Защо на българските граждани забраниха да колекционират български монети



Дата14.01.2018
Размер28.51 Kb.
#46215
Защо на българските граждани забраниха да

колекционират български монети
Колекционирането на монети е едно от най-разпостранените хобита в света. Събират се монети от всички времена и епохи. Международен интерес предизвикват нумизматичните образци на древна Елада, Рим, Византия, Персия, Египет, Индия, Китай, на средновековна Франция, Италия, Германия, Англия, Испания, Русия и др., но най-голям е броят на тези, които колекционират монети на собствената си страна. Така е и в България. Във всички държави на гражданите им е разрешено да издирват, придобиват, разменят, купуват и продават свободно културни паметници, част от които са и монетите, за което има легален пазар. В няколко държави като Италия, Гърция, Египет има по-специални условия и правила, но никъде няма тотална забрана, както в България. За споменатите държави това е разбираемо понеже като мащаби, разнообразие, богатство и значимост те стоят в основата на съвременната човешка цивилизация. Случаят с България не е такъв. Ние имаме допирни точки с Рим и Византия, но като историческа съдба сме по-близо до Германия, Франция и Англия. Те имат англи, сакси, готи, келти, ние – траки, те са векове римски провинции, ние също. Средновековната ни история също е сходна на съседните нам страни и повечето от останалите европейски държави. Никъде там не е забранено да се колекционират средновековни монети. В България монети се сечат от Второто българско царство /от Иван Асен ІІ до Иван Александър и синовете му Иван Шишман и Иван Страцимир/, от Третото българско царство /Батемберг, Фердинант и Борис ІІІ/ и от най-ново време – от петдесетте години на ХХ век до днес.

Преди година и половина влезе в сила нов Закон за паметниците на културата, с който на българските граждани бе отнето правото да притежават и се разпореждат с монети, сечени преди 1800 година. Еднократно бе разрешено на притежателите на такива монети да ги регистрират и инденфицират при много сложни и скъпо струващи процедури. За целта Министерството на културата издаде разрешително за извършване на тази дейност на тричленни комисии, излъчени от нумезматичните дружества в Пловдив, Плевен и Велико Търново, както и на музеите в страната. В началото на деветдесетте години на ХХ век нумизматичните дружества в България надвишаваха 100 с над 10 000 членове. Около тях гравитираха десетократно повече нерегистрирани любители нумезмати, т.е. става въпрос за около 100 000 човека с такива интереси. Оттогава до сега поради настъпилите промени и специфичните условия в страната броят им се е увеличил. От лични наблюдения, разговори с членове на другите две комисии и с музейни специалисти стана ясно, че до изтичане на срока за тази еднократна регистрация няколко десетки човека са си узаконили сбирките и колекциите като в половината от тях няма български средновековни монети. От това е видно, че в момента няколко десетки човека законно притежават такива монети, което е незначителен процент от всички колекционери.



Българските средновековни монети се сечат около двеста години от една дузина владетели. Те най-общо са педесетина типа и около стотина подтипа, заедно с подражателните и имитативни монети, като към последните интересът е слаб. От Освобождението на България и до днес българските средновековни монети са детайлно описани проучени и публикувани. Пълна и подробна информация има в хилядите публикации и специализирани издания. Издадени са десетки и стотици сборници, корпуси, каталози, студии, статии, научни съобщения. От Г.С. Раковски през Мушмов до Дочев и Йорданов стотици български учени историци, нумизмати,краеведи, изтъкнати колекционери, членове на нумизматични дружества са дали своя принос в този процес. С изключение буквално на няколко монети, останалите са познати в стотици, хиляди, дори стотици хиляди екземпляра. Те присъстват в големи количества в сбирките на всички държавни и общински музеи, читалища, училища, институти, кметства, а до налагането на тоталната забрана и най-скромната частна сбирка започват с медни и сребърни български средновековни монети. В момента с изключение на двадесетина човека стотиците хиляди притежатели на средновековни монети са заплашени от глоба до 100 000 лева, затвор до 15 години и конфискация на ½ от имуществото. В момента се водят многобройни дела.

Изказаното становище е на ръковоството на Нумизматично дружество «Филипопол» и е открито за коментари, като бихме били благодарни на всеки, който даде смислен отговор на въпроса: Защо на българите е забранено да колекционират български монети?


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница