За реда и условията за отглеждане на селскостопански животни на територията на община габрово раздел І общи положения



Дата31.03.2018
Размер139.62 Kb.
#63549

Проект!

НАРЕДБА

ЗА РЕДА И УСЛОВИЯТА ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА СЕЛСКОСТОПАНСКИ

ЖИВОТНИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ГАБРОВО
РАЗДЕЛ І
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл.1 С тази наредба се уреждат редът и условията за отглеждане на селскостопански животни в строителните граници на населените места на територията на община Габрово, както и взаимоотношенията между общинската администрация, Областна дирекция по безопасност на храните – Габрово /ОБДХ/, служителите на МВР и собствениците на селскостопански животни.

Чл.2 По смисъла на тази наредба „отглеждане за лични нужди” е отглеждането на селскостопански животни в обем съгласно чл. 1, ал. 2, т. 1 от Наредба № 44 от 20.04.2006г. за ветеринарно медицинските изисквания към животновъдните обекти, както следва:

а) до три едри преживни животни и приплодите им до едногодишна възраст;

б) до десет овце майки или кози майки с приплодите до 6-месечна възраст;

в) до пет прасета за угояване;

г) до три броя еднокопитни и приплодите им до едногодишна възраст;

д) до десет зайкини с приплодите;

е) до 100 възрастни птици;

ж) до 150 бройлера или подрастващи птици от други видове ;


Чл.3 По смисъла на тази наредба „отглеждането на селскостопански животни със стопанска цел” е отглеждането на селскостопански животни в обем, надвишаващ обема по чл. 1, ал. 2, т. 1 от Наредба № 44 от 20.04.2006г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти.

Чл.4. Отглеждането на пчелни семейства се извършва в съответствие с разпоредбите на Закона за пчеларството.

Чл. 5. За нуждите на настоящата наредба се определят следните зони:

ИЦ /ЦГЧ/ - Територията включена между: мост “Игото”, ул. “Отец Паисий”, ул.”Къкрина”, северно от бл.”Чайка”, пл.”10 юли”, ул.”Радион Умников” до пресечката с ул.”Опълченска”, ул.”Опълченска” до пресечката с ул.”Николаевска”, ул.”Николаевска” до Горнокрайския мост, по река “Янтра” до “Баев мост”, ул.”Априловска”, пл.”Възраждане”, ул.”Скобелевска” до пл. “Игото”.

I-ВА ЗОНА - Шиваров мост; бул."Априлов" до новата поща; ул."Македония"; ул."Чардафон"; ул. "Константин Величков"; стълбите от Техническия университет до ул."Ем.Манолов"; тангира по западната граница на ЖК "Ст. Караджа"; северозападно от Автогарата; ул."Васил Неделчев"; ул."Станционна" до Търговия на едро; ул. "Брянска"; ул."Генерал Николов" до р. Янтра; край р. Янтра до ул. "Христо Конкилев"; ул."Ал.Стамболийски"; ул. "Ивайло"; ул."Васил Левски"; ул. "Аврам Гачев" пресича р. Янтра до фирма "Узана" /ДП "Родопа"/; ул."Л.Каравелов"; ул. "Цар Крум"; ул."Гладстон"; ул."Мусала"; ул."Рачо Ковача"; ул."Топлик"; ул."Филип Тотьо"; ул."Н.Палаузов"; ул."Опълченска"; ул."П.Постомпиров"; ул."Николаевска” /без имотите, включени в ИЦ/.

II-РА ЗОНА - Шиваров мост; ул."Климент Охридски"; ул."Бенковска" пресича р. Янтра източно от кв. Студено кладенче; бул."Хемус"; тангира източно от квартала на цех 5 на "Г.Генев" /"Финтекс"-ООД/; пресича р. Паничарка и върви по нея до бул."Априлов"; ул."Веселие"; ул. "М.Палаузов"; тангира западно от стадион "Хр.Ботев"; ул. "Македония"; ул. "Оборище"; край завод "Картал" до р. Синкевица; р. Синкевица; ул. "Синкевица" пресича реката срещу ул. "Орел"; ул."Никола Войновски"; ул."Ал.Константинов"; ул. "Константин Величков"; тангира парк "Баждар", като обхваща целия кв.Баждар, целия кв.Варовник до разклона на кв. Голо бърдо"; целите квартали Голо Бърдо, Младост, Трендафил 1 и Трендафил 2; ул."Свищовска" до ж.п. подлеза.

- Района между ул."Хр. Конкилев"; ул."Ал.Стамболийски"; ул."Ивайло"; ул."Васил Левски" и реката.

- Района между I-ва зона и улиците: "Градище", "Цар Крум", "Малуша", "Мусала", "Филип Тотьо", "Марин Дринов", "д-р Никола Михов", "Каменарска".

- в кв.Бичкиня: моста в кв.Бичкиня, поречието на р. Янтра до бул."Хемус"; бул."Столетов"; тангира северно от завод "Габрово" до реката; по р. Янтра до р. Жълтешка; пресича р. Жълтешка; ул."Коста Евтимов"; ул."Липите"; ул."Синчец"; бул. "Столетов".



III-ТА ЗОНА - всички останали части на гр.Габрово без кварталите упоменати в IV-та.

IV-ТА ЗОНА – кварталите: Гачевци, Лисец- от ул. Здравна на север; Недевци, Хаджицонев мост - след моста на разклона за Узана; Илевци; Негенци; Пройновци; Нова махала; Ябълка; Етъра; Шумели Беленци; Бойката; Златари; Стефановци Сарани; Славовци; Тончевци, Войново; Чехлевци; Горни и Долни Бакойци; Кряковци; Водици; Шенини; Лютаци; Радецки; Йовчевци; Търсиите.
РАЗДЕЛ II
ИДЕНТИФИКАЦИЯ НА СЕЛСКОСТОПАНСКИ ЖИВОТНИ. ТРАНСПОРТИРАНЕ НА СЕЛСКОСТОПАНСКИ ЖИВОТНИ. ДВИЖЕНИЕ НА ПЪТНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА /ППС/ С ЖИВОТИНСКА ТЯГА
Чл. 6. (1) Животните /ЕПЖ, ДПЖ, Свине и еднокопитни/ подлежат на идентификация съгласно чл. 51 от ЗВмД:

а) Условията и редът за идентификация на едри преживни животни /ЕПЖ/, се уреждат с Регламент 1760/2000/ЕО на Европейския Парламент и на Съвета, за създаване на система за идентификация и регистрация на едър рогат добитък и относно етикетирането на говеждо месо и продукти от говеждо месо и за отмяна на Регламент 820/98/ЕИО на Съвета, както и актовете по прилагането му) Официален вестник на Европейския съюз L204 от 11.08.2000г.) и Закона за ветеринарномедицинската дейност;

б) Условията и редът за идентификация на овце и кози се уреждат с Регламент 21/2004 на Съвета за създаване на система за идентификация и регистрация на животни от рода на овцете и козите и за изменение на Регламент 1782/2003/ЕО и на директиви 92/102/ЕИО/ и 64/432/ЕИО (Официален вестник на Европейския съюз L005 от 9.01.2004г.) и актовете по прилагането му;

в) Условията и редът за идентификация на еднокопитни животни се уреждат с Регламент 504/2008/ЕО на Комисията за прилагане на Директива 90/426/ЕИО и Директива 90/427/ЕИО на Съвета, относно методите на идентификация на еднокопитни животни (Официален вестник на Европейския съюз L149 от 7.06.2008г.) .

г) Българска агенция по безопасност на храните е официалният компетентен орган за контрол по идентификация на животните;

д) Българска агенция по безопасност на храните поддържа компютъризирана информационна система с данни за идентифицираните животни и за животновъдните обекти;

(2) Собствениците на животни по ал.1 от наредбата са длъжни да ги идентифицират чрез поставяне на Индивидуален идентификатор одобрен от БАБХ и/или ветеринарномедицински паспорт, издаден от Областна дирекция по безопасност на храните – Габрово.

Чл.7. (1) Придвижването на селскостопанските животни на територията на Община Габрово се извършва по маршрути, определени със заповед от кмета на Община Габрово, кмет на кметство или кметския наместник;

(2) Забранява се оглеждането и придвижването на селскостопанските животни на територията на община Габрово ако не са идентифицирани.



(3) Забранява се транспортирането на селскостопански животни да се извършва на територията на община Габрово без ветеринарномедицинско свидетелство, а за едрите преживни и еднокопитни животни – и с ветеринарномедицински паспорт.

(4) Животните се транспортират при условия, гарантиращи здравето, физиологичните и поведенческите им нужди в специализирани транспортни средства, а на болни животни или на животни, които са били в контакт с болни животни, само с писмено разпореждане на ветеринарен лекар.

(5) Транспортирането на животни се извършва при спазване изискванията на Регламент 1255/97 на Съвета, относно критериите на Общността за пунктовете за спиране и относно изменение на маршрутния план, посочен в приложението към Директива 91/628/ЕО (ОВ, L174 от 2.07.1997г.) и Регламент 1/2005/ЕО на Съвета, относно защитата на животните по време на транспортиране и свързаните с това операции, и изменящ и допълващ директивите на Съвета 64/432/ЕИО и 93/119/ЕО и Регламент 1255/97/ЕО на Съвета (ОВ, L003 ОТ 05.01.2005г.).


РАЗДЕЛ ІІІ

ОТГЛЕЖДАНЕ НА СЕЛСКОСТОПАНСКИ ЖИВОТНИ ЗА ЛИЧНИ НУЖДИ
Чл.8. /1/ Отглеждането на селскостопански животни в поземлени имоти с жилищно предназначение, намиращи се в строителните граници на населените места на територията на община Габрово, е допустимо:

1. в кварталите от трета и четвърта зона на гр. Габрово;



  1. в селата на територията на община Габрово, с изключение на с. Боженците и местността УЗАНА;

/2/ Допустимият обем на отглежданите селскостопански животни в кварталите от трета зона на гр. Габрово е:

1. едър рогат добитък - до 1 бр. и приплодите;

2. коне или магарета  - до 1 бр. и приплода ;

3. дребен рогат добитък - до 5 бр. и приплодите;

4. свине майки - до 1 бр. и приплодите /наличие на  канал/;

5. свине за  угояване - до 2 бр. /при наличие на  канал/;

6. зайци - до 10 бр.;

7. птици, отглеждани на  открито - до 15 бр.;

/3/ Отглеждането на селскостопански животни за лични нужди е допустимо в кварталите от IV зона на гр. Габрово и в селата на територията на община Габрово

Чл.9. Лицата , които отглеждат селскостопански животни, са длъжни:

1. Да осигуряват условията, грижите и вниманието, съобразени с естествените им нужди, според вида и породата им, а именно:

а/ пространство за настаняване и оборудване, отговарящи на физиологичните и поведенческите особености на животните;

б/подходящ микроклимат;

в/ необходимите количества подходяща храна, вода, които да ги поддържат в добро здравословно състояние; свободен достъп до местата за хранене и поене

г/ необходимото пространство и свобода на движение;

д/ подходящи съдове за хранене и поене, поставени по начин, който не позволява замърсяването им и намалява до минимум агресивната конкуренция между животните;



2.Да ги обезпаразитяват, ваксинират и да им осигуряват редовно профилактично и ветеринарномедицинско обслужване и незабавно лечение при заболяване или нараняване;

3. Да се грижат за здравето на животните, да ги предпазват от болка и страдание;

4. Да осигуряват наблюдение върху здравословното им състояние.

5. Да предприемат всички мерки за предотвратяване неконтролирано напускане на границите на имота от животните.

Чл.10 /1/ Собствениците, които отглеждат селскостопански животни за лични нужди са длъжни да осигурят необходимите условия за безопасността на движението и недопускане на замърсяване при придвижване на животните по улици и пътища на територията на общината/когато липсва друга възможност за придвижване/.

/2/ Собствениците на животни носят административна отговорност при причинени щети в имоти на други физически и юридически лица. Щетите се установяват по реда на Закона за опазване на селскостопанското имущество, ЗАНН и други нормативни документи.



Чл.11 /1/ Отглеждането на селскостопански животни за лични нужди се извършва в ограден двор, в сгради и постройки, отговарящи на следните изисквания:

1. Помещенията за отглеждане на селскостопански животни и птици се разполагат в имота на разстояние, отговарящо на изискванията на ЗУТ за отстояние от съседни имоти и жилищни/нежилищни сгради.

2. Местоположението на стопанските сгради за отглеждане на животни и птици за лични нужди в урегулирани поземлени имоти в жилищните зони на останалите населени места се определят и съгласуват от специализираните служби на община Габрово съобразно Закона за устройство на територията.

3. стопанските постройки за отглеждане на домашни животни отговарят на изискванията на ЗУТ за вида и отстоянието от съседни сгради и имоти.

/2/ Заустването на отпадни води от животновъдни постройки в канализационната мрежа става само с разрешение на “ВиК” ООД – Габрово, изразено в писмена форма. В населените места, където няма изградена канализация, заустването на отпадните води се извършва в изгребна яма или друго пречиствателно съоръжение, изградено в същия имот при спазване на нормативните изисквания.

/3/ Собствениците на селскостопански животни осигуряват в своя двор съоръжения за временно депониране/съхранение/ на животинските отпадъци /тор/, отговарящи на следните изисквания:



  1. Образуваното торово купище се почиства най-малко два пъти в месеца.

  2. Торовата маса се използва по начин, непозволяващ замърсяване на почвата и околната среда, или се депонира от собственика на животното/животните/ в собствен имот, отстоящ най-малко на 300 метра от строителните граници на населеното място, както и от поземлени имоти с неземеделско предназначение, разположени извън строителните граници.

/4/ Собствениците се задължават да поддържат помещенията и прилежащите към тях дворове и терени чисти, в добро хигиенно състояние и периодично да извършват дезинфекция и дезинсекция на същите.

/5/ Не се допуска натрупването на оборски тор в постройките за отглеждане на животни и прилежащата към тях свободна дворна площ за разходка, като торовата маса ежедневно се събира в съоръженията по ал.2 и същите периодично се почистват.

/6/ Временно съхранение на торова маса в чужд или съсобствен поземлен имот се допуска само при наличие на писмено съгласие от собственика на имота с нотариална заверка на подписа, договор за наем или друг документ, удостоверяващ ползването на имота.

Чл.12. Отглеждането за лични нужди на животни в съсобствени парцели се извършва с писменото съгласие на всички съсобственици с нотариална заверка на подписите.

Чл.13. Забранява се отглеждането за лични нужди на селскостопански животни:

1. в кварталите от ИЦ /ЦГЧ/, І-ва и ІІ-ра зона на гр.Габрово ;

2. в мазета, тавани, балкони, веранди, тераси и други непредназначени за целта постройки и помещения

Чл.14. Забранява се :

1. Движението на еднокопитни животни, използвани за животинска тяга на пътни превозни средства по улиците на населените места и пътна мрежа без здравен ветеринарно-медицински паспорт и предпазна престилка.

2. Влизането, преминаването и паша на животни в земи с посеви, трайни или цветни насаждения, освен в случаите на собственост или учредено вещно право върху земята.

3. Влизането, преминаването и паша на животни на пасища, мери и ливади, при липса на правни основания за това

4. Отглеждането, преминаването, престоя и пашата на селскостопански животни в обществени озеленени площи на жилищните територии, в това число всички паркове, градини, улично озеленяване, извънселищно озеленяване и паркове, гробищни паркове, спортни обекти, в междублоковите пространства, в дворовете на заведения за болнична помощ, училища, детски градини и детски ясли и заведения за социални грижи, сметища и торища, санитарно-охранителни зони на водоизточници и водоснабдителни съоръжения, както и на територията на местност Узана;

5. Пашата на селскостопански животни и птици в строителните граници на населените места

6. Придвижването на селскостопански животни по улиците на населените места, освен ако няма друга възможност.

7. Изхвърлянето на торова маса в съдовете за събиране на битови отпадъци и върху площи общинска или държавна собственост в границите на населените места;замърсяване на обществени места и пътища с оборски тор, торова течност и животински ескременти.

8. Клането на животни и обработката на животински продукти на обществени места/по тротоарите, улиците, площадите, междублоковите пространства и др./

9. Оставянето на животни без надзор, както и свободното им придвижване /без придружител/.



Чл.15. Животинските трупове, продукти и отпадъци от животински произход се събират, транспортират, съхраняват, обработват, преработват или обезвреждат в съответствие с нормативните изисквания, по начин, който гарантира пълна безопасност за здравето на хората и животните и опазване на околната среда.
РАЗДЕЛ ІV

ОТГЛЕЖДАНЕ НА СЕЛСКОСТОПАНСКИ ЖИВОТНИ СЪС СТОПАНСКА ЦЕЛ
Чл. 16. Отглеждането на селскостопански животни със стопанска цел е разрешено извън строителните граници и в населените места на територията на община Габрово, с изключение на гр. Габрово, като се извършва в сгради, предназначени за отглеждане на съответния вид животни.

/1/ В обекти, които не отговарят на изискванията за отглеждане на съответния вид животни, е допустим следният обем:



  1. ЕПЖ – до 10 бр. с приплодите до едногодишна възраст;

  2. ДПЖ – до 20 бр. с приплодите до шестмесечна възраст;

  3. прасета за угояване – до 5 бр. или 1 свиня-майка с приплодите;

  4. птици – до 200 бр. или до 350 бройлера;

  5. пъдпъдъци – до 100

  6. зайци – до 120 бр.

/2/ Отглеждането на селскостопански животни със стопанска цел се извършва само в обекти, регистрирани в БАБХ по реда на чл. 137 от ЗВД.

Чл. 17. /1/ Обекти за отглеждане на селскостопански животни в обем, надвишаващ този по чл. 16, е допустимо само извън строителните граници на останалите населени места. По изключение е допустимо промишлено отглеждане на селскостопански животни в сгради, въведени в експлоатация със съответното предназначение по реда на Закона за устройство на територията.

/2/ Отглеждане на селскостопански животни в обем, надвишаващ този по чл. 17, е допустимо и в сгради, представляващи търпими строежи по смисъла на Закона за устройство на територията. За установяването на режим на търпимост следва да се докаже по предвидения в Закона за устройство на територията ред, че сградата се е ползвала със съответното конкретно предназначение преди 31.03.2001г.

/3/ Извършването на строителни работи във връзка с привеждане на животновъдните обекти в съответствие с нормативните изисквания за извършване на конкретната животновъдна дейност се разрешава по реда на Закона за устройство на територията.

Чл. 18. При отглеждане на селскостопански животни със стопанска цел собствениците на животновъдни обекти упражняват дейността си съобразно разпоредбите на Закона за ветеринарномедицинската дейност/ЗВД/ и подзаконовите нормативни актове към него.

Чл. 19. При отглеждане на селскостопански животни със стопанска цел собствениците на животновъдни обекти са длъжни да организират и извършват депонирането на животинските отпадъци в съответствие с разпоредбите на чл. 11, ал. 2, 3 и 5 от настоящата наредба, както и да спазват принципите на добри земеделски практики.

Чл. 20. Собствениците на животновъдни обекти за отглеждане на селскостопански животни със стопанска цел са длъжни да спазват разпоредбите на чл. 7, чл. 14 и чл. 15 от настоящата наредба.

РАЗДЕЛ ІV

КОНТРОЛ И АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 21. /1/ Контролните органи по смисъла на Наредбата са Кмета на община Габрово или упълномощени от него длъжностни лица, както и служители на МВР – Габрово.

/2/ С цел ефективност на осъществявания контрол по отношение спазване законодателството в сферата на отглеждането и стопанисването на селскостопански животни контролните органи по настоящата наредба съвместно с длъжностни лица от Областна дирекция на Българска агенция за безопасност на храните извършват съвместни/комплексни проверки. Длъжностните лице съставят съответните актове в границите на техните правомощия.



Чл. 22. /1/ Актовете за установяване на административните нарушения по Наредбата се съставят от упълномощени от Кмета на Община Габрово лица.

/2/ Наказателните постановления се издават от Кмета на Община Габрово или упълномощено от него лице

/3/ Актовете и наказателните постановления се съставят и издават по реда на ЗАНН.

Чл. 23. /1/ Който наруши изискванията на чл. 7 се наказва с глоба от 300 до 500 лева, а при повторно нарушение – с глоба от 500 до 1000 лева.

/2/ Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице или едноличен търговец, се налага имуществена санкция в размер от 800 до 1500 лв., а при повторно нарушение - от 1500 до 4000 лв.



чл. 24. /1/ Който наруши изискванията на чл. 8, ал. 1 и 2 и чл. 9 и чл. 13 се наказва с глоба от 50 до 200 лева, а при повторно нарушение – с глоба от 200 до 500 лева.

/2/ Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице или едноличен търговец, се налага имуществена санкция в размер от 200 до 1000 лв., а при повторно нарушение - от 1000 до 2000 лв.



чл. 25. /1/ Който наруши изискванията на чл. 8, ал. 3 се наказва с глоба от 200 до 800 лева, а при повторно нарушение – с глоба от 800 до 1500 лева.

/2/ Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице или едноличен търговец, се налага имуществена санкция в размер от 200 до 1000 лв., а при повторно нарушение - от 1000 до 2000 лв.



чл. 26. /1/ Който наруши изискванията на чл. 14, чл. 16 и чл. 17 се наказва с глоба от 200 до 1000 лева, а при повторно нарушение – с глоба от 1000 до 2000 лева.

/2/ Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице или едноличен търговец, се налага имуществена санкция в размер от 500 до 1000 лв., а при повторно нарушение - от 1000 до 2000 лв.

Чл. 27. За други нарушения на настоящата наредба се налага глоба до 200, ако не е предвидено по-тежко наказание, а при повторно нарушение в двоен размер

/2/ Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице или едноличен търговец, се налага имуществена санкция до 500 лв., а при повторно нарушение в двоен размер

Чл. 28. /1/ За маловажни случаи на административни нарушения, установени при извършването им, овластените контролни органи могат да налагат на местонарушението глоби в размер от 10 до 50 лв. За наложената глоба се издава фиш, който съдържа данни за самоличността на контролния орган и на нарушителя, мястото и времето на нарушението, нарушените разпоредби и размера на глобата. Фишът се подписва от контролния орган и от нарушителя, че е съгласен да плати глобата, и се изпраща на финансовия орган на съответната общинска администрация за изпълнение. На нарушителя се дава препис, за да може да заплати доброволно глобата.

/2/ Ако нарушителят оспори нарушението или откаже да плати глобата, за нарушението се съставя акт съгласно разпоредбите на този раздел.


РАЗДЕЛ V

ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§1. По смисъла на наредбата:

  1. “Селскостопански животни “ са едри и дребни преживни животни, свине, птици и еднокопитни, отглеждани с цел производство на суровини и храни от животински произход или за други стопански цели.

  2. “Животновъден обект” е всяко място, където временно или постоянно се отглеждат или настаняват животни, с изключение на ветеринарни клиники или амбулатории;

  3. "Повторно нарушение" е нарушението, извършено в едногодишен срок от влизането в сила на наказателното постановление, с което на лицето е наложено наказание за същия вид нарушение.






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница