02 декември 2013 г. Тема: здравеопазване



Дата15.10.2018
Размер224.5 Kb.
#88035
02 декември 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Българската Коледа" помогна на болно дете
700 лева е отпуснала кампанията „Българската Коледа" за лечението на 9-годишната Кристияна Димитрова от Сливен, съобщи майката на детето Дарина Христева.

Момиченцето страда от детска церебрална парализа. Със средствата, дарени от кампанията, детето с е успяло да посети специалист логопед. Сега то може да говори доста по-добре. По всяка вероятност посещенията при специалиста ще продължат, обясни Христева. Детето е подпомогнато от кампанията „Българската Коледа" за втора поредна година.




Всеки 8-и пациент дава подкуп
Всеки четвърти жител на Великотърновска област се лекува извън региона, а всеки осми пациент дава рушвет за здраве. Търновци пътуват до други места в страната, за да търсят добри специалисти Това става ясно от годишния доклад за живота в областта на „Отворено общество".

На територията на областта има 12 лечебни заведения, но кадровата осигуреност е устойчива само в големите общини. Спешната помощ е недостатъчна и не успява да покрие с нужната бързина районите с разпръснато население, болничните легла в многопрофилните болници не достигат, а здравноосигурените лица са около 83%. Данни говорят повече за проблеми, свързани с организацията на здравеопазването, отколкото със заболеваемостта на населението, заключават анализаторите.




Ново разследване за смърт на родилка
Окръжният съд в Сливен разпореди ново, повторно разследване за смъртта на 21 -годишната родилка Деница В., съобщиха от съдебната палата в града. Младата майка почина през март тази година - три дни след като роди по естествен път здраво момиченце. След случая Окръжната прокуратура образува дело срещу неизвестен из-

вършител за причиняване на смърт по непредпазливост, но накрая го прекрати. Мнението на съда обаче е, че проведеното разследване не е отговорило на съществени въпроси. Не са взети показанията на свидетели по случая. Според медицинското заключение Деница е починала от „акушерска емболия".




Примамват с големи заплаши доктори в райони без болници

Мярката вече е проработила в Унгария, каза управителят на здравната каса
ДИАНА ТЕНЧЕВА

За да се върнат лекарите в районите, където са закрити болници или броят на специалистите там е недостатъчен, трябва да им се осигурят сериозни финансови стимули. Точно така са направили преди време в Унгария, заяви пред „Труд" д-р Румяна Тодорова, управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).

В Унгария лекари с определени специалности (най-често по вътрешни болести) на доброволен принцип отишли да работят в неатрактивни региони, но срещу завидно финансиране. „Защо и ние да не стимулираме примерно младите доктори? Трябва да сме по-гъвкави в политиката си!", каза д-р Тодорова. През последните 4 г. у нас са затворени 17 болници, съобщиха неотдавна от здравното министерство. За да се върнат докторите в места като Брезник, Елена или Кула, трябва да им се гарантира доход поне от 1000 лв., коментираха столичните медици. Според д-р Тодорова залагането на стимулите трябва да стане точно сега, с изработването на Националната здравна карта, която ще определи кои лечебни заведения догодина ще получават пари от НЗОК. „Картата трябва да е от две части", посочи управителят. Първата - да описва настоящото състояние и да обяснява защо и как дадени райони се оголват откъм болници. „А като се закрие общинска болница, веднага след нея си тръгват специалистите, после - аптеката и личните лекари, които се преместват в големия град", посочи д-р Тодорова. Втората част на картата трябвало да изброява мерките срещу опасните тенденции.

„Картата трябва да разкрива в коя област какво население преобладава и от какъв тип лечебното заведение се нуждае. Никой не е казал, че е задължително да бъде болница. Може да се отвори медицински център. Аслед като са осигурени стимули, вече ще е лесно да върнем специалистите в оголените райони", завърши д-р Тодорова. Според нея болници, чиито пациенти не отиват за второто си заболяване в съседна болница, а за третото -в областната, и догодина ще получават средства от касата. Т.е. в здравната карта ще се заложат критерии за качество, които ще носят пари от вноските ни. „А как изглеждат тоалетните на болниците, също е един красноречив показател", завърши Тодорова.




Избраха любим преподавател
134 прясно дипломирани лекари от Медицинския университет (МУ) Във Варна учредиха награда „Любим преподавател" и след тайна анкета я присъдиха на уролога д-р Петър Чанков от катедрата по хирургични болести.

Новината бе съобщена по време на промоцията на випуска, в който има 31 отличници.

Първенец е Жанета Янева с успех 5,96.

Тази година броят на абсолвентите от специалност „Медицина" е с 30 повече от миналата, а от основаването на университета през 1961 г. факултета са завършили над 9000 лекари, припомни ректорът на МУ проф. Красимир Иванов.




Здравеопазване
Дефицит и реформа, ама друг път
Здравната каса пренася от тази в бюджета си за следващата година поне около 60 млн. лв. за изплащане на вече извършена медицинска помощ през последното тримесечие на 2013 г. Самият бюджет на здравната каса, в който на теория са заложени около 100 млн. лв. повече, ще бъде с дефицит от поне 200 млн. лв. Сравнението е с реалното касово изпълнение на бюджета за тази година, а изчислението - на Българския лекарски съюз.

Залагане на предизвестен дефицит на НЗОК означава, че бюджетът й вероятно ще бъде актуализиран, а липсата на средства носи напрежение сред лекарското съсловие. Финансиращата институция ще срещне затруднения с изплащането на лечение в болница и на лекарствата. На практика това значи опасност от лекарски стачки, забавяне на разплащанията от болниците към доставчиците (в момента дълговете им са половин милиард), увеличаване на нерегламентираните плащания от пациенти за медицинска помощ, в което влизат всякакви доплащания и корупция.

През следващата година въвеждането на две от мерките в предизборната програма на БСП ще струват също около 60 млн. лв. Първата е насърчаването на около 50 общински болници в труднодостъпни райони, субсидията за които ще бъде от държавния бюджет и ще е с обща стойност около 50 млн. лв. Другата мярка е намаляването на потребителската такса за преглед при лекар и зъболекар на пенсионерите отново на 1 лв. Разликата до 2.90 лв., колкото е потребителската такса, ще се покрива отново от бюджета и ще е на стойност 10 млн. лв. И двете мерки имат проблем.

Субсидирането на общински болници означава, че на непазарен принцип се подпомагат лечебни заведения, които са с по-ниски стандарти на качество и работа, вместо да се подпомогне Бърза помощ и болните от тези райони спешно да бъдат превозвани до по-високо технологична клиника в областния център. Повечето общински болници са нещо като хосписи за продължително лечение, а не клиники за активно лечение. Намаляването на потребителската такса на пенсионерите пък стимулира и бездруго най-посещаващата лекар прослойка от осигурените да го прави още по-често, което ще затруднява останалите пациенти.

Най-скъпо на всички данъкоплатци и осигурени обаче ще бъде поредното отлагане на здравната реформа. В момента с касата работят 400 болници, което изисква все по-голям ресурс (близо 1.5 млрд. лв. през 2013 г.). Освен това няма яснота по какви причини 2 млн. души са без здравни осигуровки, а държавата продължава да внася средно по 20 лв. на човек за осигуровки месечно (сумата е по-малка от процента от минималната работна заплата, която би трябвало да е най-ниската вноска). Тя обаче осигурява 4.5 млн. души, сред които пенсионери и деца. На практика системата се издържа от работещите в частния сектор 1.5 млн. души, които внасят около 1.8 млрд. лв. здравни вноски. Държавата години наред внасяше за осигурени от нея твърда сума от 941 млн. лв., през следващата година тя е съвсем леко увеличена.

Правителството отложи за някоя от следващите години реформата в "Спешна помощ". Засега единственото, което се променя там, е увеличението на заплатите на работещите там с 10% от началото на 2014 г.




Лекари искат стимули за наука
Ваня ДРАГАНОВА

Пекари, които следят научните разработки в своята сфера и така непрекъснато повишават квалификацията си, искат да се въведе система за акредитация, която да оцени качеството на това допълнително образование. Става дума за т.нар. продължителна медицинска квалификация, въведена преди близо 50 г. в Япония. Тя вече е факт в САЩ и в повечето европейски страни. Според тази система лекарите получават определен брой точки за всеки посетен лично или он-лайн научен симпозиум. „Трябва да се намери механизъм, който ясно да разграничи научните

събития от комерсиалните семинари, организирани например от фармацевтичните компании", обясни проф. Асен Гудев, началник на Клиниката по кардиология към столичната болница „Царица Йоанна - ИСУЛ". Това се случи по време на първия конгрес на Съюза на медицинските специалисти, който се проведе в Пловдив. „В момента разчитаме на собственото съзнание на лекаря да се развива като специалист", обясни бившият шеф на съюза проф. Тодор Попов.

След като системата за акредитация заработи, лекарите, покрили критериите, ще получават определени финансови стимули.




Още 9 болести ще пазят от уволнение

Нова наредба защитава половината работещи у нас
Жулиета НЕДЯЛКОВА

Девет нови болести ще пазят работниците и служителите от уволнение. Това предвижда проект на наредба на здравното министерство. Досега защитени от съкращение бяха страдащите от исхемична болест на сърцето, туберкулоза, диабет, рак, професионално и психическо заболяване. В допълнения списък, който не е променян от 1987 г. ще влязат още заболявания, заради които шефът няма право да ви уволни. Предвижда се това да са хронично протичащите неврологични заболявания с остатъчен дефицит като преживени мозъчно-съдови инциденти и дегенеративни заболявания на нервната система - множествена склероза, прогресивна мускулна дистрофия, миастенични синдроми и др. Защитени ще са и пациентите със СПИН, хепатит В и С, паркинсон, епилепсия, детска церебрална парализа, преживелите полиомиелит и операция заради хидроцефалия. Трансплантираните и болните на хемодиализа също ще бъдат пазени от новата наредба.

За да бъдат уволнени работници с такива диагнози, ще трябва работодателят да получи специално разрешение от инспекцията по труда. То ще е базирано на становище на ТЕЛК, в което специалисти ще посочват каква е трудоспособността на съответния служител и как евентуално ще се отрази изгонването му от работа на болестта. Всичко това ще се случва в рамките на 14 дни.

Това е втори опит за промяна в нормативната база, след като в края на миналата година предишният здравен министър от кабинета на ГЕРБ Десислава Атанасова предложи същите промени. Тогава обаче те не минаха на тристранния съвет за национално сътрудничество. Работодателските организации се обявиха против допълването на списъка. „Мотивите на здравното министерство не са аргументирани. А по време на криза това ще затрудни много фирмите. Представете си едно малко предприятие и се оказва, че всички служители в него са защитени", коментира за „Преса" Снежана Славчева от Българската стопанска камара. Освен това ставало дума за страшно много хора - около 1,5 млн. българи, което е половината от работещите у нас.




БСП намира подкрепа за пушенето

Веднага след бюджета вкарват в зала промените в закона за здравето
Павлина ЖИВКОВА

За Коледа пушачите може да получат подарък от парламента - връщане на дименето на закрито. „Преса" научи, че една от най-дискутираните теми в левицата по време на почивките на семинара на Боровец била именно тази. Пристрастените към цигари депутати се питали докога самите те и хората с този порок ще мръзнат като кучета навън, а ресторантьорите ще търпят загуби.

Радетелите за отпадането на забраната в парламента вече са се преброили и имат достатъчно депутати, за да я прогласуват. Сега е ясно, че всички от ГЕРБ ще бъдат против промяна в закона. Привърженици на идеята за пушене на закрито от БСП, ДПС и „Атака" щели обаче да съберат необходимите 121 гласа.

„След приемането на бюджета, което ще стане тази седмица, ще вкараме промените в закона за здравето", заяви пред „Преса" народният представител от Коалиция за България Спас Панчев. Според него в момента нямало заведение, в което да не се пуши. 'Панчев изтъкна още един аргумент -предизборния ангажимент на левицата към ресторантьори и хотелиери.

Преди дни Татяна Буруджиева също обяви, че стои твърдо зад идеята за либерализиране на режима за пушене на закрито. Подчерта, че е обещала това на избирателите си и няма намерение да ги лъже. Нещо повече - екстравагантната депутатка ходи в парламента с дамска чанта, върху която има щампа на димяща цигара.

Още през октомври проектът за промени в закона мина през две парламентарни комисии - икономическата гласува „за", а здравната бе против.

Измененията предвиждат в заведенията и ресторантите да има зали за пушачи и за непушачи, а собствениците на кръчми до 70 кв. м сами да решат дали да се дими, или да не се дими в тях. На стадионите отново ще могат да се палят цигари. Очаква се депутатите да предложат собствениците на фирми сами да решават дали да обособят места за пушене на служителите си.


Проф. Ваньо Митев, ректор на Медицинския университет и председател на Съвета на ректорите:
Моите студенти знаят какво искат
Интервю на Теодора ЙОЛЧЕВА за трудностите във висшето образование и политическия морал

Проф. Митев, неотдавна случай със смърт на дете стана повод отново да се заговори за проблемите в спешната помощ. Докога у нас ще се коментира, че тя не идва навреме и няма необходимото оборудване?

- Този въпрос е изключително болезнен и може да се реши само с решителни мерки. Хората в Спешна помощ работят за 500-600 лева. Трябва драстично да им се увеличат заплатите. Линейките трябва да бъдат оборудвани с абсолютно всичко необходимо и най-вече с дефибрилатори.

- В много професии искат по-високи заплати, по-добри условия за работа. А вечният аргумент в отговор е, че няма пари.

- За това трябва да се намерят! Виждал съм как се оказва спешна помощ в Израел. Медиците, които очакват болния в отделението, са наясно с неговата диагноза чрез телекомуникация. Още на мястото, откъдето го вземат, се поставя диагнозата. Да не говорим, че лечението започва още от транспортирането. Има от какво да се поучим, но всичките тези неща не могат да станат без средства. Всичко в медицината допира до пари. Колкото и да звучи банално и брутално.

- Пак за пари и тяхното управление, но в сферата на образованието, стана дума неотдавна. Има предложение за бордове в университетите...

- Ректорите бяхме изключително неприятно изненадани от идеята за управленски бордове. Още повече че министър Клисарова като ректор се бореше с пълна сила против това да ни бъдат пращани президенти, канцлери, финансисти. Такива намерения имаше Симеон Дянков. Няма абсолютно никаква разлика между неговите идеи и сегашната за борд,Искат 70% от управленските органи да са външни лица, назначени от държавата. Това означава абсолютно, 100-процентово ликвидиране на университетската автономия. Какво ще прави тогава ректорът?!

- Премиерът Пламен Орешарски беше на представянето на стратегията. Обсъдихте ли казуса с него?

- Не. Този въпрос въобще не е. бил поставян. И аз не знам дали министър-председателят е наясно с тази постановка.

Основният довод на -тези, които искат да наложат борд, е: държавата дава пари, трябва да знае как се управляват. Но в момента в моя, в Медицинския университет текат три проверки - една от НОИ и две от Сметната палата. Непрекъснато ни проверяват. Освен това парите на университета са в системата за електронно банкиране СЕБРА, което означава, че аз нямам на разположение нито един лев. За всяка стотинка, която искам да изхарча, трябва да питам Министерството на образованието и да получа разрешение от Министерството на финансите. Всеки месец правим заявка какви средства искаме да ни бъдат отпуснати. Това не е ли контрол? Според мен въпросът е другаде.

- Къде?

- Парите, които ни отпуска държавата, покриват 70% от разходите за обучение на студентите медици и едва около 50 на сто от разходите за обучение на студентите по дентална медицина. Е, какво има да се следи на тези пари? Знае се къде и за какво отиват те. Това, което искат да управляват, са всъщност нашите собствени приходи, тъй като те нараснаха много. Дянков просто им хвърли око в предишното правителство.



- Често се чува, че в България има много университети, но ниско качество на образованието.

- Не можем да говорим за качество на българското образование въобще. Можем да говорим за нивото в конкретен университет. Как да се повлияе на големия брой висши училища и на качеството им, са два отделни въпроса. Нека да стимулират финансово сливането между университети. Това може да стане и сега. Знам, че има такива нагласи в определени ректори, но и това няма да стане без пари.

- Кои ваши колеги са заявили желание да се обединят?

- Ще се въздържа да казвам имена, но има такива.

Трябва да стане доброволно. Много ректори ще се замислят, при положение че всяка година ще получават 10-15 млн. лв. отгоре. Сливането води до вътрешно преструктуриране и оптимизиране на структурата за управление.

- Бихте ли посочили пример за такъв ефект?

- В Белгия рязко намаля броят на университетите именно с подобни стимули. Така че има възможности и в България. А който иска да управлява университет с административни мерки, ще доведе до пълна катастрофа.

Правителството ще прати ли на мое място финансист, който да управлява финансите и да получи тези резултати, които получих аз? Четирите години на криза и тези две години след това на полукриза имаме осем пъти увеличение на собствените приходи. Ще го направи ли някой пратен от еди-коя си партия „наш човек"?

- Някои от предложенията на управляващите за развитие на висшето образование все пак ще бъдат ли подкрепени от Съвета на ректорите.

- В документа има много добри идеи. Приветстваме развитието на рейтинговата система, което ще доведе до бонуси във финансирането на най-добрите специалности в отделните вузове. Не да се дават повече средства на дадения университет, а именно на тези специалности в него, които са водещи.

Министър Клисарова каза, че от 2014 г. ще се дават повече пари за педагози и инженери, каквито ни липсват. Но има и криза и за медици. Ще получите ли увеличение на средствата, с които обучавате лекари?

- Мога да обуча толкова български студенти, колкото държавата поиска. В момента нямаме държавна поръчка. Ние искаме определена квота, а кабинетът ги одобрява. От няколко години при нас се наблюдава тенденция от деканите не само да не увеличават, но да искат и да свиват приема.

- Защо?

- Защото се разглезиха. Имаме 2500 души чужди студенти, които плащат по 8000 евро. Ние не сме намалявали бройката на първокурсниците, но не сме я и увеличавали. Ако държавната политика е да се произвеждат повече медици, непременно ще увеличим студентите. Проблемът е, че ако ние произведем повече, повече ще заминат да попълват дупките в Западна Европа.



- Колко от настоящия випуск очаквате да емигрират?

- Никой не може да кажа Огромен брой казват: „Ние си стягаме куфарите." На практика обаче колко го правят, не мога да кажа. Винаги съм упражнявал натиск върху деканите за по-голяма бройка студенти. Досега се дърпаха, защото имаме проблеми със сградния фонд. Но и той е на път да се реши. Планираме да изградим огромен учебно-административен корпус.

- Кога започвате строежа?

- Максимално бързо. Аз се надявам до две години и половина тази сграда да функционира. Тогава вече ще разполагаме с много повече аудитории, семинарни зали и ще можем да приемаме повече младежи.

- Доста ваши студенти искат да заминат за чужбина. Но същевременно решиха да не протестират. Защо? Нали държавата не им предлага мечтаните условия за реализация?

- Моите студенти протестират за абсолютно конкретни неща, свързани с висшето образование и с науката.

- Например?

- Заради това, че един от най-добрите университети в България, който подготвя лекарите и стоматолозите, беше единственият без собствена земя, без собствена сграда. Та ние дори нямаме ректорат! Когато се видя, че стърже проблемът в някои министерства, студентите ми казаха: „Проф. Митев, ще излезем на улицата."

„Ранобудните студенти" отказаха да говорят за висше образование, това ми подейства много зле като председател на Съвета на ректорите. Аз зададох въпроса на един от лидерите им - защо не ни подкрепихте в борбата за по-висок бюджет? Защо не ни подкрепяте в момента за Оперативната програма „Образование и наука", за която се борим? Отговорът на това момче беше: „За нас образованието сега е на второ, даже на трето място." А те за какво се борят?

- За оставка на правителството.

- Добре, правителството си подава оставката. Какво става след това? Кой ще дойде? Ако се гледат прогнозните резултати на агенциите, същото правителство ще бъде, само че с много по-голяма подкрепа в парламента...

Въпросът е „Ранобудните" да излязат и да кажат - ние се борим за точно определени неща, а не само за сваляне на правителството. Моите студенти не са по-малко ранобудни от „Ранобудните"'. Но са много по-конкретни и аз ги приветствам за това, че се борят за точни неща, които са в сферата на образованието и науката. Всеки, ако работи неговият бранш да процъфтява, и цялата държава ще процъфтява.

Не може да се отрече, че в политиката има криза на морала, точно затова се бунтуват младите хора.

Какво значи да стачкуваш за нов морал? Нека да захапят правителството за конкретни неща и да ги искат. Да, моралът е в огромен дефицит. Аз искам като гражданин да имам право на отзоваване на депутат по време на мандата. В момента обаче водим по-важна" битка, а имам чувството, че ще я загубим - за повече пари за оперативната програма.

- Колко пари ще има в нея?

- Вицепремиерът Зинаида Златанова е ограничила до 508 млн. лв. размера на програмата. Аз лично имам ясна представа откъде може да се преструктурират средствата и да дойдат в този фонд, да се вземат от други програми с по-ниска ефективност и да дойдат при нас.

- Как стоят нещата с държавния бюджет? Изпълниха ли управляващите уверението си, че образованието ще е приоритет?

- Всички университети без един или два имат отпуснати повече средства. Има раздвижване в положителна посока," въпреки че сме далече от заложеното за 2009 г. Така или иначе този бюджет е по-добър за нас, ректорите.


Професор Ваньо Митев е роден на 26 март 1954 г. в Русе. Завършва Медицинската академия в София през 1982 г. Носител е на множество награди в областта на медицината. Член-кореспондент на БАН. Носител на наградата „Учен на годината" през 2006 г. Ректор на Медицинския университет два мандата. Председател на Съвета на ректорите.


Лекарското съсловие поиска
Без роене на болници в големите градове

Настояват за бързо въвеждане на здравната карта
Няма место за повече болници в големите градове. Около това мнение се обединиха главният секретар на Българския лекарски съюз д-р Димитър Ленков и директорът на болница „Света Екатерина” проф. Генчо Начев по ТВ7.

„Лечебните заведения в София, Пловдив, Варна и останалите големи градове са твърде много. Затова ние настояваме здравната карта да влезе в действие през 2014 г.”, заяви главният секретар на Българския лекарски съюз. Проф. Начев пък допълни, че ако някой иска да разкрие болница в Париж, това няма как да стане. Властите във Франция обаче щели да му посочат друг регион, където нуждите са по-големи.

Същата практика трябвало да се прилага и у нас. Само така парите за болнична помощ щели да стигат, а пациентите щели да имат по-добър достъп до здравни грижи.

И двамата експерти се обединиха около идеята, че здравната реформа е сбъркана от години и няма политическа воля за промяна. Те посочиха като пример факта, че държавата вини болниците за повишения прием на пациенти. А именно тя по закон е превърнала лечебните заведения в търговски дружества, след което ги упреква, че се държат като такива и привличат повече клиенти, вместо да промени това положение.

„Увеличението от 27 млн. лв. след актуализацията на бюджета на НЗОК ще стигне да се разплати евентуално дейността за септември”, каза още директорът на УМБАЛ „Света Екатерина”. По думите му в напрежението около финансирането на болниците имало и нещо хубаво.

А именно, че за пръв път на една маса са се събрали хората, от които зависи решаването на проблемите – експерти от Министерството на здравеопазването, от здравната каса, от лекарския съюз, от парламента и здравната комисия в него.

„Те излязоха с една декларация, че за септември дейността ще бъде платена до 10 декември, а останалите 20% за дейностите, извършени през октомври и ноември, ще бъдат платени през януари 2014-а. Това беше много важно, защото сега знаем какво правим”, допълни проф. Начев.

Д-р Ленков пък допълни, че парите в бюджета на НЗОК за 2014-а пак „няма да стигнат, защото са по-малко, отколкото за тази година”. Той призова да се говори повече за приходната част в бюджета на НЗОК, а не толкова за разходната. Според него „самата държава от години е некоректен платец за здравноосигурените от нея граждани”, тъй като тя заплаща само по 4% от минималния осигурителен доход, а не по 8%, както е за всички останали здравноосигурени лица. Освен това тези плащания не били редовни. „Парламентът трябва да каже защо е така, на нас никой не ни дава обяснение за това разделение”, подчерта д-р Ленков. Картината се влошавала, когато към това се прибавело и лошото функциониране на Националната агенция за приходите. Тя не успявала да събере вноски от 250-300 хиляди души, които имат възможност да си ги плащат, но не го правят.




Приходи и разходи в бяло
Няма човек, който да не е закърмен с народни приказки. Казват, че те помагали за оформянето на идентичността и културата ни. По това, което се случва в здравната ни система обаче, може да се съди, че една от най-малко разказваните притчи у нас е тази за злата мащеха, която накарала заварената си дъщеря да донесе вода в сито.

Бюджетът на НЗОК за 2014 г. породи 2 дни ожесточени парламентарни спорове, но за съжаление не по същество. Затова се наложи отново лекарите да посочат големите пробойни в „ситото” на здравната каса – хиляди българи с възможности отказват да си плащат здравните вноски, държавата плаща за възрастните и децата само наполовина, а болниците се роят безконтролно.

Може би е време държавата да влезе в ролята на злата мащеха и вместо да увеличава сумите в разходната част на бюджета на касата, да спре течовете в системата и да наблегне върху увеличаването на приходите. Това, че се намериха 27 млн. лв., не променя нещата. Дори и още един милиард да налеят, парите пак ще изтекат неизвестно как и незнайно къде. Ето защо е толкова важно да има здравна карта. И лекарите вече го осъзнаха.


Пактът “Боровец”

Управляващите спестиха за бюджета около 300 милиона лева
Иван Тропанкев

Няколко пробойни, предизвикващи недоволство сред обществото, бяха запълнени от управляващата коалиция през уикенда в курорта Боровец.

Първото бе изработването на ясен механизъм за контрол на назначенията, така че да не стават издънки, и второто – да спре практиката важни за управлението решения да се вземат в партийни централи без санкцията на народните представители. През изминалата седмица имаше разминаване и по някои от внесените за обсъждане законопроекти. Затова оттук нататък всеки законопроект, преди да бъде внесен в деловодството на парламента, ще бъде обсъждан и от двете групи и едва след като се изгладят всички несъгласия, да бъде вкарван в комисиите. Същото ще важи и за правителството. То вече няма да гласува на заседания на Министерския съвет проекти и документи, които не са съгласувани с депутатите от левицата и Движението за права и свободи.

С решението да се намалят с 10% партийните субсидии и да се подкрепи предложението на “Атака” приходите на вятърните и слънчевите централи да се обложат с 20% данък в бюджета ще влязат над 300 млн. лв. Това на практика означава, че се създава допълнителен буфер за екстремни ситуации.

На пръв поглед намалението на партийната субсидия изглежда нищожно само с 1,20 лв. на глас, но от друга страна всяко по-драстично действие в тази посока би подхранило черните каси и амбициите на кукловодите предварително да си пазаруват партии.

Не се учудваме, че не само във фалиралия икономически кръг, който се напъва да възражда дясното, но и в самата БСП е имало брожение за това дали да се въвежда толкова суров данък за производителите на ток от вятърни и слънчеви централи. Но изкупната цена на този ток е толкова чудовищно висока, че недоволството на обществеността трябваше да бъде чуто.

Няма да коментираме постигнатото в социалната сфера от този кабинет. И самите управляващи не го направиха. Но си пролича, че точно действията им в тази посока са основата да се обединят около това, че на агресията и очакванията може да се противостои само с адекватни политики и по отношение на бизнеса, и по отношение на социалните нужди на българските граждани.

По този повод и лидерът на ДПС Лютви Местан заяви: “Нека си го кажем, без да се хвалим - мисля, че възстановихме усещането за демокрация, възстановяваме постепенно и усещането за справедливост с целия този пакет социални мерки, които изпълнителната власт и законодателният орган във взаимодействие успяхме да реализираме.”

Едно от най-интересните неща, които се случиха в курорта Боровец, е многозначителната прогноза, изказана от Местан, че политическите опоненти на ДПС и БСП в парламента можело да “прогледнат и да гласуват с управляващите партии”.

Не за първи път се правят намеци за разцепление в редиците на ГЕРБ. Още преди месеци премиерът Пламен Орешарски насочи вниманието ни към стабилността на бившите управляващи. По време на последния вот на недоверие към неговия кабинет той заяви, че въпросът не е докога ще издържи правителството, а по-скоро ГЕРБ докога ще издържи.

А след отхвърлянето на вота премиерът продължи в същия дух, като изказа предположението, че „ако вотът беше таен, гласовете в подкрепа (на правителството) щяха да бъдат повече от тези, които са сега”. Очевидно е, че управляващите имат скрити козове, които не бързат да отиграят.

Знае се обаче, че в редиците на бившите управляващи не всичко е наред. И че обиколките на техните лидери из страната са само един от многобройните опити за бъде запушен продънения и потъващ кораб, преди от него да са започнали да скачат мишките, обявяващи се за уж независими депутати.

Другото интересно изявление бе на лидера на БСП Сергей Станишев и също се отнася до бившите управляващи. То вероятно ще има продължение още в началото на парламентарната седмица при обсъждането на бюджета. Според него са се развенчали няколко мита за управлението на ГЕРБ: “Единият мит беше за фискалната дисциплина. Наскоро излязоха данни на Националния статистически институт, които показаха, че ГЕРБ са похарчили в общи линии около 8 млрд. повече отколкото са събрали с данъци.

В тази сфера наследството е тежко и всеки един, особено министърът на финансите, го вижда отчетливо и болезнено, тъй като всеки ден в ръцете на министрите, на премиера гърмят бомби, заложени от управлението на ГЕРБ”, е заявил още лидерът на БСП, цитиран от пресцентъра. Думите на Станишев бяха малко изненадващи, като се има предвид, че социалистите пък и премиерът Пламен Орешарски не обичат да използват четиригодишната тактика на бившите управляващи за всяка беда да винят управлението на тройната коалиция. Това може да означава не само втвърдяване на курса към ГЕРБ, но и вероятни съдебни преследвания за харченето на пари от резерва. Както е известно, вече има прокурорски намеси заради източения милиард и половина от здравата каса.

има подновено разследване и за едно убийство, извършено с гранатомет, както и за тъмни афери около охраните на Сретен Йосич и Мето Илиенски, за което спомена главният секретар на МВР Светлозар Лазаров.

Така че още през следващите дни ще стане ясно накъде духа вятърът. Това, което е сигурно, е, че кабинетът е в много добра кондиция и че опонентите му разбират, че лозунгите са го укрепили до такава степен, че управляващите с насмешка говорят, че все виждат една и съща шепа хора, докарана да протестират включително и в курорта Боровец.




Линейките до 30 минути в планината
Линейките ще стигат до пациенти в планинските райони до половин час, стана ясно от презентация на здравния министър д-р Таня Андреева пред депутати и министри на Боровец. "Спешната помощ ще претърпи много голяма реформа", каза пред "Стандарт" след доклада в залата д-р Андреева. "По отношение на структурата ще бъде създаден Национален болничен комплекс, който ще бъде като методичен ръководител", допълни още тя. По думите й в новия център ще се обучават всички лекари, работещи в Спешната помощ. "Националният комплекс ще оказва и контрол върху другите нива, ще има изграждане на 1-во ниво на спешни центрове към всички университетски болници с кол-центрове към тях", допълни още здравният министър. Така спешността ще бъде покрита до 90% в рамките на 30 минути, сочат анализите на експертите от подопечното й ведомство. В момента спешната помощ е покрита в рамките на 60%. Ще бъдат изградени и втори нива на спешната помощ, вероятно в общинските центрове.

Финансов ресурс ще бъде необходим по отношение на изграждане на спешни центрове там, където може да се наложи закриване на лечебно заведение. Средствата ще станат ясни и след окончателното изготвяне на здравната карта, която трябва да е готова до февруари месец следващата година. "Здравната карта цели да има равномерно териториално разпределение, да няма населено място със 100 легла за инфекциозно-болни, а на месец да минават само 10 души", даде пример здравният министър.




Бареков с 10 удара срещу монополите
С 10 удара за сигурна победа срещу монополите е готово гражданското движение "България без цензура". Стъпките за защита на потребителите обяви лидерът му Николай Бареков на кръгла маса във Варна. На нея се роди нова коалиция "Антимонопол". За създаването й си стиснаха ръцете Николай Бареков, СИЛА и Граждански контрол на Ангел Славчев. Тя ще запази гражданския си характер.

Всеки втори лев българинът пуска в джоба на монополите. Кошмарната статистика изнесе зам.-председателят на Център за демографска политика проф. Петър Иванов. Според него около половината - 40% от доходите си хората у нас внасят в монополните дружества под формата на сметки, такси и наказателни лихви.



Новата коалиция "Антимонопол" настоява за пълна деполитизация на органи и институции, които защитават правата на потребителите и чистка на политически лица във ВиК, ЕРП-тата и здравноосигурителната каса. Аут да са партийните активисти от управлението на болници и училища, добави Бареков. Той настоява да се забрани на ВиК и ЕРП-тата да начисляват загубите си в сметките на потребителите. "Антимонопол" ще се бори за правото на индивидуалните жалби до Конституционния съд. Политически лица да не са акционери в медиите, освен в партийните издания предлага още "България без цензура". Бареков настоява да се орежат партийните субсидии и да се намали броят на депутатите до 120 или 99. Той предлага в битката срещу монополите да влязат народните магазини без частен капитал. В тях без надценка и печалба да се продават български стоки за бедни, болни и пенсионери. Лидерът на "България без цензура" обяви, че в понеделник внася в прокуратурата сигнал за конфликт на интереси срещу бившия икономически министър Трайчо Трайков. "Ние твърдим, че "Каолин" работи през офшорни компании и така източва печалбата си. Смятаме, че Трайков е спечелил нерегламентирано буквално под масата", каза още Бареков.

Кръстина Маринова


Човешкият живот няма цена
В интернет е публикуван клип, на който се вижда как линейки изчакват правителствен кортеж. Само за седмица в столицата имаше два смъртни случая заради закъсняла медицинска помощ. Истински ужас! Линейките не закъсняват, те липсват. За района на почти двумилионната ни столица има 18 екипа на Бърза помощ. Всъщност определените за столицата екипи са 40. Обаче липсва персонал и не всички от тях са в изправност. В спешна помощ към момента има 95 свободни позиции, които са незаети поради ниските заплати и тежкия труд. Проблем е и агресията на някои мургави "пациенти" към лекарите. Малкото действащи линейки трябва да "препускат", лавирайки между задръстванията. В провинцията положението е още по-стряскащо - едва 230 линейки обслужват цялата страна. Липсата на здравни заведения в малките градове и селата предполага развитие именно на спешната помощ. Това "удоволствие" обаче се оказва непостижимо за нашата държава. Вярно, криза е, но защо кризата не повлияе поне веднъж на разходите за правителствени самолети, на сумите за лимузините на властта. Да припомним, че в края на миналия мандат НС закупи 70 чисто нови лимузини и че там всеки шеф на комисия има персонална кола с шофьор. А колко са автомобилите, возещи шефовете в неизброимите агенции, комисии и дирекции? НСО също поръчва нови коли. Колко струва обслужването на една линейка? Повикването й струва на държавата около 100 лв. За да могат да се съкратят разходите и да се намали времето за чакане, бяха открити филиали за спешна помощ в крайните квартали на София. На ден един такъв филиал струва около 200-300 лева. Предвидено е откриването на още филиали в градове с над 200 хил. население. Но освен тези мерки държавата трябва да инвестира ударно в обновяването на линейките, в мотивацията на лекарите и съвсем нормално е тази инвестиция да е за сметка на представителните разходи на властта. Все пак, става дума за човешки живот, а той няма цена.

Маргарита ЛАМБЕВА


Увеличава апетита

Овкусител в салама ни прави дебели
Хранителната добавка Е621 се среща и в чипса, крекерите и кетчупа
Овкусител в саламите, чипса и всички бързи храни отваря апетита, води до пристрастяване и съответно до надебеляване. За това алармират европейски учени, според които въпросният овкусител - мононатриев глутамат Е621, може да навреди много на организма, предаде БНТ. Въпреки че за вредата на хранителната добавка се говори от години, все още не е абсолютно сигурно, че наистина я има. Ето защо експерти от Европейската агенция по безопасност на храните са решили да сложат край на този дебат веднъж завинаги и в момента текат различни тестове с овкусителя. Резултатите обаче се очаква да бъдат съобщени едва през 2016 г.

Вкус

Въпреки че няма нито вкус, нито мирис натриевият глутамат успява да направи храната много по-вкусна, отколкото е. Най-често се влага в различните колбаси, в чипсовете, крекерите, кетчупа, бульоните, готовите супи и всички бързи храни. Благодарение на тази хранителна добавка се появи и синдромът на китайския ресторант преди години - всеки, който опита китайска храна веднъж, иска да го направи отново и отново. "Към момента това, което имаме като информация, е, че добавката е безвредна, но към момента", коментира д-р Светла Асенова - гл. експерт в БАБХ. Според някои учени обаче

освен увеличаването на апетита, прекомерната й употреба води до главоболие, ускорено сърцебиене, а също така се увреждат и клетките на мозъка.

Идеи

Да се изписва на етикета допустимата дневна доза от добавката, настояват експерти по храните. Макар у нас това все още да е само идея, в Унгария надписът вече е на етикетите. В Русия пък са на крачка да забранят напълно добавката. У нас също усилено се работи в тази посока, като нашенците искат да се забрани влагането й поне в продуктите, предназначени за деца до 14 години. В магазините ни вече има и продукти за деца, на които е изписано, че не съдържат добавката Е621.




Четвърт милион за болница в Котел
Четвърт милион лева за закупуването на различна медицинска апаратура е получила болницата по рехабилитация в Котел от кампанията „Българската Коледа". Вече е закупен специален апарат за рехабилитация, с който разполагат само още четири специализирани болници в страната - в София, Пловдив, Момин проход и Бургас. Със средствата са закупени 12 високотехнологични апарата за детска рехабилитация и е обновено детското отделение.


Две години са много
Овкусител в саламите, чипса и всички бързи храни отваря апетита, води до пристрастяване и съответно до надебелявам. И този факт се изнася от години от различни учени. Въпреки това вредата от хранителната добавка се води за „неустановена", поради което като послушни опитни зайчета ние продължаваме да си хапваме сладко от нея. Европейската агенция по храните все пак е решила да сложи край на този дебат, като изследва коварния мононатриев глутамат. Дотук добре, но ето я и уловката - резултатите ще са готови през далечната 2016 г. „Дотогава не се притеснявайте", казват учените. Е, да, ама ако наистина е вредна, до 2016 г. дали изобщо ще сме живи и здрави, та да чуем какво ще кажат експертите? Не само че дотогава ще сме нагрухтели с килограми от чудесния овкусител, но и 90% от хората ще са с наднормено тегло благодарение на нея. Нищо чудно и привидно здравословната храна да бъде наблъскана с тази химия и да няма никакво спасение от нея. За две години хората се женят, развеждат се, раждат деца, стават шефове и в следващия момент може да са на улицата и да ровят по кофите. За това време някаква си добавка може да направи и необратимото с организма ни. Никой няма да загине, ако се откажем от поредното „Е", което ни трови храната и заема място по етикетите, допи и преди изследванията да са готови.


Създаден в русенския университет
Робот възстановява болни с инсулт

Рехабилитира парализирани ръце и крака едновременно
ЖАНЕТА ЙОРДАНОВА

Учени от Русенския университет изобретиха робот, който подпомага възстановяването на хора с инсулт. Системата е дело на екип, ръководен от доц. д-р Даниел Братанов от Катедрата по обществено здраве и социални дейности във висшето училище. Чрез нея се постига едновременна рехабилитация на долен и горен крайник, които най-често се парализират напълно или частично при това коварно заболяване. Системата се състои от три малки индустриални манипулатора, като роботът за рехабилитация на горен крайник е закрепен към тавана, а този за крака - към пода. И трите части се управляват от компютър. Задачата на рехабилитатора е само да направи еднократно повдигане на увредения крайник, при което компютърът запомня параметрите на движението и след това го възпроизвежда.



Усилия

„Рехабилитацията на прекарали инсулт хора налага голямо физическо усилие от страна на кинезитерапевта, състоящо се в многократно повдигане и спускане на крайника. При увреден крак например тези манипулации са много изтощителни и е необходима цяла рота войници, които да се сменят и да повдигат този отпуснат крайник в продължение на часове", обяснява доц. Братанов. До момента е имало създадени машини, които извършват

точно определени движения само за горен или само за долен крайник, докато новият робот позволява синхронизиране в раздвижването им, а това води до по-бързо възстановяване на пациента. Изследванията на екипа, създал продукта, са финансирани от фонд „Научни изследвания", а патентният специалист инж. Койчо Митев е извършил процедурите по защита на интелектуалната собственост в Офиса за хармонизация на вътрешния пазар в ЕС в испанския град Аликанте. Вече има излязло решение за регистрация на изобретението като полезен модел,предстои и неговото патентоване. Според инж. Митев това е първата регистрация в ЕС на промишлени дизайни, създадени от български университет или от БАН. Частна клиника в Русе вече е заявила интерес към купуване на роботизираната система, която струва към 150 000 лева. Тя може да се използва и за раздвижване на крайниците след фрактури или други травми.


Лекари викат пожарна за пациент, тежи над 100 кила
ДИМА МАКСИМОВА

Екип на „Спешна помощ" в Стражица извика пожарникари, за да откара над 100-килограмов пациент с инфаркт до болница. Въпреки спасителната акция бившият железничар Евстати издъхнал миналата нощ в болницата в Горна Оряховица. '1 Случката станала около полунощ в неделя в с. Сушица. Пенсионерът, който живеел в покрайнините, изведнъж се почувствал зле. Жена му повикала линейка, но екипът не успял да се изкачи с автомобила по стръмния неасфалтиран път до къщата. След преглед станало ясно, че пациентът трябва спешно да бъде откаран в болница.

Лекарката и шофьорът обаче не могли да пренесат мъжа до линейката. Тогава повикали огнеборците. Те смъкнали пациента и го натоварили в реанимобила.


Разликата между хирурга и Господ
„Каква е разликата между хирурга и Господ? Отговорът е - Господ не си мисли, че е хирург. ...Имахме един колега, който, когато всичко беше успешно, излизаше от операционната, вървеше из болницата, целуваше си ръцете и викаше:

Златни ми са ръчичките, той Господ ми ги е дал. Обаче, когато беше неуспешна, затваряше се в кабинета си, пушеше цигара от цигара и казваше: Тези анестезиолози нищо не разбират, провалиха хубавата операция."



Ген. Стоян Тонев пред в. „Стандарт"


3 мерки, за да няма дефицити в здравната система
Сега тя се управлява централизирано, а нивото на корупция е безобразно високо
КАЛОЯН СТАЙКОВ, институт за пазарна икономика

ОТНОШЕНИЕТО на управляващите в България през последните години много наподобява поговорката „Ако разполагаш само с чук, всички проблеми изглеждат като пирони". Наподобява, защото, въпреки че разполагат с широк инструментариум, те винаги прибягват до един и същи инструмент - повече разходи. След като стана ясно, че Националната здравноосигурителна каса няма да успее да се вмести в бюджета за 2013 г. и за първи път от Юг. ще бъде с дефицит, лекарите също заплашиха с протести. Какво направиха управляващите - актуализираха бюджета и замениха балансирания бюджет с деспипит от 27 млн. лева. - по-високи разходи за болнична помощ със същия размер. " Въпреки че управляващите от известно време се вричат, че Националната агенция по приходите ще събере повече здравноосигурителни вноски през 2013 г., това не е залегнало в променения бюджет. Ако има по-голяма събираемост, за да се спази дефицитът от 27 млн. лв., разходите също трябва да нараснат с повече от гласуваното в парламента. Ясно ли е как ще се харчат и по-важното - прозрачно ли ще бъде? Заедно с промените в тазгодишния бюджет на касата в парламента бяха гласувани и някои изменения в бюджета за следващата година. Финансирането на ваксините за задължителна имунизация и реимунизация, което от началото на 2013 г. беше прехвърлено от Министерството на здравеопазването към НЗОК, се връща в МЗ. Добре, но в разходите на касата за 2014 г. все още присъства перо „ваксини за задължителни имунизации и реимунизации" от 29 млн. лв. Т.е. по всичко личи, че средствата ще се използват за друго. Друга промяна е, че пенсионерите ще заплащат такса за посещение при лекар от 1 лв., а за всички останали тя остава 2,90 лв. Разликата се заплаща от държавния бюджет. Като се има предвид изненадващото предложение, Министерството на финансите едва ли разполага с оценки за очакваните ефекти, които освен всичко са и динамични - трудно е да се оцени с колко ще нараснат медицинските услуги за възрастни хора след близо 66% спад на таксата. Тези две промени ясно открояват подхода на управляващите към проблемите в здравноосигурителната система. Ако лекарите са недоволни -увеличи им бюджета, ако пациентите са недоволни - дай им повече придобивки, т.е. допълнителни разходи, за които плащат всички данъкоплатци. Наивно е да се очаква, че нещо може да се промени, докато системата се управлява централизирано, нивото на корупция е безобразно високо, а управителите на държавните и общинските болници се назначават на

партиен принцип. Болезнено ясно е, че дори и голямото присъствие на държавата в този сектор в други страни да дава добри резултати, това не важи за България. Пълна лудост е да се мисли, че един ден ще се появи нов политик или някой от сегашните ще се събуди и ще си каже: „От днес ще управляваме по-ефективно", а след това и ще го изпълни. За безброен път - нужна е реформа. Въпреки че това отдавна е мръсна дума в България, дали заради убеждението, че е дело на западните колониалисти, или заради това, че колкото повече се променят нещата в България, толкова повече остават същите, промени се правят по цял свят, включително и в развитите страни. Независимо от вида система -била тя финансирана от държавния бюджет, от осигурителни или от застрахователни фондове, всички си приличат по някои ключови особености като конкуренция, споделяне на риска и лична отговорност. Т.е. изградена е работеща система от стимули за всички участници.

Конкуренция

Може и да звучи абсурдно, но в реформираните и работещи системи по света всеки доставчик на медицински услуги се надпреварва да предложи най-доброто, на което е способен, включително като лекарски екип и апаратура, за да привлече повече пациенти, а оттам и по-голямо финансиране. Ако те работят във вакуум, както болниците в България, и тамошната НЗОК сключва договори с почти всички, никой няма стимул да предоставя нито ефективни, нито качествени услуги. Влиянието, което пациентите могат да имат върху тях в България, е сведено до минимум, дори и само защото в страната почти няма осъдителни присъди срещу медицински лица за небрежно отношение. Конкуренция трябва да има и при здравно осигурителните фондове, защото именно те са тези, които ще окажат натиск върху болниците за предоставяне на най-доброто отношение между цена и качество.

Споделяне на риска

Независимо че системата има нужда от конкуренция, тя трябва да е насочена към предоставените услуги, а не да е на база привличане на пациенти от нискорискови групи. Разходите за медицинските услуги за деца, възрастни хора и такива с увреждания, страдащи от хронични и генетични заболявания и др., са сравнително по-високи и в някаква степен трябва да се споделят от всички. Т.е. хората плащат освен за собственото си лечение и за част от лечението на други, независимо дали това ще става през бюджета и ще се финансира от данъци, или ще се финансира чрез по-висока средна осигуровка.

Лична отговорност

Пациентите освен права, трябва да имат и задължения, неспазването на които трябва да води до някакъв вид санкция. Задължително е те да участват със собствени средства извън здравните осигуровки в разходите за лечението им, за да се избегне експлоатиране на системата за споделяне на риска. В този смисъл намаляването на таксата за преглед е стъпка в обратната посока. Пациентите още трябва да минават профилактични прегледи, особено ако имат предразположение към определени болести, за да се хване заболяването навреме и да се ограничат разходите за лечението му, както и да се намали рискът за живота на пациента. В противен случаи здравноосигурителният фонд може да покрива по-малка част от разноските за цялостното лечение. Големите въпроси са свързани с това как да се създадат подобни стимули в здравноосигурителната система в България, а не дали системата е недофинансирана, защото хората не си плащат осигуровките, или дали доставчиците на медицински изделия и услуги източват системата. И двете са следствие на неработещата централизирана система, характеризираща се с високо ниво на корупция, а не обратното. Докато дебатът за вграждане на стимули в тази, а и в други системи се отлага, просто ще се търсят повече и повече източници за пълнене на все по-бързо изпразващия се басейн.


Цитат на деня
„Черният хумор спасява лекарите."

Ген. Стоян Тонев пред в. „Стандарт"


„С чувство за хумор и смъртта е по-малко гробовна."

Глен Върнън


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница