Заседание на общинския съвет



страница1/9
Дата09.01.2018
Размер1.86 Mb.
#42731
  1   2   3   4   5   6   7   8   9


Община Тунджа Общински план за развитие 2005-2013г.

Общински план за развитие за периода
2005-2013г.

Приет на заседание на общинския съвет



с Протокол № ...... /.................

гр. Ямбол, 2005г.

СЪДЪРЖАНИЕ




УВОД

1

1. СИТУАЦИОНЕН АНАЛИЗ НА ОБЩИНА ТУНДЖА

4

1.1. Местоположение: предимства и ограничения

4

1.2. Структура на природния комплекс

6

1.3. Динамика и структура на човешките ресурси

18

1.4. Икономика – развитие и структура

24

1.4.1. Обща характеристика на общинската икономика

24

1.4.2. Първичен стопански сектор – структура и тенденции на развитието

31

1.4.3. Вторичен стопански сектор – структура и тенденции на развитието

38

1.4.4. Третичен стопански сектор – структура и тенденции на развитието

39

1.4.4.1. Образователна система

39

1.4.4.2. Здравеопазване

40

1.4.4.3. Развитие на туризма

40

1.4.4.4. Техническа инфраструктура

43

1.5. Състояние и опазване на околната среда

47

1.5.1. Анализ на състоянието на околната среда по компоненти

47

1.5.2. Анализ на състоянието на околната среда по фактори на

въздействие

57

2. SWOT АНАЛИЗ: СИСТЕМАТИЗАЦИЯ И РАНЖИРАНЕ НА ОСНОВНИТЕ ПРОБЛЕМИ

63

3. СТРАТЕГИЧЕСКИ ПЛАН ЗА РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНА ТУНДЖА

64

3.1. Състояние на общината към 2013 год.: визия за развитие

64

4. ФИНАНСОВА ИНДИКАТИВНА ТАБЛИЦА ЗА РАЗВИТИЕТО НА ОБЩИНАТА /ПРИЛОЖЕНИЕ/




5. ИЗПЪЛНЕНИЕ, НАБЛЮДЕНИЕ /МОНИТОРИНГ/, ОЦЕНКА И АКТУАЛИЗАЦИЯ НА ПЛАНА ЗА РАЗВИТИЕ

65

5.1. Изпълнение на плана за развитие

65

5.2. Наблюдение, оценка и актуализация на плана за развитие

66

ПРИЛОЖЕНИЯ

74

УВОД


Планът за развитие на община Тунджа за периода 2005-2013г. е основен, стратегически планов документ. Той е разработен от широк кръг специалисти от общината, обсъждан публично, с участието на външни експерти – партньори и приет на заседание на Общинския съвет в съответствие с изискванията на Закона за регионално развитие /ДВ, бр. 14 от 20 февруари 2004г./ и допълненията към него от м. април 2005г. При разработването на Плана са спазени насоките съдържащи се в Методическите указания на МРРБ за разработване на общински планове за развитие /от м. юни 2004г./, както и изискванията на други нормативни документи свързани с местното самоуправление и регионалното развитие – Закона за устройство на територията /ДВ, бр. 1 от 2 януари 2001г. изм. и доп., ДВ, бр. 41, 111 от 2001 г., бр. 43 от 2002 г., бр. 20 от 2003 г., бр. 65 от 2003 г., бр. 65 от 22 юли 2003 г./, Законът за държавния кадастър и имотния регистър от 2001г., Законът за опазване на околната среда /Обн. ДВ. бр.91 от 25 Септември 2002г., попр. ДВ бр.98 от 18 Октмври 2002г./, Както и стратегията за развитие на област Ямбол /2005г./ и Националната стратегия за регионално развитие на Р България /2005г./. Тези планови и нормативни документи определят в значителна степен формата и финансово-ресурсния потенциал за развитието на община Тунджа до 2013г.

Планът за развитие на община Тунджа дефинира ясно приоритетите и конкретизира мерките, които ще се реализират в два времеви хоризонта: до края на 2006г., когато приключва изпълнението на Стратегията за регионално развитие на община Тунджа 2000-2006г., и от 2007 до 2013г. – следващия планов период, който съвпада с плановата дейност на Европейския Съюз. До голяма степен в него се съдържат ресурсите, визията и управленските практики, които ще бъдат приложени при изпълнението му. Следователно с плана за развитие на общината се поставят основите на един продължителен планово-управленски процес, в който могат и трябва да участват всички компоненти, професионално подготвени и родолюбиви граждани. В този смисъл Планът за развитие на община Тунджа до 2013г. е “общо дело и общо благо” за сравнително продължителен период от време. Чрез изпълнение на плана се цели постигането на съществена промяна на структурата и темповете на развитие на общинската икономика, решително подобряване на образователната и здравната система, на техническата инфраструктура и околната среда, ограничаване на демографския срив и трайно намаляване на безработицата, провеждането на политика на подпомагане и стимулиране на местния бизнес, на последователни мерки за оптималното интегриране на ромската етническа група и повишаване доходите на населението, съпроводено с решителна и качествена промяна на качеството на живота.

Настоящият план за развитие представлява продължение (с актуализирано съдържание) на Стратегията за регионално развитие на общината, приета през 2000г. Разработването, обсъждането и приемането на общинския план за развитие до 2013г. беше организирано от кмета на община Тунджа и обсъждан с членове на Общинския съвет и представители на общинската администрация, представители на местния бизнес, ръководители на всички представени политически партии в общината, неправителствени организации, както и заинтересовани и отговорни за бъдещето развитие на общината граждани. Ето защо общинският план за развитие на община Тунджа е общ, публичен и отворен стратегически документ за развитие.

По своята териториална конфигурация и административно устройство, община Тунджа се отличава със своята уникалност. Административният център на общината е в границите на друга община – гр.Ямбол. Тази специфика налага необходимостта от разработването, координирането и изпълнението на общи планове, програми, проекти за развитие. Причините за това са, че развитието на община гр.Ямбол е невъзможно без територията, демографския и ресурсен потенциал на община Тунджа и обратно – една не малка част от населението на община Тунджа ползва специализирани административни, образователни, здравни, културни и други услуги в административния център гр.Ямбол. Съществуващото териториално единство между общините Тунджа и Ямбол, предопределено от административното устройство на страната през следващите години ще изисква обща планова и управленска политика.

Тунджа е най-голямата по територия община в област Ямбол – 1218,9 кв.км (36,3% от територията на областта), с най-голям брой населени места – 44 от общо 109 за областта или 40,4% от селищата, на нея се падат 20% от населението на областта и най-голям брой кметства – 37 от общо 42 за област Ямбол. Изключително неблагоприятна тенденция е трайното намаляване на броя на населението и продължителния процес на депопулация на територията. Известна тревога съществува и по отношение на голямата динамика и промени, които настъпват в етническата структура на населението ( бързо и трайно увеличаване на ромското население в общината). Неблагоприятната демографска ситуация предопределя по същество рестриктивна политика за развитието на образователната, здравната и търговско обслужващата система. “Периферността” на община Тунджа спрямо областния и общинския административен център влияе върху отрасловата, продуктовата и пазарната специализация на общината. Специализиращи и структуроопределящи икономически дейности ще бъдат подсекторите на аграрното стопанство, формирането на клъстери на преработвателната (основно производство на хранителни продукти) промишленост от малки и средни предприятия, постепенно усилване на процеса на изнасяне на производства от Ямбол, Сливен и Стара Загора в селища от общината и приоритетно развитие на техническата и социалната инфраструктура. Допълнителен стимул за развитието на общината ще окаже приоритетното изграждане на “общински туристически клъстер“ на културно-познавателен, селски и екологичен туризъм. Целта на утвърдената планова и управленска политика е постигането на промени в демографската структура, осигуряване на ускорен икономически растеж на общинската икономика, привлекателен за чужди инвестиции икономически климат, системно, последователно и целенасочено разработване на проекти, осигуряващи допълнително финансиране по отделни програми (чрез използване на предприсъединителните фондове до 2006г., а от 2007 до 2013г. и на структурните и Кохезионния фонд на Европейския съюз), разширяване и задълбочаване на публично-частните партньорства, стабилизиране на селищната мрежа чрез провеждането на политика за развитие посредством опорни селищни центрове от първи ранг, а след 2007г. и опорните центрове от втори ранг.

Общинският план за развитие е разработен в съответствие и синхрон с приоритетите и мерките на областната стратегия за развитие, като са отчетени и главните приоритети в развитието на община гр.Ямбол.

При разработването на плана за развитие на община Тунджа бяха приложени следните принципи:


  • Интегрална и функционална оценка на общинските ресурси, като естествена основа за развитие на човешките ресурси и икономиката;

  • Реализиране на функционална координация и съгласуваност между всички участници при формулиране на визията, приоритетите и мерките за развитие на община Тунджа;

  • Публичност на всички фази на плановия процес;

  • Партньорство при разработването и изпълнението на плана.

Планът за развитие на община Тунджа е отворен стратегически документ. Нормативно е предвидено той да бъде обсъждан и актуализиран периодично. Неразделна част от него е Програмата за реализация на общинския план за развитие – Тунджа.

юли, 2005г.

  1. СИТУАЦИОНЕН АНАЛИЗ НА ОБЩИНА ТУНДЖА

    1. Местоположение: предимства и ограничения на развитието

Територията на община Тунджа заема централно положение в границите на Ямболска област. Административния център на общината съвпада с областния център – гр. Ямбол, което е допълнително предимство. Разположението на областния и общинския център в северната част е причина за по-голямата изолираност на селата от южната част – например с. Драма, с. Робово, с. Голям манастир, с.Малък манастир, с. Генерал Тошево, с. Овчи кладенец, с. Дряново и с. Коневец. /Приложения 1 и 1А/

На север община Тунджа граничи със Сливенска област и община Сливен. Тази граница се пресича от основните шосейно-транспортни комуникации, осигуряващи и поддържащи транспортната достъпност – от Ямбол за Сливен и през прохода Вратник за Велико Търново, а на североизток Ямбол - Петолъчката - Марашки проход за Котел – Омуртаг – Търговище – Русе, част от трансевропейския транспортен коридор № 9. Двете отсечки са първокласни пътища. Другите шосейни връзки от Ямбол са в направлението по долината на р. Тунджа за Елхово, Тополовград и Болярово; второстепенния път от Ямбол на югозапад за с. Роза, с.Скалица, с.Полски градец за град Гълъбово и др.

На североизток и изток община Тунджа граничи с община Стралджа. Съседството между двете общини е предимство, което може и трябва да се използва по отношение на съвместни икономически дейности и общо участие в инфраструктурни проекти. Границата се пресича от най–прекия път от Ямбол (през с. Саранско – с. Войника – гр. Средец) до Бургас.

На юг община Тунджа граничи с община Елхово. Двете общини се свързват чрез долината на р. Тунджа, по която преминават шосейна и жп линия. Това транспортно трасе ще осигурява допълнителни предимства за развитието на селищата разположени близо до него след влизането в експлоатация на новия граничен пункт от с. Лесово до турското селище Хамзабейли.

На запад община Тунджа има малка контактна зона с община Нова Загора. Тя се пресича от две третокласни шосета.

На югозапад територията на община Тунджа има малки гранични зони с общините Раднево и Тополовград. В тази част с важно значение са вторичните транспортни възли с. Скалица с направление за с. Полски градец и Харманли и с. Голям Манастир с пряка транспортна връзка на юг с Тополовград.

В направление “изток-запад” през територията на общината преминава жп линията от София за Бургас с разклонение за Варна на гара Карнобат.

От направения анализ следва извода, че гр. Ямбол е главния транспортно – разпределителен и транспортно – обслужващ възел както за областта, така и за община Тунджа. Влияние върху развитието на транспортната инфраструктура и транспортната достъпност в общината ще окаже завършването на отсечката Стара Загора – Карнобат от автомагистрала “Тракия”. Значението на този инфраструктурен елемент от национално значение ще окаже положително въздействие върху развитието на близо разположените селища, като източник на допълнителна заетост, и ще подобри тарнспортно-географското положение на целия регион.

Местоположението на община Тунджа в съчетание с релефа и надморската височина са изключително благоприятни за развитието и оптимизирането на конфигурацията на транспортната и селищната мрежа.

В тези граници територията на община Тунджа възлиза на 1218,9 км2 , една от най – големите по територия общини в страната. Площта и съставлява над една трета от територията на областта /36,3 %/, 8,3 % от площта на Югоизточния район за планиране и 1,1 % от територията на страната. /Приложение 26/

В таблица 1 е дадена площта на населените места в община Тунджа /в км2/.

Таблица 1



Населени места в община Тунджа

ЕКАТТЕ

Населени места

Площ /км2 /

ЕКАТТЕ

Населени места

Площ /км2 /

JAM 25

00758


03229

05308


05863

05952


10776

10895


14725

15789


18259

23501


23557

23978


30096

30956


32740

35028


35609

36200


37681

38279


40018

Община Тунджа

с. Асеново

с. Безмер

с. Болярско

с. Ботево

с. Бояджик

с. Веселиново

с. Видинци

с. Генерал Тошево

с. Голям манастир

с. Гълъбинци

с. Дражево

с. Драма

с. Дряново

с. Завой

с. Златари

с. Генерал Инзово

с. Кабиле

с. Калчево

с. Каравелово

с. Козарево

с. Коневец

с. Крумово


1218,86

12,7


32,4

30,0


42,7

48,1


16,0

9,6


40,9

42,9


38,5

15,3


19,1

15,3


11,5

23,3


43,3

14,5


21,9

29,6


10,9

20,8


31,1

40484

46783


47562

47682


48101

48787


53299

53480


56873

62757


62921

65036


66456

66737


67177

68878


72240

73657


77030

77150


80217

80306


с. Кукорево

с. Маломир

с. Меден кладенец

с. Межда


с. Миладиновци

с. Могила

с. Овчи кладенец

с. Окоп


с. Победа

с. Робово

с. Роза

с. Савино



с. Симеоново

с. Скалица

с. Сламино

с. Стара река

с. Тенево

с. Търнава

с. Хаджидимитрово

с. Ханово

с. Чарган

с. Челник

неразпределени


18,3

56,0


22,2

16,1


37,5

18.6


46,1

18,7


33,4

14,1


48,2

20,7


28,4

49,0


20,1

6,9


61,6

15,7


17,5

39,1


24,8

27,4


6,6

Източник: Общинска администраци, 2005г.

1.2. Структура на природния комплекс

1.2.1. Геоложки строеж и палеогеографско развитие

Съгласно тектонското райониране на страната (според Йовчев, 1971) територията на общината попада в - Алпийската нагъната система – една от трите тектонски единици в страната. В нея е разположена Сакар-Странджанска тектонска зона в която се намира водосбора на средното и долното течение на р.Тунджа. По-важни структури от по нисък ред в обсега на басейна са наложените депресии на Елховското (Ямбол-Елховоско) понижения. Те са образувани на мястото на тектонски грабенови езера, запълнени с плиоценски и кватернерни отложения.

В сеизмично отношение територията на община Тунджа се отнася към Средногорски сеизмичен район, Маришко-Тунджанска земетръсна зона с дълбочина 50 – 100 км и възможна 8ма степен на въздействие по скалата на МШК – 64. В такава ситуация ще бъде нарушено функционирането на техническата и социалната инфраструктура /енергийна система, водоснабдителна и отводнителна системи, транспортна система, сграден фонд и др./. В тази връзка е необходима актуализация на плана за защита на населението и националното стопанство от бедствия, аварии и катастрофи.

Геоложката обстановка предопределя формирането в общината предимно на грунтови води в заливната речна тераса на р. Тунджа и наносните конуси на нейните притоци.


1.2.2. Релеф и полезни изкопаеми

Територията на общината е разположена в Тракийско – Среднотунджанската подобласт и обхваща Ямболското поле. Полето има почти равнинен характер в западната част (150 м) и слабо хълмист релеф в източната част. Заобиколено е от запад и югозапад от ниския и заоблен Св. Илийски рид и Манастирските височини (хълмове с 600 м н.в.), на северозапад от ниските ридове на Сърнена гора и на изток от редица плоски хълмове, известни с името “Гледките” (Бакаджиците). Бакаджиците са четири на брой младоеруптивни конуси с височина 515 м /Приложение 2/.

Равнинният релеф не ограничава развитието на селищната мрежа и техническата инфраструктура на общината /транспортна мрежа, водоснабдителни мрежи, напоителни системи и др./.

Геоложкото и палеогеографското развитие на територията определят вида и териториалното разпределение на полезните изкопаеми. Разкрити са находища на нерудни полезни изкопами. Добиват се инертни материали в селата Коневец и Калчево, а добив на пясък се извършва в с. Тенево и с. Голям Манастир. Запасите и видовото разнообразие са ограничени и поставят общината в категорията - бедна на полезни изкопаеми. Икономическите дейности свързани с добива им няма да оказват съществено влияние върху социално-икономическото развитие на общината.
1.2.3. Климат и климатични ресурси

Климатообразуващи фактори

Преходно-континенталният тип климат в общината се формира под влияние на фактори, характерни както за континенталния, така и за континентално-средиземноморския климат. Наред с циркулационните условия важна роля за формиране на климата в община Тунджа играе орографията и близостта на Черно море и Средиземно море. Главната Старопланинска верига ограничава нахлуването през зимата на студени въздушни маси откъм север. От югозапад Рило-Родопската област ограничава нахлуването на топли въздушни маси формирани над Средиземно море. Ето защо нахлуването на континентални въздушни маси на умерените ширини и на арктични континентални въздушни маси се осъществява главно през Източна Стара планина и Черно море. Настъпването на тези въздушни маси от една страна се съпровожда със силни ветрове /особено в района на гр. Ямбол/ и незначителни валежи, а от друга с образуването на трайни термични инверсии и мъгли. През късна пролет и ранна есен при подобни условия се образуват вредоносни слани.



Климатични елементи

Температура на въздуха

Средногодишната температура на въздуха е в диапазона 12 – 12.4ºС. Термичният режим се характеризира със сравнително мека зима /ср. януарска температура 0º - 1ºС/ и горещо лято /средна юлска температура около 23ºС/.

Таблица 2

Средна месечна и годишна температура на въздуха


Станция

І

ІІ

ІІІ

ІV

V



VІІ

VІІІ

ІХ

Х

ХІ

ХІІ

Ср.год.

Ямбол

0.2

2.5

5.6

11.3

16.4

20.3

23.2

22.6

18.5

13.0

7.8

2.8

12.0

Сливен

1.2

2.8

5.9

11.6

16.6

20.6

23.2

22.9

18.8

13.4

8.2

3.5

12.4

Елхово

1.1

3.3

5.6

11.5

16.6

20.4

22.9

22.8

18.2

13.1

8.7

3.4

12.3

Източник: Климатичен справочник за НР България, 1979г.
Валежи

Годишните валежи на територията на общината са незначителни и се изменят в диапазона 550-600мм. Това се дължи на създадената от сравнително високите оградни планини валежна сянка.

Валежният режим се характеризира с относително увеличение на летните валежи и средномесечен максимум презм.юни. Почти изравнени са валежните суми през останалите сезони на годината /Таблици 3 и 4/. Снежната покривка е нетрайна и се задържа средно около 67 дни. /Приложение 3/

Таблица 3



Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница