Закон за филмовата индустрия. С проектобюджета за следващата 2012 година Министерството е предложило за филмопроизводство да се осигурят 16,6 млн лева



Дата09.12.2017
Размер24.27 Kb.
#36401
ТипЗакон


УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА НАРОДНИ

ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ВЕЛЧЕВ,

Дискусията относно финансирането на киното тече на различни нива в държавата вече няколко месеца. В медийното пространство се тиражират интересни интерпретации с неверни данни. Това е много некоректно, но не е неочаквано, особено като се има предвид, че проблемите при финансирането на киното са заложени от тези, които се опитват сега да ни ги припишат.


Основата на затрудненията на държавата да финансира киното е положена през 2008 година. Тогава при одобрен бюджет на Изпълнителна Агенция „Национален филмов център” за подкрепа на филмопроизводство от 5милиона и 680 хиляди лева са били одобрени проекти за производство на нови филми в размер на над 16 милиона и 350 хиляди лева. Предишното управление не само, че никога не е изпълнило Закона за филмовата индустрия, а е подписало и множество необезпечени договори, които ние сега разплащаме.

Новото ръководство на Министерството на културата, освен с необезпечените конкурсни сесии и завещания дефицит, трябваше да се справи и с антикризисната актуализация на бюджета. Въпреки всичко, през 2009 година за кино бяха осигурени 11,8 милиона лева или 9,7 на сто от общите разходите на ведомството.


През 2010 година, независимо че бюджетът беше намален на два пъти, за киното е осигурен най-високият процент финансова помощ спрямо общите разходи на Министерството. През 2011 година ще бъде разпределен и най-големият бюджет за филмопроизводство, откакто има Закон за филмовата индустрия. С проектобюджета за следващата 2012 година Министерството е предложило за филмопроизводство да се осигурят 16,6 млн. лева.
Никой не отрича, че трябват средства за това изкуство, но е непочтено тези, които са подписвали необезпечени конкурсни сесии, сега да се опитват да провокират недоволство. Това е един вече добре познат стил, при който се залагат капани за следващите правителства и след това се манипулира общественото мнение.
Въпреки всички затруднения държавата активно е финансирала филмовата индустрия и спекулации от сорта, че „по наше време е финансиран само „Сбогом мамо”,са пълна и откровена лъжа!

Ето и малко факти за част от продукциите, финансирани от настоящото управление.


След месец юли 2009 година държавна субсидия са получили филми като „Мисия Лондон” – 668 хиляди лева, Love.net – над милион и триста хиляди лева, „Стъпки в пясъка” – 658 хиляди лева, „Аве” – 570 хиляди лева., „Островът” – 810 хиляди лева, „Миграцията на паламуда” – 628 хиляди лева, „Подслон” – 765 хиляди лева,„Зад кадър”- 407 хиляди лева, „Лов на дребни хищници” – 588 хиляди лева, „Сбогом, мамо„ – 253 хиляди лева, ТИЛТ”, „И нямаше по-добър брат”, „Още нещо за любовта”, „Непознатата”, „Преследвачът на звуци” , „Ако някой те обича”, „Космос”, „Под дъгата”, „Втори дубъл” и още много други игрални, както и 40 документални и 13 анимационни филми, като общо до момента са платени над 21 милиона и 700 хиляди лева.

Тук ще посоча, че Министерството на културата съфинансира всички фестивали с българско участие като София филм фест, Киномания, „Филмини”, първия Международен анимационен фестивал, Фестивала за късометражно кино „В Двореца” в Балчик, както и представянето на България на Кинофестивала в Кан, Седмицата на българското кино в Рим и др.



Това са фактите и те говорят, че за кино са отпуснати значителни средства. Министерството на културата категорично подпомага развитието на филмовото изкуство.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница