За периода са изследвани



Дата12.03.2018
Размер55.12 Kb.
#62371
И Н Ф О Р М А Ц И О Н Е Н Б Ю Л Е Т И Н

За периода 9.05.2017г. – 12.05.2017г. здравните инспектори при РЗИ – гр. Ловеч извършиха 43 проверки на обекти с обществено предназначение - 10 места за настаняване, 11 фризьорски и козметични салон, 1 обществена пералня, 1 предприятие за производство на козметични продукти, 1 обект за съхранение и търговия с козметични продукти, 5 детски ясли и градини, 1 селскостопанска аптека, 5 централни водоснабдителни обекта и 2 съоръжения и 1 хотел в гр. Ловеч, гр. Троян, с. Бели Осъм, с. Горско сливово, с. Орешак, с. Черни Осъм. В хода на текущия контрол не са установени нарушения на нормативните изисквания.

Извършена е 1 проверка на УЗ в с.Бежаново за спазване на съгласувано от РЗИ учебно разписание, без нарушения и 7 проверки на здравословното хранене на деца и ученици в кухненски блокове на детски градини и ученически столове в гр.Луковит, гр.Ловеч и с.Бежаново, също без нарушения.

През изтеклия период са проверени 12 козметични продукта ( продукти за тяло, за баня и душ и стилизиращи продукти) в обект за съхранение и търговия с козметични продукти в гр. Троян, фризьорски, бръснарски и козметични салони в гр.Ловеч, гр.Троян, с.Орешак и предприятие за производство на козметични продукти гр.Троян.

Проверени са 35 химични вещества и смеси в обект за съхранение и търговия с козметични продукти в гр. Троян, селскостопански аптеки в гр.Ловеч, с.Орешак, ДДД фирма в гр.Троян и обекти за строителни материали в с.Орешак. Продуктите са проверявани за етикетиране в съответствие с изискванията на нормативните документи, съдържание на забранени съставки и срок на годност. Не са установени нарушения.

За периода са изследвани 10 проби води-питейни от централни водоизточници по микробиологични и химични показатели от: с.Тепава, с.Деветаки, гр.Летница, с.Горско Сливово, с.Крушуна, с.Чавдарци, с.Йоглав, с.Пресяка, с.Смочан, с.Гостиня. Пробите съответстват на изискванията на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели (ДВ, бр. 30/28.03.2001 г.), с изключение на 1 проба вода от с.Йоглав, при която са установени завишени стойности на нитрати – 87,8 mg/dm3 при норма 50, 0 mg/dm3.Уведомена e писмено водоснабдителната организация за установеното надвишение на съдържанието на нитрати, с цел предприемане на действия по уведомяване на населението, обследване на причините за увеличението на нитратите в подаваната към селото вода и предприемане на мероприятия за снижаване на наднормената стойност.

През периода са изследвани още 2 проби вода от обществени местни водоизточници от с.Деветаки и с.Пресяка, 2 проби от плувни басейни в гр.Троян за изпитване по химични и микробиологични показатели, съгласно Инструкция 34 за хигиена на спортните обекти и екипировката и 1 проба от козметичен продукт за изпитване по физико-химични и микробиологични показатели. Не са установени отклонения от нормативните изисквания.

В рамките на периодичния мониторинг на питейни води от централно водоснабдяване са изследвани в РЗИ Враца 43 проби за радиологични показатели – естествен уран и бета активност, които съответстват на изискванията на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели (ДВ, бр. 30/28.03.2001 г.).

Регистрираните заразни заболявания за област Ловеч в периода 08.05.-12.05.2017 година включително са 9. Случаите и предприетите противоепидемични мерки в огнищата са както следва:

Варицела – 6 случая: от гр. Ловеч – 3, от гр.Троян -1 и гр.Луковит - 2.

Остър вирусен хепатит тип “А” е регистриран за гр.Луковит-4 годишно дете, не посещава детско заведение. Противоепидемичните мерки в семейното огнище спрямо 7 контактни лица са предприети от общопрактикуващия лекар.

Остра вяла парализа е регистрирана за гр.Троян – дете на 6 години, с пъленимунизационен статус по отношение на заболяването полиомиелит.

Носителство на антитела срещу вирусен хепатит тип “С” при 35 год. мъж от гр.Троян.

Заболяемостта от ОРЗ и грип за град Ловеч се задържа ниска – 70,57 на 10 хиляди население.

По данни на Световната здравна организация (СЗО), маларията е една от най-разпространените заразни болести в световен мащаб, особено в страните от Африка и Азия, откъдето пристигат емигранти и в България. След ликвидацията на тази паразитоза в почти всички страни от Европейския регион на Световната здравна организация, в края на 20-ти век започва нов подем на тази паразитоза. Засиленият мигрантски поток от тези държави към страните на Европейския съюз, включително и България създава риск от възстановяване на местната трансмисия на заболяването.

През изминалата 2016 година са регистрирани 28 случая на малария у нас. Диагнозата е доказана при 9 български граждани (1 от които е починал), 2-ма чужденци и 17 бежанци, настанени в регистрационно-приемателните центрове за бежанци в Любимец, Харманли и София. С настъпването на потенциалния малариен сезон (за България от април до октомври), се повишава рискът за заразяване на специфичните преносители-комарите и възникването на местни случаи на малария.

Инфекцията се внася в човешкия организъм, посредством ухапване от малариен комар и представлява инфекция на кръвта, предавана от комари от болни на здрави хора. Маларията е с типична клинична картина, с температурни пристъпи и ремисии между тях и при условие, че е диагностицирана, е лечима. В някои случаи заболяването прогресира, засягат се черния дроб и далака, развива се тежка анемия. Заболелите от малария, живеещи в маларийни райони често имат изграден добър имунитет и при тях болестта протича сравнително по-леко, но за хора, живеещи в немаларийни райони протичането е по-тежко, съчетава се с различни усложнения и понякога води до фатален изход.

Поради тези причини, при пътуване в тропични страни с висока заболяемост от малария е наложително да бъдат взети редица профилактични мерки за предотвратяване развитието на заболяване.

Преди заминаване в тропична страна е необходимо да се посети личния лекар, който да даде указания, относно средствата и начините за предпазване от малария и да посочи препарати и схеми за химио-профилактика и лечение.

По време на престоя се налага да се използват различни кремове и лосиони за обработване на откритите части на тялото против ухапване от комари.

Помещенията трябва да бъдат обработени с инсектицидни средства, по възможност прозорците да са замрежени!

След завръщане при всяко неясно температурно състояние е необходимо да се търси незабавно лекарска помощ и лекаря да бъде уведомен за посещението в тропична страна!
Във връзка с реализирането на трети етап от Национална АНТИСПИН кампания и отбелязване на 21 май 2017 г. – Международен ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН, РЗИ гр. Ловеч организира инициативи на регионално ниво с цел информиране и популяризиране на начините на заразяване и предпазване от ХИВ/СПИН сред младите хора.

В периода 08 – 31 май 2017 г. се провежда кампания за изследване и консултиране на ученици от средни училища и професионални гимназии в общинските центрове на Ловешка област. До момента са изследвани 28 желаещи млади хора в ПГСС гр.Луковит и СУ “Бачо Киро” гр.Летница.

Предстоящите изследвания са както следва:


  • ПГГСД гр.Тетевен – 17.05.2017 г.

  • СУ “Васил Левски”, гр.Ябланица – 18.05.2017 г.

  • ПГМЕТ, гр. Троян – 29.05.2017 г.

Сред изследваните млади хора се разпространяват кондоми и информационни материали.

Във връзка с изпълнение на Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести и отбелязване на Световния ден без тютюн – 31 май, РЗИ гр.Ловеч организира информационно-скринингова кампания на тема “Тютюнопушенето – заплаха за здравето и развитието”.

Кампанията е с основна цел реализиране на ефективни превантивни дейности за намаляване фактора «тютюнопушене», създаващ риск за здравето на хората, чрез повишаване информираността на различни възрастови и целеви групи от населението и скринингово измерване на въглероден оксид в издишан въздух на пасивни и активни пушачи.

Дейностите по скрининга се извършват безплатно от Кабинет за консултиране и отказване от тютюнопушене на РЗИ. В хода на кампанията до момента Кабинетът посети гр.Луковит и гр.Летница, където извърши консултации и апаратно измерване на общо 50 служители в Общинските администрации и желаещи граждани.



Предстоящите изследвания са по предварителен план-график и както следва:

  • Гр.Тетевен – 17.05.2017 г.

  • Гр.Ябланица – 18.05.2017 г.

  • Гр.Троян – 29.05.2017г.

Експерти на РЗИ провеждат лекции с дискусии и интерактивни занимания с ученици във средните училища и професионалните гимназии на Ловешка област.

Разпространяват се информационни материали с послания по темата.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница