Задължителни правила за морските пристанища на република българия дял първи Общи положения



Дата25.10.2018
Размер289.34 Kb.
#97106
ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ПРАВИЛА ЗА

МОРСКИТЕ ПРИСТАНИЩА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Дял първи

Общи положения
Чл. 1. С тези задължителни правила се определят условията и редът относно:

1. предоставянето на свободна практика;

2. спазването правилата за:

а) радиообмен;

б) използване на пилотски услуги и спазване указанията на трафик-контрола за движение в районите на пристанищата, рейдовете и подходните канали;

в) правилата за използване на влекачи в районите на пристанищата;

г) правилата за използване на котвените стоянки;

д) правилата за товарене, разтоварване, маркиране и деклариране на опасни и специални товари;

е) осигуряване предпазването на морето от замърсяване от кораби;

ж) противопожарна безопасност:



Чл. 2. Тези задължителните правила се прилагат в акваторията на всички открити български морски пристанища.

Чл. 3. Официалната метрична система, прилагаща се в морските пристанища на Република България е системата „СИ”.

Чл. 4. (1) Всеки кораб, намиращ се на котва, на рейда или швартован на кей в пристанище поддържа машините и съоръженията си в изправност за напускане на пристанището или рейда.

(2) Извеждане от строя на главни и спомагателни двигатели и механизми необходими за маневриране на кораб намиращ се в пристанище или на рейда се извършва след писмено разрешение на директора на съответната дирекция „Морска администрация”.

(3) Всеки кораб на котва или в пристанище е длъжен да поддържа непрекъснато необходимия брой екипаж, който в случай на необходимост може да изведе кораба от пристанището или рейда и да носи на борда си изискваните за конкретния кораб документи за безопасност.

(4) Всеки кораб на котва е длъжен да поддържа непрекъснато радиовахта на УКВ 16 канал от Морската подвижна служба.



Чл. 5. Стоенето на повече от един кораб на борд на друг е забранено за всички пристанища и кейове в отговорните райони.

Чл. 6. (1) При получаване на щормово предупреждение, капитаните на кораби са длъжни да вземат необходимите мерки за осигуряване безопасността на корабите си, а така също в случай на необходимост да оказват пълно съдействие на нуждаещите се от помощ други плавателни средства.

(2). Възможността за отплаване на кораба при наличие на щормово предупреждение или в условия на щормово време се решава от капитана на кораба и директора на съответната дирекция „Морска администрация”, в чийто отговорен район се намира корабът.



Дял втори

Правила за българските морски пристанища
Глава първа.

Предоставяне на свободна практика
Чл. 7. (1) Свободна практика в морските пристанища на Република България се предоставя след като се извърши

1. граничен паспортно-визов контрол;

2. митнически контрол;

3. граничен здравен контрол;

4. ветеринарно-медицински контрол и карантина;

5. фитосанитарен контрол и карантина;

6. контрол на плавателните средства по отношение безопасността и опазване на околната среда.

(2) Контрол за предоставяне на свободна практика не се извършва на кораби, плавали между две български пристанища, както и на риболовни кораби, които не извършват международно плаване, освен с оглед предотвратяване или разкриване на митнически или валутни нарушения.

(3) Контрол за предоставяне на свободна практика се организира от корабен агент, а когато няма такъв от капитана на кораба.

(4) За определяне времето и мястото на контрола по ал. 3 корабният агент или капитанът на кораба депозира уведомително писмо съгласно приложение № 1, или изпраща същото по факс, в което заявява желаното време за извършване на контрол за предоставяне на свободна практика.



Глава втора.

Радиообмен в морските пристанища
Чл. 8. (1) При извършване на радиокомуникации в откритите български морски пристанища се спазват разпоредбите на Конституцията и Конвенцията на Международния съюз по далекосъобщения, Радиорегламента, Резолюциите и Препоръките включени в тях.

(2) При радио комуникациите се забранява:

1. да се използват честоти, канали, класове и мощности на излъчване, които не са указани в разрешението за използване на радиостанцията (радиолиценза);

2. да се нарушават действащите норми по отношение на използване на радиочестотите, стабилност на честотата, девиацията на модулацията, хармонични и извън лентови излъчвания;

3. да се увеличава мощността на предавателите над тази, която е указана в разрешението за ползване на радиостанцията (лиценза);

4. да се установява връзка с кореспонденти, на които не е разрешено това;

5. да се ползват повиквателни сигнали и идентификации, които не са им присвоени;

6. да се приемат за предаване радиотелеграми и да се допускат телефонни разговори съдържащи непристойни, обидни, оскърбителни и накърняващи човешкото достойнство думи, а така също и текстове насочени срещу безопасността и държавните интереси на Република България;

7. да се извършва какъвто и да е радиообмен на честотите за бедствие и повикване, с изключение на излъчване на сигнали за бедствие, срочност и безопасност, а така също съобщения за бедствие;

8. да се използват радиотелефонните и радиотелеграфните предаватели, освен УКВ радиостанциите при подхождане, престой на котвена стоянка и в пристанище, с изключение на корабни земни станции от морската подвижна спътникова служба и при аварийни ситуации, с разрешение на директора на съответната дирекция „Морска администрация”;

9. да се открива и закрива радиовръзката без излъчване на установените повиквателни сигнали;

10. да се разгласяват съдържанието или факти за приемането на каквито и да е съобщения, да ги публикуват, а така също да прехващат и използват прехванати съобщения, които не са предназначени за общо ползване;

11. да се употребяват произволни кодове и съкращения;

12. да се излъчват лъжливи или фалшиви сигнали, повиквания и съобщения за бедствие;

13. да се променя формата на установената отчетна документация;

14. да се инсталира в станциите от морската подвижна служба и морската подвижна спътникова служба радиоелектронни средства без необходимите документи за одобрение и разрешение за ползване (радиолиценз);



Чл. 9. (1) Обявените УКВ канали за връзка със Системата за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването, пилотските станции и влекачи, предоставящи морско-технически услуги, са предназначени само за обмeн на информация от служебен характер.

(2) Комуникации от битов, частен или стопански характер на каналите по ал.1 е нарушение на радио дисциплината.

(3) Разпределението на УКВ каналите и честотите за ползване от брегови служби е посочено в приложение № 2.

Глава трета

Използване на пилотски услуги и указания на трафик-контрола за движение в

районите на пристанищата, рейдовете и подходните канали
Раздел I

Общи положения.
Чл. 10. Заявка за извършване на пилотаж се подава до пилотската станция във съответния пилотажен район от капитана на кораба или от корабния агент.

Чл. 11. (1) Капитанът на кораба е длъжен да осигури безопасни условия за качване на пилота на борда на кораба, съответстващи на изискванията на Международната конвенция за безопасност на човешкия живот на море(SOLAS 74/88) (ДВ, бр. 12 от 2005 г.);

(2) При качването на пилота на борда на кораба, капитанът връчва попълнена бланката с информация за кораба по формата съгласно приложение № 3.

(3) Пилотът е длъжен да информира капитана на пилотирания кораб за начина на изпълнение на маневрата , за навигационните условия в района, както и да му предостави друга необходима информация за безопасно изпълнение на маневрата.

(4) При осъществяване на пилотажа, когато капитанът счете, че пилота не изпълнява добросъвестно задълженията си, може да се откаже от пилотската услуга, за което уведомява пилотската станция и оператора на системата за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването.

(5) При осъществяване на пилотажа, когато капитана не изпълнява указанията на пилота, пилотът може да заяви на капитана, че престава да носи отговорност за воденето на кораба и уведомява пилотската станция и оператора на системата за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването.

(6) В случаите по ал.5, пилотът приключва дейността си след като постави кораба на котва, швартова или изведе същия на безопасно място.

(7) Служителите на пилотската станция са длъжни да изпълняват законните разпореждания дадени от директора на съответната дирекция „Морска администрация”, които са издадени в рамките на неговата компетентност и които се отнасят до безопасността на корабоплаването и опазване на околната среда от замърсяване от кораби.

Чл. 12. Присъствието на пилот на кораба не освобождава капитана от отговорността му по управлението на кораба.

Раздел II

Пилотски услуги в

района на дирекция „Морска администрация – Варна”

Чл. 13. (1) Заявки за задължителен пилотаж се подават от агента на кораба до пилотската станция и пристанищния оператор, а последния ги потвърждава писмено на диспечера на пилотска станция най–малко 4 часа преди началото на маневрата за въвеждане и 2 часа за извеждане, като задължително се упоменава наличие на опасен товар и свидетелство “gas free” за танкерите.

(2) Пристанищният оператор е длъжен да подготви кея за разрешената маневра и постави техническите средства от кейовата механизация на места, така, че да не пречат на маневрата и да обозначи позицията на носа и кърмата при въвеждане или преместване на кораба.



Чл. 14. (1) Незадължителен за района на дирекция „Морска администрация – Варна” е пилотажа:

1. от/до подходна точка No.1 пред нос Калиакра с координати Ш = 43º 19΄,7 С / Д = 028º 29΄,2 И и

2. от/до подходна точка No.2 пред нос Емине с координати Ш = 42º 39΄,7 С / Д = 027 º 56΄,8 И до/от рейдовете на пристанищата от отговорния район на дирекция ”Морска администрация” Варна.

(2) Корабите, които желаят да ползват пилот за външен пилотаж или пилотаж между пристанищата са длъжни, чрез агента си да подадат 24 часово предварително известие и 12 часово окончателно известие преди пристигането си в определената подходна точка до Пилотска станция Варна.



Чл. 15. (1) Организацията и управлението на кораби с пилот на борда и дейността на участниците в съответната маневра – кораби, агенти, влекачи, пилотски катери, швартовчици, стифадори и др. се осъществява от диспечера на пилотската станция под контрола на дежурния оператор на системата за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването.

(2) Излизащите кораби се ползват с предимство пред влизащите.



Чл. 16. (1) При въвеждане на кораба в пристанищата или каналите пилотът се качва на борда на кораба източно от меридиана на н.Галата, а при извеждане го напуска източно от фар “Свети Никола”.

(2) При невъзможност на пилота да се качи или слезе от кораба поради неблагоприятни хидрометеорологични условия на определени в ал.1 места, той може да поиска от капитана да пренасочи кораба към безопасно място, като за това решение уведоми дежурния оператор на системата за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването.



Чл. 17. (1) Директорът на дирекция ”Морска администрация – Варна” може да разреши извършване на брегови пилотаж (”Shore based pilotage”) за високоскоростни пътнически кораби, кораби обслужващи платформите и други специализирани кораби, когато са налице извършен инструктаж от пилот-инструктор и писмена декларация-съгласие от капитана. Такова разрешение се дава за всеки конкретен случай.

(2) Когато поради неблагоприятни хидрометеорологични условия пилота не може да се качи на кораба в определеното за това място, диспечера на пилотската станция осъществява бреговия пилотаж (”Shore based pilotage”) до момента на качване на пилота.



Раздел III

Пилотски услуги в

района на дирекция „Морска администрация – Бургас”
Чл. 18. (1) Контакт с Пилотска станция Бургас се осъществява чрез:

1. УКВ канал 14;

2. телефон;

3. факс.


(2) Заявки за задължителен пилотаж се подават от агента или капитана на кораба до Пилотска станция и пристанищния оператор, а последния ги потвърждава писмено на диспечера на Пилотска станция както следва:

1. пристанище Бургас:

а) за кораби с газене до 13.50 м. – не по-късно от 2 часа преди началото на маневрата или пристигането на кораба в подходна точка с координати Ш=42º28´5С /Д=27º32´0 И;

б) за кораби с газене по-голямо от 13.50 м. или такива за които Правило 11 (с) от гл.І на Международната конвенция за безопасност на човешкия живот на море от 1974 г. се отнася – не по-късно от 4 часа преди началото на маневрата или пристигането на кораба в подходна точка с координати Ш=42º29´0 С / Д=27º39´0 И. Пилотажът е задължителен както за въвеждане в пристанището така и за заставане на котвена стоянка.

2. пристанище Несебър, включително заставането на котвената стоянка към него – не по-късно от 6 часа преди началото на маневрата или пристигането на кораба в подходна точка на дистанция 2 морски мили югозападно от нос Емине след излизане на кораба от схемата за разделно движение.

3. други пристанища в пилотажния район-не по късно от 6 часа преди маневрата по въвеждане или извеждане на кораба.

(3) При невъзможност на пилота да се качи или слезе от кораба поради неблагоприятни хидрометеорологични условия на определените в ал.3 места, той може да поиска от капитана да пренасочи кораба към безопасно място, като за това решение уведоми дежурния оператор на Системата за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването.

(4) Корабите, които желаят да ползват пилот за незадължителен (външен) пилотаж или пилотаж между пристанищата са длъжни, чрез агента си да подадат 24 часово предварително известие и 12 часово окончателно известие преди пристигането си в определената подходна точка до Пилотска станция Бургас.



Раздел IV

Указания на трафик-контрола

за движение в откритите морски пристанища
Чл. 19. (1) Движението на плавателните съдове в районите на пристанищата, рейдовете и подходните канали се ръководи и контролира от дежурните оператори на системата за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването .

(2) Всяко съобщение от страна на оператора на системата за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването към даден кораб или група кораби може да съдържа информация, съвет, предупреждение или разпореждане.

(3) Разпорежданията на дежурния оператор на системата за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването, отнасящи се до движението на корабите в районите на пристанищата, рейдовете и подходните канали са задължителни за изпълнение от капитаните или пилотите на всички плавателни съдове с изключение на военните и гранично-полицейските кораби.

(4) Операторът на системата за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването изпълнява задълженията си като:

1. осъществява непрекъснато визуално и техническо наблюдение върху движението на корабите на рейдовете и по фарватерите, каналите и пристанищата, в зоната на действие на техническите му средства.

2. получава, обработва и при необходимост излъчва предупреждения за всички изменения на елементите на навигационната и екологична обстановка в района.



Чл. 20. (1) При посещение на открито българско морско пристанище капитаните или пилотите на всички плавателни съдове докладват на оператора на системата за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването.

Чл. 21. (1) Движението на корабите с дължина по-голяма от 24 м. в акваториите на пристанищата, рейдовете и подходните канали се извършва с разрешение от дежурния оператор на системата за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването.

(2) Преди началото на всяка маневра в районите по ал.1, капитаните на всички плавателни съдове са длъжни да поискат разрешение за предстоящата маневра от дежурния оператор на системата за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването.

(3) Когато маневрата на кораба се извършва с помощта на пилот, разрешението по ал.2 се иска от пилота.

Чл. 22. Преди началото на маневрата капитана на кораба или пилота информират диспечера на системата за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването за:

1. име на кораба,

2. позиция на кораба (корабно място, котвена стоянка),

3. място, за където корабът ще се насочва/плава (корабно място, котвена стоянка, пристанище),

4. час, в който ще започне маневрата.

Чл. 23. След края на маневрата капитана на кораба или пилота информират диспечера на системата за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването за:

1. име на кораба,

2. час на завършване на маневрата,

3. позиция на кораба (корабно място, координати на заставане на котва),

4. настъпили ли са произшествия по време на маневрата, ако има такива.

Чл. 24. (1) Повиквателния сигнал на операторите на системата за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването за района на Варна е „Варна Трафик”, а за района на Бургас – „Бургас Трафик”.

(2) Повикване на „Варна/Бургас Трафик” се извършва на УКВ канал 16. Радиообмена между дежурния оператор на системата за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването и всички плавателни съдове се извършва на работен УКВ канал 11 или на друг посочен от оператора за конкретния случай.



Глава четвърта

Правила за използване на влекачи

в районите на откритите морски пристанища на Република България
Раздел I

Общи положения
Чл. 25. (1) Маневрирането на кораби в района на българските морски пристанища с тонаж равен или по-голям от 1000 БТ се извършва задължително с помощта на влекачи.

(2) Маневрите на кораби превозващи опасни товари и танкери се извършва от специализирани влекачи, с одобрени от съответната дирекция „Морска администрация” пожарогасителни, оросителни и искрогасителни системи.

(3) Капитанът на маневриращия кораб ръководи и контролира работата на влекачите в процеса на маневрата.

(4) Кораби с бруто тонаж по-малък от 1000 БT, превозващи опасни товари, които попада в обхвата на Международния морски кодекс за опасни товари (IMDG кодекса), нефт или нефтопродукти, вредни течни вещества определени в Анекс II на Международната конвенция за предотвратяване на замърсяването от кораби (МАRPOL 73/78) и втечнени нефтени газове и втечнени природни газове задължително използват един влекач, а корабите над 1000 БТ използват влекачите, посочени в Раздел II и Раздел III от Глава четири, но не по-малко от два.

(5) Разпоредбите по ал.4 се прилагат и за кораби под баласт при сила на вятъра над 10 м/сек.

(6) Маневриране на кораб с главен двигател извън строя и/или без рулево устройство се извършва след разрешение от директора на съответната дирекция ”Морска администрация” и при съгласуване с него на броя на влекачите.



Чл. 26. (1) При благоприятни хидрометеорологични условия, директорът на съответната дирекция „Морска администрация” може да разреши намаляване на броя и мощността на влекачите, когато корабът е конструктивно обезпечен с допълнителни устройства (подрулващо/щи устройство/а, два винта, активен рул, динамична система за позициониране и др.).

(2) За преценяване степента на намаляване броя и мощността на влекачите се отчита мощността на подрулващото/щите устройства, активния рул, динамичната система за позициониране, така че приблизително да съответства на общата мощност на влекачите, които се намаляват.

(3) За получаване на разрешение за намаляване броя на влекачите агента на кораба подава писмено заявление до директора на съответната дирекция „Морска администрация”. Разрешението се дава в писмена форма.

Чл. 27. (1) При влачене на кораб или плаващо съоръжение без екипаж капитанът на влачещия кораб носи отговорност за буксировката.

(2) При извършване на буксировка по ал.1 от няколко влекача, буксировката се ръководи от капитана на влекача по утвърдения план за буксировка.

(3) Капитанът на влачещия кораб е длъжен да приеме влачения кораб с валидни корабни документи.

Раздел II

Използване на влекачи в района

на дирекция „Морска администрация – Варна”
Чл. 28. Задължителният пилотаж на кораби над 1000 БТ се извършва с помощта на специализирани влекачи, които по мощност са два типа малки с мощност от 300 до 1000 к.с. и големи – с мощност над 1000 к.с. Броят и вида на влекачите се определят от капитана и пилота, съгласно приложената таблица, като определящ фактор е безопасността на корабоплаването и опазването на околната среда.


GT

Тип




малки/ брой

големи/брой

1000 – 2500

1

-

2500 – 4500

-

1

4500 – 6000

1

1

6000 – 18000

-

2

над 18000

-

3


Чл. 29. Наличието на подрулващо устройство и/или два винта дава право на пилота, съгласувано с капитана, да намалят с една степен ползваните влекачи, указани в таблицата по чл. 28, ако преценят, че решението им не застрашава безопасността на пристанищните съоръжения, кораба и околната среда. Във всички случаи използването на поне един малък влекач е задължително.

Чл. 30. Фериботи, пътнически кораби, контейнеровози, специализирани кораби и кораби тип ро-ро се освобождават от ползването на влекачи при условие, че са двувинтови и с работещо подрулващо устройство. Капитанът и пилотът определят необходимостта от влекачи за всеки конкретен случай за тези видове кораби.

Чл. 31. (1) При преместване на кораб по кея на повече от една корабна дължина за кораби над 1000 БТ, ползването на швартови катер и влекач е по преценка на пилота и капитана, в зависимост от хидрометеорологичната обстановка. За кораби над 5000 БТ ползването на един влекач е задължително.

(2) При преместването описано в ал.1 корабът е задължен да обере котвата си, ако има отдадена такава.


Раздел III

Използване на влекачи в района

на дирекция „Морска администрация – Бургас”
Чл. 32. Минималният брой и общата мощност на влекачите използвани за маневри в пристанище Бургас са както следва:


GT

Мин.брой влекачи

Мин.обща мощност на влекачите

1 000 – 3 000

3 000 – 8 000

8 000 – 15 000

15 000 – 30 000

30 000 – 60 000

над 60 000



1

2

2



2

3

3



750 к.с.

1950 к.с.

3600 к.с.

4800 к.с.

7200 к.с.

9000 к.с.



Глава пета

Правила за използване на котвените стоянки
Раздел I

Общи положения
Чл. 33. (1) Заставането на корабите на котва става след разрешение от дежурния оператор на системата за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването.

(2) След заставане на котва, капитана уведомява дежурния оператор на системата за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването за координатите на мястото на заставане на котва.

(3) Ако мястото на заставане не е в границите на котвената стоянка или е в опасна близост до друг кораб, оператора изисква от капитана на кораба да промени позицията си, като му предлага ново място за заставане.

Чл. 34. (1) При престой на кораб на котвените стоянки се забранява:

1. качването лица на борда без разрешение на Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП), освен лицата посещаващи кораба по служба или при оказване на помощ на лица търпящи бедствие;

2. смяната на позицията без разрешение на оператора на системата за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването;

3. спускането на спасителните лодки на вода, освен за извършване на тренировки на екипажа, след уведомяване на диспечера на системата за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването;

4. подаването на звукови и светлинни сигнали, освен предвидените в Международните правила за предпазване на корабите от сблъскване;

5. заставането борд на борд без изрично разрешение;

6. извършването на товаро-разтоварни работи;

7. къпането на екипажа в морето и ловенето на риба;

8. очукването на ръжда и боядисване бордовете на кораба;

9. изхвърляне на каквито и да е твърди отпадъци или замърсени води и водни смеси в морето;

10. извършване на огневи работи без разрешение.

(2) След получаване на разрешение от директора на съответната дирекция „Морска администрация” и при спазване на неговите указания, могат да се извършват товаро-разтоварни работи и заставане борд на борд на котвени стоянки.



Чл. 35. Корабите могат да застават на котва само в обявените в „Известия до мореплавателите” райони.

Раздел II

Котвени стоянки на пристанищата,

които се намират в района на дирекция „Морска администрация – Варна”
Чл. 36. (1) В района на дирекция „Морска администрация – Варна” се установяват следните райони за заставане на котва:

1. район №1 – във Варненски залив и е ограничен от линиите, които съединяват точките: 1. Ш= 43° 12’,50 С / Д=027° 57’,80 И; 2. Ш= 43° 12’,80 С / Д= 028° 00’,00 И; 3. Ш=43° 11’80 С / Д=027° 57’,80 И; 4. Ш=43° 12’,00 С / Д= 028° 00’,00 И е определен за заставане на котва през зимния период (от 01 октомври до 30 април);

2. район №2 – южно от нос Галата и е ограничен от линиите, които съединяват точките: 1. Ш= 43° 09’,30 С / Д= 027° 57’,10 И; 2. Ш= 43° 08’,98 С / Д= 027° 58’,14 И; 3. Ш= 43° 07’,03 С / Д= 027° 56’,74 И; 4. Ш= 43° 06’,79 С / Д= 027° 57’,90 И е определен за заставане на котва през летния период (от 01 май до 30 септември);

3. район №3 – във Варненското езеро с три котвени места е ограничен от линиите, които съединяват следните точки 1. Ш= 43° 12’,45 С / Д= 027° 51’,65 И; 2. Ш= 43° 12’,18 С / Д=027° 51’,85 И; 3. Ш=43° 11’,83 С / Д=027° 50’,93 И; 4. Ш=43° 12’,02 С / Д=027° 50’,80 И;

4. район №4 – североизточно от устието на река Камчия, предназначен за корабите на които е наложена карантина и кораби превозващи опасни товари и е ограничен от линиите, които съединяват точките: Ш=43° 05’,00 С / Д=027° 56’,50 И; 2. Ш=43° 05’,50 С / Д=027°57,80 И; 3.Ш=43° 04’,50 С / Д=027° 56’,30 И; 4. Ш=43° 04’,50 С / Д=027° 57’,70 И;

5. район №5 – южно от пристанище Балчик, ограничен от линиите, съединяващи точките с координати:1. Ш=43°23’,40 С / Д=028°10’,00 И; 2.Ш=43°23,40 С / Д=028°12’,00 И; 3.Ш=43° 22’,40 С / Д=028° 10’,00 И; 4. Ш=43° 22’,40 С / Д=028° 12’,00 И;

6. район №6 – във Варненското езеро за стоянка на 1 кораб до 10 000 БТ и газене до 9,5 м. е ограничен от окръжност с център Ш=43°11’,8 С / Д=027°51’,6 И и радиус 1,4 кабелта.

(2) Район № 311 (девиационен полигон) е ограничен от бреговата черта, източния мол и линиите които съединяват точките: 1. 43°12,69` N;  027°56,76' E; 2. 43°11,26` N;  027°56,76' E 3. 43°11,26` N;  027°55,38' E и се използва единствено за определяне на девиацията на магнитния компас на корабите. Заставането на котва в девиационния полигон става само по изключение с разрешение на директора на „Морска администрация – Варна” за определено от него време.



Раздел III

Котвени стоянки на пристанищата,

които се намират в района на дирекция „Морска администрация – Бургас”
Чл. 37. (1) В района на дирекция „Морска администрация – Бургас” се установяват следните райони за заставане на котва:

1. район № 1 е предназначен за кораби с максимална дължина до 150 м. и е ограничен от линиите, които съединяват точките1. Ш =42º28´10 С / Д=27º29´10 И; 2. Ш=42º27´80 С / Д=27º29´10 И; 3.Ш=42º27´50 С / Д=27º29´70 И; 4.Ш=42º27´30 С / Д=27º29´70 И; 5.Ш=42º27´30 С / Д=27º30´50 И; 6. Ш=42º28´10 С / Д=27º30´50 И;

2. район № 2 е предназначен за танкери с водоизместване до 5 000 т. и е ограничен от линиите, които съединяват точките: 1. Ш 42º28´10 С / Д 27º30´60 И; 2.Ш=42º27´50 С / Д=27º30´60 И; 3. Ш=42º27´50 С / Д=27º31´20 И; 4. Ш=42º28´10 С / Д=27º31´20 И;

3. район № 3 е предназначен за кораби с максимална дължина над 150 м. и е ограничен от линиите, които съединяват точките: 1. Ш=42º30´00 С / Д=27º32´00 И; 2.Ш=42º29´40 С / Д=27º32´00 И; 3.Ш=42º30´00 С / Д=27º33´40 И; 4.Ш=42º29´40 С / Д=27º33´40 И;

4. район № 4 e предназначен за танкери с водоизместване над 5 000 т. и е ограничен от линиите, които съединяват точките: 1. Ш=42º30´00 С / Д=27º33´40 И ; 2.Ш=42º29´40 С / Д= 27º33´40 И; 3.Ш=42º29´40 С / Д=27º34´80 И; 4.Ш=42º30´00 С / Д=27º34´80 И;

5. район № 5 е предназначен за кораби под карантина и за кораби превозващи опасни товари и е ограничен от линиите, които съединяват точките: 1. Ш=42º28´20 С / Д=27º32´20 И; 2.Ш=42º28´20 С / Д=27º32´60 И; 3.Ш=42º27´80 С / Д=27º32´60 И; 4.Ш=42º27´70 С / Д=27º32´20 И.

(2) Котвената стоянка за корабите посещаващи пристанищата в Несебър е на дистанция 0.7 морски мили югоизточно от входен фар Несебър.

Глава шеста

Правила за деклариране, маркиране,

товарене и разтоварване на опасни и специални товари
Раздел I

Общи положения
Чл. 38. (1) Всички танкери без свидетелство “Газ фри”, корабите превозващи опасни товари, както и тези извършващи бункеровъчни операции или сдаване на нефтени отпадъци трябва да показват сигналите на кораби, превозващи опасни товари – червен флаг ”Браво” от “МСС-69” през деня и червена кръгово видима светлина през нощта.

(2) Обработката, разпределението и съхраняването на опасни и специални товари на кораба се извършват в съответствие с приложимите кодекси и резолюции на Международната морска организация и българското законодателство.

(3) Корабите превозващи опасни и специални товари трябва да бъдат снабдени с всички свидетелства за съответствие или годност, изисквани от приложимите правила и стандарти на Международната морска организация.

Чл. 39. (1) Кораби превозващи опасни товари от клас 6.1 и Клас 7 по IMDG кодекса се допускат до пристанището след извършване на проверка на документите за безопасност на кораба, дозиметричен контрол и други проверки, свързани с опазването на околната среда. Мястото на проверката се определя от съответния директор на дирекция „Морска администрация”.

(2) По време на престой на кораб превозващ товарите по ал.1 в пристанището или на рейда могат да бъдат извършени допълнителни проверки.



Чл. 40. Обработката на кораби с опасни товари посочени в IMDG кодекса и част В на Международният кодекс за безопасна практика за твърди товари в насипно състояние (ВС кодекса) започва след изпълнение на следните условия:

1. предварително одобрен от упълномощените служители на съответната дирекция „Морска администрация” товарен план (когато ще се товари);

2. представен Манифест за опасен товар по форма FAL.2/Circ.51 от 15.03. 1999 г. или подробен товарен план (когато ще се разтоварва);

3. изпълнение на всички писмено разпоредени условия (ако има такива) на служители на съответната дирекция „Морска администрация” за обработката на конкретния опасен товар.



Чл. 41. (1) Не се допуска приемане, както и предаване на борда на кораб за превоз или обработка на опасни товари, ако предварително на капитана не бъде връчена декларация, в която са обявени техническото обозначение, номерата по класификацията на ООН, ако има такива, класа на товара по кодекси IMDG, BC, количеството на товарите и ако се превозват в цистерни или контейнери – идентификационните им номера.

(2) Товародателят е длъжен да изготви и чрез корабния агент да връчи на капитана, на пристанищния оператор и директора на съответната дирекция „Морска администрация” декларацията по ал. 1 и да гарантира, че пратката, която ще се превозва, е идентична с тази, описана в декларацията. Декларацията трябва да бъде по формата отразена в глава 5.4 на IMDG кодекса.

(3) Декларацията по ал. 1 се представя в съответната дирекция „Морска администрация” не по-късно от 3 дни преди началото на обработката.

Чл. 42. Обработката на кораби превозващи опасни товари наливно (нефтени танкери, химикаловози, газовози) започва след изпълнение на мерките за безопасност предвидени в „Международното ръководство за безопасност за нефтени танкери и терминали”( ISGOTT), което се удостоверява с надлежно попълнен и подписан от капитана и представител на терминала чек-лист (приложение № 4).

Чл. 43. Товарене на „Специален товар” започва след одобрен от съответната дирекция „Морска администрация” товарен план.

Чл. 44. Към товарния план представен за одобрение трябва да се приложат следните документи и информация:

1. заявление от корабния агент/капитана на кораба до директора на съответната дирекция „Морска администрация” включващо наименование на товара, количество, данни за кораба (име, знаме, ИМО номер, бруто тонаж). Заявлението се подава не по-късно от 3 дни преди началото на обработката;

2. чертеж-схема на кораба, на който е посочено разпределението на товара по товарни помещения и палуби, общ тонаж (брой животни), начин на укрепването на палубния товар и височината му, газенето на кораба;

3. подробни изчисления доказващи, че изискваните критерии за устойчивост, местна и обща здравина, огъващи моменти и срязващи сили са изпълнени;

4. копия от корабните свидетелства за съответствие или годност, че корабът е освидетелстван да превозва конкретния товар, изисквани от приложимите документи на Международната морска организация;

Чл. 45. Забранява се обработка на опасни товари с повредена опаковка и маркировка, при липса на знак за опасност и клас по IMDG кодекса на ИМО, както и съхраняването на товари от класове 1, 2, 3 и 7 по IMDG кодекса на ИМО на територията на пристанищата.

Чл. 46. На корабите с опасни товари по време на операции по товарене и разтоварване в пристанището се забранява приемането на гориво, сдаването на нефтоводни смеси, а също и заставането на други плавателни средства на борд на кораба освен ако не е изрично разрешено от директора на съответната дирекция „Морска администрация”.

Чл. 47. Преди отплаване капитанът на кораба или корабният агент представят в съответната дирекция „Морска администрация” декларация подписана от капитана, че корабът е мореходен и натоварен съгласно утвърденият товарен план.

Раздел II

Товарене и разтоварване на опасни и специални товари

в района на дирекция „Морска администрация – Варна”
Чл. 48. (1) При подхождане по фарватера към котвената стоянка, определена за кораби превозващи опасни товари – район № 4, капитанът на кораба влиза във връзка с дежурния оператор на системата за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването и изпълнява неговите указания относно заставането на котва или подхождане към пристанището.

(2) Маневрите на тези кораби се извършват както следва:

1. Танкери имащи „Газ фри":

а) маневрите за влизане/излизане в пристанището се извършват по всяко време на денонощието,

б) преминаването на каналите става с придружаващ влекач, от тип одобрен от директора на съответната дирекция „Морска администрация”;

в) по време на целия престой на танкера в пристанището два влекача от тип одобрен от директора на съответната дирекция „Морска администрация”следва да бъдат в готовност в случай на необходимост.

2. Танкери нямащи „Газ фри":

а) маневри за влизане/ излизане в пристанищата, включително и преминаване на канали № 1 и № 2 се извършват само през светлата част на денонощието;

б) преминаването на каналите става с придружаващ влекач(влекачи) от тип одобрен от директора на съответната дирекция „Морска администрация”;

в) по време на целия престой на танкера в пристанището два влекача одобрен тип следва да бъдат в готовност в случай на необходимост.

(3) Маневрирането и товарообработката на танкерите, превозващи дихлоретан (ДХЕ), се извършва съгласно правила за определяне задълженията на организациите, осигуряващи товаренето на ДХЕ в терминал Варна Запад на пристанище за обществен транспорт с национално значение Варна, съгласно утвърдена технологична схема.

Глава седма

Правила за осигуряване предпазването на морето

от замърсяване от кораби

Чл. 49. При престой на корабите в пристанище се забраняват следните операции:

1. бластиране и очукване на ръжда от външните повърхности на корабите, при които отстранените ръжда, боя и други замърсители попадат в морската вода;

2. боядисване, миене с разредители и перилни препарати на външните повърхности на корабите (бордовете и надстройките);

3. саждопочистване на корабните котли (баникуване);

4. използване на корабните инсинератори;

5. замърсяване на кейовете с нефтопродукти, други вредни вещества и отпадъци от корабната дейност;

6. оставяне на пристанищните кейове на отпадъци от корабната дейност – нефтопродукти, други вредни вещества, твърди отпадъци.

Чл. 50. Изхвърлянето на изолиран баласт от танкери, кораби за насипни товари и други в района на котвените стоянки и пристанищата се разрешава след представяне при входяща контрола на попълнен доклад за баласта съгласно приложение №.5.

Чл. 51. (1) Корабите намиращи се в пристанище или на рейд бункероват гориво-смазочни материали от кораб след вземане на необходимите предпазни мерки за недопускане на разлив.

(2) Преди началото на бункеровката корабът и бункеровчика попълват чек-лист съгласно приложение № 6.

(3) При започване на бункеровката корабът информира дежурния оператор на системата за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването за часа на началото на бункеровката, името на бункеровчика, а при завършване за часа на завършване.

Чл. 52. Капитанът на кораб, допуснал или извършил разлив, потопяване или изхвърляне в морските пристанища в района на юрисдикция на съответната дирекция „Морска администрация” е длъжен незабавно да уведоми за това директора на дирекцията, чрез оператор на системата за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването и да направи запис в корабния дневник.

Чл. 53. Корабособственикът и капитана на кораб, който е причинил нефтен разлив или каквото и да е друго замърсяване в района на българските открити морските пристанища, са отговорни за всички разходи по откриването, локализирането и премахването на последиците от замърсяването, а така също и за нанесените щети.

Глава осма

Правила за противопожарна безопасност
Чл.54. (1) При възникване на пожар в пристанище или на кораб намиращ се в него, корабите намиращи са в непосредствена близост до горящия кораб или пристанищно съоръжение, по разпореждане на директора на директора на съответната дирекция „Морска администрация”, спират обработката, затворят хамбарите, а танкерите се разшланговат и се подготвят за незабавно използване на противопожарните и спасителни средства.

(2) По указание на директора на съответната дирекция „Морска администрация”, корабите намиращи се в непосредствена близост до горящия кораб или брегово съоръжение се подготвят за промяна на мястото или за отвеждане на безопасно място.



Чл. 55. (1) При откриване на пожар на борда на кораб, капитана или лице от дежурно-вахтената служба на кораба са длъжни незабавно да уведомят дежурния оператор на системата за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването, като съобщят:

1. точното място на пожара;

2. какви материали горят;

3. има ли пострадали хора.

(2) Ръководството по потушаването на пожара със силите и средствата на кораба се осъществява от капитана на кораба или лицето, което го замества.

(3) При оказване на помощ от брега, пристигналият на мястото на пожара ръководител на противопожарната команда е консултант на капитана или лицето, което го замества.

(4) При възникване на пожар на кораб без екипаж, ръководството по гасене на пожара се осъществява от ръководителя на бреговата противопожарна команда.

Чл. 56. (1) Корабите стоящи на котва и на кей в пристанищата поддържат в изправност и готовност за използване наличните на борда си противопожарните средства.

(2) Извеждането от експлоатация на противопожарните средства на кораб се извършва с разрешение по заявление от капитана на кораба.



Чл. 57. При заставане на кей и през времето на престоя на кораба на кей екземпляр от корабния противопожарен план и актуален екипажен списък трябва да бъдат поставени на видно място в района на трапа.

Чл. 58. (1) По време на престоя на кей, танкерите и корабите, превозващи опасни товари, приспускат от бака и кърмата мористо-буксирна проволка с гаша на височина 1.0 метра от водата, която се задържа на кнехт на кораба. Екипажът на кораба е длъжен да поддържа височината от 1.0 метър през цялото време на престой на кораба на кея.

(2) Буксирните проволки да бъдат със здравина не по-малка от тази на швартовите въжета.



Чл. 59. (1) Забранява се извършването на огневи работи на борда на кораб, намиращ се на котва на рейда или в пристанище, без предварително заявено писмено искане и разрешение от директора на съответната дирекция „Морска администрация”.

(2) В разрешението задължително се съдържат условията, при които могат да се извършат огневите работи.

(3) Преди началото и след края на огневите работи, капитана на кораба информира дежурния оператор на системата за управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването..

Чл.60. (1) При шланговката и началото на товаро-разтоварни работи на танкери, екипажът на кораба и оператора на терминала са длъжни да осигурят надеждно заземяване на корпуса.

(2) Снемане на заземяването се разрешава след пълното разшланговане на танкера.



Чл. 61. (1) На корабите в района на пристанището се забранява изстрелването на ракети, паленето на фалшвеери, фойерверки и др,

(2) На танкери и на кораби имащи опасен товар на борда, в района на пристанищата и рейдовете се забранява:

1. използване по палубата на преносни лампи/лустри или джобни електрически фенерчета с неодобрено взриво-безопасно изпълнение за осветяване на товарната палуба, трапа и танковете,

2. извършване на огневи работи,

3. използването на метални инструменти и съоръжения, предизвикващи генерирането на искри.

Чл. 62. В района на пристанищата пушенето се извършва само на определените и обозначени за тази цел места.

Чл. 63. Правилата по тази глава не се прилагат за кораби в строеж и кораби извършващи ремонт на територията на кораборемонтните заводи.
Заключителни разпоредби
§ 1. Тези задължителни правила се издават на основание чл. 363а от Кодекса на търговското корабоплаване.

§ 2. При възникване на обстоятелства, които влияят пряко на безопасността на корабоплаването, директорът на съответната дирекция „Морска администрация” може временно да забрани или ограничи корабоплаването в даден район под негова юрисдикция. Временните ограничения се въвеждат от директора на дирекция „Морска администрация – Варна” и от директора на дирекция „Морска администрация – Бургас” с писмена заповед.

§ 3. Непосредственият контрол по спазването на тези задължителни правила се осъществява от директора на дирекция „Морска администрация – Варна” и от директора на дирекция „Морска администрация – Бургас” за съответните отговорни райони.



§ 4. Контролът по прилагането на задължителните правила се осъществява от заместник изпълнителния директор по корабоплаване на Изпълнителна агенция „Морска администрация”.

§ 5. Тези „Задължителни правила" отменят „Задължителни правила за района под юрисдикцията на Държавна инспекция по корабоплаване гр.Варна” от 1998 г. и „Задължителни правила за пристанище Бургас и другите пристанища в района на Държавна инспекция по корабоплаване гр.Бургас” от 1995 г. и заповедите за техните изменения и допълнения.

§ 6. Задължителните правила влизат в сила от деня на обнародването им в „Държавен вестник”.

к.д.п. Николай Апостолов

Изпълнителен директор на

Изпълнителна агенция „Морска администрация”




Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница