Юнкер: Искам Европа със социално тройно а (Обновена)



Дата15.10.2018
Размер83.5 Kb.
#88869

Юнкер: Искам Европа със социално тройно А (Обновена)

Европарламентът одобри новата Комисия, Бареков, Джамбазки и Пирински се въздържаха

Веселин Желев

СТРАСБУРГ--Европейският парламент днес одобри новата Европейска комисия начело с Жан-Клод Юнкер, доскорошен министър-председател на Люксембург и лидер на финановите министри на страните от еврозоната.

На пленарна сесия в Страсбург евродепутатите гласуваха 423-209 в полза на Юнкер (59 г.). Въздържаха се 67.

За новата Комисия гласуваха двете най-големи групи в парламента - на Европейската народна партия и на Социалистите и демократите, които заедно имат необходимото мнозинство. Подкрепиха я и либералите. Консерваторите съобщиха, че ще се въздържат, а зелените, крайната левица и евроскептиците бяха против.

От българските евродепутати всички подкреприха новата Комисия с изсключение на Николай Бареков и Ангел Джамбазки (Европейски консерватори и рефомисти) и Георги Пирински (Социалисти и демократи), които се въздържаха.

Юнкер обеща пред Европейския парламент да въведе гъвкавост в прилагането на строгите финансови правила на ЕС и да засили политиките за инвестиции и заетост.

"Искам Европа да си върне тройното А. Искам обаче Европа да има и социално тройно А. То е толкова важно, колкото финансовото тройно А", каза Юнкер в дебата, който предшества пленарното гласуване за съставената от него комисия.

Гъвкавост и €300 млрд. инвестиции

Тройното А е най-високата оценка за платежоспосбността (кредитен рейтинг) на държава или компания, от която зависи цената на кредита, която те получават от международните финансови пазари. 

В годините на кризата водещи европейски икономики като Франция, Италия и Белгия изгубиха тройното си А, докато рейтингите на най-тежко задлъжнелите държави като Гърция паднаха до най-ниските нива.

Връщането на доверието на финансовите пазари изискваше от Европа болезнени реформи. Сегашната комисия начело с Жозе Барозу беше често критикувана, че не уравновесява политиката на бюджетна строгост с мерки за стимулиране на растежа и заетостта.

Юнкер даде да се разбере, че смята да промени това. "Или ще успеем да приближим гражданите до Европа, или ще се провалим", каза той пред депутатите.

По думите му таваните на публичния дефицит и дълг от съответно 3 и 60 на сто от БВП и свързаните с тях правила и санкции няма да се променят, но ще се прилагат по-гъвкаво в рамките на възможностите дадени от договорите на ЕС. 



"Трябва да имаме бюджетна дисциплина, трябва да имаме гъвкавост, трябва да имаме структурни реформи", каза Юнкер.

Той потвърди намерението си в края на тази година да представи проект за инвестиционен пакет от 300 милиарда евро през следващите пет години, в който дял да имат както публичният така и частният сектор.



"Има 27 процента спад на инвестициите в ЕС от 2007 година насам...Усилията, които бяха направени междувременно да ме отклонят от този проект, няма да успеят, аз ще се придържам към този инвестиционен проект", каза Юнкер. "Частните предприемачи имат своя роля, не само държавите".

Юнкер заяви силна ангажираност ЕС да приключи успешно преговорите със САЩ за свободна търговия и инвестции, но обеща да не приема специални арбитражни съдилища, които Америка иска да решават споровете между чуждите инвеститори и приемащите ги дължави. "Няма да приема юридикцията на съдилищата в ЕС да бъде ограничена от специални съдилища за решаване на спорове", каза Юнкер.

На пресконференция след гласуването той заяви, че не смята да предлага ограничения в свободата на движение на хора в ЕС, за което настоява британският министър-председател Дейвид Камерън, за да ограничи имиграцията в страната си.

"Що се отнася до свободното движение, това е принцип на ЕС от самото му начало и аз не съм подготвен да го променям", каза Юнкер. "Защото, ако разрушим един принцип, други ще го последват".

Малки рокади

Той обяви размествания на отговорности в първоначално обявения си екип, които се наложиха под натиска политическите групи в Европейския парламент по време на изслушванията на кандидатите за комисари.

Комисар по транспорта става словенката Виолета Булц, която страната й номинира след като първата й кандидатка Аленка Братушек не издържа изслушването за заместник-председател на Комисията по енергийния съюз. Нейният портфейл поема словакът Марош Шефчович, който първоначално беше определен за комисар по транспорта.

Литовецът Витенис Андриукайтис, комисар по здравеопазването и полякинята Елжбиета Биенковска, комисарка по вътрешния пазар и индустрията, си поделят отговорността за фармацевтичния сектор, като космическите дейности и изследвания преминават от транспортното досие към ресора на Биенковска. Гражданството се мести от портфейла на унгарския комисар Тибор Наврачич (култура, образование, младеж) към гръцкия му колега Димитрис Аврамопулос, който отговаря за вътрешните работи и миграцията.

В замяна Наврачич получава спорта. Левите, зелените, либералите остро му се противопоставиха заради близостта му с унгарския премиер Виктор Орбан, широко критикуван в Европа за недемократични реформи. Орбан беше единственият освен британския премиер Дейвид Камирън да се противопостави на назначаването на Юнкер от държавните и правителствените ръководители на 28-те.

Весела реч

Говорейки на френски и английски и немски, Юнкер няколко пъти спечели овации с пословичното си чувство за хумор: "Сега ще говоря на езика на "носителите на световната купа", съобщи той, преди да премине на немски. 

Отбелязвайки, че не е успял да увеличи броя на жените в 28-членния Колегиум на комисарите над досегашните девет, Юнкер обеща родният му Люксембург да номинира дама за следващата Комисия. 

"Аз в краткосрочен план няма да си сменям пола...В дългосрочен може би, но в краткосрочен - не", добави той. 

Досега Великото херцогство беше преставлявано от Вивиан Рединг в три поредни комисии. Тя вече е евродепутатка.



Посочвайки, че комисарите му ще бъдат равни и ще работят в екип, а той няма да изисква от тях безпрекословно подчинение, Юнкер отбеляза: "На моята възраст е късно да започвам кариера на диктатор".
Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница