Юли 2013 Данни от национално представително изследване, проведено в периода 27 юни – 01 юли сред 998 човека 2013 г от агенция “Медиана”



Дата23.10.2018
Размер70.04 Kb.
#93390


обществени и политически нагласи

юли 2013

Данни от национално представително изследване, проведено в периода 27 юни – 01 юли сред 998 човека 2013 г. от агенция “Медиана”

(Изследването е по поръчка на TV7. Споменаването на възложителя и изпълнителя при цитирането на данни е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО.)

ЗА ПРОТЕСТИТЕ

% от всички




ДА”

СПОРЕД ВАС, ПРАВИЛНО ЛИ БЕШЕ, ЧЕ ХОРАТА ИЗЛЯЗОХА ДА ПРОТЕСТИРАТ СРЕЩУ НАЗНАЧЕНИЕТО НА ДЕЛЯН ПЕЕВСКИ ЗА ШЕФ НА ДАНС?”




69,8


ДОБРЕ ЛИ Е, ЧЕ ПРОТЕСТИТЕ ПРОДЪЛЖАВАТ И СЛЕД ОТТЕГЛЯНЕТО НА ДЕЛЯН ПЕЕВСКИ ОТ ПОСТА?”


40,0

Протестите срещу опита за назначаване на Делян Пеевски за шеф на ДАНС се подкрепят и одобряват масово. Не точно така стои въпросът с продължаването на протестите. Повратният момент е в отношението към правителството – дали се иска неговата оставка или му се дава лимитиран вот на доверие, за да заработи. Както може да се види от данните по-долу, доминиращото обществено мнение може да се изрази по следния начин – „Правителството започна с фал-старт работата си, протестите на хората са справедливи, но трябва да се остави да работи и тогава да се реши дали да се отиде на предсрочни избори или не.”.


ЕДНИ ИСКАТ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА ПЛАМЕН ОРЕШАРСКИ ДА ПОДАДЕ ОСТАВКА ВЕДНАГА, ДРУГИ КАЗВАТ, ЧЕ ТРЯБВА ДА МУ СЕ ДАДЕ ШАНС ДА ЗАРАБОТИ. Според вас, кое от двете трябва да се случи?”


% от всички




Юли

2013

ДА МУ СЕ ДАДЕ ШАНС ДА ЗАРАБОТИ

44.4

трябва веднага да подаде оставка

36.5

НИТО ЕДНО ОТ ДВЕТЕ

4.5

НЕ МОГА ДА ПРЕЦЕНЯ

14.7




100.0 %

КАКВО Е МНЕНИЕТО ВИ ОТНОСНО ПРОВЕЖДАНЕТО НА ПРЕДСРОЧНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ?”


% от всички

ПЪРВО ТРЯБВА ДА СЕ ВИДИ КАК РАБОТИ ПРАВИТЕЛСТВОТО И ТОГАВА ДА СЕ РЕШИ ДА ИМА ИЛИ ДА НЯМА ПРЕДСРОЧНИ ИЗБОРИ

41,7

ТРЯБВА ДА ИМА ПРЕДСРОЧНИ ИЗБОРИ ДОГОДИНА

18,8

ТРЯБВА ДА ИМА ПРЕДСРОЧНИ ИЗБОРИ ВЕДНАГА (ВЪЗМОЖНО НАЙ-СКОРО)

27,4

НЕ МОГА ДА ПРЕЦЕНЯ

12,1




100.0 %

Разликата между желаещите правителството да подаде оставка тук и сега и желаещите предсрочни избори веднага се дължи на неразбирането на пряката връзка между двете. В част от респондентите съществува убеждението, че е възможно да няма правителство, излъчено от парламента, но е възможно парламентът да продължи да работи. Парадоксалността на общественото мислене може да се види и в следния цитат от изследването – „Да се назначи служебно правителство и то да промени изборните закони!”

ЕЛЕКТОРАЛНИ НАГЛАСИ КЪМ 1 ЮЛИ 2013 Г.
АКО ИЗБОРИТЕ БЯХА ДНЕС, СЕГА, ЗА КОГО БИХТЕ ГЛАСУВАЛИ?”

% от всички




Юли

2013

БСП (КОАЛИЦИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ)

20.0

ГЕРБ

18.6

ДПС

7.4

„БЪЛГАРИЯ НА ГРАЖДАНИТЕ”

3.4

НАЦИОНАЛЕН ФРОНТ ЗА СПАСЕНИЕ НА БЪЛГАРИЯ

2.8

„АТАКА”

2.5

ДСБ

1.9

СДС

1.8

ВМРО

1.1

ДРУГИ ПАРТИИ ПОД 1 %

3.0

ЗА НОВА ПАРТИЯ

1.2

НЕ БИХ ГЛАСУВАЛ

16.0

НЕ ЗНАЯТ, НЕ СА РЕШИЛИ, КОЛЕБАЯТ СЕ

20.3




100 %


РЕЙТИНГ НА ПОЛИТИЦИТЕ

за кои от тези политици бихте казали, че са наистина добри политици?”





(% НА ОТГОВОРИЛИТЕ С „ДА, ДОБЪР ПОЛИТИК Е”)




Юли

2013

РОСЕН ПЛЕВНЕЛИЕВ

48

ЙОРДАНКА ФАНДЪКОВА

45

ПЛАМЕН ОРЕШАРСКИ

37

СЕРГЕЙ СТАНИШЕВ

33

БОЙКО БОРИСОВ

30

МАЯ МАНОЛОВА

29

МИХАИЛ МИКОВ

25

ЛЮТВИ МЕСТАН

22

МЕГЛЕНА КУНЕВА

22

ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ

15

ИВАН КОСТОВ

14

ИСКРА ФИДОСОВА

9

ВОЛЕН СИДЕРОВ

7

РАДАН КЪНЕВ

6


Основни изводи



  • Доминиращото обществено мнение може да се изрази по следния начин – „Правителството започна с фал-старт работата си, протестите на хората са справедливи, но трябва да се остави да работи и тогава да се реши дали да се отиде на предсрочни избори или не.”.




  • Протестите и нестабилността на правителството и Парламента не работят в полза на никоя от съществуващите партии.




  • Най-силно ударени от настоящата политическа ситуация са ГЕРБ и Атака – двете парламентарно представени партии, които се привиждат в основата на нестабилността.




  • ГЕРБ и БСП разменят местата си на съответно на първа и втора политическа сила. Причината не е, че БСП набира доверие – те също губят в сравнение с предишните месеци. Спадът при ГЕРБ и ерозията на доверието към тях, обаче е много по-силен. Това може ясно да се види и при рейтинга на политиците. Сергей Станишев губи 1 % (спрямо април 2013 г.), докато Бойко Борисов губи 6 %.




  • Въпреки атаките срещу неговото правителство и широкото обществено недоволство от опита за назначаване на Пеевски за шеф на ДАНС, Пламен Орешарски се ползва със значително обществено доверие – по-високо от това на основните политически лидери.




  • Към момента не се наблюдава зараждането на нова значима политическа алтернатива. За нова партия, „партия на протестиращите” изразяват желание да гласуват 1.2 %.




  • Профилът на желаещите оставка на кабинета и предрочни избори веднага, е коренно различен от този на хората, желаещи кабинетът да продължи работата си. Първите са по-млади и значително по-заможни (без значими материални притеснения). Вторите са материално притеснени, преобладаващо споделят, че живеят трудно или едва свързват двата края. Очевидно едните се вълнуват предимно от моралните аспекти на властта, докато другите, от практическите резултати от властта.




  • Преобладаващато мнозинство (60 %) не желаят предсрочни избори в момената. 42 % не поставят времеви лимит – „Да се види как ще работи пък тогава да се реши дали да има или да няма предсрочни избори”. 18 % са склонни да поставят граница на тази толерантност в рамките на една година. За предсрочни избори веднага (възможно най-бързо) са около една четвърт (27 %) от избирателите.




  • Парадоксалното е, че една значителна част (всеки пети) от желаещите незабавни предсрочни избори са хора, които по принцип не гласуват – не са гласували на предишните избори, не знаят дали и сега ще гласуват, не виждат за кой. На практика те знаят какво и кого не искат, но не могат да намерят алтернативата – какво и кой искат!




  • Като цяло, такава ситуация предполага перманентно надигане на социалното напрежение (протест), което не се изразява в реално политическо действие – избор, създаване на политическа алтернатива.

Каталог: download-analysis
download-analysis -> Обществени и политически нагласи август 2015
download-analysis -> Обществени и политически нагласи октомври 2014
download-analysis -> Данни от национално представително изследване, проведено в периода 3 7 февруари 2014 г от агенция “Медиана”
download-analysis -> Обществото за дуалното образование
download-analysis -> 6 дни преди президентските избори 2016 изборни нагласи
download-analysis -> Април 2014 Характеристики на изследването
download-analysis -> Политически нагласи – май 2014 година ” Характеристики на изследването
download-analysis -> Доклад може да става единствено и само с посочване на възложителя на изследването
download-analysis -> Нагласи за президентските избори 2016 год. Октомври 2016
download-analysis -> Евроскептицизъм, нарастващ песимизъм и търсене на политическа алтернатива обществени и политически нагласи


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница