Закон за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги



страница1/15
Дата10.02.2018
Размер3.13 Mb.
#57765
ТипЗакон
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15
БИЗНЕС ПЛАН

ЗА РАЗВИТИЕ НА ДЕЙНОСТТА НА

„ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ” ООД, гр. ПЕРНИК

КАТО ВИК ОПЕРАТОР

ЗА ПЕРИОДА 2017-2021 Г.

Форматът и структурата на текстовата част на бизнес плана е в съответствие с изискванията на

Наредба за регулиране на качеството на ВиК услугите (НРКВКУ, обн. ДВ бр.6 от 22.01.2016 г.) и Указания за прилагане на НРКВКУ за регулаторния период 2017-2021 г., приети от КЕВР с решение по

т. 2 от Протокол № 76/19.04.2016 г.


ВЪВЕДЕНИЕ

Настоящият Бизнес план 2017 – 2021 г. на „Водоснабдяване и канализация“ ООД, гр. Перник е разработен в съответствие с изискванията на:



  • Закон за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги;

  • Наредба за регулиране качеството на водоснабдителните и канализационни услуги (НРКВКУ, обн. ДВ бр. 6 от 22.01.2016 г.); Приета с ПМС № 8 от 18.01.2016 г.;

  • Указания за прилагане на Наредба за регулиране качеството на водоснабдителните и канализационни услуги за регулаторния период 2017 – 2021 г.;

  • Наредба за регулиране цените на водоснабдителните и канализационните услуги (НРЦВКУ, обн. ДВ бр. 6 от 22.01.2016 г.); Приета с ПМС № 8 от 18.01.2016 г.;

  • Указания за образуване на цените на водоснабдителните и канализационните услуги чрез метода „Горна граница на цени“ за регулаторния период 2017 – 2021 г.;

  • Решение № НВ – 1 от 19.04.2016 г. за утвърждаване на норма на възвръщаемост и нива на нетен цикъл на оборотния капитал на ВиК операторите за регулаторен период 2017 – 2021 г.



I. ОБЩА ЧАСТ



  1. ДАННИ ЗА ВИК ОПЕРАТОРА



    1. ОБЩИ ДАННИ ЗА ДРУЖЕСТВОТО


НАИМЕНОВАНИЕ “ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ”

ПРАВНООРГАНИЗАЦИОННА ФОРМА Дружество с ограничена отговорност

ФИРМЕНО ДЕЛО №257 от 1992 г. на Пернишки окръжен съд

СЕДАЛИЩЕ И АДРЕС НА УПРАВЛЕНИЕ гр. Перник ул. “Средец” №11

ПРЕДМЕТ НА ДЕЙНОСТ проучване, проектиране, изграждане

поддържане и управление на

водоснабдителните, канализационните,

електро и топлоенергийни системи

(включително и пречиствателните

станции), всички други дейности и

услуги в страната и чужбина,

незабранени от Закона.

СРОК Дружеството не е ограничено със срок

КАПИТАЛ (по съдебна регистрация) 410 000 лева

ДЯЛОВЕ 4 100 броя дялове, със стойност 100 лева всеки

СОБСТВЕНОСТ ВЪРХУ ДЯЛОВЕТЕ Държавата представлявана от МРРБ –

2091 дяла (51 %);

Община Перник – 1394 дяла (34%);

Община Радомир – 328 дяла (8 %);

Община Брезник – 123 дяла (3 %);

Община Трън – 82 дяла (2 %);

Община Земен – 123 дяла (2 %).

УПРАВЛЕНИЕ И ПРЕДСТАВИТЕЛСТВО Общо събрание на съдружниците

Управител: Иван Несторов Витанов

Контрольор: Даниел Тошков Господинов

КЛОНОВЕ Няма

ТЕЛЕФОН 076 / 64 98 14

ФАКС 076 / 64 98 31

ДАНЪЧЕН НОМЕР 1143000245

БУЛСТАТ 823073638



РЕГИСТРАЦИЯ ПО ЗЗЛД № 3 -1037649 / 18.09.2003 год.
    1. ОПИСАНИЕ НА ВИК СИСТЕМИТЕ – ВОДОСНАБДЯВАНЕ

      1. Водоизточници

Община Перник - Основната част от населението на региона е концентрирано в град Перник.

Водоизточници

  • Повърхностните води от язовир “Студена” и от алпийските водосбори на Витоша (речни водосбори), след пречистване в пречиствателната станция за питейна вода (ПСПВ) на гр. Перник се доставят до град и община Перник.

  • Водата от Витошките водосбори се доставя на селата Кладница, Кралев дол, Долно Драгичево и кв. “Църква” на град Перник.

  • Останалите селища в общината се снабдяват от местни източници.


Община Радомир - Община Радомир е втората по големина община по брой на населението и производствени съоръжения в региона.

Водоизточници . Основни водоизточници за водоснабдяване на гр. Радомир :

  • Извор “Сиреняците“, разположен в с. Стефаново – водата се доставя чрез изпомпване в тръбопровод с диаметър 350 мм, дължина 10 км и дебит 37 л/сек.

  • Карстов извор “Опалово” в с. Друган – водата се доставя чрез изпомпване в азбестоциментови тръби с диаметър 400 мм, дължина 11 км и дебит 65 л/сек.

  • Водоизточник “Извора” в гр. Радомир, доставящ 42,38 л/сек.

  • Изградена е и алтернативна водоснабдителна мрежа от ПС “Крапец“ (намираща се в с. Боснек, Община Перник) чрез стоманени тръби.

  • Останалите селища в общината се снабдяват от местни източници.


Община Брезник - Община Брезник е третата по големина община, по брой на населението и производствени съоръжения в региона.

Водоизточници:

  • Основният водоизточник на водоснабдяване за общината е язовир “Красава” (собственост на Община Брезник). Обемът му е 2 900 000 м3. Най-високото водно ниво на язовира е 820.00 м. Водата от язовир “Красава” се пренася по 530 милиметрови стоманени тръби по гравитачен път на разстояние 7,0 км до пречиствателна станция за питейни води (ПСПВ) - гр. Брезник, която също е собственост на Община Брезник. ПСПВ - гр. Брезник е с планиран капацитет 100 л/сек, който все още не е достигнат, но частично е пусната в експлоатация с капацитет 40 л/сек.

  • Водоснабдителната група “Секирна – Брезник”, снабдява следните селища: Долна Секирна, Кошарево, Бегуновци, Непразненци, Гигинци, Ноевци, Сопица и Велковци. Водоизточниците във водоснабдителна група “Секирна – Брезник” са малки местни източници.

  • Останалите селища в общината се снабдяват от местни водоизточници.


Община Трън - Община Трън включва селищата в западния граничен регион, които са голям брой слабо населени села.

Водоизточници.

  • Основният водоизточник е изворът Банище в с. Банкя. Водата се доставя чрез изпомпване по стоманен водопровод с дебит 28,00 л/сек. до резервоар под налягане в град Трън. Други два водоизточника - “Голем извор” (4,7 л/с) и “Малък извор” (1,5 л/с) са разположени северно от града.

  • Останалите селища в общината се снабдяват от местни източници.


Община Земен

Водоизточници.

  • Основният водоизточник е изворът “ Агапия “/ находящ се в непосредствена близост до град Земен /, от който водата се изпраща помпажно в мрежата на града.

  • Останалите селища в общината се снабдяват от местни източници.


Община Ковачевци

Водоизточници.

  • Селищата в общината се снабдяват от местни източници.


      1. Съоръжения за пречистване на питейна вода

Община Перник - Подаваната сурова вода от язовир „Студена”, преминава през водовземна кула с пет отвора до ВЕЦ „Студена“, а след това водата се отвежда по гравитачен път чрез канал до входяща разпределителна шахта и до съоръженията на Пречиствателната станция за питейни води (ПСПВ) - град Перник. ПСПВ е въведена в експлоатация през 1978 година. Проектирана е като двустъпална схема, но е изпълнено само второто стъпало – бързи филтри с обща пречиствателна стойност 560 литра/секекунда. Пречиствателната станция се нуждае от основен ремонт, реконструкция и модернизация, за да е в състояние ефективно да пречиства и силно замърсени води от язовир „Студена”.

Пречиствателната станция за питейни води, село Рударци е построена през 1997 година и е пусната в експлоатация през 1998 година. Проектната мощност на ПСПВ е Q = 42 л / сек и оперативен капацитет е Q = 37 л / сек .

Технологичната схема на ПСПВ е следната:

• 1-во стъпало- утаяване;

• 2-ро стъпало- филтриране.

Пречиствателната станция се нуждае от основен ремонт и автоматизация.

Община Брезник. Подаваната сурова вода от язовир „Красава”, се отвежда по гравитачен път чрез стоманен водопровод с диаметър 530 мм до съоръженията на Пречиствателната станция за питейни води (ПСПВ) – град Брезник. Пречиствателната станция е проектирана за капацитет от 104 л/сек. През 1996 година ПСПВ е пусната в частична експлоатация с капацитет 40-50 л/сек.

Технологичната схема на ПСПВ “Брезник” е двустъпален процес на пречистване, който включва следните съоръжения:

• Избистрители тип DNI - 2 бр.

• “Бързи” гравитачни пясъчни филтри: 6 филтърни клетки

Налице е резервоар за предокисление с хлор на входа на избистрителите, както и резервоар за последващо окисление преди резервоарите за вода. На площадката на ПСПВ – град Брезник са разположени два резервоара с обем 3000 м3 и 1800 м3.

Дори и при съществуването на действащи пречиствателни станции, е трудно да се гарантира доброто качество на предоставяната вода за питейни и битови нужди в екстремни условия. Най-честите причини са : ниска производителност, остаряло оборудване, високо ниво на амортизация и др.



В Мастер плана на град Перник, финансиран по програмата ИСПА Мярка №2003/BG/16/P /PA /004 - ”Техническа Помощ за Институционално Укрепване и Подготовка на инвестиционни проекти от Водния сектор и сектор за управление на отпадъците за финансиране по програмата ИСПА и Кохезионния Фонд”, в приоритетните инвестиции е включена „Реконструкция, рехабилитация и модернизация на ПСПВ - град Перник” на всички етапи на пречистване по пътя на водата. С реконструкцията на ПСПВ, ще се увеличи сигурността на експлоатацията на станцията и ще бъде гарантирано качеството на пречистените води и контролът ще бъде подобрен. Ще се увеличи сигурността на персонала и населението, живеещо в близост до станцията. Предвидена е и реконструкция на ПСПВ-с.Рударци - подмяната на бързите филтри и системата за обеззаразяване.

Довеждащи съоръжения

Общата дължина на довеждащите водопроводи е 490,05 км.

Главни водопроводи - Най-важните основни водопроводи в мрежата са тези за доставка на вода от източници с голям воден капацитет. От язовир “Студена” до пречиствателната станция за питейни води има два водопровода. Единият е основен бетонен водопровод с овално сечение с размери 1,75 x 1,2 м и дължина 8455 метра. Вторият е авариен стоманен водопровод с диаметър 800 мм. От ПСПВ – град Перник по стоманен водопровод с диаметър 1200 мм се водоснабдява Община Перник. От «Витошките водохващания» по чугунен водопровод с диаметър 250 мм водата се подава вода към град Перник и населени места в община Перник. От ПСПВ – град Брезник по два основни водопровода – единият, стоманен, с диаметър 250 мм е за водоснабдяване на град Брезник, а другият - от азбестоцимент с диаметър 150 мм - за водоснабдителната група “Брезник-Секирна”.

Основните преносни водопроводи са една от най-важните части от водоснабдителната система. Те предоставят големи количества вода до населени места на големи разстояния. Всякаква повреда може да доведе до сериозно прекъсване на доставянето на вода до потребителите. Това означава висок риск за осигуряване на питейна вода.

Състоянието на основните преносни водопроводи е лошо. Те са изградени преди повече от 30 години. Основните проблеми са течове, причинени от корозия на стоманени тръби или от неправилни връзки между бетонни или азбестоциментови тръби. Рехабилитацията на тръбите за гарантиране сигурността на водоснабдителните мрежи е необходимост с висок приоритет.

Водоснабдителни мрежи - Техническото състояние на водоснабдителните мрежи в областта се дължи най-вече от тяхната възраст. Повечето от мрежите са на повече от 50 години. Цялата дължина на водоснабдителната мрежа е с изтекъл амортизационен срок, включително чугунените и стоманените тръби. Това означава, че в момента състоянието на водоснабдителните мрежи е лошо и води до множество течове. Освен това азбестоциментовите тръби представляват сериозен проблем, поради своята ненадеждност и потенциалните рискове за здравето.
      1. Разпределителна мрежа

Общата дължина на водопроводната мрежа е 496,225 км.
      1. Съоръжения по мрежата – помпени станции, резервоари, други

Пет помпени станции са с дистанционно управление [функция ON/ OFF] от диспечерски център:

  1. ПС "Самоков"

  2. ПС “Могиличе“

  3. ПС “Тева“

  4. ПС "Бучино"

  5. ПС "Дивотино"

Налягането на изходната тръбата на помпата също се контролира.

Налягането в мрежата се измерва в две точки:


  • Квартал "Мошино"

  • Квартал "Калкас"

Град Радомир (Зона Радомир)
Измерване на водното нивов 3 резервоара за вода:

Четири помпени станции са с дистанционно управление [функция ON/OFF] от диспечерски център.

Град Брезник (Зона Брезник)

Разходомер (пречистена вода) на изходящия водопровод на ПСПВ "Брезник"

Разходомер (пречистена вода) на изходящия водопровод на ПСПВ "Брезник"


Измерване на водното ниво в 3 резервоара за вода:

  • “Кошарево”

  • “Ноевци”

  • “Видрица”

Една помпена станция е с дистанционно управление [функция ON/ OFF] от диспечерски център:

  • ПС “Видрица”

Град Земен (Зона Земен)

Една помпена станция е с дистанционно управление, в съответствие с водното равнище в един резервоар.

Зона Мещица

В момента се експлоатират 2 резервоара и 3 ПС.

Тази техническа зона обхваща водоснабдяването на следните 3 села : Мещица, Люлин и Зидарци. Село Расник също ще бъде включено в до края на текущата година.


      1. Очаквано изграждане и предоставяне за стопанисване на публични активи през периода на бизнес плана (извън инвестиционната програма на ВиК оператора)


В Мастер плана на град Перник, финансиран по програмата ИСПА Мярка №2003/BG/16/P /PA /004 - ”Техническа Помощ за Институционално Укрепване и Подготовка на инвестиционни проекти от Водния сектор и сектор за управление на отпадъците за финансиране по програмата ИСПА и Кохезионния Фонд”, в приоритетните инвестиции е включена „Реконструкция, рехабилитация и модернизация на ПСПВ - град Перник” на всички етапи на пречистване по пътя на водата. С реконструкцията на ПСПВ, ще се увеличи сигурността на експлоатацията на станцията и ще бъде гарантирано качеството на пречистените води и контролът ще бъде подобрен. Ще се увеличи сигурността на персонала и населението, живеещо в близост до станцията. Предвидена е и реконструкция на ПСПВ-с.Рударци - подмяната на бързите филтри и системата за обеззаразяване



    1. Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница