Закон за младежта; Национална програма за младежта 2011 2015 г



Дата14.01.2018
Размер335.78 Kb.
#46155
ТипЗакон



ОБЩИНА ТЪРГОВИЩЕ



7700 Търговище, пл. Свобода

Телефон: +359 601/687 00; факс: +359 601/620 57, 622 12

e-mail:obshtina@targovishte.bg; www.targovishte.bg



ОБЩИНСКИ ГОДИШЕН ПЛАН ЗА МЛАДЕЖТА
НА ОБЩИНА ТЪРГОВИЩЕ
2015 г.

1. Общи положения

Общинският план за младежта на Община Търговище е изработен на основание:

- Европейска харта за участие на младите хора в живота на общините и регионите;

- Национална стратегия за младежта 2012 – 2020 г.;

- Закон за младежта;

- Национална програма за младежта 2011 – 2015 г.;

Настоящият план определя основните цели и приоритети на Община Търговище в областта на младежките политики. Той се базира на потребностите на младите хора в общината и е в синхрон с приоритетите на европейската политика за младежта.

Общинският план за младежта е документ за разработване на конкретни мерки за работа с младите хора, за тяхната реализация и успешно осъществяване.

Общинският план за младежта се приема от Общински съвет. В него се конкретизират целите и приоритетите на общинската политика за младежта и необходимите ресурси за това.

Общинският план за младежта се реализира в партньорство с всички заинтересовани страни на общинско ниво: Общински съвет - Търговище, общинска администрация, териториални структури на заинтересованите държавни органи, учебни заведения, културни институции, Младежки информационно-консултантски център – Търговище, неправителствени организации, работещи в областта на образованието, културата, спорта, екология, туризъм, Местната комисия за борба с противообществени прояви на малолетни и непълнолетни (МКБППМН) и др.


2. Визия

Повишаване качеството на живот на младите хора, живеещи в община Търговище и на условията за успех на всеки млад човек чрез устойчиви механизми от една страна и от друга - за инвестиране в младежта и мобилизиране на възможностите на младите хора за развитието на града и България.


3. Основни принципи за реализиране на плана:

- Съответствие на програмите и услугите за младежи с националните, европейските и международни стратегически документи;

- Недискриминация, обществена солидарност и толерантност към всички групи младежи;

- Законосъобразност;

- Децентрализация;

- Равен достъп за всички младежи;

- Изграждане на мрежа от партньорства на местно, регионално и национално ниво с участието на заинтересованите страни;

- Иновативност в процеса на планиране и предоставяне на услуги за младежи;

- Надграждане и усъвършенстване на съществуващи практики, опит и услуги;

- Ефективност и прозрачност при усвояване на финансовите средства;


4. Целеви групи

Общинският план за младежта на Община Търговище е насочен към младите хора от 15 до 29 години, без разлика в техните образователни, социални, имуществени, политически и етнически убеждения.


5. Анализ на предизвикателствата пред младите хора в Община Търговище

5.1. Демографска перспектива

  • Възрастово намаляване. Статистиката сочи, че от 1989 г. населението на България е намаляло с над 1 млн души, като за младите хора / 15-34 години / цифрата е 300 000 души. В община Търговище населението през 2011 г. е 57 0264 души, от тях 10 181 младежи.

  • Повече от три четвърти от младите хора на възраст от 15 дo 34 години живее в градовете и само една четвърт – в селата. Данните за община Търговище от преброяването през 2011 г. сочат, че в града живеят 34 611 човека, а в селата 19 653. Младежите в града са 8 979, а в селата – 3 402.

- Отново се наблюдава засилване на емиграционния поток. Единствената отлика е че образователният ценз на желаещите да емигрират е по-нисък.

5.2. Формално и неформално учене

  • Все по-голям е броят на учениците, които отпадат от системата на средното образование

- Интересът на младите хора към четенето на книги се срива.

Във връзка с това Регионална библиотека „П. Стъпов”, съвместно с Община Търговище през 2014 г. организираха множество мероприятия. На 14 февруари – Денят на влюбените се проведе вечерно четене на поезия с участието на млади хора - “Да почетем на свещи с чаша вино”. Прочетоха се произведения на известни автори и лично творчество на местни творци, представители на литературни клубове в града. Организира се форум–спектакъл “Позитивното четене” - с участие на публика и млади творци през м. май. Всяка година по традиция се организира лятна читалня.



5.3. Младежка заетост

В условията на пазарна икономика от най-важно значение за младите хора е предстоящото им трудово и социално реализиране. Към този план трябва да съществуват добри перспективи за осигуряване на заетост, поддържане и подобряване условията на труд, както и добра среда за разширяване на възможностите за интегриране.

Причините за младежка безработица могат да се обединят в няколко аспекта:

- дисбаланс между реалното търсене на пазара на труда и младежите с определено професионално направление;

- занижено равнище на професионална квалификация, дължащо се на слаба практическа подготовка и ниска информираност;

- слабо търсена или неточна професионална ориентация;

- липсата на трудов опит, който е основен фактор за всеки работодател при подбор на кадри;

- демотивация от предлаганото заплащане при несъобразяване или пренебрегване на дадената квалификация;

- малко на брой работодатели инвестират в обучението и квалификацията на младите работници и служители;

- ниска производителност и адаптивност на младите хора;

Ограничаването на високата младежка безработица и неактивност беше една от основните задачи по изпълнението на Общински план за младежта през 2014 г. При изпълнението му от Дирекция „Бюро по труда” (ДБТ) бяха извършени следните дейности:



  • Включени са 144 младежи в програми и мерки от Закона за насърчаване на заетостта;

  • 217 младежи са включени в заетост чрез схемите на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, от тях:

Схема „Ново начало – от образование към заетост” – 94 младежи

Схема „Първа работа” – 11 младежи

Схема „Развитие” – 39 младежи

Схема „ По-близо до работа” – 8 младежи;



  • По оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” за повишаване на квалификацията на заетите лица до 29-годишна възраст са обучени 165 младежи;

  • Във връзка с осигуряване на възможност за придобиване на трудов стаж на безработни младежи, завършили висше образование, с цел улесняване прехода между образование и заетост от институции в публичната администрация са включени:

По национална програма „Старт в кариерата” – 13 младежи

По схема „Старт в администрацията” – 1 младеж;



  • Организирани са срещи с 131 младежи, завършващи средно образование за информиране на възможности за трудовата им реализация;

5.4. Достъп до информация и услуги

Един от приоритетите в политиката на Община Търговище е повишаване качеството и достъпът до информационни услуги в подкрепа на младежкото развитие.

Днес източниците на масова обществена информация, като електронни и печатни медии, образователни институции и обществени библиотеки, се приемат за даденост. Те имат ключова роля за събирането, организирането и ползването на информация и за осигуряването на достъп до широк кръг информационни източници. Община Търговище има изградена много добра културна инфраструктура в това отношение – обществени библиотеки, музеи, читалища. Те изпълняват и ролята на памет за миналото като събират, съхраняват и осигуряват достъп до материали, свързани с историята на общността или на отделни личности. Чрез предлагането на разнообразна информация те подпомагат хората да участват компетентно при обсъждането и вземането на решения по ключови проблеми. Културните институции на територията на града успешно си сътрудничат с други организации, за да оползотворят по най-добрия начин ресурсите, с които разполагат.

Бързото нарастване на обема на достъпната информация и продължаващите технологични промени вече имат значителен ефект върху обществените библиотеки и услугите, които те предлагат.

В Център за младежки дейности и инициативи – Търговище се сформира Младежки консултативен кабинет, в който се провеждат целогодишно ивдивидуални и групови консултации, тренинги. От месец декември 2014 г. започна реализирането на поредния Проект “МИКЦ – Търговище – в подкрепа на младите хора “. Основната цел на проекта е да развива и утвърждава устойчив механизъм за предоставяне на качествени и достъпни услуги в съответствие с потребностите и интересите на младите хора, на базата на вече съществуващия опит и практики.

През изминалата година Регионална библиотека “П.Стъпов” ежемесечно организира информационен ден за презентиране на Информационни бази дани «Образование» по предварително изготвен график с училищата.

Публичните услуги в подкрепа на младите хора в Търговище все още не са с необходимото качество и не достигат до всички нуждаещи се, особено до младите роми и младежите в отдалечените райони на града и по селата.

5.5. Гражданска активност

Проблемът с избирателната активност на младите хора е реалносъществуващ и важен за нашето общество. Младите хора се интересуват активно от политика, но начините за участие в нея, през съществуващите канали и организации, са им малко или много скучни или чужди. Те предпочитат сами да се представляват и да се организират.

Много често младите хора изразяват несъгласието си с бюрократичната природа на институциите, като ги бойкотират именно по време на избори. Тази нагласа естествено търпи и промяна. Младежите понякога открито демонстрират своето безразличие, но е наложително да работят в посока изграждане на гражданска позиция и повишаване своята активност.

Клубът на нестопанските организации участва в проект „ Аз реших – Ще гласувам”, финансиран по Национална програма за младежта ( 2011- 2015). През м. април и м. май 2014 г., младите доброволци проведоха информационна кампания в област Търговище. През м. май 2014 г. се проведе Диспут на тема „Важен ли е моят глас?”. Юни 2014 г. изработиха мотивационен модел за участие на младите хора в изборния процес и публично представиха модела на заключителна среща.

Център за младежки дейности и инициативи организира множество дейности, свързани с младежката активност:

През м. март се проведе Петнадесети общински конкурс за творчество “ Слово и багра “ за литература и изобразително изкуство под надслов: “Действай! Съдействай! Въздействай!“.

През м. април бяха отбелязани световни дни за младежка активност 2014 г. Проведе се общински конкурс за изработване на творби от рециклирани материали под надслов “Еко фантазии“.

Чрез „работилници за малки и големи” се отбеляза 12 август – Международния ден на младежта.

В Регионална библиотека, съвместно с Община Търговище, Регионален исторически музей, Център за младежки дейности и инициативи, Териториална дирекция „Държавен архив”, РИО на МОН, Народно читалище „Напредък” се проведоха множество прояви свързани с 80 г. от преименуването на Ески Джумая на Търговище.

Във Второ СОУ „Професор Никола Маринов” гр. Търговище, през м. март

2014 г. се изнесе театрална постановка „Петък 13” с отворен текст, преминаващ в дискусия по проблемите на младите хора. През м. юни, същата година се организира Младежки „Dance and Music Fest” в Арт центъра на Второ СОУ „Проф. Н. Маринов”.

5.6. Младежко доброволчество

Доброволчеството дава множество възможности на младите хора да изразят своя порив към хуманност и грижа за другите, както и да се утвърдят общочовешките ценности сред младото поколение.

По въпросите на доброволчеството на територията на Община Търговище работят активно следните организации:

- Българският младежки Червен кръст

- Клуб на Нестопанските организации

- Регионална здравна инспекция

- Общински съвет по наркотични вещества и др.

Българският младежки Червен кръст е организация с утвърден облик, обществен авторитет и капацитетни възможности, които я превръщат в подходяща алтернатива за обществена изява на младите хора. През изминалата година са проведени 6 специализирани обучения за доброволци на БМЧК. Това са обучения за обучители на връстници и обучения за работа с деца от рискови групи. Броят на доброволците, преминали обучения през 2014г. е 46. Доброволците се сертифицират за всяко преминато ниво на обучение по дадена тема. В БМЧК съществува 4-степенна система на сертифициране.

През 2014 година на територията на община Търговище БМЧК е провел следните обучения:

1.Обучения по психосоциална подкрепа в четвърти и осми клас за общо 250 ученици

2.Обучения по първа долекарска помощ за ученици на различни възрасти за общо 140 ученици

3.Обучения по превенция на зависимости за ученици от девети и десети клас с общо 117 участници

4.Обучения по превенция на ХИВ/СПИН за общо 35 младежи.

5.Обучение по превенция на насилието в училище с 25 участници.

Български младежки Червен кръст осъществява всички свои обучения по метода „връстници обучават връстници”. Обученията са неформални. Водещи са сертифицирани по съответната тема доброволци.

Българският младежки Червен кръст - Търговище реализира разнообразни проекти, програми и дейности, насочени към най-уязвимите групи деца и млади хора.

Същото се отнася и за Центъра за работа с доброволци към Клуб на нестопанските организации. През 2014 г. се отбелязаха Деня на Земята на 22 април и Деня на детето на 1 юни разнообразни мероприятия. Доброволците се включиха активно в националната кампания „ Да изчистим България” през месец април.


    1. Здравословен начин на живот

На територията на Община Търговище има сформирани 16 спортни клуба по различните видове спорт. Младите хора в градa имат възможност да спортуват активно при изявено желание от тяхна страна, според личните им предпочитания. Разполагаме с оборудвани зали, съоръжения, спортни площадки и треньори. В града ни има спортно училище с традиции.

През изминалата година Обединен детски комплекс – Търговище(ОДК) организира множество спортни мероприятия:

- Турнир по тенис на маса за младежи, посветен на 136 години от Освобождението на Търговище, в който взеха участие 45 ученици.

- Пролетен лекоатлетически крос за ученици от общината, в който взеха участие 217 ученици от 3-ти до 12-ти клас.

- На 17-ти май се проведе ученически турнир по тенис на корт, посветен на Деня на спорта, в който участваха над 70 ученици и техни родители и учители.

- Лекоатлетически крос, посветен на Деня на народните будители, в който се включиха над 200 участници. По време на кроса се организира спортен празник на открито, на който участниците играха бадминтон, футбол и спортно-състезателни игри.

- В периода 13-15 юни в Търговище се проведе Трети кръг на републикански шампионат по приложно колоездене по правилата на ФИА. Шампионатът е част от спортния календар на НДПК „Младежта за безопасност на движението” и се провежда с методическата подкрепа на СБА, МВР, БЧК и Национален дворец на децата. През 2015 г. гр. Търговище отново ще бъде домакин на кръг от шампионата.

Чрез различните спортни занимания младите хора развиват ценни физически и психически качества, осъществя се превенция на заболявания, както и превенция на противообществените прояви и престъпността.

През 2014 година Български младежки Червен кръст-Търговище е провел 2 информационни кампании свързани със сексуалната култура и нерисково поведение на младите хора. Кампаниите са осъществени по повод 14 февруари - Деня на влюбените и 1 декември – Световен ден за борба с ХИВ/СПИН. През 2014 година БМЧК-Търговище е осъществило обучения на здравна тематика по метода „връстници обучават връстници” в 3 училища с участието на общо 154 младежи. Общ брой обучители на връстници по превенция на ХИВ/СПИН и превенция на зависимости - 33. Клубове, в които членуват обучителите – 2.

Общински съвет по наркотични вещества, съвместно с БМЧК през м. април – м. юли 2014 г. организира конкурси за насочване на вниманието към проблема наркомании и като алтернатива за свободното време. През годината в училищата се прожектираха филми за превенция на употребата на наркотици, алкохол и тютюнопушене.

Община Търговище и Обединен детски комплекс проведоха общоградска анти спин кампания през м. декември 2014 г.

5.8. Социално включване на младите хора

В град Търговище функционират следните социални структури, които предоставят услуги, подходящи за лица на възраст от 18 до 29 годишна възраст:

- Дневен център за възрастни хора с увреждания

- Дневен център за възрастни хора с тежки психични разтройства

- Защитени жилища

Български младежки червен кръст-Търговище проведе регулярни ежемесечни срещи и ателиета с деца от приемни семейства. Те са посетени от 15 приемни деца.

На 3-ти декември 2014 г., във връзка с Международния ден на хората с увреждания в Регионална библиотека „П. Стъпов” млади доброволци четоха на младежи от центровете за хора с ментални увреждания, защитени жилища и др. под надслов “Аз обичам да чета”.

5.9. Младежка престъпност

По-чести са случаите на противообществени прояви сред по-ниските възрастови групи млади хора.

През 2014 г. МКБППМН настани 2 лица ( 10 г. и 15 г.) в Социално-педагогически интернат (СПИ), 1 лице (15 г.) във Възпитателно училище-интернат (ВУИ), а 1 лице (15 г.) е във ВУИ от септември 2013 г. За един непълнолетен решението на Районен съд за настаняване в СПИ влезе в законна сила на 17.12.2014 г.

МКБППМН целогодишно оказва съдействие на младите хора и на техните родители чрез:

1. Съдействие при подготовката на документите за настаняване – 3 лица.

2. Запознаване на непълнолетните и техните родители с Правилника за устройството и дейността на ВУИ и СПИ – 3 лица.

3. Съдействие при постъпването на непълнолетните в училището в определения от МОН срок – 3 лица:

- на 06.03.14 г. непълнолетен е приведен в СПИ „Христо Ботев” с. Варненци, общ. Тутракан чрез транспорт, осигурен от община Търговище

- след взаимодействие между МКБППМН, ВУИ, РУ „Полиция” и кмета на с. Лиляк на 12.06.14 г. непълнолетен е заведен от конвой до ВУИ „Ангел Узунов” гр. Ракитово, обл. Пазарджик

- взаимодействие с директора на СПИ „Христо Ботев” с. Варненци, общ. Тутракан за удължаване на срока за постъпване на малолетния в училището, поради финансови затруднения на родителите и желанието им лично да го заведат.

4. Съдействие за своевременното завръщане на учениците в училище след ваканция, прекарана при семейството.

5. Наблюдение на непълнолетните от обществен възпитател по време на ваканциите.

През 2014 г. няма непълнолетни, напуснали специализирана институция.

МКБППМН проведе 54 възпитателни дела, образувани по преписки от Районна прокуратура или сигнали от РУ „Полиция” за противообществени прояви или престъпления, извършени от 61 малолетни или непълнолетни лица.

За изминалата година осем деца имат повече от едно възпитателно дело: 6 с по две дела, 1 с 4 дела и 1 с 9 дела.

Проведени са профилактични беседи с 11 непълнолетни лица с административни нарушения: Закон за движение по пътищата(ЗДП) - 8, Закона за здравето (ЗЗдр) - 2, Закон за българските лични документи (ЗБЛД) -1.

Във връзка с превенцията на асоциалното поведение са разгледани 9 сигнала от длъжностни лица и граждани, по отношение на 39 деца.

Запознаване със Закона за БППМН – 95 малолетни и непълнолетни и техните родители.

През 2014 г. обществените възпитатели към МКБППМН работиха индивидуално с 58 малолетни и непълнолетни лица, извършили противообществени прояви или престъпления. Обществени възпитатели работиха с трима непълнолетни с присъди – 1 с пробация и 2 с условна присъда.

На 26 март 2014г. Регионална здравна инспекция, НПО и БЧК организираха

среща с институции за превенция на противообществените прояви сред младежта, по повод Световния ден на социалната помощ.

5.10. Младите хора в малките населени места и селски райони

- Възрастовата структура тук е силно деформирана

- Тук са концентрирани голяма част от младежите от ромски и турски етнически произход

- Достъпът до образование е ограничен

Основната институция, която задоволява духовните потребности на младите хора са читалищата. На много места по селата, като Баячево, Лиляк, Давидово, Вардун бяха организирани празници, които бяха подготвени от читалищата заедно с местните общности и гости от общината. Един такъв празник бе този на влюбените, който читалищата започнаха да правят всяка година, като традиция. Част от достъпът на младежите до професионални културни продукти се получава по време на общоселски празници и годишнини на читалищата по места. Осигуряване на безплатен достъп до информация от страна на читалищата става през цялата година. За тази цел пълноценно се използват възможностите на информационните центрове в читалищата, работещи по програма „Глобални библиотеки”.
6. Цели за провеждане на младежката политика

6.1. Стимулиране на неформалното учене сред младите хора

- Разширяване на възможностите за неформално учене на младите хора чрез публично подпомагане и предлагане на услуги за разширяване на знанията, опита и уменията на млади хора за приобщаването им към ценностите на гражданското общество, науката, културата, изкуството, здравословния начин на живот, безопасността на движението по пътищата и за предотвратяване на противообществените прояви

- Популяризиране формите на неформалното учене



6.2. Насърчаване на икономическата активност и кариерно развитие на младите хора

- Консултиране на предприемчиви млади хора с цел развитието на собствен бизнес;

- Насърчаване на млади хора с изключителни постижения в областта на иновациите и промотиране на техните успехи;

- Популяризиране на възможностите за младежка заетост чрез отворени европейски програми;

- Привличане на инвеститори с цел осигуряване на работни места;

- Организиране на младежки трудови борси, съвместно с работодатели и други заинтересовани и компетентни страни;

- Създаване на благоприятна среда за кариерно развитие на младите специалисти в държавната и общинска администрация.



6.3. Подобряване достъпа до информация и качествени услуги

- Публично подпомагане и предлагане на консултантски услуги в подкрепа личностното развитие на младите хора, вкл. развитие на жизнени умения;

- Развитие на МИКЦ;

- Развитие на таланта, творческите умения и културното изразяване на младите хора;

- Запознаване на младите хора с публичните институции и с правата им като част от местната общност и като граждани на Република България и на Европейския съюз;

- Публично подпомагане и предлагане на услуги за организиране на свободното време на младите хора.



6.4. Повишаване на гражданската активност

- Насърчаване и подпомагане на създаване и развитие на младежките организации;

- Подпомагане реализирането на младежки инициативи и кампании;

- Осигуряване на възможност младите хора да участват в процеса на вземане на решения, относно младежките политики на общинско и национално ниво;

- Обучение на младежки лидери.

6.5. Развитие на младежкото доброволчество

- Популяризиране и насърчаване на доброволчеството



6.7. Насърчаване на здравословния начин на живот

- Популяризиране на здравословния начин на живот сред младите хора;

- Превенция на тютюнопушенето, употреба на наркотици и полово предавани болести;

- Насърчаване на физическата активност на младежите;

- Подкрепа на спортни инициативи на младежи.

6.8. Превенция на социалното включване на млади хора в неравностойно положение

- Популяризиране сред младите хора на целенасочени и качествени социални услуги;

- Превенция на социалното изключване на младежи на възраст от 18 до 29 години в неравностойно положение и младежи в риск;

- Провеждане на информационни кампании, относно възможностите за трудова ефективност на хората с увреждания;

- Подобряване на архитектурната градска среда посредством различни източници на финансиране.

6.9. Развитие на младите хора в малките населени места и селските райони.

- Насърчаване и подпомагане на читалищата като средища за информация;

- Осигуряване на достъп до формално и неформално образование, информация и консултиране на младите хора в марките населени места;

- осигуряване на възможности за икономическа активности професионална реализация.



6.10. Повишаване ролята на младите хора в превенцията на престъпността.

- Организиране на информационни кампании;

- Превенция престъпността и насилието в училище;

- Мерки за борба с ранното отпадане в училище;

- Повишаване авторитета на правоохранителните и правораздавателните органи.


  1. Описание на дейностите, допринасящи за постигане на целите






Дейност

Срок/Период

Отговорни

институции



Финансов ресурс

1.

Проект “МИКЦ – Търговище – в подкрепа на младите хора “:
- Кандидатстване и изпълнение на проекти по структурните фондове на ЕС, “Екипност и личностна ефективност”, “Лидерство – лидерски компетенции“, „Ролята на младите хора при формиране на местната политика”.

- „Обучителни тренинги в социални умения”

- „ Управление на гнева и контрол на агресията” – Ще бъдат обхванати младежки работници, специалисти в училищата, работещи в сферата на МКБПП и др. структури, занимаващи се с проблемите на младите хора


м. декември 2014 г. – м.ноември

2015 г.


Сдружение „Мисионис”, Център за младежки дейности и инициативи – Търговище

(ЦМДИ), Община Търговище



Министерство на младежта и спорта (ММС)

2.

Турнир по тенис на маса по случай Освобождението на Търговище

29 януари 2015 г.

Обединен детски комплекс (ОДК)

ОДК

3.

Областен конкурс за изработка на идеен проект-лого на Национален конкурс „България в картини и слово”

м. януари 2015 г.

ОДК

ОДК

4.

Обучения на младежи по първа долекарска помощ

м. януари, м. юни,

м. септември, м. декември 2015 г.



Областен съвет на български червен кръст (ОС на БЧК)

ОС на БЧК

5.

Участие на млади хора до 29 години в двудневно интерактивно обучение за младежко лидерство - Проект Европейски младежки антени

„ Европа , 2020 ”, протичащ и в градовете Велико Търново, Разград, Силистра, Шумен и Търговище. Във всеки град участват по 25 млади хора.



6-7 февруари 2015 г.

Център за работа с доброволци (ЦРД)към Клуб на Нестопанските организации (НСО) Търговище

Клуб на НСО

6.

Провеждане на информационни кампании във връзка с превенцията на ХИВ/СПИН и сексуално предавани инфекции

м. февруари,

м. декември 2015 г.



ОС на БЧК

ОС на БЧК

7.

14 февруари – отбелязване на Свети Валентин

14 февруари 2015 г.

ЦРД към Клуб на НСО

Клуб на НСО

8.

Участие на младежи от ЦРД към Клуб на НСО в Регионална среща Европа 2020.

До края на март доброволци от Клуба ще реализират социална кампания, свързана с борбата с расова дискриминация.




21-22 март 2015 г.

ЦРД към Клуб на НСО

Клуб на НСО

9.

Отбелязване световни дни за младежка активност 2014 г.:

-Конкурс за творчество “ Слово и багра “ за литература и изобразително изкуство

-“ Еко фантазии “ – конкурс за изработване на творби от рециклирани материали.


м. март 2015 г.


м. април 2015 г.

ЦМДИ

по проект на Младежки информационно - консултантски център (МИКЦ)

по проект МИКЦ



10.

Провеждане на ателиета с деца от приемни семейства

м.март-

м. септември 2015 г.



ОС на БЧК

ОС на БЧК

11.

Пролетен и есенен лекоатлетически кросове за ученици от община Търговище

19 март 2015 г.

29 октомври 2015 г.



ОДК

ОДК

12.

Участие на двама доброволеца в пролетен лагер, организиран от младежка организация

„ Мегафон” към Национална Мрежа за Децата.




м. април 2015 г.

ЦРД към Клуб на НСО

Клуб на НСО

13.

Отбелязване на Деня на земята със спортен празник и дейности в центрове по изкуства.



22 април 2015 г.

ОДК

ОДК

14.

Провеждане на областно състезание на ученически екипи по първа помощ.


м. април 2015 г.

ОС на БЧК

ОС на БЧК

15.

Участие на представител на Търговищкия ученически парламент в XV Национална пролетна сесия на българските детски и младежки парламенти в гр. Варна.

м. април 2015 г.

ОДК

ОДК

16.

Втори национален конкурс „България в картини и слово” за литературно творчество, рисунка, мултимедийна презентация и видеоклип.

м. април – м. май 2015 г.

ОДК

ОДК

17.

Отбелязване на Ден на Европа.

9 май 2014 г.

ЦРД към Клуб на НСО

Клуб на НСО

18.

Отбелязване 40 години Младежки дом – Търговище.

м. май 2015 г.

ЦМДИ

ЦМДИ

19.

Организиране на срещи с младежи, завършващи средно образование за информиране възможностите за трудовата им реализация.


м. май 2015 г.

Дирекция „Бюро по труда” (ДБТ)

Не е необходим

20.

Трети кръг на Републиканския шампионат по приложно колоездене по правилата на ФИА.


12-14 юни 2015 г.

ОДК, СБА, МВР, БЧК, Национален дворец на децата

ОДК

21.

Отбелязване на Ден на бащата


16 юни 2015г.

ЦРД към Клуб на НСО

Клуб на НСО

22.

Участие на двама доброволеца в Национална мрежова среща, НАРД.


м. юни 2015 г.

ЦРД към Клуб на НСО

Клуб на НСО

23.

Групи за игра с деца, ползващи различни услуги към Клуба.


м. юли 2015 г.

ЦРД към Клуб на НСО

Клуб на НСО

24.

Пикник с деца и родители, ползващи различни услуги към Клуба на НСО.


м. август 2015 г.

ЦРД към Клуб на НСО

Клуб на НСО

25.

Лятна читалня.

м. август 2015 г.

Клуб на НСО, Регионална библиотека

„П. Стъпов”



Клуб на НСО, Регионална библиотека

„П. Стъпов”



26.

Отбелязване на Международен ден на младежта. Фотографски конкурс «Слънце в очите ти». Работилници за малки и големи. Творчески занимания на открито.

м. август 2015 г.


ЦМДИ

ЦМДИ

27.

Кампания за събиране на дрехи и ученически пособия - "Да стоплим детските сърца".

м. септември 2015 г.

ЦРД към Клуб на НСО

Клуб на НСО

28.

Посещение на помощното училище в града от доброволци към Клуб на НСО.


м. септември и

м. декември 2015 г.



ЦРД към Клуб на НСО

Клуб на НСО

29.

Участие в Есенен лагер по детско участие на Национална мрежа за децата.


м. октомври 2015 г.

ЦРД към Клуб на НСО

Клуб на НСО

30.

Европейска седмица за младежка активност: еко-инициативи свързани със засаждане на дървета и облагородяване на пространства, където се събират млади хора.

м. ноември 2015 г.

ЦМДИ

ММС

31.

Участие в Кампанията на Национален алианс за работа с доброволци „ Дарете час 2015 ”


м. ноември 2015 г.

ЦРД към Клуб на НСО

Клуб на НСО

32.

Кампания, свързана с Международен ден за борба с ХИВ /Спин.


01декември 2015 г.

ЦРД към Клуб на НСО

Клуб на НСО

33.

Отбелязване на Международен ден на доброволеца.

05декември 2015 г.

ЦРД към Клуб на НСО

Клуб на НСО

34.

Инициатива „ Ангелска елха ” за трета поредна година.

м. декември 2015 г.

ЦРД към Клуб на НСО

Клуб на НСО

35.

Неформални обучения в училище, с цел подобряване на достъпа до информация и качествени услуги.

през учебната година

ОС на БЧК

ОС на БЧК

36.

Работа по европейски проекти в четири средни училища на общината във връзка с развитие на междукултурния и международния диалог.

2014-2015 г.

Ръководства на училищата

Средства по проектите

37.

Младежки консултативен кабинет - индивидуални и групови консултации, тренинги.

целогодишно, по график

ЦМДИ

ЦМДИ

38.

Обучения на младежи по превенция на зависимости.

м. януари -

м. декември 2015 г.



ОС на БЧК

ОС на БЧК

39.

Обучения на доброволци на БМЧК.


м. януари -

м. декември 2015 г.



ОС на БЧК

ОС на БЧК

40.

Участие на доброволци на БМЧК в социално-помощни дейности.


м. януари -

м. декември 2015 г.



ОС на БЧК

ОС на БЧК

41.

Осигуряване заетост на младежи от община Търговище чрез устройване на обявени несубсидирани свободни работни места (на първичен пазар).


м. януари -

м. декември 2015 г.



ДБТ

Не е необходим

42.

Осигуряване заетост на младежите от община Търговище чрез включване в утвърдените в Закона за насърчаване на заетостта програми и мерки за заетост и обучение.


м. януари -

м. декември 2015 г.



ДБТ

Национален план за действие по заетостта (НПДЗ) 2015 г.

43.

Включване в заетост чрез схеми и проекти на оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”(ОП РЧР).


м. януари -

м. декември 2015 г.



ДБТ

ОП РЧР

44.

Обучение за професионална квалификация или ключови компетентности по ОП РЧР за повишаване на квалификацията на заети лица до 29-годишна възраст.

м. януари -

м. декември 2015 г.



ДБТ

ОП РЧР

45.

Осигуряване на възможност за придобиване на трудов стаж на безработни младежи, завършили висше образование, с цел улесняване прехода между образование и заетост в институции от публичната администрация.

м. януари -

м. декември 2015 г.



ДБТ

НПДЗ 2015 г.

46.

Повишаване на правната култура на младите хора-Запознаване с работата на МКБППМН и със Закона за БППМН и Наказателния кодекс (НК).

м. януари -

м. декември 2015 г.



МКБППМН



МКБППМН



47.

Консултиране на малолетни и непълнолетни за преодоляване на отклоненията в поведението.

м. януари -

м. декември 2015 г.



МКБППМН

Обществени възпитатели и психолози




МКБППМН

48.

Корекционно-възпитателна работа с непълнолетни правонарушители.

м. януари -

м. декември 2015 г.



МКБППМН

Обществени възпитатели




МКБППМН

49.

Противодействие на асоциалното поведение на непълнолетните.

м. януари -

м. декември 2015 г.



МКБППМН


МКБППМН

50.

Провеждане на профилактични беседи с непълнолетни с административни нарушения по ЗДвП, ЗБЛД, Наредба за опазване на обществения ред (НООР), ЗЗдр, Закон за опазване на обществения ред при провеждане на спортни мероприятия (ЗООРППСМ) и др.

м. януари -

м. декември 2015 г.



МКБППМН


МКБППМН


51.

Съдействие на органите по образованието за обхващане на подлежащите на задължително образование деца и за тяхното неотпадане от училище.

м. януари -

м. декември 2015 г.



МКБППМН


МКБППМН


52.

Подкрепа на млади хора, настанени или напускащи специализирани институции (ВУИ, СПИ, ПД)

м. януари -

м. декември 2015 г.



МКБППМН


МКБППМН



8. Организация и координация на дейностите за постигане на целите

8.1. Чрез постоянен диалог с младежки структури и НПО, работещи в сферата на младежките дейности и други заинтересовани страни

8.2. Чрез организиране на трудови борси, панорама на висшите и средни училища.


  1. Наблюдение, оценка и актуализация на Общински план за младежта на Община Търговище

Наблюдението и контролът ще се осъществяват чрез:
Организиране и управление на плана :

- организиране и управление на цялостното изпълнение на плана

- регулярна комуникация между партньорите по плана

- оценка на управлението на плана.


Активно партньорство:

- Регулярни срещи и контакти между партньорите за осигуряване на оптимална координация и ефективност на дейностите;

- Трансфер на опит.
10. Информация и публичност на Общински план за младежта на Община Търговище

Мониторинг и оценка на на управлението на плана:

- Навременното и ефективно провеждане на заложените в плана дейности;

- Изграждане на добро партньорство на местно ниво;

- Устойчиво постигане на целите на плана.


Предложената методика предполага ефективност при реализиране на плана по отношение на целеви групи, дейности и цели.

За да се осигури ефективност на дейностите , за отразяване на степента на активност на бенефициентите , редовно ще се създава снимков архив, който ще бъде използван при издаването на информационните материали и ще бъде достъпен чрез страницата в Интернет на участващите институции.

За постигане на максимална публичност по плана предвиждаме:

- Медийно представяне на плана

- Осигуряване на информация за плана на всички заинтересовани страни – периодично медийно отразяване;

- Регулярно представяне на актуална информация за развитие на плана на интернет страницата на община Търговище и всички партньори , включени в изпълнението му.


11. Финансиране
11.1. Чрез средства от фондовете на ЕС в рамките на националните оперативни програми

11.2. Чрез Национална програма за младежта 2011-2015 г.

11.3. Чрез дейности на Младежки информационно-консултантски център – Търговище.

11.4. Национални програми, свързани с младежта.



Приет от Общински съвет – Търговище

с Решение № 5, Протокол № 47 / 20.01.2015 г.


Каталог: new in site -> file
file -> Дата, място, час проява
file -> Второ средно общообразователно училище
file -> За сведение на гражданите, които желаят да ползват ведомствената почивна база
file -> Конкурс за матроски /войнишки/ длъжности за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни и висши училища в страната и чужбина
file -> Списък на спечелилите предметни награди чрез жребий,изтеглен в присъствието на нотариус на 17. 05. 2012Г
file -> График за работа с деца през лятната ваканция на 2014 година графикът е разработен на основание чл. 92, т. 9 от Правилника за приложение на закона за народната просвета
file -> Община търговище обявява
file -> Отчет на мкбппмн търговище за 2013 г. I. Организационно състояние на Местната комисия за бппмн
file -> Препис кмет на община търговище
file -> Конкурс за войнишки длъжности за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни или висши училища, в страната и в чужбина за времето от


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница