01 май 2012 г. Тема: здравеопазване



Дата10.02.2018
Размер336.48 Kb.
#56523
01 май 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



90 000 лева за лекарска грешка

Медици от Стара Загора оставили пациентка без гласни струни
ИВАН СЛАВОВ

Общо 90 000 лв. ще получи старозагорката Петя Костадинова като обезщетение за лекарска грешка. Тя успя да осъди Университетската болница в града, след като преди пет години загубила гласа си след операция на щитовидната жлеза. Старозагорският окръжен съд постанови на Костадинова да се платят 80 000 лв. за болките и страданията от операцията плюс още 10 хил. лв. за разходи за лечението и неполучени от пострадалата заплати. Болницата обжалва решението в Пловдив.

През 2007 г. 36-годишната тогава Костадинова се оперирала заради проблеми с щитовидната жлеза. След интервенцията тя се оплакала от задух, но лекарите я уверили, че всичко е наред. Проблемите й се задълбочили. Жената се подложила на 10 нови операции в София, но гласните й струни били необратимо увредени. Преди усложненията тя работела в ТЕЦ „Брикел" като оператор на пулт, но след като остава без глас, станала чистачка.

„Операцията извърши д-р Анатоли Карашмалъков. Няма безгрешни хора, но при такава грешка е редно да се поеме отговорност, а той дори не се извини", разказва Костадинова. „Има противоречия, но не мога да ги коментирам", заяви директорът на Университетската болница д-р Васил Талев.




С най-малко серопозитивни сме в Европа
Нови 201 нашенци с вируса на СПИН

Всеки трети от заразените не пие лекарствата си
ФАНИ СЕРАФИМОВА

Нови 201 човека, заразени с вируса на СПИН, са установени през миналата година. С тях общият брой на официално регистрираните до 2011-а е близо 1500. Реално обаче броят им е поне 4 пъти повече. Това съобщиха от неправителствените организации, които работят в сферата на превенцията на ХИВ.

Ирина живее с вируса от около 14 години, разбира, че е заразена преди 4 години. Дотогава няма никакви оплаквания. През 2008 г. се появява упорито кожно заболяване, което не се влияе от лечението. „Като ми го съобщиха, казах на лекаря, че не се отнася до мен това нещо. Не съм водила някакви безразборни връзки”, споделя жената пред bTV.

Данните показват, че в България броят на регистрираните ХИВ позитивни е два пъти и половина по-малък от средното за Европа. За първи път от няколко години

МЛАДИТЕ СЕРОПОЗИТИВНИ НАМАЛЯВАТ

Две трети от инфектираните са мъже. „Ниското ниво на разпространение на вируса в България се дължи на мащабна програма за превенция на ХИВ, финансирана от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария. Програмата за превенция и контрол на ХИВ и СПИН подкрепя над 50 неправителствени организации, които работят с рисковите групи в обществото”, обясниха от Министерството на здравеопазването.

„Според статистиката в България няма разпространение на епидемия от ХИВ и това в голяма част се дължи и на нашата работа. Това, че ние промотираме безопасния секс сред нашите клиенти”, казва Елеонора Тодорова, сътрудник на терен "Превенция и контрол на ХИВ/СПИН".

Понякога клиенти на платената любов предлагат по-голяма сума за секс без презерватив. Стефка работи едва от седмица, но това вече й се е случвало. Част от работата на Елеонора и Иван е да обучават такива жени като нея.

Докато двамата завършват обиколката си сред проституиращите в Централна България, доброволци от клуб „Връстници обучават връстници" се срещат с младежи от плевенското село Ясен. Целта е да се постигне възможно най-устойчива здравна култура за предпазване от ХИВ - чрез образоване на младите хора.

„Помагаме на хора, които иначе няма откъде да получат тази информация. В днешно време наистина има много източници - интернет, но там няма как да споделиш мнението си, да видиш реакцията на другия човек, да останеш разбран и забелязан”, казва Деница, която участва в клуба.

Глобалният фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария ще продължи да подкрепя програмите за РАБОТА СРЕД НАЙ-УЯЗВИМИТЕ ГРУПИ в България до 2014 година.

В България не е правено задълбочено проучване за възрастта и образованието на ХИВ позитивните. Ако тези неща се знаят, ще може да се изгради и по-успешна стратегия за превенция, каза Милен Чавров - председател на фондация „Надежда срещу СПИН”.

30% от ХИВ позитивните у нас са прекъсвали лечението си заради липса на медикаменти, заяви председателят на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев. Този процент е характерен за страните от третия свят, но не и за европейските държави. Срамно е в една европейска държава пациенти да прекъсват терапия, защото има липса на едно или друго лекарство", коментира д-р Хасърджиев. .


Лекари режат здрави органи за пари
Лекари режат здрави органи само и само за да направят скъпоструващи операции, при които прибират пари от здравната каса. Това е показало разследване на предаването „Жега” по ТВ7.Някои от пострадалите пациенти остават инвалиди за цял живот, а други умират, стана ясно от журналистическото разследване.

„Това е морга, тук хората влизат и не излизат”, „това не може да е хирург, той е касапин”, „просто съм половин човек, не знам какви органи има в мен и какви няма” - това са само част от шокиращите констатации на пациенти на клиника, която носи името „Доверие”.

Един от пациентите - Анелия Христова, получава подарък от сина си – операция за намаляване на телесното тегло. Жената попада на д-р Ивайло Цветков - хирург, който в рекламния клип на болницата обещава бързо и лесно отслабване. А след операцията Анелия наистина отслабва - хирургът я оставил без стомах.

„Минах през ада и продължавам да съм в ада, тъй като приемам и изхвърлям храна. Ходя по 60 пъти на ден в тоалетната”, казва жената. Отговор за това защо остава без стомах няма и досега. Десет месеца пациентката е била с отворен корем.

Ставайки свидетел на ужасите в клиниката, един от лекарите я напуска и изпраща сигнали до здравното министерство, НЗОК и прокуратурата. Проверката показва объркана документация, фалшифицирани диагнози и нереално лечение. Установено е, че д-р Ивайло Цветков получава по 340 лв. за операция и по 20% за всеки отчетен случай по клинична пътека. Така за четири години той прибира близо 300 000 лв. .


Лекарствата с таван на цените и баркод

Министър Атанасова ще ползва гръцкия опит за поевтиняване на медикаментите
"Гените на прехвърлените от здравното министерство към НЗОК лекарства все пак ще имат таван. Това става ясно от публикувана от Министерството на здравеопазването проекто наредба, изготвена от Касата, която подлежи на обществено обсъждане. С промените НЗОК ще може да договаря с фармацевтичните фирми отстъпки з« всички лекарствени продукти, не както досега - само за 100°/ плащаните от нея и уникални медикаменти.

В наредбата неочаквано намира място и предложение, направено от вече бившия здравен министър Стефан Константинов, което обаче срещна неодобрение и скептицизъм от страна на ЕРБ. Предложението се отнася до лекарствата, които бяха прехвърлени от здравното министерство към НЗОК и за които стана ясно, че са поскъпнали в пъти след прехвърлянето. Предложението в наредбата гласи, че НЗОК ще плаща определена стойност, която след направените от фирмите отстъпки не може да надвишава цената, постигната при последните търгове в здравното министерство.

Така на практика се въвежда таван на цените, които касата ще може да заплаща. Подобно предложение бе направил и Константинов. То обаче гласеше, че НЗОК няма да плаща по-високи цени от тези на търговете през 2010 година. Резерви към това предложение изрази лично сегашният министър Десислава Атанасова. От ГЕРБ и опозицията определиха връщането със закон на цени на нивата отпреди две години като „абсурдно".

Същото ограничение е заложено и в методиката, по която сега НЗОК договаря цени с фирмите за онколекарствата, които болниците купуват чрез търгове. Договорено-

то между касата и фирмите не трябва да надвишава цените от последните търгове,

проведени в здравното министерство. На тези цени след това НЗОК плаща на болниците купените от тях лекарства.

Освен това наредбата предвижда нови оригинални лекарства да бъдат включвани в позитивния лекарствен списък на 12 месеца, вместо както досега - на три. Като аргумент се посочва, че така разходите за скъпите иновативни продукти ще може да се планират при всеки нов бюджет.

Освен с промените в наредбата здравният министър Десислава Атанасова е решена да сваля цените на лекарствата и като ползва гръцкия опит, стана ясно от изявата й в четвъртък пред ТВ 7. Посланикът на Гърция у нас е изпратил писмо до здравното ни министерство, с което изразява готовност гръцката страна да предостави на България софтуера си и наличната информация за цените на лекарствата.

В Гърция действа аналитично звено, което поддържа база данни с цените на лекарствата в 40 държави в света и е засякло, че фармацевтичните компании представят невярна информация за цените си в други държави, с които Гърция се реферира. След като разминаването в цените лъснало, цените били понижени. Сега се очаква Гърция да ни предостави методиката, по която работи.

До месеци пациентите ще могат да съобщават в Изпълнителната агенция по лекарства (ИАЛ) за странични ефекти и нежелани реакции на медикаментите, предвиждат промени в европейското и българското законодателство. Досега такива сигнали можеха да подават само лекари и фармацевти след оплакване на пациенти.

Друга промяна предвижда лекарствата, които най-често се фалшифицират, да имат специални баркодове. Те ще започнат да се поставят през 2015 година. Промяната ще бъде за сметка на производителите и няма да повлияе върху крайната цена на лекарствата според специалисти.

Марин ВАСИЛЕВ


Пробив срещу СПИН, чакаме ваксина
Учени от Испания са изолирали молекулата, която помага на болестта СПИН да се разпространява в човешкия организъм, предаде АП. Откритието може да даде ключ в ръцете на учените за изработването на ефикасна ваксина за справяне с болестта. Микроорганизмът, наречен ганглиозид, проправя пътя на вируса през клетките в организма, блокирайки имунната система. При лабораторните изследвания учените от Барселона са открили, че премахването на въпросната молекула от структурата на вируса спира разпространението му. Тази година се отбелязват 25 години от началото на епидемията от СПИН и 10 години от въвеждането на антиретровирусното лечение за ХИВ.


Онкодиспансерите ще купуват и неразрешени лекарства
Мария АТАНАСОВА

Комплексните онкологични центрове (бившите онкодиспансери) и университетските болници с клиники по хематология ще могат да закупуват и неразрешени за употреба лекарства по Наредба 10 при доставка на медикаменти. Такова указание ще изпрати здравното министерство, се казва в съобщение от ведомството. Причината за тази мярка са възникналите проблеми в 16 държави - членки на ЕС, при доставките на цитостатици след производствени затруднения на фармацевтичната компания Sandoz в заводите й в Австрия. Става дума за продуктите Алексан, Флуорорацил, Цисплатина, Блеомицин, Метотрексат. Очакванията са тези продукти да липсват периодично, особено за държавите, които са малки и средни пазари. Проблемът съществува и за КОЦ-Пловдив, което се отразява изключително неблагоприятно на пациентите. Решението е взето на извънредна аудиоконференция преди два дни, в която са участвали засегнатите държави, включително и България.




Гаф вдигна такса здраве

Стефан Константинов забравил да поправи закона
Гаф на бившия здравен министър Стефан Константинов вдигна таксата за доктор и лечение в болница. От днес пациентите ще плащат по 2,90 вместо по 2,70 лева за преглед при джипито. А при престой в лечебница ще броят по 5,80 вместо по 5,40 лева за всеки ден.

Причината - от днес минималната работна заплата се вдига с 20 лева и става 290. Двете здравни такси са вързани с нея по закон. Те са съответно 1 и 2% от минималното възнаграждение. Още в края на миналата година кабинетът реши това да бъде отменено. Константинов и екипът му обаче не направили промяната. От днес по-високите такси ще бъдат за сметка на хората и на бюджета. "Ще променим закона възможно най-бързо", обеща пред "Стандарт" новият министър Десислава Атанасова.


Джипи и болница поскъпват

Ще променим закона бързо, обеща Десислава Атанасова
От 1 май най-ниското месечно възнаграждение става 290 лева. Спрямо май м.г. ръстът е 20%, след като през септември 2011 г. веднъж минималната заплата вече бе увеличена от 240 на 270 лв. Очакванията на правителството и синдикатите е това увеличение да натисне нагоре и заплатите в частния сектор. Заедно с това обаче новата минимална заплата ще повиши и някои такси, като тази за преглед при джипито. Причината за това е, че бившият вече здравен министър Стефан Константинов е пропуснал да изпълни разпоредбата на кабинета да отвърже таксата за посещение при лекар от минималната заплата. В Закона за здравното осигуряване все още си стои текстът, че тя е 1% от най-ниското месечно възнаграждение. Така от 1 май заради вдигането на минималната заплата от 270 на 290 лв. визитата при джипито вече струва 2.90 лв. Потребителската такса за всеки ден болнично лечение също се вдига въпреки очакванията да бъде замразена. Тя е 2% от минималната заплата, което означава, че се увеличава от 5.40 на 5.80 лв. "Ще поправим пропуска възможно най-бързо", коментира за "Стандарт" министърката на здравеопазването Десислава Атанасова.

Има възможност това да стане чрез закона за здравето, който в момента е пред второ четене в парламента, и от него да се направи отправка към закона за здравното осигуряване. Втората възможност е поправката да влезе следващата седмица в Министерския съвет, който ще ремонтира закона за здравното осигуряване по друг повод.

През октомври 2011 г. кабинетът възложи на всички министри и шефове на бюджетни организации да променят нормативните актове, така че всички плащания, които нямат характер на трудово възнаграждение, да не са процент от минималната работна заплата. Целта бе ръстът на най-ниското месечно възнаграждение да не вдига всеки път редица плащания и така да натоварва бюджета. От 1 май би трябвало да не зависят от минималната заплата всички награди, премии, отличия и пари за работно облекло, които се раздават по силата на повече от 30 различни закона. Размерите им трябваше да бъдат заковани като твърди суми. Същото трябва да важи и за възнагражденията на членовете в различни държавни комисии и национални съвети. Техните хонорари варираха от по няколко минимални заплати.

Мила КИСЬОВА


Криминализирането на укрити осигуровки ще вкара милиард в хазната
Затягането на коланите убива икономиката ни

Не може повече бюджетът да е добре, а хората - бедни, казва Пламен Димитров
На България й трябва нова икономическа политика, за да преодолеем кризата. Тя трябва да замени дълго продължилите финансови рестрикции със стимулиране на потреблението и доходите, смята президентът на КНСБ Пламен Димитров. Това е основното послание на конгреса на синдиката, който се провежда на 2 и 3 май. Единствената номинация за президент на конфедерацията през следващите четири години е Димитров.

- Господин Димитров, от бюджетната прогноза на правителството за следващите три години става ясно, че финансовият министър е променил политиката си на затягане на колана и вече залага на стимулиране на вътрешното потребление, в това число и на доходите. Това радва ли ви, след като КНСБ от две години призовава точно за такава политика?

- Това е радостно за целия народ. Критиката ни към правителството от година и половина е, че прекалено дълго и с голяма сила налага финансови рестрикции. Те бяха нужни в средата на 2009 г., когато ГЕРБ дойде на власт, но още в средата на 2010-а антикризисният пакет, който изготвихме заедно, предполагаше комбинация от финансова дисциплина и нормално финансиране както на бизнеса, така и на домакинствата. Финансовият министър видя, че и САЩ, и Еврокомисията излязоха с комюникета, в които ясно се говори за нови мерки на растеж, които трябва да стимулират заетостта, потреблението, и нови икономически сектори, които да генерират по-висока добавена стойност.

- КНСБ обаче настоява стимулирането на потреблението чрез повишаване на доходите да става с по-бързи и с по-големи стъпки от предложенията на финансовия министър. Вие искате още от 1 януари догодина пенсиите и бюджетните заплати да се увеличат с 10%, а минималната заплата да скочи на 330 лв. Защо?

- Защото вътрешното потребление е заплашено от разпадане. Миналия месец имаме пореден спад от 6.5%. Нашето виждане е, че първо трябва да бъде компенсирана инфлацията за последните три години, през които са замразени пенсии и заплати в държавния сектор, което означава ръст от 10% още от 1 януари 2013 г. Трябва да бъдат увеличени и всички бюджетни плащания, които засягат социалните системи, за да могат хората, които разчитат на тези средства, да започнат да потребяват повече.

- Колко допълнително разходи ще струва на бюджета този 10%-ен ръст на пенсии и заплати и откъде ще дойдат тези пари?

- Около 1 млрд. лв. Вдигането на минималната заплата на 330 лв. няма да натовари много бюджета. Към този милиард обаче трябва да добавим и въвеждането на необлагаем минимум за доходите около минималната заплата. Това е важно за всички доходи, не само за най-бедните, които въобще няма да плащат данък и по този начин в джоба им ще остане по-голям разполагаем доход. Тези няколко мерки ще вкарат около 1.2 млрд. лв. в икономиката. Освен това ние подкрепяме исканията за по-голяма прозрачност на образуването на лихвените проценти. Така към тези 1.2 млрд. лв. може да се добавят и инвестиционни кредити за бизнеса при по-нормални лихви. Облекчаването на условията за кредитиране е изключително важно заедно с увеличаването на доходите, за да вкараме повече средства в икономиката, които да произвеждат добавена стойност, а оттам печалба и по-високи доходи. Разбира се, трябва да се ускори и усвояването на евросредствата.

- Все пак откъде да се намерят 1 млрд. лв., за да се увеличат пенсиите и бюджетните заплати от началото на 2013 г.?

- Първо, мерките за борба със сивата икономика, които ние всички подкрепихме, започнаха да дават ефект. Свързването на всички бензиностанции и търговски обекти с НАП само за първия месец доведе до увеличаване на оборота на светло с 1 млрд. лв. по думите на министър Дянков. Веднъж показан, този милиард вече ще бъде облаган с данъци.

Силно разчитам и на криминализирането на укриването на осигурителни вноски - мярка, която вече е включена в проекта за нов НК. Ако тя се приеме, на светло ще излязат не един, а няколко десетки милиарда, защото всички знаят, че у нас масово се крият осигуровки. Когато върху тези пари се плащат вноски за пенсия, здраве, данъци, допълнителните приходи в бюджета ще са няколкостотин милиона лева. Мисля дори, че е възможно да се стигне до милиард допълнителни приходи само от осигуровки за пенсия и здраве, зависи доколко агресивно контролните органи натиснат това преследване от закона да се прилага. Друга мярка е още догодина да се въведе данък върху финансовите транзакции. Той може да вкарва в бюджета още около 200 млн. лв. годишно.

- Няма ли този данък да вдигне лихвите по кредитите? Банките ще искат да си избият тези 200 млн. лв.?

- Много по-безрисково за банките е да финансират проекти на бизнеса, отколкото да правят подобни финансови транзакции помежду си, печалбата от които се облага. Ако банките се въздържат от подобни финансови транзакции, те ще имат повече пари за продаване, а това ще намали цената на парите, т.е. лихвите по кредитите. Това е посоката, в която тласкат и Меркел, и Обама. В Германия вече има такива данъци. Ние също ще трябва да го въведем през 2014 г., но КНСБ настоява това да стане още догодина. Между другото необлагаемият минимум, който бихме въвели, струва като загуба на бюджета около 200 млн. лв. Т.е. данъкът върху финансовите транзакции компенсира тази загуба.

- Преди време заявихте, че сте за "премерен бюджетен дефицит" от 2%. Значи смятате, че трябва малко да се разхлаби примката и правителството да харчи повече?

- Точно така. В момента се говори за 1.3% за догодина. Но това е при хипотеза, че през тази година икономиката ще расте. Нещата обаче се променят. Променят се прогнозите и на МВФ - те очакват растежът за България да бъде 0.8%, а засега върви надолу. И не само ние, цяла Европа ще е около нулата заради продължаващата рецесия. Очакванията ни за подем бяха попарени. Затова е по-добре да имаме малко по-голям дефицит през 2013 и 2014 г. - те ще са години на лазене по дъното.

- Къде трябва да отидат тези повече разходи - за социални плащания или за инфраструктурни проекти, които създават бизнес?

- И двете. Кризата го показа - няма друг начин да се компенсира свитото частно потребление на бизнеса и на домакинствата. Ако то се свива, няма какво друго да се направи, освен да се увеличава правителственото потребление. Иначе в един момент няма да има кой да купува, а оттам и да произвежда. Затова трябва да бъде гарантирано със съфинансиране продължаването на ключовите проекти, които България е започнала, независимо че трябват 1-1.5 млрд. лв. допълнително, за да бъдат стимулирани частните разходи на хората и с това и социалният им статус да дръпне напред. Т.е. ние настояваме, от една страна, за по-голяма събираемост и повече приходи в бюджета, а от друга - за разходи, които не са орязани, а оптимизирани и ориентирани към нещо, което носи и дългосрочна устойчивост. На практика това може да бъде вързано като сметка с 2% дефицит, което означава около 1.6 млрд. лв. И дебатът по тази политика трябва да се води сега преди изготвянето на бюджета за следващата година. На практика започваме битката за икономиката на България.

- Синдикатите водят битка за икономиката на България?

- Не само синдикатите. Убеден съм, че много от бизнес организациите мислят по същия начин. Не може да продължаваме да издигаме в култ фиска. Т.е. бюджетът да е здрав, но икономиката да е болна и хората - бедни. Икономиката трябва да бъде оздравена дори и ако трябва бюджетът да бъде малко заразен - разбирай, с малко повече разходи. Трябва да инжектираме нов живот, и то в сектори, които дават перспектива за добри работни места с по-големи заплати, защото са с голяма добавена стойност. Това е битката за икономиката - различна макроикономическа политика, стимули за растеж, който дава работни места и по-големи доходи.

-На какви фронтове ще водите тази битка - пак в тристранката ли?

- Приветстваме дебата около президента Росен Плевнелиев. В неговия консултативен съвет по икономическо управление и социална политика и в съвета по регионално развитие се предлагат стратегически идеи за ключовите сектори на България, които да са новите двигатели на растежа. Президентът се явява един нов център, който търси обществен консенсус. И новите политики, които слагаме на масата за обсъждане, имат основна цел да променят усещането на българина за липсата на справедливост не само в борбата с организираната престъпност и корупцията, но и при разпределянето на доходите. През данъчната система можем да променим нещата, така че неравенствата в обществото да бъдат минимизирани.



Мила Кисьова


За надеждата
Юрий Борисов

Първи май е особен ден. Единственият, в който протест и празник вървят ръка за ръка.

Протестираме срещу ярките социални несправедливости и празнуваме солидарността между хората, които се хранят от своя честен труд.

На Първи май по улиците и площадите сме заедно хора, които имаме общи ценности и общи надежди.

Ние смятаме за аморално и обидно огромното социално разслоение. В България то наистина е огромно. Ще припомня, в черната класация на света на първо място е Намибия, на последно - Швеция. Ние сме в компанията на африкански и латиноамерикански държави. Пред нас няма друга европейска страна. Първи сме, рекордьори сме! Както сме рекордьори, общо взето, във всички черни класации - от производителност и доходи до сърдечни съдови заболявания.

Ние сме против държава, която се оттегля от всички основни процеси. Днес нашата държава не се интересува от производство, от износ, от конкурентоспособността на икономиката ни. Тя е загърбила здравеопазването и социалната защита. Тя се отнася презрително към образованието и науката - към всичко, което действително може да ни постави на пътя на догонващото развитие.

Имаме и общи мечти, и общи надежди. Левите хора на всички времена и на всички континенти са били и са непоправими оптимисти. Ние знаем, че един друг, по-добър, по-справедлив свят, е възможен. За него мечтаем и за него се борим. Левите хора винаги са събирали в сърцата си и гнева, и вярата.

И в името на своята вяра празнуваме. Трябва да празнуваме. Честит празник!




Кайма разболяла 40-те деца в Кюстендил
Временно са отстранени четирима души от персонала на ресторанта, в който 40 деца получиха хранително отравяне. При тях са открити стафилококови бактерии. Данните сочат, че заразата е тръгнала именно от персонала. Бактериите са открити в каймата, от която са приготвени супата топчета и шницелите, но липсва в пробите, взети от готовите ястия. Бактерия не е открита и в свинското месо. Предстои здравните власти да решат как ще действат по отношение на отстранените.


Плажове оставаш без охрана
Над 30 плажа в Бургаска област ще останат без охрана през летния сезон, съобщи областният управител Константин Гребенаров. В региона има общо 110 пясъчни ивици, като държавата е отдала на концесия 80. За останалите никой не е проявил интерес. Те ще бъдат обозначени като рискови.

По време на абитуриентските балове на Северния плаж ще бъдат осигурени спасителни патрули. До 15 юни, когато сезонът трябва официално да бъде открит, на плажа ще бъдат издигнати 14 поста, а за безопасността на летовниците ще се грижат 30 спасители и медицински екип.




130-годишен бук уби дете, виновен няма

Погребаха малкия Милен с плюшен заек и телефонче, ще прочистват гората убиец
Кръстана ТАСЕВА

Досъдебно производство по чл. 123 от НК - за немарливост или убийство по непредпазливост, е образувано след фаталния инцидент, при който в събота бук се скърши и уби 2-годишно момченце в шуменския парк „Кьошковете". Мотивите ще се избистрят в хода на разследването, но юристи отсега предупреждават, че то може да бъде прекратено поради липса на персонална вина.

Трагедията се разигра към 19 ч. в събота в гората над парка до заслона Бигора. 19-годишната Елисавета Атанасова извела на разходка с количката малкия Милен с приятелка от блока. Момченцето играло, тичало, а после

заспало в количката. Елисавета решила да го остави да поспи на чист въздух и с приятелката си тръгнали по една от по-тихите странични алеи. След по-малко от километър седнали на сянка под вековните букове.

Изведнъж в тишината се разнесъл силен пукот. Вместо да побегне, тя инстинктивно дръпнала количката към себе си. В същия миг върху нея се стоварил огромен тежък клон. Ели извадила бебето си и хукнала обратно към парка да търси помощ. По-късно разказала на майка си Станка, че още тогава усетила, че детето й е мъртво.

В болница с тежка травма на главата е 21-годишният Георги Пламенов, който седял на съседната пейка.

Вчера малкият Милен бе погребан. Баба Станка сложи в малкия бял ковчег плюшен заек и любимата му играчка телефонче. Междувременно кметът на Шумен Красимир Костов и шефът на дирекцията „Шуменско плато" Десислав Милев огледаха мястото на инцидента.

„Тук има хиляди дървета. Падали са и ще падат, няма начин да ги изсечем. По чиста случайност хората са се оказали на неподходящото място в неподходящ момент", коментира Милев. Дървото - 130-годишен мизийски бук със здрава бяла дървесина и пресни листа, нямало видима причина да се скърши.

Кметът ще поиска лесничеите да огледат и да прочистят терените поне около алеите.


Смолянско село остана без лечебница
Съдия-изпълнител продаде здравната служба в едно от най-големите рудоземски села - Чепинци, област Смолян. Така джипито остава на улицата, а хората - без медицинска помощ. Сградата бе продадена, след като местният парламент прехвърли собствеността й към затворената вече общинска болница. Лечебното заведение бе затънало в дългове, а една от фирмите - доставчик на консумативи, заведе дело. Съдия-изпълнител я обяви за продан и имотът бе закупен за 62 000 лв.


Имаме още ден за данъчни декларации

НАП предупреждава за опашки в офисите си
Само един работен ден - 2 май, остана до края на данъчната кампания. Утре изтича срокът за подаване на данъчните декларации и плащането на налозите върху личните доходи. За това предупредиха от Националната агенция за приходите (НАП). Според анализите на агенцията подадените формуляри трябва да са около 500 000. Преди почивните дни до данъчните са изпратени над 410 000 декларации.

Данъкоплатците, които не успеят да спазят последния срок, ще бъдат глобени. Санкцията за неподаване на декларация е 500 лева. От НАП съобщиха,

че гражданите, които решат да внесат формулярите си лично в някой от офисите на приходното ведомство, може да прекарат доста време на опашката. Данъчните служби обаче ще работят, докато има посетители. Все пак от агенцията съветват да се използват други начини за подаване на декларации.

формулярите си клиентите на агенцията могат да пратят по пощата с обратна разписка, срещу входящ номер в пощенските станции, по интернет, подписани с електронен подпис и като краен вариант - на място в офиса на агенцията по постоянен адрес.

Пак в срок до утре фирмите и самоосигуряващите се трябва да подадат информация в НАП за всички платени от тях доходи, които не са по трудови договори. Така агенцията засича данните с тези от данъчните декларации на гражданите. Ако някой е получил пари по граждански договор, но не ги е декларирал пред данъчните, рискува да му бъде направена проверка или ревизия. В справката фирмите обявяват изплатените суми по граждански договори, наеми, рента и аренда за ползване на земеделска земя, доброволно пенсионно и здравно осигуряване.


Уточнение

Софарма": Обслужваме всички свои заеми
В редакцията на „Преса" се получи писмо, подписано от д.и.н. Огнян Донев, изпълнителен директор на „Софарма" АД, със следното съдържание:

„Уважаеми г-н Тошев,

В брой 107 на в-к „Преса" от 20 април 2012 година е публикувано интервю с г-н Николай Гигов, в което според нас е допусната техническа грешка, В отговор на въпрос на журналист се твърди, че г-н Гигов отговаря по адрес на „Софарма" АД: „...Те висят с 66 милиона евро, които не обслужват... Те са в съдебна фаза със съдружници, с австрийци се съдят..." Тези твърдения са неверни по отношение на „Софарма" АД, която обслужва всички свои банкови и други заеми редовно и е предпочитан клиент за българските банки, няма съдружници австрийци и съответно не би могла да води съдебни дела стях.

Любезно моля за Вашето съдействие тези твърдения да бъдат съответно опровергани, тъй като са подвеждащи и могат да доведат до уронване на престижа и авторитета на публична компания като „Софарма" АД, чиито акции се търгуват не само на Българската, но и на Варшавската фондова борса."

В отговор на писмото на д.и.н. Огнян Донев редакцията на „Преса" пояснява:

1. Интервюто на г-н Николай Гигов е записано на диктофон и е публикувано на хартия напълно автентично, като са спестени само някои нецензурни изрази.

2. „Преса" не може да си позволи тълкувание на думите на събеседник, особено след като мнението му се публикува едно към едно. Наше предположение е, че г-н Гигов е имал предвид личната инвестиция на г-н Огнян Донев в Българска медийна група и проблемите му с австрийските партньори - Карл Хабсбург, Христо Грозев и Дани-ел Руц.

3. Самият Гигов бе открит за коментар от „Преса" по повод писмото на д.и.н. Огнян Донев.

Собственикът на ПФК „Локомотив София" АД заяви следното:

„Тъй като вестниците „24 часа" и „Труд" бяха закупени от г-н Донев и групата му за голяма сума пари, може да се очаква, че едва ли ще направят и други инвестиции, камо ли във футбола. Освен това според българската преса те имат съдебни спорове с някои от съдружниците си, което едва ли би довело да се занимават със спорт в момента. Ако съм бил разбран грешно, поднасям извиненията си на г-н Донев."




Ден на мързела

Да празнуваме любимото състояние на българския народ и неговите управници
Пак се налага да пиша за празниците, но страстта на властта и чиновниците да не работят придобива заплашителни елементи. Тая пролет извънредните почивни дни са през седмица. Очевидно сме се закрачили по пътя на Титова Югославия. Там малко преди да започне кървавият разпад, се работеше понеделник, вторник и четвъртък.

Всичко друго бяха някакви празници. Но пепел ми на устата! Дано не ни чака югославско бъдеще, но идеята да не се работи за щяло и нещяло показва тежък дефект на държавата. Затова предлагам 1 май вече да бъде наричан Ден на мързела. Любимото състояние на нацията и нейните ръководители. Живеем в напълно шизофренна ситуация.

От една страна, правителството се опита да национализира отпуските на хората, като обяви старите за невалидни. Това не мина, но реалният проблем съществува.

У нас хората имат доста прилични отпуски, което по принцип е добре и правилно. Но не могат да ги ползват, защото има толкова много мини ваканции, че просто няма кога. Това се отнася за държавната администрация.

Но под държавна администрация трябва да разбираме и лекари, учители, данъчни и всякакви хора, от които наистина има нужда.

Да не ти дава Господ да се разболееш тия дни. Отделенията на болниците са опразнени от болни. Защото, ако поддържат дежурства, болниците трябва да плащат извънреден труд, а бюджетите им са орязани. Заплашително голяма част от лекарите са във ваканция, така или иначе, защото „чистят" отпуски. Поради тази причина са разредени графиците за някои особено специализирани изследвания.

А лекарите и без това са малко.

В разгара на данъчната кампания бирниците затвориха. Те трябваше да работят и събота, и неделя, и понеделник, и вторник, за да е удобно за хората и да пълнят хазната.

Частният сектор, който храни все по-многобройната администрация, разбира се, не затваря. Но многото празници са му един допълнителен данък -плаща се извънреден труд. В тези трудни времена това определено пречи на икономиката и на нормалния ритъм. Тези от работодателите, които са най-затруднени, пък спират да плащат извънредния труд и смело се запътват към сивата икономика.

Печелят само чиновниците, които се отдават нa любимото си безделие.



БОРИСЛАВ ЗЮМБЮЛЕВ


Община Рудозем продала селска здравна служба
ВАЛЕНТИН ХАДЖИЕВ

Община Рудозем е продала здравната служба на едно от най-големите села - Чепин-ци и двама лични лекари остават на улицата, обяви д-р Даниела Да-риткова, шеф на здравната комисия. По думите й такава продажба е недопостима. Общинарите в Рудозем прехвърлили собствеността на сградата към общинската болница, която затъна в дългове и затвори. Така общината обявила сградата за продажба, а джипитата на

селото сега се чудят къде да се настанят. Д-р Дариткова проверила в други селища и установила, че навсякъде местната власт е намерила начин да стопанисва имотите и да държи наемите в тях ниски. Случаят в Рудозем бил прецедент. В писмо до ОбС

Рудозем д-р Дариткова, която е и действащ лекар, апелира да се осигури достъп на населението до първична медицинска помощ, тъй като общините също носели отговорност пред населението.




Жена осъди болница за близо 91 000 лв.
ВАНЬО СТОИЛОВ

Университетската болница в Стара Загора да плати на Петя Костадинова общо 90 885,48 лв. заедно с лихвите заради нанесени сериозни травми след операция, реши Старозагорският окръжен съд. Ще обжалваме, каза директорът на болницата д-р Васил Талев. Преди 5 г. Петя влязла за операция на свръхактивна щитовидна жлеза. В иска си твърди, че е жертва на лекарска грешка. Заяви, че са били срязани нерви на гласните връзки, което довело до други здравословни проблеми. „Хирургът д-р Анатоли Карашмалъков дори не ми се извини", каза Петя. След това трябвало да изтърпи други осем операции, защото след първата получила затруднения с дишането, загубила и говора си. Сега може само да шепти. Наложило се дълго време да диша с помощта на тръбичка - канюла. Останала без предишната си добре платена работа във фирма "Брикел". Сега е пак там, но като чистачка.

Позицията на болницата е друга: лекарска грешка няма, операцията е направена според медицинските стандарти. Проблемите на пациентката дошли от друго заболяване на щитовидната жлеза с възпалителен автоимунен характер, чиито симптоми се появили по-късно.


Как да си избираме политиците
Проф. д-р АЛЕКСАНДЪР ЧИРКОВ

Позволявам си да започна с цитата на свети Петър по пътя му за Рим с историческия му въпрос Quo vadis, Domine? ("Къде отиваш, Божи сине?")

Като наблюдавам и анализирам безпристрастно развитието на България, стигнах до заключението сам да си задам този въпрос: Къде отива народът ни? Защо напускат млади и талантливи българи и отиват в чужбина, вместо да изграждаме заедно стабилна и привлекателна страна, която като природа Господ ни я е подарил?

Трябва ли винаги да обвиняваме гражданите, че не избират добри политици, които да изграждат структури и да намаляват конфликтите и психичното напрежение във взаимоотношенията ни? Бива ли европейска държава, член на Европейския съюз, да е на едно от първите места по нещастие и страдание? Генът на нашия народ е същият като преди Втората световна война. Тогава ни даваха за пример, че при нас има най-много столетници. Нашата икономика беше толкова добра, че българският лев постигна пето място в света по стабилност.

Това означава, че причината за тази тъга по цялата ни страна е колективният страх, предизвикан от това, че можеш да останеш без работа или да бъдеш тормозен. Това трябва да го осъзнаем, но как да му противодействаме?

В еволюцията от историческото просвещение насам до демокрацията и цивилизацията е направена огромна крачка. Ние трябва да избираме нашите политически ръководители не по това какво обещават и какви програми ни представят, а по преценката на резултатите какво са постигнали през живота си.

Не съм против партийната демокрация, но политиците трябва да защитават не партийни интереси, а само интересите на гражданите. Само така ще се увенчаят с успех усилията им хората да имат повече възможности, повече сигурност и радост, а страхът и несигурността да липсват.

В разговори с комисари от ЕС и високопоставени политици в Западна Европа много пъти съм поставял въпроса дали не е възможно все още слабите граждански (не политически) структури у нас да имат възможност заедно с президента да принудят парламента и правителството за референдум, в който народът да си каже думата има ли покритие между думи и дела, между обещаното на изборите и очертаващите се начални контури от управлението на партията, която е на власт.


Знаем, че за да задействат всички начертани мерки и програми, са нужни поне 4-5 години. Но ако още в началото се види, че контурите и насоката, които дават увереност, са други и обещаните в програмата реформи няма да се изпълнят, то тогава да се мисли за нови избори и за други, по-кадърни политици.

Не трябва да допуснем изграждането на една феодална демокрация от неколцина, които при провал винаги прехвърлят причината на другите, а при успех се самоизтъкват като най-способните. И за да ги предпази от мегаломанията, гражданското общество трябва да не допуска те да използват макиавелистичната политика от XVI век, че ако нещо не става насила, то става с измама.

Иска ми се нашите политици да пътуват повече из страната. За да видят реалността каквато е, а не каквато им се иска или каквато те я определят. Нека задълбочено да се преценят приоритетите за българското общество. На първо място е качественото здравеопазване, а на второ - доброто образование. И двете са стабилната основа за по-добър семеен и личен живот. Определят ли тези приоритети, едва тогава да правят изявления пред медиите как предлагат те да се реализират.

На този етап виждам само един безпланов агрегат от действия, в който спонтанността и "мъдрите хрумвания" предимно определят активността на политиците ни.

Не се учим и от историята. Защо, след като сме имали държава за пример (около 1938-1944 г.), не сме в състояние да изградим и сега такава. Първото условие да върнем просперитета си е нашите политици да се научат на приемственост и да се обърнат към миналото ни. (Добри елементи има дори и по времето на комунизма, въпреки че не харесвам тоталитарната му идеология.)

Един пример: през 1984 г. тогавашният президент Тодор Живков и правителството ме поканиха да изградя в страната ни модерната кардиология и кардиохирургия. Дотогава всички големци се оперираха в чужбина, а обикновеният гражданин получаваше некачествена помощ и смъртността от сърдечните операции достигаше 60%.

Изградих школа, а днес всички мои ученици ръководят водещи у нас сърдечни клиники. Оттогава пациенти не се изпращат за скъпо и прескъпо лечение в чужбина и не се харчат пари на данъкоплатеца.

Дори забележете - ръководителят на сърдечно-съдовата и белодробната хирургия във Фрайбургския медицински университет проф. Баесдорф, който бе мой ученик още от работата ми във Франкфурт, преди около 10 години дойде в България, за да усвои техниката на сърдечната хирургия при деца с вродени сърдечни пороци.

Щом това е възможно да стане в една област, правителството или съответния ресорен министър може да направят същото - да поканят водещи и доказали се български специалисти в родината си. Те ще направят така, че правителството ни да не мисли как да търси пари и да изпраща децата на обучение или лечение в чужбина.

Впрочем смятам (ceterum censeo) и постоянно повтарям от 25 години, че трябва да се изгради институт за постоянно обучение на медицински сестри и лекари и на семинарите да се канят наши и чужди водещи специалисти. Те ще бъдат водени не от хонорара, а единствено от желанието да помогнат на страната ни. Така трябва да се подходи и в образованието, и в други области. Освен пряката полза начинанието има и вторичен ефект - ще създадем връзки, които могат да помогнат за благоденствието и просперитета на страната ни.

Може и да греша, но мисля, че това е пътят, по който трябва да върви страната ни. В противен случай ще си задаваме често въпроса Quo vadis, Bulgaria? И да чуваме цитат от Данте Алигери Lasciate ogni speranza, voi ch`entrate (О, вий, прекрачващи тоз праг, надежда всяка тука оставете.)


Е, поне костенурките са щастливи...

Как еколозите си избират каузите и каква цена плаща за това
Проф. ИВАН Т. ТОДОРОВ*

ЗА ДА СЕ запазела редовната популация на костенурки и други пълзящи твари, които са непознати на 99,9% от хората по света, трябвало да се строят пътища със стотици милиони евро по-скъпи поради изграждането на тунели, насипи и прочее инженерни съоръжения.

Например според одобрения идеен проект за отсечката на магистрала "Струма" през Кресненското дефиле се предвижда да се построи дълъг 13 км тунел плюс още един 4-километров тунел уж за да се запазела популацията на пълзящите и прочее видове. Това ще струва по сегашни оценки над 1 млрд. евро - т.е. с над 500 млн. по-скъпо, отколкото ако магистралата се строи без тези два дълги тунела.

Да не говорим за това, че фирмите, които в европейски мащаб имат опит в изграждането на такива тунели и биха работили в региона, са две-три. Което предполага липса на конкуренция и монополно високи цени. Така че цената от малко над 1 млрд. евро със сигурност ще бъде много сериозно превишена. Има силно заинтересувани ръководители в пътното строителство, които желаят държавата да похарчи тези безумни пари. Знае се и защо. Дано да се намери някой, който да ги спре...

Средно лечението на едно детенце, което може да бъде излекувано само в чужбина, е около 50 000 евро. А това означава, че в най-добрия случай при решение да се запазят малко повече пълзящи твари, и то само в района на Кресненското дефиле, ще бъдат осъдени на смърт към 10 000 деца за един период от 20-ина години. С 500 млн. евро страната ни може да понижи с поне 10% смъртността на децата до 5 г. За това не са необходими много пари - достатъчно е да се заделят по 2-3 хил. евро на дете за няколко години за генетични изследвания след забременяване, за читави родилни отделения, съвременни кувьози и друга необходима модерна техника. Това прави десетки хиляди спасени деца. Но еколозите и политиците не се интересуват от това през последните 20 г.

И проблемите съвсем не свършват само с Кресненското дефиле. Така например одобреният идеен проект за обходния маршрут на същата магистрала край Благоевград излишно предвижда оскъпяване на тази отсечка с около 50 млн. евро поради изграждане на един дълъг тунел вместо два доста по-малки.

За какво е естествената красота, ако човек не може пълноценно да й се радва? Няма как да се практикуват едни от най-даряващите здраве спортове - ските и сноубордът, без да се направят писти. Ако отиде човек в такива високоразвити държави, в които живеят едни от най-удовлетворените хора - като Австрия и Швейцария, ще се увери в наличието на стотици километри ски писти в огромен брой курорти. Няма я блъсканицата, пистите са широки, хората - усмихнати. Човек ще си помисли, че там не живеят еколози.

Децата, каращи редовно ски и борд, боледуват 4 пъти по-малко от респираторни заболявания! Да не говорим за радостта от спорта и другите качества, които се възпитават. В България десетилетия не могат да се направят читави ски писти. Освен че като резултат десетки хиляди деца боледуват, стотици хиляди хора са лишени от удоволствието да карат нормално ски. И хиляди българи си харчат парите в Австрия, Швейцария, Италия, Франция и Германия за искрена радост и на тамошните еколози. Нали все някой трябва да ги издържа, защото те там не се занимават с изнудване.

С всички колеги, които развиват или консултират някакъв бизнес, установяваме, че в над 90% от случаите еколозите изнудват бизнеса. Ако се "разбереш" финансово с екологичните организации, екологичните проблеми магически изчезват. Младите хора, които шефовете еколози събират чрез добре организирани "спонтанни" интернет акции, не са наясно с отлично действащата машина за изнудване и това, че ги използват за пионки. Те си мислят, че правят нещо велико и благородно. Особено ако нямат сериозни занимания и разполагат с излишно свободно време. В интерес на истината следва да се отбележи, че има и няколко честни шефове на екологични организации, които действат по убеждение.

Българските политици и бюрократи не случайно направиха от България страна с една от най-големите зони "Натура" в ЕС. С което създадоха абсолютно излишни ограничения за бизнеса да направи природата в България близка на всеки. А известно е, че всяко ограничение дава възможност да се събират пари, за да бъде то преодоляно. В много по-развитата Холандия се хвалят, че там "Натура" е само теренът между двете платна на магистралите. Което съвсем не им пречи да ни притискат да имаме непропорционално голяма територия в "Натура". Да не повярваш, че българите мечтаят да отидат в такава държава, вместо да си стоят в добре "натурената" ни екологична държава.

Естествено, и нашите конкуренти в ски туризма от Европа много се радват на доброволно лепнатите ни ограничения и всячески поощряват т.нар. екологични организации. Строежът на екологичните и изгодни вецове и ски зони се превърна в ходене по мъките, при което се раздават огромни подкупи, за да се издействат разрешения. Следва раздаването на пари на екологичните организации, за да не обжалват екологичните разрешения - т.нар. ОВОС. Тъй като всяко обжалване означава години забавяне.

Естествено, че природната среда трябва да се пази. Но в рамките на много по-големи възможности бизнесът да бъде стимулиран да направи природата достъпна и атрактивна за хората. Все пак те са основното и природата трябва да служи на хората, а не да съществува сама за себе си.

Същевременно е учудваща почти пълната липса на активност у еколозите да се борят за много по-важната за здравето на хората чиста околна среда в градовете. Ние живеем в градове като София, където запрашеността е в пъти над нормата. А от това масово се умира! Улиците през зимата се чистят с остарели и вредни препарати. Движат се коли и автобуси, които бълват облаци дим.

Мръсотията е ужасяваща. Кучетата глозгат хора. Затова в немалко квартали хората се движат в групи и въоръжени с първобитни средства за защита. Що за сбъркани еколози имаме, щом не си мърдат и малкия пръст да предпазят от смърт от замърсяване стотици хиляди? Що за държава е тази, в която в ХХI век в Европа хората живеят в страх от оглозгване от освирепели животни около жилищата си? Защо не вземат еколозите, като са толкова готови да защитават околната среда, да си приберат вкъщи за отглеждане по едно бездомно куче, вместо да се занимават с изнудване?

И вместо политиците да се чудят защо чуждите инвестиции бягат от България, дали да не се замислят, че за да дойдат тези инвестиции, трябва да се създаде благоприятна бизнес среда. А първата характеристика на такава среда са по-малките излишни ограничения и съответно липсата на възможности за изнудване.

* Материалът е написан след консултации с водещи специалисти по пътно строителство и екология.


Частна клиника убива за пари
Специалисти от частната клиника „Доверие" в столицата правят ненужни скъпоструващи операции и убиват пациентите си, за да точат здравната каса.

Това стана ясно след разследване на екип на TV7. Някои от пострадалите пациенти остават инвалиди за цял живот, а други умират. Едни от най-честите операции, които завършват трагично, са тези за отслабване. В повечето случаи пациентите наистина отслабват, но с цената на това да изгубят стомаха си или някой друг орган. „Ходя по 60 пъти на ден до тоалетната", споделя жена с такъв случай.

Сред починалите са млад мъж и жена, както и Дим Дуков, за когото също имаше съмнения, че е станал жертва на лекарска немарливост. Ставайки свидетел на ужасите в клиниката, един от лекарите - д-р Любомир Иванов, я напуска и изпраща сигнали до здравното министерство, НЗОК, прокуратурата. Директорът на болницата Петър Керемидчиев и хирургът Ивайло Цветков -са обвинени, че за периода - 2007-2009 г. са получили пари от НЗОК в изключително големи размери. Проверката показва объркана документация, фалшифицирани диагнози и нереално лечение. Установено е, че д-р Ивайло Цветков получава по 340 лв. за операция и по 20% за всеки отчетен случай по клинична пътека. Така за четири години той прибира близо 300 000 лв.


Отрови водата в арсен

Олигарх заграби земите на цял град

Сече и копае без знанието на собствениците
ЕКИП НА „ТЕЛЕГРАФ"

Бизнесменът Иво Прокопиев заграбил имотите на над 160 души в димитровградското градче Меричлери, за да си направи кариера за добив на варовик. За това разказа пред „Телеграф" Георги Янев от Инициативния комитет за защита на Меричлери.

Както „Телеграф" писа миналата седмица, от „Екогласност" посочиха кариерата на Прокопиев като виновник за замърсяването на питейната вода с арсен, което е довело до бум на ракови заболявания в областта. По официални данни през 2011 г. от 1381 пълнолетни граждани на Меричлери са регистрирани 24 души с новообразувания, т.е. с рак, и 9 с левкемия.

Без знанието на собствениците през лятото на 2009 г. в района на разположената днес кариера „Каолин" започва масова сеч на лозя, изкореняване на дървета и взривни дейности. Принудиха хората да си продадат земите. Казват им: „Ние и без това сме го унищожили, да ти дадем 300-400 лв. на дка.", разказва Янев. Потърпевшите обаче не завеждат дела срещу предприятието на Прокопиев, тъй като са обезверени от съдебната система у нас.

Сделка

Всичко започва на 22 февруари 2008 г., когато на „Каолин е предоставена концесия за добив на варовик в землището на Меричлери. Тя е за срок от 35 години, с обща площ от около 814 дка и запаси от около 22 млн. тона. На 17 юли фирмата подава в екоинспекцията в Хасково уведомление за инвестиционно предложение за разкриване на кариера, което предвижда добив на 100 хил. тона варовик годишно върху площ от 180 дка. Срокът на експлоатация пък е 26 години. Така „Каолин"успява да избегне задължителната по закон оценка за въздействието на околната среда от експлоатацията на терена. По закон тя се прави само ако добивът на подземни богатства е на площ от над



250 дка. Така през юли 2009 г. кариерата започва изкопна дейност върху частен и общински терен без знанието на собствениците.

Лоби


След протестите на местните хора заместник-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева издава заповед експерти и представители на Инициативния комитет да извършат проверка на място на 17 август 2010 г. за това дали има нарушения в концесията. Малко след това другата зам.-министърка Ивелина Василева променя заповедта, като изключва местните представители от групата. Часове преди

експертите да влязат в „Каолин" натиск оказва и червеният депутат Петър Курумбашев. В телефонно обаждане до шефа на „Екогласност" Емил Георгиев той настоява да се спрат атаките срещу кариерата. Междувременно пък хидрологът проф. Костадин Ще-рев, който в свое становище от 18 август 2010 г. твърди, че „решението за скална кариера е погрешно, недогледано и конфузно за тези, които са го допуснали и недооценили", се отрича от тезата си. „Парата е страшна работа", коментира Янев.



Арсенът във водата на Меричлери е 5 пъти над нормата.


Хората са в паника, ужас и страх
Хората са в паника, ужас и страх заради информацията, че замърсената с арсен вода причинява рак и левкемия. Това каза пред „Телеграф" кметът на Меричлери Ангел Колев. Според него обаче няма място за притеснение, тъй като според проучванията на водата жителите на градчето цял живот са пили вода със завишено количество на арсен и „Каолин" не я замърсява допълнително. Данните сочат, че от 1984 до 2000 г. нивото на арсен варира от 20 до 30 микрограма на литър. През 2001 г. е 50 микрограма на литър. Според европейските норми обаче допустимият арсен е 10 микрограма. което прави водата в Меричлери негодна за пиене. Предстои да се реализира и проект за изграждане на водопровод от Димитровград на обща стойност 2.8 млн. лв. Засега държавата е отпуснала около 1.4 млн. лв. Кога ще бъде изграден водопроводът обаче все още никой не може да каже. Дотогава жителите на Меричлери ще пълнят по няколко пъти на ден чиста питейна вода от двете водоноски в града. Според кмета не завишените нива на арсен във водата, а притеснението и тревогите разболяват жителите на градчето.


Рак покоси и фелдшера Велчо Милев
Преди около 3 години, след 43 години трудов стаж, фелдшерът Велчо Милев от Меричлери спира да приема пациенти. Причината е, че му е поставена тежката диагноза - рак на белия дроб, който не подлежи на операция. „Казват, че засега не може да се докаже връзката между арсена и заболеваемостта в

Меричлери. Но като се има предвид, че в нашата любима родина никое престъпление не се доказва, няма да се учудя, че поставят така въпроса", отбелязва фелдшерът. Той добави, че няма доказателства за връзката между арсена и онкологичните заболявания, но пък е известно, че веществото уврежда черния дроб, белия дроб и далака.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница