Заседание 14 септември 2009 B7-0203/09 въпроси за устен отговор



Дата23.10.2018
Размер363.47 Kb.
#94255

ЕВРОПЕЙСКИ ПАРЛАМЕНТ

2009



2014

Документ за разглеждане в заседание

14 септември 2009 B7-0203/09



ВЪПРОСИ ЗА УСТЕН ОТГОВОР

В съответствие с член 116 от Правилника за дейността


заВРЕМЕ ЗА ВЪПРОСИ

на 15 и 16 Септември 2009



1. Въпрос от Marian Harkin (H-0259/09)


Относно: Хуманното отношение към животните
Като се има предвид, че хуманното отношение към животните е един от приоритетите на шведското председателство и като се има предвид, че страни като Ирландия вече успешно са приложили схеми за хуманно отношение към животните по отношение на транспортирането на живи животни, в това число Схемата за хуманно отношение към кравите с бозаещи телета, с която се гарантира, че отбитите ни животни за износ са по-силни и по-добре подготвени, за да издържат пътуването, дали шведското председателство планира да вземе предвид подобни схеми за транспортиране на живи животни с цел гарантиране постигането на баланс между устойчивия износ на живи животни и запазването на хуманното отношение към животните във всяко едно ново законодателство? Освен това, като се има предвид, че Ирландия е островна нация и разчита сериозно на износната търговия с отбити животни, дали шведското председателство има някакви предложения, които биха възпрепятствали тази жизненоважна за Ирландия търговия?
14.07.2009

en

2. Въпрос от Claude Moraes (H-0262/09)
Относно: Трафик на деца в ЕС
Публикуван през м. юли доклад на Агенцията за основните права подчертава сериозността на проблема с трафика на деца в ЕС. Много деца стават жертва на трафик в рамките на ЕС с цел сексуална експлоатация, принудителен труд, осиновяване и отнемане на телесни органи.
Приветствам включването на трафика на хора като приоритетен въпрос в работната програма на шведското председателство. Ще бъдат ли разгледани някакви конкретни предложения във връзка с трафика на деца, както препоръчва Агенцията за основните права?

14.07.2009

en

3. Въпрос от Mairead McGuinness (H-0264/09)
Относно: Послание за срещата на високо равнище на ФАО
Какво послание ще отправи Съвета от името на ЕС на предстоящата среща на Организацията по прехрана и земеделие към Организацията на обединените нации (ФАО)?

21.07.2009

en

4. Въпрос от Rodi Kratsa-Tsagaropoulou (H-0267/09)
Относно: Пакт за стабилност и развитие
През юни Европейският съвет потвърди ангажимента си за стабилни публични финанси и за пакта за стабилност и развитие. Въпреки това се очаква около 20 държави-членки да подлежат на процедурата при прекомерен дефицит до края на годината. Какви инициативи ще предприеме председателството, за да постигне целта си за правилно и отговорно прилагане на пакта за стабилност и къде открива досегашните трудности при прилагането му? Счита ли, че кризата налага преразглеждане на пакта или реформата, одобрена през 2005 г., е достатъчна пактът да бъде спазван и ефективен при сегашните условия? Каква стратегия за изход и стратегия за намаляване на публичния дефицит предпочита и каква програма за изпълняване на подобна стратегия? Счита ли, че 2010 г. следва да бъде година на фискална консолидация и дисциплина или известна степен на гъвкавост следва да бъде запазена в публичните финанси, по-специално предвид прогнозите за намаляваща заетост?

27.07.2009

el

5. Въпрос от Seán Kelly (H-0270/09)
Относно: Мерки на ЕС за борба с безработицата
Неотдавнашно изследване на Евробарометър сочи, че докато 72% от гражданите на Европейския съюз казват, че ЕС „играе положителна роля при създаването на нови работни места и борбата с безработицата“, не повече от една трета от участниците са чували за средствата на ЕС за борба с безработицата, като например Европейския социален фонд и Европейския фонд за приспособяване към глобализацията. Предприемат ли се достатъчно мерки за повишаване на осведомеността на гражданите относно тези ключови инструменти?

28.07.2009

en

6. Въпрос от Bernd Posselt (H-0271/09)
Относно: Информация за Чечения
Какви действия предприема Съветът, за да гарантира, че след убийството на активистката в областта на правата на човека и мира Наталия Естемирова и последвалото закриване на бюрото на организацията „Мемориал” в Чечения, положението с правата на човека там ще продължи да се наблюдава? Какво е становището на Съвета относно идеята да се открие бюро на ЕС в Грозни или в непосредствена близост до Чечения, което да изпълнява тази функция, или най-малкото да се изпрати временна мисия в тази страна?

29.07.2009

de

7. Въпрос от Nikolaos Chountis (H-0273/09)
Относно: Разрешение на турското правителство за провеждане на проучвания за въглеводородни ресурси в рамките на изключителните икономически зони (ИИЗ) на държавите-членки на ЕС
Турското правителство е предоставило разрешение на петролната компания "ТРАО"да осъществява проучвания за въглеводородни ресурси в райони, включени в изключителните икономически зони (ИИЗ) на Гърция и Кипър. Тези действия представляват продължение на предишни заплахи, отправяни от Турция към Република Кипър, за да не пристъпи последната към експлоатация на ИИЗ, и поради които тя бе принудена да упражни правото си на вето спрямо отварянето на глава "Енергетика". Като се има предвид, че съществува опасност горепосоченото решение на турското правителство да предизвика взривоопасна атмосфера в отношенията на Турция с държави-членки на Европейския съюз, може ли Съветът да отговори:
Към какви преки действия ще пристъпи, за да отмени турското правителство решението си за петролни проучвания в ИИЗ на държави-членки на ЕС? Какви мерки предприема, за да гарантира прилагането от страна на Турция спрямо Кипър на Допълнителния протокол към Споразумението от Анкара и признаването на правото на Кипър на ИИЗ? Кога се очаква Турция да приеме Конвенцията по морско право, която представлява достижение на общностното право?

29.07.2009

el

8. Въпрос от Liam Aylward (H-0278/09)
Относно: Политиката на ЕС в Бирма
Може ли Европейският съвет да направи изявление относно политиката на Европейския съюз спрямо Бирма и да представи предприетите от Европейския съюз мерки за подпомагане на освобождаването на Аун Сан Су Чи, която е задържана там от 1990 г.?

28.08.2009

ga

9. Въпрос от Brian Crowley (H-0280/09)
Относно: Установяване на по-тесни връзки между ЕС и САЩ
Може ли Европейският съвет да посочи инициативите, които осъществява с цел изграждане на по-тесни политически и икономически връзки между Европейския съюз и Съединените американски щати?

28.08.2009

en

10. Въпрос от Pat the Cope Gallagher (H-0282/09)
Относно: Насърчаване на мира в Близкия изток
Може ли Европейският съвет да направи изявление относно инициативите, които той предприема с цел подпомагане на мира и помирението между народите на Палестина и Израел?

28.08.2009

ga

11. Въпрос от Georgios Toussas (H-0284/09)
Относно: Престъпната политика, провеждана срещу палестинския народ, продължава
Неотдавна започнатата варварска война от страна на Израел срещу палестинския народ, разширяването на колониите, "стената на срама", която разделя Източен Йерусалим и Западния бряг и продължаването на убийственото ембарго по ивицата Газа влошават още повече ужасяващите условия на живот на палестинския народ. С политиката си за "нов Близък Изток" ЕС и САЩ предоставят покритие на израелското варварство. Недопустимо е Народният фронт за освобождение на Палестина (НФОП), който се бори за правата на палестинския народ, да бъде вписан в списъка на т.нар. "терористични организации" въз основа на неоснователни и измислени твърдения.
Съветът осъжда ли разделящата стена на срама, колонизирането от страна на Израел на палестински територии и продължаващото ембарго в ивицата Газа? Признава ли неотменимото право на палестинския народ да създаде на териториите, получени през 1967 г., независима и обединена Палестинска държава със столица Източен Йерусалим, суверенна в територията и границите си? Възнамерява ли да извади Народния фронт за освобождение на Палестина от списъка на т.нар. терористични организации и да премахне целия този списък?

28.08.2009

el

12. Въпрос от Jim Higgins (H-0286/09)
Относно: Загриженост относно Иран/Ирак
Загрижен ли е Съветът от факта, че полицейските сили на Ирак са навлезли в лагера Ашраф и че многобройни бежанци са били убити и ранени, че 36 задържани в момента са под арест и провеждат гладна стачка и иракските власти са пренебрегнали разпорежданията за тяхното освобождаване, и счита ли Съветът, че наскоро проведените избори в Иран са проведени по прозрачен и демократичен начин? Смята ли Съветът, че следва да бъдат проведени нови избори, които да бъдат наблюдавани съвместно от Организацията на обединените нации и Европейския съюз, и в случай на отказ да бъдат проведени такива избори, следва ли да бъдат наложени санкции?

31.08.2009

en

13. Въпрос от Athanasios Pafilis (H-0287/09)
Относно: Криминализиране на комунистическата идеология в Литва
На 9 юни литовският парламент одобри първоначално изменения на Наказателния кодекс, в съответствие с които се наказват с лишаване от свобода за срок до три години "пропагандирането, отричането или оневиняването на извършения от комунизма и фашизма геноцид", а също така и "публичните клевети по адрес на членовете на движението за освобождение на Литва, което за периода 1944-1953 г. е водило борба срещу съветската окупация". Тези разпоредби целят да укрепят и с наказателноправни мерки фалшификацията на историята, исторически неоправданото поставяне на знак на равенство между комунизма и фашизма. Налагат признаването на фашистите, сътрудничили с нацистите в Литва, които са отговорни за престъпления срещу човечеството. Обявяват комунистическата идеология за престъпна, възпрепятстват и наказват с лишаване от свобода свободата на словото и различните разбирания за историята.
Каква е позицията на Съвета по отношение на възстановяването - и най-вече посредством налагането на наказателни санкции срещу инакомислещите - на фашизма и на нацизма, на забраната на свободата на словото и на обявяването на комунистическата идеология за престъпна в редица държави-членки на ЕС, и по-специално в Балтийските държави, в които комунистическите партии са забранени, а техните кадри, наред с други антифашисти-демократи, са подложени на преследвания?

31.08.2009

el

14. Въпрос от Tadeusz Zwiefka (H-0290/09)
Относно: Резултат от второто заседание на подкомитета ЕС-Египет относно "Политически въпроси: права на човека и демокрация - международни и регионални въпроси", проведено на 7-8 юли 2009 г. във връзка с "Аl-Manar TV"
Излъчването на програмата на обявения извън закона терористичен канал „Al-Manar TV“ в Европа от египетския доставчик на сателитни услуги Nilesat продължава да бъде в разрез с Плана за действие ЕС–Египет и представлява заплаха за сигурността в Европа под формата на процес на радикализация. В отговора на Комисията на въпрос H-0011/09 беше заявено, че съвместният подкомитет по политически въпроси с Египет е „подходящият механизъм“, чрез който да се повдигне въпросът за излъчването на „Al-Manar TV“ от Nilesat. Беше ли включил Съветът въпроса относно излъчването на „Al-Manar TV“ от Nilesat в дневния ред на второто заседание на подкомитета ЕС–Египет относно „Политически въпроси: права на човека и демокрация – международни и регионални въпроси“, проведено на 7–8 юли 2009 г.? Би ли могъл Съветът да посочи какви ангажименти бяха поети от Египет за прекратяване на излъчването на „Al-Manar TV“ от Nilesat?

01.09.2009

pl

15. Въпрос от Ryszard Czarnecki (H-0292/09)
Относно: Положението в Пакистан
Понастоящем в Пакистан официално управлява цивилно правителство. Съветът счита ли, че цивилното правителство контролира напълно положението в Пакистан или Съветът е на мнение, че така както и в миналото в действителност пакистанската армия е на власт в тази страна?
01.09.2009

pl

16. Въпрос от Hans-Peter Martin (H-0295/09)
Относно: Инициативи на шведското председателство на Съвета за по-голяма прозрачност
В Решение на Съвета от 15 септември 2006 г. за приемане на Правилник на дейността на Съвета (ОВ L 285 от 16.10.2006 г., стр.47) Европейският съвет заявява, че е важно „да се даде пряка възможност на гражданите да получат повече информация относно дейността на Европейския съюз, и най-вече чрез повече откритост и прозрачност” и че това е „особено важно, когато Съветът приема законодателни актове в рамките на процедурата за съвместно вземане на решения”.
При оценка на протоколите от заседанията на Съвета е видно, че общественото разглеждане на точките от дневния ред на заседанията във всички състави на Съвета (с изключение на „Образование, младеж и култура“ и „Земеделие и рибарство“) дори е намаляло през 2008 г. в сравнение с 2007 г. Така през 2008 г. в Съвета в състав министри на околната среда е проведено обществено разглеждане на 4 от 33 точки от дневния ред, като това означава двуцифрено намаление в сравнение с 2007 г. В също така важния Съвет по общи въпроси и външни отношения през 2008 г. е проведено обществено разглеждане само на една от 130 точки от дневния ред.
В кои области шведското представителство на Съвета планира конкретни инициативи, за да приложи решението на Съвета от 15 септември 2006 г. и известната шведска традиция за прозрачност?
Застъпва ли се шведското представителство на Съвета за това заседанията на Европейския съвет, включително обичайните работни закуски, обеди и вечери на равнище Съвет, да станат достъпни за обществеността?
Какви конкретни инициативи ще предприеме шведското представителство на Съвета, с цел да се провежда обществено разглеждане на точките от дневния ред на заседанията на Съвета?

01.09.2009

de

17. Въпрос от Czesław Adam Siekierski (H-0298/09)
Относно: Програма за разпределение на храни сред най-нуждаещите се в Общността
През март тази година Европейският парламент прие доклад за специално подпомагане на най-нуждаещите се лица в Общността под формата на програма за безплатно разпределение на храни. Бях убеден, че фактът, че Парламентът прие това становище с решително мнозинство, ще убеди председателството на Съюза, което по онова време се изпълняваше от Чехия, да възобнови разискванията и да постигне рационален компромис в Съвета. За съжаление моите надежди се оказаха напразни. Безпокои ме фактът, че също така Швеция, която понастоящем председателства работата на Съвета, не споменава изобщо за подновяване на работата над този проект, въпреки че не съществуват никакви противопоказания. Съветът възнамерява ли да поднови разискванията по тази толкова важна за милиони наши граждани програма?

01.09.2009

pl

18. Въпрос от Silvia-Adriana Ţicău (H-0300/09)
Относно: Насърчаване на ефективната от енергийна гледна точка икономика
Шведското председателство на Съвета на Европейския съюз обяви, че сред приоритетите му за периода юли-декември 2009 г. се нареждат икономическото възстановяване, увеличаването на степента на заетост на работната ръка и намаляване на емисиите на парникови газове. Тези въпроси на практика засягат живота на всеки европейски гражданин.

Увеличаването на енергийната ефективност и използването на енергия от възобновяеми източници през следващите години могат да доведат до разкриването на милиони работни места и да създадат предпоставки за устойчив икономически растеж, като същевременно предоставят на Европейския съюз предимства в областта на конкуренцията. Като имаме предвид горепосоченото, бих искала да попитам председателството на Съвета на Европейския съюз какви конкретни мерки има предвид, за да насърчи държавите-членки на Съюза да развиват мерки за стимулиране на инвестициите в енергийна ефективност и използването на възобновяеми енергийни източници, области, които могат да създадат работни места, да насърчат иновациите и да осигурят устойчиво икономическо развитие.



01.09.2009

ro

19. Въпрос от Kinga Gál (H-0302/09)
Относно: Свободно движение на официални представители на държава-членка
Европейският съюз създаде пространство на свободно движение на гражданите.
Отчита ли Съветът, че – независимо от основанието – на всеки официален представител – включително държавен глава – на някоя от държавите-членки може да бъде отказан достъп до територията на друга държава-членка?
Споделя ли Съветът становището, че отказът на достъп на официален представител на държава-членка – включително държавен глава – до територията на друга държава-членка въз основа на директивата за свободното движение на гражданите на ЕС или на друго правно основание представлява сериозно незачитане на европейските ценности?

01.09.2009

hu






Първа част (30 Минути)


20. Въпрос от Ilda Figueiredo (H-0277/09)


Относно: Опазване на промишленостите от сектора на текстила и облеклото в международната търговия
Сериозното положение, в което се намират промишленостите от сектора на текстила и облеклото в някои страни на Европейския съюз като например Португалия, изисква последователна и съгласувана стратегия от обществени политики, които имат за цел да подкрепят инвестирането в иновации, диверсификация, професионално обучение и преквалификация.
Но тези мерки предполагат също така в контекста на международната търговия да бъдат предприети необходимите действия за опазване на промишленостите на страните от Европейския съюз, преди всичко на най-чувствителните сектори каквито са текстилът и облеклото.
Какви мерки ще предприеме Комисията за опазване на сектора на текстила и облеклото в страните от Европейския съюз при сключването на нови споразумения за свободна търговия с трети държави, по-специално от Азия, като например Южна Корея?
Какви мерки ще предприеме Комисията, за да вземе под внимание необходимото и спешно регулиране на търговския пазар в световен план, а не единствено регулирането на финансовия пазар?

27.08.2009

pt

21. Въпрос от Brian Crowley (H-0281/09)
Относно: Приоритетите на ЕС по отношение на Междуправителствената конференция по изменението на климата
Какви ще бъдат специфичните приоритети на Европейския съюз в контекста на Междуправителствената конференция на ООН по изменението на климата, която ще се състои в Копенхаген през декември?

28.08.2009

en

22. Въпрос от Silvia-Adriana Ţicău (H-0301/09)
Относно: Мерки за стимулиране на инвестициите за увеличаване на енергийната ефективност и за използване на възобновяеми енергийни източници
Европейската агенция за околна среда представи неотдавна неокончателни данни за 2008 година относно намаляването на емисиите на парникови газове. Според предоставените данни, емисиите от ЕС-15 са спаднали с 1,3%, а тези на ЕС-27 - с 1,5% спрямо равнището от 2007 година, което представлява значителна стъпка с оглед постигането целите на Протокола от Киото за намаляване на емисиите на парникови газове до 2012 г. с 8 % спрямо референтната 1990 година.
Като имаме предвид, че намаляването на емисиите на CO2 се дължи основно на увеличаването на енергийната ефективност и на използването на възобновяеми източници на енергия в областта на транспорта и жилищата, както и в промишлените сектори, използващи интензивно енергия, бих искала да попитам Европейската комисия кои са конкретните мерки, които предвиждате, за да подкрепите държавите-членки да стимулират инвестициите в увеличаване на енергийната ефективност и използването на възобновяеми енергийни източници.

01.09.2009

ro




Втора част

(20 Минути За член на комисията)




Въпроси, отправени до посочените членове на Комисията за тази сесия




Г-н DE GUCHT
23. Въпрос от Czesław Adam Siekierski (H-0299/09)
Относно: Помощта за развитие в периода на криза
В настоящия период, когато се борим с икономическата криза, съществува ли реален шанс да бъдат създадени специални условия за държавите, които са най-засегнати от този проблем? Тук става дума преди всичко за най-бедните държави от третия свят. Във връзка с това възможно ли е увеличаване на помощите за развиващите се страни? Ако нашите собствени вътрешни проблеми, като например недостатъчният бюджет или може би твърде краткото време, не ни дават такава възможност, какво се прави за по-ускореното използване на средствата, които вече са разпределени за развиващите се страни? Моят въпрос засяга преди всичко улесняването на процедурата за увеличаване на тези средства.

01.09.2009

pl

24. Въпрос от Fiorello Provera (H-0289/09)
Относно: Демографски данни и политика на развитие в Африка
Съгласно проучване на Организацията на обединените нации населението на африканския континент би могло да се удвои до 2050 г., като достигне два милиарда жители. Към тази година населението на Африка ще бъде двойно по-голямо в сравнение с населението на европейския континент. Средният коефициент на плодовитост на африканските жени е пет деца, в сравнение с 1,7 деца в Далечния изток и 1,47 деца в Европейския съюз.
Какви мерки възнамерява да предложи Комисията, включително във връзка с дългосрочните политики в областта на имиграцията и околната среда, за да адаптира политиките в областта на външните работи и сътрудничеството за развитие към тези данни?

01.09.2009

it



Г-жа ASHTON
25. Въпрос от Jim Higgins (H-0274/09)
Относно: преустановяването на преговорите по Споразумението за свободна търговия между ЕС и Колумбия
Въз основа на конкретни доказателства относно продължаването на убийствата на профсъюзни активисти в Колумбия и по-специално, въз основа на факта, че от 2008 г. се наблюдава увеличаване на тези убийствата с 25%, дали Комисията е готова да препоръча прекратяването на преговорите по Споразумението за свободна търговия между ЕС и Колумбия?

21.08.2009

en

26. Въпрос от Georgios Papastamkos (H-0261/09)
Относно: Възстановяване на международната търговия
Темпът на развитие на международната търговия отбеляза значителен спад през 2008 г. и това обемно свиване продължи и през 2009 г., като надхвърли многократно спада на самата икономическа активност. Европейският съвет (Брюксел, 19-20 март 2009 г.), „като признава, че свободната и справедлива търговия е ключов елемент за възстановяването в световен мащаб”, поиска „бързо приключване на двустранните търговски преговори и на преговорите в рамките на СТО по Програмата за развитие от Доха”.
Би ли могла Комисията да ме уведоми:
Какви инициативи е поела за финансиране на търговията? На какъв етап се намират преговорите по търговски споразумения и как се очаква да се увеличат външните търговски потоци на ЕС?

14.07.2009

el

27. Въпрос от Claude Moraes (H-0263/09)
Относно: Преговорите за Споразумение за икономическо партньорство между ЕС и Западна Африка
За какъв напредък може да докладва Комисията по отношение на преговорите с държавите от Западна Африка за бъдещо споразумение за икономическо партньорство с този регион?
По какъв начин приоритетите на ЕС за развитие са включени в преговорите и какви уверения може да предостави Комисията, че потребностите за развитие на западноафриканските държави ще бъдат защитени?

14.07.2009

en

28. Въпрос от Liam Aylward (H-0279/09)
Относно: Продажба на европейски продукти от говеждо и агнешко месо
Какви мерки предприема Европейският съюз за подпомагане на продажбата на европейски продукти от говеждо и агнешко месо в трети страни? Възнамерява ли Европейската комисия да представи нови инициативи за подпомагане на този процес?

28.08.2009

ga



Г-н DIMAS
29. Въпрос от Bernd Posselt (H-0272/09)
Относно: Въздействието върху околната среда на мините за добив на кафяви

По какъв начин Комисията оценява въздействието върху околната среда на открития добив на кафяви въглища, съответно на работещите с кафяви въглища електрически централи, в Чешката република и в Централна Германия, и как Комисията оценява изпълнението на плановете за извеждане от експлоатация и възстановяване - включително от гледна точка на сигурността?



29.07.2009

de

30. Въпрос от Pat the Cope Gallagher (H-0283/09)
Относно: Поощряване на по-чисти технологии
Какви инициативи предприема понастоящем ЕС за насърчаване на по-широка употреба на по-нови и по-чисти технологии, с цел постигане на целите на ЕС, свързани с изменението на климата?

28.08.2009

ga

31. Въпрос от Georgios Toussas (H-0285/09)
Относно: Опустошителни пожари в североизточната част на Атика, Китерон и Евия
Пожарите, които опустошиха североизточната част на Атика, Китерон, Евия и други райони на страната, причинявайки неоценими щети, са резултат от подпалваческата политика на ЕС и на редуващите се правителства на Нова демокрация и Пасок в страната ни, с цел земята, горите и планините да бъдат стоки в капиталистическата икономика. Тази изключително опасна политика е оръжие в ръката на подпалвачите, които, както показват събитията и според обвиненията на жителите на опустошените от пожари райони, и този път са действали по план. Острият недостиг на специализирани пожарникари за борба с горските пожари и на наземни и въздушни ресурси и липсата на план за предотвратяване и потушаване на пожарите са резултат от преднамерената политика на последователните правителства на Нова демокрация и Пасок. Възнамерява ли Комисията да финансира мерки за регистриране на щетите и за компенсиране на семействата с ниски доходи, които се занимават със земеделие и животновъдство, засегнати от пожарите, за повторно залесяване на опожарените площи и укрепването на механизмите за опазване на горите и борба с горските пожари?

31.08.2009

el

32. Въпрос от Cristina Gutiérrez-Cortines (H-0297/09)
Относно: Въздействието на вятърните паркове върху биологичното разнообразие, пейзажа и околната среда на местно равнище
Като се има предвид, че наличието на цялостна политика по отношение на околната среда е сред основните принципи на ЕС, изглежда логично, че развитието на възобновяемите енергийни източници следва да бъде съвместимо с опазването на биологичното разнообразие, което включва околната среда на местно равнище, пейзажа, почвата, флората и фауната.
Прилагат ли се по строг и научно издържан начин критериите за въздействието на вятърните паркове върху околната среда и биологичното разнообразие и по-специално върху хищните и други видове птици, както и върху градските райони, областите с изключителни природни дадености и районите от историческо значение?
Ако няма подходящо правно основание за тази цел, Комисията би ли разгледала възможността да допълни съществуващото законодателство, за да гарантира съвместимостта на вятърните паркове с опазването на околната среда и на културното наследство?

01.09.2009

es




Трета част




Други въпроси


33. Въпрос от Marian Harkin (H-0260/09)


Относно: Законодателство в областта на околната среда
Предвид факта, че през изминалите 30 години Европейската комисия е приела множество различни мерки в областта на околната среда, насочени към подобряване на качеството на околната среда и предвид това, че околната среда може да бъде опазена, ако държавите-членки правилно прилагат актовете, които те са подписали и са се ангажирали да изпълняват на европейско равнище, какви мерки ще предприеме Комисията, за да насърчи държавите-членки да продължават да подкрепят агроекологични схеми, като например схемата за защита на околната среда в селските райони (REPS) в Ирландия, която цели поощряване на земеделските производители да извършват техните селскостопански дейности по щадящ околната среда начин и подобряване на околната среда в съществуващите земеделски стопанства? В тази връзка ще се съгласи ли Комисията, че решенията за спиране на помощта за нови участници в REPS 4 в Ирландия противоречи на целите на ЕС в областта на околната среда?

14.07.2009

en

34. Въпрос от Mairead McGuinness (H-0265/09)
Относно: Референдум по въпроса за Договора от Лисабон в Ирландия
Може ли Комисията да посочи причините, поради които счита, че Ирландия следва да гласува с "да" на предстоящия референдум по въпроса за Договора от Лисабон, както и последиците за Европа от втори негативен вот?

21.07.2009

en

35. Въпрос от Frank Vanhecke (H-0266/09)
Относно: Узаконяването на незаконно пребиваващите чужденци в Белгия
Противно на европейските споразумения, последващи процедурите за узаконяване в другите държави, белгийското правителство неотдавна реши да започне нова широкомащабна процедура за узаконяване на нелегално пребиваващите чужденци на 15 септември 2009 г.
Освен това, вече за втори път през последните няколко години Белгия провежда "еднократна" процедура за узаконяване в широк мащаб.
Дали Комисията е била предварително уведомена за намеренията на Белгия?
Дали Комисията счита, че по този начин Белгия нарушава европейските споразумения и дали другите държави-членки могат да предприемат мерки за отказване на достъп до своята територия на лица, узаконени в Белгия?

22.07.2009

nl

36. Въпрос от Seán Kelly (H-0268/09)
Относно: Схемата за защита на околната среда в селските райони в Ирландия
Каква сума е предоставена на Ирландия по линията на Схемата за защита на околната среда в селските райони? Получила ли е Комисията някаква информация от ирландското правителство във връзка с плановете му за прилагане на програмата REPS 4?

27.07.2009

en

37. Въпрос от Nikolaos Chountis (H-0269/09)
Относно: Изграждане на депо за отпадъци в района на Grammatiko, Атика
В своя отговор на предходен въпрос (E-0544/09) относно изграждането на депо за отпадъци в районите на Fili, Grammatiko и Keratea в Атика, Комисията подчерта, наред с останалото, че "спазването на специфични условия [като например предварителното обработване на отпадъците в съответствие с Директива 1999/31/ЕО] … предвидени в решенията и свързани с междинните плащания не се считат за задоволителни и в трите случая."
Предвид факта, че жителите на района на Grammatiko решително се противопоставят на изграждането на новото депо за отпадъци в областта, тъй като не отговаря на условията, определени с Директива 1999/31/EC1 относно депонирането на отпадъци, какви незабавни действия ще предприеме Комисията, за да спре изграждането на депото за отпадъци в Grammatiko, при положение че условията, определени с Директива 1999/31/ЕО не са изпълнени?

27.07.2009

el

38. Въпрос от Eleni Theocharous (H-0275/09)
Относно: Колонизирането на Кипър
Докладите Cuco и Laakso, които бяха изготвени за Съвета на Европа, определят колонизацията, която Турция провежда в окупирания Северен Кипър като военно престъпление и бомба с часовников механизъм, заложена в основите на разрешението на спора. Според турската преса, премиерът на Турция Тайип Ердоган възнамерява да изпрати в Кипър още един милион заселници.
Подкрепя или не ЕС и по-специално Европейската комисия извършването на преброяване на населението в цял Кипър, което да бъде организирано от ЕС или пък от Съвета на Европа?
Възнамерява ли ЕС да предприеме мерки срещу Турция, ако продължава колонизацията на окупираната северна част на Кипър, и ако да - какви?

26.08.2009

el

39. Въпрос от Proinsias De Rossa (H-0276/09)
Относно: Транспониране в Ирландия на чл. 13 от Директивата относно прилагане на принципа на равно третиране на лица без разлика на расата или етническия произход
Би ли могла Комисията, в допълнение към отговора й от 16 декември 2008 г. на моя въпрос P-6503/08, да посочи дали е започнала процедура срещу ирландските органи във връзка с транспонирането в Ирландия на член 13 от Директивата относно прилагане на принципа на равно третиране на лица без разлика на расата или етническия произход (2000/43/EC2) или други подобни разпоредби от правото на ЕС, и да посочи актуалното състояние на въпросните процедури?

26.08.2009

en

40. Въпрос от Athanasios Pafilis (H-0288/09)
Относно: Свирепи антинародни мерки
Осъществяваните от ЕС и от правителствата на държавите-членки мерки във връзка със заетостта, в рамките на антиработническите решения на неформалната среща на високо равнище на ЕС в Прага на 7 май 2009 г., представляват свирепа атака в ущърб на трудещите се, с цел гарантиране на рентабилността на монополите.
Докладите на ЕЦБ, МВФ и ОИСР представляват идеологическата основа на капитала за нови "структурни промени" за предприемането на още по-свирепи и всеобхватни антиработнически мерки, и по-конкретно: Общо прилагане на гъвкавите форми на заетост, премахване на граничните пунктове за контрол, драстично намаление на заплати и пенсии, увеличение на възрастта за пенсиониране, увеличение на данъчното облагане на служителите, пенсионерите и самостоятелно заетите лица. По-нататъшна приватизация на здравеопазването, социалното осигуряване и образованието.
Въпросът към Европейската комисия е следният: Съдържат ли се в нейните насоки за "трайни и структурни реформи", които обсъжда и решава съвместно с правителството на Нова демокрация, и горепосочените свирепи антинародни мерки?

31.08.2009

el

41. Въпрос от Tadeusz Zwiefka (H-0291/09)
Относно: Резултат от второто заседание на подкомитета ЕС-Египет относно "Политически въпроси: права на човека и демокрация - международни и регионални въпроси", проведено на 7-8 юли 2009 г. във връзка с "Аl-Manar TV"
Излъчването на програмата на обявения извън закона терористичен канал „Al-Manar TV“ в Европа от египетския доставчик на сателитни услуги Nilesat продължава да бъде в разрез с Плана за действие ЕС–Египет и представлява заплаха за сигурността в Европа под формата на процес на радикализация. В своя отговор на въпрос H-0011/09 Комисията е заявила, че съвместният подкомитет по политически въпроси с Египет е „подходящият механизъм“, чрез който да се повдигне въпросът за излъчването на „Al-Manar TV“ от Nilesat. Постави ли Комисията въпроса относно излъчването на „Al-Manar TV“ от Nilesat по време на второто заседание на подкомитета ЕС–Египет относно „Политически въпроси: права на човека и демокрация – международни и регионални въпроси“, проведено на 7–8 юли 2009 г.? Би ли могла Комисията да посочи какви ангажименти бяха поети от Египет за прекратяване на излъчването на „Al-Manar TV“ от Nilesat?

01.09.2009

pl

42. Въпрос от Ryszard Czarnecki (H-0293/09)
Относно: Нарушаване на правото на ЕС от страна на спортни клубове
Комисията ще реагира ли и по какъв начин срещу погазването на правото на ЕС в областта на равното третиране на гражданите на различните държави-членки на ЕС от страна на датските органи, които не допуснали полски, а също така и холандски граждани с валидни билети, на мача от елиминациите за Европейската лига между отборите на Брьондби Копенхаген и Легия Варшава? Това представлява дискриминационна практика. Също така лица с белгийски документи за самоличност не били допуснати да присъстват на мача. По подобен начин на свой ред органите на белгийския ФК Брюж миналата седмица отказали да продадат билети за мача между ФК Брюж и Лех Познан (27.08.2009 г.) на поляци – служители на Европейската комисия и Европейския парламент? Това също е пример за действителна дискриминация по повод държавата на произход. Означава ли това, че правилата, които определят отделните спортни клубове в Дания и Белгия например, са по-важни от правото на Европейския съюз?

01.09.2009

pl

43. Въпрос от Antonio Cancian (H-0294/09)
Относно: Насилие срещу християни в Пакистан
През август миналата година ескалира насилието от страна на ислямски фундаменталисти срещу християни в Пенджаб, Пакистан. Местните органи проявяват толерантност към екстремистите, които се позовават на член 295 от пакистанския наказателен кодекс, известен като „закон за богохулството“. Международната и католическата общности осъждат „безсмислената атака срещу християнската общност“ и призовават за отмяна на жестоките разпоредби. Какви действия възнамерява да предприеме Комисията във връзка със споразумението за сътрудничество с Пакистан (2004/870/ЕО3) по отношение на спазването на клаузата за демокрацията, с цел да защити човешките права на религиозните малцинства?

01.09.2009

it

44. Въпрос от Hans-Peter Martin (H-0296/09)
Относно: Изменения чрез Договора от Лисабон
Ще получат ли членовете на Комисията пенсионни права в по-голям размер или други допълнителни имуществени права в случай на (закъсняло) влизане в сила на Договора от Лисабон?

01.09.2009

de




1 ОВ L182, 16.7.1999 г., стр. 1.

2 ОВ L 180 от 19.7.2000 г., стр. 22.

3 ОВ L 378, 23.12.2004 г., стр. 2/22

\
BG


\epadesres\servicer\qp\docsea\b7\09\0203\0203.bg PE 419.456
Единство в многообразието
BG


Каталог: RegData -> seance pleniere -> textes deposes
textes deposes -> Доклад относно предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент №11 относно премахване на дискриминацията при определяне на транспортните тарифи и условия в изпълнение на член 79
textes deposes -> Докладчик: Oreste Rossi pr ini съдържание страница предложение за резолюция на европейския парламент 3
textes deposes -> Заседание окончателен a6-0469/2006
textes deposes -> Изменение 55
textes deposes -> Доклад за 2007 г. (2008/2242(ini)) {cont}Комисия по бюджетен контрол
textes deposes -> Заседание test {04/10/2006}23. 10. 2006 B6 0543/2006
textes deposes -> Заседание test {23/10/2006}23. 10. 2006 B6 0549/2006
textes deposes -> Документ за разглеждане в заседание


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница