Закон за устройство на територията (зут) Закон за горите



Дата08.06.2018
Размер172.52 Kb.
#71880
ТипЗакон
Top of Form

РАЗРЕШАВАНЕ НА СТРОИТЕЛСТВО В ГОРСКИЯ ФОНД

Нормативна уредба

Закон за устройство на територията (ЗУТ)

Закон за горите (ЗГ)

Закон за опазване на околната среда (ЗООС)

Закон за защитените територии (ЗЗТ)

Закон за местните данъци и такси (ЗМДТ)

Правилник за прилагане на Закона за горите (ППЗГ)

Наредба № 1 от 30 юли 2003 г. за номенклатурата на видовете строежи

Наредба № 4 от 21 май 2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти

Наредба № 7 от 22 декември 2003 г. за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони

Наредба № 39 от 10 април 2006 г. за строителство в горите и земите от горския фонд (Наредба № 39 от 10 април 2006 г.)

Тарифа № 14 за таксите, които се събират в системата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и от областните управители (Тарифа № 14)

 

Юридическа характеристика



Издаването на разрешение за строеж е вид административно производство, за чийто краен резултат е необходимо осъществяването на сложен фактически състав – действия на административни органи, на заявителя и на други физически и юридически лица. То цели да даде възможност на възложителя да реализира строителство в поземлен имот (по смисъла на § 5, т. 2 от Закона за устройство на територията), попадащ в горски фонд, като това строителство трябва да бъде съобразено с предназначението на територията.

Строителство в горския фонд без да се променя предназначението на имота се разрешава, само ако съответства на ползването на горите. Ползването на горите представлява добивът на дървесина, съгласно устройствените схеми, програми и планове и/или странично ползване: добив на смола, борина, сено, листников фураж, лико, кори, семена, инертни материали, събиране на гъби, горски плодове, други растения и части от тях, улов на животни, които не са дивеч, паша на селскостопански животни, пчеларство, както и други подобни, без ползване на дървесина (чл. 53, ал. 1 и чл. 63, ал. 1 ЗГ).

Случаите, в които се извършва строителство, без да се променя предназначението на имота са посочени в чл. 81, ал. 1 ЗГ. Това са строежи, свързани с управлението, възпроизводството, ползването и опазването на горите, независимо от тяхната собственост, а именно на:

1. горски пътища и въжени линии;

2. сгради за постоянно или временно обитаване - горски и ловни кантони, контролни горски пунктове, пожаронаблюдателни кули, стационари, заслони, ремонтни работилници и складове, навеси, ферми за отглеждане на дивеч, риболюпилни и рибарници, битови и стопански сгради;

3. съобщителни линии, далекопроводи и съоръжения към тях.

Разрешаване на строителство е необходимо, само ако става дума за строеж (по смисъла на § 5, т. 38 ЗУТ) или обект (по смисъла на § 5, т. 39 ЗУТ), притежаващ характеристиките на строеж. Не са строежи преместваемите обекти за търговски и други обслужващи дейности, като павилиони, кабини, маси.

Сред строежите не попадат рекламните, информационните и монументално-декоративните елементи. За тези обекти се издава разрешение за поставяне по ред, установен с наредба на общинския съвет.

Не подлежат на административно регулиране такива строителни и монтажни работи (§ 5, т. 40 ЗУТ) като: външно и вътрешно боядисване на сгради и постройки, подменяне на покривни материали, вътрешни преустройства, при които не се засяга конструкцията на сградата, не се извършват дейности като премахване, преместване на съществуващи зидове и направа на отвори в тях, когато засягат конструкцията на сградата, не се променя предназначението на помещенията и натоварванията в тях, както и други текущи ремонти на сгради, съоръжения и части от тях (чл. 151 ЗУТ).

Съгласно чл. 81, ал. 4 ЗГ не се смята за строителство изграждането на:

1. временни горски пътища, временни въжени линии и складове за дървесина;

2. техникоукрепителни съоръжения за борба с ерозията;

3. временни пожаронаблюдателни кули;

4. ловно- и рибностопански съоръжения;

5. архитектурни елементи за обслужване на отдиха и туризма;

6. съоръжения, осигуряващи опазването на паметници на културата.

Преди да бъде подадено заявлението за издаване на разрешение за строителство в горския фонд, е необходимо инвестиционният проект за строителството да се съгласува от Националното управление по горите по специален ред, уреден в глава VI от Наредба № 39 от 10 април 2006 г.

Националното управление по горите (НУГ) води публичен регистър за горите и земите от горския фонд, в който се отразяват данни за собственика, площта и вида на горите, както и промените, настъпили в тях (чл. 29 ЗГ). Разпоредбата на чл. 8, т. 3 ЗУТ също дефинира горските територии, като изхожда от тяхното предназначение и определя, че то може да бъде за гори (дървопроизводителни гори, защитни гори, рекреационни гори и др.) и горски земи (поляни, земи, заети от храсти, скали и други).

Горски фонд съгласно легалните дефиниции на ЗГ и ППЗГ е територията, предназначена основно за гори, обхващаща гори и храсти, както и земите за залесяване и недървопроизводителните земи, посочени в кадастъра. В чл. 2, ал. 1 и § 2 ЗГ са дадени определения и на други понятия, свързани с горския фонд, като "гора", "недървопроизводителни земи в горския фонд", "земи за залесяване" и т. н.

Съгласно § 2, т. 2 ДР ЗГ "недървопроизводителни земи в горския фонд" са: поляни, ливади, ниви, ерозирани почви, горски пътища и просеки, скали, морени, грохоти, сипеи, пясъци, ями, кариери, табани, площи, заети от сгради в горите и дворни места, места за временни складове, горски разсадници и други, както и водни течения и площи. § 2, т. 1 ДР ЗГ дава определение на понятието "земи за залесяване в горския фонд". Това са: голини, невъзобновените сечища и пожарищата.

 

Осъществяване на процедурата



I. Компетентен орган

Компетентен да издаде разрешение за строителство в общия случай е главния архитект на общината, а за градовете с районно деление - по решение на общинския съвет - от главния архитект на района (чл. 148, ал. 2 ЗУТ). Главният архитект на общината (района) се назначава въз основа на конкурс и трябва да има най-малко три години трудов стаж по специалността (чл. 5, ал. 3 ЗУТ).

В чл. 148, ал. 3 ЗУТ са посочени някои изключения от това правило: разрешение за строеж на специални обекти, свързани с отбраната и сигурността на страната, се издава от министъра на отбраната, съответно от министъра на вътрешните работи; разрешение за строеж на обекти на техническата инфраструктура с обхват и значение за повече от една община се издават от областния управител, а за обекти с обхват и значение за повече от една област и за обекти с национално значение - от министъра на регионалното развитие и благоустройството.

По отношение издаването на необходимите документи за издаване разрешение за строеж компетентността може да е възложена и на други органи:

- компетентен да съгласува строителството на обекти по чл. 81, ал. 1 ЗГ е началника на НУГ;

- компетентен да издаде визата за проектиране е главния архитект на общината;

- компетентен да одобри ПУП е кмета на общината;

- компетентен да одобри инвестиционен проект е главния архитект.

За изграждането на посочените в чл. 81, ал. 4 ЗГ обекти, за които не се изисква издаване на разрешение за строеж по общия ред, разрешението се издава от (чл. 34 от Наредба № 39 от 10 април 2006 г.):

1. държавното лесничейство или държавната дивечовъдна станция - за временни извозни горски пътища и спускове, временни горски въжени линии с дължина до 500 m, технико-укрепителни съоръжения за борба с ерозията и временни пожаронаблюдателни кули; ловно- и рибностопански съоръжения; архитектурни елементи за обслужване на отдиха и туризма; пещи за вар, жижни за въглища и др.; сглобяеми сгради и съоръжения за многократно използване без траен фундамент, които са преместваеми и обслужват горски, ловни и рибностопански дейности, за които се изисква разрешение за поставяне;

2. регионалното управление на горите - за временни автомобилни горски пътища, временни горски въжени линии с дължина над 500 m.

В тези случаи разрешението за обекти в защитени територии се издава след съгласуване с Министерството на околната среда и водите.

II. Заявител

Лицата, които следва да подадат заявлението за съгласуване на строителството на обектите по чл. 81, ал. 1 ЗГ и приложените необходими документи, за да им бъде съгласуван строежа, са указани в чл. 25, ал. 1 от Наредба № 39 от 10 април 2006 г. Това са:

1. директора на съответните структури на НУГ - за държавния горски фонд;

2. кмета на общината - за общинския горски фонд;

3. физическото или юридическото лице, собственик на имота - за останалия горски фонд.

Нормативната уредба относно лицата, които се явяват заявители за издаване на разрешение за строеж в горски фонд е в чл. 29 от Наредба № 39 от 10 април 2006 г. Но тъй като този текст препраща към разпоредбата на чл. 25, ал. 1 от Наредба № 39 от 10 април 2006 г., то заявители се явяват отново горепосочените лица.

IІІ. Нормативно установени изисквания

За строителство в гори и земи от горския фонд независимо от правото на собственост се изисква съгласуване от Националното управление по горите (чл. 24 от Наредба № 39 от 10 април 2006 г.). Процедурата по съгласуване предхожда действията, които се извършват във връзка с издаването на разрешението за строеж и обуславя самото разрешение.

Разрешението за строеж се издава за целия строеж. То може да се издава и за отделни етапи (части) на строежите, които могат да се изпълняват и използват самостоятелно, а за жилищните сгради и за отделни етажи от сградата - при условие, че се завършва архитектурно-пространственото и фасадното оформяне на всеки етап от строителството.

Текстът на чл. 5, ал. 1 от Наредба № 39 от 10 април 2006 г. сочи някои изисквания, за да се допусне строителството. Строителството на обектите по чл. 81, ал. 1, т. 2 ЗГ (сгради за постоянно или временно обитаване - горски и ловни кантони, контролни горски пунктове, пожаронаблюдателни кули, стационари, заслони, ремонтни работилници и складове, навеси, ферми за отглеждане на дивеч, риболюпилни и рибарници, битови и стопански сгради) се допуска въз основа на виза, издадена от главния архитект на общината. Строителството на обектите по чл. 81, ал. 1, т. 1 и 3 ЗГ (горски пътища, въжени линии, съобщителни линии, далекопроводи и съоръжения към тях) се допуска въз основа на подробен устройствен план (ПУП). Подробните устройствени планове определят конкретното предназначение и начин на устройство на отделните поземлени имоти, обхванати от плана. Те определят необходимия терен за застрояване, площ на двора за застрояване (частта от имота, която може да се застроява), разгъната застроена площ; проектното решение за разполагане на сградите, постройките и съоръженията; височината на сградите и съоръженията; данните за изградените сгради и съоръжения в съседни имоти и др.

Изграждането на обектите по чл. 81, ал. 4 ЗГ, което не се смята за строителство, се допуска въз основа на ситуационна скица - копие от кадастралната карта, кадастрален план или карта на възстановената собственост с обозначено местонахождение или трасе на обекта.

Наредба № 39 от 10 април 2006 г. урежда и нормативите, които трябва да се спазват при строежите в горите и горския фонд. Уредбата е в чл. 6-16 от Наредба № 39 от 10 април 2006 г. Така например, чл. 13 от Наредба № 39 от 10 април 2006 г. сочи, че частта от поземления имот, в която могат да се изграждат сгради, постройки и съоръжения по чл. 81, ал. 1 ЗГ, представлява двор за застрояване и се определя с подробен устройствен план, като площта на двора за застрояване може да достигне до 10% от площта на поземления имот, но не повече от 3 da.

IV. Необходими документи

А. Съгласуване на строителството

Съгласно чл. 25 от Наредба № 39 от 10 април 2006 г. заявлението, което се подава до началника на НУГ за съгласуване на строителството съдържа данни за:

1. вида, предназначението и категорията на строежа съгласно ЗУТ;

2. местоположение на обекта - местност, землище на населено място и неговия функционален тип, община, област, отстояние от границите на устройствения план на населеното място, отстояние от републиканската пътна мрежа, от промишлени, курортни и вилни зони и от други най-близки съществуващи обекти;

3. размер и граници на двора на застрояване (трасето на линейния обект);

4. размер и граници за спомагателни и допълнителни терени за хумусни депа за временно ползване и площадки за рекултивация;

5. размер на ивицата горска площ по дължина на трасето за линейни обекти, която може да се ползва при определени ограничения, както и вид и характер на тези ограничения;

6. вид и характер на ограниченията при стопанисване и ползване на горската площ, включена към сервитутните зони на обекта;

7. наличието на защитени територии, както и за ограниченията и забраните, наложени в тях, съответно по реда на ЗЗТ.

Към заявлението се прилагат следните документи:

1. документ за собственост на имота;

2. копие от документ за самоличност или удостоверение за актуално състояние на съдебната регистрация и копие от код по БУЛСТАТ на заявителя;

3. скица на поземления имот - копие (извадка) от кадастрална карта, кадастрален план или карта на възстановената собственост;

4. становище на директора на държавното лесничейство или държавната дивечовъдна станция за допустимостта на предвижданото строителство;

5. скица-копие от лесоустройствения проект в М 1:10 000 за местоположението на обекта спрямо съседните имоти и съществуващата инфраструктура, издадена и/или заверена от държавното лесничейство;

6. таксационна характеристика на горите и земите от горския фонд, върху които се предвижда строителство, издадена и/или заверена от държавното лесничейство;

7. задание за изработване на подробен устройствен план в случаите, когато няма действащ такъв;

8. становище на техническата служба при общината относно изградените инженерни мрежи, комуникации и подземни съоръжения, засягащи площадката или трасето; при наличие на изградени съоръжения се прилага копие от кадастъра (подземен и/или надземен);

9. решение по оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) за одобряване на инвестиционно предложение или решение да не се извършва ОВОС, издадени в случаите и по реда на ЗООС, и/или писмено съгласие по реда на ЗЗТ;

10. доказателства за законността на извършеното строителство, когато се иска преустройство или разширение (пристрояване, надстрояване) на съществуващ за обект по чл. 81, ал. 1 ЗГ;

11. документ за платена такса съгласно Тарифата за таксите за административни и технически услуги, приета с ПМС № 266 от 3 декември 1998 г. (ДВ, бр. 146 от 1998 г.)

Б. Разрешение за строеж

Необходимите документи за издаване разрешение за строеж са (чл. 29 от Наредба № 39 от 10 април 2006 г.):

1. Писмено заявление;

2. Необходими документи, които се прилагат към заявлението:

- документ за собственост;

- положително становище на началника на НУГ по заявлението за съгласуване на строителството;

- виза за проектиране, когато нормативно се изисква такава;

- одобрен инвестиционен проект по реда на ЗУТ.

В. Разрешение за изграждане на обекти по чл. 81, ал. 4 ЗГ

За изграждане на обектите, посочени в чл. 81, ал. 4 ЗГ собствениците на гори и земи от горския фонд - физически и юридически лица, подават заявление до съответния орган, комплектовано със следните документи (чл. 35 от Наредба № 39 от 10 април 2006 г.):

1. документ за собственост;

2. скица (копие от лесоустройствения проект, план или програма) в подходящ мащаб с нанесена върху нея площадка или трасе на предвидения обект за строителство;

3. скица на поземления имот - копие (извадка) от кадастрална карта, кадастрален план или карта на възстановената собственост с нанесена върху нея площадка или трасе на предвидения обект за строителство;

4. таксационна характеристика на отделите и подотделите, в които попада площадката или трасето на обекта;

5. данни за общия дървесен запас на басейна, гравитиращ към проектирания обект и предвиденото ползване за десетилетието - при строителство на временни горски пътища, временни горски въжени линии и спускове.

За изграждане на временни автомобилни горски пътища и временни горски въжени линии с дължина над 500 m държавните лесничейства подават до регионалните управления на горите искане, комплектовано с посочените документи.

V. Вътрешен ход на процедурата

В едномесечен срок от постъпване на заявлението за съгласуване на строителството на обектите по чл. 81, ал. 1 ЗГ началникът на НУГ съгласува строителството на обектите (чл. 26 от Наредба № 39 от 10 април 2006 г.). Съгласувателното писмо съдържа (чл. 26, ал. 2 от Наредба № 39 от 10 април 2006 г.):

1. наименование на органа, който го издава;

2. името на инвеститора, местожителството/седалището на управление;

3. кратко описание на инвестиционното предложение;

4. правните и фактическите основания за постановяване на решението;

5. подробни мотиви, основани на преценяването на документите по чл. 25, ал. 2 и 3 от Наредба № 39 от 10 април 2006 г.;

6. разпоредителна част;

7. дата на издаване, подпис.

Началникът на НУГ отказва съгласуване на строителството на обекти по чл. 81, ал. 1 ЗГ в случаите, когато не са представени документите или не са изпълнени изискванията по чл. 25, ал. 2 и 3 от Наредба № 39 от 10 април 2006 г.

При положително становище на началника на НУГ заявителят прави искане до кмета на общината за издаване на разрешение за изработване на ПУП или до главния архитект на общината за издаване на виза за проектиране, в зависимост от вида на обекта (чл. 27 от Наредба № 39 от 10 април 2006 г.).

След като заявителят се е снабдил с всички необходими документи, той може да подаде заявление за издаване на разрешение за строеж до съответния орган.

Отказ за издаване на разрешение за строеж се прави само по законосъобразност, като се посочват конкретните мотиви за това (чл. 149, ал. 1, изр. второ ЗУТ).

Съгласно чл. 149, ал. 1, изр. първо ЗУТ за издаденото от главния архитект разрешение или за отказа му да издаде такова се съобщава по реда на ГПК на заинтересуваните лица, които са посочени в чл. 149, ал. 2 ЗУТ.

Разрешението за строеж заедно с одобрения инвестиционен проект или отказът за издаването му подлежат на обжалване по законосъобразност в 14-дневен срок от съобщението за тяхното издаване, респ. от получаването на мотивирания отказ. Разрешенията за строеж и отказите за издаването им подлежат на обжалване по законосъобразност пред началниците на регионалните дирекции за национален строителен контрол, а за специалните обекти, свързани с отбраната и сигурността на страната - пред министъра на отбраната, съответно пред министъра на вътрешните работи. Жалбите се подават чрез органа, издал акта, по реда на Административнопроцесуалния кодекс. Подаването на жалба спира изпълнението на обжалвания акт (чл. 149, ал. 3 и чл. 216, ал. 1-4 ЗУТ).

Началникът на регионалната дирекция за национален строителен контрол се произнася с мотивирана заповед по основателността на подадената жалба, след преценка на нейната допустимост, в 15-дневен срок от постъпването й. Със заповедта си началникът на регионалната дирекция за национален строителен контрол може да отмени изцяло или отчасти обжалвания акт или да отхвърли жалбата, като остави в сила обжалвания акт. Заповедта на началника на регионалната дирекция за национален строителен контрол подлежи на обжалване пред съда по реда на чл. 215 ЗУТ (чл. 216, ал. 5 и 6 ЗУТ).

Забележки:

1) Разрешение за строеж в съсобствен имот се издава при спазване реда и условията на чл. 183 ЗУТ (чл. 148, ал. 5 ЗУТ);

2) В случаите, когато се предвижда водоснабдяване на обектите от собствен водоизточник, разрешение за строеж се издава при спазване разпоредбите на Закона за водите (чл. 148, ал. 10 ЗУТ).

VI. Такси

Таксите са нормативно установени в чл. 29 от Тарифа № 14 за таксите, които се събират в системата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и от областните управители, както и в съответните наредби на общински съвет.

Съгласно чл. 29 от Тарифа № 14 за издаване на разрешение за строеж по реда на чл. 148, ал. 3 ЗУТ (за обекти на техническата инфраструктура с обхват и значение за повече от една община, с обхват и значение за повече от една област и за обекти с национално значение) се събира такса в размер 0,05 на сто от строителната стойност на обекта, но не по-малко от 250 лв. и не повече от 1500 лв.

 

Резултат от процедурата



Органите, издали разрешение за строеж, писмено уведомяват НУГ и съответните регионални дирекции за национален строителен контрол за издадените разрешения за строеж и изпращат копия от тях в 7-дневен срок от издаването им (чл. 32 от Наредба № 39 от 10 април 2006 г.).

Извършеното строителство на обекти по чл. 81, ал. 1 ЗГ се приема и въвежда в експлоатация по реда на ЗУТ (чл. 36 от Наредба № 39 от 10 април 2006 г.). Изградените обекти по чл. 81, ал. 4 ЗГ се приемат с протокол на комисия, назначена от началника на регионалното управление на горите (чл. 37, ал. 2 от Наредба № 39 от 10 април 2006 г.).

Контролът по изпълнение на строителство в горския фонд, свързано с управлението, възпроизводството, ползването и опазването на горите се осъществява от Националното управление по горите и неговите структури и държавните дивечовъдни станции (чл. 37 от Наредба № 39 от 10 април 2006 г.).

При започване на строителство без то да е разрешено, както и в случаите, когато физическо или юридическо лице уврежда с действията си горите и земите от горския фонд, са предвидени имуществени санкции в чл. 107, 108 и 109 ЗГ. В зависимост от нарушението тези санкции могат да бъдат в размер от 50 до 50 000 лв.



 

Примерни образци, документи и формуляри



Заявление за съгласуване на строителството на обектите по чл. 81, ал. 1 ЗГ

Заявление за издаване на разрешение за строеж в горски фонд

 

Bottom of Form
Каталог: docs demo
docs demo -> Бизнес план на “вертен” оод – софия съдържание резюме 4 увод 5
docs demo -> Закон за дружествата със специална инвестиционна цел
docs demo -> Годишните корекции в размера на частичния данъчен кредит по зддс
docs demo -> Предварителен договор за наем
docs demo -> Notificatio n
docs demo -> Как се пише бизнес план представянето на бизнес-плана пред потенциалните кредитори или инвеститори преминава през няколко фази
docs demo -> Областна инспекция по труда
docs demo -> Инструкция за безопасна работа със стругове


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница