„ Ситуационен анализ на туризма в Рилски подрайон на туристически район Рила-Пирин



страница1/2
Дата03.01.2022
Размер21.94 Kb.
#111715
ТипРеферат
  1   2
Туристическо райониране
Свързани:
C LLMSDOCS COURSES 3757 FILES 37076 СПОДЕЛЕНО ЛИДЕРСТВО ЗА ДАТА 27.05.2020 (1), Статистика, Туристическо райониране, Туристическо райониране, Туристическо райониране, Статистика

Реферат

На тема: „ Ситуационен анализ на туризма

в Рилски подрайон на туристически район Рила-Пирин“

Изготвила: Марина Кюркчу Иосифова;

Специалност:Туризъм, 4 курс;

Фак.№: Т-718.



1.Рилски подрайон е една дестинация ,която има значително място в развитието на туризма в България. Притегателната сила на района е предпоставка за практикуване на разнообразни туристически дейности и може да послужи като “катализатор” за развитие на малки местни предприемачески инициативи в областта на устойчивия туризъм. Регионът като цяло разполага със значителен потенциал по отношение на качества и разнообразие на природната среда и на културно-историческото наследство.

Рилски подрайон включва 12 общини, които имат същественни различия в гъстотата на населението :Белица (34,8 нас. На 1 кв.м), Белово(34,1 на 1 кв.м), Благоевград(121,4 еа 1 кв.м), Долна баня(65,3 на 1 кв.м), Дупница114,2 на 1 кв.м), Костенец(37,1 на 1 кв.м), Разлог(48,4 на 1 кв.м), Самоков(31,4 на 1 кв.м), Сапарева баня(36,1 на 1 кв.м), Симитли(24,0 на 1 кв.м) и Якоруда (29,1 на 1 кв.м), Рила(7,0 на 1 кв. м).Общиниете се различават както по степен на икономическо развитие, така и по опит и история в развитието на туризма. Те като цяло разполагат с разнообразна настанителна база. Наличните данни в nsi.bg публикацията « Районите, областите и общините в България 2018» дават следната информация за основните туристически услуги (брой места за настаняване):

1. В община Самоков -52 места за настаняване

2. Туристическата база на град Сапарева баня-43 места.

3.Данните за община Дупница показват, че през 2018 г. общината е разполагала с 4 места за настаняване.

4. На територията на община Долна баня легловата база е представена от 10 места.

5. Данните за община Рила показват, че настанителната база на територията на

общината към 2018 г. Включи-13 места.

6.Благоевград-250 места за настаняване.

7.Белово- 0; 8.Белица-2; 9. Дупница-4;

10.Костенец-11 места; 11.Якоруда-2; 12. Разлог-21.

Районът като цяло разполага с разнообразна настанителна база, но недостатъчна от някои типове и категории – например селски къщи и стаи за гости засега има само в Разложко, Самоковско и гр. Рила. Допълнителен проблем е концентрацията на базите в малко на брой места, например в Боровец и Благоевград. Голямата леглова база в курортните местности (като напр. Предел) в преобладаващата си част не е категоризирана. Заведенията за хранене и развлечения са повече на брой от тези за настаняване и като цяло по-равномерно разпределени по територията.



2. Рилски подрайон - известен главно със своите изключително богати природни и антропогенни туристически ресурси.

Релефът на разглеждания регион е много разнообразен, което обуславя и високото ландшафтно разнообразие. Като цяло може да се характеризира като планински и полупланински, но на територията на региона има райони с равнинен, котловинен, високо планински и алпийски релеф. Разнообразието се създава от наличието на речни долини (Струма, Места, Марица) и котловини (напр. Разложка, Самоковска, Дупнишка и др. Регионът на НП “Рила”, включващ 12-те общини около парка, е значителен по площ и се характеризира с разнообразни климатични, геологични и топографски условия. Той се характеризира с добре запазена природа. Всичко това обуславя богатото биологично разнообразие в и около националния парк.Характерни дървесни видове са обикновен смърч, бял бор, обикновена ела, бяла мура, клек; в по-ниските части - обикновен бук, планински ясен, зимен дъб, бреза, трепетлика, бяла и черна елша, върби и др.

Климат

Климатът на района като цяло е преходно- и умерено-континентален, с ясно изразени ниско-, средно- и високопланински характеристики. Обликът на южната част се определя и от средиземноморското влияние, проникващо по долините на реките Струма и Места. В по-ниските части зимата е мека, а лятото – сравнително прохладно.



Води

Районът изобилства на минерални води: в южната част това са Благоевградските минерални извори; термоминералните извори в района на Симитли; групите минерални



извори в Разложко; двата извора в Белишко и двата извора в околностите на град Якоруда. В северната част на региона богатството от минерални води включва изворите в Сапарева баня (гейзерът с температура 103°С), Беловския минерален извор, един от най-големите по дебит в страната, Долнобанският термален басейн, а също така и при Пчелински бани, Костенец и Момин проход, няколко минерални извори в гр. Дупница, минералните извори край Белчин и др. На територията на парка се намират 120 езера, от които 70 са глациални, обособени в няколко характерни групи Маричини, Мусаленски и др. В допълнение на територията на Рилския район има 28 езера, от които 25 ледникови. Най-високо разположено е Леденото езеро (2 709 м), а най-ниско – езерото Локвата (1 800 м). Най-много езера са разположени между 2 300 и 2 400 м надм. в. В региона на Рила се намира и един от най-големите язовири в България – язовир Искър, който е основният източник на вода за столицата София. Голяма част от язовирите са привлекателно място за отдих и почивка, спортен риболов, разходки с лодка и др.

3.Като специфични форми на туризъм, развивани в по-голяма или по-малка степен, могат да се посочат: зимен ски-туризъм и летен рекреативен (най-вече община Самоков, в по-малка степен Благоевград, Разлог, Белица и Якоруда), балнеотуризъм (Сапарева баня, Костенец, Долна баня), културен и религиозен туризъм в община Рила (Рилски манастир);през последните години селски в съчетание с екотуризъм започна да се развива в Самоков и Разлог, а територията на Националния парк продължава да привлича любителите на планинските преходи. Липсата на активно развитие на туризъм в част от общините би могло да се разглежда по-скоро като възможност, отколкото като недостатък, т.е. туристическите ресурси и природната среда са съхранени и предоставят възможност за развитие на различни форми на устойчив туризъм. Значителни са ресурсите на региона за развитие на балнеоложки, екологичен, културно-исторически, селски туризъм, екстремни и други спортове, разнообразни форми на туризъм сред природата и др. Притегателната сила на Национален парк “Рила” е предпоставка за практикуване на разнообразни туристически дейности и може да послужи като “катализатор” за развитие на малки местни предприемачески инициативи в областта на устойчивия туризъм. В рамките на разглеждания регион се намира най-големият зимен курорт и ски-център в България – Боровец, който може да стане източник на туристи, ползващи продукти и услуги в областта на устойчивия туризъм. Регионът като цяло разполага със значителен потенциал по отношение на качества и разнообразие на природната среда и на културно-историческото наследство. Екотуризмът и останалите форми на устойчив туризъм се осъществяват от малки групи туристи, предполагат настаняване основно в домовете на местните хора, или по-големи и по-луксозни средства за подслон (до 80-100 легла), съобразени с местните архитектурни традиции и изисквания за опазване на природата, представляват възможност за развитие на бизнес във всички свързани с него услуги, приоритетно в малки местни предприемачески инициативи. Регионът разполага с основните предпоставки за развитието на тези форми на туризъм. Природозащитното образование и интерпретацията на природното и културното наследство са основна част от екотуризма и останалите форми на устойчив туризъм.

4.Забележителности,които привличат все повече туристи в Рилски подрайон.



Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница