Закрила този раздел се отнася до



страница1/4
Дата24.10.2018
Размер0.66 Mb.
#95612
  1   2   3   4

group 1200

ЗАКРИЛА


ТОЗИ РАЗДЕЛ СЕ ОТНАСЯ ДО:

      • Механизми за координиране на дейностите по закрила

      • Участници от приемащата държава (персонал и ръководство), ангажирани с целенасочени дейности по закрила, включително правителства (и по-конкретно министерствата на вътрешните работи, на правосъдието, отбраната, насърчаването на семейството, жените и децата, социалното развитие и др.), националните и местни полицейски органи, представители на съдебната власт и правни асоциации, участници, ангажирани в областта на традиционната право, лидери на общностите и граждански групи за защита правата на човека и други групи за закрила

      • Специалисти от ООН и системата на МНПО, ангажирани със специализирана закрила, които биват мобилизирани при извънредни ситуации за целево програмиране на дейности за закрила

      • Местни комитети и групи в общността (напр. групи за жени, юноши/младежи, възрастни хора и др.), имащи отношение към закрилата


group 1198group 1191Защо противодействието на насилието, основано на пола е от решаващо значение за сектор „Закрила”
Въоръжените конфликти, природните бедствия и други хуманитарни кризи засилват нуждата от закрила при всички хора. Нараства рискът от прояви на различни форми на насилие, основано на пола (НОП). Сред факторите, допринасящи за повишаване на риска са: загубата на дом, въоръжени нападения и насилие; разделяне на семейства; провалът на механизмите за закрила на семейството и общността; произволно лишаване от земя, дом или друго имущество; маргинализиране; дискриминация и враждебност в нова среда; излагане на риск от противопехотни мини или взривни военни остатъци; трайно неравенство между половете; липса на противодействие срещу НОП преди настъпване на критичната ситуация.
Хуманитарните ситуации водят до засилване честота и степента на НОП срещу жени, деца и други групи в риск1, които често са изправени пред по-големи затруднения при предявяване на правата си. По-слабата социална и правна закрила допринася за усещане за безнаказаност на извършителите и засилва вероятността преживелите насилие да не потърсят грижа и подкрепа.

Разселването, независимо дали в градски райони, неформални места за заселване, приемни общности или лагери, също създава нови рискове, които на свой ред може да доведат до риск от НОП:



group 1188group 1186ТАБЛИЦА С ОБОБЩЕНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРИОРИТЕТНИТЕ ДЕЙСТВИЯ
group 1165group 1063group 1050group 1036group 1184PAPRATRT2:3G: GUUIDIADNANCECE

241


group 1021


group 1019u В случай че разселените лица са изгубили документите си, те биха имали затруднения да докажат самоличността си, което от своя страна би затруднило достъпа им до хуманитарна помощ.



u Възможно е приемащите власти да не познават в детайли националното и международно право, свързано с предоставянето на услуги и подкрепа на бежанци. Самостоятелно заселилите се в градове бежанци може да имат още по-ограничен достъп до подкрепа в сравнение с настанените в лагери.

u Отрицателните нагласи към вътрешно разселените лица/бежанци от страна на приемащата общност може да засили риска от насилие, експлоатация и злоупотреба.

u Разполагането на бежанските лагери в прекалена близост до границите може да създаде възможност за извършване на похищения от страна на въоръжени групи, идващи от държавата на произход.

u Хуманитарни агенции, които са разположени в отдалечени райони може да срещат затруднения при намиране на достатъчен брой обучен персонал, който да работи за посрещане потребностите на преживелите насилие.
Осигуряването на закрила е грижа на всички ангажирани с хуманитарна дейност. Но ангажираните с оперативни дейности, свързани с основни проблеми на закрилата играят много важна роля при предприемане на действия по произтичащи от НОП проблеми с осигуряването на безопасност и правосъдие в извънредни ситуации. В настоящия раздел са изложени отговорностите на служители, специализирани в осигуряване на закрила при НОП, ангажирани за целенасочени или „самостоятелни“ действия за закрила по време на хуманитарна криза. Въпросните дейности по осигуряване на закрила и съответните препоръки за превенция на НОП и ограничаване на вредите са групирани в четири основни области на целенасочена работа на сектор „Зкрила”. Специализираните в осигуряване на закрила организации могат:
u да направят необходимото, така че всички дейности по мониторинг на закрилата да включват проучване на проблеми със сигурността, които биха могли да повишат риска от НОП. Необходимо е също така да осигурят тясно сътрудничество със специалисти в областта на НОП при провеждане на всякакви дейности по мониторинг на закрилата, конкретно насочени към инциденти с НОП.

u да прилагат стратегии в закрила на изложените на риск от НОП в рамките на процеса на документиране, изготвяне на профил и регистриране.

u да повишат сигурността като изградят капацитета на представителите на секторите за сигурност и правосъдие на национално и местно ниво с цел, превенция, ограничаване на вредите и предприемане на действия срещу НОП.

u да насърчат достъпа до правосъдие като се застъпват за прилагане на закони и политики, предотвратяващи НОП и гарантиращи грижа и закрила на преживелите насилие.

Предприетите от сектор „Закрила” действия с оглед превенция и реакция на НОП трябва да бъдат съгласувани със специалисти в областта на НОП и с представители на други хуманитарни сектори. Ангажираните с осигуряване на закрила трябва да координират действията си, където е възможно, и с партньори, работещи в областта на равенството между половете, психичното здраве и психосоциалната помощ (ПЗПП), ХИВ, въпроси, свързани с възрастта и околната среда. (Вж. „Координация“ по-долу.)




Каталог: wp-content -> uploads -> 2018
2018 -> Монтанска област дата/период Времетраене Населено място Засегнат район /улици, квартал, упи, пи
2018 -> И н т е р п р о д ж е к т e о о д
2018 -> С т а н о в и щ е от подп доц д-р инж. Станчо Георгиев Станчев
2018 -> Великден в малта директен полет от София 06. 04 – 09. 04. 2018
2018 -> O nastavnom programu za osmi razred osnovnog obrazovanja I vaspitanja
2018 -> Област Монтана Дата/период Времетраене Населено място Засегнат район /улици, квартал, упи, пи
2018 -> 1. Хомеостаза. Нервни и хуморални механизми на телесната хомеостаза. Видове регулаторни системи
2018 -> Почивка в кампания 2018 Бая Домиция, Неапол Giulivo 4
2018 -> Конкурс за детска рисунка 17. 30, Народно читалище „Съгласие 1862" фоайе Вечерен бал с маски 19. 00, зала „Съвременност" в Културно-информационен център „Безистен"


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница