За „коментари и анализи” Форсаж и после изведнъж падна Желязко Тенчев, в. Дума



Дата20.01.2017
Размер106.24 Kb.
#13150

  1. За „коментари и анализи”

Форсаж... и после изведнъж падна

Желязко Тенчев, в.Дума

Само за месец изтребители Rafale претърпяха две катастрофи



Изтребителят Rafale в последно време нееднократно приковава към себе си вниманието. На 7 септември гордостта на френската авиопромишленост бе обявен за победител в  големия търг на ВВС на Бразилия, а след два дни тази информация бе опровергана. На 24 септември два аналогични самолета на ВМС на Франция претърпяха катастрофа над Средиземно море. Както бе изяснено по-късно, причина за падането на изтребителите, базирани на самолетонасача "Шарл де Гол", е станалото стълкновение по време на изпълнение на изпитателни полети. Две събития, на пръв поглед малко свързани едно с друго, но дават възможност по- близо да се вгледаме във френския самолет.
Rafale днес може да бъде наречен един от най-големите неудачници на оръжейния пазар, въпреки че, по мнението на експертите, той притежава много важни качества, необходими на една съвременна бойна машина. За почти десетилетие от момента на представянето му и двадесет години от първия му полет на французите така и не се удаде да намерят нито един купувач за своя изтребител, макар че предпоставки за това не липсваха.
Достатъчно е да се каже, че знаменитите френски бойни самолети от семейството на Mirage стояха, и до ден-днешен стоят, на въоръжение в много държави, което само по себе си трябва да бъде позитивен фактор в налагането на по-съвременния Rafale. Но самолетът засега не може да пробие даже на пазара на тези страни, където по-рано френската бойна авиация се ползваше с популярност.
Появяването на експортните изтребители от пето поколение F-35 сведе до почти никакъв шанса за опитите на французите да завоюват симпатии във военноразвитите страни. Днес конструкторите на Rafale и официален Париж „воюват” за много по-малките пазари на трети страни, конкурирайки се с поредните модификации на старите, но проверени с времето американски F-16 и F/A-18, далеч по-удачни от европейските Gripen и Typhoon, а и от руските самолети.
Единствен купувач на Rafale днес, както и преди, си остава френската армия, закупила едва 120 машини за ВВС и ВМС. Разбираемо е, че при такъв обем проектът може да се нарече почти провален.
Бразилският търг FX-2 като минимум би могъл да донесе на Париж поръчка от 36 машини, а в перспектива и до 120. Разбираемо е, че за Rafale това би бил не само крупен финансов, но и психологически успех - изтребителят би могъл да пробие на чуждестранния пазар. При това триумфално. Rafale впрочем и така се смяташе в този конкурс за фаворит на базата на много причини. И самите бразилци не скриваха това, въпреки редицата очевидни недостатъци на машината. Така или иначе, французите дори не могат да предложат дори такъв широк спектър от въоръжение, както конкурентите.
В последно време страстите около "бразилската баница" започнаха да се разгарят още повече. Производителят на Rafale, френската компания Dassault Aviation, първа от конкурентите предложи на латиноамериканците да предаде технологията за производство в случай на победа. Но не след дълго, до изтичане на срока за подаване на предложенията, конкурентите засипаха бразилците с аналогични, не по-малко примамливи предложения.
Американската Boeing, предлагаща последната модификация на своя знаменит F/A-18 -
F/A-18E/F Super Hornet, обеща на латиноамериканците да наложи производството в страната им, ако самолетът се окаже победител. Super Hornet, който засега е в качеството на временна алтернатива на F-35, е поръчала само Австралия и това ще бъде втори експортен договор. Перспективите за самолета на световния пазар съвсем не са розови: на богатите страни той не е нужен - обещават им скорошно появяване на F-35, а за бедните - малко са тези, които са способни да платят за нови изтребители.
С аналогични предложения към бразилците се обърна и шведската компания Saab, опитваща се да продаде своя Gripen NG. А именно тази нова модификация засега още се намира в етап на разработка, а и предшественикът на шведския самолет в последно време също преживява неудача след неудача, капитулирайки даже там, където шансовете за победа са високи. Наистина за разлика от французите, производителите успяха да продадат JAS 39 Gripen на няколко страни.
Saab просто засипа бразилците с примамливи предложения. Например шведите обещаха, че в случай на победа, в тази латиноамериканска дър-жава ще бъде пренесено до 40 процента от производството на Gripen NG. Бразилците също ще получат пълен достъп до технологията на изтребителя. Освен това от Стокхолм съобщиха, че са готови да предложат "много конкурентна цена" за своя самолет.
В същото това време, когато страстите около търга се разгаряха, президентът на Бразилия Луиш Инасиу Лула да Силва неочаквано косвено обяви за победител в конкурса Rafale, съобщавайки, че неговата страна има намерение да придобие от французите 36 самолета. Изявлението прозвуча по време на визитата в Бразилия на президента на Франция Никола Саркози и показа тесните връзки между двете страни във военнотехническата област. След това представител на програмата Rafale поясни, че изявлението на бразилския президент еднозначно свидетелства за победата на техния самолет.
Но Саркози си замина, а военните трябваше да се оправдават заради своя главнокомандващ. Буквално след два дни министърът на отбраната на Бразилия Нелсън Жобим съобщи, че продължават преговорите с трима участници в търга и при това в тях ще бъдат отчетени измененията в предложенията на кандидатите. А в края на септември ВВС на латиноамериканската държава продължи с още десет дни срока за подаване на предложения от участниците. Военните поясниха, че това е било направено по желание на производителите на самолети.
Произшествието с френските изтребители над Средиземно море едва ли ще способстват за техния успех в търга. Но въпреки бурните страсти латиноамериканците имат намерение да развиват сътрудничество с тези европейски държави в много области на военнотехническото сътрудничество. В това число и в такава стратегически важна област като строителството на първата атомна подводница - тя също трябва да се появи благодарение на французите.
Загубата изведнъж на два изтребителя за един ден очерня почти безупречната биография на Rafale. Причината за инцидента, както после заявиха французите, е била "дезориентация на пилота", който загина в резултат на катастрофата. За сравнение, в историята на шведския JAS 39 Gripen, който може да бъде наречен връстник на Rafale, бяха отбелязани пет такива инцидента.

....................................................................................................................

2. За „Армия и техника”

Големи международни военни учения започват в Египет

предаде РИА Новости

Международни военни учения „Брайт стар 2009”, с участието на въоръжени сили от 12 страни, започват днес в Египет, предаде РИА Новости, позовавайки се на египетския генерал Ибрахим Дамати.

По думите на генерала, в маневрите, които ще продължат до 3 ноември, ще вземат участие военни от Египет, САЩ, Франция, Германия, Италия, Великобритания, Гърция, Холандия, Турция, Пакистан, Кувейт и Йордания. В ученията ще участват общо повече от 17 хиляди военнослужещи и офицери, на които предстои да изпълнят 186 различни задачи. В маневрите ще участват десетки военни кораби, самолети и хеликоптери.

„Целта на ученията е укрепване на военното сътрудничество между държавите, вземащи участие в маневрите, обмен на опит при използването на съвременни въоръжения и изучаване на методиките, които използват чуждестранните партньори”, заяви Дамати.

..........................................................................................................

3. За „Океан”

Navy Times.

USS Carr (FFG-52) и USS Hawes (FFG-53) се завръщат в Норфолк

В американската база Норфолк се готвят да посрещнат две фрегати УРО, завръщащи се след половин година от Карибско море, където те взеха участие в борбата с наркотърговците и международни учения, съобщава Navy Times.

USS Hawes (FFG-53) патрулира в Карибско море и участва в няколко учения с флотовете на Великобритания, Канада, Холяндия, Франция, Тринидад и Тобаго, Барбадос и Колумбия.

USS Carr (FFG-52) е преплува повече от 34 000 мили и посети шест страни в карибско море и източната зона на Тихия океан.

......................................................................................................

5. За „Авиация”

РИА Новости.

Либийски изтребител се е разбил по време на военно изложение в Триполи

Либийски военен изтребител се е разбил по време на военно изложение в Триполи, предаде  РИА Новости.

Изтребителят МиГ-23 на Военновъздушните сили на Либия се е разбил по време на демонстрационен полет. Машината е паднала на около 2 км. от трибуните.

По предварителни данни двамата пилоти са загинали.

..........................................................................................

6. За „Армия”

ИА „Фокус”



Сръбската армия ще проведе учението „Решителен отговор 2009”

Сръбската армия ще проведе днес на полигона „Пещер” учението „Решителен отговор 2009”, съобщават медиите. Ще участват и представители на специалната антитерористична част и на жандармерията на Сърбия. Това е най-голямото и най-важното съвместно тактическо учение на командването и частите на сръбската армия през тази година, посочват от сръбското министерство на отбраната.

На учението ще присъстват сръбският президент Борис Тадич, министърът на отбраната Драган Шутановац и началникът на Генералния щаб генерал-полковник Милое Милетич, както и представители на сръбското правителство, държавните институции, посланици и чужди военни представители.

....................................................................................................................



7. За „Авиация”

Сърбия и Румъния ще проведат съвместно военновъздушно учение

В. „Българска армия”

Военновъздушните сили на Румъния и Сърбия ще проведат във въздушното пространство на двете страни съвместно военно учение под наименованието "Въздушно решение 2009", съобщава електронното издание на вестник "Политика".

Учението ще бъде проведено на летищата "Батайница" и "Кампиа Турзи" и на полигоните на двете страни, съобщи министерството на отбраната на Сърбия. В учението ще участват части на военновъздушните сили на Сърбия и Румъния.

.................................................................................................................

За „Общи новини”

8. Започна българо-американско военно учение
News.dir.bg

Министър-председателят Бойко Борисов пристигна с хеликоптер на полигона "Ново село" край котленското село Мокрен, където бе посрещнат от почетна рота.

Заедно с министъра на отбраната Николай Младенов и началника на отбраната Симеон Симеонов премиерът ще наблюдава съвместно българо-американско учение.
На полигона са и временно управляващият посолството на САЩ у нас Джон Ордуей, командващият сухопътните войски на САЩ в Европа генерал Картър Хам, военни аташета, акредитирани у нас.
Програмата на учението за днес включва демонстрация на военна техника и въоръжение и тактическо учение.
Полигонът "Ново село", по договореност между България и САЩ, има статут на военно съоръжение за съвместно използване от армиите на двете страни. Съвместното българско-американско обучение протича на полигона в периода 7 август - 24 октомври. Целта е да се повиши подготовката на подразделенията от сухопътните войски за участие в операции на НАТО, както и оперативната съвместимост на формирования от армиите на България и на САЩ.
9. За „Бизнес авиация”
Авиофирмите работят на 60 процента за външния пазар
Илиана Тончева, в.”Пари”
Мегапревозвачите, които съчетават всички видове авиодейности, все по-трудно ще оцеляват в настоящата кризисна ситуация, коментира за в. Пари Светослав Станулов, председател на Асоциацията на българските авиокомпании (AБА) и управител на Института по въздушен транспорт. Според него превозите трябва да бъдат отделени от обслужването на самолетите и от обучението на кадрите. Обособяването на различните дейности в отделни дружества ще даде възможност на всяко от тях да генерира собствени приходи. Авиокомпаниите, които успеят да разработят подобна холдингова структура, имат шанс да запазят и да утвърдят позициите си както на нашия, така и на външния пазар, твърди Станулов. Подобна схема е била предложена от самия него преди години като оздравителен план за спасяването на бившия национален превозвач Балкан, но не е била приета. Според председателя на АБА такава структура може да се приложи с успех и в железниците.

Пазар
В момента по-голямата част от авиопредприятията - превозвачи, центрове за обучение, авиобази - захранват външния пазар на 60%, уточни Станулов.  Така е, защото нашият пазар е твърде малък, казва той. Според него до 1990 г. у нас са съществували само 3 места за ремонт на самолети от среден тип и 1 за машини със 100 места. В момента има 6 такива места, където се ремонтират самолети почти само на чужди авиокомпании. Според броя на базите у нас може да се обслужат още 30 или 40 самолета, което обаче не може да се реализира, допълни Станулов. Подобна е и ситуацията с центровете за първоначално обучение на пилоти. 4 или 5 школи предлагат подобна подготовка и нямат възможност да си запълнят капацитета.

Проблеми


Тук обаче съществува и друг проблем, коментира председателят на АБА - не са достатъчни летищните площадки, където да се извършва практическото обучение. Няколко са възможностите, които обаче са отдалечени от самите центрове и не може да се ползват ефективно - летище Пловдив, летище Горна Оряховица, летище Лесново и летище Горна баня. Според Станулов решението е да се изградят собствени бази, но тук школите се сблъскват с липсата на координация между различните ведомства. Така процедурите по предоставяне на терени буксуват вече години. Най-честата причина са неуредени въпроси с връщането на земи на собствениците. Типичен пример за това е проблемът, който например има Институтът по въздушен транспорт с предоставянето на летище Брезник за собствена база. Там почти бяхме приключили процедурата, когато се оказа, че заради неразбирателство между областната и общинската управа се налага да започнем всичко отначало.  

Политика
Авиацията ни успя да обнови изцяло самолетния си парк за последните три години независимо от предпазната клауза и от икономическата криза, каза председателят на АБА. Необходима е обаче цялостна политика за развитието на бранша, както и орган, който да разработи такава политика и да осъществява координацията между авио­фирмите и властта. Главна дирекция Гражданска въздухоплавателна администрация към транспортното министерство е надзорен и контролен орган, който обаче няма тези функции. Трябва да излезем от схемата, че браншът трябва сам да решава проблемите.

Разрастване
И МВР ще строи своя авиобаза
- Министерството на вътрешните работи ще строи на летище София авиобаза за вертолети, които ще охраняват външните граници на Европейския съюз.
- Правителството реши да прехвърли управлението на част от имот, публична държавна собственост, от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и да го предостави на МВР.
- Теренът е с площ 52 дка, а изграждането на авиобазата е в изпълнение на ангажиментите на страната ни по наблюдение и защита на границите на ЕС.

10. „Коментари и анализи”


Собственикът на "Калашников" е застрашен от фалит



Дневник

Една от емблематичните руски компании - "Ижмаш", която произвежда легендарното огнестрелно оръжие "Калашников", може да обяви фалит, съобщи "Глоуб енд мейл". Това може да стане още на 7 октомври, когато трябва да се гледа заведеното срещу дружеството дело от кредитор.Ищецът по казуса е доставчикът "Гремиха", като в руските медии не се посочва има ли връзка и каква с едноименната военноморска база в Русия. Според подадените в съда документи "Ижмаш" дължи на "Гремиха" около 13 млн. долара. Доставчикът иска от съда "Ижмаш" да бъде обявена в неплатежоспособност, за да може "Гремиха" да си получи парите. Документите по делото са подадени в арбитражния съд в Удмуртия.Въпреки огромната популярност на знаковия си продукт "Ижмаш" от години им финансови проблеми. Според компанията оръжейните заводи в страни като България или Китай имат голям принос за това, тъй като произвеждат подобни автомати и отнемат от пазарния дял на "Ижмаш". Русия и България водят дългогодишен спор за марката "Калашников". Обвиненията на Русия са, че страната ни произвежда нелицензирани модификации на оръжието, от което руската държава търпи баснословни загуби. Обвиненията са отправени към казанлъшкия завод "Арсенал", който произвежда свои версии на известния автомат. Според българската страна в спора обвиненията на Русия са безпочвени.



Друг проблем се оказа затегнатият бюджет на руската армия, която е основен клиент на оръжейното предприятие. Това обаче не е проблем само за руските оръжейни производители. По целия свят правителствата свиват военните разходи заради рецесията, което неизбежно се отразява върху продажбите на оръжейните заводи.Въпреки това големи международни производители, като "Смит енд Уесън" например, могат да се похвалят с голям ръст в приходите тази година - поне що се отнася до американския пазар. Това се дължи на встъпването в длъжност на Барак Обама като президент. Новият президент предизвика вълна от покупки на огнестрелно оръжие в САЩ заради опасения, че ще затегне драстично контрола върху оръжейния пазар.
Каталог: gallery -> albums -> userpics -> 12122
12122 -> Близнаков припомня ангажимента на България за участие с осем процента от Сухопътните войски 1600 души в задгранични операции
12122 -> Унищожаването на 2011 Българската Армия
12122 -> Радиоводещият в българия
12122 -> Инициативен комитет за написване на книгата
12122 -> Осло. Полетите над Северна Норвегия в сряда вечерта бяха забранени поради опасения, че облаците пепел от възможното изригване на вулкан в Исландия могат да намалят видимостта, предаде афп
12122 -> Българин на борда на най-големия круизен кораб в света
12122 -> Проектът genesis е най-скъпият в историята на корабостроенето!


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница