Здравни норми при работа с компютър



Дата16.10.2018
Размер73.14 Kb.
#90121

Здравни норми при работа с компютър










Дейностите, които човек извършва по време на работа с компютъра, са еднотипни и непрекъснато повтарящи се. Рисковете, които се крият за здравето са свързани именно с това повторение. Това са рискове, на които са изложени свирещите на музикални инструменти, работниците в пакетиращите предприятия,  шивачите и всички онези хора, които  изпълняват едни и същи механични движения.

За да се преодолее опасността от пораждане на едно или друго заболяване са разработени редица ергономични принципи и препоръки за всяка професия, криеща опастност за здравето на човека. При работа с компютър по-голяма част от тези принципи са свързани с осигуряване на удобно работно място. Удобството засяга няколко неща: стола, бюрото, работната поза, монитора, клавиатурата, мишката и други устройства, които се използват активно.



Столът. Много важно е столът да осигурява удобна стойка пред компютъра. За целта той трябва да има:

* Стабилна основа. Най добре е тя да има 5 колелца. Важна особеност е колелцата да се движат свободно по пода, особено когато има килим или мокет.

* Възможност за промяна височината на стола. Той трябва да може да се издига или спуска от 40 см. до 52 см., измерено от седалката до пода. Ако човек е по-висок или по-нисък е необходимо да си набави стол, който да има по-големи възможности за промяна на височината. При нагласянето на стола клавиатурата трябва да е на нивото на лактите, краката да са свободно стъпили на земята, а колената на нивото на бедрата. Препоръчително е седалката да има възможност за накланяне напред минимум 5 градуса и назад минимум 10 градуса. По време на работа, когато столът е наклонен напред, част от тежестта на тялото се пренася от гърба към краката. Така могат да се избегнат схващания и гръбначни травми.

* Заоблена седалка. Предната част на седалката трябва да е заоблена и да завършва с меко заобляне надолу.

* Регулируема облегалка. Важно е облегалката плавно да приляга към гърба на седящия.

* Възможност за въртене около оста си. Това осигурява мобилност на тялото.

* Подлакътници. Столът трябва да разполага с подлакътници, за да не се уморяват ръцете при продължителна работа.

Бюрото. Работното бюро трябва да има възможност за регулиране на височината. Най-лесният начин за преценка на точната височина е при седнало положение на стола краката да бъдат отпуснати на земята. Aко след поставяне на пръстите върху клавиатурата ръцете са успоредни на пода, това означава, че височината на бюрото е добра за ергономична работа. То трябва да има слаба рефлектираща способност и достатъчно място, за да може потребителят да заеме удобна позиция за работа и разположи по прегледен начин материалите, които ще използва.

Работната поза. Дългото седене пред компютъра може да породи чувство на неудобство. За да се намали потенциала на физически дискомфорт или травми, трябва работещият да заеме удобна позиция. Тази позиция е свързана с положението на няколко части от тялото:

* гърба - гърбът трябва леко да опира в облегалката, като работещият се стреми да стои колкото може по-изправен.

* ръцете - ръцете трябва да бъдат отпуснати, лактите да са прибрани до тялото и успоредни на пода.

* китките - китките трябва да бъдат в хоризонтално положение при отклонение около 10 градуса нагоре или надолу.

* краката - бедрата трябва да са в хоризонтално положение или леко наклонени напред. Ходилата да почиват на пода. Може да се използва подложка за краката, но тогава трябва да се регулира височината и на стола.

* главата - главата трябва да бъде във вертикално положение или леко наведена напред.

Честата промяна на позата спомага за намаляване на риска. Правенето на малки почивки по време на работа е задължително. Медиците препоръчват на 40 минути активна работа с компютъра 15 минути да се почива.

Мониторът. Екранът на монитора трябва да е добре почистен и позициониран така, че да е удобен за наблюдение и да не създава чувство на неудобство. Високият контраст, пряката светлина, прахът и зацапванията пречат на работата. Няколко са основните положения, които трябва да се имат предвид за ергономична работа с монитора:

* Горният край на монитора трябва да бъде под нивото на очите. Повечето монитори имат възможност да се въртят и да променят височината си.

* За да се избегне затъмняване на образа (често при портативните компютри) е добре мониторът да е точно срещу потребителя.

* За да се избегне отразяване на странична светлина, екранът трябва да бъде поставен така, че прозорците да бъдат перпендикулярно на монитора. Необходимо е осигуряването на достатъчно разстояние между потребителя и монитора. Най-добре е то да бъде между 46 и 76 см.

* Текстът, изобразен на екрана, трябва да се чете лесно от потребителя. За целта могат да се променят системните настройки, като големина и цвят на текста. След което може да се променят настройките на екрана за яркост и контраст. Най-добрата комбнация за настройване на екрана е увеличен контраст и намалена яркост.

* Екранът не трябва да трепти. Ако се установи сериозно трептене на монитора, е необходимо да се направи консултация със сервиз.

* Използването на софтуер с лек интерфейс като лесно различими икони и менюта е за препоръчване.

* Когато потербителят гледа монитора, неговата глава не трябва да бъде наклонена повече от 15 градуса.



Клавиарурата. поради функционалното си предназначение, свързано с въвеждането на данни, клавиатурата е едно от най-често използваните устройства при работа с компютъра. За ергономична работа с нея се дават следните препоръки:

* Клавиатурата трябва да бъде поставена пред монитора. Тя разполага с достатъчно дълъг кабел, за да може да се измества напред и назад. Това трябва да се използва за установяване на най-удобното за потербителя положение.

* Размерите на клавиатурата не трябва да превишават пространството предвидено за нея.

* При повечето клавиарури могат да се определят два ъгъла на вертикално разположение. Това става посредством две крачета под клавиатурата. Когато се използва стол без подлакътници и ръцете са отпуснати надолу, вдигането на крачетата ще намали ъгъла между китките и клавиатурата. По този начин ще се избегне излишното напрежение в китките.

* Клавиатурата може да се постави на специално чекмедже под основната плоскост на бюрото, но трябва да е на разстояние от 64 до 76 см. от пода.

* Не е необходимо силното натискане на клавишите по клавиатурата. Съвременните клавиатури са много чувствителни и дори едно леко натискане е достатъчно, за да се въведе символ. Ако се натискат много силно клавишите, потребителят бързо ще усети умора в ръцете.

* При работа с клавиатурата се препоръчва позицията на дланите да не се изменя повече от 10 градуса нагоре и надолу.

* Използването на специална подложка пред клавиатурата спомага за намаляване на умората. Тя представлява мека възглавничка.



Мишката. В съвременния графичен потребителски интерфейс мишката и подобните на нея устройстева са се наложили като най-често използваните средства за контрол и управление на компютъра. Спазването на няколко основни правила при работа с тях би намалило риска от преумора.

* Както и при клавиатурите, правилният захват на мишката гарантира стабилност при работа с нея и отсъствие на напрежение, предизвикващо умора. При захващането на мишката ръката се поставя върху нейното тяло като дланта се отпуска върху долната й част. Китката на ръката е опряна на подложката, като ръката до лакътя не се прегъва под ъгъл нагоре или надолу спрямо китката. Мишката може да се управлява с лявата или дясната ръка в зависимост от навиците на потребителя.

* Мишката трябва да се държи нежно при поставяне на пръстите върху нея. Не е необходимо тя да се стиска силно и да се натиска към подложката.

* Активирането на бутоните на мишката става с много малки усилия. Избягването на прекалено силното натискане ще предотврати пренатоварването на пръстите.

* Активното използване на колелцето при мишка с колело е много полезно. То намалява излишните движения при разглеждане на документи.

* Мишката трябва да бъде поставена колкото може по-близо до клавиатурата, за да се запази правилна стойка. При използване на дясната ръка мишката трябва да се намира вдясно от клавиатурата, а при работа с лявата ръка - вляво.

* Използването на качествена подложка за мишка е от важно значение за нейното лесно управление.

* Редовното почистване на топчето на мишката и подложката ще осигури нейното свободно движение. Ако подложката е от мъхеста материя, е необходимо тя да се сменя често.

* Ако се използва таблет, не се препоръчва силното стискане на показалеца.

Поставка за документи. При работа свързана с въвеждането на текст е добре да се използва приставка за документи. Тя улеснява задържането на документа в удобна за потребителя позиция. Приставката трябва да се поставя близо до монитора, за да се сведе движението на врата до минимум. Ако се налага повече да се чете, отколкото да се пише, то се препоръчва документът да бъде поставен между клавиатурата и монитора.

Слушалките. Използването на слушалки за продължително време може да увреди в известна степен ушите на потребителя. Когато се включват слушалките при тестване на нов софтуер, те не трябва да се поставят на ушите. Причината е, че при различните програми силата на звука е различна. По този начин се избягва опастността от прозвучаване на силен звук в ухото. Когато се поставят слушалките, се препоръчва силата на звука да бъде увеличавана постепенно.

Аранжиране на работното място. Подредбата на работното място е от изключително значение за постигане на ергономичност при работа с компютъра. Ако клавиатурата се използва по-често от другите устройства, то тя трябва да е поставена пред самия потребител. Ако използването на мишката е водещо в работата, тя трябва да бъде пред работещия. Ако се изпозлват и двете устройства те трябва да бъдат поставени близко едно до друго, така че лесно да се прави преход между тях с минимални движения на ръцете. Ако се работи и с други предмети, като телефон, разстоянието е по степен на важност.

Осветлението. Наличието на добро осветление на работното място е определящо за предотвратяване на умората в очите. Съчетаването на два източника на светлина - изкуствен и естествен, трябва да се избягва. Препоръчва се при изкуствено осветление да се използват луминисцентни лампи.

Потенциалните рискови заболявания, на които са подложени работещите продължително време с компютър, са: преумора на крайниците, синдром на карпалния тунел (заболяване на сухожилията на ръката), тендинит и тендосиновит (възпаления на сухожилията на ръката), таракален синдром, синдром на Де Куервин, синдром на компютърното око (мързеливо око) или пренапрягане на очите.

Използването на персоналните компютри влияе не само върху физическото здраве на човека, но и върху неговата психика. Учените са доказали, че прекаленото ползване на Интернет води до силна депресия в неговите потребители. Дейностите, които човек извършва в световната мрежа засягат непосредствено способността му да води пълноценна комуникация.

Част от младите хора изпадат в стрес и депресия, защото се чувстват самотни в обществото, в което живеят. Интернет им предоставя алтернатива, която в основата си е илюзорна. С многообразието от услуги, които предлага, тя дава правото на избор на своите потребители. Това право обаче не всеки знае как да използва. Като резултат някои от потребителите на Интернет рязко понижават социалната си активност. Те се затварят в себе си и общуват само със своите виртуални приятели. Прекаленото общуване чрез Интернет води понякога до възникване на ефимерни положения, което може да предизвика отслабване на чувството за взаимосвързаност с хората.



Използвани са материали от учебник по Информационни технологии на издателство "Нова Звезда".

Каталог: stm -> word%20documents
stm -> Спецификация № рлс 2-452/2013
stm -> Спецификация № рсб 4-76-I/2014
stm -> Спецификация № рлс 5-21-I/2011/2012
stm -> Спецификация № рсб 3-253-І/2015
stm -> Спецификация № рсб 3-253/2015 За продажба на движими вещи, съхранявани в складови райони Тученица и Враца и в ф. 24480 Ловеч към рсб плевен
stm -> Спецификация № рлс 8-113/2012
stm -> Спецификация № рлс 6-46-ііi/2016
stm -> Спецификация № рсб 6-46-iv/2016
stm -> Спецификация № рсб 8-189/2016
word%20documents -> Информационен лист за зрителни изисквания към работната среда


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница