За преценяване необходимостта от овос по приложение №2 към ч



страница1/3
Дата23.10.2018
Размер8.67 Mb.
#94520
  1   2   3
ИНФОРМАЦИЯ

ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ОВОС ПО ПРИЛОЖЕНИЕ №2 КЪМ ЧЛ. 6.

от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда
Необходимостта от изготвянето на настоящата информация е обоснована и изискана от компетентния орган РИОСВ-Бургас с писмо с изх. 7670 от 24.10.2013г. Теренът на ИП не попада в защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии, но попада в защитени зони (ЗЗ) по смисъла на закона за биологичното разнообразие: ЗЗ „Емине“ с код BG 0002043 за опазване на дивите птици и ЗЗ „Емине – Иракли“ с код BG 0001004 за опазване на природните местообитания и на дивата флора. Инвестиционното предложение попада в обхвата на чл.2, ал.1, т1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони и подлежи на процедура по чл. 31, ал. 4 от закона за биологичното разнообразие.

І. Информация за контакт с възложителя

І.1 Име, седалище и ЕИК на юридическото лице


"ИЗАМЕТ – ПЪРВА ЧАСТНА АСАНСЬОРНА ФАБРИКА” ООД, област София (столица), община Столична, гр. София 1528, с управител Илия Георгиев Златанов и с ЕИК 831580356 и „ДРИЙМ ПРОПЪРТИС ИНВЕСТМЪНТ“ ЕООД с ЕИК 147156847, притежаващ право на строеж ;

Управител Илия Георгиев Златанов

І.2. Пълен пощенски адрес

"ИЗАМЕТ – ПЪРВА ЧАСТНА АСАНСЬОРНА ФАБРИКА” ООД , област София (столица), община Столична, гр. София 1528, район „Искър“, ж.к. „Гара Искър“, ул. 5007-ма“ №5, Телефон: 056/840737, аvibs@abv.bg
І.3. телефон, факс и e-mail,

Тел/факс 056/840737, аvibs@abv.bg



І.4. Лице за контакти:

Райна Джамбазова - началник на „Агроводинвест“ ЕАД – клон Бургас с адрес за кореспонденция: гр. Бургас 8000, ул. "Фердинандова" №5, ет.5 „Агроводинвест“ ЕАД – клон Бургас, Тел/факс: 056/840737, аvibs@abv.bg




ІІ. Характеристики на инвестиционното предложение

ІІ.1. Резюме на предложението:

„Изграждане на водовземно съоръжение (тръбен кладенец) от подземно водно тяло в ПИ 11538.13.42, местност „Козлука“, землище на гр. Свети Влас, община Несебър, област Бургас“.



Инвестиционното предложение предвижда изграждане на водовземно съоръжение (тръбен кладенец), което ще разкрие подземно водно тяло BG2G0000К2034 (Пукнатинно-карстови води в горна креда – Бургаска вулканична зона, северно и западно от Бургас) и водоносен хоризонт Горна креда – Долен палеоген.

Изграждането на водовземното съоръжение (тръбен кладенец) ще се извърши изцяло и само на територията на ПИ 11538.13.42, местност „Козлука“, землище на гр. Свети Влас, община Несебър, област Бургас“. Имотът е с променено предназначение, като трайното редназначение на територията му е „Урбанизирана“, а начина на трайното ползване „Незастроен имот за жилищни нужди“. Площта на целия имот е 2901 кв.м.

Целта на водовземното съоръжение е да се осигури вода за „питейно-битови цели“ и за поливане на предвидените зелени площи в съседни парцели, за които към момента няма възможност за централизирано водоснабдяване от обществена водоснабдителна система. Параметрите на необходимото водовземане са съобразени с необходимите водни количества за захранване на собствения имот и съседните имоти №№ 11538.14.1, 11538.14.2, 11538.14.3, 11538.13.27, 11538.13.39, 11538.13.50, 11538.13.52 и 11538.13.928 и са както следва:

- Годишен воден обем: 47 000 m3/y;

- Средноденонощен (средногодишен) воден обем: 130 m3;

- Средноденонщен (средногодишен) дебит: 1,5 l/s;

- Максимален дебит: 8,3 l/s.

Проученият локален експлоатационен ресурс на кладенеца е Qекс = 3,5 l/s. Този експлоатационен ресурс удовлетворява заявения от възложителя средноденонощен експлоатационен дебит в размер на 1,5 l/s, но не може да удовлетвори заявения максимален дебит, поради което е предвидено изграждане на резервоар, който трябва да се пълни при ниско натоварване на имотите, които ще се водоснабдяват от този ТК – основно през нощта.

С това искано водно количество, възложителя се категоризира като I категория водоползвател (съгласно чл. 3, ал.1 от Наредба №1 от 10. 10. 2007 г. за проучване, ползване и опазване на подземните води).

Характеристиката на подземния воден обект, от който се предвижда да се осъществи водовземането е както следва:

Подземният воден обект, в който ще се изгражда тръбния кладенец, попада в подземно водно тяло Пукнатинно-карстови води в горна креда – Бургаска вулканична зона, северно и западно от Бургас с код BG2G0000К2034 от регистъра на Басейнова дирекция „Черноморски район“ – гр. Варна.

- Разглежданият участък се намира в Балканидния хидрогеоложки регион – област Балкан. В геоложко отношение попада в една позитивна тектонска структура – Еминската антициклинала. На изток и югоизто тя продължава в акваторията на Черно море;

- Литоложкият строеж в разглеждания участък е представен от флишките седименти на Еминската свита (emK2sp – Pg1). Изградена е от скали с горнокредна-палеогенска възраст и седиментен теригенно-варовиков състав – редуващи се през различни интервали от алтернация алевролити, пясъчници, мергели, варовици . Скалите, служещи за основа на наложения структурен етаж, са носители на пукнатинни води. Подхранването на водоносния хоризонт е основно от инфилтрацията и валежите.;

- В приповърхностната си част геоложкия разрез е съставен от квартернерни пролувиални глини, песъчливи глини и чакъли с песъчливо-глинест запълнител. Дебелината им е около 10÷30 m. Те са разположени непосредствено над седиментите от Еминския флиш.;

- Разглежданият водоносен хоризонт е формиран в горната част на флишкия комплекс в състава на Еминската свита. Изграден е от силно напукани пластове от редуващи се варовици, песъчливи варовици и варовити пясъчници с обща дебелина около 30÷40 m.;

- Горният водоупор е регионално издържан. Изграден е от редуващи се по-плътни теригенни материали (мергели и глинести пясъчници) с дебелина около 25÷30 m. Долният водоупор, който е също площно издържан е от мергели.

- Подземните води са напорни. Пиезометричното ниво, измерено в съседен кладенец, е на дълбочина 5,2 m от терена. Средната дебелина на водоносния хоризонт е 30 m. Средната проводимост е около 58,6 m2/d, коефициента на филтрация – 1,65 m/d, а коефициента на водоотдаване – 0,03.;

- Генералната посока на подземния поток е югоизток, като средния хидравличен коефициент е I = 0,025. Основното подхранване на подземните води в района е от идващия от северозападните части на водоносния хоризонт подземен поток

Изграждането на водовземно съоръжение е предвидено да се осъществи в точка с координати: N 42° 42ʹ 17,2ʺ и Е 27° 48ʹ 34,0ʺ. Абсолютната кота е 16,3 m.

Обобщената проектна конструкция на тръбния кладенец е показана в следващата таблица:


Сондажен кладенец

Дълбочина

[m]


Сондиране:

ядково/безядково



Обсаждане

Филтри

От … m

До….. m


Диаметър

[m m]


От … m

До….. m


Диаметър

[m m]


От … m

До….. m


Диаметър

[m m]


ТК

60

0 ÷ 60

130/250

0 ÷ 25

55 ÷60


114

25 ÷ 55

114


Технологията на изграждането е както следва:

Изграждането на кладенеца започва с проучвателно сондиране с автосонда – ядково на къс рейс 2,00 m, на сухо. Диаметър на сондиране – Ø 130. При необходимост от промивна течност ще се използва чиста вода. След достигане на проектна дълбочина 60 m на сондажа се прави безядково проширяване с диаметър на сондиране Ø250. Проширяването се извършва с ролково длето с центратор.

В готовият сондаж се спускат РVС филтрите. За лесно спускане на филтърната колона ще бъдат поставени центратори – по 3 през 120° на всеки 3 метра. Гравийната засипка (каменна фракция 5/10) се полага на дълбочина 2 m под нивото на терена. Непосредствено над засипката се прави бентонитова глинена тапа с дебелина 1 m.

Стабилизирането и херметизирането на сондажното устие, с цел да се изключи проникването на повърхностни води, ще стане посредством бетониране на обсадната колона в приустиевата част до дълбочина, не по-малко от един метър. Устието на сондажа се затваря с метален капак с ключалка, ако веднага не се изгражда помпена станция.

При завършване на сондажния кладенец ще се проведе ерлифтово водочерпене с продължителност не по-малко от една машиносмяна до пълното почистване на шлама. След възстановяване на нивото се извършва опитно водочерпене с продължителност най-малко 72 часа, като се извършва непрекъснато измерване на понижението по време на водочерпенето и възстановяването до достигането на първоначалното ниво (СВН). В края на водочерпенето се взимат водни проби за химичен, радиологичен и микробиологичен анализ.
Оразмеряване на санитарно – охранителната зона около кладенеца

В съответствие с изискванията на Наредба №3 от 2000 г. на МОСВ, МЗ и МРРБ за условията и реда за проучване, проектиране, утвърждаване и експлоатация на санитарно-охранителните зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди, около подземните вододобивни съоръжения се организират три зони (пояси) за санитарна защита (СОЗ) – пояс I (за строга охрана), пояс II (срещу биологични, бързоразпадащи се и силно сорбируеми химически замърсители) и пояс III (срещу стабилни несорбируеми химически замърсители)

Пояс I има за цел защитата на самите водовземни съоръжения (повърхностни и подземни) като предотврати външния достъп до тях чрез затваряне и ограждане на кладенците. Съгласно Наредба №3 за водоизточници, които са в строителна регулация, този пояс може да има формата на квадрат със страни, отстоящи на 5÷10 m от вододобивното съоръжение. В случая се приема, че пояс I ще бъдат квадрат със страна 5 m, в центъра на който ще се намира проектирания кладенец.

Границите на пояси II и III най-общо се оразмеряват в съответствие с хидрогеоложките условия и режима на експлоатация на съоръженията. Съгласно изискването на чл.30, ал.2 от Наредба №3, точните размери на тези пояси се определят чрез математическо моделиране.

За определяне на двете зони за разглежданото водовземно съоръжение са използвани два модела съответно: MODFLOW и MODPAHT.

Територията на имота граничи по южната граница с обслужваща асфалтирана общинска улица. Чрез тази улица се се осъществява връзката с останалата част от уличната система в района и общинския път КК „Слънчев бряг – гр. Свети Влас – ВС „Елените“. По обслужващата улица ще става транспортния достъп на имота с републиканската и общинска пътни мрежи. Главния път гр. Бургас – гр. Варна отстои западно от площадката на имота на около 7 500 метра. Достъпът до него се осъществява чрез общинския път.

Не се налага изграждането на нова външна за площадката на ПИ 48619.2.15 пътна инфраструктура.



Извадка от топографска карта на района с границите на изчислената СОЗ – пояси II и III

Справочен регистър на геодезичните координати на граничните точки на пояси I и II на СОЗ

ІІ.2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение:

Инвестиционната инициатива е обусловена от следните фактори:

- Наличие на собствен терен с начин на трайно ползване „Незастроен имот за жилищни нужди“ в урбанизирана територия;

- Пълно съвпадение на инвестиционното предложение с предвижданията на действащия ТУП и проекта за ОУП на община Несебър за тази част от територията на община Несебър;

- Пълно съвпадение на инвестиционното предложение с Програмата за развитие на община Несебър.



ІІ.3. Връзка с други съществуващи/планирани инвестиционни предложения:

Липсва каквото и да е противоречие на инвестиционното предложение с предвижданията на действащия ТУП и проекта за ОУП на община Несебър за тази част от нейната територия.



ІІ.4. Подробна информация за разглеждани алтернативи:

По отношение на местоположението, ИП няма алтернатива.

Анализирани са основните технологии за изграждане на сондажния кладенец.



Поставена е задача при изграждане на тръбния кладенец и избора на технологично оборудване да се гарантират следните стандарти и параметри:

 високо качество на материалите;

 ниска консумация на енергия за водочерпене;

 дълъг експлоатационен живот и лесна техническа поддръжка;

 ниска себестойност;


  • високо ниво на енергийна ефективност;

  • шумовите емисии на използвания помпен агрегат и шумоизолация да осигуряват спазване нормите за "зони за обществен и индивидуален отдих";

ІІ. 5. Местоположението на площадката, включително необходимата площ за временни дейности по време на строителството:

Изграждането на водовземното съоръжение (тръбен кладенец) ще се извърши изцяло и само на територията на ПИ 11538.13.42, местност „Козлука“, землище на гр. Свети Влас, община Несебър, област Бургас“. Имотът е с променено предназначение, като трайното предназначение на територията му е „Урбанизирана“, а начина на трайното ползване „Незастроен имот за жилищни нужди“.

Територията на имота граничи по южната граница с обслужваща асфалтирана общинска улица. Чрез тази улица се осъществява връзката с останалата част от уличната система в района и общинския път КК „Слънчев бряг – гр. Свети Влас – ВС „Елените“. По обслужващата улица ще става транспортния достъп на имота с републиканската и общинска пътни мрежи. Главния път гр. Бургас – гр. Варна отстои западно от площадката на имота на около 7 500 метра. Достъпът до него се осъществява чрез общинския път. Имотът е електрифициран от имот № 11538.14.02, с който имат обща граница.

Не се налага изграждането на нова външна за площадката на ПИ 11538.13.42 пътна и електроснабдителна инфраструктура.

По време на строителството ще е необходима площадка с площ до 100 м2, където ще бъде разположена сондата и ще бъдат складирани необходимите атрибути към нея и материалите за тръбния кладенец. Тази площадка ще бъде изцяло ситуирана в ПИ 11538.13.42 непосредствено до мястото на сондажа. При изграждането на сондажния кладенец няма да се засягат съседни територии и парцели.








Извадка от Проекта за ОУП на община Несебър с местоположението на площадката на инвестиционното предложение и на сондажния кладенец (в син полигон и стрелка към него) и част от легендата на условните знаци в него.





Извадка от кадастрална карта за прилежащия район на ПИ с № 11538.13.42 (в сиво оцветен полигон),местност „Козлука”, землище на гр. Свети Влас, община Несебър. Със син контур е посочена прилежащата част от територията на ВС "Елените".
ІІ.6. Описание на основните процеси (източници на емисии от производствените процеси), /по проспектни данни/ включващи размер, капацитет, производителност.;

Основните процеси, при които е възможно формиране на емисии по време на строителството и експлоатацията на обекта са използваните моторна сонда и едно тежкотранспортно МПС за доставяне на необходимите материали за сондажния кладенец.

ИП не е свързано със строителство и експлоатация на сгради и не предвижда извършването на взривни работи и осъществяване на изкопни работи.

Продължителността на изграждане на сондажния кладенец се предвижда да бъде с максимум 3 дни.


Максимално възможни емисии от работата на моторната сонда

Вредно вещество

Максимална мощност на емисията

[гр/сек]


Средна мощност на емисията за периода на сондиране

[гр/сек]


мощност на емисията

за периода на сондиране



[т]

SO2

5,55556E-05

1,85185E-05

0,0000016

NОx

0,000911667

0,000303889

0,000026256

ЛОС

0,000102639

3,4213E-05

0,000002956

CH4

0,000003125

1,04167E-06

0,00000009

CO

0,000680556

0,000226852

0,0000196

CO2

0,041992222

0,013997407

0,001209376

N2O

1,94444E-06

6,48148E-07

0,000000056

NH3

1,94444E-07

6,48148E-08

5,6E-09

Cd

1,38889E-10

4,62963E-11

4E-12

Pb

0

0

0

PAH

2,08333E-07

6,94444E-08

0,000000006

DIOX

2,14306E-13

7,14352E-14

6,172E-15

PCBs

2,13889E-10

7,12963E-11

6,16E-12

ФПЧ10

6,38889E-05

2,12963E-05

0,00000184

Формирани атмосферни емисии от транспортирането на материалите за сондажния кладенец (при извършване на общо 2 курса с тежкотоварен камион

Вредно вещество

Максимално часова мощност на емисията за единица пробег [гр/сек*м]

Максимална мощност на емисията [гр/сек]

Средна мощност на емисията

[гр/сек]


Годишна мощност на емисията

[т/год]


SO2

1,71E-07

1,42E-06

5,93E-08

2,13E-10

NОx

3,45E-06

2,87E-05

1,20E-06

4,31E-09

ЛОС

6,06E-07

5,05E-06

2,10E-07

7,57E-10

CH4

1,25E-08

1,04E-07

4,34E-09

1,56E-11

CO

1,19E-06

9,95E-06

4,15E-07

1,49E-09

CO2

8,97E-04

7,47E-03

3,11E-04

1,12E-06

N2O

3,33E-08

2,78E-07

1,16E-08

4,16E-11

NH3

3,33E-09

2,78E-08

1,16E-09

4,16E-12

Cd

2,85E-12

2,38E-11

9,90E-13

3,56E-15

Pb

0,00E+00

0,00E+00

0,00E+00

0,00E+00

PAH

1,54E-11

1,28E-10

5,34E-12

1,92E-14

DIOX

1,21E-17

1,01E-16

4,20E-18

1,51E-20

ФПЧ10

2,11E-07

1,76E-06

7,32E-08

2,63E-10

Източници на шум и вибрации с периодично действие ще бъдат строителните и транспортни машини по време на строителството на сградата, сондирането, подземно положената инфраструктура и вертикалната планировка. По опитни и справочни данни, източниците на шум и съответните шумови нива при изграждане на една сграда са:




ИЗТОЧНИК

НИВО, [dB/A]

Шум от удари

100

Работа на сондата

80

Товарни камиони

85



Каталог: ovos


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница