За дейността на общински съвет за сътрудничество по етнически и



страница1/2
Дата12.10.2018
Размер469.08 Kb.
#84503
  1   2


О Т Ч Е Т
ЗА ДЕЙНОСТТА НА ОБЩИНСКИ СЪВЕТ

ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО ПО ЕТНИЧЕСКИ И

ИНТЕГРАЦИОННИ ВЪПРОСИ – ГРАД ДОБРИЧ

ЗА 2014 ГОДИНА

Политиката за интеграция и приобщаването на етническите общности в Община град Добрич е част от общонационалната политика за повишаване на качеството на живота на гражданите и за гарантиране на условия за равни възможности на всички и правото на пълноценно развитие на всеки, независимо от неговия социален произход, етническа или религиозна принадлежност, пол или други признаци. Специален акцент е поставен на най-уязвимите сред тях, на най-маргинализирани като най-нуждаещи се от подкрепа, помощ и внимание.

През 2014 година всички членове на Общинският съвет за сътрудничество по етнически и интеграционни въпроси (ОССЕИВ) работиха по изпълнението на заложените цели и задачи в Програмата за работа по етнически и интеграционни въпроси за периода 2011-2015 г., утвърдена с Решение № 42-20/25.01.2011 г. на Общински съвет и по План за действие за подкрепа на интеграционните политики за граждани в уязвимо социално положение за периода 2013 – 2014 г., приет с Решение № 16-19/29.01.2013 г. на Общински съвет.

През изминалата година Общинският съвет за сътрудничество по етнически и интерграционни въпроси – Община град Добрич координира дейността си с Областния съвет за сътрудничество по етнически и интеграционни въпроси – област Добрич. Всички институции, членуващи в ОССЕИВ работиха в съответствие с официалната за страната нормативна база и провеждащата се национална политика по отношение на етническите общности и постигнаха набелязаните цели и задачи.


  • Икономическо развитие, заетост и социално подпомагане


Дирекция „Бюро по труда” – Добрич обслужва населението на четири общини – Добрич град, Добричка, Крушари и Балчик. През 2014 година дирекцията продължи действията си свързани с реализиране на Програмата за работа на Областния и Общински съвети за сътрудничество по етническите и интеграционни въпроси.

Разработен бе план и бяха набелязани конкретни мерки и действия за решаване на проблемите на ромския етнос в сферата на заетостта и безработицата,

С активното съдействие на Дирекция „Бюро по труда” през периода януари – декември 2014 г. 428 лица от ромската общност са обхванати по дейностите на плана.

Програмите и проектите по ОП„Развитие на човешките ресурси” за заетост насочени към неравнопоставените на пазара на труда групи, в частност – ромите, са една от алтернативите за работа и осигуряване на доходи чрез полагане на труд, възвръщане на трудовите навици и социална интеграция. По тази оперативна програма е осигурена заетост на 55 лица от ромски произход.

Един от най-често прилаганите инструменти за въздействие върху тази група от безработни лица е НП „От социални помощи къмосигуряване на заетост”, насочена към лица на социално подпомагане, без образование и квалификация и минимални шансове за трудова реализация на първичния пазар на труда. По тази програма на работа са устроени 155 лица от ромската общност. Те са извършвали общополезни дейности, свързани с подобряване на жизнената среда на населението от съответната община, решаване на проблеми от техническата и социална инфраструктура.

Целта на участието на безработните роми в тази програма е намаляване на разходите на общинските бюджети за социално подпомагане и преминаване от пасивен към активен подход при работата с лицата от тази група. На лицата е осигурена заетост от 6 до 12 месеца, заработване на трудови възнаграждения и формиране на трудови навици, с цел интеграция и повишаване конкурентноспособността им на пазара на труда. На първичния пазар, с активното съдействието на бюрото по труда на работа в различни фирми работят 94 лица от ромски произход.

През 2014 година бе повишена пригодността за заетост и кваливикация на общо 116 безработни роми чрез включване в мотивационни групи за активно търсене на работа. В различни форми на работа – групови и индивидуални, с цел повишаване мотивацията и активността на пазара на труда през 2014 г. са включени 91 роми при годишен план за цялата 2014 година - 36 бр. В курсове за преквалификация за придобиване на част от професиите „Озеленител” и „Болногледач” са включени 13 лица при годишен план за цялата 2014 година - 12 бр. В различни обучения за повишаване на ключови компетентности са включени 12 роми.

С цел популяризиране и реализиране на мероприятията, включени в Плана на Дирекция „Бюро по труда” по изпълнение на Декадата на ромското включване бе използван социалния диалог и Национален план за действие по заетостта 2014 г., като наши партньори бяха Фондация „Бъдеще за нашите деца” и Читалище „Романо дром 2002”. През 2014 год. бяха реализирани 11 срещи при план за цялата година – 2 бр.

Представителите на ромските организации бяха информирани за насърчителни мерки и програми за заетост и обучение по схеми на ОП „РЧР’’, предстоящи курсове за професионална квалификация, възможности за стартиране на собствен бизнес и усвояването на типични ромски занаяти, мероприятия, залегнали в Плана на Дирекция „Бюро по труда” по изпълнение „Десетилетие на ромското включване 2005 - 2015’’.

През 2014 г. ДБТ – Добрич продължи реализацията на НП „Активиране на неактивните лица”. За подобряването на обслужването на търсещите работа лица от ромски произход вече 5 години (до 01.11.2014 г.) работи специалист от ромската общност назначен на работно място „трудов посредник – ромски медиатор’’. Като посредник в дирекцията той обслужва, консултира, активира, мотивира безработни лица от ромски произход да се регистрират, обучават и търсят работа. В резултат на работата на посредника 720 неактивни лица са привлечени за клиенти на бюрото по труда. С тях се работи за професионалното им ориентиране за включване в обучение, устройване на работа по програми за заетост и други. Една от важните задачи на трудовия посредник–ромски медиатор е да осъщестява връзката за координация с представителите на ромските неправителствени организации от региона за по-успешно решаване на проблемите на лицата от тази група. От началото на м. ноември, поради напускане на служителя тази длъжност е свободна. Дирекцията се надява през 2015 г. да й бъде разрешено усвояването й.

В „Ателие за търсене на работа’’ се осъществяват информационни групови срещи с цел подпомагане на безработните лица за изготвяне на документи за кандидатстване за работни места. За периода януари – декември 2014 г. в тази форма са взели участие 62 лица, самоопределили се като роми.

Като причина за изключително слабия интерес на лицата от ромски произход към предприемачество и стартиране на собствен бизнес през 2014 г. могат да се посочат неблагоприятните икономически условия, липсата на собствени средства, както и недостатъчната им мотивация и инициативност въпреки проведените информацонни срещи.


Дейността на Дирекция „Социално подпомагане” град Добрич е да гарантира правото на всички граждани в Република България на социално подпомагане, чрез социални помощи и социални услуги. Социалното подпомагане се предоставя по начин, който запазва човешкото достойнство на гражданите и се основава на социална работа, като се прилага индивидуален подход и комплексна оценка на потребностите на лицата и семействата.

В ДСП - Добрич се извършва ежедневно консултиране на лица и семейства от различен произход, относно възможността им за социално подпомагане, ползване на социални услуги в общността, както и настаняване в специализирани институции. За периода 01.01.2014 г. до 31.12.2014 г. средно месечно 172 са месечно подпомаганите лица и семейства по Закона за социално подпомагане, като в това число са и лица от ромски произход. Същите, за да получават този вид помощ са задължени да отработват 14 дни по 4 часа по разработена Общинска программа за предоставяне на социални услуги, екологични програми и програми за хигиенизиране и благоустрояване на населените места. Това спомага за възстановяване и поддържане на работните навици, преодоляване на изолацията, спомагане за социално включване, насърчаване към икономическа заетост и интегриране в общността.

След настъпилото бедствие на 19.06.2014 г. срещу 20.06.2014 г. спешено се извършиха социални оценки на засегнатите лица и домакинства от наводнението. В най - кратки срокове бяха обработени приетите молби – декларации, на основание чл.16 от Правилника за прилагане на Закона за социално пшодпомагане и 426 лица получиха еднократна социална помощ, в размер на 325.00 лв.

По НП „Асистенти на хора с увреждания” дейност Личен асистент за периода януари – декември 2014 г. бяха назначени 27 лица, който се грижиха в семейна среда за деца и лица с трайни увреждания и тежко болни самотни хора.

По Закона за семейни помощи за деца за периода януари – декември 2014 г. са спрени семейните помощи на 352 деца, предвид на това, че децата не са посещавали редовно учебните занятия и имат неизвинени отсъствия.

В отдел „Закрила на детето” за отчетния период са постъпили 467 сигнала за деца в риск, като преобладаващ риск е - деца изоставени от родители и не полагащи грижи за тях, конфликт между роднини, спор за упражняване на родителските права, малолетни и непълнолетни бремени и майки с деца, като при последните преобладаващ е броя от ромски произход.

От Неонатологично отделение към МБАЛ гр. Добрич са подадени 23 сигнала за майки желаещи да изоставят новородените си деца. От тях 17 деца са настанени в приемни семейства, 3 деца с увреждане в Дом за медикосоциални грижи за деца гр. Добрич и след професионалната работа на социалните работници, 3 майки, които първоначално са заявили желание да изоставят децата си са ги взели и ги отглеждат в семейството си. Общият брой отпуснати социални помощи по Закон за закрила на детето за 2014 г., целеви еднократни и месечни са 188.

В град Добрич към момента 35 семейства са утвърдени за доброволни и професионални приемни родители, в общия брой са и семейства от ромски произход. Настанени са 31 деца в приемни семейства.

Съвместно с медиаторите от Първичен здравен център се работи с ромски семейства с техни близки и роднини по превенция на изоставянето и институционализацията на деца. Целта е да се ограничи и постепенно прекрати постъпването на деца в институции, както и да се подкрепи реинтегрирането на децата в родните им семейства. В случаи на бедствени и кризисни ситуации, съвместно с ромски представители и медиаторите се работи в посока оказване при необходимост на медицинска помощ на деца с влошено здравословно състояние, социална закрила и услуги в общността.


Община град Добрич работи по Проект „Общностен център за деца и семейства”, финансиран по Проекта за социално включване на Световната банка. През 2014 г. са утвърдени позиции за консултанти, които ще предоставят социалните услуги. Общностният център за деца и семейства е разкрит в общински имот, помещаващ се в ЖК „Балик”, ул. „Теменуга” 5. Сградата се намира в квартал със смесено население и без съществуващи социални услуги в близост. По проекта се предвижда разкриването на 11 социални услуги в подкрепа на деца и семейства в риск и в посока превенция на изоставянето им.

През 2015 г. ще бъдат стартирани следните социални услуги в Общностния център:

- формиране на ранни родителски умения;

- Център за ранна интервенция за деца от 0-3 г.;

- Център за ранна интервенция за деца от 3-7 г.;

- Здравно консултиране за деца от 0-3 г.;

- Здравно консултиране за деца от 3-7 г.;

- индивидуална подготовка за равен старт – лятно училище, за деца от 3-7 г.

Социалните услуги на територията на Община град Добрич се предоставят при строго спазване на принципа на предоставянето на социалните услуги съобразно нуждите и потребностите на рисковите групи и подбор на предоставящите този вид услуги без значение от пол, религия, увреждания, етническа и сексуална принадлежност. В контекста на горепосочения принцип не се води официална статистика за броя на потребителите от ромски произход. Ориентировъчно може да бъде посочено, че в социалните услуги Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи без увреждания – общ капацитет 45 места и Преходно жилище – капацитет 8 места, приблизително 80% от потребителите са от ромски произход.



  • Образование

Във всички общински ЦДГ и училища педагогическата общност има позитивна нагласа за задълбочаване и разширяване на интеграционните процеси на децата и учениците от различните етнически групи. През 2014 година отдел „Образование и култура” и училищните ръководства положиха максимални усилия и създадоха условия за привличане и задържане на децата в училище и детската градина. Те активно работят по посока промяна на отношението към образованието като ценност, както при учениците, така и при техните родители. Целта е да се задържат децата в училище и все по-малко ученици от етническите общности да отпадат от образователната система.

Децата и учениците от етнически малцинства в град Добрич участват активно в училищни мероприятия, концерти, спортни прояви, национални конкурси и състезания. В тези дейности се включват и приобщават и техните родители и настойници.

Реализирането на Националната програма „За по–пълно обхващане на децата и учениците” Модул „Подпомагане на храненето на децата от подготвителните групи в детските градини, децата от подготвителните класове в училище и учениците от 1 до 4 клас” по ПМС № 308 от 20.12.2010 г. спомага за задържането им в училище и градината. Сформираните полуинтернатни групи в начален и прогимназиален етап в училищата със смесен етнически състав са изключително добра и работеща практика в добричките училища.

През 2014 г. Отдел „Образование и култура” организира и проведе „Кандидатстудентска кампания” и „Панорама на средните училища”. В тези форми взеха участие около 150 ученици от етническите общности в град Добрич.

По НП „С грижа за всеки ученик“, модул „Осигуряване на допълнително обучение за деца от подготвителните групи“ на МОН през 2014 година работиха ЦДГ № № 17, 20, 24, 26, 27 и 29 и ОУ „Й. Йовков“, ОУ „Н. Й. Вапцаров“, ОУ „Панайот Волов“, ОУ „Христо Смирненски“, СОУ „Димитър Талев“, СОУ „Дора Габе“ и СОУ „Св. Климент Охридски“.

Всяка учебна година се сформират групи за СИП „Ромски фолклор” в ОУ „Й. Йовков”. В тази форма учениците получават теоретични знания за различните групи роми в нашата страна и техните характерни различия. Изучават ромския фолклор – песни и танци, приказки, традиции и обичаи. Развиват и събирателска дейност, плод от която е подредения кът с ромски старинни предмети в училището.

През 2014 година в училищата и детските градини в град Добрич, в които има деца и ученици от различни етнически групи се работи по следните проекти и програми, които допринасят активно по посока на успешната и трайната им интеграция:



ЦДГ № 11„Дъга”

- НП „С грижа за всеки ученик” – 770 лв.;проектът приключи през м. май 2014 год.;



ЦДГ № 17 „Първи юни”

- НП „С грижа за всеки ученик” – 2 310 лв.;проектът приключи през м. май 2014 год.;

- Проект „Когато децата и музиката се срещнат” по СП „Коменски” – 22 000 лева; проектът продължава до 2015 г.

ЦДГ № 20 „Радост”

- НП „С грижа за всеки ученик” – 770 лв.; проектът приключи през м. май 2014 г.;

- Проект „Откриване и разбиране на европейските партньори чрез учене и представяне на собствените традиции и съвременни изкуства” по СП „Коменски” – 21 560 лв. ; проектът приключи през м. август 2014 г.;

ЦДГ № 24 „Приказен свят”

- НП „С грижа за всеки ученик” – 770 лв.; проектът продължи до май 2014 год.;

- Проект „Вълшебни приказки от книгата на баба” по СП „Коменски” – 22 514 лв.; проектът приключи през м. май 2014 г.;



ЦДГ № 26 „Звънче“

- НП „С грижа за всеки ученик” – 770 лв.; проектът продължи до май 2014 год.;

ЦДГ № 29 „Любимка”

- Проект „Нови хоризонти” по СП „Коменски” – 22 000 лв.; проектът продължи до м. юли 2014 г.;

- НП „С грижа за всеки ученик” – 1 540 лв.; проектът продължи до май 2014 год;

ЦДГ № 32 „Зорница“ – проект „Готови за училище 2014 – 2015“ на Фондация „Тръст за социална алтернатива“. Проектът се реализира в област Добрич от НЧ „Романо дром 2002“.

ОУ „Христо Смирненски”

- Проект „Да направим училището привлекателно за младите хора” – УСПЕХ – 53 200 лв.; проектът се реализира до 31.08.2014 г.;

- НП „С грижа за всеки ученик” – 4 620 лв.; проектът продължи до 30.06.2014 год.;

- НП „На училище без отсъствия” мярка „Без отсъствия” – 651 лв.



ОУ „Панайот Волов”

- НП „С грижа за всеки ученик” – 1 540 лв.; проектът продължи до м. май 2014 г.;

- НП „На училище без отсъствие” – мярка „Без свободен час” – проектът продължи до 30.06.2014 г.;

- НП „На училище без отсъствие” – мярка „Без отсъствие” – 3 780 лв.; проектът продължи до 30.06.2014 г.;

- НП „Училището – територия на учениците“ – 9 843 лв.; проектът продължи до 30.06.2014 г.;

- НП „Информационни и комуникационни технологии в училище” – 22 425 лв.; проектът продължи до м. февруари 2014 г.;

- Проект „Да направим училището привлекателно за младите хора” – УСПЕХ – 19 425 лв.; проектът продължи до м. август 2014 г.;

ОУ „Йордан Йовков”

- НП „С грижа за всеки ученик” – 770 лв.; проектът приключи през м. април 2014 год.;



ОУ „Никола Вапцаров”

- НП „С грижа за всеки ученик” – 3 850 лв.; проектът продължава до 2015 г.;

- НП „Информационни и комуникационни технологии в училище” – 7 200 лв.; проектът продължи до 15.06.2014 г.;

- Проект „Да направим училището привлекателно за младите хора” – УСПЕХ – 11 241 лв.; проектът продължава до 2015 г.;

- НП „Училището територия на учениците” – 8 916 лв.; проектът е реализиран през 2014 г.;

- НП „На училище без отсъствия“ – „Без свободен час“ – 296 лв.; проектът е реализиран през 2014 г.



СОУ „Любен Каравелов”

- Проект „Да направим училището привлекателно за младите хора” – УСПЕХ – 35 350 лв.; проектът продължи до 30.06.2014 г.;



СОУ „Св. Климент Охридски”

- Проект „Да направим училището привлекателно за младите хора” – УСПЕХ – 85 750 лв.; проектът продължи до м. април 2014 г.;

- НП „Информационни и комуникационни технологии в училище” – 22 500 лв.; проектът продължи до февруари 2014 г.;

СОУ „Димитър Талев”

- Проект „Да направим училището привлекателно за младите хора” – УСПЕХ – 65 932 лв.; проектът продължава до 15.04. 2015 г.;

- НП „С грижа за всеки ученик” – 1 540 лв.; проектът продължава до 31.05.2015 г.;

- Проект „Включващо обучение” – 59 325 лв.; проектът продължава до 15.07.2015 г.;

- НП „Информационни и комуникационни технологии в училище” – 45 034 лв.; проектът продължи до 20.11. 2014 г.;

- Проект „Квалификация на педагогическите специалисти” – 709 лв.;

- Европейска програма „ЕРАЗЪМ“ – 56 376 лв. .; проектът продължава до 31.08.2016 г.;

СУ „Г. Ст. Раковски”

- Проект „Заедно да извървим пътя” по СП „Коменски” – 31 293 лв. ; проектът продължава до юли 2015 г.;

Със увереност можем да твърдим, че изпълнението на дейности по изброените проекти допринесе за по-ефективната интеграция на децата и учениците от етническите общности. Повишиха се резултатите от учебно-възпитателната работа, изградиха се лични и социални умения за общуване и реализация. Постигна се и най-важното - задържането им в училище и детска градина и мотивирането им да продължат образованието си в по-горен клас.
120 деца, 80 младежи и 100 роми, 3 неформални граждански групи от град Добрич ще се включат в дейности по опазване на околната среда и устойчиво развитие в границите на проект „Повишаване приноса на неправителствените организации (НПО) в изпълнение на мерки за опазване на околната среда и устойчиво развитие с население от етнически малцинства в Добрички регион“ в програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (2009 – 2014).

Бенефициент на проекта е Сдружение „Център за образование, култура и екология 21“, гр. Варна, а партньор – Сдружение „Училищно настоятелство при основно училище „Йордан Йовков” , гр. Добрич. Проектът стартира на 23 октомври 2014 г. и ще продължи до 23 август 2015 г.

Целта на проекта е да осигури участие на неправителствени организации при стимулиране на политики за балансирано развитие и устойчиво използване на природни ресурси в район с население от етнически малцинства (роми). Специфична цел на проекта е НПО да повиши осведомеността и гражданското участие на нови, неактивни участници - деца, младежи, роми, представители на местни общности в прилагането на местни политики за устойчиво развитие. Проектът насърчава социалното включване и сближаване на различни целеви групи в гражданското общество, предвижда дейности за социална интеграция на уязвими групи, етнически малцинства (роми); обединява усилията на заинтересовани страни на местно равнище, където НПО имат важна роля. В проекта са заложени принципи за равнопоставеност по отношение на пола, за утвърждаване на равни възможности за жените и мъжете, и за съблюдаване на техни специфични нужди.

Участниците от целевите групи — деца, младежи и роми, представители на неформални граждански групи ще се включат в интерактивно обучение „Училище за устойчиво развитие“ в ОУ ”Йордан Йовков”, гр. Добрич в границите на проекта. Индивидуално и в малки групи, със съдействието на експерти от НПО, те ще създадат проекти за опазване на околната среда и устойчиво развитие по теми за енергоспестяване, разделно събиране на отпадъци, екологично земеделие, здравословни храни и хранене, предприемачество и др.

Очаква се, като резултати на проекта - 2 НПО и 3 неформални граждански групи да развият капацитет за активно гражданство; общо 300 участници (деца, младежи и роми) да придобият умения и мотивация за социално включване. Предвижда се резултатите на проекта да развият положителни нагласи в местната общност и да променят разбирането им за околната среда - като жизнена среда за поколенията.
На 09.04.2013 г. в Професионална гимназия по транспорт, обслужване и лека промишленост – Добрич, съвместно със сдружение „Кубера” стартира проект Равен шанс за професионално образование” по схема BG051PO001-4.1.05 Образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства” по Оперативна програма „РЧР”, съфинансирана от Европейския социален фонд на европейския съюз. Стойността на проекта е 57 919,54 лв. и приключи на 31.12.2014 г.

Целевите групи по проекта бяха 186 ученици от ПГ по ТОЛП, 100 младежи от етническите малцинствени групи и по-специално тези, които са завършили основно образование и предстои да продължат средното си образование, в това число младежи от малки и отдалечени населени места, квартали и махали с компактно турско и ромско население, с нисък социален статус; 210 родители на деца и ученици от етническите малцинствени групи; 21 учители от ПГ по ТОЛП и 55 учители от област Добрич.

Специфичните цели на проекта бяха:


  1. Подобряване на условията за равен достъп до професионално образование и обучение чрез минимализиране или премахване на бариерите пред децата и учениците от етническите малцинства и създаване на нужните предпоставки за тяхната адаптация и задържане в образователната система;

  2. Засилване на мотивацията за участие в професионалното образование на деца и ученици от етническите малцинства;

  3. Усъвършенстване на знанията по български език на децата и учениците от етническите малцинства, за които българският език не е майчин;

  4. Съхраняване и развиване на културната идентичност на учениците от етническите малцинства и превръщане на етнокултурното многообразие в източник на взаимно опознаване, уважение и сътрудничество в мултикултурна среда;

  5. Усъвършенстване на информираността на ученици, родители и учители относно толерантността и дискриминацията, както и на техните умения за взаимодействие и работа в мултикултурна среда.

Благодарение на проекта 115 деца от малцинствен етнически произход получиха ефективен достъп до професионално образование чрез премахване на стоящите пред тях бариери от финансово естество (транспортни разходи, учебници, помагала). Създадена бе мултикултурна училищна среда, в която всеки индивид се чувства пълноценен и важен за целия колектив. В рамките на проекта са привлечени 48 деца да започнат обучението си в Професионална гимназия по транспорт, обслужване и лека промишленост град Добрич, а в същото време се постигна превенция на отпадането на вече записаните и обучаващи се в училището ученици от етническите малцинства, както и за обучаване и възпитаване на учениците в дух на толерантност и взаимно зачитане на различията.

По този проект всички ученици от гимназията ежедневно пътуваха от домовете си по селата до училище и обратно. Обновена и обзаведена с маси и столове бе и актовата зала. Закупени бяха цифров фотоапарат, камера и мултифункционално устройство. Проведени бяха две обучения на педагогическия колектив на ПГ по ТОЛП.

Реализацията на този проект предостави възможност провеждането на допълнителни часове по български език и литература и математика под формата на СИП. Осъществени бяха и извънкласни дейности в кръжоци и клубове, изучаващи и популяризиращи културата, бита и езика на съответните етнически групи. Съвместно ученици, учители и родители честваха етнокултурни празници и международни дни (Курбан байрам, Рамазан байрам, Коледа, Великден, Банго Василий, Ден на толерантността).
През месец октомври 2014 г. Община Добрич съвместно с партньори изготви проект в помощ на деца-билингви. Партньорите са сдружение „Национална мрежа на здравните медиатори – клон Добрич, фондация „Ръка за помощ“, Българска асоциация по семейно планиране и Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“ – колеж Добрич.

С проектното предложение се кандидатства по Българо-швейцарската програма за сътрудничество, по направление за насърчаване на социалното включване на роми и други уязвими групи. Общият размер на тематичния фонд е 7 200 000 швейцарски франка за 4 години. Проектът на Добрич, на стойност около 1 300 000 лева, ще се конкурира за финансиране с още 10 общини.

В рамките на проекта се предвижда с около 830 000 лева да бъдат ремонтирани четири детски градини в кварталите „Балик” и „Иглика” (ЦДГ № № 20, 26, 29 и 32). Останалите средства ще се използват за допълнителни часове за усъвършенстване на  българския език на деца билингви от предучилищна възраст, както и за обучения на начални учители и преподаватели от детските градини за работа с деца, чийто майчин език не е български. Очаква се за 3 години да бъдат обучени около 100 учители.

Проектът има за цел в детските градини да влязат всички деца на 5-годишна възраст, както и да се предотврати отпадането им от училище още в началния курс на образование.

В рамките на проекта са предвидени и безплатни прегледи за превенция на обществено значими заболявания на здравно неосигурени хора, както и обучение на здравни медиатори в общините Добрич, Генерал Тошево, Крушари и Добричка.

Проектното предложение беше представено на вниманието на Общинският съвет, тъй като Българо-швейцарската програма за сътрудничество изисква от кандидатстващите общини предварително да имат съгласие за това от местния парламент. С решение № 38-18 oт 28.10.2014 г. Общинският съвет даде съгласието си за подготовка и депозиране на проектното предложение по Българо-швейцарската програма.


Състезателят по вдигане на тежести Йордан Атанасов от Спортен клуб по вдигане на тежести ”Добрич” е спортист №1 на Добрич за 2014 година. Щангистът събра 191 точки в традиционната анкета, която организира община Добрич. Спортистът от ромски произход печели отличието за втори пореден път. През тази година той стана бронзов медалист на Европейското първенство за кадети под ръководството на треньора си Жанета Георгиева.
През 2014 година се проведоха много форуми и конференции отнасящи се до проблемите, ролята и значението на интеграцията. Те бяха изкчително ползотворни за присъстващите и се обогатиха знанията по засегнатата проблематика.

На 15 май 2014 г. в зала „Европа” на Областна администрация – град Добрич се проведе Национална научно-практическа конференция „Интеркултурно образование, като средство за намаляване отпадането на ромските деца от училище”. Инициативата бе на Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе”, в партньорство с Регионален инспекторат по образованието – Добрич и Областния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси – област Добрич.

На научно-практическата конференция присъстваха директорите на общинските ЦДГ № 24, ЦДГ № 32, ЦДГ № 26 и ОУ „Йордан Йовков“, ОУ „Панайот Волов“ и ОУ „Никола Й. Вапцаров“.

Целта на предстоящата среща беше да се покажат добри практики по Програма „Намаляване на отпадането на ромските деца от училище”; да се популяризират добри практики и иновации, приложими в българското училище; да се обогати педагогическата общност със съвременни методи на работа с ученици, родители и институции за обхват и намаляване отпадането на ромските деца от училище; да даде на училищата научна подкрепа за развитие в последващи учебни години.


На 10 юни 2014 г. фондация „Ръка за помощ“ организира дискусионен форум със заглавие „Образование=Превенция“. По време на форума бяха представени проекти в областта на превенцията на отпадане от образованието на деца от етническите малцинства, тяхната успешна интеграция в училище и методи на социална работа със семействата на децата. По време на форума присъстващите бяха запознати с презентациите по проекти от общинските ЦДГ № 17, № 20, № 29, ОУ „Йордан Йовков“ и ПГ по ТОЛП. Бяха представени и програми на Ромския образователен фонд, проект, който се изпълнява в училището в с. Победа, проектът „Младежки център Добрич – Вашето утре“ и личните истории на две талантливи деца от ромския етнос.

Форумът протече при изключително голям интерес от всички присъстващи. Бяха обменени опит, идеи и ценни насоки в работата с интеграцията на децата и учениците от етническите малцинства за постигане на трайни положителни резултати.


На 16 и 17 октомври 2014 г. в град Варна се проведе международната конференция „Социалното включване на уязвимите етнически групи – приоритетна задача на местните власти до 2020 г.“.

Общински експерти от България, Испания и Румъния обсъждаха успешни модели за ефективна интеграция на малцинствени групи. В рамките на два дни –бяха обсъждани стратегическите стъпки за пълноценното приобщаване на различни малцинствени групи към системите на образование, трудова заетост и здравеопазване.

В рамките на дискусиите бяха представени добри практики на всички общини, партниращи си в проекта. Основната цел на активния обмен на опит бе достигането до най-успешните модели за интеграция и адаптирането им към местните условия във всяка от страните, ангажирани в проекта.

На конференцията от Община град Добрич присъстваха два общински експерти – от отдел „Образование и култура“ и от отдел „Здравеопазване и социална политика“. Те обмениха опит и обогатиха знанията си за интеграцията на уязвимите етнически групи в другите страни.


Експерти от Община град Добрич участваха в кръгла маса на тема: „Превенция на трафика на хора в ромската общност – добри практики и предизвикателства“, която се проведе на 12.12.2014 г. в град Варна.

Организатори на събитието бяха Местната комисия за борба с трафика на хора – Варна, дирекция „Превенции“, Община Варна, в партньорство с Националната комисия за борба с трафика на хора и Посолството на Франция в София.

Всички присъстващи се запознаха с модели на местни политики за превенция на трафика на хора в ромска общност и ролята на неправителствения сектор в реализирането им. Представени бяха добри практики в превантивните подходи конкретно в ромската общност на град Варна и се акцентира върху повишаването ефективността на работата благодарение на медиаторите от ромски произход.

През 2014 г. МКБППМН реализира следните дейности, мероприятия и инициативи по интеграцията на етническите общности:



  1. Налагане на възпитателни мерки по ЗБППМН след образувани и разгледани възпитателни дела спрямо деца от различен етнически произход – включване в психологически консултации, упражняване на обществено – полезен труд; проследяване на мерките и отчитане резултата от тяхното въздействие.

  2. Определяне на обществени възпитатели от МКБППМН за индивидуална работа с деца от ромски етнос – деца, живеещи в семейства и деца, настанени в институции / ЦНСТ 1, 2 и 3 и „Приюта за безнадзорни деца и сираци”/.

  3. По предложения на педагогическите съветници и училищните ръководства, МКБППМН провежда срещи и разговори с родителите от етническите общности и ученици, застрашени от отпадане и нехайно отношение към учебния процес, както и с родители срещащи затруднения във възпитанието на децата си.

  4. През 2014 г. МКБППМН Община град Добрич е наложила 11 възпитателни мерки по отношение на родители от различен етнически произход, за които при разглеждане на възпитателното дело се е установило, че не полагат достатъчно грижи за възпитанието на децата си.

  5. Предлагане на деца и семейства от етническите общности за включване в социални програми – Обществена трапезария, ползване услугите на Центъра за Обществена подкрепа, настаняване в Приют за безнадзорни деца и сираци.

  6. Организиране на акции за предоставяне на учебни помагала, дрехи, обувки за деца с нисък социален статус, главно от ромски семейства.

  7. МКБППМН обръща внимание на превантивните дейности сред децата от ромската общност, които са застрашени от извършването на противообществени прояви и живеят в неблагоприятна семейна и социална. С лицата, техните родители и приятелското обкръжение, периодично са провеждани профилактични беседи, индивидуални и групови консултации с цел ограничаване на асоциалните прояви, а с момичетата са провеждани беседи свързани с ограничаване проявите на проституция и аморално поведение.

  8. По повод Международния ден за борба с наркоманията, на 26.06.2014г. МКБППМН за 10 година организира конкурс за детска рисунка на тема: „Деца, изкуство и спорт срещу дрогата”. В конкурса взеха участие 96 деца с различен социален статус – със семейства и лишени от родителски грижи, на възраст от 8 до 18 г.

  9. През лятната ваканция, за поредна осма година МКБППМН организира „Лятно училище за тийнейджъри”, с цел да бъде продължен възпитателния надзор над децата и през лятото. В лятното училище взеха участие 20 деца на възраст от 10 до 18 г. възраст от ромската общност, по преценка на обществените възпитатели, деца настанени в ЦНСТ и Приюта за безнадзорни деца и сираци, както и доброволно заявили участие.

  10. Програма „Работата на полицията в училищата”, която включва обучителни модули, свързани със запознаването с работата на полицейските инспектори, помощта и грижата, която оказват на децата и техните семейства, правата и отговорностите на непълнолетните, видове престъпления и др.



  • култура и медии

Една от основните стратегически цели в политиката на Община град Добрич е запазването, утвърждаването и развитието на Добрич като град с европейски измерения в областта на културата, като иновативен и творчески град на възможностите, платформа за активно участие на гражданите в съвременния културен живот и пълноценното им взаимодействие с културното наследство, място за професионално развитие в областта на културата и изкуствата, притегателен център за изява на млади творци. Община град Добрич възприема отвореността и културното разнообразие като ценност, като ресурс за развитие, но и като възможност за обществено израстване и обогатяване. Един от приоритетите в културната й политика е интегрирането на ромите, което кореспондира с идеите на модерното общество за приемането на другостта. Тя работи активно за насърчаване на културното многообразие като част от българската национална култура. Водена от този принцип, Община град Добрич:



  • Осигурява равен достъп до култура;

  • Работи за постигане на устойчивост в резултатите на интеграцията на ромите чрез формите на изкуството и културата;

  • Съдейства за съхраняването, развитието и популяризирането на специфичната ромска етнокултура;

  • Възпитава у децата и младите хора взаимно уважение, толерантност и зачитане правата на всеки човек.

Важно място в културния живот на града заема НЧ „Романо дром – 2002”. То е учредено на 12.12.2002 г. в град Добрич с председател Юлиян Георгиев и е вписано в Националния регистър на читалищата на Република България под № 2962. През 2014 г. щатът на читалището наброява 8 бройки, а годишната му субсидия възлиза на 52 240 лв. И през изминалата година основните дейности на Народно читалище „Романо дром - 2002 г.“ бяха насочени към поддържане на библиотека с читалня, развиване на любителското художествено творчество, съхраняване и развитие на школите и клубове по интереси и реализиране на разнообразни културни дейности – концерти, чествания, детски и младежки дейности. Читалището разполага с библиотека, чийто библиотечен фонд наброява 3494 документи. Той е съвкупност от библиотечни колекции и базите данни, които включват разнообразни по вид и съдържание публикувани и непубликувани документи, организирани в отделни колекции, с научна и информационна стойност. Броят на читателите за 2014 г. е 211, а посещенията в библиотеката са 132. В библиотеката регулярно се оказва и методическа помощ за подготовка за държавни зрелостни и за кандидатстудентски изпити и се провеждат образователни беседи. Към читалището функционират следните школи и клубове: Танцова школа със 72 участници; Музикална школа с 18 участници; Вокална група с 12 участници, Клуб по художествено творчество с 18 участници, Младежки клуб с 22 участници и Женски клуб с 16 участници, а също така и любителските оркестри: „Романодром“, „Универсал“ и „Шувари“. През 2014 г. те са участвали в реализирането на празничните програми, посветени на 14 януари – Василица, 8 април - Международният ден на ромите; 10 юни – Денят на ромската жена, Деня на Добрич – 25 септември, Великден и Коледа. През изминалата година НЧ „Романо дром – 2002“ работи по проекта "Готови за училище 2014 – 2015 г." и участва активно в реализирането на проекта на Община град Добрич „Младежки център Добрич – Вашето утре“, финансиран чрез финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014, който цели да привлече и интегрира в общността младежи на възраст между 15 и 29 години, включително такива в риск от социално изключване, в неравностойно положение, роми и други етнически групи.

По традиция съставите на Народно читалище „Романо дром – 2002“ участваха активно и в изданието на Фестивала на талантите, който се организира за трета поредна година и се реализира на 1 юни – Деня на детето. Фестивалът привлече голям брой посетители, оживи отново центъра на Добрич със своите 7 артистични ателиета и даде възможност на всеки, който желае, да стане артист, писател, художник, певец, танцьор, творец и да представи своя талант. По този начин той се превърна във форум за културно общуване и диалог.

Ромите се включват и в много от културните прояви, организирани от Община град Добрич, като комплексните културни програми, посветени на Цветница и Великден, Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, Деня на Добрич, Коледа и Нова година, както и инициативите, свързани с Международния ден на детската книга, Световния ден на книгата и авторското право, инициативата на президента на Р България „Чети с мен”.

Важно значение в интегрирането на ромите също така имат и програмите на РБ „Дора Габе” „Детство мое” и „Различията ни обединяват“, както и образователните програми на Регионалния исторически музей и Художествената галерия в Добрич. Програмата „Детство мое“ включва организиране и провеждане на образователни и културни инициативи с цел ограмотяване, насърчаване на четенето, намаляване на неграмотността и подпомагане на учебния процес на учениците. Партньори за реализирането на програмата са основно детските градини и училища в града и областта. Деца от различен етнически произход се включват равнопоставено в различните дейности и получават възможност за изява на таланта и способностите си.

Програмата „Различията ни обединяват“ има за целева група хора в неравностойно социално положение - малцинствени етнически групи, лица със специални образователни потребности, хора с увреждания, деца в риск. Тя съдейства за личностното и професионално развитие на различните етноси и тяхното пълноценно интегриране в социума, насърчаване на четенето и намаляване на неграмотността. Формите на общуване и обмен на информация, социалните контакти и възможността за творческа изява позволяват да бъде по-лесно скъсена бариерата между хората и да бъде преодоляна тяхната изолираност, липсата на социални контакти и незаетост. Програмата съдейства за съхраняване и развиване културната идентичност на децата и учениците от етническите малцинства, улеснява достъпа им до информация и засилва мотивацията на групите в неравностойно положение за включване в образователния процес и в обществения живот и за по-успешната трудова реализация.

През изминалата година отделите на РИМ – Добрич реализираха следните образователни програми: „Баба и внуче”, „Спомени край огнището”, „Моето първо свидетелство“ , „Литературна работилница“, „Каньонът Суха река“, „Образованието и традицията в музеите” с общ брой участници 1826, сред които и роми.

Галерията също работи активно за приобщаване на деца и ученици от различни социални и етнически групи. Статистиката за посещаемост през 2014 г. сочи, че в интерактивната зала „Работилница за въображение” и залите на галерията през годината са минали общо 3753 ученици. Образователните програми на галерията са насочени към: получаване на нови познания за изобразителното изкуство, интегриране чрез иновативни игри и забавления, развиване на умения и култивиране на желание отново да се посети галерията. За целта са изготвени подробни програми, включващи изложби и събития, свързани с историческото ни минало, културния календар и традиционните празници и обреди, както и занимания, свързани с постоянната експозиция и временните изложби.

През годината, в ателиетата, организирани в галерията, ученици от училищата в града с преобладаващ ромски етнос: „Христо Смирненски”, „Димитър Талев”, „Любен Каравелов” както и от селата Ловчанци, Паскалево, а така също и от други учебни заведения са активни посетители в галерията. Мотивиращи децата са изложбите, които се откриват в „Работилницата” с техни рисунки, както и публикациите във фейсбук.

Възможност за интегриране на ромите дават и останалите културни институти в града – ДТ „Йордан Йовков“, ДКТ „Дора Габе“, Български камерен оркестър, ПФА „Добруджа”, Духов оркестър, Народно читалище „Йордан Йовков-1870 г. ”, Народно читалище „Пробуда – 1939 г.” и Народно читалище „Мевляна – 2012 г.”, които осигуряват равен достъп до своите прояви и възможност за културно общуване. През 2014 г. в Община град Добрич са осъществени 2 043 прояви, както следва:

– Концерти /фолклор, хорова, класическа, духова и популярна музика/ – 236

– Изложби – 145

– Театрални спектакли – 368

– Прояви, свързани с книжния сектор /премиери, четения, литературни салони/– 46

– Лекции, беседи, аудиториуми, презентации – 1 207

– Ритуали на паметници и паметни места, свързани с исторически личности и събития, възстановки, церемонии и чествания – 35

Тези прояви са посетени от над 300 000 човека, сред които и роми.

Въз основа на направения анализ, както и на представените данни, можем да направим извода, че ромските деца и младежи участват активно в културния живот на Добрич, а Общината съдейства за подобряване качеството на техния живот чрез формите на изкуството и културата и за запазване на тяхната специфична етнокултура.

На 8 и 9.12.2014 г. в град Търговище представители на Община град Добрич (от отдел „Образование и култура“, от РБ „Дора Габе“ и НЧ „Йордан Йовков – 1870 година“) взеха участие в Информационно разяснителна кампания за ролята на етносите в културното многообразие на Европа, организирана от Министерството на културата и във връзка с изпълнението на Комуникационната стратегия на Република България.

Инициативата се проведе едновременно в три града на страната чрез жива скайп връзка. Бяха поканени участници от следните групи: Регионални библиотеки, Регионални музеи, Регионални инспекторати по образованието, Регионални центрове „Читалища“ и читалища, представители на общински администрации, медии и местни НПО.

По време на кампанията присъстващите дискутираха въпросите, отнасящи се до интеграцията на етническите общности в България и изграждането на мултикултурно общество. Лекторите бяха изготвили презентация, в която подробно бях изложени източниците на финансиране на проектни предложения за интеграция на етносите. Специален акцент бе поставен върху етапите на подготовката за кандидатстване и често срещани затруднения и грешки при подготовката на проекти, което води до отхвърлянето им още в началните етапи.




  • младежки дейности

Създаването на условия за равноправно интегриране на ромите и на другите български граждани, в уязвимо положение от други етнически групи в обществения живот, осигурявайки равни възможности и достъп за участие във всички обществени сфери, чрез равнопоставеност и недискриминация, е една от целите, които си е поставил Общински младежки център „Захари Стоянов”-Добрич.

Чрез своите дейности, центърът подпомага развитието на творческите заложби на децата и младите хора от нашия град, дава възможност на творческа реализация, повишаване на знанията и уменията, подпомага успешната интеграция на младия човек в местната общност.

През изтеклата 2014 година младите хора се включиха в школите по: класически балет, пиано, журналистика, изобразително изкуство, студио за поп-рок певци „Сарандев”, младежката театрална студия и хард-рок клуб. Имаха възможност да участват в концерти и многобройни изложби, организирани от Младежки център, в национални и международни конкурси и фестивали, достъп до консултантски услуги, информационни кампании.

Проведоха се консултации, на теми вълнуващи младите хора, с цел повишаване здравната и правна култура: „Рисково сексуално поведение – полово предавани инфекции”, „Превенция на психоактивни вещества – наркотици”, „Нравствени ценности – отношение към хората в неравностойно положение – толерантност, любов, морал” - ОУ „П. Волов”, СУ „Г. Ст. Раковски”, ОУ „Ст. Караджа”, ПГТ „П. К. Яворов”; екологичната култура - еко – консултации на тема: „Патенти на живата природа”, „Озонов слой” и „Чудесата на българския растителен и животински свят”.

През изминалата година се осъществиха срещи – беседи за професионално ориентиране, организирани съвместно с Дирекция „Бюро по труда” град Добрич, което даде възможност за запознаване с актуалното състояние на пазара на труда в Добрич и региона, улесни личния избор на професия. Срещите се проведоха с 11-те класове на СОУ „Димитър Талев”, ПГТ „П.К.Яворов”, ПГВМ „Проф. д-р Г.Павлов” и ФСГ ”В.Левски”.

Радиопредаванията на Школата по журналистика, които се излъчват всяка събота, засегнаха актуални теми като : „Възможностите за спорт на младите хора”, „Младите хора и работата през лятото”, „Различните”, „1 декември – Световният ден за борба със СПИН”, „Училищни дейности и проекти”, „Традиции и иновации” и други.

С успех се реализираха информационни кампании и концерти във връзка с Международния ден на младежта – 12 август и Световния ден за борба със СПИН – 1 декември. В традиционните хип – хоп концерти, се включваха и представители от читалище „Романо дром” и индивидуални изпълнители от нашия град от различни етноси.

И тази година в Младежкия център се проведоха част от иницииативите, посветени на Международния ден на ромите. Партнирайки си с НЧ ”Романо дром 2002”, сцената на Младежки център даде възможност за успешно представяне на млади таланти в концертна изява. В организирания дебат от НЧ „Романо дром 2002” по проблемите на ромската общност взеха участие млади хора и представители на различни организации и етноси.

През месец януари 2014 г. Община град Добрич стартира изпълнението на проект BG06 - 102 „Младежки център Добрич – Вашето утре“, Договор № Д03–7/ от 27.01.2014 г., финансиран от Програмата „Деца и младежи в риск“ по Финансов механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014.

Обща стойност на проекта: 1 269 461 евро 100% безвъзмездна финансова помощ.

Партньори по проекта: Читалище "Романо дром - 2002", СОУ "Любен Каравелов", гр. Добрич и СОУ "Димитър Талев", гр. Добрич.

Партньор от страната донор: Асоциация на норвежките местни и регионални администрации.

Продължителност на проекта: 28 месеца (от 27 януари 2014 г. до 30 април 2016 г.)

Основната цел на проекта: Привличане и интегриране в общността младежи на възраст между 15 и 29 години включително такива в риск от социално изключване, в неравностойно положение, роми и други етнически групи, чрез включването им в дейностите на Младежки център Добрич. Надграждане на дейностите в Младежки център Добрич и разширяване на предоставените услуги, отговарящи на потребностите на целевите групи.

Основни дейности по проекта:



  • Назначаване на 5 младежки работници, 2 ромски медиатори и 2 психолози;

  • Сформиране на 4 нови групи към Младежкия център: Хип-хоп танци и музика; Фолклор – изучаване на арменски, турски, ромски народни песни и танци, народни обреди и обичаи; Школа по приложни изкуства; Фото-видео клуб;

  • Строително-ремонти дейности на Младежки център Добрич;

  • Обособяване на кампус с 35 легла;

  • Обновяване на залите в Младежки център Добрич и обезпечаване с необходимото оборудване;

  • Реализиране на мотивационни (Първи стъпки към успешна кариера), образователни (Училище за родители, Дни на младежка активност и др.) и културни (Пленер „Големите учат малките”) инициативи, в партньорство с неправителствения сектор, неформални групи, училища и т.н. в местната общност;

  • Младежки обмен в Норвегия с цел изучаване на добри практики при работата с деца и младежи в неравностойно положение и реинтеграцията им в общността;

  • Разработване и реализиране на мини проекти, инициирани от и за младите хора, след проучване на техните интереси и анализиране на проблемите на младите в общността;

  • Информация и публичност – популяризиране на Програма „Деца и младежи в риск” на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 и целите и дейностите на проекта – очакваните резултати.

В резултата от реализирането на проекта Младежки център - Добрич ще се утвърди като модерна, уютна и приветлива младежка територия за развитие на младите хора:

  • За изява и общуване, обучение в неформална среда;

  • За откриване и развитие на таланта у всеки млад човек;

  • За мотивация за повишаване степента на образование и желание за реализация;

  • Устойчиви партньорства и прилагане на добри практики;

  • За стимулиране на предприемачеството, като възможност за трудова реализация.

По проекта от 01.04.2014 г. са назначени 5 младежки работници и 2 ромски медиатори. Те популяризираха целите и дейностите на проекта сред обществеността в град Добрич. Осъществиха срещи и пряк контакт с част от участниците в целевата група на проекта, проучваха нагласите сред част от местната общност.

Много разнообразни за реализираните дейности и инициативи през 2014 г.:



  • Работа по осъществяване на Етап 1, 2, 3 и 4 от задачата „Картографиране на общността", поставена на Екипа от Еропейски младежки център – Страсбург;

  • Отбелязване на Деня на Европа.

  • Среща в зала „Европа" с Център Амалипе – „Интеркултурното образование като средство за намаляване на отпадането на ромски деца от училище";

  • Среща-дискусия с представители на Ромския образователен фонд;

  • Участие на Екипа на Форум-Дискусия „Образование=Превенция", организиран от Фондация "Ръка за помощ";

  • Еко-пленер под мотото „Таланти в действие - моята скулптура от еко материали на YTONG" с участието на ученици от СОУ „Св. Климент Охридски", СОУ „П.Р. Славейков" и СОУ „Димитър Талев" като последното училище е партньор по проекта;

  • Отбелязване на Международния ден на младежта чрез раздаване на информационни брошури; Помагане в организацията на Хип-Хоп концерт по повод Международния ден на младежите;

  • Участие в „Лятна академия", К.К. „Албена“ към Летен университет 2014.

  • Срещи с ромска общност и участие в организацията на Ромския празник 08.04.2014г.;

  • „Седмица на гората” – 14-20.04.2014г. – засадени 20 дръвчета в местност Кобаклъка, Добрич, предоставени от „Държавно горско стопанство Добрич“ и посещение на „Център за деца лишени от родителска грижа”, където младежите и медиаторите заедно с децата изработиха хранилки за птички от отпадъчни материали;

  • „Ден на Европа”

  • Международния ден за защита на Правата на човека – 10 декември – съвместно с училище ОУ „П.Волов”

  • Европейската седмица на мобилността - изложба от детски рисунки във фоайето на МЦД; вело-крос „Движение в правилната посока"; масов вело поход в центъра на Добрич;

  • Провеждане на „Информационна кампания" във всички училища в град Добрич сред младежи на възраст от 15-19 години с цел популяризиране на работата на младежките работници и ромски медиатори и самия проект, както и възможността на младежите да се обърнат към работниците и медиаторите, когато имат нужда, проблем или да получат актуална информация;

  • „Да спортуваме заедно" - турнир по шах; официално откриване - демонстрация на съвременно танцово изкуство, култура и спорт; изработване на сувенири от еко материали; футболен турнир; тенис на маса; турнир по карате; официално закриване - демонстрация на съвременно танцово изкуство, култура и спорт;

  • Еко акция „Да започнем на чисто 2015" – почистване на района около Младежки център Добрич и почистване на стадион Пионер, с размери на футболно игрище с помощта на младежи-доброволци и техниката на Общинско предприятие „Спортни имоти”;

  • Футболна среща между младежи ОУ „Й.Йовков“ и ОУ „П.Волов“ по случай честване на патронния празник на ОУ "Й.Йовков";

  • Антиспин кампания под надслов „Да запазим посоката – да продължим пътя” - раздаване на информационни материали и презервативи в квартали с пеобладаващо население от ромски произход на Добрич – ж.к. „Изгрев” и ж.к. „Балик”, 01.12.2014 г.;

  • Коледна къщичка на Коледния базар на Община град Добрич, за периода 10 - 30 декември 2014 г.;

  • Импровизирана музикална сцена под надслов „Младежки коледности” на Коледния базар с участието на един от нашите партньори - НЧ „Романо дром 2002”– 20.12.2014 г.


  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница