§ Създаване и развитие на частната охранителна дейност в България §



Дата19.04.2023
Размер17.08 Kb.
#117354
ЧОД2

§ Създаване и развитие на частната
охранителна дейност в България §

Създаването и развитието на частната охранителна дейност в България е един продължителен във времето процес, който се поставя с началото на един нов етап в развитието на престъпността като цяло-тя започва да обхваща всички сфери на обществения живот в особено големи размери т. е.придобива голяма мащабност и започва да се усъвършенства във всяко едно отношение. Това дава основание да се търсят нови подходи, методи и средства за противодействие на престъпните посегателства.


В исторически план, за формирането на частната охранителна дейност в България са допринесли много и различни фактори, които отделно погледнато имат самостоятелен принос в създаването и развитието на тази дейност както в Европа и САЩ, така и в нашата страна.
Необходимостта от частни охранителни фирми и детективски бюра в България се появява след 1989 г. През 1990 г. Охранителната дейност в България се осъществява само от специализирани органи, а именно от Народната милиция или Националната полиция, ведомствена милиция и ведомствена охрана, както и с помощта на органите за противопожарна охрана. Освен физическа охрана се използват и различни технически средства за осъществяването на тази дейност-използват се технически съоръйения и сигналноохранителна техника. Опазването на държавното и кооперативното имущество от престъпни замисли и посегателства се осъществява и посредством оперативните служби на полицията, особено икономическата полиция, както и от органите на сигурността, работещи по линия на икономиката и инспекторите на бившия Комитет за държавен и народен контрол.
Специфичните причини за появата на чстната охранителна дейност в България имат социално-политически и икономически характер. В резултат от много политически и в следтвие икономически промени в страната започва един нов период, в който престъпността навлиза с всички сили-увеличаване на безработицата, обезценяване на българския лев, скритата приватизация, укриването на данъци, подкупи, рекети, „изпирането на мръсни пари”, хазарт, автокрадци, фалшификатори, мошенници-милионери, бизнес-сводничество. С появата и усъвършенстването на „голямата престъпност” и бързото и изключително отрицателно влияние дейностите на полицията, съдът, прокуратурата значително изостават. С появата на нови закони, начини на мислене, с различните опити за противодействието от престъпни посегателства, в процеса на своето усъвършенстване/развитие/, се забавя и процеса с бързината и ефективността при противодействието на престъпността. Старите методи и средства са недостатъчни-чрез тях не може да се противодейства ефективно на новата и по-усъвършенствана престъпност.Трябва да бъдат усъвършенствани всички методи, начини и средства за тази цел. Всичко това предизвиква усложнение на оперативната обстановка, активизиране на престъпните елементи и организирането им в престъпни банди с местна, национална и дори международна известност, някои от тях и с мафиотски структури. Държавните и частните фирми системно са тормозени, заплашвани и рекетирани. В тази несигурност обективно възникнаха и хиляди охранителни групи и нелегитимирани охранителни фирми, част от които през 1994 г. биват лицензирани. С правната регламентация се определя редът и условията за издаване на разрешения за извършването на частната охранителна дейност от физически и юридически лица. Тя е насочена към осъществяване на превантивни действия по отношение на противодействието на ппрестъпността и опазването на обществения ред, за ограничаване на причините, предизвикващи и условията, благоприятстващи и извършването на правонарушения, която се осъществява въз основа на решение, издадено от МВР на физически и юридически лица, регистрирани по Търговския Закон. Дейността е чстна, защото се извършва от регистрирано търговско дружество по Търговския Закон; тя е охранителна поради регистрирания предмет на дейност на търговското дружество по Търгов
+кия Закон и се разрешава да се осъществява от физически и юридически лица въз основа на разрешителен режим, който е регламентиран в Наредба-39 от 1999 г. Следователно частната охранителна дейност е един вид търговска услуга, разрешена по съответният ред, за опазване на лица и обекти от престъпни посегателства. Със Закона за частната охранителна дейност се определят правилата за спазване при осъществяването и , както и правата относно дейността.

Частната охранителната дейност в България е от голямо значение за опазването от престъпни посегателства на важни обекти, лица и предмети. Тя бива определяна със закон- Закона за частната охранителна дейност. А от своя страна частната охранителна дейност бива съвкупност от превантивни действия по опазване на лица и обекти от посегателства за противодействие на престъпността, като вид услуга, осъществявана от определения със закона ред (по съответен ред).


Според Закона за частната охранителна дейност, тази дейност се осъществява при спазване на следните принципи:
1. зачитане на правата, свободите и достойнството на гражданите;
2. взаимодействие с органите на Министерството на вътрешните работи (МВР) в борбата с престъпността и опазването на обществения ред;
3. гарантиране на сигурност и безопасност в охраняваните обекти;
4. осъществяване на превантивна дейност въз основа на анализ на причините и условията за правонарушения в охраняваните обекти.
Частната охранителна дейност се извършва само след получаване на лиценз или регистрация по реда на Закона за частната охранителна дейност. Лицензът може да бъде за извършване дейността на територията на цялата страна или на територията на отделни области.
С лицензирането на охранителната фирмена дейност бива създадена една превантивна възможност за ограничаване престъпността и за физическа защита на лица и стопански обекти от евентуални посегателства. Но от друга страна не са изцялостно уредени някои въпроси относно оръжията, правата и задълженията на бодигардовете, отличителните знаци, униформеното облекло и др. Често биват наемани пенсионери за охрана на обекти, които не са подготвени достатъчно или не са в състояние да опазват качествено, но биват предпочитани поради по-малкото разходи откъм заплащането. Това обстоятелство, разбира се, има отрицателен ефект, тъй като не помага за по-доброто /качественото/ обслужване /или опазване/, поради което биват застрашени много обекти.

При лицензирането се налага и ползването на огнестрелно оръжие, за което има и законоустановени ограничения и изисквания, без спазването на които е недопустимо отдаването му под наем от МВР или издаването на разрешение за носене на закупено оръжие.

По реда на този закон се извършват следните видове дейности:
1. лична охрана на физически лица;
2. охрана на имуществото на физически или юридически лица;
3. охрана на мероприятия;
4. охрана на ценни пратки и товари;
5. самоохрана.
Личната охрана бива определена като дейност по защитата на телесната неприкосновеност на физически лица от противозаконни посегателства, както и тяхното предотвратяване и пресичане. От друга страна охраната на имуществото е дейност по неговата физическа защита от противоправни посегателства. Дейността по физическата защита може да включва и осигуряването на пропускателен режим в обектите. Друг вид дейност е и Дейността по охрана на мероприятия- това е комплекс от действия, насочени към обезпечаване спокойното и безпрепятствено протичане на масови прояви или дейности с краткосрочен характер, а охраната на ценни пратки и товари- дейност по защита на пари, ценни книжа, благородни метали, произведения на изкуството и други ценности, чието транспортиране задължително се осъществява с въоръжена охрана, специално оборудван транспорт, надеждна връзка и други технически и помощни средства за защита.
Охранителната дейност се осъществява с невъоръжена или с въоръжена охрана. При въоръжената охрана се спазват изискванията на Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите и подзаконовите нормативни актове по прилагането му.

В МВР се изгражда и поддържа Единен автоматизиран централизиран регистър на лицензите и регистрациите за дейностите по Закона за частната охранителна дейност


Контролът върху дейностите по този закон се извършва от държавни служители от МВР - от "Охранителна полиция" при ГДППООРП на Генерална дирекция "Полиция" и областните дирекции "Полиция", определени със заповед.
Днес, редица фирми използват частната охранителна дейност както като един вид превантивни мерки срещу престъпните посегателства, така и за една по-голяма сигурност. Тя се използва не само от частни, но и от физически и юридически лица- използва се от фирми, обикновенни граждани, организации. Нейният обхват на действие е особено голям и намира приложение във всички свери на социалния, политическия, икономическия живот- както по опазване на различни обекти, така и на отделни лица, ценности( скъпоценности, технически средства, коли, къщи и др.)
Характерно за ръководството на големите охранителни фирми у нас е че то е изградено според Търговския закон- с управителен съвет, президент и изпълнителен директор. В структурата на управлението на охранителните фирми има следните звена:
-договорно-правна служба
-домакинство
-личен състав и подготовка на кадри
-дежурна част, направление по финансово-кредитно дело
-охранителна и издирвателна дейност
-организационно-инспекторски сектор
-рекламна дейност
Основни звена съществуват и в онези фирми, които осигуряват само собствената си охрана, като търговските, транспортните и строителните фирми, банките, както и тези из областта на занималния бизнес / хазарт, спор, манекенство, музика и др./.
С течение на годините частната охранителна дейност намира своето приложение в обществения живот на хората като вид превантивна дейност и заедно с това бива усъвършенствана по отношение на техниките, способите и средствата, които биват използвани за ефективното противодействие от престъпни посегателства.
Така създаването и развитието на частната охранителна дейност в България се превръща в един продължителен процес във времето и пространството, който продължава дейността си чрез използване на различни методи и подходи и с едно целенасочено усъвуршенстване в тази насока. Тази именно целенасоченост се оповава на изискването за по-добри стратегии при опазването, по-нови начини и изпозването на нови апаратури ( различни технически средства), и съответно намиране по-ефективният начин за действие за противодействието от престъпни посегателства.

Използвана литература:


*„Закон за частната охранителна дейност”;

*„Управление на полицейските и специалните служби”, Доц. Д-р Илия Илиев;

*„Управление на полицията”,курс лекции;гл.ас.д-р Мария Лечева;



*„Охрана на обществения ред”,курс лекции;Доц.д-р Валентин Тодоров;
Прочетено: 926 пъти

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница