Заседание на Надзорния съвет на нзок. На него ще се обсъждат възможностите за актуализация на бюджета на здравната каса за 2010 г



страница1/3
Дата10.02.2018
Размер391.69 Kb.
#57533
  1   2   3
8 март 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ
Министърът на здравеопазването д-р Божидар Нанев свиква днес извънредно заседание на Надзорния съвет на НЗОК. На него ще се обсъждат възможностите за актуализация на бюджета на здравната каса за 2010 г.


Премиерът: За последно бавим парите на лекарите
Държавата ще отблокира резерва на касата с 350 млн. лв.

108 млн лв забавени плащания за януари има здравната каса към лекари и болници
Все повече дентални лекари се отказват да работят със здравната каса и от 4000 в столицата само 1800 са подписали договори. Касата ни създава повече главоболия, отколкото ползи, казва д-р Мария Джорова, председател на Сдружението на българските зъболекари. В по-малките населени места обаче парите, които зъболекарите чакат от здравната каса, са единственият сигурен приход, който може да се планира в тази стагнация. Безработицата расте, а ние сме част от икономическата верига и все повече пациентите ще лекуват само зъби, които не търпят отлагане, казва д-р Джорова. Касата вече има 9 млн. лв. забавени с два месеца плащания към зъболекари.

Без средства

Касата дължи и 12 млн. лв. на личните лекари за януари и това създава силно напрежение в гилдията. Лекарка от Попово изпратила писмо до гъстотата организация, в което описва как преди четири дни са спрели телефона и интернета в кабинета, а от Е.ОН са я предупредили, че днес ще изключват тока. В същото време ако личният лекар затвори кабинета, рискува да бъде глобен от районната здравна каса, защото не изпълнява задълженията си. За този месец въпросната лекарка от Попово не може да събере 1800 лв., необходими й да се разплати.

Един лекар няма как да е пълноценен в работата си, ако постоянно е преследван от кредитори и банки да си погасява задълженията, коментира шефът на лекарския съюз д-р Цветан Райчинов.

Заради това той призова колегите си да заведат искове срещу здравната каса и каза, че лично ще го направи.

Протест


Личните лекари в София

Чинарска, член на УС на лекарския съюз. Примерът им щял да бъде последван и от лекарите от доболничната и извънболничната помощ в Пловдив.

Обещание

Решението им бе взето преди петъчната среща на премиера Бойко Борисов, вицепремиера Симеон Дянков и здравния министър д-р Божидар Нанев с шефовете на съсловните организации. Борисов е поел ангажимента до края на седмицата да бъдат изплатени всички досегашни задължения към лекарите и болниците, които са за около 108 млн. лв. Повече забавяне няма да има, обеща Борисов. Правителството ще предложи да бъдат разблокирани и 350 млн. лв. от големия резерв на здравната каса, който е в БНБ. Днес нредеши нииа среща на премиера с председателите на двете съсловни организации.



Светлана Желева


Въпреки обещанията на Борисов
Семейните лекари ще стачкуват

Здравната каса трябва да им плати до края на седмицата
От Лили Войнова
Въпреки обещанията на премиера Бойко Борисов, че ще си получат парите, семейните лекари започват масови протести заради забавените плащания от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). В понеделник първи ще спрат работа джипитата в Кюстендилско, във вторник ще ги последват поетапно и колегите им от останалите райони на страната.
Личните лекари в София затварят във вторник, за целия град ще работи само един кабинет, в 29-о ДКЦ в жк "Гоце Делчев". В петък Бойко Борисов обеща касата да им изплати дължимите суми до края на тази седмица. Това стана на среща на премиера с шефовете на съсловните организации на лекарите и стоматолозите, на която присъстваха и министрите Симеон Дянков и Божидар Нанев.
Борисов е наредил до три седмици да бъдат отпуснати 350 млн. лв. допълнително на НЗОК. "Ако трябва, държавата ще влезе в дефицит, но средства за здравеопазване ще има", обещал Борисов.
"Вече не е възможно да изпълняваме дейността си, защото не можем да си платим наема, тока, водата, заплатите на медсестрите, трябва да затворим кабинетите", обясни пред медиите защо не отменят стачката д-р Диана Чинарска, член на УС на БЛС.
Освен заради забавените плащания за януари семейните лекари недоволстват и че за четири месеца не са им издължени компенсациите за намалените потребителски такси на пенсионерите (от 2.40 на 1 лв.). В бюджета на НЗОК са преведени 3 млн. лв. още на 11 декември 2009 г., но някой ги задържа, заявиха от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари.
Обещаните 350 млн. лв. ще се вземат от резерва на касата, каза здравният министър Божидар Нанев. Освобождаването на средства от натрупания резерв на касата в БНБ обаче може да стане само с решение на парламента. Според обясненията на финансовия министър това нямало да се наложи, защото ще се използват част от "временно свободните" 829 млн. лв. - планираният излишък в бюджета на касата за 2010 г.
Първите два месеца обаче приходите в бюджета, откъдето трябва да се осигурят тези средства, са по-ниски от очакваното. Схемата трябва да стане ясна на среща днес на надзорния съвет на НЗОК, свикана от министър Нанев.
Засега от Българския лекарски съюз (БЛС) обявиха, че запазват готовност за национален протест на 7 април. В него ще участват и зъболекарите, медсестрите и фармацевтите. Ако обещанията на управляващите бъдат изпълнени, медиците ще се откажат от стачката. Лекарите обаче ще заведат дела срещу здравната каса за пропуснати ползи и ще поискат парите да им бъдат изплатени с лихвите, каза в петък председателят на съюза д-р Цветан Райчинов.
По предложение на Бойко Борисов разговорите между управляващите и лекарите ще се провеждат всяка седмица до решаването на проблемите. Днес докторите и зъболекарите ще запознаят премиера с тяхната визия за реформата в сектора. Ще обясним на министър-председателя, че приоритет трябва да стане електронната система на НЗОК и електронните досиета на пациентите, защото само по този начин може да има ефективен контрол, заяви за "Дневник" д-р Цветан Райчинов.


Здравната каса почна акция “Кобра”
Диана Тенчева

Супертайна операция за проверка в болниците под кодовото име “Кобра” започна през уикенда в цялата страна. При първите внезапни посещения в здравни заведения в Югоизточна България присъства и репортер на “Труд”.

Неочаквано инспектори от централното управление на националната здравна каса влязоха в хасковския клон в събота по обяд. Където местните

инспектори не подозираха какво ги чака

Знаеха само,че трябва да се явят на работа за 1-2 часа, за да попълнят някакви документи. Вместо това дадоха пълен отчет на софийския екип. И тръгнаха заедно към болниците в района.

“Започваме акция “Кобра”! Ще сме нащрек за всякакви нарушения и ще реагираме бързо като змията”, даде името на операцията Евгения Нинова, началник на отдел “Финансов контрол” в касата. Инспекторите влязоха първо в частната специализирана хирургична болница “Хигия”. Там завариха само един дежурен лекар, който се оказа специалист по очни болести. “Докторе, ами какво ще правите, ако сега дойде родилка?”, попита г-жа Нинова. “Ами, ще я изродя, колко му е”, отвърна офталмологът.

В журнала на болницата бяха записани 11 пациенти на легло. Започна броенето им. Всички бяха налице. В стая № 11 обаче бе полегнал пенсионерът Теньо. “Какво ти е, дядо? Какво ти направиха?”, заразпитва д-р Даниела Тенчева, главен експерт в Централното управление на НЗОК. “Нищо ми няма. Нищо не са ми правили”, отвърна пациентът. “Ама как нищо! Той е със склероза! Оперирахме го”, намеси се управителят на “Хигия” д-р Петър Бекяров. След влизането на инспекторите в болницата, уведомен от подчинените си, той дотърча както си беше по анцуг. Според документите дядото се оказа с фисура на ануса. Но...

не, не е на ануса, май е на носа

промени тезата д-р Бекяров. Лошо. Проверяващите и там не я откриха. След нов обстоен преглед раничката на дядото се оказа на крака.

Дойде ред и на документите. А между тях имаше абсолютно празни амбулаторни листове. Въпреки това пациентът Е. Ч. например съвестно се беше подписал в края на листа. Същото нарушение имаше и при епикриза.

Болен, който въобще не е излекуван и изписан, бе подписал, че е получил документа с диагнозата и метода на лечението си (а епикризата се дава чак при напускане на болницата). “Караме ги да се подписват предварително, защото после те може да си тръгнат, без да са се разписали”, оправда се д-р Бекяров. Подписът на болния е много важен, защото без него НЗОК не плаща извършеното лечение на съответния пациент. Само че на празния лист може да се допишат всякакви процедури, които въобще не са извършени на пациента, обясниха инспекторите.

“Диагностицираха” “Хигия” като неизрядна и поеха към многопрофилната болница в Хасково. За късмет там имаше достатъчно дежурни лекари, готови за спешни случаи.

Но... В отделението по патологична бременност, ако се вярва на журнала лежаха 5 жени, но реално се оказаха... едва три.

Толкова бяха открити при преброяването.

“Една от булките отиде да си купи ядене, а другата е на свиждане”, каза акушерка. Два часа те така и не се върнаха.

“Как


бременни в риск обикалят напред-назад

та те трябва да са толкова премерени в ходенето!”, дивяха се инспекторите.

И казаха, че болницата няма да вземе и лев за двете липсващи родилки.

“Знаете ли, хващали сме, че за да попълнят необходимата бройка пациенти, лекарите са бутали от коридора случайно минаващи хора с обувки и шлифери и са ги карали да лягат и да пълнят празните легла”, каза Нинова.

Родилното отделение в хасковската болница хвърли в шок проверяващите с олющените си стени, мръсни и отблъскващи тоалетни с кафяви петна по тавана и пода, падащи мазилки и изпокъсани балатуми. “Не е в нашите правомощия да затворим помещенията. За тях отговарят РИОКОЗ (бивша ХЕИ) и Районният център по здравеопазване. Явно за колегите всичко е наред”, казаха от касата.

В общинската болница в Харманли инспекторите завариха 76 лежащо болни и... само един дежурен лекар. Акушер-гинекологът случайно се беше появил заради раждане. “Кои сте вие? Кой ви пусна в моята болница”, развика се управителят, който пристигна по спешност, д-р Динко Генев. А като видя и журналисти, следящи проверката, се развилня още повече: “Вие сте маши в ръцете на управляващите мутри!” Д-р Генев вчера се обади в “Труд” и се извини за държанието си.

В петък инспекторите провериха и столичната болница “Св. Иван Рилски”, където пропуски имаше само в графиците.


Линейка се блъска, докато вози болен с инфаркт
Мария Кехайова

Линейка катастрофира край рибарското селище Ченгене скеле, по пътя за Бургас.

Линейката е на община Приморско, тя превозвала към бургаската болница пациент в инфарктно състояние, съобщиха от полицията. На 1 километър след рибарското селище, тъй като се движела бързо, попаднала на заледен участък, а 40 годишният и водач не могъл да овладее волана. Автомобилът катастрофирал, изскачайки извън пътя.

Пациентът - 67 годишен мъж, в инфарктно състояние и на носилка получил фрактура на глезена от удара. За щастие човекът е жив и здрав, на лечение в болницата и е без опасност за живота. При катастрофата, 57 годишната наблюдаваща лекарка си контузила главата и носа.




Без съгласието на пациента не може
Диана Тенчева

Здравната реформа започна под насадения от финансовото министерство лозунг: “Промени - да, но без пари”! Това наложи орязване на лекарства за социално значими заболявания и солено доплащане от изтънелия джоб на пациента, на рестрикции в болничната помощ и т.н.

Управляващите обаче трябва да знаят, че спестяване на гърба на болните е, меко казано, брутално. А като се затварят болници, то уредено ли е примерно пациентът от Радомир в рамките на 30 минути да попадне в болницата с нужното качествено лечение? Същото важи и за десетки други малки населени места

Не, такава гаранция няма. Защото ние една магистрала от край до край на държавата нямаме, камо ли добре уредени пътища по затънтени и отдалечени райони.

Затова здравето на хората не може да се разглежда като изолиран въпрос. До консенсус за реформата трябва да достигнат всички политически сили, за осъществяването й пък - да заработят всички институции. А съгласието на обществото е основата, без която не може!


Фармацевти искат такса „рецепта"
Юлия KVHEBA

Българинът да плаща невиждана досега такса „рецепта", предлагат родните фармацевти.

Според тях пациентите дължат на аптекарите потребителска такса за това, че обслужват рецептите им.

Мотивът им е, че така било в целия Европейски съюз, а във Великобритания тази такса е 3 лири. Зад декларацията с искането застанаха на третия си конгрес 480 фармацевти.

Според фармацевтите, макар таксата да се плаща от пациентите, те нямало да бъдат ощетени. „Просто ще се сложи ред в системата", каза Аделина Любенова, зам.-председател на Българския фармацевтичен съюз.

На форума вчера стана ясно, че фармацевтите, които в петък си получиха парите за скъпите лекарства от здравната каса, не подкрепят по принцип евентуални протестни действия на лекарите. Аптекарите настояват още за фиксирани крайни цени на лекарствата по рецепта. Такава била практиката в Румъния, Гърция и дори в Турция.

Така потребителите нямало да обикалят от аптека в аптека за по-евтини лекарства. Практиката показвала, че при един от медикаментите разликата била 80 ст., а при втория пациентът плаща с 3,80 лв. повече.

За председател на съюза вчера бе преизбран Мирослав Ненчев.




Майка на умрял от скарлатина ще съди лекари
Соня Чонова, майката на 18-годишният семинарист Калин Чонов, който почина от скарлатина във ВМА на 3 март след неадекватна реакция на медиците от бърза помощ, възнамерява да съди лекарите, които са оставили сина й да умре.

"И единият ми мъж си прибра децата и другия си взе сина на небето, не знам каква е тази прокоба. Аз съм попадия, но и в магия ще започна да вярвам", мълвеше вчера с пресъхнали очи жената при погребението на сина й. 22-ма свещеници извършиха опелото на четвъртокурсника от семинарията в църквата "Св. Марина" във Велико Търново. В храмът Калин бил иподякон, а преди това в него служил покойния му баща отец Кръстюо Чонов.

Съученици на семинариста и класният му ръководител свещеник Константин Цанков, който дарявал кръв, за да спаси възпитаника си го изпратиха до търновските гробища. Той бе положен в семейна гробница, където са погребани двамата съпрузи на майка му и двамата й синове от първия брак. Соня, която е епархийски финансов ревизор, преживяла първата си голяма трагедия преди 21 години, когато цялото й семейство загинало в катастрофа. Сега загубила и последната си земна радост - Калин, роден от втория й брак с отец Кръстю.


Пълзяща стачка на джипитата от днес
Общопрактикуващите лекари от областите Кюстендил и Разград започват стачка още от днес. От утре към тях се присъединяват колегите им от София и Шумен. Постепенно протестът ще обхване цялата страна, съобщи вчера лидерът на националното им сдружение д-р Любомир Киров. Протест ще има дори утре да получат дължимите им суми здравната каса, категоричен бе той.

Личните лекари от Велико Търново пък ще преглеждат пациенти само срещу пари на ръка.

"Ние ще сме си в кабинетите, но няма да работим със здравната каса, т.е. няма да издаваме документи, да пишем рецепти и да извършваме всички дейности по здравна каса", обясни шефът на местните лични доктори Христо Димитров. Ако имали пациент в тежко състояние, джипитата щели да го насочват към “Спешна помощ”, каза д-р Димитров.

В София в 29-а поликлиника ще има отворен спешен кабинет, където ще се преглежда без потребителска такса, каза д-р Диана Чинарска, член на управителния съвет на сдружението в столицата.

Министърът на здравеопазването д-р Божидар Нанев свиква днес извънредно заседание на надзорния съвет на касата. Дневният ред, който той е посочил, са възможностите за актуализация на бюджета на касата за 2010 г. Още в петък стана ясно, че Нанев иска да бъда отблокирани 350 млн. лв. от резерва на касата. (24часа)


Аптекари искат твърди цени за лекарствата
Държавата да определи твърди цени на лекарствата с рецепти, пожелаха от Българския фармацевтичен съюз. Това бе поискано в декларация на конгрес на организацията на Златни пясъци. "Аптеката не е обикновен магазин. Сега болните обикалят само да търсят по-евтини цени", каза зам.-шефката на съюза Аделина Любенова. Фиксираните цени на лекарствата щели да вкарат по-голям приход от ДДС в бюджета.

“Искането за фиксирани крайни цени за лекарствата по рецепти ще доведе до един узаконен картел. Резултатът ще бъде максимално високи цени”, казаха несъгласни с декларацията фармацевти.



ЦАНКО ЦАНЕВ


Примамват фармацевти с 33 500 паунда заплата
33 500 паунда чакат всеки наш фармацевт, който реши да си тър­си късмета на Острова. Толкова е годишната брутна заплата, с коя­то британските шефове примам­ват нашенците. Подобни цифри се предлагат на лекари, стомато­лози и медицински сестри. Рабо-

тодателите от Великобритания бяха едни от малкото, които лич­но присъстваха на вчерашната борса. Свободните места в аптеки и болници са в провинциалните градове на Англия. Разбира се, желаещите трябва да говорят перфектно езика на Шекспир. Като цяло медицинските работници бяха най-търсени вчера. Работа за тях има още в Дания, Германия, Финландия, Норвегия. Сестри търси и Словения. И в тези страни се иска английски. В Германия, разбира се, е задължителен немс­кият.




При внезапни проверки на НЗОК
Проверяват болните по списък

Дежурният лекар показва картоните на всеки лежащ
Агенти на здравната каса вдигнаха на крак лекари и сестри в 3 бол­ници в Мездра и Враца при внезапна проверка. Пациентите бяха заве­рени по списък, а карто­ните им - щателно прег­ледани.

Експертите от НЗОК досущ като при обиск пребродиха 3 болници, отваряйки си очите на четири за нередности, както при оказването на медицинска помощ, та­ка и при воденето на до­кументацията. Ококоре­ни от внезапната визи­та, лекари и сестри хук­наха да търсят пациен­тите си из дворове и ка­фенета, за да бъдат проверени от нечакани­те гости.



Болни

Преглед на стаите в произволно избрани от­деления на всяка бол­ница извършиха специ­алистите, като стриктно отброяваха колко души има в стаята и какво е тяхното състояние. След обиколката еки­път на здравната каса привикваше дежурния лекар, за да прегледат заедно картоните на всеки пациент, който лежи в момента в бол­ницата. Започналите преди 3 седмици изне­надващи посещения, обясняват специалистите, се налагат хем да се внесе повече старание от страна на лекарите, хем за да се провери дали касата не дава на вятъра пари за лежащо болни, които обаче предпочитат да се церят вкъщи.



Поглед

Под зоркия поглед на експертите първо по­падна частна клиника по ортопедия във Вра­ца, където не бяха отк­рити нарушения. Лека­рите любезно разходи­ха екипа от мазетата до последния етаж, като по един поглед хвърли­ха и на всички болни. Визитата се прехвърли и във врачанската многопрофилна болница "Христо Ботев", където експертите обиколиха спешното отделение. Цялото крило пустееше по време на обиколка­та, понеже медиците се бореха за живота на жена с тежък инфаркт.

Лекарите от врачанска­та болница се хванали за главите, като разбра­ли, че жената имала 5 поредни дни болка в сърдечната област и едва на третия ден по­търсила личния си ле­кар. На четвъртия отишла при специа­лист, а на петия я дока­рали в спешното с раз­рив на сърцето.


Джипитата плашат със стачка
Общопрактикуващите лекари от цялата страна започват ефективен протест днес, като спират работа не­зависимо от това дали ще получат дължимите им суми от НЗОК.

Това каза за „Фокус" д-р Любомир Ки­ров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари. Първи днес ще спрат работа личните лекари от Кюстендил, Дупни-ца и областта, както и в Разград. Във вторник към протеста ще се включат личните лекари от София, Шумен и други области на страната. Целта е постепенно протестът да обхване ця­лата страна.

Днес предстои нова среща между министър-председателя Бойко Борисов и председателя на Българския лекарски съюз Цветан Райчинов. Все още не е сигурно каква част от лекарите ще се включат в протестите, тъй като не всички са членове на НСОЛ.


Такса „рецепта” искат аптекари
Да бъде въведена такса за обработка на рецептите поискаха на третия си редовен конг­рес от Българския фар­мацевтичен съюз (БФС). Такса за обра­ботка на рецептите има в цяла Европа, посочи преизбраният предсе­дател на БФС Мирос­лав Ненчев. По думите му размерът й може да бъде 1-2 лева. В декла­рацията на фармацев­тите е посочено, че е на­ложително да бъдат фиксирани крайните це­ни на лекарствата, кои­то са по лекарско пред­писание. Това ще дове­де до поевтиняване на медикаментите, както и до повишаване събираемостта на ДДС, увере­ни са аптекарите.


Фармацевтите пак искат по 1-2 лева такса за рецепта
Само в София през януари са фалирали 30 аптеки

Екип на "Сега"

Въвеждането на такса за обработка на рецептите поискаха делегатите на третия редовен конгрес на Българския фармацевтичен съюз.

Според преизбрания председател на съсловната организация на аптекарите Мирослав Ненчев такава такса има в цяла Европа и някъде стига до 7 евро. У нас размерът й може да бъде 1-2 лв., твърди Ненчев. Таксите щели да позволят на аптекарите да са консултанти на пациентите, а не само продавачи на лекарства.

Още през 2008 г. бе лансирано предложение да се въведе такса и в аптеките при изпълнение на рецепта за реимбурсирани от НЗОК лекарства. Това бе направено от председателя на Българската асоциация за защита на пациентите Пламен Таушанов. За такава такса се обяви и председателят на Регионалната фармацевтична колегия в София Венелин Сапунаров. По думите му подобна потребителска такса има в повечето страни в Европа и тя се плаща за обработка на рецептата.

Идеята срещна подкрепа дори и у бившия председател на парламентарната комисия по здравеопазване Борислав Китов, но не се стигна да въвеждане. Аргументите срещу тази нова такса бяха, че тя ще натовари допълнително пациентите, повечето от които са социално слаби. Д-р Антония Първанова пък посочи, че таксата на цена на рецепта е въведена в някои държави, за да се контролира броят на изписаните и осребрени от касата рецепти. По думите й обаче това са стари методи, които са излишни при въвеждането на електронната здравна карта.

Фармацевтите сега не само отново искат да им се плаща за обработка на рецепта, но и държавата да намали таксите, които те дължат за дейността си. Апелират и държавата да отделя пари за повишаване на квалификацията им. Те смятат, че е наложително да се въведат фиксирани крайни цени на лекарствата по лекарско предписание, което ще доведе до поевтиняване на медикаментите и повишаване на събираемостта от ДДС.

За пореден път фармацевтите настояват да се възстанови забраната един човек да притежава предприятие за производство или внос на лекарства и да търгува на едро и дребно с тях, както и да предотврати картелните споразумения. Зам.-председателят на фармацевтичния съюз Аделина Любенова твърди, че в момента в страната действат такива. КЗК вече започна разследване на няколко фирми за картел при търговете за лекарства за онкоболни.

Шефът на фармацевтите Мирослав Начев предупреди, че започват масови фалити на аптеки. По негови данни през февруари само в София са фалирали 30.






Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница