Защита на правата на интелектуална собственост: Митниците на ес конфискуваха над 100 милиона фалшиви стоки по границите на Съюза



Дата06.05.2017
Размер34.57 Kb.
#20701



Европейска комисия

Съобщение за медиите

Брюксел, 24 юли 2012 г.



Защита на правата на интелектуална собственост: Митниците на ЕС конфискуваха над 100 милиона фалшиви стоки по границите на Съюза

През 2011 г. митниците на ЕС са конфискували близо 115 млн. продукта по подозрение в нарушаване на правата на интелектуална собственост (ПИС) в сравнение със 103 млн. през 2010 г. Броят на установените случаи се е увеличил с 15 % в сравнение с 2010 г. Стойността на конфискуваните стоки възлиза на почти 1,3 млрд. евро в сравнение с 1,1 млрд. евро през 2010 г. съгласно годишния доклад на Комисията относно дейността на митниците по отношение на прилагането на ПИС. В този доклад се съдържат и данни за вида, произхода и начина на транспортиране на конфискуваните по външните граници на ЕС продукти, които са били в нарушение на ПИС. Основните категории стоки, задържани от митниците са били лекарства (24 %), опаковъчни материали (21 %) и цигари (18 %). Продуктите за ежедневна употреба и продуктите, които биха били потенциална заплаха за здравето и безопасността на потребителите представляват 28,6 % от общия брой на конфискуваните стоки, в сравнение с 14,5 % през 2010 г. Броят на конфискуваните пощенски колетни пратки продължи да се увеличава през 2011 г., като 36 % от конфискациите са свързани с лекарства.

Алгирдас Шемета, комисар по въпросите на данъчното облагане, митническия съюз, одита и борбата с измамите, заяви: „Митниците са първата защитна бариера на ЕС срещу фалшфицираните продукти, които заплашват безопасността на гражданите ни и оказват отрицателно въздействие върху законните предприятия. Докладът демонстрира активността и значимостта на работата, извършвана от митниците в тази насока. Ще продължавам да настоявам за дори по-голяма степен на защита на правата на интелектуалната собственост в Европа, чрез сътрудничеството ни с международните партньори, промишлеността и държавите членки.“

По отношение на страните на произход на фалшифицираните стоки, Китай продължава да държи първенството, като там са произведени 73 % от всички изделия, нарушаващи ПИС. За някои категории продукти други страни продължават да бъдат основна страна на произход, като например Турция по отношение на хранителните стоки, Панама по отношение на алкохолните напитки, Тайланд — за безалкохолните напитки, и Хонг Конг — за мобилните телефони. Около 90 % от задържаните продукти са или унищожени, или е заведено дело за установяване на нарушение.



Контекст

Както се подчертава в стратегията „Европа 2020“, защитата на правата на интелектуална собственост е крайъгълен камък на икономиката на ЕС и основен двигател за по-нататъшния ѝ растеж в области като научните изследвания, иновациите и заетостта. Ефективното прилагане на ПИС е важно също така за защитата на здравето и безопасността, тъй като някои фалшифицирани продукти (като хранителни стоки, козметични продукти и играчки за деца), произведени в нерегламентирана среда, могат да представляват сериозна заплаха за гражданите.

Митническите власти на ЕС играят важна роля за недопускането през границите на ЕС на продукти, които са в нарушение на правата на интелектуалната собственост. Комисията предприема редица действия за подобряване на способността на митниците да противодействат на този вид търговия. На 24 май 2011 г. тя прие предложение за нов регламент относно прилагането на митническите разпоредби за ПИС като част от широкообхватния пакет от мерки по отношение на правата на интелектуална собственост (виж IP 11/ 630, MEMO 11/327).

Доброто сътрудничество с търговските партньори може също значително да подпомогне предотвратяването на износа към ЕС на стоки, нарушаващи правата на интелектуална собственост. През 2009 г. ЕС и Китай подписаха План за действие, който акцентира конкретно върху подобряването на сътрудничеството в прилагането на митническите разпоредби по отношение на ПИС (IP/09/193). През 2010 г. срокът на прилагане на Плана за действие беше удължен до края на 2012 г.(IP/10/1079). Изключително важно е и сътрудничеството с промишления сектор, за да се гарантира, че стоките, които са в нарушение на ПИС, могат да бъдат правилно разпознати. В случай на подозрение за нарушение на техните права на интелектуална собственост предприятията могат да изискат действия от страна на митническите власти, а предоставяната от промишлеността информация помага на митническите органи да насочат по-добре извършваните от тях проверки. Комисията е разработила ръководство за притежателите на ПИС, за да им съдейства при подаването на такива искания.



За пълния текст на доклада виж:

http://ec.europa.eu/taxation_customs/customs/customs_controls/counterfeit_piracy/statistics/index_en.htm

Вж. също MEMO/12/592

Архивни кадри можете да намерите на сайта Europe by Satellite:

http://ec.europa.eu/avservices/video/player.cfm?ref=I074051

Снимков материал:



http://ec.europa.eu/avservices/photo/photoByMediaGroup.cfm?&mgid=613&sitelang=en

За контакт:

Emer Traynor (+32 2 292 15 48)

Natasja Bohez Rubiano (+32 2 296 64 70)



IP/12/823

Каталог: rapid
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейската комисия е готова да започне преговори със сащ за споразумение за личните данни с цел борба с тероризма и престъпността
rapid -> IP/10/609 Брюксел, 26 май 2010 г. Европейската комисия се стреми да постигне високи стандарти за закрила на неприкосновеността на личния живот в рамките на споразумението за защита на данните между ес и сащ
rapid -> Европейска комисия — Съобщение за медиите
rapid -> Заседание на Съвета Външни работи Търговия Женева, 14 декември 2011 г. Председател г жа Hanna trojanowska
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Texte bg conseil europeen – bruxelles 15 & 16 octobre 2008 conclusions de la présidence


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница