Закон на Бернули. Число на Рейнолдс. Ламинарно и турбулентно движение на течности



Дата09.04.2018
Размер32.53 Kb.
#65279
6. Ламинарно и турбулентно движение на течностите. Закон на Бернули. Число на Рейнолдс.
Ламинарно и турбулентно движение на течности.

  1. В хидродинамиката се използва понятието идеална течност – това е несвиваема течност без сили на триене.

  2. Разглежда се движението на частици от средата (течността). Това са много малки, обемни елементи от течността с линейни размери и много малки междумолекулни разстояния. Съвкупността от движещи се частици образува поток

  3. За графично изобразяване на движението на флуида се въвеждат токови линии – линии, във всяка точка на които, допирателната съвпада с посоката на скоростта.

Нека S е единична площ и тя е перпендикулярна на направлението на потока.

Траекторията на всяка молекула при стационарно движение е токова линия. Броят линии, преминали през единица площ S определят големината на скоростта на флуида (течността).

Токова тръба – частта от течността, ограничена от токовите линии.

Стационарно движение на течността – формата, разположението на токовите линии и скоростта на частиците във всяка точка от флуида не се променят във времето.




Ламинарно (слоесто) движение – всеки отделен слой от течността се движи успоредно на оставалите, без да се смесва с тях. Токовете линии не се пресичат. Това е движение при малки скорости.
В тръба – най- външния слой течност поради силите на молекулното сцепление залепва за стените, неговата скорост е 0. Скоростта на следващите слоеве нараства към вътрешността на тръбата.

Турбулентно (вихрово) – по дължината на потока става интензивно вихрово смесване на флуида. Частиците преминават от един слой в друг и скоростите им в различните слоеве са близки, а движението е нестационарно. Възниква при високи скорости. Като количествена характеристика за определяне на движението на флуид е въведено числото на Рейнолдс. Характерът на движението се определя от величината Re (число на Рейнолдс).



, където

d – диаметър на тръбата

, v,  - плътност, скорост и вискозитет на течността

Re1000 – ламинарно

1000 Re2000 – преход от ламинарно към турбулентно движение

Re2000 – турбулентно


Уравнение за непрекъснатост на несвиваема течност

S1 и S2 – сечение на токовата тръба перпендикулярни на потока


За времето t през S1 преминава количество S1.v1.t (цилиндър)

За 1s  S1.v1, през S2 за 1s  S2.v2

При стационарно движение на несвиваема течност двата обема са равни.

S1.v1 = S2.v2 = const – уравнение на непрекъснатост

Стационарно движение на идеална течност. Закон на Бернули.

Това е най- важния закон за движение на течностите. Извежда се за идеална течност, но е приложим за много реални течности, а с някои уговорки и за газовете. Разглеждаме течност, в която не действат сили на вътрешното триене, която е несвиваема и тече без никакви турбулентности в наклонена тръба с променливо сечение (тече от ляво на дясно).





F1 и F2 – сили на натиск който течността оказва в двете сечения на тръбата

Съответно F1=p1.S1 , F2=p2.S2 , Ако приравним пълните налягания в положение 1 и 2 получаваме:

p1 + gh1 + = p2 + gh2 +

Това е вярно за кое да е сечение, т. е. във всяка точка на разглежданата тръба величината



p + gh + = const - закон на Бернули, където

р е статичното налягане на течността, gh е хидростатичното налягане на течността, а - динамичното налягане на течността.

Приложенията на закона на Бернули са многобройни и обясняват действието на много прибори, например работата на водоструйната помпа, пулверизатора, подемната сила на крилата на самолета, на редица прибори в медицината като хемодиализаторите, сърце-бял дроб и др. Например при протичане на течност по тръба с променливо сечение в местата на стеснение на тръбата скоростта на движение на течността нараства и следователно динамичното налягане се увеличава, статичното намалява.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница