Закон за обществените поръчки; нвмоп наредба за възлагане на малки обществени поръчки



Дата15.10.2018
Размер297.21 Kb.
#88717
ТипЗакон
ОБЩИНА НЕСEБЪР

система за финансово управление и контрол

ОДОБРЯВАМ:......................................................................Николай Димитров -КМЕТ НА ОБЩИНА НЕСЕБЪР


ВЪТРЕШНИ ПРАВИЛА ЗА ПЛАНИРАНЕ, ОРГАНИЗАЦИЯ, ВЪЗЛАГАНЕ И КОНТРОЛ НА ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ В ОБЩИНА НЕСЕБЪР
Използвани съкращения

ВППОВКОП– Вътрешни правила за планиране, организация, възлагане и контрол на обществени поръчки

ЗОП - Закон за обществените поръчки;

НВМОП - Наредба за възлагане на малки обществени поръчки;

ППЗОП - Правилника за прилагане на ЗОП;
Глава първа

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Раздел І ЦЕЛИ И ПРИНЦИПИ

Чл.1. (1) Целта на настоящите ВППОВКОП е уреждане на взаимодействието между административните единици, съобразно структурата на общинската администрация на Община Несебър при управлението на процеса за разходване на бюджетните средства чрез обществени поръчки за доставки, услуги и строителство.

(2) Тези правила регламентират административното взаимодействие както в сферата на приложението на ЗОП и НВМОП, така и в хипотезите на разходване на бюджетни средства извън приложното поле на нормативната уредба на обществените поръчки, т.е. под праговете на Наредбата.

(3) Основните принципи при възлагане на обществени поръчки са:

1. публичност и прозрачност;

2. свободна и лоялна конкуренция;

3. равнопоставеност и недопускане на дискриминация;

Раздел ІІ ПРИЛОЖНО ПОЛЕ


Чл. 2.(1) С вътрешните правила се определят организацията и дейността по планирането, подготовката, провеждането и контрола на процедурите за възлагане на обществени поръчки, по реда на Закона за обществените поръчки (ЗОП) и Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки (НВМОП).

(2) С настоящите правила се определят реда и условията за осъществяване на превантивен, текущ и последващ контрол по отношение на всеки етап/фаза от възлагане на обществена поръчка по реда на ЗОП, респ. НВМОП, в синхрон и координация с

правилата и нормите, разписани в действащата „Система за финансово управление и контрол” на Община Несебър



(3) Вътрешните правила се прилагат от всички длъжностни лица, които имат задължения по изпълнение на дейностите по организирането и провеждането на обществени поръчки

Чл. 3.(1) Възлагането на обществени поръчки се провежда в съответствие с разпоредбите на ЗОП и НВМОП.

(2) Обществените поръчки, попадащи в стойностните граници на чл.14 от ЗОП, съответно – чл.1, ал.2 от НВМОП се възлагат, в зависимост от обекта и специфичните им характеристики чрез регламентираните в чл.16 от ЗОП, респ. чл.3 от НВМОП видове процедури.

(3) При наличие на хипотезите, изчерпателно разписани в нормата на чл.2 от НВМОП, обществените поръчки могат да бъдат възложени и без провеждане на някоя от формалните процедури, при спазване на условията и изискванията, регламентирани в настоящите правила.

(4) Общата стойност на планираните обществени поръчки се определя за всеки от видовете обекти (по смисъла на чл.3 от ЗОП), съобразно обобщената обща стойност на заявените потребности от осъществяване на доставки, услуги или строителство от отделите в централната администрация, второстепенните разпоредители и структурните звена на Община Несебър за цялата бюджетна година.

(5) Не се допуска разделяне на обществените поръчки по регионален, административно–организационен, функционален или друг принцип, с цел заобикаляне приложното поле на ЗОП или НВМОП.

Чл. 4 Възложител е кметът на община Несебър или упълномощени от него длъжностни лица съгл. чл. 8, ал.2 ЗОП.

Чл. 5 Заявители на обществени поръчки са всички Второстепенни разпоредители на община Несебър, които не са на делегиран бюджет, Заместник кметовете, Секретаря на общината, Директорите на дирекции, Началник отделите и Кметовете на кметства от общата структура на общината.

Чл. 6   Предварителният и текущият контрол относно поемане на задължения или извършване на разход се осъществява в съответствие с разпоредбите на Системата за финансовото управление и контрол на Община Несебър (СФУК).

Чл. 7 Контролът по изпълнението на настоящите правила се осъществява от съответните заместник кметове – по отношение на ресорните им заявители, а общият контрол за законосъобразно реализиране на реда и условията, регламентирани с настоящите правила се осъществява от Секретаря на Община Несебър
Глава втора

ПЛАНИРАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПОРЪЧКИ

Раздел І ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ПОТРЕБНОСТИТЕ

Чл.8 (1) Определянето на потребностите е етап от цялостния сложен фактически състав на процеса по възлагане и изпълнение на обществените поръчки, в който се извършва анализ на потребностите на Общината, които следва да бъдат удовлетворени за определен период от време, съответно – необходимостта от осъществяване на точно определени обществени поръчки и приоретизирането във времево отношение нуждата от възлагането и изпълнението им.

(2) Определянето на потребностите като комплекс от действия по анализ на необходимостта от предоставяне на услуги, извършване на доставки или строителство, за реализиране целите и плановете на Общината, пречупени през призмата на ясно осъзнатото съществуващо състояние, целите и очакваните резултати, се осъществява от лицата – заявители, определени в настоящите Правила

(3) С определянето на потребностите, всеки заявител мотивира конкретна инициатива (обществена поръчка) и удовлетворяването на формулираната от него потребност, съответно – постигане целите на Общината.

(4) Осъзнатата и ясно формулирана от всеки конкретен заявител потребност създава условия за оптимизиране на целия процес по възлагане на обществените поръчки,

Чл.9 (1) Необходимостта от навременно и адекватно удовлетворяване на потребностите чрез реализиране на конкретна/и обществена/и поръчка/и се обективира от лицата – заявители в конкретни и обосновани заявки, по образец, утвърден от Възложителя на Община Несебър, обобщаващи комплексната необходимост на съответният отдел, структурно звено или второстепенен разпоредител от възлагане на точно определени обществени поръчки.

(2) До 31.12. на предходната бюджетна година, Директорите на дирекции, началник отделите в Общината, Второстепенните разпоредители и Кметовете на кметства (заявителите, по смисъла на настоящите Правила) предоставят (на хартиен или електронен носител) на Секретаря на Общината обобщените заявки за необходимите за осъществяване дейностите им, обществени поръчки за доставки и/или услуги.

(3) Обобщените заявки за необходимостта от възлагане на обществени поръчки за строителство се предоставят в срока по ал.2 на Началник отдел „Капитално строителство и проектиране”

(4) При непредставяне на информацията в указания в ал.2 срок, съответните длъжностни лица отговорни за доставки и услуги или строителство изискват от неизпълнилите задълженията си лица подробно писмено становище за условията и причините, предизвикали забавянето.

(5) С цел прегледност на получената информация и ускоряване процеса на анализиране и приоритезиране отделните потребности, съответните длъжностни лица съвместно с юрист обобщават получените заявки по видове, изготвяйки комплексна заявка за необходимостта от възлагане и изпълнение на обществени поръчки в ръководения от него ресор. В правомощията на Секретаря на Общината е да обобщава информация и заявява необходимост от изпълнение на обществени поръчки за доставки и услуги. Правомощия за заявяване на потребности от реализиране на обществени поръчки за строителство има Началник отдел „Капитално строителство и проектиране”

(6) Изготвената от съответното длъжностно лице заявка с обобщена информация за планираните обществени поръчки за следващата бюджетна година (съгласно Приложение №1) има следното задължително съдържание:

а) обект на поръчката;

б) обща (ориентировъчна) стойност на поръчката;

в) видът на процедурата съгласно стойностите и мотиви за избор на конкретната процедура

г) приблизителна начална дата за стартиране и подготовката на процедурата;

д) периода, в който трябва да се реализира проекта;

е) длъжностно лице от съответният отдел – за подготовка и стартиране на процедурата

ж) отговорно лице от съответната дирекция, отдел или второстепенен разпоредител - за съдействие по техническата част на съответната обществена поръчка.
(7) Обобщената информация по отношение на доставки и услуги, обективирана в конкретна заявка с минимално съдържание, се предоставя на отдел Бюджет

(8) Въз основа на получената от Секретаря комплексна информация за необходимостта от изпълнение на обществени поръчки във всички структурни звена отдели и второстепенни организации в Общината, отдел „Бюджет” извършва преценка и изготвя остойностена прогнозна информация за размера на необходимите средства за удовлетворяване на всяка отделна потребност, съответно на всички заявени потребности и възможността за поемането им от предвиждания финансов ресурс в проекто-бюджета за следващата бюджетна година.

(9) Предварителната оценка за финансовия ресурс, необходим за реализиране на заявените потребности, изготвен от отдел „Бюджет” се предоставя на съответните длъжностни лица, въз основа на която той преразглежда всеки обект на поръчка, с оглед възможността на бюджета да осигури ресурсно неговата реализация, както и да съобрази приоритета му спрямо останалите обекти



(10) След окончателно дефиниране на целите по заявените проекти, Секретарят на Общината и Началник отдел „Капитално строителство и проектиране” обобщават окончателно формулираните заявки. В срок не по-късно от 20.01. на текущата бюджетна година се провежда съвместно обсъждане между съответните длъжностни лица, юрист и Началник отдел „Бюджет” и се извършва окончателната систематизация и подреждане по приоритетна последователност на проектите.

(11) Подредените по степен на важност обекти на поръчки, със съответно определените им параметри се включват в годишния план на разходите за общински дейности. Така изготвеният предварителен вариант на годишен план се включва в процеса на подготовката на бюджета за следващата календарна година, с цел оценка на степента за финансово обезпечаване на обектите на поръчки и задоволяване на формулираните потребности.

Чл.10 (1) Изготвеният и съгласуван по реда на предходния член годишен план, съдържащ приоритетно подредените поименни списъци на предстоящите за стартиране и/или реализиране обекти на поръчки и дейности в съответния обем по видове, с конкретно посочен размер на средствата, предвидени за изпълнението на всеки предмет, вид дейност и доставка и обобщени по видове капиталови разходи и инвестиции, се предоставя на Възложителя или упълномощените от него лица по чл.8, ал.2 от ЗОП за одобрение.

(2) Одобрените от Кмета на Общината поименни списъци за капиталовите разходи като част от проекта на общинския бюджет се внасят от него в Общински съвет – Несебър, след приемане на Закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, Постановлението за изпълнението му и Указанията на Министерство на финансите за неговото съставяне.

(3) В десетдневен срок след влизане в сила на Решението на Общински съвет – Несебър за приемане на общинския бюджет, в съответствие с единната бюджетна класификация, Кмета на Общината предоставя Решението с приложените към него поименни списъци за капиталовите разходи на Секретаря на Общината и Началник отдел „Капитално строителство и проектиране” и Началник отдел „Бюджет”, с мотивирана резолюция за изпълнение на съответната, ресорна за всеки от тях разходна част от приетия общински бюджет.

Чл.11 До утвърждаване бюджета на Общината и окончателното одобряване от страна на общинския съвет на поименните списъци на обектите, разходите за финансиране на належащи и неотложни местни дейности се извършват съобразно внесения проект за конкретната дейност, въз основа на разрешение от страна на Кмета на Общината за извършване на бюджетния разход и неговия размер.
Раздел ІІ ИЗГОТВЯНЕ НА ПЛАН - ГРАФИК

Чл.12 (1) Изпълнението на Решението, с което е приет общинския бюджет, в частта на капиталовите разходи се организира от Секретаря на Общината и началник отдел ”Капитално строителство и проектиране”

(2) Секретарят на Общината, когато обществените поръчки са за доставки и услуги и Началник отдел „Капитално строителство и проектиране” – при проекти за строителство, обощават и изготвят годишен План-график за изпълнението на обществените поръчки, необходими за реализиране на формулираните проекти, спрямо които има одобрен финансов ресурс.



(3) План – графикът, представляващ по същество документ, описващ основните данни за обществените поръчки, хронологията и взаимовръзките на отделните задачи и дейности, подлежащи на изпълнение от отделните структури в администрацията за бюджетната година, се изготвя със следното  съдържание (Приложение №2): 

1. описание на обекта на  обществената поръчка;

2. вид  на процедурата, която е икономически най-целесъобразна за възлагане и изпълнение на конкретната обществена поръчка;

3. кратко описание на предмета и обема на обществената поръчка;

4. планирана стойност на поръчката, без вкл. ДДС;

5. предвиждане на обособени позиции и планираната стойност на всяка една от тях, без вкл. ДДС;

6. прогнозен период за подготовка, възлагане и изпълнение на обществената поръчка, с уточнени:

6.1. приблизителна дата за стартиране подготовката и/или обявяване на процедурата и евентуална зависимост от външни за администрацията фактори;

6.2. специфични особености и фактори, които евентуално биха забавили/затруднили възлагането и изпълнението на поръчката и способи за минимизиране тяхното въздействие;

6.3. предполагаемия краен срок за изпълнение на обществената поръчка;

7. длъжностните лица, които са пряко отговорни за подготовката, възлагането и изпълнението на конкретната поръчка;

8. предмет и обем на конкретните задачи, последователността за тяхното изпълнение в пълния процес на предварителна подготовка, провеждане на необходимите процедури, възлагането и изпълнението на поръчките;

(4) Утвърденият от Кмета на Общината План - график се предоставя на Секретаря на Общината и Началник отдел „Капитално строителство и проектиране” за контрол по изпълнението му.

Чл. 13 (1) Всички съгласувания по подготовка и провеждането на процедурите и сключване на договори се изпълняват в срок определен в План-Графика по глава трета от настоящите Правила.

(2) При наличие на особено мнение във връзка със съгласуването по настоящите вътрешни правила, същото се изразява писмено и е неразделна част от документа, който подлежи на съгласуване.

Чл.14 (1) Актуализация на утвърдения План-график се извършва при възникване на необходимост от включване на нови задачи за изпълнение по процедурите, коригиране на срокове и/или за определяне механизми за преодоляване на непредвидени, но възникнали в процеса на изпълнение на поръчката затруднения.

(2) При промяна в поименните списъци за капиталовите разходи, приета с влязло в сила Решение на Общинския съвет за актуализиране на общинския бюджет, също се извършва актуализация на План-графика.

(3) Реда и условията на актуализацията следват структурата и начина за изготвяне на основния план – график за изпълнение на дейностите за съответната бюджетна година.
Глава трета

ПОДГОТОВКА И ОБЯВЯВАНЕ НА ПРОЦЕДУРИ ЗА ВЪЗЛАГАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ

Раздел І ПОДГОТОВКА И ПУБЛИКУВАНЕ НА ПРЕДВАРИТЕЛНИ ОБЯВЛЕНИЯ ЗА ПЛАНИРАНИТЕ ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ

Чл.15 (1) Въз основа на одобрения от Кмета на Общината План-график за изпълнението на обществените поръчки, необходими за реализиране на формулираните проекти за текущата календарна година, отдел правен (когато се касае за обществени поръчки за доставки и услуги) и отдел капитално строителство и проектиране (при обществени поръчки за строителство), изготвят предварителните обявления за всички процедури за възлагане на обществени поръчки или за сключване на рамкови споразумения, които ще бъдат открити през календарната година и са над стойностните прагове, определени в чл.23, ал.1 от ЗОП, респ. на чл.45а от ЗОП.

(2) В срок до 1 март на текущата година изготвените по реда на предходната алинея предварителни обявления се изпращат за обнародване в електронната страница на "Държавен вестник" и до Агенцията по обществени поръчки за вписване в Регистъра на обществените поръчки, а в случаите на чл.45а от ЗОП – се изпращат и до Официален вестник на Европейския съюз.
Раздел ІІ ПОДГОТОВКА ЗА ОТКРИВАНЕ НА ПРОЦЕДУРИТЕ

Чл.16 Възлагането на обществени поръчки се извършва в изпълнение на инвестиционната програма, приетия от Общинския съвет бюджет и утвърдения от Кмета на Общината План-график.

Чл.17 При откриване на процедури за строителство, заявителите прилагат следните документи, необходими за тяхното обявяване:

1 пълно описание на обекта на поръчката и видовете дейности, като се посочват целите, обема, обхвата и изискванията към изпълнението на обекта на поръчка, включително обособени позиции (на хартиен и електронен носител);

2 техническо задание (на хартиен и електронен носител), определящо:

- количествено-стойностни сметки,

- технически изисквания;

- спецификации,

- минимални изисквания към кандидатите – разрешения за извършване на дейността, лицензии, сертификати, застраховки и квалификация и др. (в случай, че са необходими за изпълнение на поръчката);

- минимални изисквания към техническото оборудване, необходимо за изпълнение на поръчката (ако има такива);

- изисквания към влаганите материали и изпълненото строителство;

- описание на мерките за опазване на околната среда и безопасни условия на труд (ако има такива);

- срокове за изпълнение на проектирането (в случаите на инженеринг) и на СМР/СРР; условия по приемане на обекта.;

3 работен проект (съгласуван със съответните съгласувателни институции по чл.121 от ЗУТ);

4 комплексен доклад за оценка на съответствието със съществените изисквания към строежите или разрешение за строеж;

5 изходни данни за: подземен кадастър, съществуващи мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура (електро, ВиК, газопреносна мрежа, топлофикационни тръби, телефонни кабели и др.), наличието на които е от съществено значение за качественото изпълнение на поръчката;

6 специфични критерии за оценка (ако има такива);

7 специфични клаузи, които да бъдат включени в проекто-договора (ако има такива).

8 необходимостта при строежи над четвърта категория от възлагане на строителен надзор и дали изборът на надзор ще е в една обща процедура със строителството или ще е предмет на последващо възлагане.

Чл.18 За процедури за доставка заявителите прилагат документите, необходими за тяхното обявяване, както следва:

1 техническа спецификация (на хартиен и електронен носител), определяща:

количество на стоките, предмет на поръчката (включително и при обособени позиции);-технически характеристики в зависимост от предмета на поръчката; условия на доставката.



2 специфични критерии за оценка (ако има такива);

3 специфични клаузи които да бъдат включени в проекто-договора (ако има такива).

Чл.19 За процедури за услуги заявителите прилагат документите, необходими за тяхното обявяване, а именно:

1 техническо задание ( на хартиен и електронен носител), определящо:

- общо описание на предмета на поръчката;

- основна и специфични цели на предмета на поръчката;

- основни дейности, свързани с изпълнението на поръчката;

- очаквани резултати и изисквания към тях;

- време и място за изпълнение на поръчката;

- организация и метод на изпълнение;

минимални изисквания към техническите възможности и професионалната квалификация на участника;



- съгласувателни процедури по приемане.

2 специфични критерии за оценка (ако има такива);

3 специфични клаузи които да бъдат включени в проекто-договора (ако има такива).

Чл.20 При наличие на условия за възлагане на обществена поръчка чрез процедури на договаряне по чл. 84 и чл.90 от ЗОП, респективно чл. 53 от НВМОП, съответният заявител прави предложение и за лицата (физически, юридически и/или техни обединения), до които да се изпратят покани за участие.
Чл. 21 (1) При подбор на кандидатите, до които ще бъдат отправени покани за участие в процедури на договаряне по ЗОП, процедура по договаряне с покана по НВМОП, както и покани за представяне на оферти по реда на чл.2 от НВМОП, се имат предвид следните критерии:

а) да са специализирани в предмета на обществената поръчка;

б) да имат доказан опит в областта, предмет на обществената поръчка;

в) да разполагат със специалисти и да имат необходимото оборудване за изпълнение на обществената поръчка.

(2) В зависимост от предмета на поръчката, могат да се определят и допълнителни критерии за допустимост на кандидатите и направените от тях оферти, съответно – за оценка на кандидатите/офертите.

Чл.22 При представяне на непълен комплект документи, необходими за обявяването на процедура, съгласно изискванията на чл.17-19, Секретаря на Общината и началник отдел „Капитално строителство и проектиране” ги изискват писмено и в определен срок от съответния заявител.

Чл.23 Съответният служител отговорен за подготовката на процедурата попълва контролен лист, в който Началник отдел „Бюджет” отразява наличието на бюджетен кредит към момента на откриване на процедурата
Глава четвърта

ПОДГОТОВКА И ПРОВЕЖДАНЕ НА ПРОЦЕДУРИ ЗА ВЪЗЛАГАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ

Раздел I ПОДГОТОВКА И ПРОВЕЖДАНЕ НА ПРОЦЕДУРИ ПО ЧЛ. 16 ОТ ЗОП И ЧЛ. 3 ОТ НВМОП

Чл. 24 (1) Решенията и обявленията за откриване на процедури за провеждане на обществени поръчки, както и информационната документация, съдържаща указания към кандидатите/участниците се изготвят от следните отдели:

а) за строителство – от отдел „Капитално строителство и проектиране”;

б) за доставки и/или услуги – от отдел „Правно обслужване”, сектор „Обществени поръчки”

(2) Решенията и обявленията се изпраща по електронен път и на хартиен носител до Агенцията по обществени поръчки решението и обявлението за откриване на процедурата по възлагане на обществената поръчка за вписване в Регистъра за обществени поръчки и до „Държавен вестник” за обнародване, съгласно изискванията на чл.25, чл.27, чл.76, чл.86 и чл.97 от ЗОП и чл.5, ал.2 и чл.6 ал.1 от НВМОП.

(3) Когато обществените поръчки имат стойностите по чл. 45а от ЗОП, служител от отдела отговорен за поръчката изпраща информацията по ал.2 и до „Официален вестник” на Европейския съюз.

(4) В обявлението за откриване на процедура за възлагане на обществени поръчки се посочва и Интернет адрес (профил на купувача), на който се предоставя пълен достъп по електронен път до документацията за участие в процедурата.

(5) Изготвената от лицата по ал.1 информационна документация, съдържаща указания към кандидатите/участниците за участие в обществената поръчка след съгласуване от юрист се одобрява от Кмета на Общината или упълномощени от него лица по чл. 8, ал. 2 от ЗОП

Чл.25 (1) При провеждане на процедури на договаряне, поканите към кандидатите се съгласуват от юрист преди одобряването им от Възложителя на Общината.

(2) При провеждане на ограничена процедура, поканите към определените след предварителен подбор кандидати се съгласуват преди подписването им от Възложителя на Общината от лицата по предходната алинея;

(3) Юрист съгласува и поканите за представяне на оферти при провеждане на процедура по състезателен диалог, преди одобряването им от Възложителя на Общината.

Чл.26 (1) Служителят от отдела, отговорен за поръчката предоставя на Секретаря на Общината и Началник отдел „Капитално строителство и проектиране” информация за всяка обявена процедура по обществена поръчка.

(2) Одобрените от Възложителя на Общината информационни документации се предоставят за закупуване от потенциалните кандидати/участници в ЦИАО 1 и 2 на Общината.

(3) В ЦИАО 1 и 2 за всяка текуща процедура се съставя изходящ регистър, в който се отразява информацията за закупените документации и данни за потенциалните кандидати/участници. При направено искане от страна на участник, закупил документация, по преценка на Секретара на Общината или Началник отдел „Капитално строителство и проектиране”, документацията за участие или част от нея може да му бъде предоставена и в електронно копие. В този случай при несъответствие на съдържанието между хартиения и електронния носител, за валидни се считат записите на хартиения носител.

Чл.27 (1) Всички комуникации и действия с участниците/кандидатите, свързани с провеждането на всяка конкретна процедура са в писмен вид.

(2) Участниците/кандидатите може да представя своите писма и уведомления чрез факс, препоръчано писмо с обратна разписка, чрез куриерска служба или по електронен път при условията и по реда на Закона за електронния документ и електронния подпис, като същите следва да бъдат адресирани до лицето за контакти от отдела, отговорен за поръчката, определено за тази цел, което е посочено в обявлението за обществената поръчка.

(3) При открития конкурс по НВМОП до 7 дни, а при откритата процедура по ЗОП – до 10 дни преди изтичането на срока за подаване на офертите по процедурата или по съответната обособена позиция всеки участник може да поиска писмено разяснения по същество относно документацията за участие. Служителят изготвил документацията отговаря писмено в 4-дневен срок от постъпване на искането, като изпраща своя отговор до всички, които са закупили документация за участие и са посочили адрес за кореспонденция, без да отбелязва в отговора, кой участник е направил запитването. Разяснението се прилага и в документацията, която се закупува от други участници.

Чл.28 (1) За подадените оферти за участие във всяка отделна процедура в ЦИАО 1 и 2 се изготвя входящ регистър, в който се записват данни за: предмета на поръчката, обособената позиция, за която се подава офертата (при процедура с обособени позиции), наименование на участника/кандидата, адрес за кореспонденция, телефон и по възможност факс и електронен адрес. Върху всеки плик се поставя входящ номер, дата и час, за което на преносителя се издава документ.

(2) офертите могат да се подават и по пощата, чрез препоръчано писмо, с обратна разписка. За дата и час на получаване, се счита датата и часа на получаване в Община Несебър, удостоверено с подписа на служителя от ЦИАО 1 и 2, получил и завел в регистъра офертата.

(3) След изтичане срока за подаване на офертите служител от ЦИАО 1 и 2 предава офертите на Секретаря на общината или Началник отдел „Капитално строителство и проектиране”, който ги съхранява до деня и часа, определени за провеждане на комисията

Чл.29 (1) Възложителят назначава комисия за разглеждане и оценяване на офертите и определя нейния председател. Съставът на комисията в зависимост от вида на процедурата се състои най-малко от трима /за процедури по НВМОП/ и петима членове /за процедури по ЗОП/, един от които задължително е правоспособен юрист, а останалите са лица, притежаващи необходимата професионална квалификация и практически опит в съответствие с обекта и сложността на поръчката. В заповедта за определяне на комисия се посочват и резервни членове.

(2) Заповедта по ал.1 се съставя от служител от отдела, отговорен за поръчката.

(3) При открит конкурс и открита процедура комисията се назначава от Възложителя на Общината след изтичане на срока за приемане на оферти, а при ограничена процедура, състезателен диалог или процедури на договаряне - след изтичане на срока за приемане на заявленията за участие, съгласно ЗОП, съответно след изпращане на поканата, съгласно НВМОП.

Чл.30 (1) В деня и часа, определени за провеждане на процедурата, офертите се предоставят на Председателя на Комисията.

(2) Комисията разглежда офертите по допустимост и ги оценява в съответствие с предварително обявената „Методика за оценка и класиране”от документацията на съответната процедура (в случаите, когато критерият за оценка е „икономически най-изгодна оферта”).



(3) Комисията съставя протокол за разглеждането, оценяването и класирането на офертите, в обем и съдържание, съгласно изискванията на НВМОП и ЗОП. Комисията приключва своята работа с подписване на протокола от всички членове.

(4) При процедури на договаряне, направените предложения и постигнатите договорености с всеки участник се отразяват в отделен протокол, който се подписва от членовете на комисията и от участника. След провеждане на договарянето комисията изготвя доклад до Възложителя, в който предлага класиране на участниците.

Чл. 31 Юристът от комисията изготвя Решение за класиране и определяне на изпълнител, с който да бъде сключен договор. Решението се предава за подпис от Възложителя на Общината.

Чл.32 Класираните участници/кандидати, както и участниците/ кандидатите, отстранени от участие в процедурата се уведомяват писмено в тридневен срок от постановяване на Решението на Възложителя. Уведомителните писма се изготвят от служител, в отдела, отговорен за процедурата.

Чл.33 Служителят отговорен за процедурата, подготвя писмо до Отдел „Счетоводство” за възстановяване на гаранциите за участие в законоустановените срокове, а именно:

1 на отстранените и на класираните участници - в срок от три работни дни след изтичането на срока за обжалване на решението на възложителя за определяне на изпълнител.

2 при прекратяване на процедурата гаранциите на всички участници се освобождават в срок три работни дни след изтичане на срока за обжалване на решението за прекратяване.
Раздел IІ ВЪЗЛАГАНЕ НА ПОРЪЧКИ ПО РЕДА ЧЛ. 2, АЛ. 2 ОТ НВМОП

Чл.34 Правилата по настоящия раздел се прилат, когато стойността на обществената поръчка, без данък добавена стойност е:

1. за строителство - по-малка от 45 000 лв., а когато поръчката е с място на изпълнение извън страната - по-малка от 500 000 лв.;

2. за доставки или услуги - по-малка от 15 000 лв., а когато поръчката е с място на изпълнение извън страната - по-малка от 50 000 лв.;

Чл.35 При възлагане на поръчки по предходния член съответният отдел не е длъжен да събира 3 оферти.

Чл.36 В случаите на чл. т. 2 възложителя може да не сключва писмен договор и да докаже сделката с първични платежни документи.

Чл.37 В случаите, когато се сключва договор, заявката се представя за одобряване на финансовия контрольор, съгласно системата за предварителен контрол.
Раздел IІI ВЪЗЛАГАНЕ НА ПОРЪЧКИ ПО РЕДА НА ЧЛ. 2, АЛ. 1 ОТ НВМОП

Чл.38 (1) Правилата по настоящия раздел се прилагат, когато стойността на обществената поръчка, без данък добавена стойност е:



1. за строителство - от 45 000 до 200 000 лв., а когато поръчката е с място на изпълнение извън страната - от 500 000 до 1 500 000 лв.;

2. за доставки или услуги - от 15 000 до 50 000 лв., а когато поръчката е с място на изпълнение извън страната - от 50 000 до 100 000 лв.;

(2) Не се допуска разделяне на предмета на поръчката с цел заобикаляне на праговете по ал. 1

Чл.39 (1) При възлагане на поръчки по настоящия раздел, съответните отдели за доставки и услуги и за строителство събират не по-малко от 3 оферти, които съдържат техническо и финансово предложение, освен ако това е обективно невъзможно.

(2) В случаите на чл. 39, ал.1 Възложителят със Заповед определя:

1. предмета на строителството, доставките и услугите

2. изискванията към обекта, количество или обем

3. показателите за избор и методика за оценяване – когато изборът не се извършва на база „най-ниска цена”

4. други изисквания според обекта на процедурата

5. длъжностните лица, които да съберат, разгледат и оценят офертите.

(3) При събиране на офертите се използват следните способи: изпращане на писмени покани до конкретни лица, публикуване на покана в печатно издание или на “Профила на купувача” в сайта на община Несебър, набавяне на каталози, проучване в интернет и др. по преценка на длъжностното лице.

(4) Поканата по ал.3 се подписва от Възложителя на община Несебър

(5) При възлагане на поръчки, със стойностите по чл.39, но имащи специфичен предмет, заявителите посочват лицата, до които да се изпратят поканите.

(6) лицата по чл.40 ал.2 т.5, подписват декларации по чл. 19, от НВМОП, разглеждат постъпилите в срок оферти, съставят протокол за събирането, разглеждането и оценката на офертите и го представят на Възложителя за утвърждаване.

Чл.40 (1) Постъпилите оферти се приемат и завеждат в Регистър на ЦИАО 1 или 2 в зависимост от обекта.

(2) Ако в срока, определен в поканата по чл.40 не постъпят оферти или постъпят по-малко от три ценови оферти, съответните отдели удължават срока за подаване на оферти с минимум 5 дни, но не повече от 10 дни. Съобщението се публикува на “Профила на купувача” в сайта на Община Несебър

Чл.41 (1) Досието, съдържащо протокола на комисията, постъпилите оферти, документи от съответните компетентни органи за удостоверяване липсата на декларирани от него данни, когато е приложимо и договора се представя заедно с попълнена заявка за поемане на задължение на финансовия контрольор, за извършване на предварителен контрол за законосъобразност.

(2) След одобрение от финансовия контрольор договорът се предоставя на Възложителя за подпис.

Чл.42 В случаите на чл. 39, ал.1, т. 2 възложителят може да не сключва писмен договор и да докаже сделката с първични платежни документи.
Глава пета

ДОГОВОРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ

Чл.43 (1) Възложителят сключва договор за изпълнение на обекта на поръчката по процедурата или съответните обособени позиции (ако има такива) с участника, определен за изпълнител в резултат на проведената процедура за целия обект на поръчката или за съответната обособена позиция.

(2) Договорът се сключва в едномесечен срок, след изтичането на срока за обжалване на решението за определяне на изпълнител или на определението, с което се допуска предварително изпълнение на това решение. Възложителят няма право да сключва договор с избрания изпълнител преди влизане в сила на всички решения по процедурата.



(3) Договорът за обществена поръчка се сключва в пълно съответствие с проекта на договор, представен в документацията за участие и включва задължително всички предложения от офертата на участника, определен за изпълнител.

(4) В случай, че участникът, определен за Изпълнител не представи документите по чл.47 ал.9, респ. чл.48, ал.2 от ЗОП или в едномесечен срок от обявяване на решението за избор на изпълнител неоснователно откаже да сключи договора за изпълнение на поръчката, по предложение на Секретаря на Общината и Началник отдел „Капитално строителство и проектиране”- при процедури за строителство, Възложителят прекратява процедурата или определя за изпълнител класирания на второ място в процедурата.

(5) В случай, че и вторият класиран участник не представи необходимите документи или откаже да подпише договора, Възложителят прекратява процедурата с мотивирано Решение.

Чл. 44 (1) Договорите се изготвят в два екземпляра (по образец от документацията) и се комплектоват с документите на изпълнителя от служителя, отговорен за конкретната процедура.

(2) Договорът се съгласува от главния счетоводител на общината и от юрист и се предоставя на финансовия контрольор заедно с попълнена заявка за поемане на задължение и досието съдържащо: документацията, протокола (доклада) на комисията, решението за избор на изпълнител, офертите на участниците/кандидатите, договора и доказателства за липса декларираните по чл. 47, ал. 1 и 2 от ЗОП обстоятелства.

(3) Финансовия контрольор дава мнение следва ли да се поеме задължението и предоставя договора на Възложителя за подпис.

Чл.45 Служителят, отговорен за поръчката представя на заявителите копие от подписания договор с всички приложения към него за изпълнение, екземплярът със съгласувателните подписи – в деловодството на Община Несебър, копие на договора на отдел счетоводство за сведение и копие в досието на съответната процедура.

Чл.46 (1) При изпълнение на договори за доставки и услуги, заявителят представя на Секретаря на Общината информация по изпълнението им.

(2) При изпълнението на договорите за строителство, служителите отдел „Инжеститорски контрол” при Община Несебър предоставят на Началник отдел „капитално строителство и проектиране” информация по изпълнението им.

(3) Информацията по ал. 1 и 2 се представя в срок от пет дни, считано от датата на съответното действие и включва копия от кореспонденцията между възложител и изпълнител, копия на фактури, както и копия от актовете и протоколите, подписвани между страните.

(4) При констатирано неизпълнение от страна по договора заявителят представя в съответните отдели по процедурите становище относно обстоятелствата, довели до неизпълнението.

Чл.47 В седемдневен срок след сключването на договора за възлагане на обществена поръчка или след изпълнението му, служителят отговорен за поръчката изпраща по електронен път и на хартиен носител в Агенцията по обществени поръчки информация за сключването/изпълнението на съответния договор за вписване в Регистъра на обществените поръчки.

Чл.48 Договор за обществена поръчка, сключен след проведена процедура не може да бъде изменян или допълван, освен по изключение при следните хипотези:

1 когато в резултат на непреодолима сила се налага промяна в сроковете на договора, или

2 при намаляване на договорените цени в интерес на Общината, или

3 при изменение на държавно регулирани цени, когато основен предмет на договора за обществена поръчка е дейност, чиято цена е обект на държавно регулиране и срокът на изпълнение е над 12 месеца.

Чл.49(1) Контролът по изпълнение на договора се осъществява от Секретаря на Общината - при процедури за услуги и доставки

(2) Контролът по изпълнение на договорите за стоителство проведени по реда на ЗОП, НВМОП се осъществява от служителите към отдел „Инвеститорски контрол”. Същите предоставят информация на отдел „Капитално строителство и проектиране”, които от своя страна изпращат информацията за приключили договори до АОП в съответствие с степента на изпълнението.
Глава шеста

ГАРАНЦИИ

Чл.50 (1) Гаранциите за участие в процедурата, съответно – за изпълнение на договора се представят в една от следните форми:

а) депозит на парична сума по сметка на Възложителя;

б) банкова гаранция в полза на Възложителя.

(2) Участникът, респ. определеният Изпълнител избира сам формата на гаранцията за участие, съответно за изпълнение.

(3) Размерът и валутата на гаранциите се определя в обявлението за обществената поръчка.

(4) Банковите разходи по откриването на банковите гаранции са за сметка на Изпълнителя. Разходите по евентуалното им усвояване - за сметка на Община Несебър Изпълнителят трябва да предвиди и заплати своите такси по откриване и обслужване на гаранциите така, че размера на гаранцията да не бъде по-малък от определения в процедурата.

(5) Община Несебър освобождава гаранциите без да дължи лихви за периода, през който средствата законно са престояли при него.

Чл.51(1) За освобождаване на парични гаранции за участие, служителят, отговорен за поръчката подготвя писмо с административните сведения на участника или кандидата до отдел счетоводство, като прилага копие от платежното нареждане.

(2) отдел счетоводство в срок от 3 работни дни от получаване на писмото по ал.1 извършва анализ за наличието на сумата и изготвя платежно нареждане за възстановяването й.

(3) За освобождаване на банкови гаранции за участие, служителят отговорен за поръчката подготвя придружително писмо до кандидата/участника и връща оригинала на гаранцията.

Чл.52 Гаранциите за добро изпълнение на договора се определят както следва:

1. за договори сключени по реда на чл.2, ал.2 от НВМОП не се изисква гаранция за добро изпълнение, освен по преценка на Възложителя.

2. за договори, сключени по реда на чл.2, ал.1 от НВМОП - до 3% от стойността на договора без ДДС;

3. договори, сключени след провеждане на процедури по ЗОП или НВМОП - до 3% от стойността на договора без ДДС;

Чл.53 Паричната гаранция за добро изпълнение се освобождава от служителя, отговорен за поръчката, като подготвя писмо с административните сведения на изпълнителя до отдел счетоводство за освобождаване на гаранцията и прилага копие от платежното нареждане.

Чл.54 Банковата гаранция за добро изпълнение се освобождава при приключване на договора ако не е включена друга клауза в договора - с придружително писмо служителят отговорен за поръчката, връща оригинала на банковата гаранция на изпълнителя. Копие от гаранцията остава в досието на процедурата.

Чл.55 Срокът и валидността на банковата гаранцията за добро изпълнение се следи от служителя изготвил съответния договор.
Глава седма

ОБЖАЛВАНЕ

Чл.56 Възложителят уведомява незабавно служителя по процедурата за всяка подадена жалба за отмяна на решение или направено искане за налагане на временна мярка по реда на ЗОП и съответния юрист, който изготвя необходимите становища по процедурата.



Чл.57 Юристът по процедурата уведомява служителя, отговорен за поръчката за влезлите в сила определения и решения по дела във връзка с обжалвани процедури за обществени поръчки.
Глава осма

СЪХРАНЕНИЕ НА ДОКУМЕНТАЦИЯТА ПО ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ

Чл.58 (1) До изтичане срока за подаване на офертите/предложенията, цялата документация по подготовката на процедурата се съхранява от съответният служител отговорен за процедурата.

(2) По време на работата на комисията и след приключването на работата и до сключване на договор цялата документация заедно с постъпилите оферти/предложения се съхранява от юриста на комисията. Съхранението на цялата информация в хода на провеждане на процедурата се извършва по начин, който гарантира целостта, достоверността и поверителността на заявленията за участие и офертите.

Чл.59 (1) За всяка обществена поръчка се съставя досие, което съдържа всички документи, съставени във връзка с нейното възлагане, провеждане и изпълнение.

(2) Документацията по ал.1 се комплектова и съхранява в отдел „Капитално строителство и проектиране” по обществени поръчки за строителство и при ресорните юрисконсулти - за доставки и услуги.

Чл.60 Цялата документация по провеждането на процедурата за възлагане на обществена поръчка се съхранява за срок от четири години след приключване изпълнението на договора.
Глава девета

КОНТРОЛ НА ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПОРЪЧКИ И НАБЛЮДЕНИЕ ВЪРХУ ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ДОГОВОРИТЕ

Чл.61 (1) С мониторинга като дейност за осъществяване на цялостен преглед на дейността на Община Несебър по планирането, подготовката, провеждането и възлагането на обществени поръчки се цели осигуряване на достоверна информация, проследима и обратна връзка между отделните структурни звена в административната структура на Общината. Достоверната информация и проследимата обратна връзка са необходими от своя страна за внасяне на корекции както в бъдещи процедури от същия характер, така и в текущата – в хода на работата.

(2) Чрез провеждането на мониторинг на реализираните обществени поръчки в Община Несебър ще се постигне систематизиране на максимално възможен обем достоверна информация за всички поръчки в цялост и за всяка конкретна обществената поръчка във всичките й фази, както и за всички действия на участниците в дейностите по поръчката на всички нейни етапи.

Чл.62 Мониторинг по отношение на дейността по възлагане на обществени поръчки за услуги, доставки и строителство и изпълнението на сключените договори в резултат на провеждането им, събирането и систематизирането на информацията за точното, качествено и в срок изпълнение на възложените дейности, респективно пълното или непълно изпълнение на поетите ангажименти, причините за това и предприетите санкционни мерки, спрямо некоректния съконтрагент се осъществява от длъжностно лице - „финансов контрольор” в Община Несебър определен с нарочна заповед на Кмета на Общината в срок до 31.01. на следващата година.

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. Указанията по прилагане на вътрешните правила за провеждане на процедури за възлагане на обществени поръчки се дават от отдел „Правно обслужване”.

§ 2. Вътрешните правила за планиране, възлагане и мониторинг на обществените поръчки в Община Несебър са одобрени със Заповед № ……...../.............2010 г. на Кмета на Община Несебър и отменят Вътрешните правила за провеждане на процедури за възлагане на обществени поръчки, одобрени със Заповед № ............/.....................2009г.








Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница