За живота и проблемите на хората с увреждания година VI плевен май 2010



Дата19.10.2018
Размер0.71 Mb.
#91513

ВЯРА



РЕГИОНАЛЕН МЕСЕЧНИК





ЗА ЖИВОТА И ПРОБЛЕМИТЕ НА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ година VI ПЛЕВЕН май 2010

24 Май - ден на българската просвета и култура

24 май не е просто поредния официален празник - това е денят, в който всеки българин може да се гордее, че е горд потомък на нация, заемаща стратегическо място в историята на Европа. Той е символ на достойнство, традиция и духовност. 24 май, може би най-светлият, най-съкровеният български празник - денят на светите братя Кирил и Методий. Отново изправяме, изпъваме снага с респект, гордост и самочувствие пред богатото културно-историческо наследство, което имаме.

Светският празник за Св.св.Кирил и Методий, бележи началото си през Възраждането и се свързва с училищните тържества, които са били организирани на 11 май, когато Църквата отбелязва празника на двамата свети братя. Първи известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май във възрожденската ни книжнина, намираме в "Христоматия славянского язъка" от 1852г. на Неофит Рилски.

През 1857 г. денят на светите братя е почетен в българската църква "Св. Стефан" в Цариград, заедно със служба и за св. Иван Рилски. На следващата година, 1858г. този ден е отпразнуван и в Пловдив с тържествена служба в църквата "Света Богородица", а след това учителят Йоаким Груев произнася вълнуващо слово за живота и делото на Кирил и Методий.

В словото си, произнесено по случай 24 май 2003 година пред Народната библиотека "Св.св. Кирил и Методий", акад. И. Юхновски обаче разказва за сборник с арменски пътеписи от 1813 г., в който е открито описание от един свещеник, свидетелстващ, че на 22 май 1803 г. го завели в Шумен “на празник на писмеността на българите” и той видял “как те пели тъжни песни и после играли хоро”. Така сега знаем, че първото известно ни светско честване на Кирил и Методий у нас е точно от преди повече от 200 години. Това е най-дълго честваният празник в държавата ни.

В средата на ХІХ век празникът се чествал и в Русия, и в България, във връзка със започналата борба за църковна независимост. От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. В София празникът бил организиран от учителя Сава Филаретов.

След Освобождението 11 май става всеучилищен празник на славянските първоучители. Тогава възниква и идеята за празничен химн. В Русе, през 1892 г. Стоян Михайловски, тогава учител в Мъжката гимназия, написва химна "Върви народе възродени". През май 1901г. учителят от Петокласното Ловчанско училище Панайот Пипков написва музиката към текста.

С въвеждането на григорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държава и Църква, се чества на един ден - 24 май. След 1969 г. се прави разделяне на църковния от светския календар и затова днес имаме два празника - църковен (11 май) и светски (24 май). Денят на св.св.Кирил и Методий е един от първите официални празници на възродената българска държава, превърнал се в празник на цялостния духовен живот и днес, в светлината на традицията, празникът 24-ти май обединява минало и бъдеще, за да обогати настоящето.

За официален празник 24 май е обявен с решение на 9-ото Народно събрание на 30 март 1990 г.
Кратка история на Кирилицата

През 863 г. Кирил и брат му Методий са изпратени от византийския император Михаил III да покръстят западните славяни и да организират богослужение във Великоморавия на роден език. Това е станало по молба на великоморавския княз Ростислав. За тази цел Кирил създал една нова азбука — глаголицата. Тя е била използвана за държавни и религиозни документи и книги, а също и в създадената от Кирил Великоморавска академия (Великоморавско училище), където са били обучавани учениците на Кирил и Методий.

Азбуката е била забранена през 886 г. и учениците на Кирил и Методий са били принудени да избягат в България, където основават нова академия. С тяхното идване глаголицата е получила широко разпространение в страната ни. С глаголица и кирилица (създадена от Климент Охридски в края на 9 век) са пишели старобългарските книжовници от 9, 10 и 11 в. В Североизточна България са открити и многобройни надписи, писани с глаголица.

Някои от учениците са посетили Хърватско и Далмация, където възникнал ъглестият вариант на глаголицата и останал в употреба доста дълго време. Други отишли в Бохемия, където азбуката е била частично използвана през 10 век и 11 век. В продължение на н колко века глаголицата и кирилицата се употребяват заедно, като постепенно кирилицата измества глаголицата през Средновековието. Отделни откъси или думи, писани с глаголица се откриват в кирилски ръкописи до 14 век. С глаголица са писали и в Русия, но доста рядко. От 9 век нататък, в зависимост от предназначението на текста, се развиват различни типове писмо—устав, полуустав, попгерасимово писмо, под силно влияние на гръцкия минускул (бързопис).


Минчо Коралски получава наградата на Световната организация на хората с увреждания

На церемония в петък, 26 март, от 12 часа в Град хотел „София” в столицата, г-н Минчо Коралски стана Кавалер на специалната награда „Златна книга 2010” на Световното движение на хората с увреждания. Международната организация, със седалище в Ню Йорк, отличава изпълнителния директор на българската Агенция за хората с увреждания заради активната му политика в подкрепа на хората в неравностойно положение, за сърцатата защита на техните права и заради голямото му сърце. Г-н Коралски получи Златната книга от Негово Превъзходителство Джеймс Уорлик, посланик на САЩ у нас. Събитието уважиха още четирима посланици: Техни Превъзходителства Хорхе Фуентес – Испания, Етиен дьо Понсен – Франция, Шийла Камамер – ЮАР и Джудит Ланг – Унгария.

Според г-жа Диана Инджова, председател на Центъра за психологически изследвания и на българския отдел на Глобалното движение на хората с увреждания, България е страна, в която все още съществува силна дискриминация към гражданите с увреждания. Те все още не получават качествено образование, както е в другите демократични държави, в градската среда липсва архитектурна достъпност, интеграцията на трудовата борса все още не е на необходимото ниво.

Добрите световни практики в отношението към хората с увреждания трябва да са достояние не само на администрацията, но и на обществото у нас, смятат експертите. Промяната трябва да настъпи при единодействието на гражданското общество с властите, отговорни за съдбата на хората със специфични потребности. Съратници на Глобалното движение на хората с увреждания са световни звезди в политиката, културата и спорта.


Отнеха двете безплатни Пътувания годишно (отиване и връщане) с автобус, което Важеше и за придружителя.

Интеграционните ще се изплащат вече след тридесето число на месеца.
Права на инвалидите с намалена работоспособност над 90% с придружител

-Добавка за балнеолечение до 195 лв. (с придружител до 390 лв.).

Помощта се получава веднъж годишно,след представяне на разходо-оправдателен документ за извършеното балнеолечение или рехабилитационни услуги в едномесечен срок от крайната дата на ползването им. Добавката е в размер до 195лв., но не повече от действително направения разход съгласно представените документи. Необходими документи - Молба-декларация , лична карта, ТЕЛК, социална оценка, оригинални фактури за инвалида и за придружителя. Подават се в Дирекция "Социално подпомагане" по постоянен адрес.

-Месечна добавка за транспорт - 9.75 лв.

Правото се ползва ако не се ползва карта за Градски транспорт от Общината. Помощта се изплаща ежемесечно. Необходими документи, които се подават в Дирекция "Социално подпомагане" по постоянен адрес - Молба-декларация, лична карта и ТЕЛК.

-Две пътувания годишно (отиване и връщане) с БДЖ. Важи и за придружителя. Подава се Молба-декларация в Дирекция "Социално подпомагане" по постоянен адрес, откъдето се издава удостоверение което важи докато изтече ТЕЛК. Удостоверението се представя на касите на БДЖ, където отбелязват пътуванията.

-Месечна добавка за телефон - 13 лв.

Добавката се ползва, при условие че лицата не ползват преференции за тези услуги на друго правно основание. Необходими документи - Молба-декларация , лична карта, ТЕЛК.

-Месечна добавка за лекарства - 9.75 лв. лв.

Необходими документи -Молба-декларация, лична карта, ТЕЛК, удостоверение от личния лекар за частично платени лекарства и рецептурна книжка.

-Право на безплатна винетка.

Получава се ако колата е на името на инвалида и е с двигател до 2000 куб. см. (160 к.с.). Необходими документи - Молба-декларация, лична карта, ТЕЛК, копие от талона на МПС.

-Целева помощ за преустройство на жилище - 600 лв.. Отпуска се само на инвалиди които се придвижват с инвалидна количка.Средномесечният доход на член от семейството за последните 12 месеца трябва да е равен или по-нисък от - 130 лв.

Необходими документи, които се подават в Дирекция "Социално подпомагане: Молба-декларация фактура за стойността на ремонта по видове разходи и фискален бон; документ за доходите; копие от ТЕЛК/НЕЛК; лична карта.


Първата в България спортна зала за хора с увреждания на името на параолимпийската ни шампионка Стела Енева беше открита във Варна. Стойността но проекта възлиза на над 150 000 лева, а идеята е в нея да се подготвят българските параолимпийци.Съоръжението е кръстено на Вицешампионката от Параолимпийските игри в Пекин Стела Енева.

Инициатива за строителството е нейна и беше подкрепена от бившия министър на спорта Весела Лечева и Община Варна. Министерството и местната власт съфинансираха обновяването на помещението в квартал "Владислав Варненчик" и то вече отговаря на всички необходими изисквания на хората с увреждания. Ако се намерят допълнителни средства, то в района ще има още възможност да се построят игрища за тенис и голбол, които също да се ползват само от хората в неравностойно положение.


ИНОВАЦИИ

CEBIT - НАЙ- ПРЕСТИЖНОТО ХАЙТЕК ИЗЛОЖЕНИЕ В СВЕТА

На най-революционните технологии се радваха феновете в столицата на Долна Саксония - Хановер. Празникът на IT изобретенията продължи до 6 март. Хит на хайтек панаира в Хановер безспорно е технологията „Звукът на тишината”, разработена от немския Технологичен институт в Карлсруе. Уникалното изобретение чете по устните и с помощта на компютърна система възпроизвежда думите. Технологията е взета назаем от медицината – прави се електромиография (ЕМГ), която отчита движенията на мускулите по време на разговор, трансформира ги в електроимпулси и после ги превръща в ясна реч.

КОМПАКТЕН И УНИВЕРСАЛЕН СЛУХОВ АПАРАТ " EL"

Оригинална разработка представил дизайнерът Райън Киркпатрик – нова концепция за слухов апарат с названието „EL”. Главното преимущество на устройството е в неговия изискан външен вид и това е първата заслуга на дизайнера. А втората е в самата идея на концепцията, която е много привлекателна и се състои в чифтовете слушалки или пръстени, които ползвателят носи на пръстите на ръката. Конструкцията с пръстените се свързва със слушалките по безжичен път и позволява да се регулират височината и тона на звука така, че да се постигне максимален комфорт. А зареждането на батериите се осъществява посредством така наречената док-станция, направена във формата на кутия за бижута. Остава само да се надяваме, че техническата реализация на дизайнера Кирк Патрик скоро ще намери своята реализация.


От 6 април до 27 май т.г. в 20 града на страната лекари и медицински сестри от детските градини и училищата преминават обучения в областта на борбата с детския диабет. Това е част от проекта „Децата с диабет не са различни”, реализиран под патронажа на Министерство на здравеопазването. Организатор е Националната асоциация на децата с диабет. Целта е да се повишат грижите за децата с диабет в училищата и детските градини и с това да се подпомогне тяхното нормално физическо, психично и пубертетно развитие от най-ранна възраст. Обучението по проекта се провежда от високо квалифицирани детски ендокринолози и медицински сестри от университетски клиники. Семействата на деца с диабет също се обучават за необходимите грижи за децата в домашни условия. Освен познания за същността на детския диабет, лекарите и медицинските сестри придобиват практически умения за съвременната инсулинова терапия и контрол. Обучението включва измерване на кръвната захар, поставяне на инсулин, работа с инсулинови помпи и инсулинови писалки. Давани са разяснения за „хипогликемията”, „хипергликемията” и индикаторите за поставяне на „Глюкагон”. Обучението на медицинския персонал в училищата и детските градини осигурява постоянно наблюдение и е важен фактор за предпазването от остри усложнения в ранна и по-зряла възраст. Важно място в подготовката е отделено на разясняване на възможни проблеми в условията на училищата и детските градини. След преминаване на обучението медицинските сестри и лекарите получават сертификат и точки, които удостоверяват повишаване на професионалната им квалификация. В световен мащаб разпространението на диабета се увеличава непрекъснато. Вече се говори за пандемия, засягаща всички възрастови групи. Характерно за заболяването е, че то засяга и новородените. Данните у нас сочат, че децата с диабет са около 3000. Докато преди 10 години най-чест беше диабетът в пубертетната възраст, сега тенденцията е към снижаване на възрастта – около 5-6 години. Отключващите фактори са критичния преход от предучилищна в училищна възраст и предизвикателствата на нова обстановка и ангажименти. Отчита се, че честотата на заболяването се дължи и на стреса, разпространението на вирусните инфекции, увеличената репродуктивност на млади хора с диабет с възможност за онаследяване на диабетогенната предиспозиция. Специалистите по ендокринология отчитат, че детският диабет е много лабилен. Той се влияе от промените в теглото и височината, както и от хормоналния дисбаланс в пубертетната възраст. Ключови фактори са и непредсказуемата физическа активност и прием на храна, свръхнатоварването в училище, променливия дневен режим. У нас наблюдението, контрола и грижите за децата с диабет от 0 до 18 г. са унифицирани и се извършват по единни стандарти. Те се обслужват от педиатри-ендокринолози от регионалните университетски клиники във София, Варна, Пловдив, Плевен и Ст. Загора. За тях са осигурени необходимите инсулинови препарати, инжекционни устройства, глюкомери и достатъчен брой тест ленти /1100 бр. годишно/. Осемдесет процента от децата са на интензифициран инсулинов режим – от 4 до 6 инжектирания на инсулин дневно и минимум 4 убождания за контрол на кръвната захар. В България вече се налага модерното лечение с използването на инсулиновите помпи. С тях се дава възможност да се адаптира инсулиновата доза и лечението да се доближи максимално до ендогенната инсулинова секреция като при здрави деца. Така се постига отличен метаболитен контрол и се подобрява качеството на живот. Отчита се, че комплексното лечение – инсулин, диета, физическа активност дава добри резултати в съчетание с обучението в самоконтрол. Проектът „Децата с диабет не са различни” е насочен именно към елемента обучение и обхваща всички обкръжаващи детето с диабет фактори – семейство, медицински сестри в детски градини и училища, лични лекари. Повишаването на познанията на хората и превенцията на заболяването е акцент и в инициативите на Международната организация по диабет през периода 2009-2013 г. Отчита се, че по официални данни от заболяването са засегнати 285 милиона души в цял свят. Други 344 милиона души са в риск от диабет Тип 2. По мнението на международните експерти това може да бъде преодоляно с разширяване на информираността за рисковете за диабет и индикатори за него. Страната ни е единствената в Европейския съюз, в която инсулиновите помпи не се поемат от публичен фонд.

Държавата да поеме лечението и инсулиновите помпи на децата с диабет от 1 до 7 години.

За това настоя Елисавета Котова, председател на Националната асоциация на децата с диабет в България, по време на обучение на лекари и медицински сестри от училища и детски градини в Плевен. Мотото на курса, който се провежда с подкрепата на Министерството на здравеопазването и ще обхване общо 27 града на страната, е „Децата с диабет не са различни”.

Елисавета Котова посочи, че броят на децата с диабет у нас е около 2500, като 300 са на възраст от 1 до 7 години. Според нея държавата би могла да осигури инсулинови помпи поне за най-малките.

„Трудно дете на 1,5 год. може да обясни на родителите си как се чувства. Те са принудени при всеки плач да убождат рожбата си, за да проверят каква е стойността на кръвната му захар”, каза председателката на асоциацията на децата с диабет. У нас в момента около 30 деца с диабет са с инсулинови помпи, които действат като панкреас, и когато се налага, подават нужното количество инсулин. Така не се налага постоянно измерване на кръвна захар и инжектиране на инсулин. Стойността на една такава помпа е около 3-4 хиляди лева, а месечно поддръжката е от 250 до 400 лв.

Инсулиновите помпи у нас са закупени от родителите.
Еврозона (1999/2002)

Еврозона се нарича група от страни-членки на Европейския съюз, които са приели еврото за своя официална валута. Създадена е през 1999 г. от 11 страни от Евросъюза. Европейската централна банка определя монетарната политика на страните от Еврозоната.

Към 2009 г. еврозоната включва 16 страни: Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Ирландия, Испания, Италия, Кипър, Люксембург, Малта, Португалия, Словакия, Словения, Финландия, Франция и Холандия. Още осем други държави ще бъдат приети, след като изпълнят условията за членство.

Три европейски микродържави - Монако, Сан Марино и Ватиканът, също са включени в зоната, въпреки че не са членове на Европейския съюз.



Някои от владенията на страните-членки имат специален статус по отношение прилагането на правните норми на ЕС: едни използват еврото, други не.След приемането на България в Европейския съюз възниква спор относно изписването на евро на български език. Европейската централна банка (ЕЦБ) застъпва тезата, че наименованието на общата европейска валута на български език следва да бъде „еуро“, докато българската страна отстоява позицията, че правилното изписване е „евро“. Може би най-силният аргумент в подкрепа на българската позиция е фактът, че в подписания от всички страни-членки Договор за присъединяване на България към Европейския съюз е използвана формата „евро“. Спорът продължава близо година, след като България вече е пълноправен член на ЕС; ЕЦБ използва в своите официални публикации „еуро“, докато българските институции (най-вече БНБ) използват в официалните си публикации „евро“. През декември 2007 г., с подписването от държавните и правителствените ръководители на държавите-членки на ЕС на Договора за функционирането на Европейския съюз, въпросът за правилното изписване на наименованието на единната европейска валута на български език окончателно е решен в полза на България.
Съставители: инж. Румен Петков За контакти: тел. 064/835852

Разпространява се БЕЗПЛАТНО
Каталог: attachments -> article
article -> Решение за отказ за заплащане на правна помощ служебно или по предложение на адвокатския съвет
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица март 2016 година
article -> Национален календарен план за 2014 година I. Национални инициативи
article -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
article -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
article -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
article -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
article -> Отчет за изпълнение бюджета на община Годеч за 2012 година
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица февруари 2016 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница