За устройството и дейността на научноизследователския сектор



Дата26.09.2018
Размер82.68 Kb.
#82775
ПРАВИЛНИК
ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА
НА НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИЯ СЕКТОР
ПРИ ЛЕСОТЕХНИЧЕСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ

РАЗДЕЛ ПЪРВИ

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Нас­то­ящи­ят пра­вил­ник уреж­да ус­т­ройс­т­во­то и дейнос­т­та на На­уч­но­из­с­ле­до­ва­тел­с­кия сек­тор (НИС) при Ле­со­тех­ни­чес­кия уни­вер­си­тет (ЛТУ) – гр. Со­фия.

Чл. 2. (1) НИС е спе­ци­али­зи­ра­но об­с­луж­ва­що зве­но в струк­ту­ра­та на ЛТУ, ко­ето ор­га­ни­зи­ра и ко­ор­ди­ни­ра из­вър­ш­ва­не­то на на­уч­ноиз­с­ле­до­ва­тел­с­ка, про­ек­тан­т­с­ка, ин­же­не­ро-внед­ри­тел­с­ка, кон­сул­та­ци­он­на, ек­с­пер­т­на и дру­ги дейнос­ти и оси­гу­ря­ва тях­но­то те­ку­що ад­ми­нис­т­ра­тив­но и сче­то­вод­но об­с­луж­ва­не.

(2) НИС из­вър­ш­ва сво­ята дейност в съ­от­ветс­т­вие с нас­то­ящия пра­вил­ник, ико­но­ми­чес­ки­те пра­ви­ла на уни­вер­си­те­та и дейс­т­ва­щи­те нор­ма­тив­ни ак­то­ве.

(3) НИС е зве­но на са­мос­то­ятел­на сто­пан­с­ка смет­ка без пра­ва на соб­с­т­ве­ност и на соб­с­т­ве­на ма­те­ри­ал­на ба­за.

Чл. 3. НИС се об­ра­зу­ва, ре­ор­га­ни­зи­ра и прек­ра­тя­ва дейнос­т­та си с ре­ше­ние на Ака­де­мич­ния съ­вет (АС) на ЛТУ.

Чл. 4. (1) Пред­с­та­ви­тел­с­т­во­то на сектора пред външ­ни ин­с­ти­ту­ции се осъ­щес­т­вя­ва от рек­то­ра на ЛТУ или пря­ко, в рам­ки­те на пъл­но­мо­щи­ята от ръководителя на НИС.

(2) Те­ку­що­то ръ­ко­вод­с­т­во и ко­ор­ди­на­ци­ята на дейнос­т­та на НИС се осъ­щес­т­вя­ва от неговия ръ­ко­во­ди­тел.


РАЗДЕЛ ВТОРИ

ДЕЙНОСТ

Чл. 5. (1) НИС осъ­щес­т­вя­ва дейнос­т­та си на до­го­вор­на ос­но­ва чрез обо­со­бе­ни вре­мен­ни прог­рам­ни или дру­ги твор­чес­ки из­пъл­ни­тел­с­ки ко­лек­ти­ви.

(2) Прог­рам­ни­ят ко­лек­тив по сми­съ­ла на пред­ход­на­та али­­нея се фор­ми­ра за из­пъл­не­ние на меж­ду­на­род­ни и на­ци­онал­ни прог­­ра­ми, рег­ла­ментирани от международни и национални инсти­туции.

(3) Твор­чес­ки из­пъл­ни­тел­с­ки ко­лек­ти­ви се фор­ми­рат за из­пъл­не­ние на кон­к­рет­ни за­да­чи от вън­шен въз­ло­жи­тел или от ЛТУ, рег­ла­мен­ти­ра­ни по съ­дър­жа­ние, обем и сро­ко­ве за из­пъл­не­ние.

(4) В прог­рам­ни твор­чес­ки ко­лек­ти­ви мо­гат да учас­т­ват пре­по­да­ва­те­ли, на­уч­ни сът­руд­ни­ци, слу­жи­те­ли, по­мощ­но-тех­ни­чес­ки пер­со­нал от уни­вер­си­те­та и по­де­ле­ни­ята, сту­ден­ти, док­то­ран­ти, спе­ци­али­зан­ти и външ­ни спе­ци­алис­ти.

Чл. 6. Из­пъл­ни­тел­с­ки­ят ра­бо­тен ко­лек­тив е ор­га­ни­за­ци­он­но и ико­но­ми­чес­ки обо­со­бен и фун­к­ци­они­ра на прин­ци­па на са­мо­уп­рав­ле­ние в рам­ки­те на пре­дос­та­ве­ни­те му за из­пол­з­ва­не сред­с­т­ва.

Чл. 7. (1) Ръ­ко­во­ди­те­лят на ко­лек­ти­ва оп­ре­де­ля не­го­вия със­тав, как­то и про­дъл­жи­тел­нос­т­та на учас­тие на всеки член на колектива. На та­зи ос­но­ва той оп­ре­де­ля и пер­со­нал­на­та за­етост, вло­жения труд, сред­с­т­вата за въз­наг­раж­де­ние и дру­гите ма­те­ри­ал­ни раз­хо­ди по из­пъл­не­ние на за­да­ча­та.

(2) Ръ­ко­во­ди­те­лят на НИС ут­вър­ж­да­ва със­та­ва на ко­лек­ти­ва и неговия ръководител и сключва срочни тру­до­ви до­го­во­ри за тях­но­то из­пъл­не­ние.

Чл. 8. Ръ­ко­во­ди­те­лят и чле­но­ве­те на из­пъл­ни­тел­с­кия ко­лек­тив сключ­ват граж­дан­с­ки до­го­во­ри с НИС за вре­ме­то, през ко­ето са за­ети по из­пъл­не­ние на за­да­ча­та.

Чл. 9. (1) НИС сключ­ва до­го­во­ри за съз­да­ва­не на на­уч­ни про­дук­ти и до­го­во­ри за на­уч­но об­с­луж­ва­не на външ­ни въз­ло­жи­те­ли.

(2) До­го­во­ри­те с външ­ни въз­ло­жи­те­ли за из­пъл­не­ние на кон­крет­ни на­уч­но­из­с­ле­до­ва­тел­с­ки за­да­чи се сключ­ват по образец, съг­ла­су­ван с въз­ло­жи­те­ля.

(3) До­го­во­ри­те за раз­ра­бот­ва­не на про­ек­ти по меж­ду­на­род­ни и на­ци­онал­ни прог­ра­ми се сключ­ват по рег­ла­мен­ти­ра­ни­те от тях об­раз­ци.

(4) При не­об­хо­ди­мост към дейс­т­ва­щи­те до­го­во­ри и пре­ди из­ти­ча­не на съ­от­вет­ни­те сро­ко­ве мо­гат да се сключ­ват до­пъл­ни­тел­ни спо­ра­зу­ме­ния – не­раз­дел­на част от ос­нов­ния до­го­вор с про­ме­ни в це­на­та или (и) сро­ко­ве­те за из­пъл­не­ние на от­дел­ни­те ета­пи и на до­го­во­ра ка­то ця­ло.

(5) Раз­п­ре­де­ле­ни­ето и из­раз­ход­ва­не­то на сред­с­т­ва­та по до­го­во­ри­те се осъ­щес­т­вя­ват в съ­от­ветс­т­вие с пред­ло­же­на от ръ­ко­во­ди­те­ля на ко­лек­ти­ва и ут­вър­де­на от ръ­ко­во­ди­те­ля и отговор­ния сче­то­во­ди­тел на НИС план-смет­ка. При не­об­хо­ди­мост в нея мо­гат да се пра­вят про­ме­ни в раз­п­ре­де­ле­ни­ето на сред­с­т­ва­та по пред­ло­же­ние на ръ­ко­во­ди­те­ля на ко­лек­ти­ва, ут­вър­де­ни от ръ­ко­во­ди­те­ля и отговорния сче­то­во­ди­тел на НИС.

Чл. 10. (1) В из­пъл­не­ние на за­да­чи­те по граж­дан­с­ки до­го­вор мо­же да се прив­ле­кат ка­то по­диз­пъл­ни­те­ли външ­ни ор­га­ни­за­ции, колек­­ти­ви и от­дел­ни спе­ци­алис­ти.

(2) На из­пъл­ни­те­ли­те мо­же да се въз­ла­га из­пъл­не­ние на от­дел­ни час­ти от за­да­ча­та, на­уч­на или тех­ни­чес­ка по­мощ и ус­лу­ги, кон­сул­тан­т­с­ка ра­бо­та и др.

(3) До­го­во­ри­те с по­диз­пъл­ни­те­ли се сключ­ват от ръ­ко­во­ди­те­ля на НИС по док­лад на ръ­ко­во­ди­те­ля на ко­лек­ти­ва.

Чл. 11. (1) При­ема­не­то на ре­зул­та­ти­те от ра­бо­та­та на от­дел­ни­те чле­но­ве на ко­лек­ти­ва, от­ра­зе­ни в ин­ди­ви­ду­ал­ни­те им от­че­ти, се извър­ш­ва от ръ­ко­во­ди­те­ля на ко­лек­ти­ва.

(2) При­ема­не­то на на­уч­ни­те от­че­ти и про­ек­т­ни раз­ра­бот­ки по съ­от­вет­ни­те за­да­чи по НИС, ко­га­то то­ва се изис­к­ва от въз­ло­жи­те­ля, се из­вър­ш­ва съ­от­вет­но от На­учен съ­вет или Експертен технико-ико­но­ми­чес­ки съвет (ЕТИС) с ди­на­ми­чен със­тав, оп­ре­де­лян в зависимост от кон­к­рет­на­та те­ма, ут­вър­ден и ръ­ко­во­ден от пред­се­да­тел, който е ръ­ко­во­ди­те­лят на НИС.

(3) По до­го­во­ре­ност с въз­ло­жи­те­ля, от­чи­та­не­то на ре­зул­та­ти­те от из­пъл­не­ни­ето на за­да­чи­те мо­же да ста­не и по друг ред и на­чин, от­го­ва­рящ на изис­к­ва­не­то на въз­ло­жи­те­ля.

(4) До­ку­мен­тите за от­чи­та­не на ре­зул­та­ти­те от раз­ра­бот­ки­те – пис­мен от­чет, чер­те­жи и др. за меж­дин­ни­те ета­пи и при окон­ча­тел­но­то прик­люч­ва­не на до­го­во­ра, се рег­ла­мен­ти­рат съобраз­но с ха­рак­те­ра на кон­к­рет­на­та за­да­ча. За ця­лос­т­на­та оцен­ка на раз­ра­бот­ка­та по пред­с­та­вен окон­ча­те­лен от­чет се изис­к­ват ре­цен­зии на спе­ци­алис­ти, ста­но­ви­ща от стра­на на въз­ло­жи­теля и решения на На­уч­ния съ­вет, че раз­ра­бот­ка­та се приема, което се от­ра­зява в про­то­кол. Зак­лю­чи­те­лен до­ку­мент в то­зи слу­чай е под­пи­са­ни­ят от стра­ни­те по до­го­во­ра акт за при­ема­не-пре­да­ва­не на пос­тиг­на­ти­те ре­зул­та­ти.

Чл. 12. За­ку­пе­на­та апа­ра­ту­ра и съз­да­де­ните про­дук­ти при из­пъл­не­ние на кон­к­рет­ни­те за­да­чи и про­ек­ти, из­вън тези по линия на МОН, ос­та­на­ли след изпълнение на задълженията към въз­ло­жи­те­ля, се заприходяват като собственост на ЛТУ.


РАЗДЕЛ ТРЕТИ

УПРАВЛЕНИЕ

Чл. 13. Ор­га­ни за уп­рав­ле­ние на НИС са: Сто­пан­с­кият съ­вет и ръ­ко­во­ди­те­лят на НИС.

Чл. 14 (1) Ко­лек­ти­вен ор­ган за опе­ра­тив­но уп­рав­ле­ние на НИС е Сто­пан­с­ки­ят съ­вет.

(2) В Сто­пан­с­кия съ­вет на НИС се включ­ват ръ­ко­во­ди­те­лят на НИС, де­ка­ни­те или зам.-де­ка­ни­те по НИР на фа­кул­те­ти­те и отговорният сче­то­во­ди­тел на НИС.

(3) Сто­пан­с­ки­ят съ­вет на НИС:

1. из­пъл­ня­ва ре­ше­ни­ята на АС на ЛТУ;

2. пла­ни­ра и от­чи­та дейнос­т­та на сек­то­ра;

3. съг­ла­су­ва ръ­ко­во­ди­те­ли­те, учас­т­ни­ци­те и ко­лек­ти­ви­те и чис­ле­нос­т­та на пер­со­на­ла на НИС.

4. кон­т­ро­ли­ра дейнос­т­та на ко­лек­ти­ви­те;

5. пра­ви пред­ло­же­ния пред рек­тора на ЛТУ за раз­п­ре­де­ле­ние на пос­тъп­ле­ни­ята от дейнос­т­та на НИС;

Чл. 15 (1) Ръ­ко­во­ди­те­лят на НИС е зам.-рек­то­рът по НИР на ЛТУ, из­бран с тай­но гла­су­ва­не от АС.

(2) Ръ­ко­во­ди­те­лят на НИС:

1. Пред­с­тав­ля­ва НИС и има пра­во да сключ­ва до­го­во­ри от име­то на ЛТУ по пред­ме­та на дейност на НИС съг­лас­но де­ле­ги­ра­ни­те му пра­ва от рек­то­ра;

2. из­пъл­ня­ва ре­ше­ни­ята на Сто­пан­с­кия съ­вет;

3. осъ­щес­т­вя­ва те­ку­що ръ­ко­вод­с­т­во и ко­ор­ди­на­ция на дейнос­т­та на НИС;

4. сключ­ва и прек­ра­тя­ва тру­до­ви­те до­го­во­ри на сроч­ния пер­со­нал на НИС по склю­че­ни до­го­во­ри.


РАЗДЕЛ ЧЕТВЪРТИ

ИКОНОМИЧЕСКИ ПРАВИЛА

Чл. 16. (1) НИС из­вър­ш­ва сво­ята дейност на вът­реш­на сто­пан­с­ка смет­ка (ВСС) при сбор от договорите на стопанска сметка и е на са­мо­из­д­ръж­ка на пер­со­нала, на срочни до­го­во­ри по НИС, ка­то:

1. сключ­ва до­го­во­ри от свое име и га­ран­ти­ра фи­нан­со­во и по съ­щес­т­во из­пъл­не­ни­ето им;

2. ор­га­ни­зи­ра фи­нан­со­во-сче­то­вод­на от­чет­ност по до­го­во­ри­те и об­що за дейнос­т­та си, има свой пе­чат;

3. из­гот­вя и пре­дос­та­вя на рек­то­ра на ЛТУ ежемесечен от­чет за дви­же­ни­ето на при­хо­ди­те и раз­хо­ди­те, как­то и го­диш­ни ба­лан­си и от­че­ти съг­лас­но За­ко­на за сче­то­вод­с­т­во­то и ги пред­с­та­вя за при­ема­не в АС. Го­диш­ни­ят ба­ланс на НИС се включ­ва в об­щия фи­нан­сов от­чет на Уни­вер­си­те­та;

4. раз­к­ри­ва соб­с­т­ве­ни бан­ко­ви смет­ки в ле­ва и във ва­лу­та, вклю­чи­тел­но и де­по­зит­ни;

5. на­чис­ля­ва и вна­ся в бю­дже­та да­нъ­ци, так­си, ми­та, ДОО, ДДС и др.;

6. сключ­ва при не­об­хо­ди­мост зас­т­ра­хо­ва­тел­ни до­го­во­ри за иму­щес­т­во и за учас­т­ни­ци в дейнос­т­та му;

7. об­с­луж­ва фонд “На­уч­ни прог­ра­ми” за учас­ти­ето на на­уч­ни ра­бот­ни­ци, пре­по­да­ва­те­ли и док­то­ран­ти на ЛТУ в на­уч­ни кон­фе­рен­ции и дру­ги на­уч­ни фо­ру­ми в Бъл­га­рия и в чуж­би­на, от­дел­ни на­уч­ни раз­ра­бот­ки и дру­ги на­уч­ни изя­ви, рег­ла­мен­ти­ра­ни с пра­вил­ник на фон­да;

8. обслужва финансово и счетоводно разработките на Сек­то­ра за проучване и проектиране, Бюрото за екологични експертизи и Бюрото за устройство на горите към ЛТУ;

9. об­с­луж­ва фи­нан­со­во и сче­то­вод­но в съ­от­ветс­т­вие с ре­ше­ние на АС на ЛТУ обу­че­ни­ето – ин­ди­ви­ду­ал­но или гру­по­во на спе­ци­али­зан­ти, кур­сис­ти и др.;

10. об­с­луж­ва фи­нан­со­во и сче­то­вод­но в съответствие с решение на АС на ЛТУ дейнос­т­та и на проб­лем­ни ла­бо­ра­то­рии, кли­ни­ки, раз­сад­ни­ци и дру­ги учеб­но-про­из­вод­с­т­ве­ни струк­ту­ри на Университета.

(2) Годишните приходи и разходи от дейността на НИС се включ­ват в бюджета на ЛТУ.

(3) Фи­нан­со­ви­те от­че­ти на НИС съдържат приходна и разходна час­ти. В приходната част се включват постъпленията по съответните до­го­вори, а в разходната – сред­с­т­ва­та, не­об­хо­ди­ми за из­пъл­не­ние на за­да­чи­те и кос­ве­ни­те раз­хо­ди, на­чис­ле­ни вър­ху це­на­та на до­го­во­ра.

(4) Об­щи­те на­чис­ле­ния по договори с външни възло­жи­тели, включително тези на Сектора за проучване и проектиране, Бю­ро­то за еко­ло­гич­ни експертизи и Бюрото за устройство на горите са в размер на 12% от цената на до­го­вора и се разпределят както следва: за ЛТУ – 7% и за фонд “На­уч­ни прог­­рами” – 5%. Общите начисления по договорите с МОН са в размер на 10% и се разпределят по 5% за ЛТУ и за фонд “На­уч­ни прог­ра­ми”.

Чл. 17. По ре­ше­ние на АС до 50% от наб­ра­ни­те сред­с­т­ва на НИС мо­же да се пре­веж­дат за це­ле­во из­пол­з­ва­не по смет­ка на ЛТУ.



РАЗДЕЛ ПЕТИ

РАБОТНА ЗАПЛАТА

Чл. 18. (1) Сред­с­т­ва­та за ра­бот­на­та зап­ла­та на щатните служители от НИС се оси­гу­ря­ват от бю­дже­та на ЛТУ.

(2) Сред­с­т­ва­та за ра­бот­на зап­ла­та на пер­со­нала по срочни тру­до­ви до­го­во­ри се от­де­лят от об­ща­та су­ма (це­на) за конкретната задача и включ­ват въз­наг­раж­де­ни­ята по ос­но­вен и до­пъл­ни­те­лен тру­дов до­го­вор, оси­гу­ри­тел­ни­те внос­ки и дру­ги пла­ща­ния по дейс­т­ва­щи­те нор­ма­тив­ни ак­то­ве.

(3) Ос­нов­на­та зап­ла­та за сроч­ния пер­со­нал по НИС, оп­ре­де­ле­на с тру­до­вия до­го­вор и ин­ди­ви­ду­ал­на­та зап­ла­та, не са га­ран­ти­ра­ни.

(4) При не­дос­тиг на па­рич­ни сред­с­т­ва за ра­бот­на зап­ла­та или по­ра­ди за­ба­ве­ни из­п­ла­ща­ния по до­го­во­ри­те, ин­ди­ви­ду­ал­ни­те зап­ла­ти на сроч­ния персонал по тях се на­ма­ля­ват до раз­ме­ра на ми­ни­мал­на­та ра­бот­на зап­ла­та.
РАЗДЕЛ ШЕСТИ

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

1. Нас­то­ящи­ят пра­вил­ник е раз­ра­бо­тен на ос­но­ва­та на дейс­т­ва­щия Пра­вил­ник за дейнос­т­та на ЛТУ, при­ет от Об­що­то съб­ра­ние на ЛТУ на …………………. г.

2. Из­ме­не­ния и до­пъл­не­ния в пра­вил­ни­ка се из­вър­ш­ват по ре­да на не­го­во­то при­ема­не и ут­вър­ж­да­ва­не.

3. Не­уре­де­ни­те от то­зи пра­вил­ник въп­ро­си се тре­ти­рат по нор­ма­тив­ни­те ак­то­ве, ко­ито рег­ла­мен­ти­рат дейнос­т­та на ЛТУ.



4. Пра­вил­ни­кът е при­ет на за­се­да­ние на Ака­де­мич­ния съ­вет на ЛТУ, със­то­яло се на ………………… г. и влиза в сила от деня на неговото приемане.



Каталог: sites -> default -> files
files -> Образец №3 справка-декларация
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Отчет за разкопките на праисторическото селище в района на вуз до Стара Загора. Аор през 1981 г. ХХVІІ нац конф по археология в Михайловград, 1982
files -> Медии и преход възникване и развитие на централните всекидневници в българия след 1989 година
files -> Окръжен съд – смолян помагало на съдебния заседател
files -> Семинар на тема „Техники за управление на делата" 18 19 юни 2010 г. Хисар, Хотел „Аугуста спа" Приложение
files -> Чинция Бруно Елица Ненчева Директор Изпълнителен директор иче софия бкдмп приложения: програма
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница