За устройство и управление на гробищните паркове и обредни зали на територията



Дата18.12.2018
Размер333 Kb.
#107409


ОБЩИНСКИ СЪВЕТ БЯЛА СЛАТИНА



Наредба № 22


за устройство и управление

на гробищните паркове

и обредни зали

на територията

на Община Бяла Слатина

БЯЛА СЛАТИНА, март 2009 г.



РАЗДЕЛ I
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ


Чл.1.





Тази Наредба се издава на основание чл. 21, ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация и във връзка с Наредба № 21 за хигиенните изисквания за изграждане и поддържане на гробищни паркове (гробища) и погребване и пренасяне на покойници.

Чл.2.




Настоящата наредба урежда управлението и вътрешния ред в гробищните паркове на територията на община Бяла Слатина, както реда и условията за погребения и полагане на урни, ползването и благоустрояването на гробните и урнови места и свързаните с тази дейност услуги.

Чл.3.

(1)

Гробищните паркове са обществени терени със специално предназначение. Те са публична общинска собственост по силата на чл. 140, във връзка с чл. 17, ал. 2 и 4 от Конституцията на Република България и на чл. 3, ал. 2, т. 3 от Закона за общинската собственост.

 

(2)

На територията на Община Бяла Слатина действат:

 

 

1.

Християнски гробищен парк

 

 

2.

Мюсюлмански гробищен парк

 

 

3.

Гробища в населените места.

Чл.4.

 

Създаването на нови, разширяването или закриването на действащи гробищни паркове и гробища на територията на общината става с решение на Общинския съвет.

Чл.5.

 

По желание на религиозни общности или етнически групи могат да се обособят самостоятелни парцели, при спазване изискванията на Паркоустройствения гробищен план и с решение на Общинския съвет.

Чл.6.

 

Терените на гробищните паркове, съгласно тяхното устройство, се делят на парцели и главни и второстепенни алеи. Парцелите са разделени на редове, а редовете - на гробни места. Гробните места представляват обикновени гробове, семейни гробни места, урнови гробове и урнови ниши.


РАЗДЕЛ II
УПРАВЛЕНИЕ


Чл.7.

(1)

Гробищните паркове и обредни зали на територията на гр. Бяла Слатина, както и намиращите се в тях сгради и съоръжения публична общинска собственост, се управляват, стопанисват и поддържат от кмета на Община Бяла Слатина.

 

(2)

Гробищата на територията на кметствата се управляват и стопанисват от съответните кметове или кметски наместници.

Чл.8.

(1)

Кметът на община Бяла Слатина създава звено “Гробищни паркове и обредни зали” за стопанисване и поддържане на гробищните паркове и обредните зали към тях.

 

(2)

Звено „Гробищни паркове и обрeдни зали” се обособява в Общинско предприятие „Чистота и озеленяване”.

 

(3)

Звено „Гробищни паркове и обредни зали” се ръководи от „ръководител звено”, който е на пряко подчинение на директора на ОП „Чистота и озеленяване”.

Чл.9.

(1)

Звено „Гробищни паркове и обредни зали” осъществява административни и благоустройствени дейности.

 

(2)

Административните дейности по ал. 1 включват:

 

 

1.

определяне на ден, час и място за извършване на погребения;

 

 

2.

събиране на такси за откупуване на гробни места;

 

 

3.

създаване и поддържане на общ регистър на покойниците по гробищни паркове.

 

(3)

Благоустройствените дейности по ал. 1 включват:

 

 

1.

изкопаване и оформяне на гробно място;

 

 

2.

изваждане и обеззаразяване на кости;

 

 

3.

полагане на ковчег и зариване на гроб;

 

 

4.

поддържане и почистване на гробищните паркове;

 

 

5.

опазване на обществения ред на територията на гробищните паркове и обредни зали.

Чл.10.

 

Община Бяла Слатина, в рамките на своя бюджет, осигурява средства за поддържане, обновяване и разширяване на гробищните терени, сгради и съоръжения, общо озеленяване и изграждане на алейна мрежа, водопроводи, общо осветление, транспортни комуникации, охрана и др.

Чл.11.

(1)

Култовите сгради в гробищните паркове се управляват и стопанисват от ръководствата на съответните религиозни общности.

 

(2)

Строителните и ремонтните работи в парцелите и по сградите от предходната алинея се извършват при спазване изискванията на Закона за устройство на територията.

РАЗДЕЛ III

ГРОБНИ МЕСТА И ТЯХНОТО ПОЛЗВАНЕ




Чл.12.

(1)

Гробните места са:

 

 

1.

обикновен гроб;

 

 

2.

урнова ниша (гроб);

 

 

3.

фамилно гробно място (гробница)

 

(2)

Обикновен гроб е обособена част от парка, съгласно изискванията на Наредба № 21 на Министерството на здравеопазването за полагане на ковчега с тялото на покойника.

 

(3)

Урнов гроб е обособена част от гробищния парк, в минимизирани размери (50 см х 70 см) за полагане на една или повече урни с праха на покойници.

 

(4)

Урнова ниша се обособява в специално изградена в гробищния парк урнова стена за полагане на урни с праха на покойници.

Чл.13.

(1)

Полагане на покойник се извършва в ново гробно място в гробищни паркове – Християнски, Мюсюлмански и на територията на населените места

 

(2)

Урна с прах на покойник се полага в урнова ниша (гроб), в обикновен гроб или във фамилен гроб

 

(3)

Препогребване се извършва в наследствен гроб във всички гробищни паркове на територията на Община Бяла Слатина .

Чл.14.

(1)

С полагането на покойник или урна с праха му се поражда правото на гробоползване за наследниците му по закон или завещание.

 

(2)

Правото на гробоползване на обикновен и урнов гроб, както и на фамилна гробница обхваща:

 

 

1.

извършване на последващи погребения в него, по реда и условията в тази Наредба;

 

 

2.

оформяне на гробните места с паметник, портрети с лика и надпис с изписване името на покойника, с датите на раждането и смъртта му, с ограда по установените размери на гробното място;

 

 

3.

засаждане на декоративни цветя и треви;

 

 

4.

извършване на траурни и възпоменателни обреди.

 

(3)

Правото на ползване на урнова ниша обхваща:

 

 

1.

извършване на последващо урнополагане по реда и условията на тази Наредба;

 

 

2.

поставяне на табела с изписване името на покойника, датите на раждане и смърт и портрет с лика му;

 

 

3.

поставяне на цветя, в монтирана край нишата ваза;

 

 

4.

извършване на траурни и възпоменателни обреди.

 

(4)

Оформянето на гробните места и тяхното благоустрояване не може да излиза извън установените в Наредба 21 на Министерство на здравеопазването правила.

Чл.15.

(1)

Правото на гробоползване е срочно, освен в случаите на възмездно придобиване на ползването за вечни времена, на основание Закона за местните данъци и такси, чрез такси, определени от Общинския съвет.

 

(2)

Гробно място се ползва безплатно само за срок от 8 години, при погребване на първи покойник.

 

(3)

Преотстъпено право на гробоползване между наследници се доказва пред съответните длъжностни лица от Общинската администрация, въз основа на удостоверение за наследници.

 

(4)

Безсрочно право на гробоползване може да се придобие от гробоползвателите с редовно поддържани, благоустроени с трайни паметни плочи гробни места, след заплащане на определените от Общинския съвет гробни такси съгласно ал. 1.

Чл.16.

(1)

Предварително запазване на индивидуални гробни места не се допуска.

 

(2)

Изключение по ал. 1 се допуска с изрично разрешение на Кмета на общината с оглед създаване на семейни гробници или разширяване на съществуващи семейни гробници. Оформените семейни гробници се предоставят за ползване за вечни времена.

Чл.17.

 

Цялостният процес по изкопаването, оформянето и зариването на гробни места се извършва от служители на Община Бяла Слатина, назначени в звено “Гробищни паркове и обредни зали”.

Чл.18.

(1)

Полагането на друг покойник в обикновен стар гроб не се допуска преди изтичането на 8 години. Ограничението по ал. 1 и ал. 2 не се прилага за урнополагане.

 

(2)

Отваряне на стар гроб преди изтичане на 8 години може да стане по нареждане на съда или прокуратурата със заповед на директора на съответната Хигиенно-епидемиологична инспекция (ХЕИ).

Чл.19.

 

В зависимост от особеностите на почвата и нивото на подпочвените води, Общинската администрация, съгласувано с РИОКОЗ, може да определя и по-висока граница за препогребване в стар гроб, ако определеният в чл. 17 срок за пълно разлагане на органичната материя е недостатъчен.

Чл.20.

(1)

След изтичане на определения срок, не откупените гробни места остават на разположение на Общинската администрация и могат да се предоставят за нови погребения след уведомление на наследниците по постоянен адрес, с писмено разпореждане на Кмета на Община Бяла Слатина, или на упълномощено от него лице от специализираната администрация. Костите се поставят в костница.

 

(2)

При изваждане на кости на единствен покойник от гробно място за преместването им в друг гроб по желание на наследниците, освободеното гробно място остава на разпореждане на Общинската администрация за нови погребения. Правото на гробоползване по отношение на този гроб се прекратява, независимо от срока за който е откупено.

Чл.21.

(1)

Правото на гробоползване след първите 8 години може да бъде продължено периодично за срок от 15 години или за вечни времена по искане на някой от наследниците, след представяне на удостоверение за наследници и заплащане на определената от Общинския съвет такса.

 

(2)

Когато правото на гробоползване не е продължено, гробното място се предоставя за ново погребение.

 

(3)

В случаите по предходната алинея, по искане на заинтересованите, може да се продължи правото на ползване на гробното място и след изтичане на срока по ал.1, ако пропускането се дължи на основателни причини, гробното място е добре поддържано и има траен надгробен знак. Удължаването на срока не може да бъде повече от шест месеца.

 

(4)

В случай, когато завещателят е завещал цялото си имущество в полза на трето лице, без да е упоменато в завещанието, гробното място се предоставя на наследника. При липса на такъв, гробното място остава на разпореждане на Общината.

Чл.22.

 

За неуредените в този раздел случаи се прилагат разпоредбите на Закона за наследството.

РАЗДЕЛ IV
ПОГРЕБЕНИЯ И УРНОПОЛАГАНЕ


Чл.23.

(1)

В гробищните паркове на гр. Бяла Слатина се погребват покойници с постоянен адрес или адресно регистрирани приживе жители на гр. Бяла Слатина

 

(2)

Покойници от други населени места могат да бъдат погребвани в гр. Бяла Слатина, с разрешение на кмета на общината, ако:

 

 

1.

родствениците им са с постоянен адрес в гр.Бяла Слатина;

 

 

2.

имат право на гробоползване (наследствен гроб) в гр. Бяла Слатина.

 

(3)

На територията на гр. Бяла Слатина се погребват и покойници с неустановена самоличност, както и покойници, които не са потърсени от близките им, или нямат близки. Тези погребения се извършват в определен от Кмета на общината за тази цел парцел.

 

(4)

Покойници - чужди граждани се погребват в гробищните паркове на територията на гр. Бяла Слатина, освен в случаите, когато близките на покойника са потърсили тялото.

Чл.24.

 

Покойници, принадлежали приживе към някоя религиозна общност извън традиционното източноправославно вероизповедание или етническа група, се погребват по реда на тази Наредба. Религиозните погребални ритуали са допустими, доколкото не противоречат на тази Наредба.

Чл.25.

(1)

Погребения се извършват в светлата част на денонощието, не по-рано от 24 часа и не по-късно от 48 часа от настъпването на смъртта. Погребение след изтичане на 48 часа се извършва при условие, че са взети мерки за запазване и консервиране на трупа.

 

(2)

Кметът утвърждава работно време за зимния и летния сезон за всеки гробищен парк всеки месец септември и месец март.

Чл.26.

 

Погребения се извършват при представяне на препис-извлечение от акта за смърт, който служи за разрешение за погребение.

Чл.27.

(1)

Всяко гробно място за възрастен е с максимални размери: ширина 100 см, дължина 200 см, дълбочина 150 см. В случай на гроб с бетонна камера дълбочината на изкопа е 220 см.

 

(2)

Всяко гробно място за дете е с размери: ширина 100 см, дължина 200 см и дълбочина не по-малка от 120 см.

Чл.28.

(1)

Близките на починал или упълномощено лице от болничното заведение, където е настъпила смъртта, са длъжни в срок до 48 часа след констатирането й, да уведомят длъжностното лице по гражданско състояние на общината или кметството за съставяне акта за смърт, като представят документите за самоличност на починалия и медицинското съобщение за смърт. Длъжностното лице съставя акта за смърт и издава препис- извлечение от него.

 

(2)

Актът за смърт може да се състави и след изтичане на срока по ал. 1, без да е необходимо решение на съда за това, когато се наложи съдебно медицинско освидетелстване на трупа, при условията, предвидени в Наказателно-процесуалния кодекс. Органът на съдебната власт, назначил съответната съдебно медицинска експертиза, издава документ, удостоверяващ причината за забавянето.

Чл.29.

 

Когато има съмнения или данни за насилствена смърт, Общинската администрация организира погребението след като получи разрешение от компетентните органи.

Чл.30.

(1)

Поставянето на предмети, пари, злата и др. в ковчега с мъртвеца и гроба е забранено.

 

(2)

В урновата ниша не се разрешава поставянето на други предмети, освен урната с праха на покойника.

Чл.31.

 

Погребването в общи гробове е забранено.

РАЗДЕЛ V
ОБРЕДНА И РИТУАЛНА ДЕЙНОСТ


Чл.32.

(1)

Религиозни ритуали се провеждат от духовни лица, съгласно каноните на съответната религия.

 

(2)

Гражданските ритуали се провеждат в обредните зали – публична общинска собственост.

 

(3)

Традиционни и обичайни обреди могат да се правят на гроба от близките на починалия, ако те не нарушават обществения ред.

 

(4)

Обредни действия и ритуали, противоречащи на добрите нрави и благоприличие са недопустими.

 

/5/

Не се разрешава внасянето на покойници в обредните зали в случаите, когато са нарушени изискванията на чл. 9, ал. 2 и чл. 11. от Наредба 21 на Министерството на здравеопазването.

РАЗДЕЛ VI
ОБЩЕСТВЕН РЕД В ГРОБИЩНИТЕ ПАРКОВЕ


Чл.33.

 

Посещения в гробищните паркове се допускат:

 

 

1.

За времето от 1 април до 30 септември

 

 

 

-

от 7.00 ч. до 21.00 ч.

 

 

2.

За времето от 1 октомври до 31 март

 

 

 

-

от 7.00 ч. до 20.00 ч.

Чл.34.

 

В районите на гробищните паркове се забранява:

 

 

1.

Посещението на деца под 10 годишна възраст, ако не са съпроводени от пълнолетни лица.

 

 

2.

Въвеждането на домашни и други животни, с изключение на кучета-водачи на хора с увреждания, снабдени с отличителна служебна екипировка и знаци.

 

 

3.

Приготвянето на циментови и варови разтвори по алеите, струпването на насипни материали и части за паметници, без надлежно разрешение на Общинската администрация.

 

 

4.

Отсичане на дървета без разрешение от службите за опазване на околната среда в общината.

Чл.35.

(1)

Не се разрешава извън определените за целта места:

 

 

1.

Изхвърлянето на хранителни и други отпадъци и увехнали цветя и треви.

 

 

2.

Паленето на огън и изгаряне на отпадъците.

 

 

3.

Разлепване и поставяне на некролози, афиши, реклами, съобщения и др.

 

 

4.

Засаждане на плодни дървета в гробните места.

 

(2)

Лицата, извършвали работи по оформянето, благоустрояването и поддръжката на гробни места, са длъжни незабавно, за своя сметка, да възстановят терените, засегнати от дейността и да почистят работните площадки.

РАЗДЕЛ VII
КОНТРОЛ И САНКЦИИ


Чл.36.

 

Контролът по изпълнение на тази Наредба се осъществява от Кмета на общината чрез заместник кмета по Образование, култура, здравни и социални дейности и кметовете на населените места.

Чл.37.

(1)

Длъжностно лице, което не изпълни задълженията си по настоящата Наредба, се наказва с глоба, съответно имуществена санкция, от 50 до 500 лева, ако не подлежи на по-тежко наказание. За повторно нарушение глобата, съответно имуществената санкция, е от 100 до 1000 лева.

 

(2)

За констатирани нарушения на граждани по настоящата Наредба, на нарушителите се налага глоба в размер между 10 и 500 лева.

 

(3)

Конкретният размер на глобата по ал. 1 и ал. 2 се определя в зависимост от характера на нарушението, поредността и нанесените щети.

 

(4)

Заместник кметът упълномощава длъжностни лица за издаване на актове при констатирани нарушения в гробищните паркове и при неизпълнение разпоредбите на настоящата наредба.

 

(5)

Наказателните постановления се издават от Кмета на общината или писмено упълномощено от него лице от общинската администрация.

 

(6)

Административно-наказателното производство се осъществява по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

Чл.38.

 

Сумите, събрани по чл. 37, се внасят в приход на звено „Гробищни паркове и обредни зали” и се разходват за благоустрояване на гробищните паркове.

Чл.39.

(1)

За изградените и монтирани без разрешения обекти и съоръжения на територията на гробищните паркове, или които са извършени в отклонение на даденото разрешение и не могат да бъдат узаконени в съответствие с предвижданията на действащите паркоустройствени планове, се предприемат принудителни мерки, предвидени в ЗТСУ с писмена заповед на Кмета на Община Бяла Слатина.

 

(2)

Заповедта по ал. 1 може да се обжалва по реда на Закона за административното производство.

РАЗДЕЛ VIII
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ


§ 1.

 

Разпоредбите и задълженията на гробоползвателите, придобили правата си за ползване на гробни места преди влизането в сила на тази Наредба, се привеждат в съответствие на Наредбата.

§ 2.

 

Наредбата е приета на основание чл. 22, ал. 1 от ЗМСМА и чл. 8, ал. 2 от Закона за общинската собственост с Решение № 383 / 26.03.09. година на Общински съвет – Бяла Слатина.

§ 3.

 

Наредбата влиза в сила 7 дни след приемането й на заседание на Общински съвет.

§ 4.

 

Наредбата се разгласява официално чрез сайта на община Бяла Слатина.


Водил протокола: ПРЕДСЕДАТЕЛ НА

ОБЩИНСКИЯ СЪВЕТ:

/ Н. Петрова/ /Цв. Иванова/




Каталог: assets -> Obshtinski syvet -> Normativni dokumenti -> Naredbi
Naredbi -> Бяла слатина, април 2005 г. Глава първа общи положения
Naredbi -> Решение №480 / 30. 11. 2006 г. Изменена с Решение №40 / 24. 01. 2008 г. Изменена с Решение №277 / 18. 11. 2008 г. Глава първа
Naredbi -> Решение №136 / 30. 05. 12. Глава първа общи положения
Naredbi -> Решение №293 / 24. 11. 2005 Доп с Решение №194 / 28. 07. 2008 Доп с Решение №395 / 22. 04. 2009 Глава първа
Naredbi -> Решение №435 / 31. 01. 2002 г. Изменена с Решение №453 / 28. 03. 2002 г. Изменена с Решение №13 / 11. 12. 2003 г
Normativni dokumenti -> Програма за развитие на читалищната дейност в община Бяла Слатина за 2012 година
Naredbi -> Решение №292 / 18. 12. 2008 г. Изменена с Решение №320 / 29. 01. 2009 г. Изменена с Решение №564 / 28. 01. 2010 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница