Юли 2015 паспорт на изследването



Дата11.01.2018
Размер114.14 Kb.
#43665
ТипДоклад



Висшите училища - обществени нагласи

Юли

2015

ПАСПОРТ НА ИЗСЛЕДВАНЕТО

Национално представително изследване по метода на полустандартизираното face to face интервю. Период на провеждане на терен: 26 юни - 4 юли 2015 г. Изследването е проведено сред 1020 пълнолетни жители в 101 гнезда от 28–те области в цялата страна. Методика на извадката: двустепенна гнездова, случайна, с вероятности, пропорционални на броя на жителите на населените места, които попадат в извадката. Максимално допустим размер на стохастичната грешка при 50% дялове и 95% гаранционна вероятност – 3,2%. (1,4% при 6% дял). Изпълнител: Институт за модерна политика и „Неохрон“ със собствена анкетьорска мрежа. Дата на първа публикация – 12 юли 2015 г., официален сайт на Института за модерна политика.




Доклад на социологическия екип на ИМП





www.modernpolitics.org

e-mail: imp@europe.com

Офис: София, ул. Бачо Киро 57, ет. 1-2

ВИСШИТЕ УЧИЛИЩА В БЪЛГАРИЯ - ОБЩЕСТВЕНИ НАГЛАСИ
В настоящето национално представително проучване бяха тествани обществените нагласи спрямо висшите училища в България. На респондентите бяха поставени въпроси, целящи да установят кои са „предпочитаните“ и „популярни“ университети, какви са общите критерии според анкетираните за предимствата на висшите училища, кои са предпочитаните специалности. Направени са съпоставки на данните за генералната съвкупност, които дават представа за нагласите на широката общественост и данните по тези въпроси само от извадката на хората с висше образование.

  1. ОБЩЕСТВЕНИ КРИТЕРИИ ЗА ПРЕДИМСТВАТА НА УНИВЕРСИТЕТИТЕ

В нашето изследване - както и в други проучвания от предходни години – се стремим да установим степента на познатост и популярност на отделните висши училища в България, предпочитанията, които имат българите към един или друг университет в зависимост от предпочитаните от тях специалности/професионални направления.

Мненията, които изразяват респондентите, са обусловени от различни фактори. Сред тях са впечатленията им от нивото на преподаване в съответния университет, репутацията, нивото на научната продукция (акцентирано главно в групата на хората с висше образование), „модерността“ на университета, реализацията на пазара на труда на завършилите специалисти и др.

Задавайки на анкетираните въпроса кое според тях е най-важното предимство за един университет, изследователския екип се стреми да установи какви са факторите, които определят представата на гражданите за нашите университети и доколко те са адекватни (имайки предвид и разработената национална система за рейтинги от експерти на Министерството на образованието и науката).

Резултатите от настоящето представително изследване установяват висока степен на съвпадение на критериите за нивото на университетите, които има широката общественост, с тези на експертите-професионалисти на Министерството на образованието и науките. Подреждането на основните критерии (предимства) съвпада напълно.

На първо място и гражданите, и експертите поставят като критерий за предимствата на един университет професионалната реализацията на неговите възпитаници и връзката с пазара на труда.

На второ място респондентите открояват нивото на учебния процес и сътоянието на учебната база, а на трето по значимост подреждат нивото на преподавателския/академичния състав на университета (вж. Таблица 1).

Репутацията, използването на информацонни технологии, социално-битовите удобства и др. остават по-назад в критериите, които формират мнението на респондентите за дадено висше училище.

Наблюдаваните разлики в относителната тежест, която дават гражданите и експертите на МОН на тези критерии е минимална (вж. Фигура 1). Това потвърждава значението на обществените нагласи към висшите училища при формирането на един по-всестранен анализ на състоянието на висшето образование у нас.

Таблица 1

Предимство

ИМП-2015

(%)

Тежест на критериите за рейтинга – в %, според експерти на МОН

Реализация и връзка с пазара на труда

43

35

Ниво на учебния процес; учебна база

23

25

Нивото на академичния състав

17

20

Използване на информ. технологии

5

10

Социално-битовите удобства

3

5

Фигура 1

СРАВНЕНИЕ НА ПРЕДИМСТВАТА НА УНИВЕРСИТЕТИ СПОРЕД ГРАЖДАНИ И ЕКСПЕРТИ


  1. БЪЛГАРСКИ ИЛИ ЧУЖД УНИВЕРСИТЕТ?

Изборът на български или чужд университет е обусловен не само от разбирането на респондентите за мястото на съответния университет в контекста на изброените по-горе обществени критерии, но и с оглед други важни фактори – финансово обезпечаване, отдалеченост и пр.

Най-голям е делът на анкетираните, които изразяват предпочитание към българските висши училища – 38 % или филиал на български университет в чужбина – 2 %.

Към чуждестранни университети изразяват предпочитане 28 % от анкетираните, които заявяват категорично, че ако имат възможност биха кандидаствали или препоръчали на свое дете, близък или приятел да учи в университет в чужбина. В тази посока е и предпочитанието на 9 % от респондентите, които посочват като желана възможност следването в чужд университет в България или във филиал на чуждестранен университет у нас (вж. Фигура 2).

Фигура 2

Сходни са съотношенията и при сравнение между мненията на „средния“ българин и мненията на хората с висше образование, за които може да се предполага, че имат по-компетентно и обосновано мнение за нивото на академичната подготовка, се получава следната картина. Малко по-голям е делът на висшистите, които биха предпочели университет в чужбина (35 %) или чужд университет/филиал в България (9 %), но все пак и при тях делът на предпочитащите български университет е най-висок (41 %)вж.



Фигура 3




  1. ПРЕДПОЧИТАНИ УНИВЕРСИТЕТИ

Анкетираните бяха помолени, в случай че имат предпочитание към български университети, да посочат конкретно висше училище в България, в което биха учили или биха препоръчали на свои близки/приятели.

Мотивацията за подобен избор включва не само популярността на съответния университет и стремежа към желана специалност, но и редица практически съображения (близост до местоживеене, размер на такси, възможности за битово устройване и пр.). Разбира се, следва да се подчертае изрично, че това не съставлява „класация“ за нивото и качеството на отделните висши училища, а дава картина на разпознаваемостта и популярността на университетите сред широката общественост към момента на проучването.



Най-често посочваните от респондентите като предпочитани български университети са:


  • СУ „Св. Климент Охридски“;

  • УНСС;

  • Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“;

  • Технически университет – София;

  • Медицински университет – София;

  • Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“;

  • Нов български университет

  • Университет по библиотекознание и информационни технологии (УНИБИТ);

  • Великотърновски университет „Св.Св. Кирил и Методий“;

  • Медицински университет – Пловдив;

  • Бургаски свободен университет;

  • Русенски университет „Ангел Кънчев“.

Не се отбелязват съществени различия между групата на висшистите и общата съвкупност по отношение на предпочитаните български университети.

В проучването беше поставен и въпрос към респондентите да посочат два най-престижни според тях университета в България. За целта беше използвана шоу карта с посочени всички 51 държавни и частни университети и колежи, в съответствие със списъка на акредитираните висши училища.

Отговорите на този въпрос в голяма степен се припрокриват с тези, посочени като „предпочитани“ с тази разлика, че сред първите десет най-често посочвани попада и Американският университет в България, който е посочен като „престижен“ от малко повече респонденти, отколкото Медицинския университет-Пловдив.



  1. ПРЕДПОЧИТАНИ СПЕЦИАЛНОСТИ В БЪЛГАРСКИТЕ ВИСШИ УЧИЛИЩА

В проучването беше поставен въпрос за предпочитаната специалност, за която респондентите биха кандидатствали или биха препоръчали на свое дете, близък или приятел.

Най-високи дялове както сред генералната съвкупност, така и сред групата на хората с висше образование се регистрира за следните специалности:



Таблица 2

СПЕЦИАЛНОСТИ:

% ОТ ВСИЧКИ

% ОТ ВИСШИСТИТЕ

Икономика

19

14

Информатика и компютърни науки

16

23

Право

9

6

Туризъм

8

7

Общо инженерство

5

7

Комуникационна и компютърна техника

5,4

7

Обществено здраве

5

4

Педагогика

4

3

Здравни грижи

4

2

Архитектура, строителство, геодезия

3

3

Национална сигурност

2

2

Електротехника, електроника и автоматика

2

2

Машинно инженерство

2

3

Обществени комуникации и информационни науки

2

3

Политически науки

1

1

Психология

1

2

Изрично трябва да се подчертае, че получените мнения не представляват ранжиране само по „престиж“ на съответната специалност, а отразяват и реалистичната преценка на респондента коя специалност би била постижима и желана за него или за този, когото съветва, от гледна точка на възможности, финансово състояние, местонахождение и др.


  1. ПРЕДПОЧИТАНИ УНИВЕРСИТЕТИ СПОРЕД КОНКРЕТНИ СПЕЦИАЛНОСТИ

Висшите училища имат разнообразна привлекателност в зависимост от специалността/професионалното направление, които интересуват респондентите. В изследването включихме въпроси, насочени към установяване на отношението към различните висши училища от гледна точка на няколко основни професионални направления:

- Право;

- Информатика и компютърни науки;

- Икономика;

- Обществени комуникации и информационни науки;

- Национална сигурност.

Според данните от проучването, първите пет най-често посочвани университета, които респондентите определят като подходящи за изучаване на специалности в тези професионални направления са както следва:

Право:

Посочилите специалност „право“ определят като най-подходящи университети, в които биха изучавали или биха препоръчали на свои близки/приятели да изучават специалността „право“:

- СУ „Св. Климент Охридски”;

- Пловдивски университет „Паисий Хилендарски”;

- УНСС;

- Югозападен университет



- Великотърновски университет „Св.Св.Кирил и Методий”.


  • Информатика и компютърни науки:

Първите пет университета, които най-често посочват респондентите, изразили предпочитание към специалности в областта на информатиката и компютърните науки са:


  • СУ „Св. Климент Охридски“;

  • Университет по библиотекознание и информационни технологии;

  • Пловдивски университет „Паисий Хилендарски”

  • Нов български университет;

  • Великотърновски университет „Св.Св.Кирил и Методий”.

Икономика


Сред избралите специалности в направление икономика най-често са посочвани като предпочитани университети: УНСС, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, Нов български университет, СУ „Св. Климент Охридски“, Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“.
Обществени комуникации и информационни науки:
Избралите специалности в областта на обществените комуникации и информационните науки най-често посочват като предпочитан от тях български университет, в който биха кандидатствали и/или препоръчали:


  • СУ „Св. Климент Охридски“;

  • УНСС

  • Университет по библиотекознание и информационни технологии (УНИБИТ);

  • Нов български университет.

  • Пловдиски университет „Паисий Хилендарски”.

Национална сигурност:

По отношение на специалностите в областта на националната сигурност, респондентите най-често посочват следните български висши училища:

- Университет по библиотекознание и информационни технологии (УНИБИТ);

- Военна академия „Г.С. Раковски“;

- Нов български университет;

- Национален военен университет «Васил Левски» - Велико Търново;

- Академия на МВР.

Интересна съпоставка може да се направи между предпочитанията и популярността на университетите и местоживеенето на посочилите ги респонденти. Забелязва се силна регионална поляризация на мненията – повече 90 % от посочилите конкретен университет извън София са от съответните географски региони (Североизточен за варненските, Южен централен за пловдивските, само от Благоевградска област – за ЮЗУ и т.н.).



Ректорите на висши училища по правило са авторитетни представители на академичната общност известни главно в специализираните професионални среди и сред студентите от съответния университет, но неразпознаваеми за широката общественост. Ето защо не е изненадващо, че на отворен въпрос дали могат да посочат името на поне един ректор на български университет по-малко от една десета от респондентите назовават конкретно име. Сред посочените от тази малка част от респондентите ректори са проф. Ваньо Митев (Медицински университет), проф. Иван Илчев (СУ), проф. Стоян Денчев (УНИБИТ), проф. Стати Статев (УНСС).




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница