Закон за електронните съобщения и Закон за радиото и телевизията



страница1/4
Дата05.06.2017
Размер0.53 Mb.
#22916
ТипЗакон
  1   2   3   4



План за въвеждане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVB-T) в Република България

2012 г.

СЪДЪРЖАНИЕ:
I. Общ преглед на състоянието, въвеждането и развитието на наземното цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVB-T)

I.1. Регионална конференция по радиосъобщения – Женева, май 2006 г.

I.2. Политика на Европейски съюз (EС)
II. Наземната цифрова телевизия в държавите-членки на ЕС

III. Цели на прехода и въвеждането на наземното цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVB-T). Цел на Плана за въвеждане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVB-T) в Република България (План 2012)

III.1. Цели на прехода и въвеждането на наземна цифрова телевизия

III.2. Цел на План 2012
ІV. Състояние на ограничения ресурс – радиочестотен спектър, предназначен за нуждите на наземното телевизионно радиоразпръскване.

ІV.1. Наземно аналогово телевизионно радиоразпръскване

ІV.2. Наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване
V. Извършени действия от Република България до момента (2008 – 2011 г)

V.1. Нормативна уредба. Закон за електронните съобщения и Закон за радиото и телевизията

V.2. План за въвеждане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVB-T) в Република България – 2008 г. (План/2008)

V.3. Извършени действия

V.4. Практически затруднения и предприети мерки
VI. Етапи, срокове и условия за въвеждане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVB-T)

VI.1. Етапи и срокове за извършване на прехода

VI.2. Условия за извършване на прехода. Взаимоотношения между доставчиците на медийни услуги и предприятията

VI.3. Едновременно радиоразпръскване – наземно аналогово и наземно цифрово – симулкаст (simulcast)
VII. Радиочестотен спектър, предназначен за наземно цифрово радиоразпръскване, ползван от Министерството на отбраната
VІІІ. Изисквания при предоставяне на интерактивни услуги. Системи за условен достъп
ІX. Технически изисквания и специфика на цифровите технологии. (технологични параметри на мрежите)
X. Действия на държавата във връзка с осигуряване на прехода от наземно аналогово към наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване
X.1. Осигуряване на достъп на крайни потребители до услугата наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване

X.1.1. Финансови средства

X.1.2 Механизъм за разпределение на средствата
X.2. Информационна кампания

X.2.1. Финансови средства

X.2.2. Механизъм за разпределение на средствата
XI. Орган по цифровата телевизия

I. Общ преглед на състоянието, въвеждането и развитието на наземното цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVB-T)
I.1. Регионална конференция по радиосъобщения – Женева, май 2006 г.

На втората заключителна сесия на Регионалната радиоконференция на Международния съюз по далекосъобщения за планиране на наземно цифрово радиоразпръскване, състояла се през 2006 г. в Женева, се подписа Регионалното споразумение Женева 2006 г. С него се утвърди План Женева-06 за въвеждане на наземно цифрово радио- и телевизионно разпръскване в честотните обхвати 174-230 MHz и 470-862 MHz, състоящ се от цифров и аналогов план за разпределение на честотите. План Женева-06 представлява основа на прехода от наземно аналогово към наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване.

Заключителните актове на Регионалната радиоконференция за планиране на службите за цифрово наземно радиоразпръскване са утвърдени с Решение № 534 от 6 август 2007 г. на Министерския съвет, в сила от 17 юни 2007 г. Разпоредбите на споразумението влизат в сила от 17 юни 2006 г., когато започва и преходният период, в който може да се излъчва както аналогова, така и цифрова телевизия. За регистрираните в аналоговия план честотни назначения е предвидена защита в рамките на преходния период, с оглед осъществяването на плавно въвеждане на наземното цифрово телевизионно радиоразпръскване. Преходният период приключва на 17 юни 2015 г., след което ще остане действащ само цифровият план, а аналоговите назначения се анулират и не са защитени.
I.2. Политика на Европейски съюз (EС)

Институциите на EС – Европейският парламент, Съветът на Европейския съюз и Европейската комисия провеждат целенасочена политика за повсеместно въвеждане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване в държавите-членки още от 90-те години чрез приемане на редица актове в тази област.

В Съобщение COM(2005)2041 и резолюция2 на Европейския парламент от 16.11.2005 г. се препоръчва държавите-членки на Европейския съюз да осъществят до началото на 2012 г. окончателното спиране на наземната аналогова телевизия.

В Заключения на Съвета на ЕС от м. декември 2005 г. относно ускоряване на прехода от аналогово към цифрово телевизионно радиоразпръскване, държавите-членки се приканват да приключат този процес до 31 декември 2012 г.

През 2007 г. в своя резолюция3 от 13.11.2007 г. Европейският парламент поддържа становището, че успешното преминаване в най-кратки срокове от наземно аналогово към наземно цифрово радиоразпръскване трябва да е приоритет и изразява безпокойството си във връзка с възможното закъснение по отношение спазването на крайния срок – 2012 г.

Със Съобщение COM(2009)586 окончателен4, държавите-членки, които още не са приключили цифровия преход се приканват да потвърдят поетия ангажимент за ефективно изключване на наземното аналогово телевизионно разпръскване, като приемат предложения краен срок за Европейския съюз, 1 януари 2012 г., и предприемат необходимите подготвителни мерки.

Съгласно Препоръка 2009/848/ЕО5 държавите-членки следва да предприемат всички необходими технически мерки, за да се гарантира, че всички услуги за наземно телевизионно разпръскване ще се предлагат чрез цифрова технология на предаване и ще прекратят използването на аналогова технология на предаване на тяхната територия до 1 януари 2012 г.

В COM(2010) 471 окончателен6 се предвижда до 1 януари 2013 г. държавите-членки да предоставят радиочестотния обхват 800 MHz (радиочестотната лента 790-862 MHz) за електронни съобщителни услуги в съответствие с хармонизираните технически условия, установени съгласно Решение № 676/2002/ЕО7 и по-специално в съответствие с разпоредбите на Решение 2010/267/ЕС8. В тези държави-членки, в които изключителни национални или местни условия биха попречили на разполагаемостта на тази честотна лента, Европейската комисия може да разреши специфични дерогации до 2015 г. Предвид затрудненията, които България изпитва с освобождаването на този обхват, българската страна въведе текст в проекта на решение, съгласно който първата програма за политика в областта на радиочестотния спектър не засяга правото на държавите-членки да организират и използват своя радиочестотен спектър за целите на обществения ред, обществената сигурност и отбраната, като държавата-членка може да продължи да използва спектъра за тези цели, докато системите, съществуващи във въпросната радиочестотна лента, излязат от експлоатация.

От своя страна Европейският институт по стандартизация в далекосъобщенията (ETSI) и Европейският съюз по радиоразпръскване (EBU) са публикували голям брой документи (стандарти, спецификации, препоръки и др.) по отношение на параметрите и начините за използване на апаратните и програмни технически средства за наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване.
II. Наземната цифрова телевизия в държавите-членки на ЕС

В Европа процесът на цифровизация на наземното телевизионно радиоразпръскване стартира още през 1998 г. и следва различен ход в отделните страни. В някои държави преходът протича стъпаловидно, като например в Швеция е имало 5 фази между 2005 г. и 2007 г., или във Великобритания - 14 заключителни фази от 2008 г. до 2012 г. в различните региони. В други случаи цялата страна преминава към наземно цифрово радиоразпръскване наведнъж, като примери за това са Финландия през септември 2007 г. или Словения през декември 2010 г.

Към края на 2011 г. в 17 държави-членки на ЕС преходът към наземна цифрова телевизия е приключил и всички аналогови предаватели са изключени. Преходът е факт също така в Швейцария, Хърватия и Норвегия, които не са членки на ЕС. В други седем страни - Унгария, Ирландия, Литва, Португалия, Словакия и Великобритания напредъкът е значителен и се очаква преходът да приключи през текущата 2012 г. От държавите-членки на ЕС най-изоставащи са България (1 септември 2013 г.), Гърция (2013 г.), Полша (2013 г.) и Румъния (2015 г.).

Съседните на България страни са планирали следните дати за изключване на аналоговите предаватели: Сърбия – 2012 г., Румъния 2015 г. (възможно е да се смени с 2013 г.), Гърция 2013 г., Македония – 2013 г., Турция 2014 г. (датата е записана в закона за медиите от 2011).

Развитието на наземното цифрово телевизионно радиоразпръскване в европейските държави се осъществява по няколко успешни сценария, в съответствие с три основни типа пазарни условия:

√ Пазари със силно проникване на аналогова кабелна телевизия – Бенелюкс, Германия, Австрия, Скандинавските страни;

√ Пазари със силно развитие на наземно аналогово телевизионно радиоразпръскване – Великобритания, Гърция, Португалия;

√ Пазари със силно развитие на наземно аналогово телевизионно радиоразпръскване и предлагане на платена наземна аналогова телевизия – Франция, Испания, Италия.

Развитието на наземното цифрово телевизионно радиоразпръскване в отделните държави-членки на ЕС към началото на 2012 г. е представено в Приложение 1.
III. Цели на прехода и въвеждането на наземното цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVB-T). Цел на Плана за въвеждане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVB-T) в Република България (План 2012)
III.1. Цели на прехода и въвеждането на наземното цифрово телевизионно радиоразпръскване

Главна цел при въвеждането на наземното цифрово телевизионно радиоразпръскване е ефективно и ефикасно използване на радиочестотния спектър, осигуряване на по-добро качество и програмно разнообразие, както и предоставяне на допълнителни услуги за потребителите.

Преходът от наземна аналогова към наземна цифрова телевизия има и няколко допълнителни цели:

√ да осигури свободен достъп до цифровите версии на обществените и търговски доставчици на аудиовизуални медийни услуги;

√ да запази тези зрители, които и в момента приемат наземно телевизионен сигнал;

√ да се привлекат и нови зрители към наземно приемане на телевизионен сигнал, като поне 30% от семействата (домакинствата) в Република България да бъдат информирани и/или да имат техническа готовност за приемане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване. По този начин няма да се допусне доминиране на кабелното и спътниковото разпространение на телевизионни програми, като се отчита принципа за технологична неутралност.

Във всички случаи приемането чрез наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване трябва да е алтернатива на приемането от спътникови и кабелни мрежи по следните показатели:


  • цена – за да се запазят настоящите зрители и особено за да се привлекат нови зрители; програмите, излъчвани от предаватели за наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване, трябва да са свободни (некриптирани) и съответно безплатни за приемане. В случай че има криптирани програми, то в рамките на Първия етап техният брой да е ограничен;

  • атрактивност на програмите – препоръчва се от европейските държави, преминали вече към наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване. Възможен подход е в националните програми да се предават и местни програми;

  • допълнителни услуги – по този параметър наземното цифрово телевизионно радиоразпръскване трудно се конкурира със цифровите кабелни мрежи и IPTV, особено при цифровизиране на кабелните мрежи;

  • мобилно приемане и портативно приемане в сгради – сферата, в която наземната телевизия е без конкуренция.


Конкретните задачи на прехода са:

√ Своевременно информиране на населението, с ясна и ефективна кампания, относно предимствата на наземното цифрово радиоразпръскване и начините за приемането му;

√ Осигуряване на достъп на населението до програми, разпространявани чрез наземното цифрово телевизионно радиоразпръскване;

√ Осигуряване на възможност за снабдяване на населението с крайни декодиращи устройства.


III.2. Цел на План 2012

Основната цел на План 2012 е да осигури предвидим и плавен преход от наземно аналогово към наземно цифрово телевизионно излъчване, като към 1 септември 2013 г. България да е преминала изцяло към наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване, което ще осигури постигането на целите на прехода по III.1, към момента на преустановяване на наземното аналогово излъчване, считано от 1 септември 2013 година. Планът включва етапите, сроковете и условията за въвеждане на наземното цифрово телевизионно радиоразпръскване, както и мерки за подпомагане на социално слаби лица и семейства за осигуряване на устройства, позволяващи достъп до радио- и телевизионни програми. В Плана се предвиждат действия за ефективно и навременно информиране на населението относно въвеждането на наземното цифрово телевизионно радиоразпръскване.


ІV. Състояние на ограничения ресурс – радиочестотен спектър, предназначен за нуждите на наземното телевизионно радиоразпръскване
ІV.1. Наземно аналогово телевизионно радиоразпръскване

За нуждите на съществуващите мрежи за наземно аналогово телевизионно радиоразпръскване в настоящия момент се използват честоти в III VHF (174-230 MHz, т.е. 7 телевизионни канала с широчина на лентата 8 MHz), IV (470-574 MHz, т.е. 13 телевизионни канала с широчина на лентата 8 MHz) и V (574-862 MHz, т.е. 36 телевизионни канала с широчина на лентата 8 MHz) UHF телевизионни обхвати.

За изграждане на мрежата на Българската национална телевизия са направени 668 честотни назначения, от които 78 в ІV и V телевизионни обхвати за БНТ 1 и 15 честотни назначения в ІV и V телевизионни обхвати за регионални програми. За изграждане на мрежата на „БТВ Медиа Груп” ЕАД са направени 672 честотни назначения, от които 664 в ІV и V телевизионни обхвати. За изграждане на мрежата на „Нова Броудкастинг Груп” АД са направени 215 честотни назначения в ІV и V телевизионни обхвати. За изграждане на мрежи за наземно аналогово телевизионно радиоразпръскване с местно покритие са направени 118 честотни назначения, от които 117 в ІV и V телевизионни обхвати.

От възможните, общо 49 телевизионни канала в IV и V UHF телевизионни обхвати 26 са заети от Министерството на отбраната, а именно канали 22, 23, 25, 36-38, 43-47, 53-56, 58-63, 65-69. Част от тези 26 телевизионни канала могат да се използват за определени населени места, след съгласуване с Министерството на отбраната.


ІV.2. Наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване

Съгласно план Женева 2006 г. за нуждите на наземното цифрово телевизионно радиоразпръскване се използват честоти в III, IV и V телевизионни обхвати.

За Република България е осигурен радиочестотен ресурс с възможност за изграждане на 10 мрежи за наземно цифрово радиоразпръскване на телевизионни сигнали с национално покритие, 31 мрежи с регионално покритие и 26 мрежи с регионално покритие за територията на градовете София, Пловдив и Варна.

Необходимо е да се подчертае, че радиочестотният спектър за наземно аналогово и за наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване е един и същ. Ресурсът е един, поради което произтичат и трудностите при стартиране на наземното цифрово радиоразпръскване, докато все още не е преустановено аналоговото излъчване. За условията в България този проблем е съществено изразен.

Предвид проблемите с освобождаването на част от необходимия честотен ресурс от страна на Министерството на отбраната и с оглед разпоредбата на § 209, ал. 10 от ПЗР на ЗИД на ЗЕС за издаване на разрешение за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс - радиочестотен спектър за още една електронна съобщителна мрежа за наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване с национален обхват, реализирането на мрежи за наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване с регионален обхват към момента е необосновано, от гледна точка на наличния честотен ресурс.

В допълнение към горното, поради определянето на радиочестотната лента 790-862 MHz (обхват 800 MHz) за цифров дивидент и бъдещото използване на тази лента в съответствие с хармонизираните технически условия, установени с Решение 2010/267/ЕС, една част от мрежите, с национално и регионално покритие, за наземно цифрово радиоразпръскване, за които първоначално в План Женева-06 са защитени честоти, няма да могат да се реализират.


V. Извършени действия от Република България до момента (2008 – 2011 г.)

V.1. Нормативна уредба. Закон за електронните съобщения и Закон за радиото и телевизията

С приемането на Закона за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията (ЗИД на ЗРТ) (обн. ДВ, бр. 14 от 2009 г.) и Закона за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения (ЗИД на ЗЕС) (обн. ДВ, бр. 17 от 2009 г.), се създадоха условия за реално стартиране на процеса за преминаване от наземно аналогово телевизионно радиоразпръскване към наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване.


V.2. План за въвеждане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVB-T) в Република България – 2008 г. (План/2008)

План/2008 е приет с решение по т. 24 от Протокол № 5 от заседанието на Министерския съвет на 31 януари 2008 г. План/2008 е изменен и допълнен с решение по т. 35 от Протокол № 11 от заседанието на Министерския съвет на 19 март 2009 г. и с решение по т. 13 от Протокол № 51 от заседание на Министерския съвет на 30 декември 2009 г.

В План/2008 са подробно описани както политиката и документите на Европейския съюз в областта на въвеждането и развитието на цифровата телевизия, така и състоянието на прехода в отделните държави-членки на ЕС, към момента на изготвянето и приемането му. Посочени са предимствата на цифровата технология пред аналоговото радиоразпръскване. Описано е състоянието на ограничения ресурс-радиочестотен спектър в Република България към 2008 г.

В План/2008 са уредени основни принципи, въз основа на които следва да се осъществи преходът, поставени са стратегическите основи за изграждане на DVB-T мрежите, план-графикът за стартиране на цифровото излъчване на програмите на „островен” принцип, изключването на аналоговите предаватели и срока за преустановяване на аналоговото излъчване - 31 декември 2012 г.

С оглед осигуряване на условия за достъп до услугите на лица със слухови и зрителни увреждания, през 2008 г. Комисията за регулиране на съобщенията прие Правила за реда за осигуряване на достъп до електронни съобщителни услуги чрез мрежите за наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване и за осигуряване на електронни съобщителни услуги, предназначени за лица със слухови и зрителни увреждания чрез тези мрежи (приети с Решение на КРС № 2102 от 8 октомври 2008 г., обн., ДВ, бр. 96 от 2008 г.).
V.3. Извършени действия

В изпълнение на законовите задължения и в съответствие със законовите разпоредби и предвиденото в План/2008, през 2009 г. и 2010 г. са организирани, проведени и приключени три конкурсни процедури. Вследствие на тях са издадени три разрешения за ползване на радиочестотен спектър за общо шест мрежи с национален обхват - две мрежи за радиоразпръскване на програми на търговски телевизионни оператори и една мрежа за радиоразпръскване на програми на обществени радио- и телевизионни оператори по първата фаза съгласно План/2008, както и три мрежи за радиоразпръскване на програми на търговски телевизионни оператори по втората фаза съгласно План/2008.

За предприятието на трите мрежи по втората фаза на План/2008 правото за ползване на индивидуално определения ограничен ресурс - радиочестотен спектър, както и задълженията, произтичащи от ползването му, възникват след освобождаването на същия от предприятията, осъществяващи наземно аналогово телевизионно радиоразпръскване с национално покритие.

В съответствие с поетите в хода на конкурсните процедури от предприятията ангажименти в издадените разрешения бяха заложени етапите и сроковете за изграждане на мрежите, така както са описани в План/2008.

Към момента е в ход изграждането на трите мрежи за наземно цифрово радиоразпръскване по първата фаза на План/2008. Условия за стартиране на втората фаза от прехода са успешното приключване на първата и освобождаването на спектъра, предоставен на предприятия за наземно аналогово телевизионно радиоразпръскване и заетия спектър от Министерството на отбраната.
V.4. Практически затруднения и предприети мерки

Предвид ограничения наличен свободен ресурс – радиочестотен спектър и необходимостта от осигуряване на алтернативен ресурс, свързан с периода на т.нар. „симулкаст“, както и във връзка с разрешаването на други практически проблеми, възникнали в хода на прехода беше създадена междуведомствена работна група за преразглеждане на План/2008 и относимата нормативна уредба, уреждаща прехода.

Междувременно, във връзка с транспониране на последните изменения на регулаторната рамка за електронни съобщения на ЕС бе подготвен, приет и обнародван ЗИД на ЗЕС (ДВ, бр. 105 от 29.12.11 г.). В закона залегнаха разпоредби, включително крайна дата за изключване на аналоговата телевизия и срок за разработване и приемане от Министерския съвет на настоящия план за въвеждане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVB-T) в Република България, който включва етапите, сроковете и условията за въвеждане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVB-T).
VI. Етапи, срокове и условия за въвеждане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVB-T)
VI.1. Етапи и срокове за извършване на прехода

ПЪРВИ ЕТАП:

А. Мрежи за радиоразпръскване на програми на търговски телевизионни оператори с национален обхват по § 5а, ал. 1 от ПЗР на ЗЕС


  • Към 1 март 2013 г. (началото на периода на едновременното излъчване) осигуряване на покритие на 95% от населението на Република България9 за едната от мрежите за радиоразпръскване на програми на търговски телевизионни оператори с национален обхват.

Другата мрежа по § 5а, ал. 1 от ПЗР на ЗЕС осигурява покритие на най-малко 85% от населението на Република България към 1 септември 2013 г. (датата на изключване на аналоговия сигнал).

Б. Мрежа за радиоразпръскване на програми на обществени оператори с национален обхват по § 89 от ПЗР към ЗИД на ЗРТ

  • Към 1 март 2013 г. (началото на периода на едновременното излъчване) осигуряване на покритие на 95% от населението на Република България10


ВТОРИ ЕТАП:

А. Мрежи за радиоразпръскване на програми на търговски телевизионни оператори с национален обхват по §5а, ал. 2 от ПЗР на ЗЕС

Съгласно разрешението, издадено на предприятието, за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс за осъществяване на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване, с отлагателно условие, правото на ползване на индивидуално определения ограничен ресурс – радиочестотен спектър, както и задълженията, произтичащи от ползването му, възникват след освобождаването на същия от предприятията, осъществяващи наземно аналогово телевизионно радиоразпръскване и Министерството на отбраната;



  • До 9 месеца от момента датата на възникване на правото за ползване на индивидуално определения ограничен ресурс - радиочестотен спектър осигуряване на покритие на 65% от населението на Република България окончателното преустановяване на наземното аналогово радиоразпръскване;

  • До 18 месеца от датата на възникване на правото за ползване на индивидуално определения ограничен ресурс - радиочестотен спектър осигуряване на покритие на 85%11 от населението на Република България.


Б. Мрежа за радиоразпръскване на програми на търговски телевизионни оператори с национален обхват по § 209, ал. 10 от ПЗР на ЗИД на ЗЕС

С цел да се стимулира конкуренцията и да се предостави възможност за включване на нов участник в процеса на цифровизация на ефира, по реда на Закона за електронните съобщения се открива конкурсна процедура за избор на ново предприятие, на което да се издаде разрешение за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс – радиочестотен спектър за осъществяване на електронни съобщения чрез електронна съобщителна мрежа за наземно цифрово радиоразпръскване с национален обхват.



  • Правото за ползване на индивидуално определения ограничен ресурс - радиочестотен спектър, както и задълженията, произтичащи от ползването му, възникват след освобождаването на ресурса;

  • До 9 месеца от датата на възникване на правото за ползване на индивидуално определения ограничен ресурс - радиочестотен спектър осигуряване на покритие на 65% от населението на Република България;

  • До 18 месеца от датата на възникване на правото за ползване на индивидуално определения ограничен ресурс - радиочестотен спектър осигуряване на покритие на 85%12 от населението на Република България.

В Приложение № 2 към Плана е посочен предвидения радиочестотен ресурс за наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване, който следва да бъде усвоен през двата етапа на прехода.


Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница