За управление на качеството на учебния процес



страница1/17
Дата09.10.2017
Размер2.63 Mb.
#32026
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17





СИСТЕМА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА КАЧЕСТВОТО НА УЧЕБНИЯ ПРОЦЕС








Съдържание





Съдържание 2

ПРАВИЛНИК ЗА ВЪТРЕШНИЯ РЕД 5

ПРАВИЛНИК ЗА ПРАВАТА И ЗАДЪЛЖЕНИЯТА НА СТУДЕНТИТЕ 37

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЕМ НА СТУДЕНТИ 52

ПРАВИЛНИК ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА СТУДЕНТСКОТО СЪСТОЯНИЕ 59

ПРАВИЛНИК ЗА ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ, УСТАНОВЯВАНЕ И САНКЦИОНИРАНЕ НА ПЛАГИАТСТВО И ДРУГИ НЕЕТИЧНИ ПРАКТИКИ 69

ПРАВИЛНИК ЗА ПОДАВАНЕ И РАЗГЛЕЖДАНЕ НА ЖАЛБИ, СИГНАЛИ И ПРЕДЛОЖЕНИЯ ОТ СТУДЕНТИ 85

СТАНДАРТИ ЗА РАЗРАБОТВАНЕ НА УЧЕБНА ДОКУМЕНТАЦИЯ 96

ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА ТЮТОРНАТА СИСТЕМА 104

ПРАВИЛНИК ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ПРАКТИЧЕСКА ПОДГОТОВКА И ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ СТАЖОВЕ НА СТУДЕНТИ 109

MANUAL FOR CONDUCTION OF SUMMER INTERNSHIPS FOR VUM STUDENTS 115

INTERNSHIP PROGRAM 121

ПРАВИЛНИК ЗА РАЗРАБОТВАНЕТО И РАЗПРОСТРАНЕНИЕТО НА УЧЕБНИТЕ ПЛАНОВЕ И ПРОГРАМИ 135

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА СИСТЕМАТА ЗА НАТРУПВАНЕ И ТРАНСФЕР НА КРЕДИТИ 143

СИСТЕМА ЗА ОЦЕНЯВАНЕ И ПОДДЪРЖАНЕ КАЧЕСТВОТО НА ОБУЧЕНИЕ И НА АКАДЕМИЧИНИЯ СЪСТАВ 148

ПРАВИЛНИК ЗА УПРАВЛЕНИЕ 174

НА УЧЕБНИЯ ПРОЦЕС 174







ПРАВИЛНИК ЗА ВЪТРЕШНИЯ РЕД

Настоящият документ представлява Правилник за вътрешния ред във Висше Училище по Мениджмънт - гр. Варна (ВУМ).


Глава Първа. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл.1.(1) Настоящият правилник регламентира правата и задълженията на студентите, преподавателите и служителите, отговарящи за обслужване на студентите във ВУМ.

(2) Правилникът е изготвен в съответствие с Правилника за устройството и дейността на ВУМ.
Чл.2. Правилникът е приложим единствено за студентите, академичния и неакадемичния състав на ВУМ.
Чл.3. Отговорността за изпълнение на Правилата е на студентите, преподавателите и служителите на ВУМ, чиито задължения са описани в Правилника.
Чл.4.(1) Статут на студент във ВУМ се получава след прием и записване в програма за придобиване на образователно-квалификационна степен “професионален бакалавър”, “бакалавър” или “магистър”. Приемът е след кандидатстване по утвърдените за съответната програма процедури.

(2) Статут на студент по международен обмен имат студенти, които се обучават:

1. в съвместни международни програми;

2. в програми по двустранни споразумения, проект или по лично желание;

3. по Европейски програми.


Чл.5.(1) Във ВУМ се обучават студенти в образователно-квалификационните степени (ОКС) „професионален бакалавър”, "бакалавър" и "магистър".

(2) Формите на обучение могат да бъдат редовна и задочна. При задочната форма на обучение се изпълняват изискванията, предвидени в учебния план по съответната специалност, като аудиторната заетост не може да бъде по-малка от 50 на сто от утвърдената за редовната форма.


Чл.6 В Международен колеж към ВУМ - Варна се провежда висше професионално обучение по ОКС "професионален бакалавър" по съответната специалност. Обучението е с минимален срок 3 години.
Чл.7.(1) При обучението във ВУМ не се допускат привилегии и ограничения, свързани с раса, етническа принадлежност, народност, пол, социален произход, политически възгледи и вероизповедание.

(2) Обучението във ВУМ се осъществява в духа на общочовешките ценности и националните традиции, в дух на академично единство и в съответствие с утвърдените принципи на българското и европейското образователно пространство.
Глава Втора. Продължителност на обучението
Чл.8. Образователно-квалификационни степени (ОКС). Кредити. Продължителност.

(1) Броят кредити, необходим за придобиване на ОКС „професионален бакалавър“ в специалностите, които ВУМ предлага, е не по-малко от 180 кредита със срок на обучение не по-малък от три академични години (6 семестъра), извън подготвителната учебна година, ако студентът записва такава;

(2) Броят кредити, необходим за придобиване на ОКС „бакалавър“ в специалностите, които ВУМ предлага, е:

1. не по-малко от 240 кредита, със срок на обучение не по-малък от четири академични години (8 семестъра), извън подготвителната учебна година, ако студентът записва такава;

2. не по-малко от 60 кредита със срок на обучение не по-малък от една академична година (2 семестъра) - за завършилите ОКС "професионален бакалавър" или приравнената към нея "специалист" от Международен колеж към ВУМ - Варна и други акредитирани колежи, които могат да продължат обучението си и да придобият ОКС "бакалавър" в същото професионално направление.

(3) Броят кредити, необходим за придобиване на ОКС „магистър“ в специалностите, които ВУМ предлага, е:

1. не по-малко от 120 кредита след ОКС "професионален бакалавър " в същото професионално направление със срок на обучение не по-малък от 2 академични години (4 семестъра);

2. не по-малко от 60 кредита след придобита ОКС "бакалавър" или ОКС „магистър“ в същото професионално направление със срок на обучение не по-малък от една академична година (2 семестъра).

3. не по-малко от 120 кредита след придобита ОКС "бакалавър" или ОКС „магистър“ в друго професионално направление със срок на обучение не по-малък от 2 академични години (4 семестъра).


Чл.9. Студент се дипломира след получени минимум ECTS кредити съгласно учебния план на специалността в съответната ОКС, в съответствие със ЗВО и Наредбата за държавните изисквания за придобиване на висше образование на образователно-квалификационните степени 'бакалавър', 'магистър' и 'специалист'.
Чл.10.(1) Студент в ОКС "професионален бакалавър по …." може да завърши по учебния план, по който се обучава, без промени в изучаваните дисциплини в рамките на 4 (четири) години от записването си за студент в първи курс.

(2) Студент в ОКС „бакалавър” може да завърши по учебния план, по който се обучава, без промени в изучаваните дисциплини в рамките на 5 (пет) години от записването си за студент в първи курс.

(3) Студент в образователно-квалификационна степен „бакалавър” по реда на чл.8 ал.1 т.3 може да завърши по учебния план, по който се обучава, без промени в изучаваните дисциплини в рамките на 2 (две) години от записването си за студент в първи курс в специалността/ОКС „бакалавър“.

(4) Студент в образователно-квалификационна степен „магистър” може да завърши по учебния план, по който се обучава, без промени в изучаваните дисциплини в рамките на 3 (три) години от записването си за студент в първи курс в специалността/ОКС „магистър“.

(5) Сроковете по чл.10 ал.1, 2, 3 и 4 се удължават с документално удостоверения срок на майчинство, болничен престой и домашно лечение (за тежко заболяване).

(6) Студент, който не успее да положи всички семестриални изпити в рамките на сроковете по чл.10 ал.1, т.1, 2, 3 и 4, удължени с периода по чл.10 ал.5, продължава обучението си по учебния план на випуска, с който ще се дипломира.

(7) Промените в учебния план не се отнасят за задължителни промени в учебните планове, произтичащи от:

1. законодателни изисквания;

2. институционална акредитация на ВУМ и/или програмна акредитация на професионално направление;

3. споразумения на ВУМ с партньорски институции, включително по договори за съвместни и/или двойни дипломи;

4. отпадането на дисциплини от учебния план.
Глава Трета. Промени в студентския статус
Чл.11.(1) Статусът на студент се придобива със записването във ВУМ при условията, предвидени в този правилник и в правилника на ВУМ за прием на студентите.

(2) Студент се счита за записан в даден семестър при заплатена семестриална такса и заверена студентска книжка от Учебен отдел.
Чл.12. Студент се отписва при:


  1. успешно завършване курса на обучение;

  2. напускане или преместване.



Чл.13.(1) Студент се отстранява за определен срок със заповед на Ректора или Заместник ректора по учебна дейност и качество при:

1. системно неизпълнение на задълженията си по учебния план или правилниците на висшето училище

2. предоставяне на неверни данни, въз основа на които е приет във висшето училище, или подправяне на документи за студентското му положение

3. осъждане на лишаване от свобода за извършено умишлено престъпление от общ характер



(2) Студент, който е отстранен от ВУМ, може да възстанови студентските си права в срок до 2 години след изтичане на срока, определен в заповедта за отстраняване.

(3) Срокът за отстраняване на студент се определя по преценка на Ректора или Заместник ректора по учебна дейност и качество.
Чл.14.(1) При основателни причини, в т.ч. семейни, медицински и др., студентът има право еднократно да прекъсне обучението си за една учебна година, запазвайки студентски права, като за целта подава заявление в Учебен отдел.

(2) След изтичане на срока по ал.1 студентът подава заявление за продължаване на обучението си във ВУМ.

(3) Ако след изтичането на срока по ал.1 студентът не подаде заявление, той се отстранява със заповед на Ректора или Заместник ректора по учебна дейност и качество.

(4) Не се счита за прекъсване на обучението стажът до една година по предварително съгласуван с учебен отдел план и при заплатени семестриални такси.
Чл.15.(1) Студент може да премине на индивидуален план на обучение при подаване на заявление в Учебен отдел и след одобрение от Заместник ректора по учебна дейност и качество или Академичния директор. Към заявлението се прикрепя документ, доказващ невъзможността на студента да посещава редовно учебни занятия (копие от трудов договор, амбулаторен лист за продължително лечение, документ удостоверяващ отсъствие от страната и др.).

(2) Студент може да се обучава по индивидуален учебен план, който да предвижда усвояване на знания и умения в по-кратък срок – едновременно за два курса. За да се обучава по индивидуален план, студентът трябва да депозира молба до Заместник ректора по учебна дейност и качество или Академичния директор, в която да са посочени мотиви. След положителна резолюция за реализация на обучението по индивидуален план при сливане на два курса, студентът получава индивидуални протоколи за явяване на изпити в рамките на сесиите, определени в графика на учебния процес за съответната учебна година.

(3) Индивидуален план на обучение освобождава студента от задължително присъствие в час, но не и от задължението да се явява на изпити, презентации, тестове и да предава курсови работи в определените от Учебен отдел срокове.

(4) За студентите на индивидуален план на обучение не се организират индивидуални лекции и не се определят дати на изпити или предаване на курсови работи, или други оценъчни елементи извън датите за студентите от редовно или задочно обучение.

(5) Студенти, които се обучават в програми с партньорски институции, включително по договори за съвместни и/или двойни дипломи, не могат да преминават на индивидуален план на обучение.
Чл.16.(1) Заявления за напускане, прекъсване, преминаване на индивидуален план и възстановяване на студентски права се подават в учебен отдел.

(2) Заявленията се съхраняват в личното досие на всеки студент.
Чл.17.(1) Студенти - сираци, слепи, глухи, инвалиди с трайни увреждания и намалена работоспособност 70 и над 70 на сто, военноинвалиди, и военнопострадали и лица, отглеждани до пълнолетието си в домове за отглеждане на деца, лишени от родителска грижа, майки с деца до 6-годишна възраст, при бременност - 45 дни преди вероятния термин за раждане, както и диспансеризираните, след положителна резолюция на заявление до Заместник ректора по учебна дейност и качество или Академичния директор, имат право на специални облекчения, както следва:

  1. ползване на възможността за отсъствие до 50 на сто от всички занятия за съответния семестър;

  2. ползване на възможността за удължаване на сесията;

  3. Прекъсване повече от един път за срока на обучение.

(2) Към заявлението се прилагат документи, удостоверяващи основанието за ползване на облекчението.

Глава Четвърта. Записване и заверка на семестър
Чл.18 Студент се счита за записан в даден семестър при заплатена семестриална такса и заверена студентска книжка от Учебен отдел.
Чл.19.(1) Студент има право да се запише условно във втори курс с не повече от две дисциплини от първи курс, за които няма присъдени ECTS кредити на редовна, поправителна или ликвидационна сесия (извън ECTS кредитите, получени по време на практическото обучение в индустрията). Срокът за придобиване на тези ECTS кредити е до края на втори курс. За целта студентът се допуска до полагане на съответния условен изпит/предаване на курсова работа по графика за академичната година, в която студентът е записан условно.

(2) Студент има право да се запише условно в трети курс с не повече от две дисциплини от втори курс, за които няма присъдени ECTS кредити на редовна, поправителна или ликвидационна дата (извън ECTS кредитите, получени по време на практическото обучение в индустрията). Срокът за придобиване на тези ECTS кредити е до края на трети курс. За целта студентът се допуска до полагане на съответния условен изпит/предаване на курсова работа по графика за академичната година, в която студентът е записан условно.

(3) Студент има право да се запише условно в четвърти курс с не повече от две дисциплини от трети курс, за които няма присъдени ECTS кредити на редовна, поправителна или ликвидационна дата (извън ECTS кредитите, получени по време на практическото обучение в индустрията). Срокът за придобиване на тези ECTS кредити е до края на четвърти курс. За целта студентът се допуска до полагане на съответния условен изпит/предаване на курсова работа по графика за академичната година, в която студентът е записан условно.

(4) Студенти, които се обучават в програми с партньорски институции, включително по договори за съвместни и/или двойни дипломи могат да запишат трети курс единствено при успешно присъдени ECTS кредити за всички дисциплини от първи и втори курс (извън ECTS кредитите, получени по време на практическото обучение в индустрията).

(5) Студент, който не отговаря на изискванията по ал.1, 2, 3 или 4 на настоящия член, повтаря учебната година за съответния курс на обучение.

(6) При повтаряне на учебната година дисциплините с присъдени ECTS кредити се признават и студентът трябва да придобие ECTS кредити само за дисциплините, за които няма присъдени такива.

(7) Студент, повтарящ учебната година, дължи учебна такса съгласно финансовите условия за съответна академична година, утвърдени от Ректора.
Глава Пета. Прехвърляне в друга специалност
Чл.20.(1) Всеки студент има право да се прехвърли от една специалност в друга специалност в същата ОКС чрез подаване на заявление до Заместник ректора по учебна дейност и качество или Академичния директор.

(2) Прехвърлянето е възможно единствено преди началото на семестъра и влиза в действие от първия учебен ден на съответния семестър.

(3) Прехвърлянето в друга специалност може да стане не по-късно от четвърти семестър.
Чл.21.(1) При прехвърляне оценките на студента се приравняват към учебния план на новата специалност.

(2) В срок, определен от Заместник ректора по учебна дейност и качество или Академичния директор, студентът е длъжен да положи успешно всички изпитни елементи по дисциплините, за които няма присъдени ECTS кредити по учебен план от предходните семестри на новата специалност.


Чл.22. Студентът заплаща такса за обучение в съответствие с таксата за новата специалност.

Глава Шеста. ПРЕХВЪРЛЯНЕ В ДРУГА ОКС ПО ВРЕМЕ НА СЕМЕСТРИАЛНО ОБУЧЕНИЕ
Чл.23.(1) Прехвърляне от ОКС „Професионален бакалавър по…“ в ОКС „бакалавър“ може да стане в същата специалност чрез подаване на заявление до Заместник ректора по учебна дейност и качество или Академичния директор.

(2) Прехвърляне от ОКС „бакалавър“ в ОКС „Професионален бакалавър по…“ може да стане в същата специалност чрез подаване на заявление до Заместник ректора по учебна дейност и качество или Академичния директор.

(3) Прехвърлянето е възможно единствено преди началото на семестъра и влиза в действие от първия учебен ден на съответния семестър.

(4) Прехвърляне от ОКС „Професионален бакалавър по…“ в ОКС „бакалавър“ и от ОКС „бакалавър“ в ОКС „Професионален бакалавър по…“ може да стане не по-късно от един месец след записване в пети семестър.


Чл.24.(1) При прехвърляне оценките на студента се приравняват към учебния план на същата специалност в новата ОКС.

(2) В срок, определен от Заместник ректора по учебна дейност и качество или Академичния директор, студентът е длъжен да положи успешно всички изпитни елементи по дисциплините, за които няма присъдени ECTS кредити по учебен план от предходните семестри на същата специалност в новата ОКС.
Чл. 25 Студентът заплаща такса за обучение в съответствие с таксата за същата специалност в новата ОКС.

Глава Седма. УЧЕБНИ ЗАНЯТИЯ И ПРИСЪСТВИЕ
Чл.26.(1) Студентите са задължени да посещават учебните занятия по всяка учебна дисциплина от учебния план на специалността им. Графикът за учебните занятия за семестъра се изготвя от учебен отдел и се одобрява от Ректора, Заместник ректора по учебна дейност и качество или Академичния директор.

(2) За присъствие се признава и он-лайн присъствието (видеоконферентна връзка и др.).

(3) Допустимият брой отсъствия без основателни причини не трябва да надхвърля 20% за обучението по езици и практика и 40% за лекции.

(4) Присъствието на учебните занятия е условие за покриване на изискванията по учебен план. При студентите, обучаващи се по индивидуален план, преподавателят определя индивидуалните задания за формиране на текущ контрол по съответната дисциплина.

(5) По уважителни причини с разрешение на Декана или съответно директора на Международния колеж студентите от задочно обучение могат да бъдат освобождавани от присъствени занятия, но не-повече от два семестъра през целия курс на обучение.

(6) Присъствието се регистрира в присъствен лист, попълването на който е задължение на преподавателя по съответната дисциплина. Присъственият лист се съхранява в учебен отдел за текущата академична година.

(7) При отсъствие на преподавател студентите се уведомяват от учебен отдел, като се насрочва извънреден ден и час за пропуснатото занятие.

(8) При поведение на студента, което възпрепятства нормалното провеждане на учебния час, преподавателят има право да го отстрани от занятието, като нанася отсъствие в присъствения лист.
Чл.27. Студентите на индивидуален план на обучение се освобождават от задължително присъствие в час, но се явяват на изпити с административната група, в която са зачислени.
Чл.28. В десетдневен срок от отсъствие по болест студентът представя в Учебен отдел амбулаторен лист с молба за извиняване на отсъствията.
Чл.29. Отсъствията на отделни студенти за участие в мероприятия на студентски организации, в т.ч. спортни, културни и др., се разрешават предварително от декана или съответно директора на Международния колеж.
Чл.30. Документите за извинение на отсъствия се съхраняват в личните досиета на студентите в рамките на академичната година.
Чл.31. При регистрирани неизвинени отсъствия за семестър по дадена учебна дисциплина, надхвърлящи допустимите проценти по чл.26, студентите нямат право да оспорват оценките си и/или да искат повторно оценяване по съответната дисциплина.
Глава Осма. ИЗПИТНИ СЕСИИ. ОЦЕНЯВАНЕ.
Чл.32.(1) Всеки студент има право да се явява на изпит или друга присъствена форма на оценяване и/или да предава курсова работа по дадена дисциплина 3 пъти в рамките на учебния план за съответната академична година: на редовна, поправителна и ликвидационна сесия на датите, определени за неговата административна група според графика за провеждане на изпитните сесии.

(2) Неявяването на изпит без основателна причина на която и да е от сесиите, определени в ал.1 на този член, не дава право на студента на допълнителни явявания в рамките на учебния план и графика на административната група за съответната академична година.

(3) Когато крайната оценка е Слаб (2), студентът се явява на изпит/предава курсова работа на следваща изпитна дата, съгласно графика за текущата академична година по оценъчния елемент/и, на който/които има резултат, по-нисък от изискуемия минимум според скалите за оценяване, описани в този правилник.

(4) Когато крайната оценка е Слаб (2) поради резултат на текущ контрол, по-нисък от изискуемия минимум според скалите за оценяване, описани в този правилник, преподавателят трябва да определи формата и съдържанието на изпитване на следваща изпитна дата, съобразени с тежестта на текущия контрол при формиране на крайната оценка.

Чл.33.(1) Графикът за провеждане на изпитните сесии се изготвя от Учебен отдел и се утвърждава със заповед на Ректора или Заместник ректора по учебна дейност и качество в началото на всяка академична година.

(2) За студенти, които се обучават в програми с партньорски институции, включително по договори за съвместни и/или двойни дипломи, се прилагат академичните правила на партньорската институция.
Чл.34. До ликвидационна изпитна сесия се допускат единствено студенти с не повече от 4 дисциплини по учебен план от текущата година, по които не са получили ECTS кредити на поправителна и редовна сесия (извън ECTS кредитите, получени по време на практическото обучение в индустрията).

Чл.35.(1) Съгласно чл.19 на този правилник студент може да бъде допуснат до условен изпит / предаване на курсова работа. За допускане да условен изпит/предаване на курсова работа студентът дължи такса в размер, определен със Заповед за размера на административните такси.

(2) При явяване на условен изпит / предаване на курсова работа оценката се нанася в индивидуален протокол, изготвен от Учебен отдел след представяне на документ за плащане на административна такса в размер, определен със заповед за размера на административните такси.
Чл.36. Обучаващите се по индивидуален план могат да се явяват на изпити по съответните учебни дисциплини на всички изпитни дати, с право на редовна, поправителна и ликвидационна сесия, но в рамките на предвидения в индивидуалния план срок, след изпълнение на всички изисквания за текущ контрол, определени от преподавателя по съответната дисциплина съобразно индивидуалния план.
Чл.37. Всички изпити, тестове и курсови работи във ВУМ са писмени и се оценяват в условията на анонимност, с изключение на практическите изпити и презентациите.
Чл.38.(1) Всеки студент има право да разгледа писмената си работа до три дни след изнасяне на изпитните резултати.

(2) За студенти, които се обучават в програми с партньорски институции, включително по договори за съвместни и/или двойни дипломи, се прилагат академичните правила на партньорската институция.

(3) При обосновани възражения студентът представя заявление до Заместник ректора по учебна дейност и качество или Академичния директор, което трябва да подаде в едноседмичен срок след изнасяне на резултатите от оценяването.

(4) Заместник ректорът по учебна дейност и качество или Академичния директор може да възложи в срок от три работни дни след постъпване на заявлението преразглеждане на изпитната работа от комисия, съставена от него.

(5) Оценката на комисията е окончателна и не може да се оспорва.
Чл. 39.(1) Студент има право на еднократно явяване за повишаване на оценката по всяка дисциплина, с изключение на държавния изпит и/или защитата на дипломния проект.

(2) При явяване за повишаване на оценката предната оценка по дисциплината се анулира.

(3) При явяване за повишаване оценката е окончателна и не подлежи на промяна, като студентът е отговорен за всички произтичащи от това последствия.

(4) До явяване за повишаване на оценката се допуска студент, който има положителна крайна оценка по съответната дисциплина, формирана по правилата на чл.46 от този правилник, и е заплатил административна такса в размер, определен със Заповед за размера на административните такси.

(5) Положителна крайна оценка е оценка, различна от Слаб (2), независимо от оценките по отделните оценъчни елементи за дадената дисциплина.

(6) До явяване за повишаване на оценката студентът се допуска на следваща възможна дата, съгласно утвърдения график.
Чл.40. При доказана неетична практика по реда на Правилника за предотвратяване, установяване и санкциониране на плагиатство и други неетични практики, студентът се явява на изпит или предава курсова работа след доказана неетична практика, за което дължи такса в размер, определен със Заповед за размера на административните такси.
Чл.41.(1) Изпитите и курсовите работи във ВУМ могат да бъдат повторно оценявани от втори преподавател.

(2) Вторият оценяващ се определя от Заместник ректора по учебна дейност и качество, или в негово отсъствие – от Академичния директор.

(3) Крайната оценка е консенсусна между първия и втория оценяващ.

(4) Ако първият и вторият оценяващ не могат да достигнат до консенсусна оценка за дадена изпитна или курсова работа, крайна оценка се определя от Заместник ректора по учебна дейност и качество.
Чл.42.(1) Всички писмени работи се съхраняват в архива на Учебен отдел за срок от 5 календарни години след провеждане на съответния изпит или предаване на съответната курсова работа.

(2) След изтичане на срока по ал. 1 изпитните работи се унищожават.

(3) Дипломните работи имат неограничен срок за съхранение.
Чл.43.(1) За всеки оценъчен елемент преподавателят подготвя писмено задание съобразно стандарта, възприет от ВУМ и посочен в Стандарти за разработване на учебна документация на ВУМ.

(2) Преподавателят попълва оценъчната форма, копие на която след повторното оценяване, ако има такова, може да бъде предоставена на студента от Учебен отдел.
Чл.44.(1) Преподавателят получава изпитните и курсовите работи на студентите от хенд-ин офиса на учебен отдел срещу подпис и ги връща срещу подпис.

(2) Изпитните и курсовите работи се връщат проверени от преподавателя в срок, определен от Академичния директор.

(3) Изпитните и курсовите работи се връщат проверени от втория проверяващ в срок, определен от Академичния директор.

(4) Ако срокът по ал.2 и 3 не може да бъде спазен по обективни причини (пътуване, болест, висока академична и/или административна заетост във ВУМ и др.), срокът за предаване на оценките и попълнените оценъчни форми може да се удължи от Академичния директор съгласувано с преподавателя по дисциплината.
Чл.45. Преподавателят по дисциплината е длъжен да нанесе оценките по дисциплината в изпитните протоколи и в главните книги в срок от 5 работни дни след обявяване на резултатите от изпитите.
Чл.46. Правила за оценяване знанията, уменията и компетентностите на студентите.

(1) Знанията, уменията и компетентностите на студентите се оценяват по чрез натрупване и трансфер на кредити в съответствие със ЗВО и нормативните актове по приложението му.

(2) Отделните елементи, формиращи крайната оценка по дисциплината се оценяват по критерии, съобразени със спецификата на дисциплината в съответствие с Общите критерии за оценяване на изпити и курсови работи във ВУМ (приложение 1) съгласно скала за трансформиране на оценката по шестобалната система (приложение 2). Оценяването на изпити и курсови работи по чужди езици става по скала в съответствие с Общата европейска референтна рамка за езиците в европейските образователни системи, съгласно скала за трансформиране на оценката по шестобалната система (приложение 3).

(3) Оценките по всеки един оценъчен елемент и крайната оценка за дисциплината се определят в точки по скала от 0 до 100 точки.

Крайната оценка се трансформира в оценка по шестобалната система както следва:

1. За всички дисциплини без тези за езиково обучение:

До 39 т. - Слаб 2

40-49 т. - Среден 3

50-59 т. - Добър 4

60-69 т. - Много добър 5

70-100 т. - Отличен 6

2. За дисциплините за езиково обучение:

До 44 т. - Слаб 2

45-59 т. - Среден 3

60-74 т. - Добър 4

75-84 т. - Много добър 5

85 -100 т. - Отличен 6



(4) Оценката на отделните изпитни елементи не може да завършва на 9. При оценяване на изпити и курсови работи с повече от 79 точки преподавателите са задължени да предават заедно с оценения материал 1 (една) страница обосновка за приносите на тази студентска разработка.

(5) При неявяване на междинен или финален изпит или при липса на предадена курсова работа се поставя оценка 0 т. При явяване на междинен или финален изпит минималната оценка е 1 т. При предаване на курсова работа минималната оценка е 1 т.

(6) Оценяване при дисциплини с един оценъчен елемент:

Крайната оценка е величина, равна на оценката на елемента, формирана по начина, посочен в ал. 2.



(7) При дисциплини с два или повече оценъчни елемента:

Крайната оценка е средно претеглената величина на оценките по отделните елементи, формирани по начина, посочен в ал.2.



(8) Оценяване на оценъчни елементи при съмнение за плагиатство

1. Независимо дали има съмнения или ясни доказателства за плагиатство в курсовите работи или в писмени работи в условията на провеждащ се/проведен изпит, проверяващият оценява елемента според качеството на представената курсова или изпитна работа. Поставената оценка се признава само при последващо отхвърляне на съмненията за плагиатство с решение на Комисията по етика и академично единство на ВУМ.



2. При доказване на плагиатство съгласно разпоредбите на Правилника за предотвратяване, установяване и санкциониране на плагиатство и други неетични практики на ВУМ, поставената оценка се анулира и изпитният елемент се оценява административно с 0 т.


Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> 4 дни/3 нощувки 14. 04. 2017 17. 04. 2017
2017 -> Бисер Иванов Райнов “подобряване на корпоративното управление чрез изграждане на базисен модел за вътрешен контрол”
2017 -> Синхрон медия” оод
2017 -> за нашият клас. Пътуването ще се проведе от (10. 07) до
2017 -> Средно училище „антон попов”-петрич изпитни програми за определяне на годишна оценка на ученици
2017 -> До (Бенефициент- наименование)
2017 -> Четвърто основно училище “ иван вазов”
2017 -> Айфоны-москва рф +7(967)199-80-08 +7 (903) 558-01-95 (Москва)


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница