За управление на общинските горски територии собственост на община мездра глава първа общи положения



Дата25.10.2018
Размер191.04 Kb.
#97588
НАРЕДБА
ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ОБЩИНСКИТЕ ГОРСКИ ТЕРИТОРИИ СОБСТВЕНОСТ НА ОБЩИНА МЕЗДРА
Глава първа

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Тази наредба урежда обществените отношения свързани с управлението на общинските горски територии.

Чл. 2. Гори и горски територии са площите от землището на общината, отговарящи на условията на чл. 2 от Закона за горите.

Чл. 3. Организацията по управлението на общинските горски територии се осъществява от Кмета на общината.

Чл. 4. Горските територии на общината изпълняват следните основни функции:

1. защита на почвите, водните ресурси и чистотата на въздуха;

2. поддържане на биологичното разнообразие на горските екосистеми;

3. осигуряване на социални, образователни, научни, ландшафтни и рекреационни ползи за обществото;

4. защита на природното и културното наследство;

5. производство на дървесни и недървесни горски продукти;

6. регулиране на климата и усвояване на въглерода.
Раздел 1

Собственост
Чл. 5. Общинска собственост са горските територии, правото на собственост върху които е възстановено на общината, както и тези, придобити от нея чрез правна сделка или по други придобивни способи, и не представляват държавна или частна собственост.

Чл. 6. (1) Горите и земите от общинските горски територии са публична и частна общинска собственост.

(2) Публична общинска собственост са горските територии – общинска собственост:

1. предоставени за управление на ведомства за изпълнение на функциите им или във връзка с отбраната и сигурността на страната, или за извършване на здравни, образователни и хуманитарни дейности;

2. попадащи в най-вътрешния пояс на санитарно-охранителните зони на водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване по Закона за водите;

3. попадащи в защитени територии по смисъла на чл. 5, т. 2, 3 и 6 от Закона за защитените територии;

(3) Частна общинска собственост са всички останали горски територии на общината.


Раздел 2

Разпореждане с горските територии на общината
Чл. 7. Разпореждането с горските територии - собственост на общината се извършва в съответствие с разпоредбите на Глава четвърта от Закона за общинската собственост.

Чл. 8. Общината може да придобива поземлени имоти в горски територии чрез покупка, замяна, дарение, делба, завещание или чрез други начини, определени в закона.

Чл. 9. За нуждите на общината и с цел увеличаване на залесените територии, общината може да закупува горски и земеделски територии - собственост на физически лица, на юридически лица и на държавата.

Чл. 10. (1) Закупуването от общината на горски територии се извършва въз основа на разпоредбите и при спазване на условията на Закона за общинската собственост, след решение на общинския съвет.

(2) Въз основа на решението на Общинския съвет по ал. 1 Кмета на общината

взема решение за откриване на процедурата, в което се посочват:

1. общините и землищата, в които общината желае да закупи имоти;

2. методиката за оценка на предложенията, както и критериите за избор на имотите - предмет на сделката;

3. датата, мястото и часът на разглеждане на предложенията;

4. начинът на плащане и евентуални обезпечения;

5. специални изисквания към участниците;

6. други условия.

(3) Решението по ал. 2 се оповестява публично чрез средствата за масово осведомяване, на интернет страницата на общината или по друг подходящ начин в срок, не по-малък от един месец преди датата на разглеждане на предложенията.

(4) Заинтересуваните лица правят писмено предложение до Кмета на общината, в което съобщават предложението си. В него се посочва предлаганата от продавача цена на имота и се прилагат:

1. документ за собственост;

2. скица на имота;

3. данъчна оценка на имота;

4. извадка от горскостопанския план или програма за съответния имот.

(5) В деня, определен за разглеждане на предложенията, Кметът на общината назначава комисия, която да разгледа получените предложения и да направи предложение за закупуване на имотите, съответно за отказ за закупуване. За работата на комисията се изготвя протокол.

(6) Въз основа на протокола по ал. 5 Кметът на общината сключва договори с

лицата, определени за продавачи, за закупуване на имотите им.

(7) Договорът по ал. 6 влиза в сила от датата на вписването му в службата по

вписванията по местонахождението на имота.



Чл. 11. (1) Общината може да продава или заменя горски територии – частна общинска собственост, по реда на Закона за общинската собственост, при спазване на разпоредбите на Закона за горите.

(2) Продажба по ал. 1 се извършва:

1. за прекратяване на съсобственост върху горски територии между общината и други съсобственици;

2. когато с влязъл в сила общ устройствен план е предвидена промяна на предназначението на горската територия за създаване на нови или разширяване строителните граници на съществуващи урбанизирани територии.

(3) В случаите по ал. 2, т. 1 продажбата се извършва без провеждане на търг, когато другите съсобственици са приели предложението за продажба по реда на Закона за собствеността.

(4) Горски територии, предоставени за нуждите на националната сигурност и отбраната, могат да се продават по предложение или след съгласуване с ръководителя на съответното ведомство, на което са предоставени.

(5) Замяна по ал. 1 може да се извърши само в случай че тя е:

1. способ за прекратяване на съсобственост върху горски територии между

общината и други съсобственици;

2. начин за изпълнение на задължения на общината, произтичащи от договор с държавата;

3. необходима във връзка със строителството на обекти с национално значение по смисъла на Закона за устройство на територията или на национални обекти по смисъла на Закона за държавната собственост;

4. необходима във връзка със строителството на общински обекти от първостепенно значение по смисъла на Закона за устройство на територията, които са публична общинска собственост;

5. способ за промяна на собствеността върху съществуващи горски автомобилни пътища или части от тях между, общината, държавата и горски сдружения.

(6) В случаите по ал. 5, т. 1 придобиваните от общината поземлени имоти вследствие на замяната трябва да граничат с горски територии – собственост на общината.

(7) Не се допуска замяна, когато:

1. върху имотите - собственост на трети лица, са учредени ипотека или други вещни права;

2. разликата в стойността на имотите - предмет на замяна е по-голяма от 5 на сто;

3. имотите - предмет на замяна, са отдадени под наем или под аренда;

4. в резултат на замяната се разделят имоти - общинска собственост.

(8) В случаите по ал. 5, т. 2-5 с договора за замяна се определя и срокът за

изграждане на обекта или съоръжението, мотивирали решението за замяна. При неспазване на условията по договора кметът на общината разваля договора по съдебен ред.

Чл. 12. (1) Включването в общинските горски територии на негодни за земеделско ползване или слабопродуктивни земи, се извършва по реда на Закона за опазване на земеделските земи, след решение на Общинския съвет и при условията на чл. 81 от Закона за горите.

(2) Влязлото в сила решение по алинея 1 се изпраща на съответната Дирекция по земеделие и гори за отразяване на промяната в картата на възстановената собственост.



Чл. 13. (1) Допуска се промяна на предназначението на горски територии –

собственост на общината при условията на Закона за горите за:

1. площадки за изграждане на транспортни съоръжения (пристанища, летища, жп гари, автогари), промишлени предприятия, добив на подземни богатства, гробищни паркове, депа за отпадъци, насипища и хвостохранилища, електроцентрали, язовири, пречиствателни станции за питейни или отпадъчни води и други хидротехнически и електротехнически съоръжения с изключение на стъпките на електропроводните стълбове;

2. трасета на линейни обекти, разположени върху повърхността на терена – пътища и железопътни линии, включително съоръженията към тях, водни канали;

3. създаване на нови или разширяване строителните граници на съществуващи урбанизирани територии в случаите, когато има приети общи устройствени планове на общините или за части от тях, в които се намират имотите;

4. създаване или разширяване границите на отделни урегулирани поземлени имоти, които не са държавна собственост, за които има влязъл в сила подробен устройствен план;

5. обекти с национално значение, обекти, свързани с националната сигурност, с отбраната на страната, с опазването и възпроизводството на околната среда, за изграждането на които има решение на Министерския съвет.

(2) Забранява се промяна на предназначението на поземлени имоти в горски територии за срок 20 години след опожаряването им. Забраната не се прилага когато промяната на предназначението е свързана с:

1. отбраната или сигурността на страната;

2. изпълнението на инвестиционни проекти, одобрени с решение на Министерски съвет;

3. изграждане на обекти по ал. 1, т. 1 и 2.

Чл. 14. (1) Поземлени имоти в горски територии общинска собственост могат да бъдат предоставени за временно ползване под наем или под аренда:

1. срока за отдаване под наем, не може да бъде по-дълъг от 5 години;

2. срока за отдаване под аренда, не може да бъде по-дълъг от 10 години.

(2) Поземлени имоти в горски територии общинска собственост се отдават за временно ползване под наем или под аренда след решение на общинския съвет.

(3) Поземлените имоти в горските територии общинска собственост, предоставени под наем или под аренда се ползват само за дейностите, за които са предоставени.

(4) Ползването на дървесина не може да бъде предмет на договор за наем на поземлен имот в горска територия общинска собственост.



Чл. 15. При сключване или прекратяване на договор за наем или аренда на поземлени имоти в горски територии общинска собственост, общината писмено уведомява съответната Регионална - Дирекция по горите.

Чл.16. Предоставянето под наем или под аренда на поземлени имоти в горските територии – общинска собственост, се извършва по ред, определен с Наредба за реда за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество.
Раздел 3

Стопанисване на общинските горски територии.
Чл. 17. Стопанисването на горските територии на общината се осъществява в съответствие с разпоредбите на Закона за горите и обхваща дейностите по залесяване, защита срещу ерозия и порои и провеждане на сечи в горите.

Чл. 18. Дейностите залесяване на горски територии, определяне на източниците от горската семепроизводствена база, събирането и добива на горски репродуктивни материали, тяхното окачествяване, търговия, внос и износ, защитата на горските територии срещу ерозия и порои, както и строежа на укрепителни съоръжения, се организират при условия и по ред, определени с Наредба на Министерския съвет.

Чл. 19. Сечите в горите на общината се провеждат за възобновяване, отглеждане и подобряване състоянието на горите и за постигане на целите, заложени в горскостопанските планове и програми, при условия и по ред, определени в Наредба на Министерство на земеделието и храните.
Раздел 4

Ползване на дървесина и на недървесни продукти
Чл. 20. (1) Ползвания от горските територии на общината са ползването на

дървесина и ползването на недървесни горски продукти.

(2) Ползванията от горските територии на общината са възмездни.

(3) Размерът на цените за ползвания от горските територии на общината се определя с решение на Общинския съвет.

(4) Ползвания от горските територии на общината се извършват след решение на Общинския съвет.

Чл. 21. Ползванията от горските територии общинска собственост, се извършва при условия и по ред, определени с наредба на Министерски съвет.

Чл. 22. (1) Ползването на дървесина от горските територии представлява добивът на дървесина и/или разпореждането с нея.

(2) Ползването на дървесина от горските територии общинска собственост се

извършва от търговци, регистрирани в публичния регистър по чл. 241, с изключение, когато физически лица закупуват дървесина за лична употреба без право на продажба.

Чл. 23. (1) Ползването на дървесина от горските територии общинска собственост, се осъществява по един от следните начини, след заплащане на такса за индентификация на имот и издаване на разрешително:

1. чрез продажба на стояща дървесина на корен;

2. чрез добив и продажба на добита дървесина.

(2) Начина за осъществяването на ползването на дървесина се определя с

решение на общински съвет.

Чл. 24. Ползването на недървесни горски продукти от горските територии на общината е регламентирано с НАРЕДБА за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги, приета с решение на общински съвет.
Раздел 5

Паша в горските територии
Чл. 25. (1) Пашата на селскостопански животни в горските територии на общината, се извършва след заплащане на цена за календарната година съгласно Наредба за определяне и администриране на местните такси и цени на услугите.

(2) Цената по ал.1 се определя с решение на Общинския съвет.

(3) Ежегодно, до края на месец февруари, Кметът на общината издава заповед, в която се посочват горските територии независимо от тяхната собственост, в които е забранена пашата на селскостопански животни.

(4) Заповедта по ал. 3 се издава въз основа на постъпили до края на месец януари писмени предложения от:

1. директорите на държавните горски стопанства – за горските територии - държавна собственост;

2. кметовете на кметства и кметските наместници - за горските територии –

общинска собственост;

3. собствениците - за горските територии извън посочените в т. 1.

(5) Ежегодно, до края на месец май кметовете на кметства и кметските наместници представят информация в общината за броя на селскостопански животни, които ще пашуват в горските територии - общинска собственост.
Раздел 6

Защита на горските територии
Чл. 26. (1) Защитата на горските територии общинска собственост, която обхваща мерките за превенция и борба с болести, вредители, пожари и други абиотични въздействия, се осъществява от кмета на общината.

(2) Условията и реда за организиране и провеждане защитата на горските територии общинска собственост се определят с наредба на Министерство на земеделието и храните.



Чл. 27. (1) Кметът на общината, кметовете на кметства и кметските наместници организират за сметка на общинския бюджет доброволни формирования за гасене на горски пожари по реда на Закона за защита при бедствия.

(2) Кметът на общината организира специализирана група за действие при гасене на горски пожари.


Раздел 7

Достъп до горите на общината
Чл. 28. (1). Достъпът до горите на общината се осъществява при условията и по ред, определени с наредба на Министерство на земеделието и храните и Министерство на вътрешните работи.

(2) Със заповед Кмета на общината спира дейности и строителство в горските територии – общинска собственост, и в такива, предоставени за управление, при констатиране в тях на нарушения по този закон или на подзаконовите актове по прилагането му.



Чл. 29. (1) Товарни превозни средства и пътни превозни средства с животинска тяга могат да се движат в горските територии и по горските пътища само във връзка с изпълнение на горскостопански, селскостопански и ловностопански дейности.

(2) Обстоятелството, че превозното средство ще се ползва за изпълнение на дейностите по ал. 1, се удостоверява със:

1. документ, издаден от директора на държавното горско стопанство без заплащане на такса - когато дейността се извършва от стопанството или е възложена от него;

2. разрешително за лов, валидно за конкретната дата и място на ловуване;

3. документ, издаден без заплащане на такса от кмета на общината, кметството или кметския наместник - в останалите случаи.

(3) Собствениците или ползвателите на имоти, за чието ползване е необходимо преминаването с товарни превозни средства и пътни превозни средства с животинска тяга по горски пътища, получават разрешение за движение по конкретните пътища от кмета на общината, кметството или кметския наместник по

местонахождението на имота.

(4) За издаване на разрешение за движение по конкретни пътища собствениците или ползвателите на имоти, внасят по сметка на Общината депозит в размер на сума равна на сбора от всеки линеен метър, използван от пътя по 0,50 лв. и количеството добита дървесина по 0,50 лв.

(5) За общинските пътища в горските територии се създава и поддържа информационна база, която съдържа:

1. списък на пътните отсечки и дължината им;

2. вид основа;

3. широчина на пътните платна;

4. вид на покритието;

5. банкети, канавки;

6. други данни.

(6) За състоянието на пътищата преди издаване на разрешение за движение се извършва обследване и за отделните участъци се съставя констативен протокол за състоянието на общинските пътища в горски територии.

(7) Депозитът, внесен от собствениците или ползвателите на имоти, се възстановява след извършване на повторно обследване за състоянието на отделните участъци.

(8) При констатиране на влошено състояние на пътя, депозитът се задържа.

(9) Документите за достъп на превозните средства по ал. 2 са:

1. със срок на действие до приключване на съответната горскостопанска, селскостопанска и ловностопанска дейност;

2. безсрочни - за собствениците или ползвателите на имоти по ал. 3.

(10) копие от документа за достъп се съхранява в срок до една година от издаването му.

(11) Движението по горските пътища на пътни превозни средства, извън посочените в ал. 1, се извършва при условия и по ред, определени с наредбата на министерството на земеделието и храните. Управлението на велосипеди, както и ездата в гората са разрешени само по горските пътища и по обозначените за целта трасета.

(12) По искане на кмета на общината директорът на регионалната дирекция по горите със заповед може да определи горски пътища, за които движението на пътни превозни средства е свободно.

(13) В случаите по ал. 7, общината е длъжна за своя сметка да обозначи съответните пътища и да осигурява тяхната текуща поддръжка и ремонт.

(14) Собствениците и ползвателите на имоти в горските територии или граничещи с такива не могат да ограничават достъпа до горските пътища, включително чрез ограждане или по друг начин, ограничаващ свободното им ползване.

(15) Организирани обществени или спортни мероприятия в горските територии, както и в територии, които граничат с такива, могат да се провеждат след

получаване на разрешение от директора на съответната регионална дирекция по горите.


Раздел 8

Строителство в горските територии на общината,

без промяна на предназначението
Чл. 30. (1) Строителство в горските територии собственост на общината, без

промяна на предназначението, се допуска при изграждане на следните обекти:

1. стълбове за въздушни електропроводи;

2. стълбове за телекомуникационно оборудване, радио и телевизионно разпространение, съобщителни линии, безжичен интернет и други съоръжения на техническата инфраструктура;

3. сгради и съоръжения, свързани с управлението, възпроизводството, ползването и опазването на горите и дивеча, независимо от тяхната собственост:

а) автомобилни горски пътища;

б) заслони за обществено ползване;

в) ферми за отглеждане на дивеч, риболюпилни и рибарници;

г) посетителски и информационни центрове, които не включват помещения за

постоянно или временно обитаване;

д) горски и ловни кантони, които не включват помещения за постоянно или

временно обитаване;

е) контролни горски пунктове, които не включват помещения за постоянно или временно обитаване;

4. подземни електропроводи, надземни и подземни проводи за хидротехнически съоръжения, нефтопроводи, топлопроводи, газопроводи, нефтопродуктопроводи, водопроводи, канализации, кабели и други елементи на техническата инфраструктура.

(2) Строителството на обекти по ал. 1 се разрешава при условията и по реда на Закона за устройство на територията и на наредба на министерството на регионалното развитие и благоустройството и министерството на земеделието и храните.
Глава втора

УПРАВЛЕНИЕ НА ГОРСКИТЕ ТЕРИТОРИИ НА ОБЩИНАТА

Раздел І

Управление, опазване и контрол в горските територии

общинска собственост
Чл. 31. За управлението на горските територии общинска собственост, съгласно чл.181 от Закона за горите, с Решение на Общински съвет и със заповед на Кмета на община Мездра се определя структурно звено в администрацията.

Чл. 32. (1) Функциите по опазване на горските територии на структурираното звено в администрацията са регламентирани с чл. 190 от Закона за горите.

(2) Функциите по издаване на превозни билети на структурираното звено в администрацията са регламентирани с чл. 211, ал. 4 от Закона за горите.

Раздел 3

Планиране на дейностите в Общинските горски територии
Чл. 33. (1) Кметът на Община Мездра ежегодно одобрява годишен план за

обемите на предвидените ползвания от горските територии – общинска

собственост по решение на общинския съвет.

(2) Годишния план за ползванията от горските територии – общинска собственост се публикува на интернет страницата на общината.



Чл. 34. Определен със Заповед на Кмета на община Мездра, служител представя информация:

1. за размера на планираните залесявания, отглеждане на култури, противопожарни мероприятия, противоерозионни дейности, строеж на пътища, отглеждане на млади насаждения

2. за планирания обем дървесина за ползване;

3. за планиран обем на страничните ползвания;

4. вида и планираните процедури;

Чл. 35. (1) В срок до 31 януари определеният по чл.34 служител изготвя отчет за извършените дейности за предходната година, го представя пред кмета на община Мездра.

Чл. 36. (1) Приходите в план – сметката от общинските горски територии постъпват в общинския бюджет и се формират от:

1. средствата от продажба на дървесина, горски репродуктивни материали и

недървесни горски продукти:

2. невъзстановими депозити;

3. средства от отдаване под аренда и под наем на горски територии – общинска собственост;

4. средства от учредени сервитути и право на строеж върху горски територии –

общинска собственост;

5. глоби и обезщетения за нарушения в горските територии на общината;

6. обезщетения за обществени екосистемни ползи;

7. неустойки по договори за дейности в горските територии на общината;

8. получени средства за обезщетения по застраховки.

(2) Разходи за стопанисване на Общинските горски територии:

1. подпомагане на естественото възобновяване на горите;

2. събиране, закупуване, доставка, преработване и съхраняване на горски семена и плодове;

3. производство или закупуване и доставка на посадъчен материал;

4. подготовка на почвата за залесяване;

5. залесяване;

6. отглеждане на подраста и на новосъздадените култури;

7. попълване на горски култури;

8. инвентаризация на горските култури;

9. направа и поддържане на огради на горски култури и възобновителни участъци;

10. изграждане на дребни технико-укрепителни съоръжения за борба с ерозията;

11. провеждане на сечи в горите - без материален добив;

12. почистване на сечища и други площи за залесяване;

13. маркиране на насаждения и дървета за сеч;

14. защита на горските територии собственост на общината;

15. опазване на горските територии собственост на общината както и на такива, предоставени за управление въз основа на договор;

16. строителство, поддръжка, ремонт и други присъщи разходи за дълготрайни

активи - собственост на общината, предназначени за стопанисване на горските

територии на общината.

17. строителство, поддръжка и ремонт на:

а/ горски пътища;

б/ складове, горски бараки, навеси, заслони, опорни и пунктове за опазване на горите;

в/ пожаронаблюдателни кули и други противопожарни съоръжения;

18. мероприятия, свързани със стопанисването на горите в защитените територии;

19. изработване на стопански планове и програми;

20. научно обслужване и внедрителска дейност;

21. международна дейност, по въпроси на горските територии;

22. членски внос за участие на общината в различни организации и сдружения,

свързани с горите;

23. съдебни и други такси по дела, касаещи горите;

24. провеждане на процедури за възлагане на дейности в горските територии на

общината;

25. разходи по отнемане, съхраняване и продажба на отнети в полза на общината вещи, свързани с опазването на горските територии;

26. застраховки и обезщетения.

Чл. 37. (1) Глобите, имуществените санкции и сумите, получени от продажбата на отнетите в полза на общината вещи, или паричната равностойност на липсващите

вещи - предмет и/или средство на нарушението, се внасят в бюджета на общината, когато наказателното постановление е издадено от кмета на община.

(2) Размерът на обезщетенията за вреди/щети върху горски територии, съоръжения, изградени в тях и върху горски пътища, се определя с наредба на Министерския съвет.
Административни нарушения и наказания

Чл. 38. Всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил на други лица вследствие на нарушение на Закона за горите и на подзаконовите актове по прилагането му.

Чл. 39. (1) Нарушенията по Закона за горите и подзаконовите актове по прилагането му за горските територии на територията на община се установяват с актове на служителите на държавните горски стопанства, звеното по чл.31, от кметовете на кметства и кметските наместници.

(2) Служителите на държавните горски стопанства, звеното по чл.31, кметовете на кметства и кметските наместници имат право да проверяват всички документи за сеч, паша и други ползвания от горите.



Чл. 40. (1) Наказателните постановления по Закона за горите и подзаконовите актове по прилагането му се издават от кмета на общината - за нарушения, установени от служителите на държавното горско стопанство, с които е

сключен договора по чл.31, от кметовете на кметства и кметските наместници.

(2) Не подлежат на обжалване наказателните постановления, с които е наложена глоба до 100 лв. включително или е постановено отнемане в полза на общината на вещи, чиято стойност е до 1000 лв., или обезщетението за причинени щети е на същата стойност.

Чл. 41. Съставянето на актовете, издаването, обжалването и изпълнението на

наказателните постановления се извършва по реда на Закона за административните нарушения и наказания.


Преходни и заключителни разпоредби
§ 1. За неуредени в наредбата случаи се прилагат разпоредбите на българското законодателство и по специално Закона за горите, Закона за общинската собственост и подзаконовите нормативни актове по тяхното прилагане.

§ 2. Наредбата е приета с решение № .................... год. на Общински съвет-

Мездра, протокол №..... и влиза в сила от датата на приемана на Решението на Общински съвет - Мездра.



§ 3. Наредбата е приета на основание чл. 181, ал.6 от Закона за горите, чл.21, ал.2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация.

§ 4. Изпълнението на наредбата се възлага на кмета на община Мездра.
Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> 120 Основно училище “Георги С. Раковски” София
2015 -> Премиерният сериал Изкушение от 12 октомври по бтв lady
2015 -> Агнешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 г
2015 -> Пилешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 14 януари 2015 г
2015 -> Бяла кристална захар седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 Г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница