Зелена България през моите очи



Дата11.01.2018
Размер81.02 Kb.
#43150
Зелена България през моите очи”

  1. Увод стр. 2-4




  1. Екологични проблеми и последици стр. 4-14

- Проблеми стр. 4-9

- Последствия стр. 9-14

3. Идеи стр. 14- 16




  • Идея 1

  • Идея 2

4. Ползи стр. 16

5. Информация
Изготвил: Кристина Христова

Стара Загора

2011г.


  1. Увод :

71% от повъхността е солена вода, а името и е Земя.

Земята 2011г. – свят на роботи, свръхтехнологии, свръхоръжия и свръхчовеци. Ние хората не спираме да се развиваме, водени от любопитство към науката и технологийте всеки ден обновяваме и усъвършенстваме всичко около нас.Земята не бе достатъчно пространство, затова опознахме и Марс, пратихме и совалки в космоса, от които да се наблюдаваме.

Нека се върнем 200 хил. години назад...

Както тогава така и сега водния цикъл на земята е процес на непрекъснато обновяване. Водопади, водни изпарения, реки, морета, океани, ледници цикълът никога не се нарушава. Двигателя на живота е свързаността. Всичко е свързано. Нищо не е самодостатъчно. Въздуха и водата обединени в живота и за нашия живот на земята.


Зелената шир, надничаща през облаците е източника на кислород във въздуха. 70% от този газ идва от водораслите, които оцветяват повърхността на океаните




Земята ни разчита на равновесието в което всяко същество има роля и съществува само чрез съществуването на друго същество.

Кораловите рифове, обхващат по-малко от 1% от океанското дъно, но осигуряват обитание на хиляди видове риби, мекотели и водорасли.

Във веригата от видове дърветата са основата, перфектна живееща скулптура. Те побеждават гравитацията и са единствения естествен елемент, движещ се вечно нагоре към небето.

Дърветата изхвърлят подземните води в атмосферата под формата на лека мъгла. Горите осигуряват влажността , която е необходима за живот. Те съхраняват повече водород от цялата земна атмосфета.Крайъгълен камък на климатичния баланс от които всички ние зависим.

Дървесните видове осигуряват среда на живот на 3/4 от биологичното разнообразие на планетата-т.е на целия живот на планетата.




За 40 години най-голямата в света дъждовна гора Амазония е била намалена с 20%

Преди 20 години Борнео – четвърти по големина остров е бил покрит с обширна дървесна гора. Той също е жертва на обезлесяване и при сегашния темп на изсичане гората ще изчезне в раките на 10 години.Тази катастрофа е била предизвикана от решението за пройзводство на пламово масло.





Друг пример за масово обезлесяване е Евкалиптът за направата на хартиена каша.За последните 50 години търсенето на хартия се е увеличило петорно. В подножието на евкалиптовите гори не расте нищо, тъй като техните листа образуват токсична покривка за други насъждения. Палмите растат бързо и изчерпват водните ресурси.

Обезлесяването поставя основата на производството на излишъци.



Мадагаскар – следствие обезлесяване и ерозия.

Хаити – Поради прекомерния въгледобив и обезлесяване по хълмовете на Хаити са останали едва 2% от горите.


Бедност:

Нигерия – най-големият износител на петрол в Африка.и въпреки това 70% от населението и живее под прага на бедността.Половината от бедните в света живеят в богати на ресурси страни. Начина ни на развитие не е изпълнил обещанията си.Днес половината от световното богатство е в ръцете на най-богатите 2% от световното население.



Демографски проблеми:
От 1950г. Населението на света е нараснало тройно. Над 2 млрд. души се преместват в градовете. Всяка седмица над 1 млн души увеличават популациите на световните градове.

През последните 20 години в Шанхай са построени 300 кули и небостъргачи.Повече от половината население (7 млрд.) живее в градовете.




От 1950 г. Обемът на международната търговия се е увеличил над 20 пъти, 20% от търговията е по море. Годишно се транспортират над 500 млн. контейнери.

От 1950 г. риболовът се е увеличил петорно- от 18 до 100 млн. метрични тона годишно . ¾ от риболовните зони са изчерпани или застрашени от изчезване.


По цялата планета най-бедните оцеляват , докато ние продължаваме да копаем за ресурси, без които дълго не можем. Взираме се все понадалече към девствени територии и райони, които са трудни за проучване. Ние не променяме нашия модел. Нефтът може да свърши.

Все още може да извличаме петрол от катранените пясъци на Канада. Най-големите товарни автомобили в света, местят хиляди тонове пясък . Процеса на загряване и отделяне на битум от пясък изисква милиони куб. метри вода , коласален обем енергия, а замърсяването е катастрофално.



Нашите енергиини потребности постоянно нарастват. Опитваме се да учеличим енергията като бездънна фурна която изискваа все повече и повече гориво.

Всичко това е свързано с въглерод .След няколко деситилетия, въглерода, които превръща нашата атмосфера в пещ и които природата е абсорбирала милиони години, за да позволи развитието на живот, ще бъде в голяма степен изпомпен обратно.

Атмосферата се нагрява...

Транспорт, промишленост, обезлесяване, селско стопанство - нашата дейност освобождава гигантски количества въглероден диоксид. Без усвояването му молекула по молекула ние нарушаваме климатичния баланс на земята.

Сега всички очи са вперени полюсите, където ефектите от глобалното затопляне са най- видими.Става бързо, много бързо. Северозападния проход, които свързва Америка Европа и Азия през полюса се отваря. Арктическата снежна покривка се топи.

За 40 години тя е загубила 40% от дебелината си. Слънчевите лъчи, които ледената покривка преди е отразявала , сега проникват пред тъмната вода, затоплят я и топенето става пъти по-бързо. Процеса на затопляне набира скорост. Изменението на климата застрашава всяко живо същество. До 2050г. ¼ от видовете на земята биха могли да бъдат застрашени от изчезване.

Около Северния полюс ледниците са загубили 30% от повърхността си за последните 30 г. Гренландия се затопля бързо, прясната вода на цял континент се излива в солените води на океаните. Гренландските ледници съдържат 20% от прясната вода на цялата планета.




http://www.worldculturepictorial.com/blog/category/tags/global-warming?page=4

Ако те се стопят , морското равнище ще нарастне с близо 7 м. Гренландските ледници страдат от парникови газове отделяни другаде по земята.Нашата екосистема няма граници, където и да са, нашите действия имат последици за целия свят. Атмосферата е неделимо цяло. Тя е общо богатство, което ние споделяме.

Докато прясната вода от ледниците се смесват със солената вода на океаните, нискоразположените ни земи по целия свят са застрашени.Всичко става нестабилно.

Кораловите рифове са изключително чуствителни към най-малката промяна на температурата на водата. 30% от тях вече са изчезнали. Те са важна връзка във веригата на видовете.

В Африка – вр. Килиманджаро е неузнаваем – 80% от неговите ледници са изчезнали. През лятото реките вече не текът. Месните хора са засегнати от липсата на вода. Дори и в най-високите върхове на Хималаите вечните ледници се оттеглят. А точно тези ледници играят съществена роля във водния цикъл . Те съхраняват водата от мусоните във вид на лед и я отделят през лятото при топенето на леда.

Бангладеш е пряко засегнат от явленията възникващи в Хималаите. Това е една от най-гъсто населените и най-бедни страни в света, тя вече страда от глобалното затопляне, комбинирано действие на все по силни урагани и наводнения.




http://earth-habitat.blogspot.com/

Богатите страни също няма да бъдат пощадени. Засухи възникват във всички краища на планетата.

В Австралия 50% от земеделските земи вече са засегнати. Ние сме в процес да нарушим климатичния баланс, които ни е позволил да се развиваме над 12 000 години.

http://anniekatec.blogspot.com/2011/01/australias-floods-glimpse-of-warmer.html
В Сибир е толкова студено, че земята е постоянно замръзнала.Под повърхността и се крие климатична бомба. Метан – парников газ 20 пъти по силен от въгл. диоксид. Ако тя се стопи отделения метан може да накара парниковия ефект , да излезе извън контрол с последици , които никои не може да предскаже.


http://www.earthobserver.org/?tag=/global-warming

Ние буквално ще бъдем в непозната територия. Човечеството има не повече от 10 години за да се постигне обрат в тенденцията и да се избегне преминаването на тази територия.




  1. Идеи

България – малка , дива, с вековна история, богата на многообразни релефни форми, благоприятен климат , разнообразни почви и води. Тя - възлова артерия на 3 континента, смесица на култури и обичаи.

И тук е момента в които, вземайки пример от малката Холандия и ние може да бъдем за пример.

Как?


  • Идея 1 : С цел мотивиране и поставяне на велосипеда като основно превозно средство в мирогледа на хората.

Заповед на Министъра на Транспорта и Министъра на ОСВ за обособяване на терени и изграждане на вело паркинги до всички Държавни,Общински, Административни сгради, Ведомства, Фирми, Заводи, Компании,Места за обществено позване, Обществени терени( Паркове, Училища, Детски градини и др.)

Целта е, хората, по този начин сами да осъзнаят ползата от велоситеда, както за тях , така и в глобален мащаб.





  • Идея 2: Въвеждане на Данък „ Чист въздух” или „Еко Данък”

Годишен данък за Фирми, НПО, Институции, Заводи, Предприятия, Фабрики и др.

Данъка се сформира възоснова дейността,киличество употребявана хартия, влияние в/у околната среда, брой служители, служебни автомобили и др.



Средствата ще бъдат предназначени главно за Изграждане и поддръжка на велоалеи във по-големите областни градове + градовете с ВУЗ-ове и залесяване на площи засегнати от обезлесяване, горски пожари и незаконно изсичане.

Kiri Tree или както у нас се нарича – Пауловния- китайското най-бързо разстящо дърво. Кореновата му система пречиства почвите от замърсяване и токсини. Размера на листата му в диаметър достига до 70 см. Обогатява въздуха с кислород 10 пъти повече от всяко друго дърво. Температурата при която вирее е от -20 до + 40 С. За 3 години достига размер до 10м. , а за 8 до 20м.



4. Ползи:

С популяртизирането на вело-транспорта , залесяване и контрол над незаконното изсичане. Европа ще погледне с други очи на България и по този начин тя ще бъде желана територия за инвестиции във ВЕИ

( ВЕЦ, Соларни колектори, Вятърни електроцентрали, Биомаса и др. )

Ще дишаме чист въздух и ще живеем здравословно .

Ще осигурим добро бъдеще на следващи поколения.
Това би било една малка крачка към нещо голямо. България може да покаже на света, как да се грижим за Земята и въздуха , които тя ни дава всеки ден. Нека си помогнем сами, а не да чакаме другите да ни помагат.

Информация:



http://www.homethemovie.org/


http://bulgaria.panda.org/
http://www.google.bg/
http://www.worldculturepictorial.com/blog/category/tags/global-warming?page=4
http://environment.nationalgeographic.com/environment/enlarge/eucalyptuslogs.html
Каталог: images -> stories -> files
stories -> Отчет за изпълнение на бюджета и сметките за средства от Европейския съюз
stories -> Закон за изменение на някои правила за държавната служба от 7 февруари 1995 г. Gvnw, стp. 102, наричан по-нататък «спорната разпоредба»
stories -> Заседание на общински съвет калояново докладна записка от инж. Александър Кръстев Абрашев Кмет на Община Калояново Относно
stories -> Конкурс за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни или висши училища в страната и чужбина
stories -> Заглавие на доклада (на български) (14 pt Times New Roman, Style TitleA)
stories -> Наредба №2 от 15 март 2007 Г
files -> Наименование на продукта
files -> Списък на получените концепции в програмата за малки проекти на глобалния екологичен фонд


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница