Закон на Бернули, така и вътрешното триене на кръвта и триене в стените на съдовете. При връщане в сърцето чрез вените скоростта достига до 0,3-0,35 m/s



Дата01.02.2018
Размер23.94 Kb.
#52545
ТипЗакон
7. Характер на движението на кръвта в кръвоносните съдове. Пулсова вълна. Кръвно налягане. Ефект на Доплер – ехограф.
Движението на течности под действие на променливо пълно налягане зависи от вида на стените на тръбите. Ако имаме тръби с нееластични стени, потокът течност следва изменението на налягането. Еластичните стени в случая играят роля на изравнители на потока течност. Най-нагледно това се случва в кръвоносните съдове. Когато сърцето изтласква кръвта (систола) стените на кръвоносните съдове се разтягат и част от кинетичната енергия се превръща в потенциална енергия на деформацията. По време на диастолата стените се свиват предавайки своята потенциална енергия отново на кръвта в кинетична.. Това осигурява постоянен поток на кръвта, равномерно движение.

Еластичната деформация на аортата се разпространява по артериите като пулсова вълна с честота равна на сърдечната 1-1,5 Hz. Скоростта на движение на кръвта и пулсовата вълна са различни. Пулсовата вълна се определя от еластичността на кръвоносните съдове и е в диапазона 6-8 m/s. Скоростта на кръвта е най-голяма в аортата (0,5 m/s) и постепенно намалява докато достигни в капилярите стойности 0,5 mm/s. Причини за това са както увеличението на сумарната площ на напречно сечение на съдовете (закон на Бернули), така и вътрешното триене на кръвта и триене в стените на съдовете. При връщане в сърцето чрез вените скоростта достига до 0,3-0,35 m/s.


Движението на кръвта се осъществява вследствие дейността на сърдечната помпа. Кръвоносната система е затворена с пълно налягане в нея по-голямо от атмосферното. Кръвно налягане се нарича разликата между налягането в даден съд и атмосферното. То зависи от отдалечеността от сърцето и къде се измерва. Прието е да се мери в брахиалната артерия. Нормалното систолично налягане в големите артерии е 12-16 kPa и намалява до 2,7-5,3 kPa в капилярите.

То може да се измерва пряко или косвено. Пряко се мери директно с манометър в артерията или с катетър. Обикновено обаче то се измерва косвено по метода на Рива-Рочи. Апаратите се наричат сфигмоманометри. С помпа се напомпва въздух в маншет, който притиска артерията и я сплесква. Така движението в нея става турбулентно и генерира характерен шум (тонове на Коротков). Систоличното налягане се отчита, когато тоновете на Коротков при по-нататъшно увеличение на външното налягане върху артерията изчезнат (кръвта спре движението си в нея). Диастоличното се отчита, когато след бавно намаление на външното налягане тоновете на Коротков отново изчезнат. Това е моментът на възстановяване на ламинарния поток в артерията.

Нормалното кръвно налягане се смята, че е 16/10,7 kPa, което съответства на 120/80 mm Hg стълб. Тоновете на Коротков се чуват със стетоскоп, въпреки че вече се произвеждат апарати с акустичен приемник (най-често това е пиезоелемент) и така се избягва субективния фактор.



Друг ефект който се използва за диагностика на кръвния ток е ефектът на Доплер. Кръвоносният съд на мястото на измерване се озвучава с ултразвук и се детектира отразената от движещата се кръв вълна, чиято честота е различна от честотата на ултразвука . Изменението на честотата се нарича доплерово отместване и е пропорционално на скоростта на кръвта v:



, където ca е скоростта на ултразвука в меките биологични тъкани, cos е косинусът на ъгъла между насочения ултразвук и кръвоносния съд. Компютърът в ехографа определя скоростта на кръвта на базата на измереното честотно отместване. Така лесно могат да се намерят места със стеснение на съдовете или запушване.

Доплеровият ефект се използва и за измерване скоростта на подвижни органи, като например клапите и стените на сърцето и др.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница