Закон за опазване на околната среда зоос (ДВ, бр. 91/2002 г., попр бр. 98/2002 г., изм бр. 86/2003 г., бр. 70/2004 г., бр. 74/2005 г., изм и доп бр. 77/2005 г.), Чл. 95 а



страница1/18
Дата23.10.2018
Размер3.35 Mb.
#94535
ТипЗакон
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18
Информация за инвеститора

Име на фирмата: “ОЛОВНО ЦИНКОВ КОМПЛЕКС” АД – г. Кърджали

Нотариален акт за собственост № 12/1998 г.

Булстат: 000220014

Представлявано от инж. Славея Стоянова – Изпълнителен директор

Пълен пощенски адрес:

Република България,

гр. Кърджали,6600

бул. “България” №127




Лице за контакти: инж. Петя Моллова


Мениджър качество и екология

ОЦК АД - Кърджали

бул. “България” № 127

гр. Кърджали,6600

тел.: 0361/20 326; 0361/20 238

факс:0361/61 393

Е-mail: office@ock.bg

Заданието за обхват на Доклада за ОВОС е разработено в съответствие с изискванията на:


  • Закон за опазване на околната среда ЗООС (ДВ, бр. 91/2002 г., попр. бр. 98/2002 г., изм. бр. 86/2003 г., бр. 70/2004 г., бр. 74/2005 г., изм. и доп. бр. 77/2005 г.), Чл.95 ал. 1;

  • Наредба за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционни предложения за строителство, дейности и технологии приета с Постановление № 59/07.03.2003 г., ДВ бр. 25/2003.

  • Постановление № 302/30.12.2005 г. за изменение и допълнение на Наредба за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционни предложения за строителство, дейности и технологии приета с Постановление № 59/07.03.2003 г., ДВ бр. 25/2003.

Настоящото Задание за обхвата на ДОВОС на Инвестиционно предложение за “Модернизация на оловно производство чрез въвеждане на технологията AUSMELTе изготвено в съответствие с изискванията и препоръките на МОСВ в писмо изх. № ОВАСУ-3820 от 16.05.2008 г. относно информацията, която трябва да се съдържа в Заданието съгласно Чл. 10, ал. 3 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС (приета с ПМС № 59/2003 г., изм. с ПМС № 320/ 2005 г.).

Задължение на Инвеститора е да проведе консултации при изготвяне на Заданието, в т. ч. със специализираните компетентни органи на Министерството на здравеопазването, засегнатата общественост, както и с МОСВ и РИОСВ – Хасково.


1. Характеристика на инвестиционното предложение

Оловно цинковият комплекс – г. Кърджали е в непрекъсната експлоатация повече от 50 години – през 1956 г. е пуснат цинковият завод, а на следващата година заработва и оловното производство. Изградени по технологии на 50-те години на миналия век, двете производства вече са морално остарели, в значителна степен физически амортизирани. Бъдещата работа на Комбината няма перспектива за развитие без технологично обновяване на мощности с оглед удовлетворяване на високите изисквания за опазване на околната среда. В тази връзка, от 2003 г. ОЦК АД е в процес на поетапно модернизиране с екологична насоченост, което се реализира в две основни направления:



  • Модернизация на цинково производство с оглед привеждането му в пълно съответствие с изискванията за ефективна работа на ПСОВ и постигане качество на заустваните в язовир “Студен кладенец” отпадъчните води;

  • Модернизация на оловното производство с оглед решаване на проблема с повишените емисии на серен диоксид и съдържащ тежки метали прах.

Първото от посочените направления, което се отнася за модернизацията на цинковото производство, се реализира в два етапа:

- Първият етап е реализиран през периода 2004 – 2005 г. с въвеждане в експлоатация на ярозитна технология в схемата на мокрото извличане на цинковите угарки, с която се създават предпоставки за постигане на висока степен на извличане на цинка и получаване на подходящ за безопасно депониране отпадък (стабилизиран ярозитен кек, отговарящ на всички изисквания на Наредба № 8/2005 г.);

- Следващият етап включва реализация на проект за “Модернизация и разширение на цинковия завод чрез нов пържилен цех, нова система за сярна киселина и нов електролитен цех”, с който завършва технологичното обновяване на цинковото производство в Комбината. Инвестициите в Цинков завод целят повишение на капацитета, повишение качеството на продукта, достигане на световните стандарти за ефективност на производството и постигане на съответствие с най-високите изисквания за околна и работна среда, съгласно българското и европейско законодателство.
Второто направление, включва настоящото инвестиционно предложение за “Модернизация на оловно производство чрез въвеждане на технологията AUSMELT”, целта на което е да се приведе производството в съответствие с изискванията, заложени в Комплексното разрешително № 124/2006 г. на ОЦК АД. При сега действащата технология на оловно производство, екологичните норми и изисквания не могат да се изпълнят без съществени технически промени. Несъответствията се отнасят главно до:

- Завишени SO2-емисии с газовете от агломерация и шахтово топене;

- Голям брой емисионни източници, което поражда трудности при поддръжката и управлението им;

- Наличие на значителни количества стари отпадъчни шлаки с високо съдържание на цинк, складирани на временно депо на площадка на Комбината;



- Завишени енергийни разходи – не се използва топлотворната способност на сулфидните оловни концентрати.



    1. Описание на физичните характеристики на инвестиционното предложение и необходими площи (като усвоени терени, земеделска земя, горски площи, други) по време на фазата на строителство и фазата на експлоатация


Производствената дейност на ОЦК АД – Кърджали е ситуирана на собствена площадка (виж по-нататък фиг. 1.1-1 и 1.1-2), като с ПМС № 1392 от 26.05.1950 г. е одобрен терен край г. Кърджали за изграждане на завода.
Основната промишлена дейност на ОЦК АД – Кърджали е производството на олово и цинк от първични суровини (оловни и цинкови концентрати) и от някои съдържащи олово и цинк полупродукти и отпадъци. Дейността са осъществява на собствена площадка, за която Дружеството притежава Нотариален акт за собственост № 12/1998 г. (Текстово приложение № 1 ).

Производството на цинк в ОЦК АД се осъществява по т. нар. “стандартна хидрометалургична технология”. Производството на олово се осъществява по класическата пирометалургична технология на пържилно-редукционния метод с агломерация и топене в шахтова пещ и следваща рафинация на получаваното черно (сурово) олово. Цинковото и оловното производства са разположени на една производствена площадка, което е предпоставка за оптимална технологична интеграция и висока степен на комплексно оползотворяване на суровините.

ОЦК АД притежава комплексно разрешително № 124/2006 г. (Текстово приложение № 2), в което са обхванати производствените дейности на фирмата със следните капацитети на основните инсталациите съгласно условие 4.1:

  • Инсталация за производство на цинк (т. 2.1, т. 2.5.а и т. 2.5.б от Приложение № 4 на ЗООС) с максимален капацитет 32 000 тона блоков цинк годишно;

  • Инсталация за производство на олово (т. 2.1, т. 2.5.а и т. 2.5.б от Приложение № 4 на ЗООС) с максимален капацитет общо 33 000 тона олово годишно (от рудничния цикъл и от амортизиран акумулаторен скрап).

Производствената дейност на ОЦК АД се осъществява на промишлена площадка с обща площ 326 230 m2, която е извън регулация и е собственост на Дружеството (Нотариален акт за собственос на недвижим имот №. 12/1998 г.). На същата площадка ще се реализират и новите инсталации и разширения на Цинковия завод. Местоположението на площадката на ОЦК АД е показано на картата на фигура 1.1-1 (мащаб 1:25 000), а на фигура 1.1-2 е представена схема на ситуацията на площадката, с обозначено разположение на площите за новите инсталации и производствени разширения, съгласно двете Инвестиционните предложения на Дружеството за новите инсталации и производствени разширения – за модернизация на цинково и на оловно производства.



      1. Обща информация за инвестиционното предложение

Инвестиционното предложение на ОЦК АД за “Модернизация на оловно производство чрез въвеждане на технологията AUSMELT”, има за цел да се приведе производството в съответствие с изискванията, заложени в Комплексното разрешително № 124/2006 г. на ОЦК АД. При сега действащата технология на оловно производство, екологичните норми и изисквания не могат да се изпълнят без съществени технически промени. Както беше посочено по-горе, несъответствията се отнасят главно до високи емисии на серен диоксид и съдържащ тежки метали прах газовете от агломерация и шахтово топене.



- Производството се характеризира с завишени разходи на енергийни ресурси – не се използва топлотворната способност на сулфидните оловни концентрати. Не се извлича цинка от оловните концентрати. Има в наличност и значителни количества стари отпадъчни оловни шлаки с високо съдържание на цинк, които могат да бъдат преработвани.

Своевременното изпълнение на екологичната програма, по условията на Комплексното разрешително за дейността на ОЦК АД, съгласно Европейската директива за КПКЗ, конкретно за оловно производство на Комбината бе затруднено поради отсъствие на еднозначност в направлението за неговото развитие и възникналите съмнения в целесъобразността на възприетата в КР технология на МESCO - Япония за решаване на проблема с допустимите емисии от серен диоксид, заложени като норви в КР № 124/2006 г.. Това наложи операторът да извърши ново обстойно проучване на модерните технологии за директно топене на олово,, изключващи стадия на агломерация при преработването на оловни концентрати – Калдо, Кивцет, QSL, Ausmelt, отговарящи на изискванията за НДНТ (BREF Code NFMReference Document on Best Аvailable Techniques in the Non Ferrous Metals Industries, 2001). Изборът на технология, съпътстван и от оценка за технико-икономическа пригодност за конкретните условия на ОЦК АД, доведе до сключване на Договор с фирмата AUSMELT Ltd. – Австралия. Предвижданите инвестиции са от порядъка на над 20 милиона евро.

Ausmelt-процесът е модерна технология от категорията на т. нар. най-добри налични техники в добивната цветна металургия (BREF Code NFM, т. 2.6.2.6). Ausmelt-технологията се отличава със съществени технико-икономически и екологични предимства. За периода 1992 – 2008 г. процесът се реализира в над 20 промишлени инсталации за преработване на първични и вторични оловни и цинкови суровини, от които 6 инсталации за топене на оловна шихта (в т. ч. 3 в проект за 2008 г. – в Китай и Бразилия) и 14 фюминг-инсталации (в т. ч. 4 в проект за 2008 г. – в Южна Корея). Аusmelt-технологията се прилага също в 8 медодобивни инсталации (в т. ч. две за преработване на медно-никелови суравини), две инсталации в Перу за калай, една инсталация в Индия за злато и сребро (преработване на аноден шлам) и една инсталация в Австралия за добив на чугун.


1.1.2. Разположение, необходими площи и собственост върху тях

Районът, в който е разположен ОЦК АД, заема равнинна територия северно от язовир “Студен кладенец” със средна надморска височина около 250 m. На юг площадката граничи с ж.п. линията Кърджали - Хасково, а на север – с третокласния път Кържали - Хасково. На около 2 km източно от ОЦК се намира производствената площадка на “Бентонит” АД. Както се вижда от приложената карта на района на разглеждания обект (фиг. 1.1-1), в непосредствена близост със санитарно-хигиенната защитна зона на Комбината е източната част на град Кърджали, с най-близка обществена сграда – Селскостопанският техникум.

Други селища в близост до ОЦК АД са селата Острица и Вишеград (на около 2 - 2,5 km в южна посока, от другата страна на язовир “Студен кладенец”), с. Глухар – на около 4 km също в южна посока и с. Широко поле – на около 4,5 km в източна посока. В северно направление, по което е преобладаващата посока на вятъра, се намира с. Панчево на 3,5 km и с. Рани лист – на 6,5 km.
Производствената дейност на ОЦК АД се осъществява на промишлена площадка с обща площ 326,23 дка, която е извън регулация и е собственост на Дружеството ((Нотариален акт за собственост на недвижим имот №. 12, том I, дело № 12/98 на Кърджалийски районен съд – виж Текстово приложение № 1). На същата площадка ще се реализира и новата инсталация за модернизация на Оловно производство, както е показано на фиг. 1.1-2 и на ситуацията в Графично приложение № 1.

Комуникационните връзки на ОЦК АД се осъществяват чрез железопатен транспорт по отклонение на ж.п. линия от гара Кърджали и чрез автотранспорт. Основното товаро-разтоварително пристанище за Дружеството е Пристанищен комплекс гр. Бургас.

Електроснабдяването се извършва от националната енергийна система чрез независим захранващ електропровод. Промишленото водоснабдяването е от язовир “Кърджали” посредством самостоятелен водопровод.

Отпадъчните битово-фекални води се заустват в градската канализация – не се предвижда промяна след влизане в експлоатация на новите мощности. Промишлените отпадъчни води се обезвреждат в комбинатската ПСОВ, след която се заустват н язовир “Студен кладенец”. Работата на ПСОВ е регламентиранана с условие 10.1.1.2 и условие 10.1.2.1 на КР № 124/2006 г. Съгласно ИП, обемът на отпадъчните води от новите инсталации (преди всичко потокът от т. нар. промивни киселини от мократа очистка към новата система за сярна киселина ) ще бъде намален и с облекчен по примеси състав, така че няма да се затрудни работата на пречиствателната станция.


Генерираните твърди отпадъци сега се съхраняват на временни площадки на територията на ОЦК АД (съгласно условия 11.3 на КР № 124/2006 г.), което ще продължи до изгражденето на депо за опасни отпадъци, за което върви процедура по изготвяне на Задание за ДОВОС и Доклад за ОВОС.
За осигуряване на строителството и експлоатацията на новата инсталация ще се използува съществуващата инфраструктура (шосейна мрежа, ж.п. транспорт, електроснабдяване, водоснабдяване и канализация). Не се предвижда излизане извън територията на площадката при изкопно-насипните, монтажните и други строителни дейности. Строителството ще бъде изпълнявано от специализирани фирми, като осигуряването на строителни материали ще се осъществява от местни доставчици. Не се предвиждат и допълнителни площ за временни дейности по време на строителството.

Площадките, на които ще се извършва ново строителство са на територията на ОЦК АД и са изцяло обвързани със съществуващата инфраструктура. Ситуационният план на площадката с разположението на основния сграден фонд на двете основни производства и спомагателните такива на ОЦК АД е представен схематично по-горе на фигура 1.1-2, на която е маркирана площадката на новата инсталация за преработване на оловни концентрати по технологията на Ausmelt и съоръженията към нея. Маркирани са и площадките на новите инсталации и технологичните звена за реконструкция и разширение в Цинковия завод, които са обект на отделни проекти – с Asturiana de Zinc и с Outocumpu Engineering (за които има представен в МОСВ Доклад за ОВОС). За изпълнение на ИП за оловно производство е предвидена обща площ от 4 536 m2 (42 х 108 m).от промишлената площадка на Комбината, като всяка от двете Ausmelt-пещи на инсталацията ще се ситуира на площ от 504 m2 (24 х 21 m). На същата площадка ще се разположи и новата II-ра система за сярна киселина от газовете след оловното топене.

Площадката на Ausmelt-инсталацията ще се разположи западно от цех “Рафинация” на терен, който се освобождава от закритото производство “Глеч и миниум”.

1.2. Описание на основните характеристики на производствения процес

1.2.1. Обща информация за Ausmelt-технологията

Ausmelt-технологията се основава на използване на т. нар. “фурма (тръба) с горно потапяне” – TSL-процес (Top Submerged Lance). Технологията първо се прилага в Австралия от 1970 г. от екип на д-р Флойд от Commonwealth Scientific and Industrial research Organisation (CSIRO) и е позната като Sirosmelt-процес за редукция на оловни шлаки. Конкретно при оловното производство, Ausmelt-технологията се развива от 1981 г. с практическо приложение в три основни направления:



  • Топене на шихти от оловни концентрати и други оловни суровини;

  • Редукция на оловната шлака за доизвличане на оловото;

  • Извличане на цинк (обезцинковане или фюминг-процес) от оловни шлаки и други цинксъдържащи полупродукти и отпадъци.

В основата на Ausmelt-технологите е пещният агрегат, комплектован с котел-утилизатор (КУ) и съоръжение за сухо прахоулавяне – най-често сух електрофилтър (СЕФ). Ausmelt-пещта (виж фигура 1.2-1) представлява цилиндричен стоманен кожух, облицован с огнеупорни тухли, който оформя работното пространство на пещта с размери от порядъка на D = 3,5 - 4 m и Н ~ 8 m, при дълбочина на течната вана 1,6 - 2 m. В долната част на пещта, където се разполага зоната на течната стопилка – олово и шлака, са монтирани водоохлаждаеми медни кесони. Там са разположени и отвори за изпускане на течните продукти – сурово олово и шлака. Металният кожух се охлажда външно с течаща вода. Организиран е общ затворен цикъл на охлаждащата вода с междинно въздушно охлаждане.

В пещното пространство, през отвор в свода на пещта, аксиално се въведежда т. нар. вертикална потопяема фурма, през която се вдухва обогатен на кислород въздух и гориво (природен газ или въглищен прах). Горивото изгаря на изход от фурмата в обема на течната стопилка, при което подгрява течната вана, а получаваните газове при горенето довеждат до интензивно разбъркване на ваната и постигане на високи скорости на взаимодействие между компонентите на шихтата и газовата фаза. Фурмата с горно потапяне (Top Submerged Lance) е най същественият, патентно защитен елемент на агрегата. Тя се монтира на специално подемно устройство, което осигурява фиксирането й в работно състояние, както и вертикалното й движение за вкарване или изваждане от пещта. Установката се комплектова от 4 броя фурми – една в работно състояние и три в резерв.
Преработваната шихта от суровини и флюси се подава през отвор в горната част на пещта. Дебитът на подавания материален поток се регулира в зависимост от желаната производителност на инсталацията. От отвор в горната част на пещта се отвеждат пещните газове, които директно постъпват в котел-утилизатор, след който отиват за следваща обработка , в зависимост от режима на работа на агрегата.

При високите температури и интензивното разбъркване на ваната процесите са бързи, така че необходимото време за престой на материалите в пещта е много кратко. Това от своя страна води до относително малък работен обем на пещта и съществени предимства по отношение на експлоатационни разходи. Технологичният режим на пещта се управлява посредством вариране с количеството подавани материали, подаваното гориво, степента на обогатяване и дебита на въздушно-кислородната смес.





гориво. въздух и кислород

Отвор за източване



разрез на тръбата на фурмата


гориво


изходящ газов поток (към котел -утилизатор)


предпазващ

шлаков налеп


огнеупорна зидария


кожух па пещта водно охлаждане


патентно защитена

тръба с потопяема фурма

(а)


въздух и



кислород





(б)


Фиг. 1.2-1

Схема на частичен разрез на Аusmelt-пещ (а) и вертикален изглед (б ) на инсталация с две пещи (пещ № 1 за топене и пещ № 2 за редукция и фюминг)




1.2.2. Основни технологични процеси съгласно инвестиционното предложение
При сега действащата технология на оловно производство на ОЦК АД, екологичните норми и изисквания не могат да се изпълнят без съществени технически промени. Несъответствията се отнасят главно до високи емисии на серен диоксид и съдържащ тежки метали прах (олово, кадмий) с генерираните газови потоци в стадия на агломерация и шахтово топене. Сега прилаганият пържилно-редукционен метод е свързан със завишени разходи на енергийни ресурси – не се използва топлотворната способност на сулфидните оловни концентрати; не се извлича и цинка от оловните концентрати.

Топилният участък на оловния завод на ОЦК АД е физически амортизиран и морално остарял, така че неговото по-нататъшно функциониране и развитие налага модернизация със съществено нарастване на производственния му капацит (спрямо разрешения в КР № 124/2006 г.), с което да се осигурява достатъчен ресурс за обслужване на банковите кредити за инвестиране на обекта.

Внедряването на проекта на Ausmelt съществено ще подобри показателите на производство на олово в ОЦК АД. На фигура 1.2-2 е показана в принципен вид технологичната схема за съчетаване на предлаганата Ausmelt-технология с действащото съгласно КР № 124/2006 г. производство, а на фигура 1.2-3 е показана схема с технологичните потоци при предлаганите режими на работа на двете Ausmelt-пещи.
По същество, сега прилаганите оперции агломерация и шахтово топене на действащото производство се изключват от производствената схема и се заменят с два Ausmelt-агрегата – Аusmelt-пещ № 1 за окислително топене на оловната шихта при непрекъснат режим на работа и Аusmelt-пещ № 2, което работи в цикличен режим в два стадиястадий на редукция на получаваната в първата пещ оловна шлака и стадий на извличане на цинка от шлаката (т. нар. фюминг-процес). Получава се сурово олово, което отива за рафинация в съществуващия рафинационен цех на Комбината и обезцинкованата (т. нар. фюмингована шлака) с ниско съдържание на тежки метали силикатна шлака, която е търговски продукт.

Получаваната от Ausmelt-пещ № 1 шлака е с високо съдържание на олово (над 30 % Pb). Тази първична шлака в течно състояние по улей се изпуска в Ausmelt-пещ № 2 (виж по-горе фиг. 1.2-1 ) за допълнителна преработка. Ausmelt-пещ № 2 работи в периодичен режим с два последователно провеждани стадии:



I-ви стадий – редукция на богата на олово шлака от Ausmelt-пещ № 1 за доизвличане на оловото от нея, при което получаваното сурово олово се източва периодично и заедно с оловото от Ausmelt-пещ № 1 отива за рафинация;

II-ри стадий – извличане на цинка от шлаката (обезцинковане на шлаката или т. нар. фюминг-процес) с получаване на богати на цинк прахове (фюминг-окиси с над 65 % ZnO), които отиват за преработка в хидрометалургичната схема на цинково производство.

Получаваните при топенето в Аusmelt-пещ № 1 газове са богати на серен диоксид (над 10 об. % SO2). Предвижда се тези газове, след охлаждане в котел-утилизатор и очистване от прах в сух електрофилтър, да се преработват до техническа сярна киселина в нова дубъл-каталитична дубъл-абсорбционна система (ДКДА-система № 2), която ще осигури висока степен на извличане на сярата (над 98,5 %), респективно остатъчни съдържания на серен диоксид в отпадъчните газове значително под регламентиланите с Наредба № 1/2005 г. емисионни норми (виж по-нататък т. 1.3.1).




Склад оловни суровини и флюси Богати SO2-газове

Рафинирано

олово на блок







Комин

(40 m)


Шихтоване



Каталог: ovos


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница