Заседание на ас, проведено на 16. 01. 2014 г./ Уважаеми колеги



Дата05.03.2018
Размер310.62 Kb.
#60841
ОТ Ч Е Т

 

ЗА ДЕЙНОСТТА НА АДВОКАТСКИЯ СЪВЕТ ПРИ АДВОКАТСКА КОЛЕГИЯ ХАСКОВО ЗА 2013Г.



 

/приет на заседание на АС, проведено на 16.01.2014 г./

 

УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,



Към 31.12.2013 г. Адвокатска колегия гр. Хасково наброява 327 адвокати, в това число 11 младши адвокати.

През 2013 г. са приети, положили са клетва и са вписани в регистъра на адвокатската колегия 17 нови адвокати и младши адвокати, а именно:

Радостина Атанасова Димитрова

Татяна Василева Александрова

Виолета Пламенова Ангелова

Мая Запрянова Симеонова

Веселин Иванов Дюлгеров

Гергана Русева Георгиева

Антон Тодоров Атанасов

Полина Панайотова Ваклин

Весела Христова Ставровска

Диляна Павлинова Койчева

Жулиета Любомирова Калчева-Урумова

Сезгин Сами Мехмедали

Милена Дончева Филипова

Веселина Сретениева Гоцева

Цветан Димитров Варимезов

Моника Тенчева Христова

Уляна Жечева Тончева
През 2013 г. АС отказа вписване на един кандидат – Стойно Колев Стойнов, поради това, че не притежава юридически стаж повече от 5 години, съгласно чл. 6, ал. 3 от ЗА. По отношение на кандидата Иван Добрев Любенов, решението на АС за вписването му в АК Хасково бе отменено от ВАдС по жалба на Контролния съвет, а по-късно преписката бе прекратена, поради оттегляне на заявлението за вписване.

През 2013 г. от колегията са отписани 16 адвокати, от които:



2-ма по собствено желание - Нели Стоянова Даскалова и Станимир Пантелеев Пантелеев;

2-ма поради преместване в друга колегия - Марияна Веселинова Николова – в АК Пловдив и Христо Величков Дерузов – в АК Пловдив;

1 поради започване на работа по трудов договор - Мая Иванова Кьосева;

4-ма поради смърт - Людмил Александров Кръстев, Иван Железанов Митев, Владимир Кръстев Попов и Верко Иванов Георгиев.



7 с решение на Адвокатския съвет от 05.12.2013г., както следва:

- на осн. чл. 22, ал.1 т.3, вр. чл.133, ал.1 т.4 от ЗА са отписани адвокатите:

Даниела Петкова Котова, считано от 22.06.2012г.

Дарина Николова Добрева, считано от 22.06.2012г.

Владимир Добрев Трифонов, считано от 01.04.2011г.

Лъчезар Христов Лачев, считано от 01.04.2011г.

Нели Николаева Пенева, считано от 01.04.2011г.

Тянко Манолов Вълчинов, считано от 01.04.2011г.

- на основание чл.22, ал.1 т.3, вр. чл.133, ал.1 т.5 от ЗА и на основание чл.22, ал.1 т.2, вр. чл.5, ал.1 т.1 от ЗА - адвокат Зорница Владимирова Димитрова, считано от 07.01.2011г. Колегата е обжалвал решението на Адвокатския съвет пред Върховен административен съд, като делото към момента е висящо.

През 2013 г. АС е разгледал заявления и допуснал до участие в изпит за младши адвокати и адвокати общо 36 кандидата / срещу 25 за 2012 г./, от които 8 успешно са издържали изпита - на пролетна сесия - 4 -ма на есенна сесия – 4 -ма. Издържалите изпита адвокати, са завършили следните университети: Софийски Университет, Пловдивски Университет, Университет за национално и световно стопанство, Велико Търновски Университет, Бургаски Свободен университет, Варненски свободен университет. 3-ма от положилите изпит са вписани в ХАК, останалите 5 не са вписани като адвокати в колегията и не са положили клетва. Тъй като ЗА не предвижда срок за вписване и полагане на клетва, няма пречка тези колеги да се впишат, когато поискат.

 

В регистъра на адвокатските дружества при ХАК през 2013 г. са вписани 3 нови адвокатски дружества:



Адвокатско дружество Дуков и Бояджиев;

Адвокатско дружество Овчарова и Коларова;

Адвокатско дружество Стойчев, Бонева и партньори;
  В специалния регистър на ХАК по чл. 21 ал.2 от ЗА е вписан нов адвокатски сътрудник при Адвокатско дружество „Божинов, Гочев и партньори” - Виктор Бисеров Стефанов, като с него броят на адвокатските сътрудници възлиза на 4 човека.
  През 2013 г. Адвокатският съвет при ХАК работи в състав: Меглена Гунчева -председател, Веска Запрянова - зам.председател, Татяна Пальова- секретар и членове: Спас Спасов, Христо Кожухаров, Лиляна Сарова, Милена Петкова. Резервни членове на Адвокатския съвет са: адв. Атанас Янчев и Венко Челебиев. В този състав Адвокатският съвет встъпи на 15.02.2013 г. и през изминалата година проведе общо 17 заседания- 12 редовни и 5 извънредни, на които са решавани въпроси, свързани с работата на колегията, отношения между адвокати и органи на съдебната власт и административни органи, приемане и отписване на адвокати, дисциплинарни преписки, въпроси свързани с правната помощ, технически въпроси, свързани с организацията на работата на адвокатите в Районните съдилища в Димитровград, Харманли и Свиленград и др. Няма отложено заседание на Съвета, поради липса на кворум. С оглед създадената практика от предходния АС и през 2013 г. всички протоколи от заседанията се обявяваха в официалния сайт на АК Хасково. Резервните членове присъстваха на почти всички заседания на АС и активно участваха в работата на съвета със съвещателен глас и наравно с останалите членове на АС извършваха проверки по жалби срещу адвокати и по преписки по чл. 29 от ЗА. В заседанията на АС присъства и председателя на Контролния съвет – адвокат Зоя Зарчева.

 

През 2013 г. членският внос към Адвокатската колегия и Висшия адвокатски съвет не бяха внасяни ритмично. В сравнение с предходни години, имаше периоди, през които голяма част от адвокати имаха просрочие от по няколко вноски. Това наложи провеждане на телефонни разговори, изпращане на мейли и на писма – покани, образуване на дисциплинарни преписки. Искам да изкажа благодарност за положените усилия от счетоводителя Добринка Вълчева, която водеше понякога по няколко телефонни разговори с колеги, докато бъдат платени просрочените суми. След предприетите мерки, бяха събрани голяма част от задълженията, макар и със закъснение. Към 31.12.2013 г. неиздължени останаха вноските на 85 колеги на обща стойност 6975,00лв., от които 2790 лева за ВАдС и 4185 лева – за ХАК. Против 3 колеги са внесени дисциплинарни обвинения за неплатен членски внос.



Адвокатският съвет отчитайки, че е налице спад в адвокатската работа и че част от адвокатите срещат затруднения при изплащане на вноските, прояви известна търпимост и разбиране към колегите относно неритмичното плащане на дължимите вноски, но през настоящата година ще следва да се засилят мерките спрямо нередовните адвокати, тъй като не следва да допускаме нарушение в бюджета и текущите плащания на колегията.

  През 2013 г. чрез Адвокатската колегия са сключили професионална застраховка по чл. 50 от ЗА 47 адвоката / срещу 79 за миналата година/. Друга част от адвокатите са направили такава застраховка самостоятелно, но в Адвокатския съвет няма конкретна информация за всички. Напомняме на колегите, че липсата на професионална застраховка представлява дисциплинарно нарушение, което се санкционира по глава 13-та от Закона за адвокатурата и освен това може да доведе до сериозни гражданскоправни последици за самите тях.

 

През 2013 г. Адвокатския съвет работи в следните насоки:

1. Решаване на въпроси, свързани с организацията работата на служителите в АК, подпомагане работата на адвокатите и други въпроси засягащи дейността на АК.



1.1 Промени свързани със служителите в АК

Спешното решаване на този въпрос, се наложи поради това, че на 02.04.2013 г. Калинка Бъчварова, изпълняваща длъжността административен секретар, подаде молба пред АС, за прекратяване на трудовия договор по взаимно съгласие или при условията на чл. 326 КТ. Молбата бе уважена с решение на АС от същата дата - трудовият договор да бъде прекратен с едномесечно предизвестие, време, през което да бъде намерено лице, което да поеме изпълняваната от нея работа и да бъде извършено предаване на новия служител.

На заседание на АС, проведено на 18.04.2013 г., бе прието щатно разписание на служителите, работещи в АК, включващо три длъжности – оператор копирна техника с основна заплата 336 лева, асистент кореспонденция с основна заплата 600 лева и оперативен счетоводител с основна заплата 700 лева.

Това е първото щатно разписание приемано от АС, като досега практиката е била, АС да гласува длъжностите към момента на разкриването им както и основните заплати за всяка една длъжност. Така до 18.04.2013 г. в АК са съществували три длъжности: административен секретар с основна заплата 980 лева, асистент, кореспонденция с основна заплата 800 лева и оператор копирна техника – основна заплата с 307 лева. Годишната данъчна декларация и работните заплати на щатния персонал, са се изготвяли от счетоводител, на който по граждански договор за периода 31.06.2012 г. – 31.06.2013 г. е заплатена сумата 3121.30 лева

След влизане в сила на щатното разписание – на 22.04.2013 г. бе сключен трудов договор за длъжността оперативен счетоводител с Добринка Вълчева, която в рамките на една седмица прие работата от Калинка Бъчварова. Бяха подписани допълнителни споразумения за промяна на работната заплата с останалите двама служители – Радомира Петкова /със сключен трудов договор – до завръщане на титуляра Цветелина Тодорова/ заемаща длъжността асистент кореспонденция и Василка Вълкова заемаща длъжността оператор копирна техника.

Изработени бяха длъжностни характеристики за всяка една от длъжностите по одобреното на 18.04.2013 г. щатно разписание, които бяха връчени на служителите, тъй като до този момент не са били изготвяни и подписвани длъжностни характеристики.


1.2 Отделяне на ОК от дейността на АК

През първата половина на 2013 г. бе разрешен въпросът с отделяне обслужването на Осигурителната каса от дейността на АК. Няма да се спирам на законосъобразността на позицията, че Осигурителната каса към АК е самостоятелно юридическо лице и че дейността й не следва да бъде извършвана от служител на АК, каквато е била практиката до 2013 г. След няколко проведени разговора с представителни на ОК, на 04.04.2013 г. бе свикано първото общо събрание на касата, за което бе уведомен и АС. На свое заседание на 02.04.2013 г. АС единодушно взе решение ОК да бъде отделена от дейността на АК най-късно до 31.05.2013 г., като при необходимост АК да осигури едно работно място за служител на касата в заседателната зала на колегията, както и да осигури оборудване за осъществяване на дейността на касата и да поеме разходите за ел. енергия, вода и др. свързани с дейността на ОК.

След сериозни дебати във връзка с бъдещата дейност на касата и благодарение на усилията и труда на адвокатите Магдалена Колева, Зоя Зарчева и Венко Челебиев, в края на м. април 2013 г. бе проведено общо събрание на ОК, на което бе освободен от длъжност досегашния й председател – Калинка Бъчварова и бе избран нов председател – адвокат Магдалена Колева. За подпомагане дейността на председателя бе избран и Консултативен съвет в състав адвокат Зоя Зарчева, адвокат Бистра Славеева и адвокат Венко Челебиев. За техническо обслужване на ОК бе избрана Елмон Дайлерян, която пое дейността на касата от 01.05.2013 г.

Съгласно решението на АС, бе осигурено едно работно място на г-жа Дайлерян в заседателната зала на колегията. АК предоставя всички необходими материали и поема всички разходи, свързани с дейността на Осигурителната каса. Дейността на ОК се осъществява нормално и благодарение на усилията на г-жа Дайлерян, се решават проблеми на членовете – адвокати, възникнали преди поемане на касата от нейна страна.


1.3 Решаване на въпроса за разходите за общи части на ЕС

През 2013 г. АС положи сериозни усилия за разрешаването на въпроса за заплащане разходите за общи части от етажните собственици, в сградата, в която се намират обектите, собственост на АК – офис на четвърти етаж, заседателна зала и ресторант на пети етаж. Този въпрос бе на дневен ред и в мандата на предходния АС, но не намери разрешение.

Разходите за общите части на етажните собственици включват – ел. енергия за осветление на стълбището, за асансьора, за поддръжка на асансьора и за чистачка.

От момента на построяване на сградата, партидата на електромера за отчитане на ел. енергията за стълбището и за асансьора е на името на АК и сумите за ел. енергия ежемесечно се заплащат от бюджета на АК. До 01.11.2013 г. тези разходи се разпределяха между етажните собственици въз основа на решение на член кооператорите на ЖСК Темида от 07.03.2006 г. както следва: за пети етаж – 40%, за четвърти етаж – 30 %, за трети етаж – 20%, за втори етаж – 10 %. Разходите за чистачка и за вода в общите части, се заплащаше за всеки етаж поотделно, като сумите се разпределяха между обитателите на офиси на етажа.

През м. октомври 2013 г. бе създадено ДЗЗД за управление на етажната собственост с управител адвокат Лидия Стоянова, което взе решение: да се прехвърлят партидите на електромерите отчитащи ел. енергия за стълбище и асансьор, както и на водомерите на всеки етаж – на името на ДЗЗД. Разходите за ел. енергия за стълбището и за асансьора да се разпределят по следния начин: 1/3 за АК, 2/3 се разпределят поравно между 3 и 4 етаж съобразно броя на обитателите във всеки един обект. Разходите за ел. енергия за осветление на общите части да се разпределят съобразно броя на обитателите във всеки един обект от всички етажи на сградата. Сумите за допълнителните разходи за потребление на общите части – се събират по етажи съобразно броя на обитателите. Разходите за почистване на общите части – по досегашния ред.

Въвеждането на този ред на отчитане на разходите за общите части и заплащането им, ще доведе до прекратяване на създадената практика, АК да заплаща общи разходи и да чака възстановяване на част от тях от останалите етажни собственици, което понякога се бави няколко месеца.


1.4. Техническо обезпечаване на адвокатите от Димитровград, Харманли и Свиленград

На заседание проведено на 02.04.2013 г. АС взе решение да бъдат закупени ксерокси, които да бъдат поставени в сградите на районните съдилища в гр. Димитровград, Харманли и Свиленград. Процедурата по проучване на цените и фирмите доставчици, отне повече време, но след разговори с председателите на районните съдилища, в края на м. октомври 2013 г. ксероксите бяха поставени в деловодствата. Условията за ползването им са такива каквито са приетите условия за ползване на ксероксите в районен съд Хасково, Окръжен съд Хасково и Административен съд Хасково – услугата да е безплатна за адвокати от АК Хасково, като консумативите и хартията са за сметка на бюджета на колегията. С решаването на този въпрос се подобриха условията за работа на колегите от Димитровград, Харманли и Свиленград и се доближиха до тези в гр. Хасково. Тук искам да изкажа благодарност на колегите, които на добра воля поеха ангажимента да отговарят за изрядността на ксероксите, за подмяна на консумативи им и за обезпечаване на хартия – в Димитровград – кантората на адвокати Магдалена Колева и Николай Колев, в Харманли – адвокат Васко Кьосев, в Свиленград – кантората на адвокат Всевдана Овчарова и адвокат Таня Коларова.


1.5. Изработване на нов сайт на АК

Стъпка за популяризиране на адвокатите от АК Хасково и на тяхната дейност, бе изработването на официален сайт на АК, в който да има възможност да бъде публикувана наред с официалната информация и неофициална, отразяваща различни мероприятия и събития от живота на АК. Сайтът вече е факт, вероятно много колеги са го разгледали. Наред с официалната информация – протоколи от АС, новини, събития и обяви, той дава възможност всеки един адвокат от адвокатска колегия Хасково да създаде свой собствен сайт, в която да направи представяне на своята работа, областта от правото, в която работи, както и друга информация, вкл. и снимки, които той прецени.

Искам да отбележа, че предстои създаване и на нов официален сайт по възлагане от ВАдС, като е създадена работна група към ВАдС за разработването му. За съжаление все още няма окончателен вариант на сайта от работната група.
1.6. Възлагане написването на История на Адвокатурата в Хасково

От встъпването в длъжност, АС започна обмислянето и обсъждането на въпроса за възлагане проучването и написването на историята на адвокатурата в гр. Хасково. За съжаление към момента няма документирана информация за това от кога датира вписването на първите адвокати в гр. Хасково и как във времето се е развила адвокатурата, кои от адвокатите упражнявали дейността си в гр. Хасково са били и обществени и политически личности, кои са били председателите на колегията в различните периоди от време и как тя се е развивала.

След проведени две срещи с колегата от гр. Стара Загора - Георги Туртуриков, юрист и историк по образование, който е издирил и написал историята на адвокатурата в гр. Стара Загора, на 02.07.2013 г. АС взе решение да сключи договор с него за изготвяне на „История на Адвокатурата в Хасково”. Договорът бе подписан. В тази връзка на колегите бе предоставен формуляр образец, в който те да посочат данни за себе си и за известни на тях адвокати от гр. Хасково. Първият работен вариант на Историята бе предоставен от колегата Туртуриков през м. декември 2013 г., като продължава събирането на данни за определени периоди. Използвам възможността да призова всеки един от вас да съдейства с данни, документи, снимки и др. подобни за колеги, които знае, че са работили на територията на Адвокатска колегия Хасково в различни периоди от време и ако има такива да ги предостави.
1.7. Учредяване на наградите „За дългогодишна адвокатска практика” и „Адвокат на годината.

АС на свое заседание проведено на 18.09.2013 г. прие Правилата за номиниране и определяне за награждаване на адвокати с посочените награди. Основните принципи и правила бяха изработени от адвокат Таня Стойнова, за което АС й благодари.


1.8 Както отбелязах по-горе и през 2013 г. продължи създадената вече практика, протоколите от заседанията на АС да бъдат обявявани на официалният сайт на АК, а от м. октомври 2013 г. и на новият сайт, който бе изработен и активиран. Информацията и в двата сайта се поддържа и актуализира. Обявява се всякаква информация, която е важна за адвокатите от АК Хасково, вкл. и информация, която получаваме от други АК от ВАдС и други органи. С решение на АС от 16.01.2014 г. се прекрати поддържането с актуална информация на първият официален сайт, така че бихте могли да ползвате новосъздаденият сайт, за адресът на който има посочена информация и в стария сайт.

Благодарение на усилията на счетоводителя Добринка Вълчева, считаме, че на двата сайта на АК се обявява необходимата актуална информация за работата на адвокатския съвет, както и информацията, която е полезна за всеки един от адвокатите на АК Хасково.

Отделно от това, създадохме практика да изпращаме съобщения на ел.поща на членовете на колегията за предстоящи събития, което макар и да натоварва служителя Добринка Вълчева, се оказва ефективно.

Всеки адвокат, при проявено желание, може да се запознае с работата на органите на колегията и техните решения включително на място в канцеларията на колегията или да присъства на заседанията на Адвокатския съвет.


2. Въпроси свързани с дейността по предоставяне на правна помощ – служебни защити по ЗППП и особени представители по ГПК:

Както и през предходни години, голяма част от работата на членовете на Адвокатския съвет през 2013 г. беше свързана с администриране на правната помощ.

През 2013 г. в Националния регистър за правна помощ се вписаха 8 нови адвоката, отписани бяха 7, като към момента общият брой на адвокатите, осъществяващи правна помощ възлиза на 173. Адвокатският съвет приемаше молби за вписване в регистъра за правна помощ и ги изпращаше на НБПП, което два пъти през 2013 г. актуализира списъка. По този начин беше дадена възможност на новоприетите адвокати да получават служебни защити и да натрупат известен опит в процесуалното представителство.

На първото си заседание през м. февруари 2013 г. АС реши адвокатите за служебни защити да се определят от председателя и заместник председателя на АК. В хода на работа, ангажимент с определянето на адвокати в отсъствие на председателя и заместник председателя имаше и секретаря на АС.

АС създаде практика, отговаряща на ЗППП, на всяко свое заседание да одобрява назначените служебни защитници за периода между заседанията, както и да заверява отчетите на адвокати предоставили правна помощ, които са оценени през този период.

От членовете на Адвокатски съвет с проверяване на отчети се ангажираха всички редовни членове на съвета, без председателя, които в екип по двама извършваха оценяването на работата по възложената правна помощ.

През 2013 г. проблемите на правната помощ стояха непрекъснато пред Адвокатския съвет, който разисква породили се при администрирането й проблеми на много свои заседания.

АС наследи създадената порочна практика, някои от органите, които допускат правна помощ, да искат определяне на адвокати веднага – за същия ден или час, макар в голяма част от случаите да не се касае за бързо или незабавно производство по чл. 28 от ЗППрП. Искането в тези случаи обикновено ставаше по телефона, документите – искане и акт за допускане на ПрП нерядко закъсняваха, не отговаряха на изискванията на ЗПП и това създаваше проблеми.

За да бъде преустановена тази практика, беше изготвено и изпратено писмо до всички органи, допускащи правна помощ по ЗППрП, в което бе посочено, че с цел осигуряване и предоставяне на ефективна и качествена защита, Адвокатският съвет на ХАК настоява акта по чл.25, ал.3 ЗППрП да постъпва не по-късно от 24 часа преди определения за съответното производство час,  а в неотложни случаи по чл.28, ал.1 и 2 ЗППрП -  не по-късно от 3 часа.

Макар и да изискваше време, тези правила започнаха да се спазват от органите допускащи правна помощ, като към настоящия момент изключенията са малко.

Съществуваше проблем и по отношение на документите за допускане на правна помощ, които бяха изпращани за определяне на адвокати. След проведени разговори с гл. разследващ полицай Грозко Грозев, с разследващи полицаи от различните служби, както и с председатели на районните съдилища и районни съдии, беше уточнен вида на искането за определяне на адвокат и акта за допускане на правна помощ.

Тук искам да отбележа голямата помощ и съдействие от страна на Председателя на Окръжен съд Хасково – Миглена Тянкова и заместник председателите на Окръжен съд – Милена Дечева и Милена Петкова, в решаване на проблемите свързани с предоставяне на правната помощ по ЗППрП и особеното представителство по ГПК. Бърза и адекватна в тази насока бе намесата и съдействието и на председателя на Районен съд Хасково – Мария Ангелова.

През 2013 г. в АК бе създаден отделен регистър за исканията за определяне на адвокати за особени представители по реда на ГПК. До тогава тези искания се входираха в системата за правната помощ по ЗППрП и затова като основание за назначаване на особен представител автоматично се посочваше текст от ЗППрП, който няма нищо общо приложимите в случая разпоредбите на ГПК. Създаването на самостоятелен регистър постави два въпроса – в исканията на органите за допускане на особено представителство /състава на съда, пред който е висящо делото/, да бъдат посочвани нормите на ГПК, по които се назначава особения представител, и в уведомителните писма, с които АС определя адвокат, да бъдат посочвани като основание разпоредбите на ГПК. Тези въпроси бяха поставени пред председателите на съдилища и пред ЧСИ, и решени с тяхното съдействие. Все по-рядко се налага да бъдат провеждани разговори или изпращани писма, за уточняване на изпратените от съдилищата документи.

Сериозен проблем във връзка с определяне на адвокати за особени представители бе, че определеният от състава на съда и ЧСИ размер на адвокатско възнаграждение бе по-нисък от посочения в Наредба № 1 за минималните адвокатски възнаграждения и не винаги този размер бе внесен към момента на изпращане на искането до АС. В тази насока, след многобройни разговори, кореспонденция, откази от страна на АС за определяне на адвокати за особени представители, съдиите и ЧСИ, започнаха да определят адвокатско възнаграждение за особени представители, съобразно разпоредбите на Наредба № 1 за минималните адвокатски възнаграждения и да изпращат искането, след като възнаграждението е внесено по сметка на съда, респ. ЧСИ, които изрично посочваха в искането.

По отношение назначаването на особени представители от съда в случаите на ГПК, съществува един проблем, който за съжаление не е в компетентността на АС, но ще бъде поставен на разглеждане пред ВАдС. Това е въпросът със заплащане на адвокатско възнаграждение на особен представител, в случаите, когато той е назначен от РС, но се явява във въззивно производство – било като въззивник, било като въззиваем. Някои състави на ОС Хасково поставят въпроса за хода на делото във връзка с това дали е заплатено адвокатско възнаграждение за въззивното производство, както оставят жалбата без движение. Други състави обаче дори и при нарочни искания за определяне на адвокатско възнаграждение за въззивната инстанция, не определят възнаграждение, като не се съобразяват с факта, че адвокатския труд не е безплатен в случаите на особено представителство. От разговорите с председателите на АК в страната, установих, че този проблем съществува и в други райони, което налага принципното му решаване от ВАдС и се ангажирам да поставя въпроса там.

В началото на 2013 г. бе продължена практиката графикът за дежурни адвокати да се съставя ежемесечно от зам. Председателя на АС – адвокат Веска Запрянова. Впоследствие графикът започна да се изготвя за тримесечен период от време, като при изготвянето му, адв. Запрянова провежда разговор с всеки един от адвокатите, дал съгласие да бъде дежурен и след положителен отговор от негова страна, той се вписва в списъка за определен период – една седмица. При изготвяне на графика се съблюдава принципа на максимално еднакъв брой дежурства на всеки един адвокат.

Големи усилия бяха положени за равномерно разпределяне на правната помощ между вписаните в регистъра адвокати, но въпреки това не можахме да постигнем пълно равенство между адвокатите от различните градове. Така адвокатите в Свиленград, Харманли и Димитровград са получили повече дела от колегите в Хасково.

АС възприе практиката служебните защити да бъдат възлагани при спазване принципа на справедливото им разпределение между адвокатите в цялата колегия и разпоредбата на чл. 18, т. 3 от ЗППрП. Това срещна известна съпротива от адвокатите в гр. Харманли и гр. Свиленград. В тази връзка бяха проведени срещи с колегите от двата града – на 22.03.2013 г. в Харманли, на която присъстваха председателя и зам. председателя на АС, както и председателя на РС Харманли – Станковска , районния съд Коларов, районният прокурор Стоянов, и четирима разследващи полицаи от РУП Харманли, и на 27.05.2013 г. в Свиленград, на която присъства председателя на АС и члена на АС – адвокат Петева. И на двете срещи бе поставен въпроса защо служебни защити, които следва да бъдат предоставени в гр. Харманли респ. Свиленград, се възлагат на адвокати от Хасково. Разбираеми са мотивите на адвокатите от двата града, че по този начин, при намаления общ брой дела в районите, те са лишени от работа, която може да им бъде осигурена със служебните защити. С искания от тях начин на разпределение на делата, обаче се нарушава принципа за равнопоставеност на всички адвокати в колегията и справедливо разпределяне на защитите, още повече, че в ЗППрП няма разделяне на възлагането на служебните защити по район на районния съд.

След срещите с адвокатите от Харманли и Свиленград, АС остана на становището си - служебните защити да бъдат възлагани при спазване принципа на справедливото им разпределение между адвокатите в цялата колегия. Този принцип се спазва, но в интерес на истината много малък брой служебни защити за Свиленград и Харманли са възложени на адвокати от друг град, защото осъществяването на защитата е свързано с пътуване, което не винаги може да бъде осъществено веднага – в рамките на същия ден при бързо и незабавно производство, каквито са болшинството дела в Свиленград.

През 2013 г. в Адвокатския съвет са регистрирани 1214 бр. / срещу 1269 бр. за 2012 г./ искания за предоставяне на правна помощ по ЗППрП и 99 искания за назначаване на особен представител /през миналата година те са включени в общия брой/, т.е. забелязва се устойчивост в броя на делата, по които адвокатите оказват правна помощ по ЗППрП и ГПК. През 2013 исканията са разпределени по градове както следва:

Димитровград 132 бр. / срещу 179 бр. за 2012 г./

Ивайловград – 26 бр. /срещу 17 бр. за 2012 г./

Свиленград 667бр. /срещу 526 бр. за 2012 г./

София – 2 бр. /срещу 1 бр. за 2012 г./

Харманли – 125 бр. /срещу 164 бр. за 2012 г./

Хасково – 262 бр. /срещу 382 бр. за 2012 г./

За 2013 г. в АС при ХАК е постъпила сума по чл. 19 от ЗПП в размер на 46 230 лв. / срещу 30364 лв. за 2012 г./.
3. Дейност на АС по чл. 29 от ЗА

През 2013 г. Адвокатски съвет реши 5 преписки по чл. 29 ЗА, от които 1 преписка бе образувана през 2012 г., а останалите 4 – през 2013 г.

3.1 Преписката от 2012 г. е по жалба на адв. Венко Челебиев против гл. инспектор Владимир Марешков за отказ да предостави информация за лични данни на извършителя на инцидент в гр. Симеоновград, по който има образувана полицейска преписка. Становището на АС бе, че са налице извършени нарушения от страна на гл. инспектор Марешков, но поради отпадане на интереса от реализиране на дисциплинарна отговорност, адв. Челебиев, поиска преписката да бъде прекратена.

3.2 На 28.01.2013 г. постъпи жалба от адвокат Венко Георгиев против деловодител в ОС Пловдив, с твърдение, че са погазени правата му на процесуален представител и че действията на деловодителката уронва престижа му на адвокат.

Проверката бе извършена от секретаря на АС – адвокат Таня Пальова и на 02.07.2013 г., АС взе решение, че отказва да направи предложение за образуване на дисциплинарно производство, поради липса на виновно поведение от страна на деловодителката в ОС Пловдив Антония Роглева.

3.3 На 10.04.2013 г. бе образувана преписка по жалба на адвокат Елена Милева против разследващ полицай към ГПУ Свиленград София Гилева, с твърдения, че спрямо нея в качеството й на адвокат на шофьор на турски камион, разследващия полицай е проявила „тенденциозно поведение” и с действията си е уронила престижа на адвоката. След извършване на проверка от адв. Венко Челебиев, на заседание проведено на 19.12.2013 г., АС отказа да направи предложение за образуване на дисциплинарно производство, поради това, че липсват безспорни доказателства относно положителни предпоставки и основания за образуване на производство по реда чл.29 и чл.30 от ЗА

3.4 На 08.05.2013 г. бе образувана преписка по жалба на адвокат Елена Милева срещу Съдия в Свиленградския районен съд Кремена Тодорова Стамболиева, с твърдание че спромо нея се е проявило неуважение уронващо престижа й на адвокат.

След извършване на проверка от адв. Христо Кожухаров, на заседание проведено на 18.09.2013 г., АС отказа да поиска образуване на дисциплинарно производство, поради това, че липсват безспорни доказателства относно положителни предпоставки и основания за образуване на производство по реда чл.29 и чл.30 от ЗА

3.5 На 29.05.2013 г. бе образувана преписка по жалба на адвокат Борислав Петров Йорданов срещу прокурор Маргарит Камбуров, в която моли да бъде извършена проверка и да се предприемат действия за отстраняване на „арогантното поведение” на прокурор Камбуров, с което последният е насаждал омраза в подзащитните му и не му е оказано дължимото уважение.

Въз основа на извършената проверка адв. Атанас Янчев посочва, че макар формално да няма достатъчно категорични данни за извършено пристъпване на Закона, съществуващата практика в професионалните отношения между прокурор Камбуров и някои адвокати в частност адв. Борислав Йорданов не е в интерес на престижа на съдебната система и на адвокатурата.

Поради липса на способ за въздействие от страна на Адвокатска колегия, на 05.12.2014 г., АС взе решение да се изпрати на Главен прокурор на Република България препис извлечение от настоящото решение, ведно с копие от образуваната преписка по молба Вх.№57/29.05.2013г. на адв. Борислав Йорданов за сведение и становище по повдигнатите въпроси

По всички извършени проверки бяха направени искания до административния ръководител на лицето, по отношение на което се извършва проверката, като само по жалбата на адв. Венко Георгиев бе определен представител на ОС Пловдив. По жалбата на адв. Венко Челебиев такъв представител от МВР бе определен след разпореждането на Министъра на вътрешните работи, до когото отправихме искането. По останалите жалби не бе определен представител от РП Свиленград, и РС Свиленград.


4. Дисциплинарна дейност:

През 2013 г. АС разгледа 19 дисциплинарни преписки, една от които бе образувана през 2012 г., а две бяха образувани в края на 2013 г. и останаха за произнасяне през настоящата година. От 19 бр. Преписки – една е образувана по жалба на адвокат от гр. Варна, против колега вписан в ХАК, упражняващ дейността във Варна, а останалите – от граждани.

В голямата си част, преписките приключиха с отказ да бъдат образувани дисциплинарни производства, поради липса на дисциплинарни нарушения или поради изтекла давност, като от произнесени решения по 17 преписки, АС отказа да образува дисциплинарни производство по 15. По две преписки АС внесе за разглеждане в Дисциплинарния съд дисциплинарни обвинения, завършили с осъдителни решения, потвърдени от ВДС. Две от решенията за отказ за образуване на дисциплинарни производства са обжалвани пред ВАдС и решенията на АС Хасково към настоящия момент не са влезли в сила.
5. Семинари и обучения:

На свое заседание проведено на 05.03.2013 г. АС прие програма за провеждане на семинари през 2013 г., съобразно която темите бяха определени както следва:

- през м. април 2013 г. – „Актуални въпроси на банковото право”

- през м. май 2013 г. Търговски сделки – актуални въпроси и Електронно доказателствени средства в гражданското право

- през м. юни 2013 г. – Полицейско задържане и принудителни административни мерки, европейска заповед за арест, достъп до обществена информация.

- през м. октомври 2013 г. – Актуални въпроси от правото на Европейския съюз Сравнителни аспекти на заповедното производство по ГПК и принудителното изпълнение в Европейския съюз

В общи линии програмата бе изпълнена, като бяха организирани и проведени 4 семинара, по следните теми:

1/. „Актуални въпроси на търговските сделки” на 19.04.2013 г. с лектор адвокат и преподавател в УНСС Захари Торманов;

2/. „Актуални въпроси на търговското и банковото право” на 31.05.2013 г. с лектори адвокати проф. Бобатинов и проф. Попова;

3/.”Принудителни административни мерки и полицейско задържане” на 27.09.2013 г. с лектор съдия от ВАС Лозан Панов;

4/.”Актуални въпроси на правото на ЕС” на 29.11.2013 г. с лектор съдия от САС Николай Ангелов.

Насрочения на 25.10.2013 г. семинар на тема „Достъп до обществена информация” с лектор адвокат Кашъмов, не се проведе, тъй като за участие бяха записани около 10 колеги.

Семинарните занятия бяха посетени от значителен брой колеги, което свидетелства, не само че адвокатите от Хасковската колегия изпълняват задълженията си по чл. 27 от ЗА да поддържат и повишават квалификацията си, но и че темите и лекторите са били интересни и полезни за колегите. Лекторите бяха на високо професионално ниво, предизвикаха се дискусии. Семинарите имаха значителен практически ефект за квалификацията на адвокатите.

Адвокатският съвет призовава всички адвокати от колегията да дадат предложения за интересуващи ги теми и проблеми, по които да се организират семинарни занятия през 2014 г.



6. Дейност на АС в изменението на ЗА и изменението на Наредба № 1 за минималните адвокатски възнаграждения

  6.1 АС взе участие в процеса по изготвяне на проекта за изменение на ЗА, за което бяха проведени 4 национални конференции, в които като представители на АК Хасково участваха – Председателя и Зам.председателя.

Няма да се спирам подробно на работата и решенията, които бяха взети на Националните конференции, защото тези въпроси бяха представени на извънредното общо събрание проведено на 05.11.2013 г. за обсъждане и приемане на предложения за изменение на Закона за адвокатурата. Искам само да отбележа следното:

За първи път в най-новата история на адвокатурата в България се направи широко обсъждане на едно бъдещо изменение на Закона за адвокатурата. Това не би могло да се случи без настоятелността и инициативността на Благоевградска адвокатска колегия, в лицето на нейния председател Емил Ядков, защото от там тръгна идеята за национално обсъждане на проблемите на адвокатурата и тяхното решение, което да намери отражение в бъдещото изменение на Закона за адвокатурата.

С активното участие на Старозагорската адвокатска колегия беше организирана първата национална среща на адвокатските съвети на 30.03.2013 г. която се проведе в Старозагорските минерални бани. На нея присъстваха представители на 25 адвокатски колегии, с изключение на адвокатските колегии в Монтана и Силистра и бе решено предложенията, на АК Благоевград, да бъдат обсъдени по адвокатски съвети и адвокатски колегии и в май месец да се проведе втора среща, след обобщаване на резултатите от тези обсъждания. След националната конференция АС Хасково взе решение да публикува предложенията на АК Благоевград в официалния сайт на Колегията и да обяви на колегите възможността, всеки един да направи предложения, да даде становища и коментари. За съжаление не постъпиха предлоожения от колегите.

На следващата национална конференция проведена на 01.06.2013 г. в Лозенец, присъстваха представители на 17 адвокатски колегии и бяха приети основните насоки, в рамките на които да бъде извършено изменение и допълнение в Закона за адвокатурата и те да бъдат обсъдени от адвокатските колегии.

В резултат на обсъжданията, които се провеждаха в адвокатските колегии и на двете национални конференции, свикани отдолу, Висшият адвокатски съвет насрочи национална конференция и тя беше проведена в град Плевен на 08.06.2013 г. На нея бе взето решение да бъде изработен проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за адвокатурата, като бяха определени срокове, в които да бъде изработен проекта и да бъде обсъден в адвокатските колегии, както и състава на работната група и беше препоръчано да бъдат свикани извънредни общи събрания на адвокатските колегии, които да приемат решения за предложения проект.

АС Хасково на няколко свои заседания разглежда предложенията за изменение на ЗА, като в хода на обсъждането, бяха оформени и нови предложения, които за наша радост бяха възприети от работната група и влязоха като предложение за изменение на закона.

На 05.10.2013 г. бе проведено извънредно общо събрание на АК Хасково, за приемане на измененията на ЗА. За съжаление на това общо събрание присъстваха около 20 човека, но въпреки малобройността, след дебати по вариантните текстове, бяха взети конкретни решения.

На 14.11.2013 г. бе проведена последната Национална конференция в гр. Кюстендил, отново за разглеждане на измененията на Закона за адвокатурата. Няма да се спирам подробно на сериозността на споровете по отделни текстове на закона, както и на обструкциите, които някои АК се опитаха да направят, с цел да не бъде завършен процесът по предложение на измененията на ЗА. Въпреки това, националната конференция взе решение до края на м. януари 2014 г. да бъдат окончателно завършен закона за изменение и допълнение на ЗА, като започне подготовката на мотивите за изменението, с цел внасянето му в Народното събрание.



Кои са основните насоки на предложенията за изменение:

Първо. Съществена промяна в легалното определяне на адвокатската професия в чл. 24.

Второ. Повишаване изискванията за достъп до адвокатската професия с въвеждането на единен изпит за всички, с изключение – хабилитираните научни работници по правни науки и кандидати, които имат 10 годишен адвокатски стаж. Повишаване както на законовите, така и на моралните изисквания.

Трето. Промяна на законови правила, свързани с издигане статута на адвоката, неговите права пред други органи, създаване на гаранция за спазване на този статут, включително и съхраняване неприкосновеността на адвокатските книжа, кореспонденция, кантора и др.

Четвърто. Издигане ролята и разширяване правомощията както на общото събрание на адвокатската колегия, така и общото събрание на адвокатите в страната с въвеждането на нови негови правомощия.

Пето. Въвеждането на промени, целящи ясна регламентация на изборния процес.

Шесто. Промени в дисциплинарното производство, целящи да въведат гаранции за качествено упражняване на адвокатската професия.

Седмо. Изработването на нова глава, с предмет административно-наказателни разпоредби спрямо лица, извършващи адвокатска дейност, без да са вписани като адвокати.

От последните разговори, преди около една седмица, които проведох с членове на работната група, узнах, че окончателния вариант е факт и е започнала работа по подготовка на мотивите за изменение на ЗА.


6.2 АС взе участие и в подготовката за изменение на Наредба № 1 за минималните адвокатски възнаграждения.

Знаете, че ТР № 6/2013 г. постановено в началото на м. октомври 2013 г., постави под въпрос адекватността на адвокатското възнаграждение по някои дела, както и невъзможността да бъде присъдено от съда възнаграждение над минималното до 3-кратния му размер.

Веднага след излизане на ТР № 6, във ВАдС бе поставен въпроса за изменение на Наредбата за минималните адвокатски възнаграждения, като тези възнаграждения, бъдат по-детайлно определени за някои дела и повишени за други дела. Определена бе работна група, която събираше предложения от всички адвокати и АС. След разговор с някои колеги по предлаганите изменения на Наредба № 1, на заседанието на ВАдС проведено на 13.12.2013 г. в Кюстендил, изразих становището, че част от предлаганите като минимални възнаграждения са нереалистично високи, което ще създаде проблеми на колегите, ако работят под тях, тъй като това представлява дисциплинарно нарушение по ЗА. ВАдС прие аргументите и отложи вземането на окончателно решение, като даде възможност в срок до следващото заседание – 10.01.2014 г., всеки АС да направи конкретни предложения.

На свое заседание проведено на 19.12.2013 г., АС Хасково направи конкретни предложения за изменение на Наредба № 1, предложенията са обявени в официалния сайт към протокола от заседанието на АС. Предложенията бяха изпратени в работната група и въпреки, че в заседанието на 10.01.2014 г. тази точка не бе разгледана, предложенията на нашия АС са събудили интерес и имат подкрепата на АК в страната.


7. Срещи и комуникация с органи на съда, полицията и др.:

Председателят на АС взе участие в отчетното събрание, проведено през 2013 г. на Хасковския окръжен съд, по покана на Председателя на съда. На събранието бяха отчетени добрите връзки и комуникации между органите на съдебната система и АС.

Беше проведена конкретна среща с Председателя на Административен съд Хасково за решаване на въпроса за условията за ползване на адвокатския ксерокс, поставен в Административен съд. С разрешението на председател на съда – Теодора Точкова, от м. април 2013 г. адвокатите от АК Хасково могат да получават незаверени копие от документи по административните дела, без заплащане на държавна такса, при условие, че бъде използван адвокатския ксерокс.

В процеса на работа, през 2013 г. бяха провеждани редица срещи и разговори с председателите на Районните съдилища, на Окръжен съд – Хасково и на Административен съд Хасково. Най-често поставяните от двете страни въпроси бяха свързани с предоставяне на правната помощ и особено представителство, за което бе споменато по-горе. В тази връзка са провеждани разговори и с разследващите полицаи в РУП-вете, в Митницата и в ГПУ-ния.

По всички въпроси, които са поставяне пред съда и полицията, е намирано решение, като срещаме пълно разбиране от страна на председателите на съдилищата

Искам да отбележа добрата комуникация, която имаме с Председателя на Районен съд Хасково, с Председателя и Заместник Председателите на Окръжен съд Хасково и с Председателя на Административен съд – Хасково.

Предстои среща с Председателите на Районен съд – Свиленград и на РС Ивайловград, с които не съм осъществила личен контакт през 2013 г., а само разговор по телефона – с последния.

8. Комуникация с други АК в страната и с ВАдС.:

8.1. Както бе посочено по-горе на проведените 4 национални конференции, имахме възможност да осъществим контакти с новите председатели на АК в страната. Поставени бяха за обсъждане много организационни въпроси и контактите се оказаха особено полезни за нашия АС.

Софийската адвокатска колегия ни предложи договор за сътрудничество, който след разглеждане и допълване от АС Хасково бе подписан през лятото на 2013 г. Съгласно част от клаузите на договора, адвокатите от АК Хасково имат право да ползват на същите цени, като адвокатите от САК почивните бази в Лозенец и на Витоша. Обява за това бе поставена на официалния сайт на АК Хасково, но заявки за почивка не постъпиха.

8.2 Създадохме много добри отношения с АС Стара Загора, в резултат, на което ни бе предоставена възможност да ползваме базата на Колегията в гр. Черноморец, на цени, на които почиват адвокатите от Стара Загора. Обява за това бе поставена на официалния сайт на АК Хасково, но заявки за почивка не постъпиха.

8.3 По решение на ВАдС от м. септември 2013 г. до м. март 2014 г., Председателя на АС Хасково, заедно с председателите на още 5 АК, участва в заседанията на ВАдС с право на съвещателен глас. Тази възможност, предвидена в ЗА е много добра, защото дава възможност АС да бъде запознат веднага с взетите на заседание на ВАдС решения. От друга страна има възможност да изкажем мнение по въпросите от дневния ред и да повлияем на решението им.


9. Културни и други мероприятия:

9.1. За наша радост през 2013 г. беше организирано честването на две важни за адвокатите дати – Деня на българската конституция – на 16.04 и Деня на Българската адвокатура – на 22.11. АС вложи много усилия и двата празника да бъдат организирани и проведени по различен от досегашните години начин. За Деня на конституцията с ръководството на Окръжен съд Хасково, беше създадена обща организация за честване с всички юристи на територията на ХАК – адвокати, съдии, прокурори, разследващи полицаи, юрисконсулти и др. Въпреки краткото време, със съвместните усилия организацията бе направена и празника премина при голямо участие на колеги.

9.2 Празника за Деня на Българската адвокатура мина под знака на 125 години от създаването на адвокатурата в България. В местната преса излезе поздравление на АС към членовете на колегията. По решение на АС бе организирано тържество, на което за първи път бяха поканени много гости, заемащи ръководни длъжности в местната администрация на територията на област Хасково, в съдебната система, както и чуждестранни колеги – от Турция и Гърция. Голяма част от гостите уважиха поканата и на тържеството присъстваха И.ф Областен управител на област Хасково, Председателя на Окръжен съд Хасково, Председателите на Районните съдилища в Хасково и Димитровград, Районните прокурори в Хасково и Димитровград, Директора на ОД на МВР Хасково, както и 10 колеги адвокати от АК в Одрин и 2 – ма колеги от АК в Александропули.

9.3. По решение на АС бе отбелязана 95-тата годишнина на доайена на АК Хасково – адвокат Видю Димитров, като членове на АС посетихме колегата в дома му ,за да поднесем поздравления и скромен подарък. Събитието бе отразено в местната преса.

9.4 Няма да се спирам подробно на участието на АС, чрез Председателя и Секретаря на тържествата по повод 125 годишнината от адвокатурата в България, които ВАдС организира в София. Ще отбележа само, че програмата включваше тържествено заседание на ВАдС с участието на председателите на редица колегии от чужбина, тържествената национална конференция, на която присъстваха и произнесоха приветствени слова към Българската адвокатура Президентите на РБ, Министър председателя, Председателя на НС, много депутати, Председателя на ВКС и други гости.

9.5 По решение на АС, представители на АК Хасково взеха участие в два празника на адвокатите от Одринската адвокатска колегия.

По покана на Одринската адвокатска колегия за празника на Турската адвокатура – на 05.04.2013 г. до АС, на тържеството присъстваха адвокат Гергана Караджонова, адвокат Иван Иванов, адвокат Михаил Милчев и адвокат Йорданка Христова, които от името АС и всички адвокати от АК Хасково са поздравили колегите от Одрин по случай техния празник и са поднесли венец от името на АК Хасково на паметника на Кемал Ататюрк в гр. Одрин. Колегите са участвали в организираните мероприятия – тържествен обяд, на който са били специални гости наред с висшите магистрати – съдии и прокурори и представители на община Одрин. По програма на адвокатите от Одринската адвокатска колегия, нашите представители заедно с колеги от ОАК начело с г-н Бариш – зам.председател на ОАК, са посетили съдебната палата в Одрин, Тракийския Университет в гр. Одрин, паметника на Шикру Паша – място познато в българската история като битката при Одрин, като са имали осигурен преводач. Вечерта са присъствали на тържествена вечеря със специални гости - Валията на Одрин, Съдии, Прокурори, Представители на местната власт, на която адвокатите от ХАК са поднесли специални поздравления от АС и всички колеги и за спомен - подарък картина..

Втората покана от адвокатите на Одринската адвокатска колегия бе по повод тържествата, които се провеждат в Одрин в периода 1-7 юли 2013г., познати като „Мазните Борби”. През 2013 г. са се чествали 652 година от създаване на традицията.

Отново поради късно пристигналата покана, членовете на АС не можаха да присъстват на тържествата и АС и колегите от АК, бяха представлявани от адвокат Караджонова и адв. Йорданка Христова, които присъстваха на събитието на 6 юли 2013г. На стадиона, на който са се провеждат борбите колегите от ХАК заедно с колегите от ОАК, с Валията на Одрин и представители на съда и прокуратурата на Одрин, са били специални гости на Кмета на гр. Одрин Хамди Седефчи. След това са участвали в тържествен обяд и са посетили църквите свети „Георги” и св.” Константин и Елена ” в гр. Одрин.

И двете посещения в Турция по покана на Одринската адвокатска колегия са преминали в дух на взаимно уважение и специално внимание към колегите от АК Хасково от страна на адвокатите от Одринската АК, от представители на местната власт, на съда и прокуратурата. Заслуга за това имат колегите - адвокат Гергана Караджонова, адвокат Иван Иванов, адвокат Михаил Милчев и адвокат Йорданка Христова и АС им благодари за достойното представяне на АК Хасково.


Уважаеми колеги,

Адвокатският съвет на ХАК в настоящия си състав отчита първата година от своята работа. През тази година се опитахме да поставим ново начало в работата на АС, като дадем приоритет на работата на АС – издигане престижа на адвокатите, повишаване авторитета им в обществото, защита на интересите им пред институциите и създаване на по-добри материални условия. Дали сме успели в тази своя амбиция вие ще прецените. Искам от името на АС да изкажа благодарност към колегите, които споменах по-горе и които не са членове на АС, но работиха всеотдайно по различни въпроси от интерес за всички адвокати в АК Хасково, както и на служителите в АК –Добринка Вълчева, която макар и да започна работа при нас в средата на годината, навлезе много бързо в задълженията си и се справя бързо и точно с всички поставени задачи. Уважението й към всички колеги не остава незабелязано; Радомира Петкова, която не ни напусна в трудния момент на промени, справя се отлично с всички поставяни задачи и проявява уважение и търпение към всички колеги; Василка Вълкова, която винаги е наше разположение в съда, винаги е отзивчива и е точна в работата си.

Доколко сме успели- ще решите Вие.

Председател на АС на ХАК - .............................................



/адвокат Меглена Гунчева/


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница