Законът предвижда глоба от 50 до 100 лв., ако пропуснем визитата анна ботинова



Дата30.11.2018
Размер338.45 Kb.
#106512
ТипЗакон
10 септември 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Един от трима ходи на профилактичен преглед, а е задължително

Законът предвижда глоба от 50 до 100 лв., ако пропуснем визитата
АННА БОТИНОВА

Един от трима провежда годишния си профилактичен преглед при личния лекар, въпреки че проверката е задължителна за всеки осигурен над 18 г. " По закон прегледът е за всички, а това са много хора. Планират се средства за около половината", каза доц. Любомир Киров, шеф на сдружението на общопрактикуващите лекари. Здравната каса е платила 2 416 690 профилактични прегледа за първото полугодие, съобщиха оттам. Обхванати са 1 350 967 възрастни и над 1 млн. деца до 18 г.

За същия период на 2012 г. прегледите са били 2 444 503.

Според Българския лекарски съюз пък около 1/3 от средствата, предвидени за профилактика, остават неизползвани. Има комуникационен проблем при някои колеги за тези прегледи, но не можем и не е наша работа да викаме хората да се преглеждат един по един, обясни доц. Киров. Работа на всеки е да се грижи за здравето си. Обикновеният профилактичен преглед включва задължително измерване на кръвното. Така се откриват хора с хипертония, които до момента не са знаели за заболяването, казват общо-практикуващи лекари. Високото кръвно не е проблем само на по-късната възраст, а често започва около 40-те. Единици идват по желание да се прегледат, каза доц. Киров. Други са предупредени от миналата година, че трябва да се явят, и се стараят да го изпълнят. Трети ги преглеждат по време на визита по друг повод при личния лекар, използваме всеки повод, допълни доц. Киров.

Възможно е докторът да откаже профилактичен преглед, ако някой е дошъл по своя воля. Това се налага, когато лекарят приближава или вече е надхвърлил лимита си за изследвания. Проблемът- е, че за прегледа са предвидени средства отделно, но изследванията, които трябва да придружават прегледа, са в общия регулативен стандарт, обясни доц. Киров. Затова от сдружението настояват за неограничено финансиране за тези изследвания в пакета си от предложения за по-добра работа с касата

през 2014 г. Погрешно е очакването на хората да се открие нещо специално по време на профилактичен преглед, каза доц. Киров. Той е предвиден за откриване на най-масовите заболявания у нас като хипертония и диабет. Включва и преглед по системи, както и обстоен разговор за състоянието на пациента, навиците му в храненето, употреба на алкохол и наркотици, физическа активност, болки и др. Обучавам всяка жена как да си прави автопрофилактика на гърдите, каза доц. Киров. Важно е да знае и да го прави, защото прегледът е веднъж годишно, а в останалото време кой следи състоянието на млечните жлези, пита докторът.

По закон хората, които не са се явили на профилактичен преглед, изследване или имунизация, могат да бъдат глобени от 50 до 100 лв. Предвидено е наказание и за

този, който пречи на желаещ да иде на профилактика - например работодателят. Повторното нарушение може да струва от 100 до 200 лв. В нормативните документи обаче не е указано кой и по какъв ред трябва да глобява. Затова и мярката не работи.

На практика никой не е санкциониран, но трябва да има някакъв контрол, без да преиграваме на стражари и апаши, каза доц. Киров. Неявяването

може да се обвърже с частично плащане на прегледи,

изследвания или болнично лечение, които се налагат по-нататък. За такъв тип санкция се обяви и здравният министър д-р Таня Андреева. Зъболекарите са извършили общо 1215 785 прегледа със снемане на зъбен статус и специализирани обстойни прегледи на деца и възрастни за първите 7 месеца на годината. В бройката влизат и еднократни допълнителни прегледи за бременни. За същия период на 2012 г. броят на денталните прегледи е 1151506, уточниха от касата. На дентален преглед се ходи със здравна книжка. За обстоен преглед със снемане на зъбен статус, който включва и еднократен допълнителен преглед за бременни, касата плаща 6,44 лв., а пациентът доплаща 1,80 лв.

Цените са съвсем различни, когато човек тръгне да си прави профилактични прегледи сам в кабинет по избор. Жените трябва да приготвят около 100 лв. за гинекологичен преглед с изследвания и цитонамазка, сочат ценоразписите на АТ болниците в София. За преглед на млечните жлези и мамография се плащат между 90 и 120 лв. С около 30 лв. по-евтино е, ако е достатъчна само ехография на млечните жлези. Нужно е записване поне 10 дни предварително. Пълният преглед за злокачествени изменения на стомашно-чревната област включва гастроскопия и колоноскопия. Те се правят в болнични условия и след посещение при личния лекар трябва да се вземе направление за високоспециализирана дейност.

По-лесно се прави профилактика на простатата. Цената на преглед, ехография и тест за простатно-специфичен антиген е около 80 лв.


8 неща, които трябва да провери личният лекар
Профилактичният преглед за възрастни трае поне 15 минути и включва:

• снемане на анамнеза и пълен обективен статус

• изчисляване на индекса на телесната маса

• оценка на психичния статус

• изследване остротата на зрението

• измерване на кръвното налягане

• електрокардиограма

• изследване на урина (за протеин, глюкоза, уробилиноген/билирубин, кетонни тела и рН с тест лента в кабинет)

• определяне на кръвна захар в лаборатория при наличие на рискови фактори. Във възрастта от 30 до 45 г. веднъж на 5 г. се изследва пълна кръвна картина, при мъже - и холестерол и триглицериди (веднъж на 5 г.). При жените над 30 г. ежегодно се извършва мануално изследване на млечните жлези. При мъже над 50 г. веднъж на 2 г. се изследва простатно-специфичен антиген (PSA), а при жени над 50 г. се прави мамография на млечни жлези веднъж на 2 г. След 65-годишна възраст всяка година се изследва пълна кръвна картина, а веднъж на 5 г. се проследяват холестерол и триглицериди. (24 часа)


Посягате на живота си най-често с лекарства
Отравянията с лекарства са най-използваният метод за самоубийство. Това обявиха вчера от Националния център по обществено здраве и анализи. Следват обесванията и самоотравянията с химически средства. Все по-чести са хвърлянията от високо. Други пък избират хладното оръжие. „Интересен феномен е наблюдаван при опитите с огнестрелно оръжие. През 2010 г. използването му намалява с 25%, а година по-късно нараства с 50%", казаха още експертите. През последните 3 години броят на успелите да се самоубият се повишава. През 2012 г. опитите са 3005, със смъртен изход са 766. Средната възраст на мъжете е 47,12 години, а на жените - 37,42. Социалните фактори не

били водещи за вземането на фаталното решение.

Сериозното събиране на данни за самоубийства започнало едва от 2009 г.


Световен ден за предотвратяване на самоубийствата

Отбелязва се по инициатива на Международната асоциация за предотвратяване на самоубийствата с подкрепата на Световната здравна организация. Смята се, че средно по 1 млн. души всяка година слагат край на живота си.




2 милиона не плашат за здраве
Около 2 милиона българи не плащат здравните си осигуровки, като 460 хиляди от тях са социално слаби, а 230 хиляди души просто отказват да внасят пари, обяви шефката на здравната комисия в парламента Нигяр Джафер, цитирайки данни на НАП.„Законодателят през последните години направи доста опити, при това много неумели, да се справи с проблема за здравно неосигурените. Оказа се, че използването на репресивни средства, на наказание, за да накараме хората да се осигуряват, не дават кой знае какъв резултат", обясни Джафер пред „Фокус,,. „Нашата принципна позиция е, че трябва да има конкуренция между касите. Хората да могат да избират къде да се осигуряват, да се възвърне общественият характер на действащия здравен фонд, защото той в момента е одържавен. Може да се направи така, че пациентът да може ефективно да контролира за какво се харчат парите", каза още депутатът.


40 млн. лв. за социални разхода
Нови, невключени в бюджета 11,5 млн. лв. субсидии за тютюнопроизводителите ще отпусне държавата. Това става ясно от предложение на Министерството на финансите за предоставяне на допълнителни държавни разходи. Цялата сума, която ще бъде разпределена, е 148 млн. лв., като най-много са предвидени за социалното министерство - 40 млн. лв. От тях 17 млн. лв. се насочват в полза на хората с увреждания, 14 млн. лв. за деца с трайни увреждания и 4,5 млн. лв. за приемни родители. 30 млн. отиват за военното министерство за освобождаване на радиочестотен спектър, 23 млн. лв. - за лиценз на Майкрософт, за покриване задължения на затвори -8,5 млн. лв., и 8 млн. разходи на болниците.


ЕК: НАД 40% ОТ ЗДРАВНИТЕ РАБОТНИЦИ В БЪЛГАРИЯ СА НАД 50-ГОДИШНИ
Повече от 40% от здравните работници в България и в балтийските държави са на възраст между 50 и 64 г., което е значително над средното за ЕС равнище. Това става ясно от последния Европейски мониторинг на свободните работни места, публикуван от Европейската комисия. В доклада се отбелязва, че на редица страни може да се наложи да се справят с предизвикателството на застаряваща работна ръка в здравния сектор.

Въпреки намаляващото общо търсене на трудовия пазар в ЕС заетостта в здравния сектор е нараснала с почти 2% на годишна основа между 2008 и 2012 г. Това се дължи на застаряващото население, напредъка в областта на технологиите и леченията, очакванията на хората за по-качествени услуги и обръщането на по-голямо внимание на профилактиката. През 2012 г. почти 1 млн. души са били наети на работа в сектора на здравеопазването.

"Последният доклад потвърждава, че здравеопазването е един от секторите с най-голям потенциал за създаване на работни места в Европа и показва къде инвестициите в обучение са спешно необходими", коментира комисарят по трудова заетост, социални въпроси и приобщаване Ласло Андор.


Всеки ден един млад българин се опитва да сложи край на живота си
Намаляват опитите за самоубийство сред 50-59-годишните, увеличават се сред хората в работоспособна възраст
Всеки ден един млад българин до 18-годишна възраст се опитва да сложи край на живота си, като най-честата причина за това е конфликт с родителите му. Това каза доц. Михаил Околийски от Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА). Другите основни причини, поради които младите хора посягат на живота си, са любовна мъка и проблеми в училище.

По думите му опитите рядко завършват трагично, но травмата и стигмата остават за дълго време. В страната ни липсват специализирани центрове за подкрепа при направен първи опит за самоубийство, както и обучени специалисти, които да се включат при вторичната превенция.

През 2012 г. общият брой на опитите за самоубийство в страната ни е бил 3005, като 766 от тях са завършили с фатален изход, каза д-р Владимир Наков от НЦО-ЗА. По думите му през последните години се наблюдава намаляване на опитите за самоубийство сред хората на 50-59 г., но два пъти са се увеличили опитите сред тези в работоспособна възраст. Най-много са били опитите във възрастовата граница 18-29 г. Намалява средната възраст на опиталите да се самоубият както сред мъжете, така и сред жените, посочи лекарят. Събраните данни сочат, че пикът на суицидните опити е през летните месеци, особено през август.

Най-често срещаният опит за самоубийство е чрез медикаменти. Все още няма ясна хипотеза на феномен, отбелязан през 2010-2011 г., в които се е наблюдавала тенденция за спад през първата година на опитите за самоубийство чрез огнестрелно оръжие, докато през втората година е имало увеличение с близо 50%, поясни д-р Наков.

През тази година е приета Национална програма "Превенция на самоубийствата 2013-2018 г." Превенцията трябва да започне в начална училищна възраст, според доц. Околийски.


Самоубийствени” професии
Аида Ованес

Различни са информациите коя е най-"самоубийствената" професия. Но преди около месец стана ясно, че у нас най-често посягат на живота си лекари и зъболекари. Бях леко изненадана, ала вчера "мозайката" някак си сама се подреди - 40% от медиците, останали да живеят и работят у нас, са над 50 г., сиреч от поколението, което половината си живот изживя в нескончаеми реформи и в очакване с нещо да се подобри животът в родината. Мигар това е малък стрес? Отделен е изначалният стрес на професията, призвана да се грижи за здравето на хората и да спасява живота им. Тревожна е и новината, че у нас все повече младежи и хора в трудоспособна възраст посягат на живота си.


Застаряването на медицинските кадри е проблем за цяла Европа. Само че проблемът в развитите страни се решава с миграцията на младите от... България например. В същото време анкети показват, че над 55% от дипломиращите се български лекари са с нагласата да мигрират. Днес у нас самите лекари, прехвърлили 50-те, се питат тях самите кой ще лекува, когато се разболеят?

Програма за превенция на самоубийствата си имаме. Но сме застрашени от липса на лекари, които да я осъществяват на практика.




Кабинетът иска минималната заплата да се увеличи на 340 лв. от 1 януари 2014 г.

Синдикати и работодатели още спорят за осигурителните прагове
Дина ХРИСТОВА

От 1 януари 2014 г. минималната заплата най-вероятно ще се увеличи с 30 лв. до 340 лв. Това става ясно от процеса на договаряне на минималните осигурителни прагове между синдикати и работодатели. Препоръката на социалното министерство е била партньорите да водят преговори, като се съобразяват с този размер на най-ниското възнаграждение. Договорките в 44 икономически дейности от 85 обаче са сключени при 310 лв. минимална заплата. Това означава, че промени в праговете може да се наложат и след окончателното им договаряне. Сега средният им ръст е 4.1%, но той не включва евентуалния нов ръст на минималната заплата.

От указанията излиза, че управляващите вероятно се отказват от намерението си да вдигнат два пъти най-ниското възнаграждение - от 1 октомври и от 1 януари. За октомври те се застраховаха, че ще има увеличение само ако се разберат социалните партньори, но те от години не намират допирни точки в позициите си.

Бизнесът твърди, че всяко административно увеличение на доходите без икономическа обосновка води до фалити и сривове на пазара на труда. При ръст на минималната заплата автоматично с нея се изравняват и най-ниските прагове, на които се осигуряват нискоквалифицирани работници с ниска производителност на труда. Така според работодателите техните заплати се изравняват с тези на по-квалифицираните служители, на които няма възможност да се увеличат парите. Това ги демотивира да работят по-добре и по-качествено.

Синдикатите обаче настояват, че административното увеличение на доходите изсветлява икономиката, тъй като се вадят на светло пари, които иначе се дават под масата. Те искат минималната заплата да стане 330 лв. или 340 лв. още сега, а догодина да има нова крачка за увеличение. Профсъюзите са съгласни да се изработи механизъм за вдигането й, за да не става това административно, но искат в него да влизат и социални показатели. Бизнесът държи само на икономически. Социалният министър Хасан Адемов все още не отрича напълно възможността за увеличение на минималната заплата от 1 октомври, но дава да се разбере, че по-вероятно е да се направи малка крачка догодина. Според него без такава няма как правителството да изпълни ангажимента си до края на мандата работещите у нас да получават най-малко 450 лв.

Междувременно продължават споровете и около договорените споразумения. Най-скандален е огромният ръст от над 13% в няколко сектора в здравеопазването. Под него няма подпис на асоциацията на директорите в здравеопазването, които ще бъдат най-засегнати от промяната. Увеличението е на фона на над 350 млн. лв. дългове на болниците, от които 90 млн. лв. просрочени. Механизмът на договаряне обаче позволява споразуменията да се легализират дори от една работодателска или синдикална организация в даден сектор. Ръстът в здравеопазването е подписан от БТПП и КРИБ. Днес комисията по договарянето трябва да се събере за последен път за изчистване на различията, макар че процедурата трябваше да е приключила на 2 септември. Без увеличението на праговете в здравеопазването средният ръст е под 2%.
ИЗЧАКВАНЕ

Не е ясно дали Хасан Адемов ще вдигне административно минималните осигурителни доходи в останалите 41 сектора без споразумения със средния ръст, както искат синдикатите, или те ще се запазят по настояване на бизнеса. Адемов ще вземе решение след разговор със социалните партньори. Без минималните прагове не може да се прави бюджетът на социалното осигуряване, защото от тях зависят доходите от вноски.


250 000 българи отказват да се осигуряват за здраве

460 000 души са бедните, които, и да искат, не могат да внасят вноски
Дина ХРИСТОВА

Около 250 000 българи имат доходи и могат да внасят здравни осигуровки, но не го правят вероятно заради огромното недоверие в здравната ни система, ниското качество на услугите и нуждата от доплащане почти във всички случаи. Още над 460 000 са хората, които, и да искат, не могат да се осигуряват заради липсата на доходи. Стряскащите цифри от анализ на НАП цитира вчера председателят на здравната комисия в парламента Нигяр Джафер. На практика това са несъбираеми вноски, тъй като хората в първата група трудно може да бъде идентифицирана, а от втората няма какво да се събира. Общо неосигурените за здраве са 2 млн. Здравната осигуровка е задължителна и тези 250 000 българи се водят длъжници на НЗОК.

Джафер обяснява нежеланието за осигуряване с действията на управлението на ГЕРБ, което пренасочи близо 2 млрд. лв. от здравни осигуровки за дейности, които са ангажимент на държавата или направо за покриване на дупки в бюджета. "Един заместник-министър на финансите тези дни откровено призна, че част от тези средства са отишли за инфраструктура", обяви Джафер, като визира Владислав Горанов. Според депутата от ДПС сега българите се питат "защо с моите осигуровки се плаща какво ли не, но когато аз имам нужда, обикновено няма направления и трябва да си заплащам лечението".

Българите, които получават доходи, но не се осигуряват към момента, са определени на базата на различни статистически проучвания и оценки на сивата икономика. Става въпрос за работещи в строителството, бавачки, домашни помощници и др., както и работещи нелегално навън. От НАП признават, че достъпът до банкови сметки на подобни лица ще позволи по-прецизно определяне на тази група и ще разшири възможностите на данъчните за принудително събиране на вноските. Не е ясно обаче доколко е рентабилна подобна процедура, тъй като най-голямата сума, която може да бъде събрана, е 1008 лв. (вноските по 16.80 лв. на месец за давностния срок от 5 години назад). Данъчните могат да се опитат да съберат вноски и от около 130 000 неосигурени, които не са го правили, защото не знаят, че трябва. Това са предимно студенти, които държавата осигурява, но са загубили права, защото не са внасяли вноски през трите месеца между училището и университета.


БЕЗ ЕФЕКТ

Според депутата Нигяр Джафер законодателните промени в последните години са показали, че репресивните мерки и наказанията не водят до по-висок процент осигурени. Няма как да бъдат събирани осигуровките и на почти 1.2 млн. българи, които са извън здравното осигуряване, тъй като според статистически данни те живеят постоянно навън и затова не се осигуряват у нас.


Все по-млади жени се самоубиват
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Най-много самоубийства в последните 4 години се извършват през август. „Тогава хората излизат в отпуск и остават насаме с мислите си. Влияние оказват и жегите", коментира пред „Труд" д-р Христо Хинков, експерт по „Психично здраве" от Националния център по обществено здраве и анализи. Той и колегите му събират данните от страната за самоубийства и готвят мерки за предотвратяването на нови случаи.

„Тревожно е, че пада възрастовата граница на българите, които посягат на живота си {виж таблицата). Тепърва ще анализираме защо и какво кара примерно жени на 37 г. да не искат повече да живеят - дали нямат сили да се съпротивляват на проблемите, или е заради нещо друго", каза д-р Хинков.

При учениците и младите хора водещата причина за фаталното решение е любовна мъка, проблем с оценките и в семейството. „Още от детската градина и училището

трябва да се говори, че животът е ценност и има начини за изход от трудните ситуации", добави доц. Михаил Околийски от националния център. Много от опитите могат да се предотвратят, ако се обърне внимание на хората в риск, но околните и джипитата нямат време.

Симптомите на решилите да се убият са следните: мрачно настроение, безсъние, тъга, споменаване за края на живота.





Сменят управлението на касата
До края на годината здравната комисия ще разгледа поправки в Закона за здравното осигуряване, с които ще се възстанови тристепенното управление на касата, каквото то бе до идването на ГЕРБ на власт. „НЗОК трябва да стане обществената институция , която да се ръководи прозрачно. А това не може да стане с настоящия Надзорен съвет, който е ограничен по състав и управлява неясно как", коментираха от здравната комисия.

Ще се създадат управителен съвет, контролен съвет и общо събрание, което ще е от 33-34 души, представители на гражданското общество, неправителствения сектор и държавата. В НЗОК няма да има държавни служители, които сега вземат с 35% повече от останалите хора на същата позиция във ведомството.




Парите за здраве не са изчезнали
Липсващите 108 млн. лв. от сметката на НЗОК в БНБ, за които сигнализира председателят на здравната комисия в парламента Нигяр Джафер, не са изчезнали и са във фискалния резерв, стана ясно вчера. Сумата е налична и ще се отрази в салдото по сметката на 1 януари 2014 г., когато приключи финансовата година, обясниха финансисти пред „Труд".

Проблемът обаче е, че тези средства, които са натрупани от здравни осигуровки на гражданите през предходни години, реално не могат да бъдат харчени. Ако в момента се разпишат като разход на касата, това автоматично ще увеличи дефицита на НЗОК и съответно на консолидирания държавен бюджет, със 108 млн. лв., или 0,13% от БВП. Така държавният дефицит ще надхвърли допустимия таван от 2% от БВП. Занапред обаче е възможно преизпълнението на здравните вноски да се залага като разход в бюджета на касата и парите реално да отиват за здравеопазване, казаха още финансисти. Възможно е също в бюджет 2014 наличните 108 млн. лв. да се заложат в дефицита и да се изхарчат, стига управляващите да са склонни на подобно решение, твърдят експертите.




Бизнесът иска отделна сметка за осигуровките

Обратното начисляване на ДДС за зърното се отлага за ноември
ЦВЕТЕЛИНА ЙОРДАНОВА

Бизнесът настоява единната сметка за плащане към бюджета да се раздели на две, като данъците и осигуровките се плащат отделно.

Това стана ясно вчера след съвместно заседание в Министерството на финансите на комисиите по бюджетна политика и по осигурителни отношения към тристранния съвет. Причината е, че в момента възникват куп проблеми, когато фирма или самоосигуряващ се преведат парите си за социални и здравни осигуровки, но забравят да подадат съответните декларации - образец 1 и 6, или ги пратят на НАП с

грешки. „По този начин дори хората да си платят осигуровките навреме, системата не ги отчита, а ги приема за надвнесени суми, тъй като не могат да бъдат обвързани със задължението по декларацията", обясни зам.-министърът на финансите Людмила Петкова. Другият проблем е, че внесените за осигуровки суми могат да отидат за плащане на по-стари дългове към хазната, защото от тази година с приоритет се погасяват задълженията с най-стар падеж.

„Няма да се допусне хора, които не са подали осигурителни декларации, аса внесли сумите, да бъдат лишени от осигурителни права и медицинска помощ", успокои Людмила Петкова. Данъчните са започнали да уведомяват всички фирми и граждани, които не са подали справки -декларации 1 и 6, с цел проблемът да се изчисти и надвнесените суми, които са между 100 и 200 млн. лв., да се отчетат правилно.

От пресцентъра на НАП също обясниха, че преведените осигурителни вноски не се губят, а в най-лошия случай остават като надвнесени по сметката на съответното лице. Проблемът е предимно при самоосигуряващите се, защото работодателите по-рядко имат пропуски с подадените справки.

Обратното начисляване на ДДС за зърното и техническите култури ще се отложи с около месец и най-вероятно ще стартира от ноември, а не от 1 октомври, както беше обявено по-рано, съобщи още зам.-министър Людмила Петкова. Причината е, че законодателният процес изисква време, а промените все още не са гласувани дори на заседание на Министерски съвет. Засега финансовото министерство твърдо стои зад въвеждането на механизма, въпреки че зърнопроизводителите се противопоставят.


Глад за кадри в здравеопазването
България ще трябва да се справи с предизвикателството на застаряващата работна ръка в здравния сектор. В момента над 40% от заетите в отрасъла са на възраст между 50 и 64 години, което е значително над средното за ЕС ниво. Подобна е ситуацията и в Литва, Латвия и Естония, показва последният доклад на ЕК за свободните работни места. Документът показва, че в следващите години търсенето на работници в здравеопазването в ЕС ще се засилва все повече. Предоставянето на персонални медицински грижи по домовете е професията, която се разраства най-бързо. През 2012 г. в здравеопазването са били наети почти 1 млн. души. През последните 5 години въпреки икономическата криза заетите в отрасъла са се увеличавали с почти 2% годишно. Сред най-търсените кадри в ЕС са още разработчиците на софтуер, работещите в минната индустрия, специалистите с контролни функции в промишлеността и строителството, началните учители и педагозите в детски заведения


Брюксел иска инвестиции в екология и образование
До 2016 г. страната ни трябва да изпълни редица предварителни условия за реформи и секторни политики, за да получим цялостното предварително финансиране от Брюксел.

1. Транспорт

До ноември 2013 г. трябва да бъде приета стратегията за пътна инфраструктура, а до декември 2015 г. да бъде модернизирана стратегията за развитие на транспортната система. Все още страната ни преговаря за средства за обновяване на по-ниските класове пътища, които са част от европейските транспортни коридори. Засега е сигурно, че средства ще има за жп и пътна инфраструктура, интермодални терминали, управление на трафика и безопасност на движението.

2. Околна среда

През периода 2014-2015 г. трябва да бъдат приети промени в Закона за водите и в секторните стратегии в сектора на водоснабдяването и канализацията. Това ще гарантира и средствата ни за ВиК, управление на отпадъци, но не и строеж на депа, системата за разделна преработка и защита на биоразнообразието.

3. Заетост

В секторите заетост и социално включване пред страната ни има най-малко предизвикателства, които да попречат за усвояването на средства и след 2016 г., обясни Добринка Кръстева, шеф на дирекция "Програмиране на средствата от ЕС" в МС. Така страната ни разчита на финансиране за мерки за създаване на заетост, инвестиции в човешки капацитет според търсенето на пазара, повишаване качеството на работната сила, мобилност на труда и насърчаване на заетостта сред младежите и възрастните.

4. Образование

За да не загуби средства по новата ОП за образование и наука, е нужна цялостна оптимизация на системата, заяви Кръстева. Приоритети са повишаване качеството на образование, стимулиране на ученето през целия живот, достъпност на образователната инфраструктура и обвързване на учението с пазара на труда.

5. Здраве

Най-изостанали сме по отношение на изпълнението на предварителните условия в сектора на здравеопазването, обясни Кръстева. До края на 2013 г. трябва да стане ясна реформата в системата за финансиране и оптимизиране на болничната помощ и чак тогава ще се мисли за подходящите инвестиции в сектора, допълни тя.

6. Иновации и IT

През т.г. трябва да е готова и стратегията за насърчаване на иновациите. До декември 2013 г. трябва да е завършена и общата стратегия за електронно управление. Предстои да се изготви и стратегия за държавната администрация, тъй като сред целите на страната ни за следващия програмен период е и подобряване ефективността и ефикасността на съдебната система и публичната администрация.


Повече пари за деца и стари борчове

40 млн. отгоре за хора в риск, 25 млн. - за МВР
С 25 млн. лева ще бъде увеличен бюджетът на МВР за годината. Като повод за допълнителните разходи са посочени "плащане на задължения към доставчици" на обща стойност 10 млн. лв. и "доставка на горива и вещево продоволствие" за общо 15 млн. лв. Това сочи проект на Постановление на Министерския съвет за предоставяне на допълнителни разходи и трансфери по републиканския бюджет за 2013 г. Като цяло държавата ще извади нови 148 милиона за непредвидени разходи на девет министерства, както и 11,5 милиона за финансиране на тютюнопроизводителите и 3,5 млн. лв. за производителите на плодове и зеленчуци. Предвиждат се и 85,6 млн. приходи в министерството на икономиката от продажба на квоти за емисии на парникови газове в размер на 85,6 млн. лева. Една част от сумата ще бъде използвана за компенсиране на разходите за изкупване на зелена енергия на преференциални цени, а друга - за повишаване на енергийната ефективност на електроцентрали и намаляването на вредното въздействие върху околната среда от ТЕЦ.

Допълнителните 148 млн. лева ще бъдат извадени от фонда за непредвидени и неотложни разходи. Най-сериозна сума - 40 млн. лв., ще потегли към министерството на труда. Те ще бъдат разпределени за социални политики, засягащи възрастните и децата с трайни увреждания, децата настанени в приемни семейства и стимулирането на работодатели за наемането на хора с увреждания. Министерството на отбраната пък ще получи 30 млн. за освобождаването на радиочестотен спектър, необходим за цифровизацията, както и за проекта за реконструкция и електрификация на железопътна линия Пловдив - Свиленград.

8 млн. допълнително ще получи и здравното ведомство за покриване на капиталови разходи на болници. Министерството на правосъдието пък ще получи 10 млн., за да изчисти дългове на затворите. 3,6 млн. лева ще отидат към Министерството на спорта за таксите за провеждане на световно и европейското по мотокрос, както и за шампионатите по супермото Гран при България 2012 и 2013 г. 26,3 млн. лева ще бъдат отделени за МС за разходи по договор, подписан от предходния кабинет, за предоставянето на софтуерна осигуровка за програмни продукти, както и за изграждане на оптично-кабелни трасета.

За Външно са отделени 1,3 млн. лева за погасяване на стари дългове от 1998 г. 500 хил. ще получи и просветното ведомство за Централната библиотека на БАН.



Мартин ЛЕКОВ


Ексминистър: Клиничните пътеки ги няма никъде извън България
Това е една от основните причини за лошата система на здравеопазването в България, смята д-р Стефан Константинов
"Клиничните пътеки като форма на финансиране не са познати никъде извън България". Това каза на пресконференция д-р Стефан Константинов, бивш министър на здравеопазването, по повод Четвъртия международен медицински конгрес на Югоизточноевропейския медицински форум, предаде агенция "фокус". "Това е една от основните причини за лошата система на здравеопазването в България. Парите за здравеопазването в България, колкото и да са малко, все пак бележат ръст. Важно е обаче как се изразходват", обясни д-р Константинов.

Неговата презентация на форума беше свързана именно с клиничните пътеки. "Критерият на Здравната каса за това, кога клиничната пътека е завършена, е, че тя се смята за завършена клинична пътека, когато са завършени в нея всички клинични процедури. Никъде не се казва - при здрав или подобрен случай. Това ще представя пред колеги в Словения", каза още д-р Константинов. Проф. Веселин Борисов, който също взе участие в Югоизточноевропейския медицински форум, каза: "Не е тайна, че здравната реформа в България не можа да се финализира, нещо повече, тя се провали. За нас има една тема, която беше пренебрегната: прекомерно много се говореше за финанси, за модели, концепции, стратегически рамки. Една от ключовите причини за провала на здравната реформа, е пренебрегнатото лидерство - дефицит на лидерски потенциал, защото лидерът е този, който определя посоката, а изпълнителите само следват. Нашата здравна система няма своите лидери, тя е важен момент от системата. Основна потребност днес е да се регламентират ясни стандарти за мениджърско-лидерска компетентност за бъдещото развитие на здравната система".




800 българи се самоубиват годишно
Все повече млади хора посягат на живота си. Тази тревожна констатация направи началник-сектор "Психично здраве" в Националния център по обществено здраве и анализи Христо Хинков.

В интервю за БНР той посочва, че опитите за самоубийства на година са средно около 2000, а осъществените от тях са около 800.

От думите му става ясно, че повечето опити за самоубийство са извършвани от жени, но осъществените опити са предимно на мъже. Основни мотиви за посягане към живота се оказват семейни проблеми и проблеми от емоционален характер. Не съществува устойчива мрежа за предоставяне на консултация за хора, склонни към самоубийства, разтревожен е обаче Хинков. Има изградени мрежи за консултации, но те не са обединени в цялостна национална стратегия и това е един от проблемите, които тази програма си поставя за цел да реши, споделя той. Другият проблем е свързан с достоверната информация и методите за посягане на живота, допълни още анализаторът.


40 години Специализирана болница за рехабилитация „Здраве” Банкя връща радостта и усмивката в домовете на хората
На 5 септември 2013 г. Специализирана болница за рехабилитация „Здраве" Банкя навърши 40 години от своето създаване. По случай честването на годишнината СБР „Здраве" организира на 10 септември кръгла маса на тема „Проблеми и насоки в развитието на физикалната и рехабилитационна медицина". В нея взеха участие изявени специалисти в областта на медицинската наука и практика и представители на НЗОК и НОИ. Участниците и гостите имаха възможност да присъстват и на откриване на изложба „Съвременна българска живопис" и да се полюбуват на творбите на доц. Свилен Стефанов, Ива Яранова и др. художници. Тържествената среща завърши с празничен коктейл.
Само на 15 км. от столицата, разположена сред много зеленина в подножието на Люлин планина, се намира Банкя. С уникалния си климат, целогодишния лек планински бриз и лековитите минерални извори Банкя все повече се утвърждава като престижен национален и международен курорт.

От 1973 г. в него работи Специализирана болница за рехабилитация „Здраве". Претърпяла редица реорганизации на собствеността, от 1997 г. болницата е собственост на Централния кооперативен съюз.

Отчитайки перспективите за развитие на туризма и балнеологията в национален мащаб и значителните инвестиции в него, през 2003 г. ЦКС започва поетапно реализиране на цялостна инвестиционна програма за реконструкция и модернизация на кооперативните хотелски комплекси, сред които и СБР „Здраве". Чрез нея материалната база се осъвремени и вече предлага отлични условия не само за почивка и рехабилитация на здравето, но и за провеждане на работни и бизнес срещи. За много кратък период, с разнообразието на предлаганите услуги, съхранените и поддържани природни дадености на парковото пространство, „Здраве" се превърна в предпочитано място за лечение и рехабилитация на хиляди хора от цялата страна. Годишно броят на преминалите през комплекса надхвърля 8000. Водата, която се ползва за медицинските процедури, в басейните на спортно-оздравителния център и във всяка една от стаите е минерална. Тя извира от земните недра с температура 36.5°С - 37°С.

В периода 2007-2009 г. Специализирана болница за рехабилитация „Здраве" гр. Банкя изпълни два проекта по програма ФАР - „Модел за палеативни грижи" и „Дневен център за възрастни хора с физически увреждания". Благодарение на тях комплексът се дооборудва с медицинска техника и апаратура.

В навечерието на 40-годишнината на болницата и организираната кръгла маса разговаряме с изпълнителния директор и 4 медицински специалисти, които с високата си професионална компетентност и човешка отзивчивост към чуждата болка, са наложили имената си - всеки от тях в своята област. Те ни разказват за основните направления в дейността на болницата.

Г-н Василев разкажете ни за интересните моменти в 40-годишния път на болницата.

За 40 години Специализирана болница за рехабилитация „Здраве" си спечели името на най-реномирана болница за рехабилитация в страната. Пътят през годините е изпълнен с препятствия и най-вече с много работа. Помним драматичната 2001 г., когато Централният кооперативен съюз съвместно с Министерство на здравеопазването учреди дружеството СБР „Здраве". По-късно, на 15 април 2004 г., Централният кооперативен съюз стана едноличен собственик на болницата. Това на практика е датата, на която стартира мащабна програма на реновиране, тъй като до този момент никой не поемаше разходи - нито Министерство на здравеопазването, нито ЦКС. Базата беше рухнала. Целият процес на възстановяването й е чудесен пример за партньорство между акционер и мениджър. Позволявам си да кажа това, защото ръководството на ЦКС изрази доверие към нас, намерихме разбиране и помощ, в т.ч. и финансова. Точно с това разбиране и финансовата подкрепа болницата изглежда така, както днес я виждате.

Реновирането на базата от ЦКС безспорно е изиграло своята роля за имиджа на болницата. С какво продължихте по-нататък?

Празниците са повод да се похвалим и аз искам да кажа веднага на кого е най-голямата заслуга за добрия имидж на болницата. След като вече имахме обновена и модерна база, ни споходи и големия късмет да попаднем на прекрасни лекари. Именно те започнаха да изграждат името на болницата. Бяха перфектни в работата си и не търпяха посредственост. Имаше и медицински кадри, които не можаха да издържат и напуснаха. Лекарите бяха водещи по отношение на усилията ни да коригираме подхода и отношението към работата на средния медицински персонал. Те не търпяха чиновници и държаха на професионално отношение към работата с пациентите. И не след дълго успяха да формират и у средния медицински персонал лична ангажираност и лична мотивация за работа. Сега най-голямата ми радост е да гледам как хората тук работят със сърце. Постигнали сме такова ниво, че често ми се налага да повтарям, че работещите в болницата заслужават повече, отколкото получават.
Д-р Кулева - и.д. директор Медицински дейности

-Какво не знаем за Специализирана болница за рехабилитация „Здраве" гр. Банкя?

Въпреьси че вече 4 десетилетия сме в полза на хората тяхното здраве, мисля че ;мога да изредя поне 3 факта, които не са известни на хората:

• СБР „Здраве" притежава разрешение за работа от Министерство на здравеопазването и признато IІІ-то ниво на компетентност (най-високото) за отделенията по физикална и рехабилитационна медицина;

• През 2011 г. Акредитацонната комисия на Министерство на здравеопазването за втори път ни даде оценка " отличен" за срок от 5 години.

• Притежаваме и сертификат по ИСО 9001 за контрол на качеството.

Какво означава това:

Днес комплексът включва Специализирана болница за рехабилитация, Медицински център и Спортно оздравителен център. Болницата разполага с 300 легла и конферентни зали с 50 и 150 места. Спортно-оздравителният център е със закрит и открит минерален басейн, сауна, фитнес зала, солариум и предоставя отлични условия за активен отдих, профилактика и възстановяване. Разработените на съвременно медицинско ниво програми за контрол на наднорменото тегло и целулитa, за ограничаване на уврежданията, които причинява съвременния начин на живот и стреса, привличат много млади хора, търсещи ново изцерение на здравето си и промяна в стила на живот. Висококвалифицираният медицински екип се състои от 17 лекари и включва интернисти,, кардиолози, невролози, ендокринолог, физиотерапевти, специалист образна диагностика, специалист клинична лаборатория, 13 специалисти по здравни грижи и диетолози.

Приемът на пациенти се осъществява по договор с НЗОК, чрез програмите за профилактика и рехабилитация на НОИ, чрез програми за социално подпомагане към общинските съвети, както и свободен прием.

Използва се съвременна диагностична апаратура - рентгенов апарат „Сименс", елек-трокардиографи, ехокардиограф и абдоминален ехограф, холтер система за 24 часов запис на ЕКГ или артериалното налягане, доплер на екстракраниални и периферни съдове, електромиограф, остео-дензитометър, най-модерни диагностични лабораторни тестове и изследвания.


Д-р Тунчева - невролог, началник Нервно отделение

Съвременната рехабилитация изисква холистичен подход към пациента, т.е извършване на комплексна функционална оценка на неговото състояние. Тази оценка определя рехабилитационния потенциал на болния и позволява съставянето на рехабилитационна програма съобразно неговите нужди.

Как може да постъпи пациент за рехабилитация на неврологични заболявания?

В Специализирана болница за рехабилитация „Здраве" ЕАД Банкя болните с неврологични заболявания могат да постъпят за рехабилитация по клинична пътека № 237 -рехабилитация на болести на централна нервна система, клинична пътека № 241 - рехабилитация на болести периферна нервна система, клинична пътека № 8 - за активно лечение на диабетна полиневропатия, по програмата за профилактика и рехабилитация на НОИ и на свободен прием по желание.

Болницата разполага с клинична лаборатория, рентгенов кабинет и кабинети за високоспецзиализирани дейности в неврологията, което улеснява диагностицирането и лечението на приетите пациенти.
Д-р Карафизиева - специалист по Физикална и рехабилитационна медицина, началник I-во ФТО

България е на едно от първите места по заболеваемост и смъртност от мозъчно-съдови заболявания. Какво е Вашето мнение като невролог?

През последните години нараства честотата на заболяванията и уврежданията на нервната система, които стават причина за продължителна нетрудоспособност, а често има и трайни увреждания. Това налага комплексен подход в лечението. Освен медикаментозната терапия е необходимо и провеждането на неврорехабилитация.

Специализирана болница за рехабилитация „Здраве" ЕАД гр. Банкя е едно от здравните заведения, специализирано в областта на неврорехабилитацията. Тук се извършва рехабилитация на пациенти както със заболявания на централната нервна система (мозъчни инсулти, МС, паркинсонова болест и др.), така и на заболавания на периферната нервна система (плексити, радикулити, полиневропатии и др.)

Как се осъществява невро-рехабилитацията?

Как се прилагат основните насоки на съвременната физикална и рехабилитационнна медицина в Специализирана болница за рехабилитация „Здраве" Банкя?

физикалната и рехабилитационна медицина е основна медицинска специалност, която изучава биологичното въздействие на естествените и преформираните физикални фактори върху човешкия организъм.

Специализирана болница за рехабилитация " Здраве" гр. Банкя е с най-високото Ш-то ниво на компетентност за отделенията по физикална и рехабилитационна медицина. Разполагаме с всички видове методи и средства за лечение и рехабилитация.

Хидротерапевтичният сектор разполага с минерален басейн за подводна лечебна физкултура, с вани и тангентори.

Сектора за електролечение и светлолечение е оборудван с апарати за ниско- и средночестотни токове, апарати за високочестотни токове, апарати за ултразвукова терапия, апарати за нискоинтензивно магнитно поле, източник на ултравиолетови лъчи, източник на видими или инфрачервени лъчи и кабинет за ла-зертерапия.

Термотерапевтичният сектор е оборудван за лечение с луга, има и сауна.

Кинезитерапевтичният сектор е с осигурен достъп за инвалиди и тежко болни. Оборудван е с уреди за активна, пасивна, суспенсо- и пулитерапия, рефлекторна терапия. Разполагаме и с кабинети за лечебен масаж и зала за механотерапия.

С какви заболявания се приемат пациенти в Специализирана болница за рехабилитация „Здраве" ЕАД град Банкя?

Болницата ни е търсен и предпочитан център за лечение и рехабилитация след остри съдови инциденти като миокарден инфаркт, исхеми-чен или хеморагйчен мозъчен инсулт, състояния след оперативни интервенции на сърцето с аортокоронарен байпас, смяна на увредени сърдечни клапи, след операции за смяна на тазобедрени или коленни стави, на гръбначен стълб с дискови хернии, за лечение и рехабилитация на пациенти с травматични или дегенеративни заболявания на опорно-ставния апарат или значими увреждания на периферна нервна система от неадекватно контролиран захарен диабет или други метаболитни заболявания.

В СБР „Здраве" получават лечение и здравна грижа пациенти както след остри съдови инциденти, така и с хронични заболявания и пациенти с трайни увреждания. Прилагайки средствата на физикалната терапия, чрез моторна и психична рехабилитация, балнео-, климато-и таласолечение в различните фази на болестта медицинският екип се стреми да постигне максимална функционална годност и успешна ре-социализация на хората с временни или трайни увреждания и застрашените от ин-валидизация.
Д-р Благоева, кардиолог, СБР „Здраве"' ЕАД Банкя

Има ли място кардиологичната рехабилитация в съвременното здравеопазване и какво може да предложи СБР „Здраве" ЕАД в това направление?

СБР „Здраве" гр. Банкя е една от малкото рехабилитаци-онни болници, да не кажа единствена, която приема пациенти за рехабилитация непосредствено след миокарден инфаркт и сърдечна операция.

Рехабилитацията и в частност кардиологичната рехабилитация помага на всички болни за ефективното повишаване на физическата активност, подобряване на психичното им състояние и подпомага социалната реадаптация. Доказана е и икономическата ефективност на рехабилитацията.

Практически от рехабилитация се нуждаят всички болни със сърдечно-съдови заболявания.

Въпреки трудностите произтичащи от: икономическата криза, финансовите ограничения от НЗОК за болнична рехабилитация, липса на навременно и точно насочване на пациентите, липса на общоприети протоколи за рехабилитация, липса на ръководен център за развитие и научни изследвания в областта на рехабилитацията, СБР „Здраве" продължава да приема пациенти за ранна рехабилитация след сърдечни операции и миокарден инфаркт.

Годишно около 600 са приетите пациенти за ранна кардиологична рехабилитация. Значим е броят и на пациентите със сърдечно-съдови заболявания като сърдечна недостатъчност, предсърдно мъждене, артериална хипертония, които също се нуждаят от рехабилитация, но в настоящия момент не са включени в програмата на НЗОК

Според Световната здравна организация рехабилитацията е най-ефективният подход за пълноценно физическо, психично и социално възстановяване. От тази философия на Световната здравна организация се ръководи в своята дейност и колективът на Специализирана болница за рехабилитация „Здраве" ЕАД гр. Банкя.



Въпросите зададе Нели ДИНЕВА


Медици искат да строят модерен университет
Най-оборудвания у нас студентски комплекс иска да строи Медицинският университет в София на територията на Александровска болница, съобщи за „Преса" ректорът на висшето училище проф. Ваньо Митев. Той е осигурил 25 млн. лева за целта. Планът предвижда новата сграда да има атриум, аула с над 800 места, множество учебни зали, кабинети и лаборатории. Освен зони за учене и работа комплексът ще има и уникално пространство за релакс, където бъдещите медици ще могат да плуват, да ползват фитнес и дори СПА кът. Засега обаче идеята е неизпълнима, защото теренът е на екоминистерството. Върху него се намира инсталация за изгаряне на опасни отпадъци и се съхранява 60 тона дизелово гориво, с което тя работи.
Медици искаш да строят суперуниверситет

25 милиона лева е осигурил столичният Медицински университет за нов кампус
Теодора Йолчева

Медицинският университет в София иска да строи най-модерния у нас университетски комплекс. Той ще се намира на територията на Александровска болница, съобщи ректорът на висшето училище проф. Ваньо Митев. Проблемът е, че теренът е на екоминистерството и върху него се намира единствената в България инсталация за изгаряне на опасни болнични отпадъци {виж долу). В близост има и сграда, известна като стол номер осем. Амбицията на медицинския вуз е да я срути и да издигне супермодерен кампус. Планът предвижда новата сграда да има атриум, аула с над 800 места, множество учебни зали, кабинети и лаборатории. Комплексът ще има и зона за почивка, където бъдещите медици ще могат да плуват, да ползват фитнес и СПА. Засега ректорът има идеен проект, изработен от архитектурно бюро. Проф. Митев напомни, че строеж от подобен мащаб няма как да мине без обществена поръчка. Той допълни, че няма проблем архитектурни и строителни фирми да кандидатстват заедно. „Готови сме да налеем 25 млн. лв. в строежа", заяви проф. Митев. Строителството ще започне веднага щом се уреди проблемът със собствеността на земята. Съдействие е обещала министър Анелия Клисарова.


Екоминистерството:В земята са закопани 60 т дизел
Леонора Лекова

Ние сме в добри отношения с Александровска болница, те са наши добри домакини, но няма как да се строи в двора на инсинератора. Това каза за „Преса" шефът на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) Галина Симеонова. Тя обясни, че МОСВ е собственик на ' терена, върху който е съоръжението. Застроената площ е около 780 кв. м. Отвън има двор, който не надхвърля 4 декара. Разделен е на две - пред сградата има 2 декара, върху които е разположен паркинг за автомобилите с опасни отпадъци. Това са над 400 клиента от цялата държава. Другата площ изглежда празна, но под земята са закопани цистерни с над 60 тона дизел за инсталацията. „Няма архитект в България, който да допусне да се строи зала върху 60 т дизелово гориво", посочи Симеонова. Свободната площ е озеленена, но на нея не може да се строи. По думите на Галина Симеонова няма опция МОСВ да се откаже от единствения действащ инсинератор в държавата. Ако това стане, ще направим епидемия, предупреди шефът на ПУДООС. В него се горят всички опасни болнични отпадъци - от ракови образувания, кръв, лабораторни изследвания до конфискуваното от ГД „Митници".




Властта умува за много здравни каси
Част от стъпките, които ще върнат доверието в системата на здравеопазването и в здравноосигурителния модел, е раздържавяване на НЗОК. Това казва в интервю за фокус шефката на здравната комисия в парламента Нигяр Джафер. „Нашата принципна позиция в годините, независимо дали сме били опозиция, или в управлението, е била, че трябва да има конкуренция между касите, за да се контролира по-ефективно как се харчат парите", обяснява тя. Около 2 млн. са здравно неосигурените, като 230 000 от тях не желаят да плащат за здраве. Те били демотивирани от отклоняването на парите за здраве за други цели. Парите за ваксини и за фонд „Ин витро" ще бъдат върнати за финансиране в Министерството на здравеопазването, защото те са част от общественото здраве и касаят както тези, които си плащат осигуровки, така и тези, които не плащат, допълни Джафер.


След актуализацията на бюджета

Кабинетът дава още 148 млн. лв. на министерства
Образованието получава едва 500 хил. лв., отбраната - 30 млн. лв.
Министерският съвет планира да си отпусне още 26,365 млн. лв. Това показва проект на кабинета за допълнителните разходи след актуализацията на бюджета. При приемането на промените в закона за бюджета бе решено харчовете да се увеличат с 286 млн. лв. С постановление кабинетът разпределя 148 млн. лв. от тях между министерствата. Самият Министерски съвет попада сред деветте ведомства, които получават пари от актуализацията, Кабинетът ще плати 23,3 млн. лв. на „Майкрософт" заради договор за софтуер от м.г. Освен това 3,065 млн. лв. ще отидат за изграждане на оптични трасета между градове в страната. Най-много пари от актуализацията получават в труда и социалната политика - 40 млн. лв. От тях 14,38 млн. лв. са за увеличаване на месечната добавка на децата с увреждания. Приемните родители ще вземат 4,564 млн. лв. За хората с увреждания бюджетът предвижда допълнителни 17,411 млн. лв. В социалната сфера ще бъдат разпределени нови суми и за закрила на децата, за стимулиране на работодателите и за социално подпомагане и лечение на хора без доходи. Още 30 млн. лв. ще вземе Министерството на отбраната. Сумата ще се разпредели за освобождаване на радиочестотния спектър заради цифровизацията на телевизията в страната. Вътрешните работи също получават пари от промените в бюджета. Ведомството на Цветлин Йовчев ще разпредели 25 млн. лв. за просрочени дългове и доставка на горива. Министерството на образованието, изглежда, не е успяло да се пребори за много пари и ще разпределя едва 500 хил. лв. допълнително до края на годината. Правосъдното ведомство ще върне дългове на затворите за 8,5 млн. лв. и 1,5 млн. лв. за правна помощ. Пари ще получат още Министерството на здравеопазването, на младежта и спорта, околната среда и водите и на външните работи. Общата сума, която те ще си разделят, е 16,235 млн. лв. Кабинетът планира отделно да даде пари и на Държавен фонд „Земеделие" - 15 млн. лв. Парите са за финансиране на тютюнопроизводителите и производителите на плодове и зеленчуци.


Пациентът - гражданин или идиот

Защо рецептата, вместо да те вдигне от кревата, те завива под юргана?
http://byrkanica.blogspot.com Румяна ПОПОВА

В тая държава няма здравна система. Има здравна схема! Тя е по-скрита и от ДС. И никой не знае къде отиват малкото здравни осигуровки. А те били задължителни. Не знам - като сме толкоз на върха на демокрацията, да има нещо задължително. Добре, де. Гражданинът е такъв само докато внася всякакъв вид осигуровки. Самият той не знае какво става с тях. До момента, когато стане пациент. Излиза, че пациентът е идиот в тази държава. Разликата от гражданин до пациент е огромна. Усеща се, когато станеш луд. Не разбираш от здравни пътеки. Щото пътеките са от пръст, пясък, асфалт или тротоарни плочки, А може да си минавал по някой сокак, като си ходил на работа. Нооо тогава си бил гражданин! Не разбираш защо не можеш да стигнеш до лекар специалист. По простата причина, че не разбираш защо няма направления. Не разбираш защо пък този специалист ти изкарва някаква болест, дето не се плаща по безплатна пътека от здравната каса. И също така - ама хич не ти е ясно - защо рецептата от петдесет лева, вместо да те вдигне от кревата, те завива под юргана. Не разбираш защо в другото здравно заведение си дал три лева и петдесет, за да ти хакнат една инжекция. Хич не ти е ясно кога се налага да плащаш за някои изследвания и кога - не. По причината е, че не разбираш от пакета услуги, които ти дава здравната каса. Сякаш вземаш пакет чушки. Ама люти. Не разбираш, когато ти сменят лекарствата. Те нали са безплатни! Нооо: щом ги сменяш, ставаш друг човек. В главата, краката, стомаха. И други безполезни органи. Не им разбираш, нали? Не разбираш как лекар може да ти предпише лекарства и да ти каже, че страничните ефекти или алергичните реакции са от горещото време. Вече си затъпял да разбереш, защото си пациент. Значи си идиот и не внасяш пари. Те и идиотите разбират от пари и най-вече, че ги няма техните пари. Да, всички един ден ставаме пациенти и... идиоти.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница