За изграждане,стопанисване и опазване на зелената система на Община Самоков



Дата17.08.2018
Размер135.34 Kb.
#80612


НАРЕДБА

за изграждане,стопанисване и опазване на зелената система на

Община Самоков
Глава първа

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл.1.(1)С тази Наредба се урежда изграждането, стопанисването и опазването на зелената система и определя задълженията на физическите, юридически лица и обществени организации при ползване на озеленените площи и декоративната дървесна и храстова растителност на територията на Община Самоков.

(2) По реда на тази Наредба се установяват и обезщетяват всички вреди причинени на озеленените площи и декоративна растителност от граждани, стопански и обществени организации, органи на местното самоуправление и държавни органи. (4) Не подлежат на установяване и обезщетения по реда на тази Наредба вреди причинени от природни бедствия.

Чл. 2. Зелената система, по смисъла на тази Наредба обхваща всички озеленени площи, за широко и ограничено обществено ползване

Чл. 3.(1) Община Самоков, чрез сектор „Екология” и дирекция „ТСУЕИОС”, управлява, дава становища, съгласува и контролира всички въпроси отнасящи се до Зелената система.

Глава втора

ИЗГРАЖДАНЕ И СТОПАНИСВАНЕ НА ЗЕЛЕНАТА СИСТЕМА

Чл. 5. (1)Изграждането на зелената система се извършва въз основа на утвърден

общ устойствен план на гр. Самоков



  1. Община Самоков, чрез сектор „Екология” и дирекция „ТСУЕИОС” организира провеждането на процедури съгласно ЗОП за изготвянето на подробни устройствени планове и инвестиционни проекти за изграждане на нови или реконструкция на съществуващи общински озеленени площи.

(3)Изготвени подробни устройствени планове се съгласуват от Общински експертен съвет по устройство на териториите при Община Самоков, в състава на които участват експерт от сектор „Екология” и одобряват от Общински съвет съгласно чл.62 ал.9 от ЗУТ.

(4)Община Самоков, чрез ресорния Заместник-кмет,сектор”Екология ” и администрацията, са лицата и органите, които отговарят, ръководят, дават становища, съгласуват и контролират всички възникнали въпроси и проблеми, отнасящи се до Зелената система на нейната територия.

(5)Община Самоков управлява и финансира проучването, проектирането,

изграждането, стопанисването и опазването на тази част от Зелената система, която е разположена върху терени-общинска собственост.

(6)Ресорният Заместник-кмет, сектор”Екология ” и гл.архитект дават становища по разполагането на обекти в общински озеленени площи, без да се засягат затревени и залесени площи, въз основа на план-схема съгласно чл.62 ал.9 от ЗУТ.

(7)Изменения в предназначението на отредените за озеленяване площи според действащите устройствени планове се извършва само по реда на ЗУТ и подзаконовите му нормативни актове,след съгласуване с Кмета на Община Самоков и РИОСВ.

Чл. 6.Община Самоков организира съставянето и актуализирането на публичен регистър на озеленените площи, на дълготрайната декоративна растителност и дървета с историческо значение на територията на общината.

Глава трета

ОПАЗВАНЕ НА ЗЕЛЕНАТА СИСТЕМА

Чл.7.(1)Не може да бъде променяно предназначението на съществуващите озеленени площи или части от тях, в устройствените планове.

(2)Не може да бъде променяно предназначението на територии и поземлени имоти, предвидени в общите или подробните устройствени планове в урбанизираните територии за озеленени площи, които не са реализирани, освен на части от тях за изграждане на съоръжения на техническата инфраструктура.

(3) Промяната на предназначението на територии и поземлени имоти, предвидени в устройствените планове в урбанизираните територии за озеленени площи, се разрешава след положително становище от обществено обсъждане, проведено по реда на чл. 121, ал. 1 от ЗУТ.

1. от Министерски съвет по предложение на областния управител-за държавни

имоти;


2. от Общински съвет с решение, прието с мнозинство две трети от общия брой на съветниците в останалите случаи.

(4) Общественото обсъждане се организира от възложителя, за мястото, часа и датата на провеждане писмено уведомява Кмета на общината, а засегнатото население уведомява чрез обява в един местен и един национален ежедневник

(5) На обществено обсъждане присъства експерт от сектор „Екология” и отдел „ТСУЕИОС” към общинска администрация, които подписват протокола.

(6) ал.4 и ал.5 не се прилагат при промяна предназначението на имоти и части от тях , предвидени в подробните устройствени планове за озеленени площи ,които не са реализирани в населените места с население до 10 000 жители В тези случаи промяна на предназначението се извършва по реда на глава седма,раздел ІV от ЗУТ.

(7)Освен в случаите по ал.2 предназначението на територии и поземлени имоти,предвидени в общите или подробните устройствени планове на урбанизираните територии за озеленени площи, които не са реализирани,може да се променя с нов общ или подробен устройствен план на цялото населено място или селищно образование, ако със схемите на зелената система се доказва , че са спазени нормативите за озеленени площи.

Чл. 8. Озеленени площи, които представляват публична собственост, не могат да бъдат продавани, преотстъпвани и обременявани с вещни тежести, както и да бъдат използвани за други цели.

Чл. 9. (1) В обществените озеленени площи /паркове и градини/ могат да се разполагат малки покрити обслужващи обекти /кафенета, сладкарници, обекти за забавни игри, за художествени и хоби дейности/, както и преместваеми търговски обекти по чл. 56 от ЗУТ, които не нарушават екологичните, рекреационните и естетически качества на зелените площи и са предвидени в одобрения устройствен проект на парка и отговарят на чл.32 ал.2 от Наредба № 7 за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони.

1. мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура, обслужващи озеленените площи, и застрояване, необходимо за поддържане на зелената система;

2. преместваеми търговски обекти по чл. 56 ЗУТ, които общо може да заемат площ не повече от 1 на сто от територията на паркове с площ над 3 ха и не повече от 2 на сто от територията на паркове и градини с площ до 3 ха;

3. открити обекти за спортни и културни развлечения и забави (концертни естради, летни амфитеатри, атракциони, изложбени площи и спортни съоръжения), които общо може да заемат площ не повече от 10 на сто от територията на парка (градината);

4. детски площадки;

5. мемориални обекти;

6. монументално-декоративни, информационни и рекламни елементи по чл. 57 ЗУТ.

(2) Главният архитект на общината одобрява схема за разполагане на преместваеми обекти и дава разрешение за поставяне на обекти за разносна търговия и рекламни материали в зелените площи без да се засягат затревени и залесени площи.

Чл.10.(1) В изградените озеленени площи съществуващите обекти с временен статут не могат да добиват траен градоустройствен статут.

Чл.11. (1) При създаване, одобряване и изменение на устройствени схеми, общи устройствени планове и подробни устройствени планове се изисква:

1.Запазване на съществуващите озеленени площи от всички категории и на териториите, отредени за озеленени площи по действащите градоустройствени планове.

2.Максимално запазване на съществуващата дървесина и храстова растителност и зелени площи.

(2) Заданията за проектиране за инвестиционно проучване на обекти върху общински терени предназначени за озеленяване се обсъждат в ЕС за устройство на териториите.

(3) Всички проекти за строителни и ремонтни работи по техническата инфраструктура на града, засягащи обекти по ЗС се съгласуват със сектор „Екология”.

Чл.12. В общинските озеленени площи се забранява:


  1. Нанасяне на повреди на храстите и дърветата,причинени от чупене, рязане на клони и палене на огън.

  2. фиксиране на рекламни материали по дърветата и изграждане на билбордове.

  3. Късането и изкореняването на цветя и повреждането на цветни фигури.

  4. Ходенето по тревните масиви, с изключение на определените за тази цел места.

  5. Преминаването и паркирането на МПС, с изключение на тези със специален режим.

  6. Нанасянето на повреди на парковата мебел, съоръженията и настилките.

  7. Пускането на свобода и воденето на домашни животни, освен на определените и обозначените за тази цел места.

  8. Изхвърлянето на отпадъци извън определените за целта съдове.

  9. Събиране на семена, плодове,резници,брането на билки без специално разрешение от Община Самоков.

  10. Насипването на осолен сняг и химикали около стъблата на храсти и дървета.

  11. Почистването на тротоарите и прилежащите части на сградите с миещи препарати, когато има опасност за намиращите се в близост дървета ,храсти или тревни площи.

  12. Пашуването на селско стопански животни в зелените площи.

Чл.13. На територията на общината се забранява отсичането, изкореняването и увреждането на дървета с историческо значение и дървета, обявени за защитен природен обект, независимо от собствеността им.

Чл.14. Уреждането на мероприятия на открито в озеленени площи се допуска само на места, определени със заповед на кмета на Общината, срещу заплащане на съответния наем.

Чл.15.(1) Озеленените площи и декоративна растителност в терените на учреждения, фирми, училища, детски заведения, здравни заведения, стопански и обществени организации и граждани се опазват и поддържат от съответните собственици и ползватели.

(2) Общината организира специализирана охрана на зелените площи за широко обществено ползване и съоръженията в тях, както и на уличната растителност.

(3) Стопанисването на озеленени територии, включително поддържане на чистотата около прилежащите части на обектите за обществено обслужване, спорт и атракция, разположени в общински зелени площи или в близост до тях е задължение на собствениците и ползвателите в обхват предвиден в съответния договор с общината.

(4) Наемателите на терени общинска собственост ползващи открити площи пред търговски обекти поддържат и почистват зелените площи намиращи се пред тях /тревни площи, цветни лехи, кашпи, пространствата около уличните дървета и др./ в обхват предвиден в съответния договор с общината.

Чл. 16.За създаване на оптимални условия за развитие на ново засадена растителност и опазване на сградите и съоръженията се спазват нормативно установени разстояния от стъблата на дърветата и храстите до граници, сгради и съоръжения.

Чл. 17 (1) Разрешение за преместване, премахване или окастряне на декоративна дървесна и храстова растителност в озеленени площи общинска собственост, както и недвижими имоти на физически и юридически лица на територията на общината се дава в следните случаи:

1. При строителство, ремонт и реконструкция на всички видове обекти при доказване невъзможност за запазването на декоративната растителност в тях.

2.За реконструкция на на озеленените площи по утвърден проект

3.За премахване на изсъхнали и болни дървета, както и на дървета , застрашаващи сигурността на гражданите, безопасността на движението, сградите, съоръженията и инженерната инфраструктура.

4. При премахване последиците от природни бедствия или производствени аварии.

5.При дървета ,нарушили конструкцията на сгради,огради,подпорни стени както и подземни проводи на инженерната инфраструктура.

(2) Разрешение за преместване ,премахване или окастряне на декоративна дървесна и храстова растителност се издава от Кмета на общината въз основа на санитарна експертиза от специалистите от сектор „Екология” и „Земеделие и гори”,

Чл.18.(1) Писмено разрешение за премахване, преместване или окастряне на декоративна дървесна и храстова растителност се издава след:

1.Писмена молба от инвеститора, стопанина или собственика

2.Когато молбата е за премахване преместване или окастряне на декоративна дървесна и храстова растителност при застрояване в незастроени имоти и геодезично заснемане на съществуващата дървесна растителност.

3.Лица, по чиято молба е извършено премахване на улична дълготрайна декоративна дървесна или храстова растителност с издадено по съответния ред разрешение,са задължени да засадят нова такава в размер не по-малък от премахнатата-на посочените от общинските специалисти места.При неизпълнение на това си задължение същите заплащат глоба.

Чл. 19. Когато за един обект, включително на подобектите към него, се налага премахване на повече от 10 броя здрави дървета, се извършва съгласуване с РИОСВ.

Чл. 20. (1) Разрешената за премахване или преместване декоративна растителност се оценява по тарифата в тази наредба (приложение №2).

(2) С получения дървен или друг материал разполага собственика.

(3) Собствениците на частни имоти не заплащат обезщетение за отсечена растителност в техния имот .

(4) Стойността на засегнатата растителност и тревни площи се внася от инвеститора или собственика в каса-такси при Община Самоков.

(5) Премахването или преместването на дървета и храсти, за които има издадено разрешение се извършва от инвеститора или собственика.

Чл. 21.(1) Споровете за премахване на дърветата по границите на имотите и за обезщетение на неправомерно премахната растителност се решават по съдебен ред.

(2) Кмета на общината може да разрешава отсичането на клони на дърветата,които се простират над съседен имот и корените,които преминават през неговият имат.По същият ред той може да разпореди да бъдат преместени дърветата, които са посадени на по близки разстояния от посочените в Наредба№7 за правила и нормативи за устройството на отделни видове територии и устройствени зони.

1. За ниски дървета / с височина до 2,5 м /-на 1,0 от границата

2. За средно високи дървета / с височина до 5,0 м /-на 1,5 от границата

3. За високи дървета / с височина над 5,0 м /-на 3,0 от границата

4. На вътрешната регулационна линия към съседните имоти се препоръчват живи огради с височина до 1,20 метра.

Чл.22. Не са обект на тази наредба,озеленени площи със специално предназначение, обявени по съответния ред и със статут,определен в нормативен акт.
Глава четвърта

КОНТРОЛ И САНКЦИИ

Чл. 23. Контролът по изпълнение на наредбата се осъществява от Кмета на общината или от упълномощени от него лица.

Чл. 24. За всички щети, причинени на озеленените площи и декоративната растителност по смисъла на тази наредба,виновните лица заплащат обезщетение определено по тарифата с приложение №2

Чл. 25. (1) нарушенията се констатират с акт на контролните органи упълномощени от Кмета на Община Самоков.

(2) Въз основа на акта кметът на общината издава наказателно постановление.

(3)Установяването на нарушенията,определянето на наказателно- отговорните лица, издаването, обжалването и изпълнението на наказателни постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

Чл.26. При унищожаване на растителност без разрешение, предвидените обезщетения по приложение №2 се налагат в петорен размер.

Чл.27. При навлизане, спиране или паркиране на МПС в обекти на Зелената система на града,освен на разрешените за целта места,се заплаща глоба от 20 до 100 лв. и принудително извозване.

Чл.28. При упражняване на спортове в парковете и градините,извън определените за това места,които застрашават посетителите,се заплаща глоба от 10 до 50лв.

Чл.29. При паша на домашни животни,унищожаване на декоративни растения или неразрешено косене на тревостоя в озеленените площи се заплаща глоба от50 до 100 лв.

Чл.30. При къпане в паркови водни площи ,освен в разрешените за целта места се заплаща глоба от 10 до 50 лв.

Чл.31При монтиране в озеленени площи без разрешение на обекти за търговия, палатки и каравани,освен на разрешените за това места,са заплаща глоба от 50 до 500лв.

Чл.32 При продажба без разрешение в озеленените площи на всички видове стоки, извършване на занаятчийски услуги,устройване на забавления и провеждане на митинги и събрания се заплаща глоба от 50 до 500 лв.

Чл.33 При замърсяване на озеленените площи с отпадъци от всякакво естество, се заплаща глоба от 50 до 500 лв.

Чл.34 При чупене и повреждане на детски съоръжения за игра в озеленени площи и друга паркова мебел се заплаща глоба в размер на разходите,необходими за възстановяване на съоръженията в троен размер.


Глава пета

ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

&1.Санитарна експертиза за състоянието на растителността включва:


  1. Определяне на декоративния вид с преценка за неговата екологична и

естетическа стойност,ландшафтна съвместимост и изисквания към поддържането.

  1. Характеристика на местоположението и определяне на основните екологични,

естетически и паркоустройствени функции на декоративния вид и степента на тяхната значимост в зависимост от особеностите на заобикалящата среда.

  1. Информация за възрастта и жизнеността на декоративния вид с преценка за

здравословно състояние на стъблото, клоните, листната маса, симптоми на заболяване, наличие на вредители, влияние на екологичните условия на околната среда.

  1. Заключение с конкретни предложения- да се запази и проведат мероприятия за

подобряване на неговото състояние, да се премести, да се премахне и да се подмени с друг екземпляр.

& 2 Наредбата се издава на основание чл.62,ал.10 от ЗУТ и определя задълженията на гражданите и организациите при ползване на озеленените площи и декоративната растителност на територията на община Самоков.



&3. Наредбата е приета на заседание на Общински съвет – Самоков с Решение № 559 от 30.10.2008 г., взето с протокол №14, на основание чл.22, ал.2 от ЗМСМА и влиза в сила от деня на приемането и.


Приложение№2

ТАРИФА ЗА РАЗМЕРА НА ОБЕЗЩЕТЕНИЯТА ЗА ПРИЧИНЕНИ ЩЕТИ НА ОЗЕЛЕНЕНИ ПЛОЩИ И ДЕКОРАТИВНА РАСТИТЕЛНОСТ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА САМОКОВ.






ВИД

мярка

Размер в лева

1.

тревни площи

за 1 м.кв.

-Iкат. -II кат.


3 лв


5 лв

2.

Летни цветя

за 1 м.кв. I кат.

20 лв.

3

Перенни цветя

за 1 бр.

5 лв.

4

Почвопокривна растителност

за 1 м. кв.

2 лв.

5

Жив плет-широколистен

1 м.л. до 5 год.-.

над 5 год.




50 лв

100 лв.


6

Жив плет-вечнозелен

1 м. л до 5 год.

над 5 год.



80 лв.

150 лв.


7

Рози

за 1 бр. до 5 год. над 5 год.

5 лв.

10 лв.


8

Широколистни храсти

за 1 бр.. до 5 год. над 5 год.

15 лв.

40 лв.


9

Вечнозелени храсти

за 1 бр. до 5 год.

над 5 год.



20 лв

40 лв.


10

Иглолистни дървета:

Широко разпространени:

Бял и черен бор обикновен, смърч, бяла ела, туя, хвойна

Редки и ценни видове: гинко, лиственица, мура, ср.ела,

ср. смърч, кедри, либоцедрус,

тцуга, тис, кипарис, секвоя и др.


до 4 м


до 7 м над 7м
до 4 м

до 7 м


над 7м

50– 80 лв

80 – 150 лв.

150 - 200 лв.


80 - 120 лв.

120 – 180 лв.

180 – 300 лв.


11

Широколистни дървета:

Широко разпространени:

айлант, акация, върба, тополи трепетлика и др.

Ценни декоративни видове: бреза, ясен, каталпа, пауловния, бук, американски дъб, софора зимен и летен дъб, клен, липа, орех, конски кестен и др.

За особено ценни и редки декоративни дървета


до 5 м


над 5 м

до 5 м


над 5 м

по преценка на експертизата се дължат обезщетения до 500 лв.



– 30 - 50 лв

– 50 – 100 лв

50 – 80 лв



80 – 150 лв.


.
Каталог: naredbi
naredbi -> Правила за реда за ползване, стопаниване и управление на стадион "христо ботев" благоевград глава първа общи положения
naredbi -> Решение на Общинския съвет
naredbi -> Наредба №4 от 11 март 2011 Г. За реда и условията за провеждане на конкурси за полски инспектори
naredbi -> Информация предоставена от българските спортни федерации
naredbi -> Първа общи положения ч
naredbi -> Наредба №31 от 11 септември 2008 Г. За сертифициране на хмел и продукти от хмел и за регистриране на договорите за доставка на хмел
naredbi -> Наредба №3 от 1 август 2008 Г. За нормите за допустимо съдържание на вредни вещества в почвите
naredbi -> Наредба за изискванията за качеството на течните горива, условията, реда и начина за техния контрол


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница