Защита срещу дъмпингов и субсидиран внос в Европейския съюз І. Антидъмпингови мерки



Дата16.10.2018
Размер60.14 Kb.
#90012
Защита срещу дъмпингов и субсидиран внос в Европейския съюз

І. Антидъмпингови мерки:

Основният регламент за реда и условията за въвеждане на мерки срещу дъмпингов внос е Регламент на Съвета № 384/96 за защита срещу дъмпингов внос от страни, които не са членки на Европейската общност (публикуван в Официален вестник на ЕС - L 56 от 6.3.1996, в сила от 6 март 1996 г.)[i]. Този регламент се основава на Споразумението за прилагане на чл. VІ от Общото споразумение за митата и търговията (за защита от дъмпингов внос).

Често се смята, че във всички случаи на внос на стоки на ниска цена се практикува дъмпинг, но всъщност това не е така. Съгласно Регламент на Съвета № 384/96, мерки срещу дъмпингов внос могат да се предприемат, но само ако са изпълнени следните условия:

-   Наличие на доказателства, че вносът на определен продукт е дъмпингов, т.е. експортната цена за продажба на този продукт на пазара на Общността е по-ниска от цената за местния пазар на страната, от която стоката произхожда, т.е. местния пазар на производителя на стоката.

-   Наличие на вреда или заплаха от вреда, причинена от дъмпинговия внос за значителна част от промишлеността на ЕС като: загуба на пазарен дял, спад на цените на местните производители, намаляване на производството, продажбите, реализираната печалба, продуктивност и др.;

-    Предприемането на антидъмпингова мярка е в интерес на Общността: при провеждането на процедура по разследване на дъмпингов внос се оценява дали цената за Общността в случай на въвеждане на антидъмпингово мито няма да бъде непропорционално висока в сравнение с очакваната полза за местните производители.

Европейската комисия е компетентният орган за провеждане на процедурите по разследване на дъмпингов внос. Комисията може също така да въвежда временни мерки за защита от дъмпингов внос. Окончателните антидъмпингови мерки се въвеждат от Съвета на Министрите на Европейския съюз.

Когато производителите от Общността установят, че дъмпингов внос от страни, които не са членки на Европейския съюз им причинява вреда, те могат да подадат заявление за въвеждане на антидъмпингова мярка до Европейската комисия, както директно така и чрез националните компетентни власти. В рамките на 45 дни (от получаването на заявлението) Комисията разглежда заявлението, провежда консултации със страните - членки и взема решение дали са представени достатъчно данни и доказателства, които да дават основание за провеждане на процедура по разследване на дъмпингов внос.

Заявлението се отхвърля, ако не съдържа достатъчно доказателства, а също и ако заявителите не представляват най-малко 25% от общото производство в Европейския съюз на разглеждания продукт.

В случай, че бъде открита процедура по разследване, Европейската комисия установява дали действително се прилага дъмпинг при вноса на съответния продукт и дали дъмпингът причинява вреда на производителите от Общността. Антидъмпингови мерки могат да бъдат въведени и ако се установи, че дъмпинговият внос препятства стартирането на производство на разглеждания продукт в Общността, а също и когато се установи, че дъмпинговият внос представлява непосредствено предстояща заплаха от вреда за местната промишленост.

Антидъмпинговиете мерки се въвеждат, само ако бъде установено, че те са в интерес на Общността като цяло.

Процедурата по разследване продължава до 1 година, като по изключение този срок може да бъде удължен, но не повече от 3 месеца. Всички заинтересовани лица - производители, вносители, потребители и др. могат да предоставят своето становище относно мярката. По време на процедурата по разследване и след консултации със страните - членки, Комисията може да въведе временна антидъмпингова мярка - мито, което не може да надвишава дъмпинговия марж (разликата в цената на стоката за пазара на страната на произход и цената за пазара на Общността). Временните антидъмпингови мерки могат да се налагат за срок от шест до девет месеца.

Когато окончателно събраните при провеждането на процедурата по разследване факти доказват, че е налице дъмпинг и причинена от него вреда, а също и че предприемането на мярка е в интерес на Общността, след съгласуване със страните - членки, Комисията внася предложение за въвеждане на антидъмпингова мярка за разглеждане от Съвета на Министрите. Въз основа на предложението, Съветът налага окончателно антидъмпингово мито. Окончателните антидъмпингови мита се въвеждат за срок от 5 години освен ако при преразглеждане на мярката бъде установено, че ако тя не се прилага, това би довело до подновяване на дъмпинга и вредата от него. Преразглеждане при изтичане на срока на действие на антидъмпинговото мито се предприема по искане на производителите от Общността или по инициатива на Европейската Комисия като митата остават в сила до приключване на преразглеждането.

Съгласно разпоредбите на Регламент 384/96г. може да се провеждат и междинни преразглеждания на антидъмпинговата мярка в случай, че е налице съществена промяна на обстоятелствата относно дъмпинга и вредата от него - например: ако има данни, че действието на мярката вече не е необходимо за компенсиране на дъмпинга и че няма вероятност след отмяната или промяната на антидъмпинговото мито да продължи причиняването на вреда за местните производители; с цел изчисляване на индивидуален дъмпингов марж на нови износители от страната на износа; ако мярката вече не е достатъчна за да неутрализира дъмпинга, който причинява вреда и други случаи.

Превод на Регламент на Съвета № 384/96 за защита срещу дъмпингов внос от страни, които не са членки на Европейската общност (публикуван в Официален вестник на ЕС - L 56 от 6.3.1996, в сила от 6 март 1996 г.) е публикуван в интернет страницата на  Министерството на икономиката и енергетиката, рубрика Търговия.  Публикувани са също така и регламентите, с които е изменен Регламент 384/96г. Вариант на английски език на Регламента, включващ всички изменения, направени до момента, може да се намери на следния Интернет - адрес:

http://europa.eu.int/eur-lex/en/consleg/pdf/1996/en_1996R0384_do_001.pdf

ІІ. Мерки срещу субсидиран внос:

Основният регламент за реда и условията за въвеждане на мерки за защита срещу субсидиран внос е Регламент на Съвета № 2026/97 за защита срещу субсидиран внос от страни, които не са членки на Европейската общност (публикуван в Официален вестник на ЕС - L 288 от 21.10.1997, изменен с Регламент на Съвета No 1973/2002 от 5 ноември 2002г., публикуван в Официален вестник на ЕС -  L 305  от  7.11.2002). В този регламент са включени правилата, определени в Споразумението за субсидиите и изравнителните мерки по приложение 1А към Маракешкото споразумение за създаване на Световната търговска организация. Съгласно Регламент № 2026/97 изравнителни мита могат да се налагат само в случай на внос на стоки, за които правителствата (или други държавни или общински органи) от страни, които не са членки на Европейския съюз са предоставили субсидия (финансова помощ, независимо от формата на нейното предоставяне, от която е реализирана изгода) и ако са изпълнени следните условия:

-         субсидията да е специфична, т.е. да е ограничена до едно предприятие, производство или група предприятия или производства; да е зависеща от осъществяването на износ или от използването на местни вместо вносни суровини и др. Въпреки това, някои специфични субсидии (като например помощи за изостанали райони, помощи за изследователски дейности, помощи за фирми с цел подпомагане на приспособяването към нови правила за опазване на околната среда), ако отговарят на определени условия, не са обект на прилагане на изравнителни мита,

-         вносът на субсидирания продукт да причинява вреда на производителите от Общността;

-         въвеждането на изравнителни мита да е в интерес на Общността, т.е. ползата от въвеждането на мярката срещу субсидиран внос да не бъде непропорционално малка в сравнение с негативните последици, които биха могли да настъпят в резултат на прилагането на мярката.

Както и при антидъмпинговите мерки, Европейската комисия провежда разследване и при необходимост може да въведе временни мерки срещу субсидиран внос. Окончателни мерки се въвеждат от Съвета на министрите.

Превод на Регламент на Съвета № 2026/97 за защита срещу субсидиран внос от страни, които не са членки на Европейската общност (публикуван в Официален вестник на ЕС - L 56 от 6.3.1996, в сила от 6 март 1996 г.)  e публикуван в интернет страницата на Министерството на икономиката и енергетиката, рубрика Търговия . Публикуван е също така и Регламент № 1973/2002 за изменение на Регламент 2026/97. Вариант на английски език на Регламента, включващ посоченото изменение, може да се намери на следния Интернет - адрес:

http://www.europa.eu.int/eur-lex/en/consleg/pdf/1997/en_1997R2026_do_001.pdf

Ежеседмично обновяван списък на английски език на всички антидъмпингови мерки, мерки срещу субсидиран внос или защитни мерки по вноса, прилагани от Европейския съюз през определен период може да бъде намерен в сайта на Европейската комисия на следния интернет - адрес:



http://ec.europa.eu/trade/issues/respectrules/anti_dumping/stats.htm

[i] Регламент № 384/96 е изменен и допълнен със следните регламенти:



http://ccvista.taiex.be/show.asp?link=/Fulcrum/CCVista/BG/31996R0384-BG.doc

 

 Регламент на Съвета  No 2331/96 (публикуван в Официален вестник (OJ) L 317 от  6.12.1996)



 Регламент на Съвета  No 905/98 (публикуван в OJ L 128 от 30.4.1998)

 Регламент на Съвета   No 2238/2000 (публикуван в OJ L 257 от 11.10.2000)

 Регламент на Съвета   No 1972/2002 (публикуван в OJ L 305  от  7.11.2002)

 Регламент на Съвета   No 461/2004 (публикуван в OJ L 77 от 13.3.2004)



 Регламент на Съвета   No 2117/2005 (публикуван в OJ L 340 от 23.12.2005)

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница