Защо падна полет af 447 ?



Дата07.10.2017
Размер170.96 Kb.
#31806

Защо падна полет AF 447 ?


11 юни 2013 11:46 | Людмил Кърджилов

Остават не повече от 4 минути до края. Двигателите работят нормално, пътниците спят, в кабината осветлението е приглушено, някои гледат филми, други слушат музика. Някой от пасажерите си говорят, но като цяло всичко е спокойно, полетът уж протича нормално. Тези, които са будни, не забелязват нищо нередно.

Но трагедията е в разгара си до края остават броени минути.

Какво се обърква ?

На 1 юни 2009 година, самолет на Еър Франс Еърбъс, А 330, летящ по маршрута от Рио де Жанейро до Париж, падна от 10 500 метра височина, във водите на тропическия Атлантически океан. В катастрофата загинаха 216 пътници - 126 мъже, 82 жени, седем деца и едно бебе, и 12-членният екипаж. Тази катастрофа бе една от най-мистериозните в историята на Авиацията, тъй като самолетът падна, без дори да изпрати сигнал за помощ.


Actual Air France Airbus 330-200 of vanished Flight AF 447, (identified by registration number)



Четири години по-късно причините за тази тежка катастрофа вече са изяснени.

Близо 4 часа след излитането си от Рио де Жанейро, Еърбъс А330 се намира над централната част на Атлантическия океан, на половината път до Париж. Самолетът наближава зона със силна турболенция по фронт от мощна купесто-дъждовна облачност. Машината лети на „автопилот”. Това е стандартна процедура. В този момент самолетът се намира на височина 10 500 метра и навлиза в зоната на лоши метеорологични условия. Капитанът на полета, Марк Дюбоа, който до момента е бил отговорен за полета, обявява, че ще се оттегли за почивка и е заменен от Първия пилот Давид Робер. Това е малшанс-първото от поредицата събития довели до трагедията. По-късно ще стане ясно, че ако Капитанът не беше отишъл да почива, най-вероятно нещата щяха да се развият по друг начин.



И така, минути след като Първият пилот заема мястото на Капитана „автопилотът”, който до момента е направлявал самолета, се изключва и са появява светеща индикация за „master alarm". В това няма нищо чак толкова притеснително, тъй като след изключването на „автопилота”, в кабината се намират двама летци и единият от тях, в случая Вторият пилот, поема управлението.

Дълго време разследващите катастрофата се опитват да разберат защо „автопилотът” се изключва и след продължително разследване става ясно, че така наречените тръби на Пито, (това са уредите, които отчитат скоростта на самолета спрямо въздушния поток - на снимката), са обледенени и не подават коректни данни.




Те се обледеняват заради навлизането на самолета в зоната на бурята, където във височина има замръзнали частици влага, които именно попречват за определен период от време на уредите да подават коректно данни. Данните за скоростта стават неточни и „автопилотът” се изключва.

Това е повратния момент и началото на края на полет 447.

Напускането на Капитан Дюбоа, некоректно подаваните данни за скоростта на самолета и поемането на ръчно управление са началото на поредицата от действия, които довеждат до падането на самолета.

Основният проблем се появява, след като не става ясно кой от двамата пилоти управлява самолета - Първият пилот или неговият помощник. Капитанът си почива, Първият пилот току-що е влязъл в кабината и най-вероятно, предполагат разследващите, именно заради това Вторият пилот поема ръчно управлението на самолета след изключването на „автопилота”. Тази неяснота - кой точно управлява самолета, ще се окаже решаваща в трагедията.

Изключването на „автопилота” и противоречивите показания за ниска скорост карат Втория пилот, Пиер-Седрик Бонен, да се опитва да повдигне носа на самолета, за да набере височина.

Управлението на Еърбъс е компютъризирано и Вторият пилот повдига носа на самолета, като притегля към себе си джойстика на управлението. Така той смята, че отговоря на ситуацията. Но прави фатална грешка, тъй като на тази височина, в разредения въздух, повдигането на носа на самолета го кара да губи Скорост и Подемна сила. Тоест, точно обратното на това, което в момента трябва да се направи. Всъщност, самолетът е напълно изправен и ако Вторият пилот просто бе следвал курса, държан до момента от „автопилота”, то проблем не би възникнал и след около минута нещата са щели да се стабилизират. Така или иначе, в тези секунди Вторият пилот продължава да смята, че трябва да набира височина и да повдига носа на самолета.

В следствие на това скоростта стремително пада и самолетът става крайно неустойчив и започва да пропада с около 30-50 метра в секунда. И Първият, и Вторият пилот не могат да се ориентират бързо в ситуацията и не могат да предприемат адекватни действие. В продължение на ценни секунди те са чудят какво става и защо самолетът пропада, след като са форсирали двигателите докрай и се опитват да летят нагоре, а в същност падат твърде бързо към океана.

Според разследващите, в един момент Първият пилот разбира, че носът трябва да бъде свален, за да се повиши скоростта, да се спре пропадането и да се излезе от критичната ситуация. Той обявява, че поема управлението. Опитва чрез своя управляващ джойстик да наведе носа напред, да получи скорост и да излезе от пропадането. За съжаление обаче, Вторият пилот продължава инстинктивно да придърпва джойстика към себе си, което неутрализира опитите на първия пилот.



Крайно нелепа и объркана ситуация в секунди на силен стрес,

когато и двамата пилота в кабината на Еърбъс А330 не разбират напълно поведението на самолета, причините за него и какво трябва да направят.

В това време вече самолетът е пропаднал няколко километра и се носи стремително към водите на океана. В този момент Първият пилот разбира, че не може да се справи със ситуацията и вика Командира, кап. Дюбоа. Капитанът влиза в кабината на самолета, където повечето от алармите са се включили и цари пълна бъркотия и объркване, и разбира, че самолетът пропада стремително и е неуправляем.

Според записите от пилотската кабина, прослушани от разследващите, Капитанът се опитва да се ориентира в този хаос, успява, но... за съжаление твърде късно. Самолетът е на около 600 метра височина над водата, когато кап. Дюбоа разбира, че носът е повдигнат твърде много и самолетът пропада. Вече е твърде късно, секунди след това самолетът се разбива във водите на океана с висока скорост. Загиват всички на борда.

Така завършва историята на полет 447.

Поука за авиокомпаниите, за пилотите и за нас, че машините са само машини, а Човекът е този, който ги управлява.






Комбинация от фактори довела до катастрофата на полет AF 447


17:53  |  5 юли 2012 | По света / Автор Днес.дир.бг /
Катастрофата на самолета на "Ер Франс", извършващ полет 447, между Рио де Жанейро и Париж, в която загинаха 228 души, на 1 юни 2009 г., се дължи на комбинация от технически и човешки фактори.

Това гласи оповестен днес официален доклад, цитиран от Франс прес и Асошиейтед прес, на които се позова БТА.

Самолетът падна от 11 500 метра за по-малко от 3 минути във водите на Атлантическия океан.

Френското държавно Бюро за разследвания и анализи (БРА), което разследва сигурността на въздухоплаването, прави 41 препоръки за безопасност на самолетостроителя "Еърбъс" и авиокомпанията "Ер Франс".


В доклада се посочват проблеми с ергономията на самолета Еърбъс А330 и неподходящи действия на пилотите, които са били подложени на силен стрес. За начална точка на катастрофата БРА сочи замръзването на скоростните сонди Пито (произвеждани от компанията "Талес"), което е довело до временно разминаване в измерването на данните за скоростта.

"Екипажът е бил в състояние на почти пълна загуба на контрол над ситуацията", заяви на пресконференция ръководителят на разследването Ален Буяр. Разследващите отбелязват лоша реакция при изненадващи развития и пълно неразбиране на ситуацията, но също и пропуски в обучението.

БРА настоява в препоръките си за "по-добро обучение и тренировки на пилотите, за да са по-добре запознати със самолетните системи при възникване на необичайна ситуация".

Този технически доклад няма връзка с очакваните изводи на френското правосъдие. "Ер Франс" и "Еърбъс" са разследвани от март 2011 г. за непредумишлени убийства.

Компанията "Еърбъс" обеща да вземе всички необходими мерки за подобряване на безопасността на въздухоплаването. В изявление тя посочва, че вече е започнала да работи на индустриално ниво за подсилване на изискванията за издръжливост на сондите Пито.

Преди почти година БРА отбеляза, че пилотите не са реагирали правилно на двата основни инцидента през последните минути на полета - загубата на индикаторите за скорост, с която не са били обучени да се справят и рязката загуба на височина на самолета.



Полет AF 447,

или как се открива игла в океана
28 април 2011 / 12:36





Всичко започна в ранната утрин на 1 юни 2009 година, когато голям презокеански самолет на „Еър Франс” изчезна мистериозно над Атлантическия океан, на връщане от Бразилия.

Това стана в район, в който няма радарен контрол и радиовръзка. Няколко дни след инцидента бяха намерени незначително количество отломки и остатъци от тела, но нищо, което да подсказва какво се е случило с полет 447 няколко часа след излитането му от летището в Рио де Жанейро.

Френските авиационни власти изразиха желание да разберат какво точно се е объркало. Единственият начин това да стане е като бъдат намерени още останки на самолета „Еърбъс А330” и особено полетните записващи устройства, известни още като «черни кутии».



Единственият проблем: Точното място на  катастрофата е неизвестно...

За да ограничат търсенето, служителите на бюрото за разследване на авиационни инциденти повикаха на помощ  експерти по океанография от 11 институции по целия свят. Тяхната задача беше да установят къде най-вероятно се намират останките на злополучния самолет. Това стана с помощта на информация за океанските течения, както и на последните автоматични данни, подадени от самолета, преди да изчезне безследно. Така експертите обозначиха район за претърсване от 750 квадратни мили, намиращ се на 50 мили северно от последната известна позиция на самолета, в близост до архипелага Фернандо де Нороня.

Основните инструменти за претърсване бяха три роботизирани торпедоподобни апарата „Remus 6000”, всеки тежащ почти тон. Те могат да прекарват под вода по 22 часа, плувайки със скорост от 6 км/ч. Вградените им уреди позволяват сканиране на морското дъно със сонар, който може да даде изображение на ивица с широчина половин миля при всяко преминаване на апарата.

"Французите имат подводници, които могат да се спускат до тази дълбочина, но единственият начин да намерите самолет в такъв обширен и дълбок район на океана е чрез този вид автоматични апарати", казва Доминик Рисоло, изпълнителен директор на института „Waitt”, организация с идеална цел, която е собственик на два от апаратите „Remus 6000”, които са използвани при търсенето.

"Районът на претърсването ни изправи пред предизвикателства. Релефът на морското дъно в тази област е почти планински, а дълбочината е повече от 2 мили. Неясна беше и посоката на теченията.", отбеляза Рисоло. През юни 2010 г. френските власти хвърлиха буйове с датчици във водата, но те не показаха трайна тенденция в морските течения. Когато следователите не намериха нищо, зоната на претърсването беше разширена, после отново, и година по-късно резултатът беше никакъв.

Неохотно разследващите стигнаха до заключението, че са търсили на грешното място през цялото време. Те поръчаха втори анализ на американската компания Metron Scientific Solutions, която е участвала и в първоначалното определяне на зоната. Metron преразгледа своите прогнози на океанските течения и определи нова зона за търсене. Вместо на североизток, новата зона за претърсване беше директно под последната известна позиция на самолета.




Canadian Brad Clemes, left, is one of 228 people on board Air France Flight 447, which went missing late Sunday. (Family photo)

Този път френските власти започнаха «търсенето на иглата» в правилната купа сено. Само седмица след началото на новата акция по издирване на останките, сонарът на един от подводните роботи показа останки, разпръснати на гладкото и тинесто морско дъно, на 2 км дълбочина, а не както предполагаха по-рано, в района на подводните планини. След завръщането на устройствата на кораба-майка започна процедура по анализ на данните и снимките, които разкриха обемни части от фюзелажа и колесника, потънали във вечния мрак на океанското дъно.

Франция вече започна операция по изваждане на останките с помощта на по-мощни подводни роботи. Всички се надяват, че сред тях ще бъдат и „черните кутии”, които биха дали отговор на една от най-големите мистерии на съвременната авиация.

Мистерията на полет AF 447

Какво точно се е случило с изчезналия, над Атлантическия океан, на 1 юни, самолет на Air France, вероятно ще остане загадка още дълго време.


"Битка срещу времето" нарече издирването на останките на мистериозно изчезналия, с 228 души на борда Airbus 330 (F-GZCP)(F-GZCP), френският министър на екологията Жан-Луи Борло. И с право, защото „черната кутия” на самолета ще предава само 30 дни, а с нея може да изчезнат и шансовете да разберем какво точно се е случило в нощта на 1 юни. Мисията не е лесна, тъй като средната дълбочина на океана е 2 мили, а подводните течения са доста силни.

Надеждите, че може да има оцелели пътници, умряха още в първите часове, след като стана ясно, че самолетът е изчезнал над океана. Полет 447 на Air France, от Рио де Жанейро до Париж, остава обвит в мистерия. Самолетът изчезна 4 часа след излитането си, на около 650 км. североизточно от архипелага Фернандо де Нороня, без да изпрати сигнал за помощ. Бразилски самолет, включен в спасителната акция, съобщи днес, че е забелязал останки в океана, които може би са от изчезналия Airbus 330. Дали това действително е така, все още не е официално потвърдено. Откритите останки са доста малко за толкова голям самолет, което затруднява идентифицирането. Така загадките около инцидента продължават да се трупат.



Какво обаче може да накара един голям и иначе стабилен самолет като Airbus 330 (това е първият сериозен инцидент с този модел) просто да изчезне ? Обстоятелствата противоречат на всякаква логика. Air France е сред авиокомпаниите с най-малко инциденти в света. (В действителност, ако от полет 447 наистина няма оцелели, това ще е най-лошият нещастен случай в 75-годишната история на френската авиокомпания и най-смъртоносния авиоинцидент от 2001 г. насам.) Капитанът на полета е опитен пилот с повече от 11 000 летателни часа. Помощниците му също имат сериозен стаж. Самолетът извършва полети от 2005 г., т.е. не е много стар. По данни на Aviation Safety Network, база данни, която обхваща 12 000 авиоинцидента от 1943 г. насам, Airbus всъщност има доста скромно досие в това отношение. Освен това статистиката сочи, че фаталните инциденти по-време на полет са с около 2 пъти по-малко от тези, които се случват при излитане или кацане и в района на летищата.



Bureau d’Enquêtes et d’Analyses.

След като бяха отхвърлени версиите за похищение или терористична атака, като най-вероятна причина за инцидента с полет 447 бе посочен удар от мълния. Самолетът изчезва в район, известен с доста бурните си климатични условия. По данни на метеролозите по времето, когато най-вероятно е станал инцидентът и на височината, на която се е движил самолетът (над 10000 метра), е имало силна буря с гръмотевици. Авиационните експерти обаче твърдят, че съвременните самолети са конструирани така, че да издържат на ударите от мълния, които в авиацията в същност са често явление. Според тях най-вероятно става дума за низ от инциденти, които са довели да повредата на системите на Airbus 330. Метерологът Пиер Лазне твърди, че съществува вероятност самолетът да е ударен от мълния и в същото време да е бил повлечен от въздушно течение (в този район те достигат скорост до 200 км/ч.)

По фатално стечение на обстоятелствата полет 447 изчезва докато е далеч навътре над океана и не е в обхвата на наземните радари нито в Южна Америка, нито в Западна Африка. Все още няма данни дали е регистриран от някой сателит. От самолета са изпратени автоматично около дузина съобщения за отказ или повреди на различни системи, но тъй като нито едно от тях не съдържа сигнал за бедствие, авиодиспечерите ги прочитат часове по-късно. Че нещо не е на ред става ясно едва когато пилотите не се обаждат в обявения час на въздушния контролен център в Сенегал. В продължение на няколко часа се смята, че всичко с полета може да е наред и просто комуникационната система да е повредена, но очакванията остават напразни.





Alain Bouillard, chief investigator of the Investigation and Analysis Bureau (BEA), addresses the media at the presentation of the final report on the Air France Rio-Paris crash on Thursday.

Какво точно се е случило обаче, ще можем да разберем чак след откриването на останките на самолета и „черната кутия”. Понякога това отнема доста време. „Черната кутия” на пътническия самолет, който се разби в Червено море през 2004 г., на излитане от египетския курорт Шарм-ел-Шейх, беше открита 15 дни след катастрофата, а тогава мястото на инцидента се знаеше точно от самото начало.



Какво погуби самолета

Ербъс 330-200” над Атлантика



Фаталният полет AF 447: Хипотезите
Жизнени системи на машината са излезли от строя за минути
ЛИЯНА ПАНДЕЛИЕВА

05.06.2009




Само три дни след изчезването на полет 447 на френския превозвач Ер Франс от Рио де Жанейро до Париж версиите за неговата гибел са повече, отколкото и писатели-фантасти биха могли да родят. Сигурно е, че в рамките на идните две години ще видим поне един прочуствен американски филм за истинския случай на "Изгубени", които обаче не получиха шанс да оцелеят, макар и в друго измерение.

Факт е, че все още не е открито нито едно тяло от 228-те души, които са били на борда на Ербъс 330-200.

Специалисти от цял свят се надпреварват с хипотези, като те варират от терористичен взрив на борда през грешка в техническата конструкция на самолета и най-спряганата теория - директно попадение от светкавица върху машината, което е блокирало всички системи и това е довело до разпадането на самолета още във въздуха. Огромното напрежение, което се нагнети на два континента около изтощителните часове на изчакване и прибързаните изявления от официални лица, че черните кутии едва ли ще бъдат открити, може би завинаги ще остави въпросителни около истинските причини за трагедията. А тя тепърва ще бъде разплитана, възможно е в продължение на години. 

По последни данни, споделени от френските авиационни служби, минути преди да изчезне от радарите полет AF 447 на Air France е навлязъл в зона с кълбесто-дъждовни, електронаситени черни облаци, силен вятър и светкавици. Това е предал пилотът на самолета. Часът е 23 бразилско време и 4 сутринта в Париж. Десет минути по-късно започнали проблемите - автоматичната система отчела, че автопилотът е изключен и пилотите поели управлението на самолета. Основни системи са превключили на алтернативно захранване, а контролерите, които поддържат стабилността на самолета, са били повредени.



След три минути отказала и системата, измерваща скоростта, височината и посоката, в която лети самолетът. А след минута автоматичната система изпраща съобщение за загуба на налягането в кабината и тотален срив на електрическата система. Според експертите това се оказва катастрофално обединение на фактори и самолетът Airbus 330 е полетял към дъното на океана.

Френските официални власти категорично отричат предположенията за терористичен акт, но в същото време авиоспециалисти от цял свят наливат масло в огъня.
Според испански медии двама пилоти и пасажер на испанската авиокомпания Air Comet, който по същото време е прелитал в този район на път от Лим за Лисабон, видели ярка бяла светлина, подобна на взрив. След това обектът се разпаднал на шест части, които бързо се понесли към водната бездна. Свидетелите са дали писмени показания пред Air France, Airbus и испанското управление по гражданска авиация.

Френският вестник Le Monde се позовава на неназован източник, който твърди, че този тип самолети може да претърпи крушение, ако лети с по-ниска скорост, излизайки от турбуленция или въздушна яма.



Специално за "Монитор" 3-ма български авиоинженери и 1 пилот коментираха възможните ситуации, които биха превърнали огромната и напълно изправна машина в безпомощно падаща в океана желязна маса.

Инженерите обясняват, че за да спрат отведнъж всички комуникации от борда, силно вероятно е именно мълния да е ударила директно пилотската кабина и така машината да е останала без пилоти. Дори да са изключени всички системи за комуникация, на борда се намира радио маяк, който е с независимо захранване и може да бъде включен както от пилотите, така и от стюардеса. Никой обаче не е направил това. Именно това води до извода за мигновена ситуация.

Ако по време на падането самолетът е останал цял, пътниците са падали около десетина минути и всички, които са били в съзнание, са били наясно какво се случва с тях.



Пилот обясни, че на борда на всеки модерен самолет се намира метеорологичен локатор, който показва къде се намира ядрото на гръмотевичен облак. Според правилата за безопасно летене самолетът трябва да се намира поне на 50 км. разстояние от ядрото на електрически заредена област от атмосферата.

Не е невъзможно самолетът да е бил поразен едновременно на няколко места, коментира авиоинженер. Това са хипотези, но сигурно е едно - най-слабо изследвани са мълниите, тяхното формиране, сила, разпространение и отражение върху самолетите. Електрическият заряд, който удря самолета, може да е толкова силен, че да го стопи, да го разкъса, накратко - да го унищожи още в момента на попадението.

Специалистите се обединяват около теорията за внезапно и необратимо събитие. Иначе няма логика машина, в която основните функции са дублирани понякога и по четири-пет пъти, просто да замлъкне и да се сгромоляса от небето. Нееднократно в историята на авиацията и граждански, и военни самолети са удряни от мълния, но с повече или по-малко повреди са успявали да се приземят.

Ако действително е възможно да се докаже хипотезата за директно попадение от електрически заряд, за грешка на екипажа е невъзможно да се говори, категорични са авиоинженерите.



Всеки самолет поне веднъж годишно е удрян от светкавица
Самолет на "Луфтханза" се върна обратно на летище "София" на 7 април миналата година, след като бе ударен от светкавица. Самолетът "Боинг" 737-300 е в наборна височина от около 4,5 хил. м преди границата с Сърбия, когато опашната част на самолета е ударена от мълния. Засегнат е тримерът на левия хоризонтален стабилизатор. Откъснато е парче около 15 см.

Атмосферните условия са били нормални за този сезон и метеорологичните служби не са предупредили за възможност за светкавична или гръмотевична буря в района. Специалисти от бранша твърдят, че най-често от светкавици са удряни носовете на самолетите, където се намират антената на метеорологичния локатор, но не е изключено електрическото попадение да се случи по която и да е част от корпуса.

Още тогава авиоспецове коментираха за "Монитор", че няма гаранция дали при удара от небесно електричество няма да се счупи целият самолет или няма да пострадат навигационни и рулеви системи, които да направят кацането практически невъзможно. През 2001 г. след удар от светкавица пада самолетът на иранския министър на транспорта.

Според статистика на Американската агенция за авиационна безопасност всеки самолет в света поне веднъж годишно е удрян от светкавица.


Техническите данни
Самолетът Airbus 330-200 е с два двигателя и системата ETOPS (Extended-range Twin-engine Operation Performance Standards), каквато съществува и на самолетите Boeing 767. По законите на въздухоплаването с два двигателя машините не могат да се отдалечават на повече от час полетно разстояние от суша или от летище, когато минават над големи пустини. ETOPS 180min обаче позволява на А330 да се отдалечава на 180 мин. до най-близката земя. Така самолетът може да прелети 6 часа над водно пространство. Ако разстоянието над вода (или пустиня) е по-голямо, машината трябва да направи междинно кацане.

За първи път модификацията A330 полита през 1987, като фюзелажът и крилете са идентични с по-малката версия на А340, който обаче е с четири двигателя. Пилотската кабина и салонът са подобни на А320. Както А330, така и А340 се сглобяват само в завода в Тулуза, Франция.

В края на март 2008 г. от серията А330 са поръчани общо 921 самолета, а 533 са доставени и са полетели по редовни рейсове.

Машината от серията А2330-200 е представена през 1995, а от 1998 лети с пасажери. Двигателите са на General Electric, Pratt & Whitney PW4000 or Rolls-Royce Trent 700. Всички са оборудвани и с ETOPS-180 min.

Самолетът, който се разби в океана, е бил на 4 години.
Явленията във въздуха
В историята на авиацията са известни случаи, когато машини са падали между 3 и 8 хиляди метра. Самолет на Japan Airlines беше претърпял падане достигайки до 1000 м. над водна повърхност, когато успява да рестартира двигателите. Пострадали са пътниците, които не са летели със закопчани колани. Причината - пепел от пирокластичен облак на изригнал преди часове вулкан запушва двигателите.

Внезапната турбуленция може да се появи и при напълно ясно време.

Пилоти споделиха за "Монитор", че са виждали светкавици и на 12 хил. м. височина. Още едно електрическо явление е, когато те се появяват от "нищото" в синьо небе и безкрайна видимост.

Ако опасни облаци се намират на по 50 км. от двете страни на самолет, който прелита, той може да използва този "коридор", но нищо не гарантира, че не би се превърнал в катализатор, който да събере мълниите от двете си страни. Една светкавица може да бъде дълга и няколкостотин километра, обясняват метеоролози.



.





Каталог: download -> version
version -> Летище артър хейли част първа
version -> Възможностите на текстообработващата програма word
version -> Програма за: а управление на база от данни; б текстообработка; в икономически изчисления; г графично рисуване. 1т
version -> Пилоти, асове, командири, самолетостроители
version -> Решение за използуването на летището за военни цели. Това е обусловено както от нарастващото напрежение в европейската политика, така и от плановете на съюзническа Германия
version -> Авиацията и Свилен
version -> Среща с нло в небето на българия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница