Закон ще слага ред в погребалния бизнес и гробищните паркове герб сваля ковчезите от витрините



страница1/3
Дата13.01.2018
Размер479.46 Kb.
#44875
ТипЗакон
  1   2   3
04 май 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Закон ще слага ред в погребалния бизнес и гробищните паркове
ГЕРБ сваля ковчезите от витрините

С новите правила вече няма да може катафалката да вози храната на социалния патронаж
Диана Кънчева

Край на шокиращата гледка с ковчези по витрините или наредени под прозорците на жилищни блокове! Това ще бъде забранено с приемането на закон за гробищните паркове, погребалната и траурно-обредната дейност. Проект за такъв са получили няколко депутати от ГЕРБ, негови автори са от Съюза на погребалните агенции.

Досега няма единна нормативна уредба, която да вкара в ред погребалния сектор, казва Даниела Петрова, депутат от ГЕРБ и председател на комисията по култура и медии в парламента. Като народен представител тя получавала няколко пъти вече в приемната си във Варна сигнали за стресиращи гледки с ковчези и погребални атрибути срещу училище и АГ болницата във Варна.

Разказвали й дори за малка община, в която поради липса на пари с общинската катафалка возели храната на социалния патронаж.

"Трябва да има определена регламентация, целта не е да се създава монопол, а да се съберем и да обсъдим с хората от бранша какви текстове да залегнат в закона", казва Петрова, която заедно с колегата й Любен Татарски се е заела с това. Татарски пък е шеф на регионалната комисия в парламента. На първата среща с представителите на траурните агенции двамата получили подаръци - ключодържатели с ковчег и катафалка на тях. Почувствала се доста странно, но приела подаръка - все пак това са нещата от живота.

Петрова разказва, че във Варна имало офиси на траурни агенции, които са между месарница и аптека, има и във входове.

А в София будка на траурна агенция стои точно на спирката на Орлов мост посока центъра. Пътниците и шофьорите се шегуват, че нарочно я държали там от общината, за да внимават със скоростта и да не се наложи да ползват по-бързо услугите й.

Идеята на Петрова е продажбата на ковчези да бъде в района на гробищата. Но не изключва самото предлагане на услугите да е в офис, защото "всеки стопански субект може да избере къде да упражнява дейността си, стига да е в рамките на закона и да отговаря на определени правила". Тя ще настоява предлагането на ковчези и други траурни атрибути да става чрез каталог или да са събрани в мострена зала, но в никакъв случай на улицата или по витрините. За пример дава сексшоповете, които след регламентацията прибрали "продукцията си" на закрито, а отвън останала само рекламата. Петрова посочи, че всъщност тази практика е широко разпространена в държавите в ЕС, където на офисите на траурните агенции има поставена табела каква дейност развиват, но на витрините им няма разположени ковчези, които да причиняват стрес сред хората.

Като потребител на тези услуги тя се натъкнала и на заблуждаваща реклама - на тебелата пишело, че агенцията е денонощна, а на място през нощта се оказало, че там е само охраната и отново я препратили за след 8 сутринта.

Лично тя ще иска да се запише, че терени, отдадени за частни гробища, да нямат право на промяна на статута. Мотивът й е, че след време наследниците на частен гробищен парк могат имат други идеи за терена и така тези, които имат гробове там, да изгорят.

Трябва регламент и за кремацията, защото крематориум има само в София. Това се оказва скъпо "удоволствие" за българина от провинцията.

Покрай бума на строителството не се спазвали и санитарните зони край гробищата.



Петрова дава пример с двата мола във Варна, които са в непосредствена близост до гробищния парк, вместо да са на 700 м, каквите са изискванията. В с. Топола пък в единия край на гробището избивали подпочвени води, а малко под тях имало зеленчукова оранжерия, където се оттичали.
Гробището на Варна - между два мола

Варна вероятно е единственият град в света с гробище между два мола. Те бяха издигнати през последните 2-3 години и са залепени до оградата и пред входа на траурния парк. Той съществува около 100 години.

"Много варненци си спомняме, че преди няколко години общината искаше да мести старите гробища - това красиво, зелено и полезно място. Това е все едно в Париж да искат да местят Перла-Шез. Добре че се отказаха", казва Нина Миленова.

"Бях на погребение на моя близка, когато строиха единия мол. Беше отвратително - хората плачат и страдат, а на 5 метра се излива бетон и се чука", разказва пък Кристина Димова.

Най-фрапантният случай на неподходящо съседство във Варна е погребална агенция до детска градина и училище. Големият офис на "Памет" е точно срещу руското училище. Родители засипали с гневни сигнали собственика и той веднага махнал ковчезите.

"Погребалните агенции не се нуждаят от много реклама - на когото му дойде до главата, ги намира бързо. Колкото и смешно да звучи - и те са като сексшоповете и казината. Който ги търси - намира", казва Пенчо Славчев.
В Пловдив държат кръстове на показ

С ковчези по витрините са 7 от 13-те траурни агенции в Пловдив. Доскоро някои от тях прилагаха агресивния търговски прийом да ги изправят пред офисите на тротоара, установи проверка на "24 часа".

На видно място са подредени ковчезите в траурните агенции до входа на Централни гробища и на Рогошко шосе. "Нормално е, все пак това ни е бизнесът, който идва тук, е наясно с това", коментираха хора от бранша.

"Напълно съм съгласен, че на видно място не бива да има изложени ковчези, кръстове и всякакви атрибути, които могат да травмират и да потиснат психиката на хората. Зад витрините и пред офисите на погребалните бюра и траурните агенции може да има цветя, евентуално снимки. За излагането на ковчезите има зали, както е на Запад," коментира собственикът на траурна агенция "Акропол" Петьо Божков.

С непрозрачно жълто фолио са облепени всички стъкла на агенция "Последна почит" на бул. "Мария Луиза" до Централни гробища. Единствено големите черни надписи описват дейността.

"Смъртта наистина е част от живота, но неприятната. Никой не иска да гледа сергии с ковчези", каза 53-годишният минувач Ивайло Манев.
В Силистра дебнат срещу моргата

В смаляваща се Силистра мъртвите нямат проблем, тъй като погребалните фирми ги вземат директно от моргата. Траурчиците на 3 различни бюра дебнат в засада на разстояние до 50 метра от спешното отделение на болницата. Да бе, дразнят ни тука с тези бюра точно срещу болницата, ама поне сме сигурни, че някой ден ще ни возят за последно с мерцедес, обяснява 78-годишният Петър Русев. Срещу спешното са частниците, разположени от 10-12 години под наем в жилищни кооперации. Твърди се, че живеещите в кооперацията са доволни от наема, защото с парите са си ремонтирали асансьора и домофонната система.

Общо 6 катафалки мерцедеси са на разположение в Силистра, но само сивият екземпляр на общината е дежурен пред бараката, която е и най-дискретна в рекламните си пана.
Пускат регистър на траурните агенции

- В закона трябва да залегнат и собствеността на гробищата, медицинските правила за удостоверяване на смъртта, санитарната хигиена и изисквания, начинът на предлагане на услугата, критерии за извършване на дейността.

- Дали да има лиценз, браншът трябва да се произнесе, но ще има контрол за условията, на които трябва да отговаря една агенция.

- Законопроектът възлага управлението и поддържането на гробищните паркове на общинската администрация. Изключена е възможността да могат да се отдават на концесия или чрез други форми на договаряне.

- Траурните агенции ще се вписват в публичен регистър към МРРБ. Той ще се публикува на интернет страницата на министерството и се поставя на централно място в гробищния парк.

- Въвеждат се ясни правила и условия за извършване на погребалния транспорт, определят се контролните органи, видовете административни мерки и санкции за нарушителите.

- За повишаване квалификацията и повишаване качеството на погребалните услуги е въведено изискването лицата, предоставящи тези услуги, да са придобили квалификация.


Проверяват смърт на бебе и родилка
ИСКРА СОТИРОВА

Прокуратурата във Варна започна досъдебно производство за смъртта на новородено по жалба на баща му.

Бебето е издъхнало в първите минути след появата си на бял свят на 26 април. Момченцето се ражда с тегло 3,900 кг.

Според д-р Петър Свраков, извършил раждането, бебето не е изплакало и вероятно е имало проблеми с белия дроб. Интубирано е и сложено на командно дишане. Тъй като в болница "Св. Анна" няма отделение за интензивна помощ на новородени, то е било откарано в неонатологията на АГ болница.

"Бебето беше доносено. Не мога да коментирам случая. Образувано е досъдебно производство и всяка моя дума може да бъде използвана срещу болницата", каза д-р Виолета Черноокова, шеф на неонатол-гията.

Управителят на АГ болница Радослав Минков твърди, че лекарите в неговото здравно заведение са действали според добрите медицински практики. Очакват се резултати от аутопсия и хистология, за да изяснят причините на смъртта.

По същото време във Варна умира и„19-годишна родилка. Йорданка била докарана от Провадия с недоизлекувана пневмония. Тя отказвала да приема лекарства, за да не увреди бебето.

Родила в болница "Св. Анна", но е пратена с линейка в АГ болница и после пак е върната в "Св. Анна" в реанимацията. Там е настанена с температура 40 градуса вече в много тежко състояние и лекарите не успяват да я спасят. Още две новородени са починали във Варна през празничните дни. Те обаче са дошли на бял свят с множество малформации.

"Нали разбирате, че в болниците всеки ден умират хора, защото не всеки може да бъде спасен. Въпреки това обаче съм разпоредила проверка", каза д-р Георгиева от Районната здравна инспекция.


Доктори плашат с протести
ВАНЯ СТАВРЕВА

Лекарите от спешното отделение на МБАЛ "Св. Петка" във Видин искат да получават по 5 вместо сегашните 2,50 лв. на преминал, но непостьпил в болницата пациент. Заплашват директорите, че при отказ ще започнат протести.

Допълнителното стимулиране беше 5 лв. през 2009 г., но пациентите намаляха, а с това и постъпленията, коментира директорът д-р Цветан Василев. Лекарите в спешното били сред най-добре платените в болницата и през 2010 г. вземали над 1000 лв., а останалите - до 900 лв.

Д-р Цветанов се среща днес със здравния министър, за да обсъдят състоянието на болницата.




Защо денят на свободата от хазната* подрани
Парите, които държавата планира да изземе от гражданите и фирмите, тази година са повече от 60% от разходите на домакинствата през 2010 г.
МИХАИЛ АНДРЕЕВ, ИНСТИТУТ ЗА ПАЗАРНА ИКОНОМИКА

Тази година денят на свободата, в който гражданите спират да работят, за да попълнят държавната хазна и започват да работят за себе си, дойде на 4 май - няколко дни по-рано от други години (по изчисления на ИПИ). Защо?

Причината не е в намаляване на данъчната тежест за гражданите и бизнеса. Знаем, че ставките по основни данъци са запазени, нещо повече - имаме покачване при акцизи, осигурителни вноски, минимални осигурителни прагове и такси. Причината за изместването на деня на свободата е кризата. Знаем, че през последните години и особено през 2010 г. данъчните приходи пострадаха като постъпления и това се прояви в по-ниски очаквания за приходите през тази година.

При ДДС например ревизираният план слезе 1 млрд. лева от първоначално заложеното в закона, отделно има свиване на потреблението, същото може да се каже и за приходите от акцизи.

Второ, през последните години се формира дефицит, което означава, че правителството харчи пари, които са или за сметка на резерви, или за сметка на натрупване на нови дългове. И всички данъкоплатци рано или късно ще трябва да отработят дефицита, да запълнят тази дупка. По наши изчисления за това ще са необходими още десетина дни на всички данъкоплатци.

Как е направена тази символична сметка? Измерено през очаквания БВП, българите ще изработят по 211 млн. лв. за един ден. Следователно, за да се изработят предвидените 26 милиарда лева приходи в бюджета, са необходими 124 дни.

Важно е да се отбележи, че това, което държавата планира да изземе от населението тази година, е повече от 60% от разходите на домакинствата за 2010 г. Това показва, че голяма част от доходите, които всички ние генерираме, отиват за финансиране на правителствени разходи.

И ето го големия въпрос - как е възможно тези разходи да бъдат оптимизирани и редуцирани. И ще успее ли правителството да го направи? Защото има какви ли не идеи от сорта на преместване на централната администрация в различни градове и райони. Правителството очаква от това намаляване на разходите, но замислете се, че в днешно време всички боравят с електронни съобщения, а ние отиваме на физическото придвижване, което ще струва пари.

Всеки ден ставаме свидетели на какви ли не злоупотреби с публични средства.

Колкото повече се намалява възможността за тези злоупотреби, толкова повече има възможност денят на свободата да дойде по-рано. И в крайна сметка, поддържането на по-малка, но по-ефективна администрация ще доведе до реалното облекчение за всички данъкоплатци.



*Датата е символична - показва кога заплануваните приходи в държавния бюджет ще бъдат изпълнени, ако всичко изработено бъде моментално изземвано от държавата - ИПИ го нарича ден на свобода от правителството, а по света е известно като Tax Freedom Day.
Говори в цифри

211 млн. лв. на ден изработват българките, измерено през БВП.

124 дни са необходими, за да се изработят предвидените 26 милиарда лева приходи в бюджета.


Гергана Павлова, заместник-министър на здравеопазването по лекарствената политика
Агенцията по лекарствата ще лицензира аптеки

Преразпределяме медикаменти за рак, където има нужда
ИЛИЯНА АНГЕЛОВА

-Г-жо Павлова, има сигнали, че липсват лекарства за онкоболни. До вас стигат ли такива?

-Да, има през последната седмица. Те са за един лекарствен продуктзомета. Вчера получихме писмена информация от всички 22 онкодиспансера и болници. Само в 10 от тях се е получил недостиг в снабдяването. Шест вече са организирали доставки. По-продължителни са проблемите в 4 лечебни заведения. Четири от тях очакват заявки до утре (днес - бел. авт.). Нямаме все още никаква информация от ИСУЛ. Там беше първото място, където се генерира сигнал за проблем.

Имахме очакване за потенциален проблем, защото търгът на МЗ се провали. Фирмата не можа да даде толкова ниска цена, колкото беше определена в тръжната документация.

В средата на април ние информирахме за проблема, за да могат лечебните заведения да предприемат действия съобразно лекарската преценка. Лекарят може да реши да използва аналози или да поръча закупуване чрез болничните процедури. Тези търгове в голямата си част вече са приключили и предстои подписване на договори.

-Очаквате ли подобни проблеми с други лекарства, които се купуват от болниците?

-Някои болници вече официално ни съобщиха, че не желаят доставка, защото са сключили договор. Сега правим преразпределение на медикаменти за месец май там, където има нужда. Огорчи ни, че научавахме за липсите не от самите болници, а от медиите или от пациентите. Тази пасивна позиция определено не е в полза на пациентите, затова работим за изчистване на комуникационните проблеми.

-Вероятно болниците са се страхували от санкции или мъмрене, че не се справят с търговете...

-Не сте далече от истината с предположенията си. За нас беше учудващо, че се появи недостиг на зомета, защото в края на март направихме преразпределение на 1000 флакона. Ако се съди по разхода за 2010 г., средномесечно се харчат по 700 флакона. Те покриват напълно нуждите и чакащи нямаше. Съобразили сме се напълно с прогнозите на експертния съвет по онкология и лечебните заведения.

Нашите очаквания бяха, че всички пациенти трябва да бъдат обезпечени до средата на май. Затова се учудихме, че седмици след разпределянето на лекарството се появи сигнал за липса. Другата седмица почваме проверки на място, за да видим какво се е случило с доставките. Има много нуждаещи се пациенти, но не говорим за епидемично заболяване, което да прави такъв пик на търсенето. Няма логика.

-Наскоро Министерският съвет прие законопроект за промени в закона за лекарствата. Кои са най-важните моменти?

-Те са няколко. Едната група промени е свързана с облекчаване на достъпа до медикаменти. Друга група са свързани с европейските регулации. Третата е за инициативата на това правителство за облекчаване на административните процедури.

За нас са най-важни промените, които засягат лекарствената политика. Например, ако фирма реши да изтегли от българския пазар продукт, който няма алтернатива, тя трябва да уведоми министерството поне година и половина по-рано. Такъв период ще ни даде възможност да разговаряме с фирмите и да обезпечим доставки.

Предвидили сме и по-стриктен контрол от страна на производителите по отношение на продуктите фантоми. Това са продукти, които са включени в реимбурсната листа, но

реално не се продават, защото са евтини и няма икономически интерес да се продават на малък пазар като нашия. Ако има някаква основателна причина, ще има задължения тези продукти своевременно да бъдат изключвани от списъците или да се уведомява администрацията.

Предвидили сме и сливане на комисията по цени и комисията по позитивната листа. Това означава сериозно съкращаване на сроковете за включване на едно лекарство в реимбурсната листа. Ако досега процедурата траеше 120 дни, сега тя ще е максимално 3 месеца, а за определени продукти и до 45 дни.

Другите промени са свързани с облекчаване на процедурите по издаване на разрешителни за всички нива - производители, търговци и аптеки, уведомления за реклама и др. Те ще намалят административните разходи, защото в момента има доста експертни комисии.

-Предвижда се отмяна на максимално фиксирани цени. Какво означава това и за кои лекарства се отнася?

-Отмяната на максималните цени не се отнася за повечето медикаменти - те попадат в други разпоредби и са включени в допълнителни приложения към закона. Тя е предвидена за определени продукти, не лекарства, които не са включени в реимбурсния списък на болници, министерство или НЗОК. Това на практика ограничава списъка до пет-шест лайфстайл продукта като тези за подобряване на потентността. Освен това прере-гистрацията им ще е по-на-рядко - през 2 г.

Реферирането на тези продукти по принцип е доста трудно - те не присъстват в нито една европейска реимбурсна листа точно защото са лайфстайл продукти. Поради тази причина и цените им на европейско ниво не подлежат на регулиране.

-Значи чисто пазарни механизми ще определят цените им?

-Напълно, но при тях вече има и доста генерични варианти (по-евтини еквиваленти на оригиналните продукти - бел. авт.), затова конкуренцията е голяма. Спомням си, че преди години най-малките милиграми струваха около 100 лв., а сега - 20 лв.

Пазарът и търсенето си казват думата и в този сегмент. Ние обаче сме наясно, че икономическата ситуация в България не е цветуща, затова и тези цени сме ги замразили за 2 г.

Тоест премахването на максималните фиксирани цени за тези продукти ще стане след този период.

-Споменахте за сливането на комисии. Колко всъщност ще решават за лекарствата?

-Две. В едно се сливат комисията по цени и тази по позитивния списък. Комисията по прозрачност остава. Ние не желаем да я премахваме, защото тя е като междинен орган, преди да се стигне до съда, ако има възражения на пациенти срещу комисията по реимбурсиране. Невинаги всички са съгласни. Единствената промяна е, че се намалява квотата на здравното министерство и на касата в комисията по прозрачност. Тази на обществените институции пък ще бъде по-голяма, защото те са социален коректив.

-Как ще става лицензирането на аптеки?

-Те ще преминат към Изпълнителната агенция по лекарствата, която извършва и контрола. Така министерството ще се облекчи от несвойствени процеси. Агенцията пък досега нямаше информация по време на самите проверки.

Какво става сега? Агенцията констатира нарушение - например в аптеката няма магистър фармацевт. Оттам обаче отговарят, че тече процедура по пререгистрация и така се опитват да се измъкнат от санкцията.

-Предвижда ли се разрешаване на вериги аптеки в този законопроект?

-Не, подобни текстове не са обсъждани.

-А какви ще бъдат правомощията на Висшия съвет по фармация? Ще дава ли становище за аптеките?

-Той е консултативен орган към министъра и е компетентен по нормативната уредба и указанията по лекарствената политика. Това не е променяно и си остава, защото там са експертите. До момента съветът по фармация никога не е имал функции да проверява на място. Те само са разглеждали някакви документи.

Остава важната му роля при проверяване на достоверността на дипломите, а също и задачата на съсловната организация да гарантира, че съответният специалист е неин член и притежава правоспособност. Облекчаването на процедурата се състои в това, че становищата на всяка институция се свеждат до нивото на нейните правомощия. Чиста загуба на време е хора, които не са юристи, да събират и разглеждат правни документи, както и да дават експертна оценка. Преди в крайна сметка документите отиваха при юристите в министерството, сега ще ги гледат юристите в агенцията по лекарствата.


Родена на 11 февруари 1974 г.

Омъжена, с едно дете

Има магистърска степен по счетоводство и контрол от ВИНС, Варна, а също и следдипломна квалификация по международни икономически отношения към УНСС, София

От 2000 до 2008 г. работи като мениджър по продажбите към фармацевтични компании

От 2008 до 2010 г. е мениджър ключови клиенти в IMS Health, международна консултантска компания и доставчик на данни, специализирана в сферата на здравеопазването

От 2010 г. е зам.-министър на здравеопазването

Владее руски и английски език


23 см обиколка на полов член по делото „Сашко”

70% практикуват анален секс, твърди експерт
Тони Маскръчка

Насилван ли е 2-годишният Сашко от баща си? Ако да, то с полов член, дълъг пръст или друг твърд предмет е станало проникването в ануса на детето? Не страда ли пък от някакво нелекувано и недиагностицирано заболяване?

Това бяха основните въпроси, които трябваше да намерят категоричен отговор в залата на Благоевградския окръжен съд по време на делото срещу бащата Костадин Тасев от Сандански.

Прокуратурата е категорична, че той е опитал да насили сина си с полов член, но не успял. След това е проникнал с пръст в ануса и е разкъсал пикочния мехур и дебелото черво.

До късно в понеделник 20-ина водещи медици над 10 часа вадеха научни аргументи в защита на прокурорското становище или срещу него.

„Хайде сега преведете всичко казано на достъпен език", непрекъснато призоваваше вещите лица председателят на съда Красимир Аршинков.

Десетки снимки на аналната област на малкия Сашко бяха старателно разглеждани и коментирани. Сравняваха ги с фотоси, схеми и чертежи от учебници и научни разработки и накрая така и не бе постигнато единомислие между всички професори и доценти какво се е случило на момченцето.

Съдебният състав трябваше да се запознае с доста медицински термини, защото определящи за изхода на делото ще са най-вече лекарските заключения поради невъзможност на пострадалото дете да разкаже какво се е случило. „Хайде сега да си поговорим обстойно за аналния секс", призова прокурорът по делото Елка Атанасова.

„Такова нараняване и разкъсване на пикочния мехур може да стане само с проникване с твърд предмет през ануса. Категорично обаче не може да е човешки пръст, защото той се огъва. Предметът трябва да е с остър връх, примерно с такава химикалка", обясни д-р Димитър Момчилов, детски уролог в „Пирогов", и вдигна високо металния си химикал.

„Ако искам, мога да държа изправен пръста си и да не го свивам. Защо да не може с пръст", веднага репликира прокурорката и показа нагледно.

Съдейки по нараняванията около ануса на детето, докторът предположи, че е правен опит за анален секс. 70% от населението практикувало такъв. Опитът със Сашко обаче бил неуспешен, защото „главата на члена е по-широка от аналния пръстен и е предизвикала разкъсванията", обясни д-р Момчилов.

Според доц. Мария Грозева с полов орган пикочен мехур не може да бъде разкъсан. „Ако ставаше така, много жени щяха да бъдат със скъсани мехури. Това е еластична тъкан", аргументира се съдебната лекарка. Тя поиска поправка в експертизата за измерване половия член на бащата Тасев. Заради банална техническа грешка обиколката му вместо 12-13 см била доста увеличена до 22-23 см, което било непознато досега в научната литература. Доц. Грозева обясни, че размерите на члена на бащата са взети не в еректирало състояние, а в нормално. След това били умножени по коефициент, описан в медицинската литература, за да се стигне до предполагаемите дължина и дебелина при възбуда. „Половият член съответства на ръста на индивида. Тасев е висок и е с по-дълъг. Абсурдно е и да е проникнал с пръст. Разкъсванията са на дълбочина над 12 см. И най-дългият пръст не може да стигне дотам. За мен това дете е болно, а не насилвано", допълни доц. Грозева. „Не знам колко члена е видяла доц. Грозева, но аз съм видял много. Има с тясна глава и широка основа и обратно. Има и ниски мъже с големи членове", контрира д-р Момчилов.

След дълъг медицински спор лекарите така и не стигнаха до единно становище, заради което няколко пъти съдия Аршинков директно ги попита защо са учили по едни и същи учебници, а са на коренно противоположни позиции.

Накрая обаче лекарите бяха единодушни и успокоиха, че независимо от страданията малкият Сашко няма да има спомен от случилото му се след години. Детето е на много крехка възраст и ако попадне в подходяща среда при по-нататъшното отглеждане, в съзнанието му няма да остане никакъв спомен и ще се развива напълно нормално.






Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница