Заседание на Съвета Външни работи Брюксел, 22 февруари 2010 г. Председател г-жа Catherine Ashton



Дата15.04.2017
Размер133.34 Kb.
#19258
ТипЗаседание











СЪВЕТ НА
ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ





BG

6739/10 (Presse 38)

(OR. en)






СЪОБЩЕНИЕ ЗА ПЕЧАТА

2996-о заседание на Съвета



Външни работи

Брюксел, 22 февруари 2010 г.






Председател Г-жа Catherine Ashton
Върховен представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност










Основни резултати от заседанието на Съвета

Съветът, под председателството на върховния представител Катрин Аштън, започна заседанието си като изрази своите съболезнования и подкрепа за правителството и народа на Португалия след наводненията и калните свлачища в Мадейра, които отнеха живота на най-малко 40 души.

Съветът обсъди положението в Хаити и продължаващите координирани ответни действия на ЕС във връзка със земетресението, като обърна специално внимание на необходимостта от осигуряване на подслон поради приближаващия ураганен сезон и в очакване на конференцията на донорите през март в Ню Йорк. Върховният представител обяви, че ще посети Хаити в най-скоро време.

В рамките на точка „Други въпроси“ Съветът направи оценка на полаганите дипломатически усилия за разрешаване на спора между Либия и Швейцария, който доведе до временно прекратяване на издаването от страна на Либия на визи за граждани от Шенгенското пространство. Съветът също обсъди убийството на Махмуд ал-Мабхух в Дубай и направи изявление, в което се осъжда използването с цел измама на паспорти и кредитни карти от държави-членки на ЕС при този случай.

СЪДЪРЖАНИЕ1

УЧАСТНИЦИ Error: Reference source not found

ОБСЪДЕНИ ТОЧКИ ОТ ДНЕВНИЯ РЕД

ОТВЕТНИ ДЕЙСТВИЯ НА ЕС ВЪВ ВРЪЗКА СЪС ЗЕМЕТРЕСЕНИЕТО В ХАИТИ Error: Reference source not found

ИРАН Error: Reference source not found

УКРАЙНА Error: Reference source not found

ДРУГИ ВЪПРОСИ Error: Reference source not found

ДРУГИ ОДОБРЕНИ ТОЧКИ

ВЪНШНИ ОТНОШЕНИЯ


  • Зимбабве — Заключения на Съвета Error: Reference source not found

  • Република Молдова — Визова забрана за ръководителите на Приднестровския район — Заключения на Съвета Error: Reference source not found

  • Специални представители на ЕС — Удължаване на мандати Error: Reference source not found

  • Среща на високо равнище ЕС—Мароко Error: Reference source not found

ТЪРГОВСКА ПОЛИТИКА

  • Антидъмпингови мерки — Волфрамови електроди — Механизми за подвързване с халки — Китай Error: Reference source not found

КУЛТУРА

  • Участие на Швейцария в програмата МЕДИА 2007 Error: Reference source not found

УЧАСТНИЦИ

Заседанието беше под председателството на Катрин Аштън, върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност.

Правителствата на държавите-членки и Европейската комисия бяха представени, както следва:

Белгия:

Г-н Steven VANACKERE Министър на външните работи



България:

Г-н Николай МЛАДЕНОВ Министър на външните работи



Чешка република:

Г-н Jan KOHOUT Заместник министър-председател и министър на външните работи



Дания:

Г-н Per Stig MØLLER Министър на външните работи

Г-н Michael ZILMER-JOHNS Държавен секретар

Германия:

Г-н Werner HOYER Държавен министър, Министерство на външните работи



Естония:

Г-н Urmas PAET Министър на външните работи



Ирландия:

Г-н Micheál MARTIN Министър на външните работи

Г-н Dick ROCHE Заместник-министър по европейските въпроси

Гърция:

Г-н Dimitris DROUTSAS Заместник-министър на външните работи



Испания:

Г-н Miguel Ángel MORATINOS CUYAUBÉ Министър на външните работи и сътрудничеството



Франция:

Г-н Pierre LELLOUCHE Държавен секретар, отговарящ за европейските въпроси, към министъра на външните работи и европейските въпроси



Италия:

Г-н Franco FRATTINI Министър на външните работи



Кипър:

Г-н Nicholas EMILIOU Държавен секретар, Министерство на външните работи



Латвия:

Г-н Māris RIEKSTIŅŠ Министър на външните работи



Литва:

Г-н Audronius AŽUBALIS Министър на външните работи



Люксембург

Г-н Jean ASSELBORN Заместник министър-председател, министър на външните работи и имиграцията



Унгария:

Г-н Péter BALÁZS Министър на външните работи



Малта:

Г-н Tonio BORG Заместник министър-председател и министър на външните работи



Нидерландия:

Г-н Tom de BRUIJN Постоянен представител



Австрия:

Г-н Michael SPINDELEGGER Федерален министър на европейските и международните въпроси



Полша:

Г-н Radosław SIKORSKI Министър на външните работи



Португалия:

Г-н Pedro LOURTIE Държавен секретар по европейските въпроси



Румъния:

Г-н Teodor BACONSCHI Министър на външните работи



Словения

Г-н Samuel ŽBOGAR Министър на външните работи



Словакия:

Г-н Miroslav LAJČÁK Министър на външните работи



Финландия:

Г-н Alexander STUBB Министър на външните работи



Швеция:

Г-н Carl BILDT Министър на външните работи



Обединеното кралство:

Г-н David MILIBAND Министър на външните работи и по въпросите на Британската общност



Комисия:

Г-жа Кристалина ГЕОРГИЕВА Член

Г-н Andris PIEBALGS Член

ОБСЪДЕНИ ТОЧКИ ОТ ДНЕВНИЯ РЕД

ОТВЕТНИ ДЕЙСТВИЯ НА ЕС ВЪВ ВРЪЗКА СЪС ЗЕМЕТРЕСЕНИЕТО В ХАИТИ

Съветът обсъди положението в Хаити и продължаващите координирани ответни действия на ЕС във връзка със земетресението. Комисарите г н Пиебалгс и г жа Георгиева информираха накратко Съвета относно развитието на събитията на място и относно плановете си за предоставяне на допълнителна помощ. Върховният представител обяви, че ще посети Хаити в най-скоро време.

Върховният представител изтъкна по-специално необходимостта от пренасочване към осигуряване на подслон с приближаването на дъждовния сезон и впоследствие на ураганния сезон. Един милион жители на Хаити са без дом, от които 100 000 се нуждаят спешно от подслон. В очакване на международната конференция на донорите, която ще се проведе в края на март в Ню Йорк, Съветът изтъкна необходимостта от всеобхватни ответни действия на ЕС в подкрепа на усилията за възстановяване и развитие в Хаити, по отношение на които Хаити трябва да има пълен контрол, а върховният представител говори за необходимостта от „нещо подобно на плана „Маршал“.

Когато земетресението разтърси Хаити на 12 януари, ЕС незабавно мобилизира издирвателно-спасителни екипи и отдели около 400 милиона евро за спешна хуманитарна помощ, възстановяване и дългосрочно развитие. На заседанието на Съвета от 25 януари ЕС създаде координационно звено — EUCO Haiti — което да съгласува предоставянето от страна на държавите-членки на ЕС на военни средства и средства за обезпечаване на сигурността за дейностите по подпомагане и възстановяване в Хаити. Около 1 600 войски от редица държави-членки на ЕС, включително Италия, Испания и Франция, са на място в Хаити, като помагат при изпълняването на задачи като разчистване на останки, разпределяне на питейна вода, осигуряване на транспорт и, по-специално, осигуряване на подслон.

На 25 януари Съветът обяви също, че държавите-членки на ЕС ще допринесат общо с около 300 полицейски служители за подсилване на мисията на ООН в Хаити (MINUSTAH). Повечето от тях вече са пристигнали и помагат за опазването на обществения ред в Хаити.

ИРАН

Министрите проведоха дискусия относно състоянието на политическите и човешките права в Иран и относно иранския ядрен въпрос на фона на направеното наскоро съобщение на президента Ахмадинеджад, че Иран ще продължава да обогатява уран до равнище от 20 %, което ще бъде съществена крачка към производството на уран за оръжия.

Съюзът продължава да подкрепя двупистовия подход на международната общност за разглеждане на допълнителни ограничителни мерки срещу Иран, освен ако той отговори благоприятно на предложението за сътрудничество на международната общност, като същевременно е готов да търси решение чрез преговори с Иран.

В съответствие с декларацията на Европейския съвет от декември 2009 г. и предвид липсата на задоволителен отговор от Иран на предложението за сътрудничество на международната общност и неспазването от негова страна на международните му задължения, Съветът обмисля мерки, които биха могли да се предприемат като придружаващи процеса на ООН за преминаване към допълнителни мерки.



УКРАЙНА

По време на обяда Съветът взе ориентирано към бъдещето решение относно резултатите от президентските избори в Украйна и бъдещите отношения на ЕС с Украйна. Министрите постигнаха съгласие, че ЕС следва да установи работни отношения с президента Янукович и новата администрация в Киев и подчерта необходимостта от политическа и икономическа реформа в Украйна.



ДРУГИ ВЪПРОСИ

  • В рамките на точка „Други въпрос“ Съветът направи оценка, на фона на развиващите се събития на място, на полаганите дипломатически усилия за разрешаване на спора между Либия и Швейцария, включващ отказа на Швейцария да издава шенгенски визи за определени лица с либийска националност и отказа на Либия да издава визи за гражданите на шенгенското пространство. Министрите на Испания и Германия информираха накратко Съвета относно посредническите усилия на своите страни и министърът на Испания изрази надежда, че в близко бъдеще ще може да се обяви постигането на съгласие.

  • Съветът проведе обмен на мнения относно убийството на Махмуд ал-Мабхух в Дубай на 20 януари и постигна съгласие да направи следното изявление, в което се осъжда фактът, че участниците в акта са използвали с цел измама паспорти и кредитни карти чрез кражба на самоличността на граждани на ЕС (6753/10):

„Убийството на Махмуд ал-Мабхух в Дубай на 20 януари повдига въпроси, които Европейският съюз смята за силно обезпокоителни.

Това действие не може да се окачестви като допринасящо за мира и стабилността в Близкия изток.


ЕС остро осъжда факта, че извършителите на това действие са използвали подправени паспорти на държави-членки на ЕС и кредитни карти, придобити чрез кражба на самоличността на граждани на ЕС.

ЕС приветства провежданото от властите на Дубай разследване и призовава всички държави да им сътрудничат. Засегнатите държави-членки на ЕС също провеждат пълно разследване на използването с цел измама на техни паспорти.

ЕС е решен да направи необходимото както неговите граждани, така и държавите по света да продължат да имат доверие в сигурността на паспортите на държавите-членки на ЕС. ЕС смята, че неговите паспорти остават сред най-сигурните в света, като напълно отговарят на всички международни стандарти. Издаваните от държавите-членки на ЕС паспорти включват съвкупност от материални елементи за сигурност с цел предотвратяване на фалшифицирането и злоупотребата.“


  • Министрите обсъдиха също извършените наскоро нарушения на човешките права в Република Беларус срещу членове на гражданското общество, включително членове на Съюза на поляците в Беларус, и изтъкнаха необходимостта Беларус да се придържа към ангажиментите си към ОССЕ и международните си ангажименти.

  • Относно въпроса за Нигер и преврата от 19 февруари Съветът изтъкна, че демократичният и конституционният ред трябва да бъдат бързо възстановени. Върховният представител каза, че ще продължи да следи ситуацията в тесен контакт с Икономическата общност на западноафриканските държави (ECOWAS) и Африканския съюз (АС).

ДРУГИ ОДОБРЕНИ ТОЧКИ

ВЪНШНИ ОТНОШЕНИЯ

Зимбабве — Заключения на Съвета

Съветът прие следните заключения (6819/10):

„1. Съветът наблегна на готовността си за тясно сътрудничество с правителството на националното единство в Зимбабве за посрещане на предизвикателствата, пред които е изправена страната, и за изпълнение на поетите от нея ангажименти, изложени в Глобалното политическо споразумение от септември 2008 г.

2. Съветът признава усилията, които правителството на Зимбабве продължава да полага за изпълнение на Глобалното политическо споразумение, и напредъка, постигнат през първата година от мандата на правителството, по-специално в икономическата област. Съветът приветства споразумението от 21 декември 2009 г. между страните, подписали Глобалното политическо споразумение, за създаване на Комисия по правата на човека, Комисия по изборните въпроси и Комисия по конституционната реформа. Европейският съюз активно подкрепя изпълнението на Глобалното политическо споразумение чрез специална програма за сътрудничество.

3. Независимо от това Съветът отбелязва със загриженост недостатъчния напредък в прилагането на принципите на правовата държава, спазването на правата на човека, конституционната реформа, съвместното управление на равноправни начала, националното помирение, реформата на сектора на сигурността и защитата на инвеститорите.

4. Във връзка с изложеното по-горе Съветът реши да преразгледа и удължи с още една година срока на прилагане на подходящи и ограничителни мерки. Независимо от това той е готов редовно да ги преразглежда и да ги отмени при наличието на нови конкретни резултати в изпълнението на Глобалното политическо споразумение.

5. Съветът потвърждава отново ангажимента си за успешен политически диалог. Започването на политически диалог по член 8 на 18 юни 2009 г. в Брюксел и посещението на тройката на ЕС в Зимбабве през септември 2009 г. бяха важни стъпки в процеса на нормализиране на отношенията между ЕС и Зимбабве. Съветът настоява за редовни и своевременни действия в тази насока.

6. Съветът приветства факта, че правителството на Зимбабве неотдавна представи плана на ангажиментите по Глобалното политическо споразумение, тъй като с това се полага основата на непрекъснат политически диалог.

7. Съветът приветства също засилените регионални дипломатически усилия и насърчава Южноафриканската общност за развитие, Африканския съюз и държавите в региона да продължат да полагат всички усилия за създаване на конструктивна среда, в която да се намери отговор на нерешените въпроси.

8. Европейският съюз продължава да предоставя основната част от помощта за Зимбабве, по-специално чрез временните мерки за подпомагане на селското стопанство и продоволствената сигурност, социалния сектор, в т.ч. здравеопазване и образование, и за изпълнението на Глобалното политическо споразумение. През 2009 г. Европейският съюз предостави за Зимбабве 274 млн. евро.“



Република Молдова — Визова забрана за ръководителите на Приднестровския район — Заключения на Съвета

Съветът прие решение (5934/10) за удължаване на срока на ограничителните мерки срещу ръководителите на Приднестровския район на Република Молдова с 12 месеца до 27 февруари 2011 г. Същевременно решението определя преустановяване на визовата забрана до 30 септември 2010 г. с цел да се насърчи напредъкът към политическо разрешаване на приднестровския конфликт, да се разгледат нерешените проблеми в училищата, използващи латинската азбука, и да се възстанови свободното движение на хора; в края на този период Съветът ще преразгледа визовата забрана с оглед на постигнатото.

Решението включва също така изменение на списъка на лицата, за които се прилага визовата забрана.

Съветът също прие следните заключения:

„1. Съветът приветства положителното, макар и плахо, развитие на процеса по уреждането на приднестровския въпрос през последните месеци. Съветът отбелязва по-специално нарасналата готовност за започване на диалог на новото правителство на Република Молдова и приднестровското de facto ръководство. Съветът също приветства усилията на правителството на Молдова за разрешаване на приднестровския въпрос, изразения от правителството твърд ангажимент към процеса във формат „5+2“ и подкрепата му за мерките за изграждане на доверие.

2. Същевременно Съветът изразява съжаление, че не бе постигнат съществен напредък по посока на политическо решение на приднестровския конфликт; че ситуацията с ползващите латинската азбука молдовски училища в Приднестровския район остава проблематична, както и че приднестровските de facto власти продължават да възпрепятстват свободното движение на хора.

3. Ето защо Съветът реши да удължи действието на ограничителните мерки (предвидени в Обща позиция 2008/160/ОВППС и продължени с Обща позиция 2009/139/ОВППС) срещу определени членове на приднестровските de facto власти за допълнителен срок от 12 месеца. Същевременно, с цел да насърчи постигането на напредък, Съветът реши временно да прекрати прилагането на ограничителните мерки до края на септември 2010 г. Съветът реши също, че е целесъобразно да бъдат заличени три имена от списъка с подлежащи на санкции лица.

Съветът настойчиво призовава приднестровските de facto власти да се ангажират с конструктивни усилия за постигане на политическо решение на приднестровския конфликт, да работят за разрешаване на оставащите проблеми в ползващите латинската азбука училища и да възстановят свободното движение на хора.

До края на септември 2010 г. Съветът ще направи преглед на временното прекратяване на действието на ограничителните мерки и на списъка за забрана за издаване на визи във връзка с развитието на ситуацията, по-конкретно в посочените по-горе области. Съветът може да реши по всяко време да наложи отново или да отмени ограниченията върху пътуванията.

4. Съветът потвърждава отново ангажимента на Европейския съюз към усилията за уреждане на приднестровския въпрос, а именно чрез участие в процеса „5+2“ и чрез подкрепа за мерките за изграждане на доверие. Съветът припомня, че е важно преговорите в рамките на процеса „5+2“ да бъдат подновени възможно най-скоро за постигане на трайно уреждане на приднестровския конфликт при пълно зачитане на териториалната цялост и суверенитета на Република Молдова.

5. Съветът заявява отново твърдия си ангажимент да продължи укрепването на политическото асоцииране и икономическото интегриране на Република Молдова в ЕС. Във връзка с това Съветът припомня съвместното изявление на Съвета за сътрудничество между ЕС и Република Молдова от 21 декември 2009 г. и приветства началото на преговорите по споразумение за асоцииране на 12 януари 2010 г.“

Специални представители на ЕС — Удължаване на мандати

Съветът прие решения за удължаване на мандатите на специалните представители на ЕС (СПЕС).

Техните мандати ще бъдат удължени от 1 март до 31 август 2010 г. или до влизането в сила на решението за създаване на Европейска служба за външна дейност, което от двете е по-скоро. Решенията са резултат от предложения на върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност.

Удължени са мандатите на следните специални представители на ЕС:



  • за Южен Кавказ, г-н Peter Semneby (6107/10)

  • за Република Молдова, г-н Kálmán Mizsei (6084/10)

  • за близкоизточния мирен процес, г-н Marc Otte (6083/10)

  • за кризата в Грузия, г-н Pierre Morel (6080/10)

  • за региона на Големите езера в Африка, г-н Roeland van de Geer (6189/10)

  • за Централна Азия, г-н Pierre Morel (6159/10)

  • за Босна и Херцеговина, г-н Valentin Inzko (6121/10)

  • за Судан, г-н Torben Brylle (6109/10)

Среща на високо равнище ЕС—Мароко

Съветът взе под внимание подготовката за срещата на високо равнище ЕС—Мароко, която предстои да се състои на 7 март в Гранада, Испания.



ТЪРГОВСКА ПОЛИТИКА

Антидъмпингови мерки — Волфрамови електроди — Механизми за подвързване с халки — Китай

Съветът прие два регламента:



  • за прекратяване на частичното междинно преразглеждане на антидъмпинговите мерки, приложими по отношение на вноса на някои волфрамови електроди с произход от Китай (5941/10); и

  • за налагане на окончателно антидъмпингово мито върху вноса на определени механизми за подвързване с халки с произход от Китайската народна република след провеждане на преразглеждане с оглед на изтичане на срока на действие в съответствие с Регламент (ЕО) № 384/96 (5921/10).

КУЛТУРА

Участие на Швейцария в програмата МЕДИА 2007

Съветът реши да поиска одобрението на Европейския парламент за проекта за решение относно сключването на споразумение между ЕС и Швейцария в аудиовизуалната област за определяне на реда и условията на участието на Швейцария в програмата на ЕС МЕДИА 2007 (5131/10).



ЗА ПЕЧАТА

Rue de la Loi, 175 B – 1048 BRUXELLES Тел.: +32 (0)2 281 5183 / 6319 Факс: +32 (0)2 281 8026



press.office@consilium.europa.eu http://www.consilium.europa.eu/Newsroom

6739/10 (Presse 38)



BG

Каталог: rapid
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейската комисия е готова да започне преговори със сащ за споразумение за личните данни с цел борба с тероризма и престъпността
rapid -> IP/10/609 Брюксел, 26 май 2010 г. Европейската комисия се стреми да постигне високи стандарти за закрила на неприкосновеността на личния живот в рамките на споразумението за защита на данните между ес и сащ
rapid -> Европейска комисия — Съобщение за медиите
rapid -> Заседание на Съвета Външни работи Търговия Женева, 14 декември 2011 г. Председател г жа Hanna trojanowska
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Texte bg conseil europeen – bruxelles 15 & 16 octobre 2008 conclusions de la présidence


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница