Закон за избиране на народни представители Обн., Дв, бр. 37 от 13. 04. 2001 г.; бр. 44 от 2001 г. Решение N: 8 на кс от 3 май 2001 г по к д. №10 от 2001 г.; изм., бр. 45 от 2002 г.; доп., б



страница1/6
Дата30.11.2018
Размер276.5 Kb.
#106742
ТипЗакон
  1   2   3   4   5   6

ЗАКОН
за избиране на народни представители
(Обн., ДВ, бр. 37 от 13.04.2001 г.; бр. 44 от 2001 г. - Решение N: 8 на КС от 3 май 2001 г. по к.д. № 10 от 2001 г.; изм., бр. 45 от 2002 г.; доп., бр. 28 от 2005 г.; изм. и доп., бр. 32 от 2005 г.; изм., бр. 38 от 03.05.2005 г. - в сила от 12.04.2005 г.)


Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Този закон определя условията и реда за избиране на народните представители, както и условията и реда за попълване на предсрочно овакантени мандати при прекратяване на пълномощията им.

Чл. 2. Изборите се произвеждат върху основата на общо, равно и пряко избирателно право при тайно гласуване.

Чл. 3. (1) Право да избират народни представители имат българските граждани, навършили 18 години към изборния ден включително, с изключение на поставените под запрещение и на изтърпяващите наказанието лишаване от свобода.

(2) Право да бъдат избирани за народни представители имат българските граждани, които са навършили 21 години към изборния ден включително и нямат друго гражданство, с изключение на поставените под запрещение и на изтърпяващите наказанието лишаване от свобода.

(3) (Нова, ДВ, бр. 32 от 2005 г.) Държавната комисия по сигурността на информацията проверява включените в листи на партии и коалиции кандидати и независимите кандидати за принадлежност към бившите Държавна сигурност и Разузнавателното управление на Генералния щаб и Разузнавателния отдел на Гранични войски, включително и на техните предшественици и правоприемници в периода след 9 септември 1944 г., и предоставя информацията на съответните ръководства на политическите партии и коалиции и на инициативните комитети, издигнали кандидатури за независими народни представители.

Чл. 4. (1) Всеки избирател има право на един глас.

(2) Гласът на всеки избирател е равен на гласа на всеки друг избирател.

Чл. 5. (1) Изборите се произвеждат в един неработен ден за цялата страна.

(2) Изборите се насрочват от президента на републиката не по-късно от 60 дни преди датата на произвеждането им.

(3) Президентът на републиката утвърждава образци на изборните книжа и ги обнародва в "Държавен вестник" не по-късно от 55 дни преди изборния ден.

Чл. 6. (1) Изборите се произвеждат по пропорционална система с изборни листи на партии, коалиции и независими кандидати, регистрирани в многомандатни избирателни райони.

(2) За разпределение на мандатите между партии и коалиции се използва методът Д'Ондт на национално ниво.

(3) В разпределението на мандатите участват партиите и коалициите, получили не по-малко от четири на сто от действителните гласове на национално ниво, както и независимите кандидати, получили гласове не по-малко от районната избирателна квота.

Чл. 7. (1) Организационно-техническата подготовка на изборите се осъществява от Министерския съвет и от областните и общинските администрации във взаимодействие с избирателните комисии.

(2) (Частично обявена за противоконституционна с Решение N: 8 на КС от 3 май 2001 г. по КД N: 10 от 2001 г.- ДВ, бр. 44 от 2001 г.) Разходите по подготовката и произвеждането на изборите, с изключение на разходите по производството на бюлетините за гласуване, са за сметка на държавния бюджет по утвърдена план-сметка, съгласувана с Централната избирателна комисия.

(3) Всички заявления, жалби, удостоверения и други книжа по този закон се освобождават от държавни такси.

Глава втора
ИЗБИРАТЕЛНИ КОМИСИИ


Чл. 8. За произвеждане на изборите се образуват следните избирателни комисии:

1. Централна - за цялата страна. Тази комисия се назначава до края на пълномощията на Народното събрание;

2. районни - за всеки избирателен район;

3. секционни - за всяка избирателна секция.

Чл. 9. (1) Централната избирателна комисия се назначава с указ на президента на републиката в срока по чл. 5, ал. 2 след консултации с парламентарно представените партии и коалиции. Тя е в състав до 25 членове и включва председател, заместник-председатели и секретар.

(2) Представителите на една партия или коалиция не могат да имат мнозинство в Централната избирателна комисия. Председателят и секретарят са от различни политически партии и коалиции.

Чл. 10. (1) Членовете на Централната избирателна комисия са лица с висше образование и трябва в мнозинството си да са юристи. За членове на Централната избирателна комисия се назначават български граждани, които отговарят на условията по чл. 3, ал. 2.

(2) Член на Централната избирателна комисия, докато заема длъжността си, не може да бъде народен представител и кандидат за народен представител, съдия във Върховния административен съд, военнослужещ във Въоръжените сили и служител на Министерството на вътрешните работи.

Чл. 11. Членовете на Централната избирателна комисия получават възнаграждение, което се определя от президента на републиката.

Чл. 12. (1) Не по-късно от 45 дни преди изборния ден Централната избирателна комисия назначава районните избирателни комисии по предложение на областните управители, направено след консултации с парламентарно представените партии и коалиции. В консултациите могат да участват и други партии или коалиции. Парламентарно представените политически сили имат право на свои представители във всяка една районна избирателна комисия.

(2) Предложението на областния управител се прави не по-късно от 50 дни преди изборния ден.

(3) Когато областният управител не е направил предложение в срока по ал. 2, той изпраща незабавно протоколите за консултациите заедно с постъпилите писмени предложения и възражения от партиите или коалициите в Централната избирателна комисия.

Чл. 13. Районната избирателна комисия се състои от председател, двама заместник-председатели, секретар и членове. Общият брой на членовете е:

1. (изм., ДВ, бр. 38 от 2005 г.) за избирателни райони до 9 мандата включително - от 13 до 15;

2. (изм., ДВ, бр. 38 от 2005 г.) за избирателни райони с 10 и повече мандата - от 17 до 19.

Чл. 14. Секционната избирателна комисия се състои от председател, заместник-председател, секретар и членове. Общият брой на членовете е:

1. за секции до 300 избиратели включително - до 7;

2. за секции с повече от 300 избиратели - до 9.

Чл. 15. Възнагражденията на районните и секционните избирателни комисии се определят от Централната избирателна комисия.

Чл. 15а. (Нов, ДВ, бр. 32 от 2005 г.) Възнагражденията на членовете на районните и секционните избирателни комисии не се облагат с данъци по Закона за облагане доходите на физическите лица. Осигурителните вноски по Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване са за сметка на републиканския бюджет.

Чл. 16. (Изм., ДВ, бр. 32 от 2005 г.) Централната избирателна комисия, районните избирателни комисии и секционните избирателни комисии имат печат.

Чл. 17. Към Централната избирателна комисия и към районните избирателни комисии могат да се създават работни групи от специалисти. Възнагражденията на специалистите се определят от Централната избирателна комисия.

Чл. 18. (1) Районните избирателни комисии назначават секционните избирателни комисии не по-късно от 25 дни преди изборния ден по предложение на кметовете на общини след консултации с парламентарно представените партии и коалиции. В консултациите могат да участват и други партии и коалиции. Парламентарно представените политически сили имат право на свои представители във всяка една секционна избирателна комисия.

(2) Кметовете правят предложенията си не по-късно от 30 дни преди изборния ден.

(3) Когато кметът не е направил предложение в срока по ал. 2, той изпраща незабавно протоколите за консултациите заедно с постъпилите писмени предложения и възражения от партиите или коалициите в районната избирателна комисия.

(4) Когато районната избирателна комисия не назначи секционните избирателни комисии в срока по ал. 1, тя изпраща незабавно цялата документация в Централната избирателна комисия. Последната назначава секционните избирателни комисии.

Чл. 19. (1) Към предложенията за назначаване на избирателни комисии партиите и коалициите представят списък на лицата, които ще заместят предложените от тях лица, когато последните са в трайна невъзможност да изпълняват функциите си.

(2) Заместването се извършва: за Централната избирателна комисия - с указ на президента на републиката, за районните избирателни комисии - с решение на Централната избирателна комисия, а за секционните избирателни комисии - с решение на районната избирателна комисия.

Чл. 20. (1) За членове на районните и секционните избирателни комисии се назначават лица, които отговарят на изискванията по чл. 3, ал. 1.

(2) Партиите и коалициите представят писмени предложения за своите представители.

(3) В състава на районните и секционните избирателни комисии не могат да бъдат включвани областни управители и техни заместници, кметове и техни заместници, както и лица по чл. 10, ал. 2.

(4) Представителите на една партия или коалиция не могат да имат мнозинство в районна или секционна избирателна комисия. Председателят и секретарят са от различни партии и коалиции.

Чл. 21. (1) При изпълнение на своите функции членовете на избирателните комисии са длъжностни лица по смисъла на Наказателния кодекс.

(2) Членовете на избирателните комисии имат право да ползват неплатен служебен или платен годишен отпуск по избор за времето, необходимо за работата им в съответната комисия. Отпускът се зачита за трудов или служебен и осигурителен стаж.

(3) Членовете на Централната избирателна комисия и на районните избирателни комисии се осигуряват от работодателите им по смисъла на Кодекса за задължително обществено осигуряване, Закона за здравното осигуряване и Закона за закрила при безработица и насърчаване на заетостта от момента на назначаване в съответната комисия до приключване на работата в нея.

(4) Членовете на Централната избирателна комисия и на районните избирателни комисии, регистрирани като безработни, получават и обезщетения по глава четвърта, раздел III от Закона за закрила при безработица и насърчаване на заетостта от момента на назначаване в съответната комисия до приключване на работата в нея.

(5) При изпълнение на функциите си членовете на избирателните комисии не могат да носят отличителни знаци на партии, коалиции и инициативни комитети, както и да провеждат предизборна агитация.

Чл. 22. (1) (Доп., ДВ, бр. 32 от 2005 г.) Заседанията на избирателните комисии са законни, когато на тях присъстват повече от половината от членовете им. Решенията са вземат с мнозинство две трети от присъстващите.

(2) Решенията на избирателните комисии се подписват от председателя и секретаря. Когато един от тях отсъства, решението се подписва от заместник-председател.

(3) За заседанията на избирателните комисии се съставя протокол, който се подписва по реда на ал. 2.

(4) На заседанията на районните избирателни комисии могат да присъстват застъпници. Изказаните от тях становища, мнения и възражения се записват в протокола.

Чл. 23. (1) Централната избирателна комисия:

1. следи за изпълнението на този закон на територията на страната и в дипломатическите представителства в чужбина;

2. упражнява методическо ръководство и контрол върху дейността на районните и секционните избирателни комисии;

3. поддържа страница в Интернет, в която публикува решения, методически указания, предварителни и окончателни резултати от изборите и други документи и данни;

4. определя условията и реда за гласуване на българските граждани в чужбина не по-късно от 50 дни преди изборния ден;

5. назначава районните избирателни комисии, както и секционни избирателни комисии в случаите, когато районната избирателна комисия не ги е назначила в установения срок;

6. (изм., ДВ, бр. 32 от 2005 г.) регистрира партии и коалиции за участие в изборите и им издава удостоверения;

7. (нова, ДВ, бр. 32 от 2005 г.) утвърждава техническия образец на изборната бюлетина и определя условията и реда за отпечатване на бюлетините;

8. (предишна т. 7, ДВ, бр. 32 от 2005 г.)разглежда жалби против решения и действия на районните избирателни комисии, произнася се по тях в тридневен срок с окончателно решение и го обявява незабавно;

9. (предишна т. 8, ДВ, бр. 32 от 2005 г.)определя условията и реда за участие на наблюдатели не по-късно от 50 дни преди изборния ден и им издава удостоверения;

10. (предишна т. 9, доп., ДВ, бр. 32 от 2005 г.)приема и обнародва в "Държавен вестник" методика за определяне на броя на мандатите в избирателните райони и методика за определяне на резултатите от гласуването не по-късно от 55 дни преди изборния ден;

11. (предишна т. 10, ДВ, бр. 32 от 2005 г.) определя броя на мандатите в многомандатните избирателни райони въз основа на единна норма на представителство за цялата страна в зависимост от броя на населението;

12. (предишна т. 11, ДВ, бр. 32 от 2005 г.) определя условията и реда за възлагане чрез конкурс на компютърната обработка на резултатите от изборите не по-късно от 54 дни преди изборния ден;

13. (предишна т. 12, ДВ, бр. 32 от 2005 г.) възлага чрез конкурс компютърната обработка на резултатите от изборите не по-късно от 40 дни преди изборния ден;

14. (предишна т. 13, ДВ, бр. 32 от 2005 г.) издава методически указания за работата на районните и секционните избирателни комисии по прилагане на този закон;

15. (предишна т. 14, ДВ, бр. 32 от 2005 г.) определя условията и реда за извършване на социологически проучвания в изборния ден не по-късно от 20 дни преди изборния ден;

16. (предишна т. 15, ДВ, бр. 32 от 2005 г.) обявява резултатите от изборите и издава удостоверения на избраните народни представители по пропорционалната система;

17. (предишна т. 16, ДВ, бр. 32 от 2005 г.) обнародва в "Държавен вестник" резултатите от изборите незабавно след обявяването им;

18. (предишна т. 17, ДВ, бр. 32 от 2005 г.) определя реда за проверка за двойно гласуване и възлага на колектив от експерти извършването й;

19. (предишна т. 18, изм., ДВ, бр. 32 от 2005 г.) предоставя резултатите от проверката по т. 18 на заинтересуваните лица и при установяване на двойно гласуване сезира прокуратурата;

20. (предишна т. 19, ДВ, бр. 32 от 2005 г.) предоставя на участниците в изборите на магнитен носител резултатите от гласуването по избирателни секции за цялата страна и ги публикува в Интернет;

21. (предишна т. 20, ДВ, бр. 32 от 2005 г.) публикува резултатите от изборите по избирателни секции за цялата страна в специален бюлетин и на магнитен носител не по-късно от 40 дни след изборния ден;

22. (предишна т. 21, ДВ, бр. 32 от 2005 г.) предава по-късно един екземпляр от протоколите на секционните и районните избирателни комисии в Държавния архивен фонд;

23. (нова, ДВ, бр. 32 от 2005 г.) организира и провежда чрез средствата за масово осведомяване разяснителна кампания относно правата и задълженията на гражданите в подготовката и произвеждането на изборите.

(2) (Доп., ДВ, бр. 32 от 2005 г.) Решенията на Централната избирателна комисия се съобщават чрез публикуване в бюлетин на Българската телеграфна агенция и в Интернет страницата на Цeнтралната избирателна комисия.

(3) (Изм., ДВ, бр. 32 от 2005 г.) Решенията на Централната избирателна комисия по ал. 1, т. 5, 6, 9, 13 и 15 могат да се обжалват в тридневен срок от съобщаването им пред Върховния административен съд. В тридневен срок Върховният административен съд се произнася с решение, което е окончателно.

Чл. 24. (1) Районната избирателна комисия:

1. следи за изпълнението на този закон на територията на многомандатния избирателен район;

2. назначава секционните избирателни комисии;

3. следи и контролира изготвянето и обявяването на избирателните списъци, образуването на избирателните секции, отпечатването на бюлетините и издаването на удостоверения за гласуване на друго място;

4. следи за осигуряване на условия за гласуване на лица с физически увреждания;

5. утвърждава номерацията на избирателните секции;

6. регистрира кандидатски листи на партии, коалиции и независими кандидати и ги обявява публично;

7. регистрира застъпници на кандидатите за народни представители;

8. проверява подписките за подкрепа на независимите кандидати;

9. (отм., ДВ, бр. 45 от 2002 г.);

10. (отм., ДВ, бр. 45 от 2002 г.);

11. (изм., ДВ, бр. 32 от 2005 г.) снабдява секционните избирателни комисии с избирателни кутии, бюлетини за гласуване, формуляри на протоколи, извлечения и чернови, като контролира тяхното съхранение, разпределение по секции и транспортиране;

12. (доп., ДВ, бр. 32 от 2005 г.) разглежда жалби против решения и действия на секционните избирателни комисии и се произнася по тях незабавно до един час от постъпване на жалбата и преди края на изборния ден;

13. установява резултатите от гласуването в избирателния район;

14. обявява избраните независими кандидати и им издава удостоверения;

15. предава на Централната избирателна комисия секционните протоколи, районния протокол и други книжа.

(2) Решенията на районната избирателна комисия се обявяват на общодостъпно място в сградата, в която тя се помещава.

(3) Решенията на районната избирателна комисия по ал. 1, т. 2, 6, 7 и 8 могат да се обжалват в тридневен срок от обявяването им пред Централната избирателна комисия. Последната в тридневен срок се произнася с решение, което се обявява незабавно и е окончателно.

Чл. 25. (1) Секционната избирателна комисия:

1. следи за спазване на този закон в изборното помещение и в района на секцията;

2. съдейства за подреждане на изборното помещение според изискванията на закона и с оглед осигуряване на достъп до гласуване на лица с физически увреждания;

3. осигурява свободното и спокойно протичане на гласуването в избирателната секция;

4. преброява гласовете, изготвя протокол за резултата от гласуването в избирателната секция и го предава на районната избирателна комисия в срок 24 часа след приключване на гласуването;

5. предава останалите книжа и материали на общинската администрация в срока по т. 4;

6. (доп., ДВ, бр. 32 от 2005 г.) разглежда жалби, по които се произнася незабавно и решението се съобщава на жалбоподателя веднага;

7. обявява на публично място резултатите от гласуването.

(2) Указанията на председателя на секционната избирателна комисия са задължителни за всички граждани в изборното помещение. Тези указания могат да бъдат отменени с решение на секционната избирателна комисия.

(3) (Нова, ДВ, бр. 32 от 2005 г.) Решението на секционната избирателна комисия, свързано с недопускане на избирател до гласуване, може да се обжалва пред районната избирателна комисия.


Каталог: files -> bg
bg -> Закон за политическите партии в сила от 01. 04. 2005 г
bg -> Интервю партии още плащат наем от 10 ст на квадратен метър
bg -> Закон за публичните финанси Глава първа общи положения чл. (1) Този закон урежда бюджетната рамка, общото устройство и структурата на публичните финанси и включва: обхвата на публичните финанси
bg -> Закон за експортното застраховане (Обн., Дв, бр. 61 от 29. 05. 1998 г.; изм и доп., бр. 112 от 2001 г., бр. 92 от 15. 10. 2004 г.) Глава първа общи разпоредби
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на изпълнението на ефективността и ефикасността на дейността на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като институция за осъщeствяване на вътрешен одит на публичните средства
bg -> Съдържание представяне на интосай 4
bg -> Указания за финансов одит
bg -> Закон за Националния дарителски фонд "13 века България"
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на дейността на Националния дарителски фонд "13 века България" за периода от 01. 05. 2005 г до 31. 12. 2006 г


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница