първите дни ще ви се наложи да разпазнавате какво иска вашето бебе в една или друга ситуация. Няма да ви е леко, можете да се паникьосате и да решите, че не сте добра майка.

- Не се притеснявайте! Детето само ще ви помогне. Преди специалистите са смятали, че децата имат пасивна роля в общуването с родителите. Сега ние знаем: детето активно формира ответно поведение към родителите по следния начин. Реакциите на децата стимулират родителските чувства, родителят е непреодолимо притеглен към детето; езикът на сигналите, които подава детето е толкова ясен, че не може да не бъде усвоен. Някои от сигналите е невъзможно да не бъдат забелязани /ако бебето плаче, усмихва се, протяга се към вас/, другите едва могат да се разпознаят /позата на бебето, как гледа/. Всички родители, особено майките, имат интуиция, която помага да се разпознае сигнала, подаван от детето и да се откликне на него. Подобно на схемата, състояща се от предавател и приемник, майката и детето по пътя на опита се настройват за връзката дотогава, докато тя не стане добра. Времето на установяване на добрата връзка при различните двойки се различава съществено. Някои деца подават по-разбираеми сигнали, а едни родители превъзхождат други в умението да разпознават тези сигнали. Но добрата връзка така или иначе се установява. Това ще стане по-бързо, ако вие сте по-открити и готови за откликване. Дори случайна "неправилна" реакция /например, вие започвате да кърмите детето, което е искало само да го вземете на ръце/ е по-добрият вариант от отсъствие на реакция, защото подбужда детето да продължи да общува със вас.

-3. Вземайте бебето на ръце, когато плаче. Колкото и банално да звучи, много родители са убедени, че трябва да оставят децата си да плачат, защото не бива да поощряват "лошо" поведение. Но новородените не могат да се държат "лошо"; те просто търсят връзка по единствения възможен за тях начин. Представете си как бихте се почувствали, ако сте напълно лишени от способността да координирате движенията си - не можете да направите нищо за себе си сами, а вашите призиви за помощ остават без отговор. Детето, чийто плач не забелязват не става "добро" /макар,че може да стане тихо/; то престава да проявава инициатива и свиква с това, което вие изобщо не сте искали: примирява се, че няма да бъде разбрано и потребностите му няма да удовлетворят.



Част 2.

Тук ще можете да видите пълната глава от книгата на Уилиям и Марта Сиирз "Вашето дете. Всичко, което трябва да знаете за вашето дете от раждането до две годишнната му възраст".

Част 1 от 6.

Глава 14

Носете бебето със себе си: изкуство и наука на носенето на децата.


"Моето дете се успокои веднага, щом започнах да го нося със себе си", - такава фраза чувахме често от майките на неспокойните деца.

След като толкова слушахме как родители хвалят удобство на носенето на децата си в торба-слинг, решихме да изясним дали може този родителски подход, толкова успешен в другите култури, да стане част от нашия собствен родителски живот.

По- нататък ние ще разкажем как трябва да се носи детето в торба-слинг. С какво обаготява този способ взаимоотношенията между деца и родители и как това може каренно да промени вашия живот.















Новите аргументи в защита на старата идея.

В много страни по света е прието бебета да се носят със себе си. А ние ги возим в количките и после ги оставяме с някого. Специалистите, занимаващи се с въпросите на развитие на децата, запознавайки се с разлини стлове на възпитание, многократно са отбелязвали - децата, носени със специални ленти от плат или в особени приспособления на гърдите, се чувстват по-уютно, от тези возени в колички или разни пластмасови колелца. Една наша пациентка разказа за необичайна церемония за докосване до земята, с която се запознала на остров Бали. Там децата, през първите 6 месеца от раждането цял ден са носени от майката или по-големите сестри, а за през нощта са слагани да спят заедно с майката. По този начин детето през първата половин година буквално не се докосва до земята. На специална церемония го слагат за пръв път на земята, за да може да попълзи и да се наслади на свободата на движенията.



Разумните основания за носенето на детето:


Възможно е у вас да възникне въпросът: постоянно ли трябва да нося със себе си детето? Разбира се, че не. Очевидно, че понякога бебето трябва да бъде оставено. В този случай, както и във всяко друго е необходим важен разумен подход. Ако вас ви интересува препоръчания от нас способ, вие първо трябва да разгледате /преразгледате/ своите представи за това, какво всъшност се явява за вас детето.

Някои смята за нормално, ако детето лежи в своето креватче и безразлично поглежда към висящите дрънкулки. Мислят, че е редно да го вземат на ръце само, за да го нахранят и след това бързат да го сложат обратно. Много хора смятат също така, че ако детето се носи на ръце, е достатъчно да го успокоят малко и веднага да сложат в креватчето. Приемайки практиката на носенето на детето, вие трябва да се откажете от тези възгледи. Носете бебето колкото може повече време, слагайте го в кошарката само за през нощта или за дневен сън или ако това изискват вашите лични дела. Позволявайте на детето да се наслади на свободата на движенията си на килима или на почивката в креватчето, но веднага го вземайте на ръцете, когато то поиска. Вие ще забележите интересното различие в неговото поведение: молбата да го вземете на ръцете то ще изрази с вик, а желанието да слезе долу - с жест. Естествено, че постепенно, с развитието на двигателните навици, ще ви се налага все по-малко да го носите. Но дори проходилото дете понякога много иска да поседи при вас на ръце.






Многогодишните изследвания в областта на възпитанието на децата ни позволиха да стигнем до убеждението, че колкото повече детето е носено от родителя, толкова по-уютно и по-комфортно се чувства то. Преди няколко години ние присътсвахме на конференция с участието на родители от много страни по света. Там имахме беседа с две жени от Замбия, които са носили своите деца на ленти, представляващи част от националното облекло. Попитахме ги защо при тях през по - голямата част от деня носят детето със себе си? Едната отговори: " Това облекчава живота на майката". А другата добави: " И за бебето е така по добре". След което и двете започнаха да описват чувството на "удовлетвореност" и на "самоуважение", което им дава носенето на детето. На много от техните сънароднички не са достъпни книги и филми, разказващи за хормоните на майчинсвото. Те само следват многовековата традиция, която просто учи, че непрестанното носене е полезно както за майката, така и за детето. И дали това не е естествено желание на всеки родител във всякаква страна: да облекчи живота си и да създаде най-добрите условия за бебето си? Носенето на детето позволява да се съвместят тези цели.

Вдъхновени от тази идея, през 1985г. започнахме собствено изследване, със стремежа да обосновем положителните страни, свързани с носенето на детето. От тогава ние имаме много мили разходки със собствените си деца, изпробвайки всичките възможни способи на тяхното носене. И през цялото време водехме подробни записки. Ние съветвахме родителите да носят детето колкото може повече, започвайки от момента на раждане. Молехме ги да пробват разични способи и да изберат най-подходящия, както за децата, така и за тях самите.


Ето какво съветваме майките:

"Направете усилие да привикнете да носите децата в торба-слинг, и нека той стане любим елемент от вашето облекло". При първото посещение, когато детето яма и седмица, ние показваме на младите родители как да носят бебето. При индивидуалния курс на обучение ги съветваме по-често да експериментират с н различни позиции, за да намерят най-удобната, която да позволи на детето по-добре да се нагоди към фигурата на родителя /да носят детето могат както майката, така и бащата/. С времето положението на детето се променя, имайки предвид неговото развитие.

Ние искаме да дадем няколко съвети и да покажем, как носейки детето, вие можете да улесните живота си и да помогнете на развитието на вашето бебенце.



Как правилно да изберете слинг за носенето на детето.


Още в самото начало на нашите изследвания ние разбрахме, защо в западните страни при майките не е прието да носят със себе си децата. Просто им е неудобно да се ползват с приспособленията, които имат. Докато при другите народи децата носят, упротребявайки дълго парче плат, края на който във вид на лента премятат през рамото. Такова парче изглежда като част от националното облекло, а често и се явява такова. Ние предложихме на няколко майки да опитат да направят такова приспособление за носенето на бебе, което би било и удобно, и просто за употреба и същевременно предпазва детето от безпокойство. Наблюденията на много двойки деца и родители, годините на изучаване на разни конструкции и всички възможни приспособления, поддържащи детето, ни доведоха до мнението,че слингът с лента може да бъде улеснение за представителките на различни култури, които векове наред са разделени.Това мнение започват да да приемат и много от жените на Запада. Ето основните особености на слинга:

Безопасност.


Главното свойство на всяко подобно приспособление трябва да бъде безопасност. Текстилният слинг трябва да придържа детето и да не му позволява да излезе то него.

Удобство.


Това приспособление трябва да бъде удобно както за детето, така и за родителите. Добре обмислената конструкция помага на разпределение на теглото на детето между раменете и бедрата на родителя, без да натоварва врата и гърба му. Слингът - торба трябва да има вата на местата, където е възможен натиск на краката и торса на детето, особено на местата на съприкосновение с гърба и раменете на този, който га носи.

Универсалност.


Изберете такъв слинг, който би могло да се използува от момента на раждането до две годишната възраст. Това ще ви предпази от необходимостта да изобретявате нови приспособления в зависимост от растежа на детето. Положението на детето може да се променя. Неспокойните и шумни деца обикновено биват недоволни, ако ги носят постоянно в едната поза. Положението, при което главата на бебето е обърната към майчината гръд, създава неудобство за детето, което, както и всички ние, предпочита да има кръгозор от 180 градуса - то иска да гледа този свят. На илюстрациите са изобразени различните способи на разполагането на слинга, поддържащ детето.

Простотата в използване.


За човек е характерно да избягва всичко непривично и неудобно. Бащите особено не обичат конструкциите, където има прекалено много всякакви връзки и закопчалки. Добре обмисленото приспособление може да се облече със едната ръка така, че да не се тревожи бебето. Другото, също така важно предимство се явява в това, че може и да се свали, без да се вади детето (например, ако искате да го предадете на друг).

Възможността за кърмене.


Често от чуваме от майките, че са принудени да изваждат детето от превръзката, за да могат да го накърмят. Това се усложнява, ако в конструкцията има голямо количество закопчалки. Използвайки слинга с лента /опашка/, вие можете лесно да накърмите детето, без да го изваждате. Това е по-удобно за вас, а и бебето ще е по-спокойно, което е важно за нормалното кърмене. На изгладнялото бебе може бързо да дадете да суче - преди още да успее да се разплаче. И също толкова бързо, след кърменето, да го приспите. Ако вашето дете се намира в това приспособление, вие можете да го накърмите дори и в ситуация, когато няма възможност за уединение. Посъветвайте се с тези родители, които вече имат опит в носенето на детето, какава конструция да изберете и как да я изполвате.

-Опитайте различни видове приспособления, докато не се спрете на оптималния за вас и вашето дете вариант. Вие не избирате просто приспособление за носенето на детето,а се приобщавате към забравеното родителско изкуство да носиш детето си така, че и на вас да е лесно и на детето да е добре.


Как да се носи детето.
Индивидуален курс.

За всяко бебенце и за този, който го носи, може да се окаже удобен един или друг вариант. Понеже точно слингът вече векове наред има световно признание, ние в своите изследвания използвахме точно него. Препоръчваме го и на вас като образец. /Предложената долу инструкция подхожда почти за всички типове на слинга. Указанията по използването могат да се различават в зависимост от конструкцията/. В самото начало родителите могат да изпитват неудобство при използването на превръзката /слинга/. Понякога им се струва, че детето много надълбоко се намества в слинга, но припомнете си,че съвсем наскоро вашето бебе се еразвивало, уютно свито в майчината утроба. Такова положение е напълно естественно за новороденото и му дава чувството на безопасност. А децата, които страдат от КОЛИКИ се чувстват особено удобно, свивайки се на кълбо - така, че крачетата да се опират в коремчето. По-нататък ние ще разкажем, как трябва да носите новороденото.


Как да се облече слинга – превръзка.


Първо, определете на кое рамо ще носите опашката на слинга. Вземете приспособлението на мястото, където краят минава през халките. Мушнете оттам ръката и главата така, че слингът да легне на рамото и по диагонал да пресече гръдния кош. В стандартното положение краят се намира отпред, а подложката трябва да е на рамото. За да носите новороденото, обърнете превръзката така, че подложката да се окаже отпред /като възглавничката под главата на бебто/. А халките и опашката на слинга на рамото /положението "на обратно"/.

 

Как да регулирате слинга.


Вие ще можете да отрегулирате дължината на слинга само, като дръпнете за конеца. Колкото по-малко е детето или ръста на този, който го носи, толкова по-дълъг конец ще остава. Докато установявате нужната дължина, придържайте детето отдолу - това намалява натоварването на конеца /опашката на слинга/ и, освен това така е по-безопасно.

ЗАПОМНЕТЕ! От момента, в който сте настанили бебето в безопасна и уютна къщичка от плат, незабавно започвайте да се движете, защото такова положение при децата обикновено се асоциира с движение. Ако вие прекалено дълго стоите на едно място, детето може да започне да се безпокои.


Положение "в люлка "





Положение "в люлка" (за новородиното). Препаска се намира в позицията "наобратно"
Положението "в люлка" и неговите разновидности- се използват от момента на раждането до изтичането на 1-та година.

1.` Обличете торбата-слинг в положение "наобратно".

2. Придържайки детето за гърба и краката, след идване в нужното положение , внимателно положете детето в слинга. Настанете го така, че главата да се окаже в "джобче", което се образува от възглавничката за рамото и краищата с вата.

3. Главата на детето трябва да се намира на подложка, като на възглавничка.

4. Отрегулирайте дължината на слинга.

 Разновидности на положението "в люлка".


През първите 1-2 месеца на новороденото по-удобно е да го слагате като обръщате главата към халките. Някои деца обичат да седят високо в слинга, в позицията "полуседнало, поглед надясно", другите предпочитат по-хоризонтално положение. Някои предпочитат да да са обвити от всичките страни и обърнати с лице към майката като при кърменето. Другите разновидности на това положение ще намерите в тази глава малко по-нататък.









Позиция "полуседнало, поглед надясно"
Хоризонтално положение
Положение "плътно до мама"

Положение "уютно свито"


Това положение /свито на кълбо/ се използва от момента на раждането през първите 6 месеца. През първите 2 месеца при това слингът обикновено се облича "отзад напред", поради това, че подложката под рамото служи като допълнителна опора и защита за главата и гърба на детето. Когато детето малко порасне, ще заема повече място - опитайте да носите слинга по обикновения начин - подложката на рамото. Еспериментирайте малко, докато не намерите оптималната позиция за вас и за вашето бебе.

1. Облечете слинга в позиция "наобратно" /"отзад напред"/

2. Сложете детето на лявото си рамо, придържайки го с лявата ръка. Със дясната ръка отдръпнете края на торбата-слинг и покрийте с него детето.

3. Леко се наведете напред, с дясната ръка, придържайте детето за гърба,а с лявата прехвълете краката на детето през долния край на слинга. Ако детето е прекалено малко или предпочита с краката да опира в коремчето /както е в утробата/, внимателно го поставете в такова положение вътре в слинга.

4. Убедете се в това, че детето е наистина уютно и безопасно се настанило при вас в слинга. При това положение раменната подложка служи като допълнителна поддръжка за главата и гърба на бебето. Преверете дали главата на детето се намира на горния край на слинга, а бедрата са фиксирани от долния. Ако вие успеете правилно да сложите бебето в положението "уютно свито", се създава впечатлението, че то седи на долния край на превръзката, като във джобче.

За някои деца е необходимо слингът максимално плъно да обхваща тяло им, иначе не се чувстват удобно. Ако след опъването на слинга до нужен размер, той все още е прекалено просторен за положението "уютно свит", опитайте да направите следващото:

1. Обикновено горният край е опънат доста слабо, затова се постарайте да го пъхнете под лявата ръка / слингът е сложен на дясната/ и да го притиснете по-плътно към тялото така, че горният край плътно да обгърне главата и врата на детето, а ненужният остатък да се окаже зад гърба ви.

2. Позатегнете превръзката така, че детето да може да седи на неговия долен край като във фунийката на цвете.







Слагането на бебето в положение
"уютно свито"
Положение "уютно свито"
 

Положение "кенгуру" (с лице напред)


На деца от 3 до 6 месеца / а на някои и по-рано/ може да се харесва положението "кенгуру", или "с лице напред".

Още от момента, в който детето се е научило да обръща главичка и в него се сторят прекалено скучни - то ще иска да види повече. Положение "кенгуру" е предназначено за много активни деца, които искат до имат обзор на 180 градуса. Ако вашето дете принадлежи към такива "бързаковци", които започват да крещят и да ритат, когато ги слагате в положение "в люлка", то "кенгуру" е добър изход от такова положение.

За да определите, дали вашето дете е узряло да го носите с лице отпред, направете следното: без всякакъв слинг притиснете детето към гърдите така, че там да се намират неговите глава и гръб; придържайте го за краката така, че те да бъдат притиснати към коремчето. Това е поза срещу колики. Разходете се малко, като леко се обръщайте ту на една страна, ту на друга, за да може детето да вижда пред себе си. Ако това му харесва, възможно е то да е пораснало за положение "кенгуру".

Бебета на 6 месеца обикновено обичат да са седнали и да гледат напред. Те могат да използват края на слинга като волан и да показват, накъде искат, като го дърпат в нужната посока. Ако положението "кенгуру" е практикувано от ранен пероид, то може да харесва на детето до една годинка и повече. За да носите детето в положение "кенгугру", направете следното:


Слагането на бебето в слинг Положение „кенгуру”
в положение "кенгуру”

1. Обърнете детето с лице напред, придържайки с една ръка краката му и притискайки гърба му гъм вашата гръд

2. Със свободната ръка опънете края на слинга, за до получите подобие на джобче.

3. Меко спуснете детето в това джобче: то трябва да влезе в него със дупето, хлъзкайки се с гръб по вашата гръд, придържано с ръка. Мнозинството от децата кръстосват краката, когато седнат на дъното на джобчето. Но някои деца обичат да се извиват така, че краката им излизат зад края на слинга.







Странично настаняване.


Това е една от разновидностите на положение "кенгуру". Детето се слага по същия начин, но крачката му се поставят на лявата страна / слингът е на дясното рамо/, а за главата се прави гнезденце на няколко сантиметра под халките.

Положение "на бедро"


На възраст от 4 до 6 месеца, когато вашето дете вече може да седи без странична помощ, можете да го носите на бедро. Изпълнявайте следващите препоръки:

1. Мнозинство родители предпочитат да носят детето на бедро, от страната, противоположна на доминиращата ръка. Наример, ако при вас доминира дясната ръка, то е по-добре да носите детето на лявото бедро.

2. С лявата ръка, /ако сте с доминираща дясна/ придържайте детето на лявото рамо.

3. С дясната ръка мушнете краката на детето в слинга така, че то да седне на вашето бедро, обхващайки с краката вашата лява страна.

4. Наместете слинга така, че долният му край да минава точно под краката на детето, а самият слинг да обхваща дупето на бебето. Опънете горния край, за да мине под ръцете и по плещите на детето.

Варианти на положение "на бедро".


Детето може лесно да се премести от положение "на бедро" в още по-безопасна позиция, при която краката на бебето обхващат вашето бедро не отстрани, а по-скоро отзад, като главата му се намира зад вашето рамо. Това положение най-добре подхожда за децата, които започват да ходят и е удобно, когато вие трябва да правите нещо, без детето да стига до това. Бебчо все така може да гледа какво вършите, надничайки. Обаче, не премествайте детето още по назад на гърба /освен, разбира се, ако конструкцията не е предназначена точно за тази позиция/.

За до промените положение "на бедро" в "уютно свито", достатъчно е да съедините краката на бебето отпред и да ги мушните в слинга така, че детето да се свие при вас на гърдите. При затягане на горния край на слинга ще осигурите необходимите условия за кърменето на детето, скривайки се от чуждите погледи.

За да постигнете максимално удобство за вас и за бебето, си струва да опитате най-различни позиции и положения и да изберете най-сполучливите. Колкото по- рано започнете да носите своето бебе /най-добре от самото раждане/, толкова по лесно то ще свикне със слинга. Обаче обучението може да започне дори на 6 месеца и по-късно, но при тези ситуации на първо време ще ви трябва повече търпение и въображение,за да можете да удържите бебето на място.



Безопасно положение
Положение "На бедро" „на бедро”



Безопасност на носенето на деца.


Конструкциите, продавани от различни фирми, разбира се, минават проверка за надеждност, но все пак повечето зависи от вас. Затова се постарайте да съблюдвате следните правила при носене на детето си:

Ако вие едва започвате да се учите да носите детето,то придържайте го с ръце и постепенно ще придобиете навик. При постигане на съвършенство във изкуство на носене на детето, вие ще можете смело да оставяте едната или дори и двете си ръце свободни.

Докато бебенцето е още съвсем мъничко и лежи, свито на кълбенце, свободната си ръка /без края на слинга/ дръжте при предния край на слинга. Това допълнително ще предпазва детето ви, докато вие се учите.

Когато носите детето с лице напред, обхванете го отпред с двете си ръце или с една, ако то е обърнато настрани.

При положение "на бедро" наблюдавайте горния край на слинга, който трябва да се намира поне на нивото на плещите. Някои деца обичат да се извиват така, че целият гръб излиза отворен. Бъдете внимателни и проверявайте положението на детето в слинга.

По-големи децата правят опити да се изправят в слинга. Предпазвайте детето при подобни опити.

Снемайте бебето от себе си, когато готвите, карате колело или сте в кола. В дадените случаи слинг не може да бъде съперник със специално приспособеното столче.

Избягвайте резки движения.Има вероятност детето да изпадне, ако майката рязко се обърне за нещо /например, за да спаси друго дете, забравяйки при това, че на нея е бебето/. За да избегнете такава неприятност, тренирайте: рязко се обърнете, опитвайки се да вдигнете нещо с ръка от пода и при това придържайки бебето с другата си ръка. Това упражнение ще ви помогне да си изработите съответен навик.

Ако трябва да се наклоните, докато детето е привързано към вас със слинга, то придобийте навика да клякате, а не да се навеждате, като при това придържайте детето с едната си ръка. По-големите дечица практически се намират на нивото на вашия ръст и могат в такъв момент да хванат нещо опасно или предмет от пода. Не забравяйте затова и се дръжте на разстояние поне една протегната ръка от потенциално опасния предмет.

Когато преминавате през вратите или заобикаляте ъглите, внимавайте детето да не се наклони изпод ръката ви и да се удари в стената или на касата на вратата. Не пийте горещи напитки, когато носите детето; да се яде не е противопоказно. Майките, които не се хранят, докато са с детето на ръце биха умрели от гладна смърт. Ако похапвате и на главата на бебето падне малко салата, то това едва ли би му причинило особена вреда.


Носещият детето баща поема върху себе си част от грижите


Като баща и признат "детеносец", аз заявявам, че за детето е много важно да свикне с бащиното присъствие. Таткото има съвсем друга походка и детето чувства тази разлика. Любимите позиции на бащите по правило са "уютно свито" и "гнезденце под шията”.



Положение "Гнезденце под шията"

Сложете детето в положение "уютно свито" и го повдигнете малко така, че главичката му да прилегне към вашата шия и върху нея да легне брадата ви.Това положение ще ви се стори едно от най-удобните и спокойните. При това бащите имат някои предимства пред майките. Работата е там, че детето може "да чува" не само с ушите, но и със скулите. Като наместите детето точно срещу вашата "музикална кутийка", на шията, вие можете да му пеете или тананикате нещо, а честотата на ниския мъжки глас, която се възприема добре от бебето, навярно веднага ще го приспи.




„Гнезденце под шията” най-любимото положение
на бащите, носещи децата си

Така сте в състояние да се разхождате, полюлявайки се, тананикайки някаква успокояваща песничка. Другото предимство на това положение е в това, че кожата на детската главичка усеща топлината на вашия дъх. Опитните майки знаят, че понякога детето се успокоява и с едно просто подухване по главата. Наричат го "вълшебното дихание". Моите деца обичат положението "гнезденце под шията" повече от всички останали пози, пък и аз също. Татковци, поемете върху себе си част от грижите по носенето на детето.

Положение "Топло и меко"


Това е една особена разновидност на положението "уютно свито", предназначена изключително за мъже. За нея е необходимо ухото на детенцето да прилепне плътно към гърдите ви. Съчетанието от ритъма на вашето сърце, от движенията на гръдния ви кош,от усещането на вашето коремно дишане и ритъма от ходенето – всичко това ще дари детето с неповторимо блаженство, получено в бащините ръце. Ако детето заспи в това положение, както обикновено се случва, то легнете заедно с него и се постарайте да поспите заедно.

Когато детето се чувства добре в ръцете на таткото (а това е особено важно, ако в семейството расте по-трудничък наследник), майката ще има възможност да си почине – иначе тя просто няма да издържи. Ето какво се случва обикновено в такива семейства (разказ на една майка):

"Аз обичам своето мъниче, но то е от онези дечица, които изискват особено внимание. Налагаше ми се непрекъснато да го нося със себе си. То буквално ме изнуряваше, чувствах се много изморена. Моят мъж не умее да успокоява шумни деца, затова не можех да му доверя детето, когато капризничи. Слингът се превърна в разрешението на този проблем. В момента, в който съпругът ми се научи да носи детето с него и аз видях, че това му доставя удоволствие, започнах без всякакъв страх да му доверявам бебето.В началото имах съмнения дали детето ще може да се успокои в ръцете на баща си, но щом той придоби необходимите навици и започна с удоволствие да изпълнява новите си задължения, почувствах огромно облекчение. Макар че, както и преди аз нося нашето детенце в по-голямата част от времето, помощта на мъжа ми осигурява така нужния ми отдих."

Моят личен опит говори същото. Аз почувствах истински душевен подем, когато за първи път положих Стивън в "гнезденце под шията", закрепих го сигурно на гърдите си и се отправих с него на разходка. Усещах някаква хармония, сякаш нас двамата ни свързваха невидими връзки. Понякога го носех часове наред. Чувствах се добре, когато бяхме заедно и усещах пустота, когато се разделяхме. Общоприето мнение е, че такива чувства обикновено се пораждат между майката и детето. Но аз също бях приобщен към този обред на носене на детето. Колкото повече носех Стивън, толкова по-удобно се чувствахме, когато експериментирахме с различните позиции. Колкото повече на него му харесваше, толкова повече ми допадаше и на мен самия и така пълноценно се наслаждавахме един на друг.


Други хора в ролята на "детеносци"


Детето, привикнало да бъде носено от своите родители, не би се обезпокоило, ако това започне да се прави от друг човек, още повече ако парчето плат, в което го носят си остане същото. Слингът се превръща в "дом" за малкото създание. Брайън, един от нашите подопечни, вече научил се да става на краката си, така и го наричаше:"моята малка къщичка".

Този, който носи детето и този, който го бави


Родители на деца, изискващи особено внимание, са ни разказвали, че се опасяват да ги оставят с някой друг: никой, освен тях не би могъл да успокои капризната им рожба.Това би било по-просто, ако детето бъде поверено на човек, който да го носи в слинга ( ако самото то, разбира се, е запознато с този начин на живот). Ето какво ни разказа Барбара - една много заета майка, за която използването на слинга е единствената надежда за спасение: "Джейсън се чувства толкова добре в слинга, че аз без всякакъв страх мога да го поверя на друг човек. Понякога, когато бързам, аз просто изчаквам този човек на вратата и му предавам Джейсън в "опаковка" – това напомня предаването на щафетна палка. Другият гледач продължава да носи малкия. Синът ми просто забрави какво означава това да капризничиш, а на мен ми стана значително по-леко."

Братя и сестри, носещи бебета


Когато ние възрастните носим своите бебета, даваме пример на по-големите си деца как големите се грижат за малките. Щом пораснат, нашите деца и внуци ще възприемат точно този подход към децата си, към който са свикнали в детството си и са видели в семейството си. Нашите деца, например, подражавайки ни, носеха куклите си в самоделни приспособления. Веднъж шестгодишната ни дъщеричка Хайден трябвало да нарисува в училище майка с дете. И тя ги нарисувала като едно същество. В това няма нищо чудно – та тя от първите месеци на живота си знаеше, че майката през цялото време ходи с бебето си и че те са неразделни.


Особен случай: подрастващи и "десантници"


Много подрастващи момичета обичат да возят и да носят бебета, нещо което не може да се каже за момчетата. Срещат се обаче и изключения. Ето как се случи, че нашият четиринайсетгодишен син Питър се зарази и започна да носи двумесечния си брат Стивън. Веднъж помолиха Марта да проведе беседа със съпругите на военнослужещи от местната морска база, чиято цел бе да се приобщят мъжете си към възпитаването на децата. Марта им предложила да им ушие слингове от камуфлажен плат. Тази идея допаднала на бащите и те с удоволствие започнали да носят своите новоизлюпени "десантници". А Питър, който по това време беше буквално побъркан по всичко, свързано с армията, нямаше търпение да му позволят да надене този слинг с цвят каки и да поноси своя брат. Много е важно у подрастващите да се възпитава нежност. И наистина е трогателно да се видят мъже и тийнейджъри, които се грижат за бебета!



Носене с цел приспиване


Вече е 9 часа вечерта, вие сте изморена, а детето – още не. Сложете го в слинга, така като му е най-удобно и се поразходете из къщи, докато му се доспи. Това ние наричаме "носене с цел приспиване".

Младите родители обикновено смятат, че бебето е длъжно да заспива в точно определено време. Представят си как слагат полусъненото си дете в креватчето, целуват го по бузката, загасят светлината и напускат стаята. И то тихо и спокойно заспива….Но така се случва само в книгите, на кино и с чуждите деца, а не със своите и не в реалния живот. Повечето деца имат нужда да бъдат приспивани в нечии грижовни ръце.Така им е по-лесно да преминат от състояние на бодърстване в сън.




След като приспите детето,
внимателно свалете слинга, оставяйки детето в него

Когато почувствате, че детето е готово за сън или пък вие самите имате нужда то да заспи, поносете го в слинга в това положение, което по ваши наблюдения, в най-малка степен възбужда активността му и би го предразположила към сън. Походете из къщи, опитайте се да го накърмите в движение. Когато детето ви се намира в състояние на дълбок сън (което лесно се разпознава по спокойно – безметежното изражение на лицето и отпуснатата поза), наведете се над леглото, сложете детето и внимателно свалете презрамката. Оставете детето в слинга, който може да се използва като завивка. Ако бебето спи по-добре в края, то наместете слинга така, че да предотвратите падане. Сънят може да бъде не само дълбок, но и повърхностен. Тогава детето е неспокойно, наблюдава се бързо движение на очите. Ако го оставите в леглото в такъв момент, то може да се събуди и да се опита да изпълзи.Опитайте се да го наместите в положение "уютно свито", полегнете за малко с него, без да сваляте слинга. Ритъмът на вашето сърце и дишането ви дълбоко ще приспят детето. Тогава вече можете да се обърнете и да се освободите от слинга – детето обикновено продължава да спи.

Носенето с цел приспиване е особено полезно за тези, които заспиват трудно. Понякога е достатъчно да се остави детето в покой, свито уютно на вашите гърди, за да успеете и двамата да подремнете. Това може да стане на пода, на кушетката или на друго място, удобно за сън, както за детето, така и за този, който го носи.


Носенето на деца в различни житейски ситуации



Как да кърмим детето без да го сваляме от слинга


През последните 10 години все повече майки се връщат към убеждението, че трябва да кърмят бебето си с майчина кърма. Използването на слинга позволява това "занятие" да се извършва буквално "в крачка". Майката може спокойно да накърми детенцето с отлично мляко, без да търси специално място за това.

Предимства

Това е удобно


Възможността да се кърми детето, без то да се снема, облекчава както живота на майката или кърмачката, така и на самото бебе, което се нуждае често от храна в периода на бързо израстване.


В слинга може незабелязано и
удобно да се накърме детето

Майката би могла да се занимава с някаква домашна работа и при това да бъде винаги готова да удовлетвори потребностите на рожбата си. Тези удобства са валидни и извън къщи. Ако се намирате в магазина, а трябва спешно да накърмете бебето си, то няма да изпитате неудобство, защото слингът ще ви прикрие от нескромните погледи. Марта прекара немалко часове, кърмейки бебетата ни на опашки за сметки и в зеленчукови магазини. Този прийом е удобен и в ресторантите и други подобни заведения, където не е редно неспокойното дете да привлича вниманието на посетителите.Управителите на ресторанти с по-голямо желание ще се примиряват с детенце, което незабележимо суче от майка си, отколкото с крещящо и гладно. Освен това, децата, които вие често излагате "на показ", свикват с това и обикновено са по-спокойни, а след време и се държат по-приемливо на местата, където съгласно традициите и неписаните обществени закони, тяхното присъствие не е особено желателно.

Организиране на кърменето.

Много деца се хранят по-добре в движение, особено тези, които имат по някаква причина затруднения със сукането. По този начин от бебето се сваля вътрешното напрежение.Така, някои деца при обичайния начин на кърмене постоянно правят опити да се извият, да се отдръпнат назад. Намирайки се в слинга, те поемат гърдата много по-добре, за което способства ефектът от самото положение на детето в слинга. При това се отпускат както телцето му, така и мускулите, участващи в акта на сученето. Ако вашето дете суче по-добре в движение, то сложете го в правилно в слинга и започнете да се движите.


Кърменето в слинга позволява на майката да се грижи не само за новороденото, но и за другите деца в семейството, отделяйки им необходимото внимание.

Ето какво ми разказа една майка: "Когато кърмя в слинга моето най-малко момченце, ръцете ми остават свободни, за да поиграя с по-големите. Това е чудесен начин – той ни позволява да се избегне съперничеството между братята, а на мен ми дава възможност да проявя достатъчно топлина към всичките си деца".
Този начин на кърмене помага на децата, които трудно наддават на килограми.

В нашата практика имаше случай, когато при едно момченце показателите на растеж в това отношение бяха под средните и ние се отчаяхме, в стремежа си да намерим разумно обяснение затова. Когато помолихме майката да носи детето си поне няколко часа в денонощието и да го кърми през това време, резултатите бяха просто изумителни.

Майките твърдят, че при този начин на кърмене децата се хранят по-често и по-пълноценно и растат буквално пред очите ни. Това още веднъж потвърждава нещо, отдавна известно на изследователите: близостта с майката подбужда детето да се храни по-често.Не е изключена и обратната връзка – близостта на детето помага на майката бързо да разбере, че то е гладно и нейният организъм незабавно да реагира на това. И тъй като източникът на мляко и уют е винаги до него, детето не губи сили, за да вика майка си - тези сили отиват за израстване./вж. главите, посветени на недоносените деца и на децата със забавено развитие/.


Положения за кърмене на бебето в слинга


Положението "в люлка" се използва най-често за кърмене. При все това слингът не позволява детето да се пристегне толкова плътно, че да може само да суче от гърдата – нужно е да бъде придържано с ръка, за да има по – добър контакт (ръката се подпъхва под главата и гърба на детето, което е наместено настрани в такова положение, че да може прилегне към гърдата, без да си обръща главичката). Другата ръка може да бъде промушена под слинга, за да придържа гърдата.Ако искате да оставите свободна тази ръка, можете да поставите под гърдата си чиста кърпа, за да я зафиксирате в положение, удобно за детето.
Кърменето в положение Най-простото положение за кърмене на „в люлка” дете във всяка възраст – това е положение „в люлка”

Обхващащо положение.

В първите месеци от живота си децата може да предпочитат този начин на кърмене. Използвайки разновидностите на положението "уютно свито", наместете детето в странично положение "в люлка", така че главичката му да се окаже точно пред гърдата, а ръцете да са върху сгънатите крачета. С едната си ръка може да го придържате и да го притискате към гърдата, а с другата (под слинга) – да му помагате да суче.Обхващащото положение е особено полезно в първите седмици, когато бебето се учи да захваща зърната на гърдите. В тази поза то засуква гърдата по-добре и суче по-дълго. Това положение е подходящо и за любителите на извиването назад – предпазва ги от резки движения при кърменето.



Как да помогнем на движението на храната.

За да помогнете на детето, трябва да смените описаната позиция в положение "уютно свито", като при това обърнете детето вертикално, за да излезе въздухът, който то е глътнало при сученето. Сгушете бебето с коремче към гърдите си и го поглаждайте по гърба.



Работете без да снемате детето


Вие можете да носите детето със себе си и същевременно да водите пълноценен начин на живот. Представителките на други култури използват всевъзможни варианти на слинга, като по този начин не се разделят с децата си нито когато работят, нито когато отиват някъде. На Запад жените също през цялото време се занимават с нещо, без обаче да носят децата със себе си.

Марта успява да бъде не само майка на осем деца, но и консултант по кърменето като води съответните курсове. Веднъж преди едно от занятията Матю, който тогава беше на шест месеца, се разкапризничил ужасно много. Марта не искала да отмени лекцията, но същевременно не можела да остави Матю в момент, в който той имал особена нужда от майчина грижа. Затова тя просто прочела своята лекция пред 150 педиатри със слинг през рамо, в който Матю мирно си поспивал. Когато майката и детето свършили своя разказ за ползата от по-близкото общуване между децата и родителите, един от лекарите възкликнал: "Това, което вие направихте, създава дори по-силно впечатление от това, което говорихте!".

Много майки, които работят извън къщи в определени часове на деня, имат възможност да вземат със себе си и своите деца. Те наричат това "работа, без да се снема детето". Такива професии като търговец на имоти, собственик на магазин, демонстратор на продукти или дори чистач на помещения са напълно съвместими с носенето на деца. Дженис, която работи като чистачка няколко часа на ден, не сваля слинга по време на работа. Една моя приятелка педиатър носи детето със себе си в клиниката и не го снема дори когато преглежда пациенти. Само, когато се появи пациент с предполагаема заразна болест, детето се взема от някой от сътрудниците. Принципът "работа, без да се снема детето" й позволява да не се разделя с новороденото си като същевременно упражнява своята професията.

Мнозина работодатели от самото начало са настроени недоброжелателно към идеята майката да носи детето си на работа, но ние ги молим да погледнат обективно на ситуацията и да отсъдят справедливо преимуществата й. Често дори те отчитат, че майките, които не се разделят с детето си, работят по-продуктивно, тъй като оценят предоставената им възможност да бъдат с децата си. Те се стараят да докажат, че могат успешно да съвместят и двете неща. Един работодател забелязал, че детето на гърдите на продавачката дори привлича повече клиенти в магазинчето му. Те възприемали принципа "работа, без да се снема детето" като добра стара традиция и гледали на това като на нещо напълно нормално. Пробвайте и се убедете сами.

................................................

...............................................



...................................

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница