Задача на Европейския съвет за научни изследвания (есни), създаден с Решение 2007/134/ео на Комисията



Дата28.10.2018
Размер155.14 Kb.
#103593




1. Въведение и правно основание

Основната задача на Европейския съвет за научни изследвания (ЕСНИ), създаден с Решение 2007/134/ЕО на Комисията1, е осъществяването на специфичната програма „Идеи“ с бюджет в размер на общо 7,51 млрд. EUR.

ЕСНИ се състои от независим Научен съвет, който се подпомага от специална изпълнителна структура под формата на Изпълнителната агенция на ЕСНИ (ERCEA)2, създадена съгласно общия режим за изпълнителните агенции. Комисията делегира отговорността за осъществяване на програмата „Идеи“ и подпомагането на Научния съвет на агенцията през 2008 г. и агенцията стана автономен орган през юли 2009 г.

В съответствие с член 4, параграф 4 и приложение I към решението на Съвета относно специалната програма „Идеи“ в настоящия годишен доклад на Комисията, изготвен в сътрудничество с Научния съвет на ЕСНИ и Изпълнителната агенция на ЕСНИ, се представя оценката на Комисията относно дейността на ЕСНИ и постигането на целите му за 2010 г. Настоящият доклад се допълва от доклад на Научния съвет относно научното изпълнение и постиженията на програмата през 2010 г.



2. Стратегически въпроси

Научният съвет носи отговорност за определяне на научната стратегия на ЕСНИ, включително съставянето на най-важния стратегически документ на ЕСНИ, годишната работна програма „Идеи“.



2.1. Схеми за финансиране

Целта на Научния съвет в работната програма „Идеи“ е да се определи ясна и стабилна визия за научноизследователските дейности на ЕСНИ. Трябва да се припомни, че стратегията на Научния съвет в това отношение включва две схеми за субсидии във всички сфери на научноизследователска дейност:



  • субсидии на ЕСНИ за начинаещи независими изследователи („начални субсидии на ЕСНИ“): предназначени за подпомагане на изследователи, които наскоро са получили докторската си степен, за да установят своята независимост,

  • субсидии на ЕСНИ за утвърдени изследователи („субсидии на ЕСНИ за напреднали“): за най-добрите изследвания, осъществени от утвърдени изследователи, работещи в Европа.

2.2. Работна програма за 2010 г. за специфичната програма „Идеи“

Работната програма за 2010 г. за специфичната програма „Идеи“ (работната програма за 2010 г.)3 беше установена от Научния съвет на 2 април 2009 г. и впоследствие беше приета от Комисията на 29 юли 2009 г.

В стратегията не бяха въведени фундаментални промени чрез работната програма за 2010 г., а само бяха прецизирани схемите за субсидии въз основа на добития опит. С оглед да осигури по-подходяща оценка на двете подгрупи, които се състезават за начални субсидии на ЕСНИ (т.е. главни изследователи в ранния етап на преминаване към изследователска независимост и изследователи във фазата на затвърждаване на своята изследователска дейност или екип), Научният съвет удължи периода на допустимост за кандидати до 2—10 години след придобиване на докторска степен. Това беше възможно и като резултат от значително увеличения бюджет за 2010 г.

В рамките на този период на допустимост кандидатстващите главни изследователи по време на оценяването се разделят на две основни групи, на кандидати с придобита докторска степен преди най-малко 2 и не повече от 6 години (наричани най-общо „начинаещи“) или преди повече от 6, но не повече от 10 години (наричани най-общо „затвърждаващи“) преди публикуването на обявата. С цел осигуряването на сравним процент на успеваемост между „начинаещи“ и „затвърждаващи“ примерният бюджет за всяка група беше разделен пропорционално на искания бюджет в предложенията, представени от двете категории кандидати.

Други корекции включваха допълнителното опростяване на правилата за повторно представяне и за многократни кандидатури и въвеждането на мерки за повишаване на привлекателността на ЕС и на асоциираните държави за изследователи, пребиваващи в трети държави, а също и за допълнителното насърчаване на участието на жени изследователи. На изследователи от трети държави ще се предоставя допълнително финансиране с цел те да бъдат насърчавани и подкрепяни да се установят в Европа, и ще бъде отделяно повече внимание на предишни прекъсвания на кариерата и на необичайните кариери, което се очаква да засили участието на жени изследователи.

2.3. Методика за партньорска оценка

ЕСНИ използва структура от експертни съвети на високо равнище за партньорска оценка, чиито членове се избират от Научния съвет, която включва учени, инженери и представители на академичните среди, както в рамките на ЕС, така и извън него. Тези експертни съвети обхващат всички научноизследователски дисциплини и се организират в рамка от три основни научноизследователски области: физически и технически науки, науки за живота и социални и хуманитарни науки. Както и при предишните покани, броят на експертните съвети беше 25 за двете схеми.



3. Изпълнение на програмата

При изпълнението на програмата бяха поети бюджетни задължения в размер на повече от 1,1 млрд. EUR и бяха извършени плащания в размер на 528 млн. EUR, което представлява 100 % от бюджетните кредити за оперативни разходи по специфичната програма „Идеи“ за 2010 г. Около 2,58 % от оперативния бюджет беше изразходван за административни цели.



3.1. Субсидии

От работната програма за 2008 г. насам поканите на ЕСНИ включват едноетапен процес на представяне на кандидатури, при който от кандидатите се изисква да представят пълното си предложение, и оценка на два етапа.

Субсидиите се предоставят на най-добрите предложения в зависимост от наличния бюджет. Предоставянето се прави въз основа на самото предложение и на финансирането, препоръчано от партньорската оценка.

3.1.1. Начални субсидии на ЕСНИ

Поканата за начални субсидии на ЕСНИ за 2010 г. беше публикувана през юли 2009 г. с примерен бюджет в размер на 528 млн. EUR. Бяха получени общо 2873 предложения, разпределени по области както следва: 1205 предложения за физическите и техническите науки, 1230 за науките за живота и 638 за социалните и хуманитарните науки. Бяха финансирани общо 436 предложения с бюджет в размер на над 537 млн. EUR и при средна предоставена субсидия в размер на 1,2 млн. EUR.

Поканата за начални субсидии на ЕСНИ за 2011 г. беше публикувана през юли 2010 г. с примерен бюджет в размер на 661 млн. EUR. В отговор на това бяха получени общо 4080 предложения: 1690 предложения за физическите и техническите науки, 1440 за науките за живота и 950 за социалните и хуманитарните науки, което представлява съответно 42 %, 35 % и 23 %, съотношение, подобно на съотношението при поканата за начални субсидии за 2010 г.

3.1.2. Субсидии на ЕСНИ за напреднали

Поканата за субсидии на ЕСНИ за напреднали за 2010 г. беше публикувана през октомври 2009 г. с примерен бюджет в размер на 590 млн. EUR. Бяха получени общо 2009 предложения, разпределени по области както следва: 902 предложения за физическите и техническите науки (45 %), 621 за науките за живота (31 %) и 486 за социалните и хуманитарните науки (24 %). Процесът на оценяване доведе до класирането на 266 предложения за финансиране, като общият размер на субсидиите беше над 588 млн. EUR, а средната предоставена субсидия бе в размер на около 2,2 млн. EUR.

Поканата за субсидии на ЕСНИ за напреднали за 2011 г. беше публикувана през ноември 2010 г. с краен срок за кандидатстване между февруари и април 2011 г. и примерен бюджет в размер на 661 млн. EUR.

Увеличаването на броя на предложенията по двете схеми за субсидии демонстрира постоянна нужда от финансиране на научни изследвания с високо качество на европейско равнище.



3.2. Програмен комитет

Програмният комитет на специфичната програма „Идеи“ служи, в допълнение към официалните си задължения, като важна комуникационна мрежа между държавите-членки и държавите, асоциирани към Седмата рамкова програма, Научния съвет, генералния секретар на ЕСНИ и Комисията. През 2010 г. заседания на този комитет се проведоха на 23 март и на 22 октомври.



3.3. Проверка на етичните принципи

В процеса на проверка на етичните принципи участваше външен експертен съвет по етика, съставен от 40 експерти.

През 2010 г. всички предложения бяха подложени на проверка на етичните принципи и от тях само 3 бяха маркирани, тъй като бяха свързани със стволови клетки от човешки ембриони. При все това, тъй като в края на 2010 г. тези предложения бяха в резервния списък, те ще бъдат предадени на Комисията за финализиране на процеса само ако и когато бъдат включени в основния списък; следователно през 2010 г. не беше налице участие на програмния комитет на „Идеи“.

3.4. Правна защита

През 2010 г. бяха внесени общо 225 жалби по двете покани, което представлява 4,6 % от общия брой на предложенията. Макар че процентът на внесените жалби се е увеличил слабо в сравнение с 2009 г. (+0,7 %), броят на повторните оценки е намалял със 71 % (от 14 на 10 повторни оценки) въз основа на резултата от оценката на комисията за правна защита към ERCEA и нито една от жалбите, внесени през 2010 г., не беше успешна. Все още има едно висящо искане за повторна оценка.



3.5. Комуникации

През 2010 г. ЕСНИ продължи да полага усилия за повишаване на осведомеността за предлаганите от него възможности за финансиране в научноизследователската общност и повишаване на видимостта на ЕСНИ и неговите научноизследователски проекти сред обществеността и медиите.

По-специално Научният съвет на ЕСНИ взе решение да се концентрира допълнително върху повишаването на осведомеността извън Европа с оглед да се привлекат повече отлични изследователи от държави извън Европа, които да извършват научноизследователска дейност в Европа. За тази цел бяха организирани целенасочени посещения и кампании за осведомяване в САЩ, Китай, Япония, Индия и Бразилия. ЕСНИ присъстваше на големи международни научноизследователски конференции, панаири на кариерата и работни семинари: ежегодната среща на Американската асоциация за напредък на науката (ААНН) в Сан Диего, „MIT — Панаир за кариера в Европа“ в Бостън, „Ежегодна среща на обществото по невронауки“ в Сан Диего, „ESOF“ в Торино, „Панаир за научноизследователска кариера“ в Париж и „EMBO“ в Барселона; „Световно изложение“ в Шанхай и „Индийски научен конгрес“ в Керала. Освен това делегации на ЕСНИ посетиха университети в САЩ (Бъркли, Станфорд и Дейвис) и в Сао Пауло, Бразилия, както и институти и организации в Пекин, Шанхай и Токио.

В съответствие с този приоритет за осведомяване бяха изготвени целенасочени брошури и преведени на китайски, японски, руски и испански език и също така бяха създадени промоционални флагчета на ЕСНИ за делегациите на ЕС в САЩ, Китай, Бразилия и Индия. Непосредствен резултат от тези дейности по осведомяване беше увеличеният брой посещения на уебсайта на ЕСНИ от посетените държави.

Бяха организирани изяви за печата в Европа и извън нея. През годината ЕСНИ привлече интереса на медиите не само като организация — обект на внимание бяха все по-често финансираните от него научноизследователски дейности и получателите на субсиидии. Такъв например беше случаят с получателя на начална субсидия на ЕСНИ Константин Новоселов, лауреат на Нобеловата награда за физика за 2010 г. Успешното приключване на интерконтиненталното пътуване от Италия до „Световното изложение“ в Шанхай с автономни автомобили със слънчево захранване в продължение на 10 000 km на получателя на субсидия на ЕСНИ за напреднали Alberto Broggi също така получи голямо внимание от медиите от цял свят.

В усилията си да не пренебрегне нито един комуникационен канал ЕСНИ изготви и няколко видеозаписа, включително запис, в който се проследява историческото развитие на ЕСНИ и който беше представен на честването по случай предоставянето на субсидия на ЕСНИ на 1000-ния получател, както и първи портрет на един от успешните получатели на субсидии.

ЕСНИ продължи да насърчава отношенията си със съществуващите мрежи от ключови заинтересовани страни и да си сътрудничи тясно със съответните служби на Европейската комисия, както и с делегациите на ЕС по целия свят. Националните звена за контакт (НЗК), създадени в цяла Европа и служещи за разпространение на информация към потенциални кандидати, бяха информирани за всяка новост в ЕСНИ и публикуваните покани.

3.6. Мониторинг и оценка на специфичната програма „Идеи“

През 2010 г. Комисията, ERCEA и Научният съвет реагираха на препоръките от прегледа на структурите и механизмите на ЕСНИ4.

В решение, с което се изменя решението за създаване на ЕСНИ5, Комисията потвърди договореностите за подкрепа на място на председателя и заместник-председателите на Научния съвет на съответните им места на работа и въведе възнаграждение за участие в пленарните заседания на Научния съвет в знак на признание на личната ангажираност на членовете на Научния съвет и времето, което отделят за задачите на ЕСНИ. Със същото решение беше въведена концепцията за постоянен комитет за определяне на бъдещи членове на Научния съвет.

Освен това Комисията измени правилата на ЕСНИ за подаване на предложения и свързаните с това процедури за оценка, подбор и възлагане6 с оглед да се подобрят административните процедури на ЕСНИ и по-специално да се осигури систематично опростяване на процедурите по назначаване и възстановяване на средства на независимите експерти, участващи в процеса на оценяване на програмата „Идеи“. Широкообхватното използване на електронни инструменти и изготвянето на единни писма за назначаване, въведени чрез това решение, облекчават работното натоварване на оценителите, извършващи партньорска оценка, на които се дължи голяма част от успеха на ЕСНИ.

От своя страна Научният съвет създаде две специални комисии, една за партньорска оценка и една за конфликт на интереси, нарушения на кодекса на поведение на учените и етични въпроси. На уебсайта на ЕСНИ се публикува обобщение на пленарните заседания7.

По отношение на управлението на ЕСНИ и в тесен контакт с Научния съвет Комисията предприе допълнително проучване за устойчиво и далновидно решение с оглед предстоящата „Хоризонт 2020“ — Рамковата програма за научни изследвания и иновации. Това проучване беше поверено на работна група на ЕСНИ, създадена през декември 2010 г., която включва представители на Научния съвет, експертния съвет за оценка към ЕСНИ и Комисията8. Нейният доклад ще бъде представен на Съвета и на Европейския парламент.

В доклада на експертната група по междинната оценка на Седмата рамкова програма, публикуван на 12 ноември 2010 г.9, се приветства успехът на ЕСНИ, „който бързо получи признание от научноизследователската общност, както и от политическите стратези в цяла Европа. Въпреки че е нов и следователно неизпитан инструмент, Европейският съвет за научни изследвания видимо успя да привлече и да финансира научноизследователски дейности от световна класа и изпълнява важна роля в ангажирането на научноизследователските таланти“.

4. Структура на Европейския съвет за научни изследвания

4.1. Научен съвет

През февруари 2010 проф. Fotis Kafatos се оттегли от поста председател на Научния съвет и председател на ЕСНИ и проф. Helga Nowotny беше избрана да го замести.

През 2010 г. Научният съвет проведе редовни заседания в цяла Европа, обикновено по покана на националните органи. В периода между 1 януари и 31 декември 2010 г. бяха организирани пет пленарни заседания на Научния съвет: през март в Букурещ (Румъния), през април и декември в Брюксел (Белгия), през юни в Сантяго де Компостела (Испания) и през октомври в Люксембург.

Освен пленарните заседания и двете постоянни комисии (за партньорска оценка и за конфликт на интереси, нарушения на кодекса на поведение на учените и етични въпроси) членовете на Научния съвет заседават и в работни групи за разглеждане на специфични въпроси. През 2010 г. Изпълнителната агенция организира различни заседания на работните групи на ЕСНИ относно „Отношения с промишлеността“, „Отворен достъп“, „Участие на трети държави“ и „Равнопоставеност между половете“. Работните групи извършват анализи и осъществяват принос към научната стратегия на ЕСНИ чрез предложения, които след това се приемат от Научния съвет на пленарно заседание, в областите, обхванати от съответните им мандати: проучване на отношенията на ЕСНИ с промишления/бизнес сектор и въздействието на финансираните от ЕСНИ научни изследования по отношение на иновациите; установяване на позицията на ЕСНИ относно отворения достъп; проучване на подходящи механизми за подпомагане на участието на изследователи от държави извън Европа, по-специално от Бразилия, Русия, Индия и Китай (държавите от групата BRIC) в схемите на ЕСНИ; гарантиране, че ЕСНИ е пример за прилагане на най-добрите практики по отношение на равнопоставеността между половете във връзка с получателите на субсидии.

С оглед допълнително да затвърдят своите отношения с Европейската комисия и Изпълнителната агенция председателят и заместник-председателите на Научния съвет, генералният секретар на ЕСНИ и директорът на Агенцията заседават редовно в качеството си на Управителен съвет на ЕСНИ. На тези заседания присъстват и старшите ръководители на Агенцията. Управителният съвет заседава в Брюксел 9 пъти през 2010 г., по-специално с цел подготовка на заседанията на Научния съвет и последващи действия.

Пленарните заседания на Научния съвет и срещите на неговите членове със заинтересованите страни на ЕСНИ се подготвят с организационната и административна подкрепа на Изпълнителната агенция. Освен това Агенцията осигурява съвети и анализи, за да улесни Научния съвет при изпълнение на неговите задачи, описани в приложение 1 към специфичната програма „Идеи“, както и да подкрепи оперативните дейности на неговите работни групи и постоянни комисии.



4.1.1. Назначаване на нови членове

През 2010 г. Комисията създаде „комитет за определяне на членове“10 с оглед да се определят нови членове за поетапното подновяване на Научния съвет. Комитетът представи своите предложения на Комисията през декември 2010 г. и неговият доклад беше предаден на Съвета и на Европейския парламент.

Въз основа на тези предложения Комисията номинира като нови членове на Научния съвет следните лица: проф. Nicholas Canny (National University of Ireland, Голуей), проф. Tomasz Dietl (Полска Академия на науките), проф. Daniel Dolev (Еврейски университет в Йерусалим), проф. Sir Timothy Hunt (London Research Institute), проф. Mart Saarma (Хелзинкски университет), проф. Anna Tramontano (Римски университет La Sapienza) и проф. Isabelle Vernos (Centre Regulació Genómica, Барселона).

4.2. Генерален секретар на ЕСНИ

Генералният секретар на ЕСНИ действа под ръководството на Научния съвет, носи отговорност за ефективните отношения между Научния съвет, Комисията и Изпълнителната агенция на ЕСНИ и следи за ефективното изпълнение на стратегията и позициите, приемани от Научния съвет, от страна на Изпълнителната агенция.

Вторият генерален секретар на ЕСНИ, проф. Andreu Mas-Colell, професор по икономика в университет Pompeu Fabra в Барселона и председател на Barcelona Graduate School of Economics, който бе назначен на поста на 30 юни 2009 г., се оттегли на 1 септември 2010 г. Комисията провежда процес по назначаване на заместник.

4.3. Изпълнителна агенция на ЕСНИ

От юли 2009 г. насам Агенцията отговаря за всички аспекти на административното прилагане и изпълнение на програмата, както е предвидено в работната програма.

Дейността на Агенцията се следи от управителен комитет, определен от Комисията и съставен от трима официални служители на Комисията (генералния директор, директора на дирекция „Ресурси“ на ГД „Изследвания и иновации“ и директора, който отговаря за Консултативния комитет по назначенията в ГД „Човешки ресурси и сигурност“), един член на Научния съвет (проф. Mathias Dewatripont) и един независим учен (проф. Catherine Cesarsky); генералният секретар на ЕСНИ е наблюдател. През 2010 г. управителният комитет проведе четири заседания и прие решения, свързани с годишната работна програма, бюджета и счетоводните отчети на Агенцията. На всяко свое заседание управителният комитет получи подробен доклад за напредъка от директора на Агенцията.

4.3.1. Персонал на агенцията

В оперативния бюджет за 2010 г. се предвиждаха щатно разписание за 100 временно наети лица и бюджет за 215 договорно наети лица и 15 командировани национални експерти, което възлиза на общо 330 служители.

В края на декември 2010 г. в агенцията работеха общо 316 служители: 94 временно наети лица, 218 договорно наети лица и 4 командировани национални експерти. Що се отнася до управлението на агенцията, понастоящем са заети всички длъжности.

Статистическите данни от декември 2010 г. показват, че в агенцията работят приблизително 35 % мъже и 65 % жени. Що се отнася до равнопоставеността между половете при висококвалифицираните специалисти (временно наети лица и договорно наети лица във функционална група IV), 59 % от длъжностите се заемат от жени. В края на 2010 г. в Изпълнителната агенция на ЕСНИ работеха граждани от 21 държави-членки.

Освен подбора и наемането през 2010 г. Агенцията осигури консолидиране и развитие на своите човешки ресурси. Управителният комитет прие правила за прилагане, свързани с управлението на персонала и по-специално с оценката на персонала и служебното израстване.

5. Заключения и прогноза за 2011 година

Схемите за финансиране на ЕСНИ привлякоха интереса на европейската научноизследователска общност. Първите шест покани доведоха до представяне на над 20 000 кандидатури.

Докато през 2009 г. бяха публикувани около 400 статии за ЕСНИ в периодичния печат, този брой се утрои през 2010 г. Това се дължи на комбинация от увеличаващия се брой на проектите и наличието на повече резултати от проекти в напреднал стадий. През 2009 г. статиите бяха резултат от 182 проекта, а през 2010 г. — от 453 проекта, т.е. средно по две и по три статии за проект съответно през 2009 и 2010 г.

В отговор на поканата на Комисията за укрепване на ролята на ЕСНИ в иновационната верига11, Научният съвет разработи нова възможност за предоставяне на субсидии, която от 2001 г. нататък ще се предлага на бенефициери на субсидии на ЕСНИ с цел установяване на иновационния потенциал на идеи, произтичащи от техните проекти, финансирани от ЕСНИ. Схемата цели да покрие пропуск във финансирането на най-ранния етап на иновациите. Бенефициерите на субсидии на ЕСНИ ще получат възможност да предоставят „доказателство на концепцията“ на дадена идея, финансирана от ЕСНИ, т.е. да демонстрират нейния иновационен потенциал на пазара и по този начин да обезпечат възможности за бъдеща търговска реализация.

Освен това Научният съвет обсъжда начини за разнообразяване и разширяване на програмите си, винаги въз основа на принципите, които направиха първите две схеми толкова успешни: предложения, направени от изследователи, и стриктна партньорска оценка въз основа на принципите на върхови научни постижения.

През 2011 г. работната група на ЕСНИ ще представи своя доклад относно правната и организационната структура на ЕСНИ навреме за предложенията на Комисията за програмата „Хоризонт 2020“, която се очаква преди края на годината.



1OВ L 57, 24.2.2007 г., стр. 14.

22008/37/ЕО: Решение на Комисията от 14 декември 2007 г. за създаване на Изпълнителна агенция на Европейския съвет за научни изследвания за управление на специфичната общностна програма „Идеи“ в областта на граничните изследвания в изпълнение на Регламент (ЕО) № 58/2003 на Съвета (OВ L 9, 12.1.2008 г., стр. 15).

3C(2009)5928 от 29.7.2009 г., непубликувано.

4Доклад на експертния съвет за оцанка: Към организация за авангардни научни изследвания от световна величина: Преглед на структурите и механизмите на Европейския съвет за научни изследвания (Towards a world class Frontier Research Organisation: Review of the European Research Councils Structures and Mechanisms) (23 юли 2009 г.). http://erc.europa.eu/index.cfm?fuseaction=page.display&topicID=158 Отговор на Комисията: Съобщение до Съвета и до Европейския парламент C(2009) 552 окончателен от 22.10.2009 г. http://ec.europa.eu/research/evaluations/pdf/archive/other_reports_studies_and_documents/commission_communication_on_the_erc_review_-_22_october_2009.pdf

5Решение 2011/12/ЕС от 12.1.2011 г., ОВ L 9, 13.1.2011 г., стр.5.

6Решение 2010/767/ЕС от 9 декември 2010 г., ОВ L 327, 11.12.2010 г., стр. 51.

7http://erc.europa.eu/index.cfm?fuseaction=page.display&topicID=60

8Съобщение за пресата IP/10/1759 http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/10/1759&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=fr

9http://erc.europa.eu/pdf/ЕСНИ_Update_FP7_interim_report.pdf

10Членовете на тази комисия бяха проф. Eero Vuorio (директор на Biocenter, Финландия), проф. Ann Dowling (ръководител на факултет „Инженерни науки“, Кеймбриджки университет), проф. Andreu Mas-Colell (факултет „Икономика и бизнес“, университет Pompeu Fabra), проф. Gretty Mirdal (факултет „Психология“, университет Копенхаген), проф. Arnold Schmidt (професор емеритус в института по фотоника към ТУ Виена) и проф. Maciej Zylicz (ръководител на факултет „Молекулярна биология“, Международен институт по молекулярна и клетъчна биология, Варшава).

11Съобщение „Съюз за иновации“COM(2010) 546 окончателен, 6.10.2010 г.


Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница