Южна Америка



Дата10.12.2017
Размер56.92 Kb.
#36441
Южна Америка
Южна Америка заема площ от 17 804 000 кв. км (11,9% от сушата). и е на четвърто място по големина. Разположен е от двете страни на екватора, като се разделя от Северна Америка посредством панамския провлак. Бреговата линия е с дължина 28 700 км. Островите в съседство представляват 1% от големината на континента. По-големи от тях са о. Огнена земя, Фолклендски острови и Чилийски острови.

  • Най северна точка – нос Галинас

  • Най-южна точка – нос Фроуърд

  • Най-източна - нос нос Бранку

  • Най-западна – нос Париняс

По северното крайбрежие, най удобен и широк е Венецуелския залив, а североизточния бряг е нисък лагунен и преграден на много места с коралови рифове, които пречат на корабоплаването.

Източния бряг на ЮА е стръмен и само не места има тесни крайбрежни низини. Най-голям и удобен е заливът Рио де Жанеиро. На юг Атлантическото крайбрежие е ниско, с обширни лагуни, като най-голямо значение за корабоплаването има широкият залив Ла Плата. Тихоокеанското крайбрежие на ЮА е слабо разчленено. Брегът е стръмен, скалист и труднодостъпен. Най-широк е заливът Арика. Най-удобен е заливът Гуякил в Еквадор.



Релеф

В ЮА изпъкват главно три области. На изток Бразилската и Гвианската планинска земя, разделени от низината на р. Амазонка. Тяхната средна височина е 400-1000 м., а най-високите им върхове са под 3000м.

Западната част на ЮА е заета от Андите. Те са труднопроходими и са главна хидрографска граница между източните и западните области. Дължината им е 9000 км., и съ състоят от няколко успоредни вериги. Най-високият връх е Аконкагуа ( 6960 м.). ОТличават се с вулканичната си дейност.

Между бразилската и Гвианската планинска земя се простират няколко големи низини. На север е низината на река Ориноко , наречена Лянос. Между Андите , Гвианската планинска земя и Бразилската планинска земя е разположена огромната низина Амазонка. Нейната средна надморска височина е 200 м. На югозапад от Бразилската планинска земя до Андите се простира хълмистата равнина Гран Чако, която на юг преминава в Лаплатската низина, а по-на юг преминава в Патагонското плато. Средната надморска височина на ЮА е 580 м.



Климат

Климата на ЮА се обуславя от географското и положение , релефа и влиянието на съседните океани и течения както и от характера на атмосферната циркулация. По-голямата част от континента се намира под влияние на въздушни маси с произход атлантически океан , или континентални въздушни маси, формирани във вътрешността.



  • Пояс на екваториалния климат – обхваща главно низината на амазонка. Притокът на атлантически въздух е почти непрекъснат и постоянно вали.Дели се на области – атлантическа – низината на амазонка, високопланинска – обхваща андите, и тихоокеанска – от Гуякилския залив почти до Панамския провлак.

  • Пояс на субекваториалния климат – земите на север и на юг от екватора

  • Пояс на тропичния климат – на юг от екватора и включва 4 климатични области: атлантическа, континентална, високопланинска и тихоокеанска

  • Субтропичен климатичен пояс – понякога навлиза въздух на умерените ширини. Тези нахлувания са свързани със застудяване, а често и със снеговалежи.

  • Умерен климатичен пояс - разделя се на две частиЛ студена - с голяма облачност и обилни валежи по западното крайбрежие, и студена и суха – по източното крайбрежие. Снеговалежите са често явление през зимата, но трайна снежна покривка не може да се образува с изключение в планините.

Води

Най-голяма и забележителна е река Амазонка, дължината и и заедно с притока и Укаяли е 6518 км. Общо има около 200 притока. От левите и притоци най-големи са Мираньон и Жапура и Риу Негру, която отводнява Гвианската планинска земя. Най-големи от десните притоци са Мадейра и Папажос. Амазонка се влива в Атлантическия океан чрез огромен естуар, широк повече от 200 км. Водосборният и басейн заема 7 160 000 кв. км площ.

Вторият по големина речен басейн е на р .Парана (3 140 000кв.км). Дължината на реката заедно с естуара е 4700 км. Тя много пълноводна , но има много прагове по течението си поради което има намалено транспортно значение

Третият голям басейн в ЮА е на р. Ориноко. Извира от Гвианската планинска земя и отводнява пространство от 1 086 000 кв. км. Дължината и е 2730 км. Левите и притоци водят началото си от Андите, а десните от Гвианската планинска земя. Тя тясно свързана с басейна на река Амазонка посредством изкуствено хидротехническо съоръжение на р. Касикиаре.

Други важни реки в ЮА са Сан Франциску и Магдалена. Едва 2% от континента представляват безотточна област.

Растителност

Тя е с ясно очертано зониране, в зависимост преди всичко от климатичните условия. В централната част на континента са разпространени влажните екваториални гори – главно низината на Амазонка и делтата на Ориноко и крайбрежието на Източна Бразилия. Особено значени сред растителните видове тук има каучуковото дърво, както и махагона, маниока, ванилия , индиго и др. Има 26 вида кокосови палми. В по-сухите вътрешни райони на екваториалната област, особено където пасатите се проявяват като горещи и сухи ветрове, влажните гори отстъпват място на така наречените сухи гори и савани.

Саваните обхващат големи пространства в Североизточна и Средна Бразилия. Типичната савана се състои от един долен тревист етаж, сред който на големи разстояния са пръснати храсти и високи клонести дървета.

На юг от Бразилия между р. Парана и Атлантическия океан, саваната преминава в редки гори, в подлеса на които се намира и парагвайското чайно дърво. Още по на юг в субтропичните и умерени ширини, между Гран Чако и Патагония, редките гори се заместват от степната растителност.

Растителността на Андите е също твърде разнообразна. По източните склонове в екваториалния пояс са разпространени екваториалните гори, които достигат надморска височина 3400 м. Особено характерни за тях са хининовото дърво и растението кока. Западните склонове се отличават с пустинна и пустинно-степна растителност. В пустинята Атакама се срещат и пространства, съвсем лишени от растителност.

ЮА е родина на картофите, тютюна, ананасите, доматите, фъстъците, какаото, хининовото дърво и на множество каучукови растения.



Животински свят

Континента е богат на ендемични видове. В екваториалните гори широко разпространение имат широконосите маймуни и ленивецът. В северните части на екваториалните гори и по източните склонове на Андите се среща ягуарът, а почти навсякъде пумата и свинята пекари. Тапирът пък е най-големият бозайник на континента. Известни представители на днешните млекопитаещи, които през плиоцена са преминали от Северна Америка, са ламата и алпаката. Ламата се използва като товарно животно, а алпаката заради ценната и вълна.

Особено богат е птичия свят – около 590 вида. Преобладават папагалите. Колибри, орелът кондор – най-голямата граблива птица в света.

От влечугите се среща крокодилът (алигатор) а от змиите – боата и анакондата.


Името на Рио моментално предизвиква образи на страстни улични паради, статуята на Христос на Корковадо и малки тесни бикини на плажа Ипанема. Пищната, темпераментна и цветна бивша столица на Бразилия е разположена между планините и морето, и е надарена с природна красота, която се простира от плажовете до планинските върхове. В него също намира място най-голямата градска гора, Тиджука, която била изцяло залесена през втората половина на 19 век. Пулсът на този град е заразният ритъм на бразилската музика - чоро, самба и боса нова, които са и един от основните източници на националната култура. Годишният карнавал, известен просто като Карнавала, събира заедно цялото население на града (известни като "Кариоките"), от най-бедните до най-богатите, за най-големия самба парад в света.



Копакабана
Този известен плажен квартал на Рио, бил само едно малко рибарско селце, докато нова голяма магистрала не го отворила за света, минавайки покрай него, през 1900 г. Хотел Палас в Копакабана, отваря врати през 1923 г. и оттогава районът започва да се разраства. Постояват се много небостъргачи в неокласически и модерен стил, а също и сгради с апартаменти. Посетителите все още се тълпят, за да бъдат видяни в бляскавия Хотел Палас, дори да е само за по едно питие или ястие в известния ресторант "Чиприани". Самият плаж има бял пясък и спокойни води, и е окичен с павилиончета. Много е известен с плажните спортове, като футбол и волейбол, както и със слънчевите бани. Плажът Копакабана е особено популярен на Нова Година. Повече от два милиона души от цял свят, облечени в бяло според традицията, празнуват всяка година там.

Маракана
Най-големия стадион в света - 180 000 места, построен през 1950 г. за Световната купа по футбол.

На границата на Аржентина с Бразилия се намира известният национален парк Игуасу, заемащ площ от 55 хил. хектара. Паркът се смята за едно от съвременните чудеса на света - там се намират 275 водопада. В него са съхранени хиляди видове екзотични птици, пеперуди и уникална тропическа растителност.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница