Законът за защита на класифицираната информация влезе в сила. Започна процесът по неговото прилагане



страница1/12
Дата03.12.2017
Размер3.45 Mb.
#35972
ТипЗакон
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12
ГЕОРГИ ЛУЛЧЕВ ПЕТРИШКИ

ЗАЩИТА НА КЛАСИФИЦИРАНАТА

ИНФОРМАЦИЯ
(ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ)

С О Ф И Я

2006

Законът за защита на класифицираната информация влезе в сила. Започна процесът по неговото прилагане.

Практическата реализация предизвика множество въпроси, отговорът на които не може да се открие в специализирана литература поради простото обстоятелство, че такава засега липсва. Основният проблем произтича от функционалния характер на Закона за защита на класифицираната информация, което се явява и основната пречка в скоро време да не се очаква специализирана литература, свързана с неговата проблематика.

Под нетрадиционната форма на въпроси и отговори изданието има за цел да запознае интересуващата се читателска аудитория с „тайните“, свързани със защитата на класифицираната информация.

Тази нетрадиционна форма на представяне на проблемите, свързани със защитата на класифицираната информация, авторът е избрал поради характера на проблематиката, залегнала в Закона за защита на класифицираната информация, правилника за неговото прилагане и наредбите, свързани с него.

Отговор намират преди всичко въпроси, с които се сблъсква в ежедневието всеки работещ в областта по защита на класифицираната информация и на които трябва да се даде отговор, за да се постигнат окончателните резултати - защитата на класифицираната информация в Република България от организационните единици.

Това е причината в тази книга (под формата на въпроси и отговори) да се разясняват проблемите, свързани със защитата на класифицираната информация. Предлаганото издание е първо по рода си. В него не е дадена универсална и пълна информация, въпреки че са включени проблеми от всички глави и раздели на Закона за защита на класифицираната информация, Правилника за прилагане на Закона за защита на класифицираната информация, както и наредбите, свързани с прилагането на правилата за защита на класифицираната информация. Всичко това доказва, че Законът за защита на класифицираната информация е един „отворен“ закон, който делегира правомощия на организационните единици да доуреждат с вътрешни правила въпросите, които законът делегира.

Проблемите, на които се дават отговори, по своя характер обясняват съдържанието на книгата. По някои от въпросите текстовете са допълнени с илюстрации, което придава на изданието характер на „настолен справочник“, който би трябвало да се намира „под ръка“ на всеки, който е ангажиран с изпълнението на функции, произтичащи от Закона за защита на класифицираната информация.

Тук е мястото да изкажа благодарност на рецензентите за компетентните препоръки, които направиха за подобряване на съдържанието.


ОТ АВТОРА

С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е
Предговор ....................................................................... 7

Приложно поле на закона за защита на

класифицираната информация................................... 9

Цел на Закона за защита на класифицираната

информация.................................................................. 9

Принципни положения на Закона за защита

на класифицираната информация............................ 13

Видове класифицирана информация....................... 14

Нива за класификация за сигурност....................... 18

Срокове за защита на класифицираната

информация................................................................ 21

Регистър на материали и документи съдържащи

класифицирана информация, представляваща

държавна и служебна тайна..................................... 23

Органи за защита на класифицираната

информация............................................................... 28

Персонална сигурност............................................... 76

Ред и места за извършване на специални медицински

и психологически изследвания.............................. 85

Персонална сигурност при

международни посещения....................................... 128

Документална сигурност......................................... 129

Физическа сигурност................................................ 154

Индустриална сигурност ......................................... 186

Сигурност на автоматизирани информационни

системи или мрежи................................................... 214

Криптографска сигурност...................................... 221

Предоставяне и обмен на класифицирана

информация между Република България и

други държави или международни

организации ............................................................... 286

Административно наказателни разпоредби......... 289

Дейности след влизане на закона в сила................ 299

Вместо заключение ................................................. 303



ПРЕДГОВОР
Прилагането на националната стратегия за защита на класифицираната информация като гаранция за националната сигурност и интересите на Република България, свързани с отбраната, външната политика и международните отношения в контекста на членството на страната в НАТО и ЕС, е от съществено значение за демократичното функциониране на държавата и гражданските институции. Значимостта на защитаваните национални интереси, необходимостта от адекватен и своевременен отговор на темповете и динамиката в процеса на развитие на обществените отношения в световен мащаб, определят приоритетите в дейността по осигуряване на ефективното функциониране и усъвършенстване на системата за защита на класифицираната информация.

В контекста на гореизложеното изданието „Въпроси и отговори по защитата на класифицираната информация“, съставено от Георги Лулчев Петришки, акцентира върху най-съществените проблемни аспекти и актуални въпроси в една относително нова за Република България сфера - защитата на класифицираната информация, като отчита значението Ј в новите глобални реалности на сигурността.

Изданието представлява успешен опит да бъдат обхванати проблемите, възникващи при и по повод прилагането на нормативната уредба в областта на защитата на класифицираната информация. Същевременно се надхвърля рамката на чисто теоретичното представяне на разглежданата проблематика, което отличава изданието с ценната практическа насоченост и по този начин предоставя в максимална степен информационна обезпеченост на възможно най-широк кръг от ползватели. Читателят може да намери отговори на редица въпроси: целите и принципните положения на Закона за защита на класифицираната информация, отделните видове класифицирана информация, нивата и сроковете на защита, отделните видове сигурност на класифицираната информация.

Появата на подобно специализирано издание е навременна и запълва необходимостта от практическо помагало в ежедневната работа на служителите, ангажирани със защитата на класифицираната информация. Като отчита натрупаната до момента практика по прилагането на Закона за защита на класифицираната информация и подзаконовите нормативни актове в тази област, изданието спомага за нейното унифициране.

Въпросите, които намират отговор в книгата, представляват, от една страна, база за точното прилагане на установените правила и стриктното изпълнение на поетите отговорности както от органите по защита на класифицираната информация, така и от всички правни субекти, а от друга страна, фундаментът, върху който може да продължи организационното и техническо адаптиране на новите принципи и изисквания в областта на защитата на класифицираната информация.

Книгата „Въпроси и отговори по защитата на класифицираната информация“ на Георги Лулчев Петришки е своеобразно предизвикателство както за по-тесния кръг от специалисти и експерти в областта на класифицираната информация, така и за всички, които динамичните обществени процеси в българското общество, в началото на 21 век, изправят пред необходимостта от задълбочено познаване на материята на защитата на класифицираната информация.

I. ПРИЛОЖНО ПОЛЕ НА ЗАКОНА ЗА ЗАЩИТА НА КЛАСИФИЦИРАНАТА ИНФОРМАЦИЯ
1. Какво урежда ЗЗКИ?

Обществените отношения, свързани със създаването, обработването и съхраняването на класифицирана информация, както и условията и реда за предоставяне на достъп до нея.



2. Що е класифицирана информация?

Класифицирана информация е информацията, представляваща държавна или служебна тайна, както и чуждестранната класифицирана информация.



3. По отношение на какви видове информация намират приложение правилата на ЗЗКИ?

ЗЗКИ се прилага по отношение на информация, представляваща държавна или служебна тайна.

ЗЗКИ се прилага и по отношение на чуждестранната класифицирана информация, доколкото влязъл в сила международен договор, по който Република България е страна, не предвижда друго.

ЗЗКИ се прилага и по отношение на класифицирана информация, предоставяна от международна организация, доколкото влязъл в сила договор, по който Република България е страна, не предвижда друго.


II. ЦЕЛ НА ЗЗКИ
4. Каква е целта на Закона за защита на класифицираната информация?

Защита на класифицираната информация от нерегламентиран достъп или опит за нерегламентиран достъп.



5. Какво представлява нерегламентираният достъп до класифицирана информация по смисъла на ЗЗКИ?

Според легалната дефиниция, установена в § 1, т. 6 от Допълнителните разпоредби на ЗЗКИ, „нерегламентиран достъп до класифицирана информация“ е разгласяване, злоупотреба, промяна, увреждане, предоставяне, унищожаване на класифицирана информация, както и всякакви други действия, водещи до нарушаване на защитата Ј или до загубване на такава информация. За нерегламентиран достъп се счита и всеки пропуск да се класифицира информация с поставяне на съответен гриф за сигурност или неправилното му определяне, както и всяко действие или бездействие, довело до узнаване от лице, което няма съответното разрешение или потвърждение за то-ва.



6. Що е „разгласяване на класифицирана информация“ като вид нерегламентиран достъп до класифицирана информация?

Под разгласяване на класифицирана информация, като вид нерегламентиран достъп до класифицирана информация, се разбира съобщаване и предоставяне на класифицирана информация на друго лице в нарушение на установения ред.



7. Що е „злоупотреба с класифицирана информация“ като вид нерегламентиран достъп до класифицирана информация?

Под злоупотреба с класифицирана информация, като вид нерегламентиран достъп до класифицирана информация, се разбира използването Ј без правно основание.



8. Що е „промяна на класифицирана информация“ като вид нерегламентиран достъп до класифицирана информация?

Промяна на класифицирана информация, като вид нерегламентиран достъп до класифицирана информация, представлява промяната на грифа за сигурност или неговото премахване, както и промяна на смисъла или съдържанието на информацията чрез поправки, заличаване, изтриване или повреждане на нейните физически носители.



9. Що е „увреждане на класифицирана информация“ като вид нерегламентиран достъп до класифицирана информация?

Под увреждане на класифицирана информация, като вид нерегламентиран достъп до класифицирана информация, се разбира изтриване, повреждане на физическите носители на информацията по начин, който не позволява да се разчете съдържанието.

10. Що е „нерегламентирано предоставяне на класифицирана информация“ като вид нерегламентиран достъп до класифицирана информация?

Под нерегламентирано предоставяне на класифицирана информация, като вид „нерегламентиран достъп до класифицирана информация“, се разбира предоставяне на класифицирана информация на лица, органи или чужди държави в нарушение на установения за това ред.

Нерегламентираното предоставяне на класифицирана информация може да се изразява в:

- предоставяне на класифицирана информация на лица, които нямат разрешен достъп до класифицирана информация (не притежават разрешения за достъп (удостоверения за сигурност, потвърждения, сертификати) и не са в кръга на лицата с достъп по право до класифицирана информация);

- предоставяне на класифицирана информация на лица, чието разрешение за достъп, удостоверение за сигурност, потвърждение или сертификат, не съответства на нивото на класификация на предоставяната информация;

- предоставяне на достъп до класифицирана информация на лица, които не са преминали обучение за работа с класифицирана информация.

- предоставяне на класифицирана информация в нарушение на принципа „необходимост да се знае“.

11. Що е „унищожаване на класифицирана информация“ като вид нерегламентиран достъп до класифицирана информация?

Под унищожаване на класифицирана информация, като вид нерегламентиран достъп до класифицирана информация, се разбира промяната на физическия носител така, че да не може да се чете и от него да не може да се извлече остатъчна информация.



За унищожаване на класифицирана информация се счита и безвъзвратното изгубване на материал, съдържащ класифицирана информация, по смисъла на § 1, т. 4 от Допълнителните разпоредби на ППЗЗКИ.

12. Що е „нарушаване на защитата на класифицирана информация“ като вид нерегламентиран достъп до класифицирана информация?

Нарушение на защитата на класифицираната информация, като вид нерегламентиран достъп до класифицирана информация, има при създаване, обработване, съхраняване и предоставяне на класифицирана информация в нарушение с установения режим за защита в закона и подзаконовите нормативни актове по неговото прилагане.



13. Що е „загубване на класифицирана информация“ като вид нерегламентиран достъп до класифицирана информация?

Загубване на класифицирана информация, като вид нерегламентиран достъп до класифицирана информация, има при смяна на лицето, упълномощено да я пренася, съхранява или пази, с друго лице, което няма тези пълномощия.



14. Що е „пропуск да се класифицира“ информацията като вид нерегламентиран достъп до класифицирана информация?

Пропуск да се класифицира информация, като вид нерегламентиран достъп до класифицирана информация, е налице, когато не е поставен гриф за сигурност на съответния носител на информацията.



15. Що е „неправилно определяне грифа за сигурност“ на класифицирана информация като вид нерегламентиран достъп до класифицирана информация?

Неправилно определяне на грифа за сигурност на класифицирана информация, като вид нерегламентиран достъп до класифицирана информация, има в случаите, когато определения гриф за сигурност не съответства на съдържанието на информацията.


16. Що е „узнаване от лице, което няма съответното разрешение или потвърждение за достъп до класифицирана информация“ като вид нерегламентиран достъп до класифицирана информация?

Узнаване от лице, което няма съответното разрешение или потвърждение за достъп до класифицирана информация, като вид нерегламентиран достъп до класифицирана информация, има в случаите, когато:

- на лице с разрешение за достъп или потвърждение за съответно ниво на класификация е предоставена информация с по-високо ниво на класификация, отколкото е неговото разрешение или потвърждение за достъп до класифицирана информация;

- на лице без разрешение за достъп или потвърждение за достъп е предоставена класифицирана информация.


III. ПРИНЦИПНИ ПОЛОЖЕНИЯ НА ЗЗКИ
17. Кой е основополагащият принцип за предоставяне на класифицирана информация на лица?

Класифицирана информация се предоставя само на лица, получили разрешение за достъп, при спазване на принципа „необходимост да се знае“.



18. Какви функции изпълнява принципът „необходимост да се знае“?

Функциите на принципа „необходимост да се знае“ се заключават в:

- ограничаване достъпа само до определена класифицирана информация;

- ограничаване достъпа само за лица, чиито служебни задължения налагат това;

- ограничаване достъпа само за лица, на които са възложени конкретни задачи, налагащи такъв достъп.

19. Кои други принципи се прилагат в Закона за защита на класифицираната информация?

Контекстно приложение намират принципите:

- осигуряване еднаква защита на класифицираната информация независимо къде и от кого се съхранява - аргумент от правомощията на ДКСИ по чл. 8, т. 2 ЗЗКИ;

- предоставяне достъп до класифицирана информация след извършено проучване за надеждност на лицето (изключения са хипотезите на достъп по право по силата на заемано служебно положение);

- принцип на отчетност - на този принцип се подчинява цялостната регламентация на документалната сигурност на класифицираната информация;

- да се знае само колкото е необходимо за изпълнение на преките служебни задължения, контекстно формулиран принцип;

- непрекъснато проследяване движението на класифицираната информация, контекстно формулиран принцип;

- да се държи информация само колкото е необходимо за изпълнение на преките служебни задължения, контекстно формулиран принцип.


IV. ВИДОВЕ КЛАСИФИЦИРАНА ИНФОРМАЦИЯ
20. Що е държавна тайна?

Държавна тайна е информацията, определена в списъка по приложение № 1 към чл. 25 от ЗЗКИ, нерегламентираният достъп до която би създал опасност за или би увредил интересите на Република България, свързани с националната сигурност, отбраната, външната политика или защитата на конституционно установения ред.



21. Къде е регламентирана държавната тайна като вид класифицирана информация?

Държавната тайна е регламентирана в Закона за защита на класифицираната информация.



22. Каква информация може да се класифицира като държавна тайна?

Категориите информация, които могат да представляват държавна тайна, са изчерпателно изброени в Списъка на категориите информация, подлежаща на класификация като държавна тайна (Приложение № 1 към чл. 25 от ЗЗКИ). Информация, която не попада в някоя от изброените в списъка категории, не може да представлява държавна тайна по смисъла на ЗЗКИ.



23. Какво включва държавната тайна?

Държавната тайна включва информация, свързана с отбраната на страната; информация, свързана с външната политика и вътрешната сигурност на страната, както и информация, свързана с икономическата сигурност на страната.



24. Необходимо ли е ръководителят на организационната единица да определи списък на категориите информация, подлежащи на класификация като държавна тайна за сферата на дейност на организационната единица?

Обхватът на категориите информация, която може да представлява държавна тайна, е нормативно определен в списъка по приложение № 1 към чл. 25 от ЗЗКИ. Поради това не е предвидена възможност ръководителят на организационната единица да определя списък на категориите информация, подлежащи на класификация като държавна тайна за сферата на дейност на организационната единица.



25. Достатъчно основание ли е попадането на конкретна информация в Списъка на категориите информация, подлежаща на класификация като държавна тайна (Приложение № 1 към чл. 25 от ЗЗКИ, за класифицирането Ј като държавна тайна?

Формалното попадане на определена информация в списъка по Приложение № 1 към чл. 25 от ЗЗКИ не е достатъчно основание за класифицирането на съответната информация като държавна тайна. Във всеки конкретен случай следва да се преценява дали вследствие на нерегламентирания достъп до информацията могат да се поставят в опасност или да се увредят интересите на Република България, свързани с националната сигурност, отбраната, външната политика или защитата на конституционно установения ред.


26. Що е служебна тайна?

Служебна тайна е информацията, създавана или съхранявана от държавните органи или органите на местното самоуправление, която не е държавна тайна, нерегламентираният достъп до която би се отразил неблагоприятно на интересите на държавата или би увредил друг правно защитен интерес.



27. Как се определя служебната тайна?

Информацията, подлежаща на класификация като служебна тайна, се определя със закон. Разпоредбата на чл. 26,


ал. 2 от ЗЗКИ, която установява това правило, не визира специален закон за служебната тайна, а има предвид законите, регламентиращи дейността на организационните единици, в които се съдържа определяне на категории информация като служебна тайна.

28. Кои са правните субекти, които могат да създават служебна тайна?

Служебна тайна могат да създават държавните органи, органите на местното самоуправление и търговските дружества с над 51 на сто държавно участие. Други правни субекти, извън изрично посочените от ЗЗКИ и подзаконовите актове по неговото прилагане, не могат да създават класифицирана информация, представляваща служебна тайна.



29. Кой може да съхранява класифицирана информация, представляваща служебна тайна?

Служебна тайна съхраняват всички организационни единици, в които се създава такъв вид класифицирана информация. Служебна тайна могат да съхраняват и други организационни единици, получили по законоустановения ред такава информация.



30. Какви са условията за определяне списъка на категориите информация, подлежаща на класификация като служебна тайна в организационната единица?

За определяне списъка на категориите информация, подлежаща на класификация като служебна тайна в организационната единица, е необходимо наличието на следните условия:

- организационната единица да е сред правните субекти, които могат да създават служебна тайна;

- да е предвидена със закон възможността определена информация да представлява служебна тайна.



31. Къде са определени редът и начинът за обявяване списъка за служебната тайна за организационната единица?

Редът и начинът за обявяване на списъка се определят в Правилника за прилагане на Закона за защита на класифицираната информация.



32. Какъв е редът за определяне списъка на категориите информация, подлежаща на класификация като служебната тайна за сферата на дейност на организационната единица?

Ръководителят на съответната организационна единица в рамките на закона обявява списък на категориите информация за сферата на дейност на организационната единица.



33. Кой обявява списъка на категориите информация, подлежаща на класификация като служебна тайна?

Ръководителят на организационната единица обявява със заповед списъка на категориите информация, подлежащи на класификация като служебна тайна за сферата на дейност на организационната единица.



34. Кой обявява списъка на категориите информация, представляваща служебна тайна в търговски дружества с повече от 51 на сто държавно участие?

Ръководител на държавен орган, управляващ правата на собственост на държавата в организационни единици - търговски дружества с повече от 51 на сто държавно участие, обявява със заповед списъка на категориите класифицирана информация, съставляваща служебна тайна за отрасъла, подотрасъла или търговската дейност.



35. С какъв акт се обявяват категориите информация, подлежаща на класификация като служебна тайна в организационната единица?

Категориите информация, подлежаща на класификация като служебна тайна в организационната единица, се обявяват в списък със заповед на ръководителя на организационната единица.



36. Какво съдържа списъкът на категориите информация, подлежаща на класификация като служебна тайна в организационната единица?

Списъкът съдържа само категории информация, създавана, обработвана и съхранявана в организационната единица, съгласно чл. 26 ЗЗКИ, определени като тайна в специални закони.



37. Какъв може да е обхватът на списъка на категориите информация, подлежаща на класификация като служебна тайна в организационната единица?

Обхватът на списъка на категориите информация, подлежаща на класификация като служебна тайна за сферата на дейност на организационната единица, може да е по-тесен от предвидения в специалните закони.



38. Какъв е списъкът на категориите информация, подлежаща на класификация като служебната тайна за сферата на дейност на организационната единица?

Списъкът на категориите информация, подлежаща на класификация като служебна тайна, е публичен.



39. Що е чуждестранна класифицирана информация?

Чуждестранна класифицирана информация е класифицираната информация, предоставена от друга държава или международна организация по силата на международен договор, по който Република България е страна.


Каталог: users -> files
files -> Списък на публикациите на ст н. с. І ст дтн инж. Оханес Сантурджян до края на 2010
files -> Автобиография професор Атанас Дерменджиев
files -> С п и с ъ к №1 на научните доклади и публикации на
files -> Иформация за публикациите (2000–2010 г.) На доц. Д-р алберт бенбасат монографии, учебници, студии и др
files -> Конкурс за редовен асистент по "Персийска литература и култура" в су "Св. Климент Охридски", където постъпва на работа в Центъра за източни езици и култури към Факултета по класически и нови филологии
files -> Богомил николов
files -> Биография На член кореспондент проф д-р Владимир Атанасов Овчаров Адрес: Катедра по анатомия и хистология, Медицински факултет, Медицински
files -> Сп и с ъ к на публикациите на проф дин Казимир Попконстантинов награди
files -> Книга за учителя на първа група в детската градина : Ч. 1 / Под ред на Елка Петрова. София : Нар просв., 1984 Ч. Надежда Витанова и др.; Под ред на Елка Петрова
files -> Д ф н донка петканова I. Книги Дамаскините в българската литература


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница