Закон за Гражданско съдопроизводство No 1 от 7 януари 2000. Раздел III. Относно производството по мониторинг и плащанията глава I. Относно производството по мониторинг чл. 812. Случаи на производство по мониторинг



Дата25.07.2016
Размер44.06 Kb.
#6102
ТипЗакон

Закон за Гражданско съдопроизводство No 1 от 7 януари 2000.


РАЗДЕЛ III.


ОТНОСНО ПРОИЗВОДСТВОТО ПО МОНИТОРИНГ И ПЛАЩАНИЯТА
ГЛАВА I.

ОТНОСНО ПРОИЗВОДСТВОТО ПО МОНИТОРИНГ



Чл.812. Случаи на производство по мониторинг:
1. Всеки може да предяви иск за производство по мониторинг върху изплащане на парично задължение с изтекъл срок и на стойност, не превишаваща 5 милиона песети, при условие, че може да удостовери наличието на въпросния дълг по изброените по-долу в текста начини:


    • 1. Чрез документи от всякакъв вид или форма, независимо от техния материален носител, които са подписани и надлежно подпечатани, или носят релефен отпечатък, или обозначение, или всякакъв друг знак, бил той физически или електронен, на длъжника;




    • 2. Чрез фактури, разписки за доставка, сертификати, телеграми, теле-факсове или всякакви други документи, включително и едностранно издадени такива от кредитора, които са редовно използвани в практиката и документират наличието на кредити и задължения в подлежащи на доказване отношения между кредитора и длъжника;

2. При запазване действието на предходните алинеи, и ако задълженията отговарят на въпросните изисквания, производство по мониторинг за погасяване на подобни дългове може да се заведе и в следните случаи:


-1. Едновременно с документите, удостоверяващи наличието на задължения, се предоставят търговски книжа, които потвърждават трайния характер на търговските отношения между двете страни;


    • 2. Задълженията се доказват въз основа на удостоверения за дължими суми по общи разходи, свързани с етажната собственост на градски недвижим имот.


Чл.813. Компетентност
Производството по мониторинг е от изключителната компетентност на първоинстанционния съд по местоживеенето или пребиваването на длъжника, а в случай, че е неизвестен, тогава по мястото, на който длъжникът може да бъде издирен от съда във връзка с предявения срещу него иск за плащане на задължение. В случай, че въпросният иск се предявява съгласно разпоредбите на т.2. алинея 2 от чл.812, по искане на ищеца делото може да бъде разгледано от съда по местонахождението на самия имот.
В никакъв случай не могат да се прилагат разпоредбите за изрично или автоматично приложение, постановени в част II, глава II от раздел II на Закона.
Чл. 814. Искова молба за откриване на производство по мониторинг


  1. Производството по мониторинг се открива на основание на исковата молба на кредитора, в която се посочват данните на длъжника, местожителството на кредитора и длъжника, или тяхното местопребиваване, или адреса, на който същите могат да бъдат издирени, основанието и размера на задължението. Към исковата молба се прилагат документа/документите, посочени в чл.812.

За целта на исковата молба може да се използва бланка или формуляр, при което обстоятелствата, посочени в по-горния параграф, се формулират значително по-лесно.




  1. Подаването на исковата молба за започване на производство по мониторинг не налага участие на прокурор и адвокат.


Чл. 815. Приемане на исковата молба и искане за плащане.


  1. В случай, че документите, приложени към исковата молба, съответстват на посочените в ал.2 от чл.812, или, по преценка на съда, представляват принципно доказателство на правото на молителя, потвърдено от съдържанието на молбата, съдът постановява решение длъжникът да плати на молителя в 20-дневен срок, което (плащането) трябва да бъде надлежно доказано пред съда, или да се яви на делото и да представи накратко, в писмена форма, своето възражение и основанията, поради които, по негово мнение, не дължи, независимо дали отчасти или изцяло, претендираната сума.

Искането се съобщава по начина, посочен в чл.161 от Закона, заедно с предупреждението, че ако длъжникът не плати или не се яви в съда, обосновавайки аргументирано своите мотиви за отказ по плащането, срещу него ще бъде постановено изпълнение съгласно разпоредбата на следващия по-долу член.




  1. При изискване на дълга, предмет на разглеждане на т.2, ал.2 от чл.812, съобщението се доставя на адреса, посочен от длъжника за уведомления и призовки от всякакъв вид, свързани с въпроси на етажната собственост. В случай, че не се посочва такъв адрес, съобщението се доставя по местожителство или по месторабота, а при положение, че и по този начин не може да се осигури връчване, се прилага разпоредбата, залегнала в чл.164 от настоящия Закон.


Чл. 816. Неявяване на призовавания длъжник и постановяване на изпълнение. Лихви.


  1. При положение, че призоваваният длъжник не се яви на делото, съдът постановява изпълнение по дължимата сума.

  2. След като съдът постанови изпълнение, решението се придвижва съгласно разпоредбите, касаещи изпълнението на редовните съдебни присъди и предвиденото в тях обжалване, при което обаче молителят по мониторинг и осъденият длъжник нямат право на по-късен етап, чрез редовно производство, да предявят претенции по отношение на размера на претендираната сума от производството по мониторинг или за връщане на сумата, получена чрез изпълнение на решението.

От момента на постановяване на изпълнение срещу дължимата сума, по нея се начисляват лихви съгласно чл.576.


Чл. 817. Плащане на длъжника
В случай, че длъжникът плати сумата по иска, веднага след като го удостовери, същият получава потвърждаващ документ на плащането и съдебната процедура се прекратява.
Чл. 818. Възражение на длъжника
1. При положение, че длъжникът представи писмено възражение в определения срок, делото се решава окончателно със съответното определение и без право на обжалване на произнесената присъда.
Писменото възражение трябва да се подпише от адвокат и прокурор, в случай, че съгласно общите разпоредби размерът на иска налага тяхното участие.
При положение, че възражението на длъжника се основава на наличието на прекомерен иск, в такъв случай по отношение на сумата, определена като дължима, се прилагат разпоредбите, залегнали в алинея втора, чл.21 от настоящия Закон.
2. При положение, че размерът на сумата по иска не превишава този от устното състезание, съдът обявява незабавно гледане на делото. В случай, че стойността на иска превишава въпросния размер, ако молителят не предяви съответния иск в едномесечен срок, считано от датата на придвижване на писменото възражение, съдебната процедура се прекратява и съдебните разноски се начисляват за сметка на кредитора. В случай на предявяване на иск, той се придвижва до ответника съгласно разпоредбите, залегнали в чл.404 и следващите от настоящия Закон.





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница